Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΙΜΑΓΓΕΙΩΜΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ


Recommended Posts

γυρω στον 4 μηνα παρατηρησα οτι η κορη μου κατω απο την δεξια της μασχαλη ειχε 1 σημαδι σαν μελανια.

το ειπα στην παιδιατρο κ πηγαμε για εξεταση.μου ειπε οτι καπου χτυπησε.

εγω δεν εμεινα με σταυρωμενα χερια γιατι αυτο ολο κ μεγαλωνε.

πηγα σε δερματολογο κ μου ειπε οτι ειναι αιμοαγγειωμα.εκανα υπερηχο κ εδειξε οτι ειναι εσωτερικο.

μου ειπανε οτι θα φυγει απο μονο του κ να μην ανησυχω.

αυτο ομως συν μεγαλωνει κ τωρα φαινεται πιο κοκκινο.

παρατηρησα οτι εχει 1 κ στην κοιλιτσα της το οποιο μου ειχε πει παλι η παιδιατρος οτι αυτο ειναι απλως σημαδι.

εχετε αναλογη εμπειρια?

να ανησυχω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχουμε και εμεις ένα αιμαγγειωμα στην πλάτη του. Η γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω είναι κάτι σαν συγκέντρωση μελανίνης και θα φύγει μόνο του. Και μένα σα μελανιά μου είχε φανεί. Πάντως δεν έχω παρατηρήσει να μεγαλώνει. Δεν ξέρω κάτι παραπάνω για το θέμα. Ελπίζω να μην είναι κάτι ιδιαίτερο.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

χριστινακι και η μαριανθη ειχε αναμεσα στα ματια της κατι σαν καρδια.μου ειπε η γιατρος οτι στα 2 χρονια φευγει.σε λιγο κλεινει τα 2.ας ελπισουμε να εχει φυγει μεχρι τοτε.παντως κοντευει.

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου εχει μπολικα, και τα λατρευω!!! σα φραουλιτσες ειναι, στο στοματακι και πανω στο βλεφαρο της!! θα φυγουν μεχρι τα 4-5 χρονια του παιδιου, το πολυ!!

 

υπαρχει σχετικο θεμα στο φορουμ, αν θελεις ψαξτο... παντως, μη ανησυχεις καθολου αν ειναι οντως αιμαγγειωμα...

 

(τα ειχε εκ γεννετης, ετσι δεν ειναι?)

Link to comment
Share on other sites

oxi fistikaki.τον τεταρτο μηνα περιπου βγηκε.

μου ειπε η παιδιατρος η καινουρια που πηγα οτι μπορει κ να μη φυγει κ εαν την ενοχλει αισθητικα να το βγαλει!

εμενα με νοιαζει να μην την ενοχλει εσωτερικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα την εντυπωση πως μονο εκ γεννετης, ειναι... αν την ενοχλει, νομιζω αφαιρειται με λεηζερ...

 

ψαξτο βρε κοριτσακι μου λιγο εδω στο φορουμ το θεμα... δεν εχω και χρονο τωρα να σου βρω το λινκ... ειναι παντως πολυ συνηθισμενο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε στο ποδαράκι χαμηλά κοντά στον αστράγαλο. Η παιδίατρος είπε να μην ανησυχούμε και ότι μπορεί να μεγαλώσει άλλα εν τέλει θα εξαφανιστεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δες και την δική μας περίπτωση πάντως να προσθέσω ότι κι εμένα όταν γεννήθηκε είχε μια κουκίδα και μεγάλωνε μέρα με τη μέρα!!!!!!

πλέον είναι σταθερό αλλά τι καλά να φύγειιιιιι!!!!!

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12543

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω απλώς την εμπειρία μου από την κουνιάδα μου που είναι 40 ετών και έχει εκτεταμένα αιμαγγειώματα στα χέρια και τις πατούσες, εκ γενετής. Ο παιδίατρος τότε τους είχε πει ότι δεν εξαλείφονται και πράγματι δεν εφυγαν. Επειδή το είχε ψάξει πριν μερικά χρόνια, μου είχε πει ότι μπορεί να απαλλαγεί απ' αυτά με πλαστική επέμβαση αλλά εκρινε ότι αφού τα ζει μ' αυτά τόσα χρόνια και δεν είχε κανένα πρόβλημα υγείας ούτε επηρέασαν τις σχέσεις της, δεν υπάρχει λόγος να τα βγάλει. Απλά συχνά ακούει σχόλια του τύπου: "πω, πω αίματα στα χέρια σας, κοπήκατε; ένα κομμάτι χαρτί γρήγορα για τα αίματα"...

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μας η μικρή είχε και στα δύο βλέφαρα μόλις γεννήθηκε τώρα έχει μείνει πολύ λίγο στο ένα βλέφαρο αλλα έχει και ένα στην κορφή του κεφαλιού της το οποιό είναι σαν μια κόκκινη κρεατοελίτσα, αυτο όμως μεγαλώνει... Η παιδιάτρος μου είπε οτι στο κεφαλάκι της δεν θα φύγει απλά θα σταματήσει να μεγαλώνει μέχρι να γίνει 6μηνών.

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σε ολες και σε ολους. Η μπεμπουλα μας που ειναι μολις 50ημερων εμφανισε σχεδον στο μισο προσωπο της αιμαγγειωμα ξαφνικα. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν ερεθισμος απο τον ηλιο και πως δεν της ειχα απλωσει καλα την αντηλιακη. Αλλα οταν πηγαμε στην παιδιατρο και το ειδε μου ειπε οτι ειναι αιμαγγειωμα και πως θα το παρακολουθησουμε να δουμε πως θα παει και θα πραξουμε αναλογα. Αυτο που με εχει στεναχωρησει ειναι οτι η παιδιατρος μου ειπε οτι μπορει και να μην φυγει. Βεβαια το βασικο ειναι να μην εξελιχθει ασχημα στην υγεια της μικρης αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν με προβληματιζει και το αισθητικο μερος. Αν δεν φυγει, τι θα λεω στο παιδακι μου οταν τα αλλα παιδακια θα το κοιτανε περιεργα? Γιατι το διαφορετικο παντα κεντριζει το ενδιαφερον. Γιατι και laser που διαβασα οτι γινεται, δεν μπορει να κανει πριν τα πεντε χρονια. Και πως γινεται να εμφανιστει ξαφνικα απο την μια μερα στην αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες και σε ολους. Η μπεμπουλα μας που ειναι μολις 50ημερων εμφανισε σχεδον στο μισο προσωπο της αιμαγγειωμα ξαφνικα. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν ερεθισμος απο τον ηλιο και πως δεν της ειχα απλωσει καλα την αντηλιακη. Αλλα οταν πηγαμε στην παιδιατρο και το ειδε μου ειπε οτι ειναι αιμαγγειωμα και πως θα το παρακολουθησουμε να δουμε πως θα παει και θα πραξουμε αναλογα. Αυτο που με εχει στεναχωρησει ειναι οτι η παιδιατρος μου ειπε οτι μπορει και να μην φυγει. Βεβαια το βασικο ειναι να μην εξελιχθει ασχημα στην υγεια της μικρης αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν με προβληματιζει και το αισθητικο μερος. Αν δεν φυγει, τι θα λεω στο παιδακι μου οταν τα αλλα παιδακια θα το κοιτανε περιεργα? Γιατι το διαφορετικο παντα κεντριζει το ενδιαφερον. Γιατι και laser που διαβασα οτι γινεται, δεν μπορει να κανει πριν τα πεντε χρονια. Και πως γινεται να εμφανιστει ξαφνικα απο την μια μερα στην αλλη?

Καλησπέρα κι εμένα ο μπεμπουλης μου γεννήθηκε με αιμαγγειωμα στο μισό του προσωπακι αλλά ήδη έχει εξασθενήσει αρκετά. Εμάς επίσης είναι επίπεδο. Εσάς τι είδος ειναι;Όπως όμως και να έχει να ξέρεις ότι αυτά εξεσθενουν παρά πολυ μέχρι δυο ετών. Μετά αν θες εσυ να παρεμβεις μπορείς μετά τα τρία-τέσσερα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να σου πω πως καλό είναι να κανείς ένα υπέροχο για να βεβαιωθεις ότι δε δουλεύει κάποιο αγγειο από μέσα. Εμείς κάναμε εγκεφάλου και άνω κάτω κοιλιας γιατί αυτά εμφανίζονται και στο συκώτι αν δεν κάνω λάθος. Ψαξ το λιγάκι παραπάνω απλά επειδή εμφανίστηκε ξαφνικά και δεν είναι απο τη γέννηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να διαβάσετε κι εδώ

αιμαγγείωμα

ΑΙΜΑΓΓΕΙΩΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ (ΣΥΜΕΩΝ)

αιμαγγειωμα

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι εμένα ο μπεμπουλης μου γεννήθηκε με αιμαγγειωμα στο μισό του προσωπακι αλλά ήδη έχει εξασθενήσει αρκετά. Εμάς επίσης είναι επίπεδο. Εσάς τι είδος ειναι;Όπως όμως και να έχει να ξέρεις ότι αυτά εξεσθενουν παρά πολυ μέχρι δυο ετών. Μετά αν θες εσυ να παρεμβεις μπορείς μετά τα τρία-τέσσερα.

 

Μας ειπε οτι μοιαζει με επιπεδο αιμαγγειωμα. Αλλα προς το μπαρων θα δουμε πως θα εξελιχθει. Δεν μας ανεφερε κατι για υπερηχο. Θα ξαναπαμε σε δεκα μερες και για εμβολιο και θα δουμε τι θα μας πει τοτε, ελπιζω κια μεις να το ξεπερασουμε οσο ανωδυνα γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο ζουμερουλης μου στις 40 μέρες εμφάνισε ενα αιμαγγείωμα στο κεφαλάκι του μονο που στην περίπτωσή μας ηταν σαν μικρή φουσκίτσα που μεγάλωνε σιγα σιγα και μεσα σε 2 μηνες εγινε οσο ενα φασόλι....μετά εγινε στασιμο φουσκωτο μεν αλλά δεν μεγαλώνει αλλο...και φοβαμε μηπως σκασει....τωρα έιμαστε 11 μηνων καναμε ηλεκτροεγκεφαλογραφημα γιατί φοβόμασταν μηπως συνδεεται με αγγεια του εγκεφάλου αλλά ευτιχως ειναι εξωτερικο......

Ο γιατρος μου έιπε αν θελω μπορούμς να το αφαιρέσουμε αλλά μετα 2 χρόνια.......Το δικός απο οτι διαβασα έιναι στο προσωπάκι της.....και οσο για την ψυχολογία του παιδιου μην ανχώνεσαι απο τωρα....είναι μικρή ακομα....βλέποντας και κάνοντας...μπορει και να εξαφανιστει αλλά και να χρειαστει η επιστήμη εχει προχωρησει τοσο..που μεχρι τα 5 της που θα καταλαβαίνει θα εχεις κανει κατι....κοιτα μονο ολα να πανε καλά και να έιναι εξωτερικο χωρις να επιρρεάζει εσωτερικά αγγεια...

Σου ευχομαι τα καλύτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω. Ελπιζουμε να ειναι κατι επιφανειακο, εχουμε σκοπο με τον αντρα μου μετα την επομενη επισκεψη μας στην παιδιατρο να επισκεφτουμε κι εναν παιδο δερματολογο να δουμε τι θα μας πει και πως πρεπει να κινηθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω. Ελπιζουμε να ειναι κατι επιφανειακο, εχουμε σκοπο με τον αντρα μου μετα την επομενη επισκεψη μας στην παιδιατρο να επισκεφτουμε κι εναν παιδο δερματολογο να δουμε τι θα μας πει και πως πρεπει να κινηθουμε.

 

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις. Ευχομαι περαστικουλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω. Ελπιζουμε να ειναι κατι επιφανειακο, εχουμε σκοπο με τον αντρα μου μετα την επομενη επισκεψη μας στην παιδιατρο να επισκεφτουμε κι εναν παιδο δερματολογο να δουμε τι θα μας πει και πως πρεπει να κινηθουμε.

ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ SITE,ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 18 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ 40 ΗΜΕΡΩΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΕΝΑ ΑΙΜΑΓΓΕΙΩΜΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ,ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑΜΕ,ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑΜΕ ΠΟΛΥ,ΟΜΩΣ ΑΝ ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ,ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΝΑΣ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΑΣΩ JUNIOR ΒΑΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ,ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΩ,ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ,ΜΕΧΡΙ 1 ΕΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΩΝΕ ΠΟΛΥ,ΜΕΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙΙ,ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΣΙΓΑ ,ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ,ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΠΕΜΒΟΥΜΕ,ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΤΥΧΩΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ.ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΛ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΛ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ

 

Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Εχω καταληξει σε ποια παιδο δερματολογο θα παμε. Τ Την Τσιβιτανιδου που ειναι κορυφαια στο ειδος της (απ οτι ακουω). Παντως εδω και δυο τρεις μερες αυτο εχει εξασθενησει και δεν φαινεται σχεδον καθολου κι αναρωτιεμαι μηπως εκανε λαθος η παιδιατρος και δεν ειναι αιμαγγειωμα αλλα καποια αντριδραση στον ηλιο. Θα παμε την επομενη Δευτερα για εμβολιο και θα δουμε τι θα μας πει. Αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα επισκεφθω και την παιδοδερματολογο για να αποκλεισουμε καθε ενδεχομενο.

Link to comment
Share on other sites

Η Τσιβιτανίδου όντως είναι κορυφαία. ό,τι σου πει εγγύηση. Είχα πάει κι εγώ την κόρη μου όταν ήταν 6 μηνών για ενα δερματικό με τις οδηγίες της δεν ξαναείχαμε θέμα.

Περαστικά και εύχομαι να μην είναι τίποτα!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Η Τσιβιτανίδου όντως είναι κορυφαία. ό,τι σου πει εγγύηση. Είχα πάει κι εγώ την κόρη μου όταν ήταν 6 μηνών για ενα δερματικό με τις οδηγίες της δεν ξαναείχαμε θέμα.

Περαστικά και εύχομαι να μην είναι τίποτα!

ΤΗΝ ΤΣΙΒΙΤΑΝΙΔΟΥ ΤΗΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ,ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ,ΟΜΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΒΑΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΚΕΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΜΕ....ΠΑΝΤΩΣ Η ΤΣΙΒΙΤΑΝΙΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΡΥΦΗ.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην ανησυχείτε, τα αιμαγγειώματα συνήθως δεν είναι επικίνδυνα. Εμένα το κοριτσάκι μου γεννήθηκε με ένα στο βλέφαρο του ματιού της και ένα στο ποδαράκι της. Όταν είδα ειδικά αυτό στο ματάκι της στενοχωρήθηκα αλλά με καθησύχασε ο γιατρός του μαιευτηρίου λέγοντάς μου ότι συνήθως μέχρι τον 2ο χρόνο φεύγουν. Και ο παιδίατρος τα ίδια μου είπε. Και όντως στο βλέφαρό της έχει ήδη εξαφανιστεί και στο ποδαράκι της φαίνεται πλέον μόνο μια σκιά!!!!!!!!!!!! Η κάθε περίπτωση όμως είναι διαφορετική!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...