Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικρά σπυράκια σε όλο το σώμα


Recommended Posts

Καλησπέρα η Ηλέκτρα μου απο τη Δευτέρα έβγαλε πλάτη και την κοιλιά της κάτι μικρά μικρά σπυράκια. Δεν φα'ινεται να την ενοχλούν και εχθές την πήγα στην παιδιατρο η οποια δεν γνωριζε τι μπορε'ι να είναι. Σίγουρα δεν είναι παιδική ασθένεια ούτε αλεργία αλλά τι είναι δεν ξέρει και απλά μου σύστησε να της βάζω μια ενυδατική της aven κάτι το οποιο ήδη έκανα απο τη Δευτέρα χωρίς αποτέλεσμα. Έχετε καμια ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


έχει ένα μωράκι 11 μηνών. Τα έβγαλε ξαφνικά σήμερα. Στην αρχή όταν μου το είπε η φίλη μου νόμισα ότι είναι από τον ιδρώτα αλλά τελικά δε νομίζω ότι ισχύει αυτό. Δεν έφαγε κάτι για πρώτη φορά. Σας έχει τύχει;

Link to comment
Share on other sites

Έχει καθόλου πυρετό; Εμένα από την Παρασκευή μέχρι την Κυριακή το βράδυ, έφτασε 38,4 το μέγιστο και τη Δευτέρα γέμισε σπιθουράκια σαν το κεφάλι της καρφίτσας. Αιφνίδιο εξάνθημα διέγνωσε ο γιατρός και μάλιστα όχι το τυπικό που κάνει πολύ πυρετό, αλλά... ξαδελφάκι- ιό. Ο καημένος την παρασκευή έβγαλε και το πρώτο του δοντάκι, όλα μαζί..... Ευτυχώς από την ώρα που βγήκετο εξάνθημα κελαηδάει, οπότε δεν ανησυχώ...

 

Περαστικά στο μικράκι σας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,αυτο μας ετυχε περσυ.

ηταν πολλα ,σχετικα μεγαλα για υδρωτιρια κ κοκκινα.

τελικα ηταν υδρωτιρια.

 

μας ειπαν συχνα ντουζακια κ πουδριτσα για να "μαραθουν"

ο παιδιατρος μου βεβαια μας "φεσωσε" (εβαλε να αγορασουμε) κ μια κρεμα της frezyderm την emolient cream μαλακτικη κρεμα ... κλπ αξιας κοντα στα 30 euro αλλα πριν απο αυτο ο βλακας κ εγω η πιο βλαμμενη που τον ακουσα μας ειπε να βαλουμε για τρεις μερες κρεμα με κορτιζονη !!!!!! αργοτερα μια αλλη παιδιτρος μου ειπε αφου ηταν πλεον αργα ... "ελενη,οχι κορτιζονη στο μωρο ειναι μικρο....!!!!"

 

 

αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Έχει καθόλου πυρετό; Εμένα από την Παρασκευή μέχρι την Κυριακή το βράδυ, έφτασε 38,4 το μέγιστο και τη Δευτέρα γέμισε σπιθουράκια σαν το κεφάλι της καρφίτσας. Αιφνίδιο εξάνθημα διέγνωσε ο γιατρός και μάλιστα όχι το τυπικό που κάνει πολύ πυρετό, αλλά... ξαδελφάκι- ιό. Ο καημένος την παρασκευή έβγαλε και το πρώτο του δοντάκι, όλα μαζί..... Ευτυχώς από την ώρα που βγήκετο εξάνθημα κελαηδάει, οπότε δεν ανησυχώ...

 

Περαστικά στο μικράκι σας.

Ακριβώς αυτό ...έιναι η 6η λοιμώδης νοσος και ονομάζεται εφνιδιο εξάνθημα......μπορει να την έχουμε περάσει ολοι και να μην το έχουμε καταλάβει...απλά όταν τα σπιράκια έιναι πιο έντονα στο προσωπάκι και στα ακρα τότε ο γιατρός μπορέι να κανει την διαγνωση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

τετοια σπυρακια σε ολο της το σωμα εβγαλε κι η ανιψια μου και τωρα που ειναι αθηνα την πηγαμε στην παιδιατρο και ειναι απο την ζεστη τπτ αλλο δεν ειπε... ντουζακια και δροσια...

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εδώ και 3 μερες η μπέμπα μου,11 1/2 μηνών,εχει βγαλει πολύ μικρα σπιθουρακια κόκκινα στα χερια,απο την μεσα πλευρα και κατω απο το λαιμο,σε κανενα αλλο σημειο του σώματος!!πιο εντονα ειναι στο χερι απο την πάνω πλευρα μεχρι τα δαχτυλα.Υπάρχει περιπτωση να μην ειναι απο τον ιδρωτα και τη ζεστη,και να ειναι καποιο δερματικο;σε πόσες μερες περιπου υποχωρούν,με συχνα μπάνια,αλοιφούλα και πούδρα;(της βαζω την Hydrovit).

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγάλει και ο γιος μου, πολύ έντονα στα χέρια και στα πόδια (στη μέσα τους πλευρά), αλλά είχε και στο στόμα του. Είχαμε πάει στο Παίδων ΑΓΣ και μας είχαν συστήσει θεραπεία.

Δεν θυμάμαι πως το έλεγαν, αλλά ήταν λοιμώδης νόσος.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πήγα στον παιδιατρο σημερα που ειχα ραντεβού για σημερα,και μου ειπε οτι ειναι απο τη ζεστη,αλλα και ισως καποιο κουνούπι να την τσιμπησε και να της εκανε επιμόλυνση,Μου εδωσε zirtek για λίγες μερες ,και να βαζω υγρή πούδρα πάνω,καθώς και πολλα πολλα δροσερα ντουζακια!:)

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς έχουμε σε όλο το σώμα. Βασικά ιδρώνει πάααρα πολύ, μέχρι και στο κεφάλι μέσα στα μαλλιά:shock: έχει αυτήν την περίοδο που κάνει αφόρητη ζέστη. Θα υποχωρήσουν

καλά αρχικά εγώ επειδή είχε πάρα πολλά στο μέτωπο νόμοζα ότι ήταν παιδική ακμή..:oops::roll::lol::lol:

Κι εγώ υγρή πουδρα χρησιμοποιώ:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας!

Ο γιος μου είναι 20 μηνών. Γενικά από μωρό έχει δείξει ότι έχει ευαίσθητο δερματάκι, καθώς κατά καιρούς έχει εμφανίσει διάφορα. Έχει στα μάγουλα σταθερά εδώ και πάρα πολύ καιρό κάτι σπιθουράκια που δείχνουν ακίνδυνα (και ο παιδίατρος που τον βλέπει κάθε μήνα δεν έχει επισημάνει κάτι). τις τελευταίες όμως 2 εβδομάδες έχει εμφανίσει αυτά τα σπιθουράκια και σε άλλα σημεία του σώματος. ξεκίνησε στα καλάμια και σιγά σιγά επεκτάθηκαν σε ολόκληρα τα πόδια και λίγο στα χερακια του από την έξω πλευρά (πάνω από τα δάχτυλα). Δεν είναι έντονα ούτε κόκκινα και ούτε έχει φαγούρα. Σε ορισμένες σπάνιες φάσεις μόνο φουντώνουν, αλλά κατα τ άλλα δείχνουν ακίνδυνα. Πήρε atarax 4 μέρες που σύστησε ο παιδίατρος, αλλά δεν είδαμε διαφορά. Τώρα έχει 4 μέρες που λόγω διάρροιας του δίνω γάλα χωρίς λακτόζη και μου δίνει την εντύπωση ότι έχουν "ατονίσει" λίγο. Θα περιμένω να δω πώς θα πάει και μέχρι τέλος της εβδομάδας και την επόμενη αν είναι θα τον πάω σε δερματολόγο. Αν όμως έχει κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ειναι πλεον 9 ετων.οταν ηταν μωρο (περιπου 12 μηνων)ειχε βγαλει σπυρακια κ αυτος.σκασαμε 90 ε τοτε σε τρομερη δερματολογο η οποια τον κοιταξε 2 λεπτα κ δεν του βρηκε κατι.καναμε εξετασεις μηπως ειναι αλλεργικος κ δεν βρηκαμε κατι.ειχε ενα κακο συνηθειο να μασουλαει το ξυλο της κουνιας(ακριβη απο μεγαλο καταστημα).οταν σταματησε να μασουλαει.σταματησαν κ τα σπυρακια.αυτο βεβαια το καταλαβα πολυ αργοτερα οταν γινονταν οι εκμπομπες του ευαγγελατου με τις κρυφες καμερες κ ειχε θεμα τις βρεφικες κουνιες κ τι χρωματα κ ξυλο χρησιμοποιουν.

πιστευω απο τοτε να εχουν αλλαξει καπως τα πραγματα αλλα σου λεω την περιπτωση μας μηπως συμβαινει κατι παρομοιο κ σε σενα.κανε εξετασεις πρωτα για αλλεργια κ μετα παρατηρησε την καθημερινοτητα του.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μικρή μου 21 μηνών έχει στην περιοχή της κοιλιάς από δεξιά 7 8 σπυράκια σαν φουσκάλες. Τα παρατήρησα σήμερα το πρωί. έβγαλε άλλα 2 στην πλάτη και ένα στο πόδι μέχρι το απόγευμα. Από τότε έμεινε σταθερή η κατάσταση της. Είναι πολύ μικρά φαίνεται σαν να έχουν διάφανο υγρό και στο κέντρο έχει ένα μαυραδάκι πολύ πολύ μικρό. Δεν τηλεφώνησα στην παιδίατρο. Ξέρει καμιά σας τι μπορεί να είναι???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα σας!

Ο γιος μου είναι 20 μηνών. Γενικά από μωρό έχει δείξει ότι έχει ευαίσθητο δερματάκι, καθώς κατά καιρούς έχει εμφανίσει διάφορα. Έχει στα μάγουλα σταθερά εδώ και πάρα πολύ καιρό κάτι σπιθουράκια που δείχνουν ακίνδυνα (και ο παιδίατρος που τον βλέπει κάθε μήνα δεν έχει επισημάνει κάτι). τις τελευταίες όμως 2 εβδομάδες έχει εμφανίσει αυτά τα σπιθουράκια και σε άλλα σημεία του σώματος. ξεκίνησε στα καλάμια και σιγά σιγά επεκτάθηκαν σε ολόκληρα τα πόδια και λίγο στα χερακια του από την έξω πλευρά (πάνω από τα δάχτυλα). Δεν είναι έντονα ούτε κόκκινα και ούτε έχει φαγούρα. Σε ορισμένες σπάνιες φάσεις μόνο φουντώνουν, αλλά κατα τ άλλα δείχνουν ακίνδυνα. Πήρε atarax 4 μέρες που σύστησε ο παιδίατρος, αλλά δεν είδαμε διαφορά. Τώρα έχει 4 μέρες που λόγω διάρροιας του δίνω γάλα χωρίς λακτόζη και μου δίνει την εντύπωση ότι έχουν "ατονίσει" λίγο. Θα περιμένω να δω πώς θα πάει και μέχρι τέλος της εβδομάδας και την επόμενη αν είναι θα τον πάω σε δερματολόγο. Αν όμως έχει κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία, θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.

Περίπου περνάμε τα ίδια με σας. Ξαφνικά έβγαλε κάτι πολύ μικρά σπυράκια στα χέρια και στα πόδια μόνο, που όταν δεν είναι φουντωμένα (κόκκινα) δεν τα βλέπεις παρά μονο τα νιώθεις με την αφή και δεν προκαλουν καθόλου φαγούρα. Κάποιες στιγμές φουντώνουν, ειδικά όταν είμαστε σε εξωτερικό χώρο (παιδική χαρά) αλλά έχω παρατηρήσει επίσης ότι ηρεμούν μετά το μπάνιο. Και εμας μας σύστησε atarax ένας παιδίατρος, αλλά δεν του το έδωσε γιατί η δική μας η παιδίατρος που μιλήσαμε στο τηλέφωνο μου είπε πως αν δεν έχει φαγούρα ή δεν έχει βγάλει και σε πέλμα ή παλάμη να μη το δώσω. Μόνο μπανάκι και ενυδατική. Μας έφυγαν σε 5-6 μερες αλλά επέστρεψαν πάλι αυτή τη φορά περισσότερο στα πόδια. Εχω παρατηρήσει ότι είναι στα ακάλυπτα σημεία από τα ρούχα. Τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περίπου περνάμε τα ίδια με σας. Ξαφνικά έβγαλε κάτι πολύ μικρά σπυράκια στα χέρια και στα πόδια μόνο, που όταν δεν είναι φουντωμένα (κόκκινα) δεν τα βλέπεις παρά μονο τα νιώθεις με την αφή και δεν προκαλουν καθόλου φαγούρα. Κάποιες στιγμές φουντώνουν, ειδικά όταν είμαστε σε εξωτερικό χώρο (παιδική χαρά) αλλά έχω παρατηρήσει επίσης ότι ηρεμούν μετά το μπάνιο. Και εμας μας σύστησε atarax ένας παιδίατρος, αλλά δεν του το έδωσε γιατί η δική μας η παιδίατρος που μιλήσαμε στο τηλέφωνο μου είπε πως αν δεν έχει φαγούρα ή δεν έχει βγάλει και σε πέλμα ή παλάμη να μη το δώσω. Μόνο μπανάκι και ενυδατική. Μας έφυγαν σε 5-6 μερες αλλά επέστρεψαν πάλι αυτή τη φορά περισσότερο στα πόδια. Εχω παρατηρήσει ότι είναι στα ακάλυπτα σημεία από τα ρούχα. Τι μπορεί να είναι;

 

Για να ειναι στα ακαλυπτα σημεια απο ρουχα προφανως ειναι αντιδραση σε κατι που τον ακουμπαει οπως σκονη, γρασιδι, χνουδια, γυρη κλπ.

Περαστικα σας!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα η κορη μου 11 μηνων περιπου απο εχθες εχει βγαλει μπροστα στην κοιλια και πισω στην πλατη μικρα κοκκινα σπυρακια που ειναι ορατα μονο εαν πλησιασεις πολυ κοντα και μονο κατα την αφη ειναι ασθητα.

 

Να σημειωσω οτι κοιμαται μονο με πανα που αυτο σημαινει οτι ερχεται σε επαφη με τα υδρωμενα σεντονια οταν γυρναει ανασκελα και μπρουμυτα οποτε υποθετω οτι ειναι απλα υδρωτηρια......

Επιπλεον να σας πω οτι εχει λιγες μερες που στη φρουτοκρεμα προσθεσα ροδακινο και εχθες βερικοκο. Μηπως ειναι και αλλεργικη αντιδραση....????.

 

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να ηρεμησουν καπως...εκτος τα χλυαρα ντουζακια....???????

 

Ευχαριστω...!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...