Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Help ! Σύγκαμα από αντιβίωση


Recommended Posts

Γεια σας,

Χρειάζομαι τα φώτα σας για κάτι. Ο μικρός μου, 20 μηνών έχει κάνει πυώδη αμυγδαλίτιδα και παίρνει διάφορα φάρμακα, μεταξύ αυτών και Augmentin 457. Η γιατρός μας μας είπε ότι η Klaricid θα ήταν πιο αποτελεσματική, αλλά δυστυχώς κάνει εμετό οπότε την αλλάξαμε σε Augmentin 457. Το θέμα είναι ότι προφανώς τον έχει πειράξει στο έντερο και του προκαλεί διάρροια, παρ’ όλο που βάζουμε 2 Ultra Levure στο γάλα. Αποτέλεσμα, ο πωπούλης του έχει ανοίξει σαν τριαντάφυλλο και υποφέρει !!! Δεν μπορώ ούτε να τον σκουπίσω με βαμβάκι και νερό, ούτε να τον πλύνω καλά, δε συζητάμε βέβαια για μωρομάντηλο. Πήραμε και αφρόλουτρο με βρώμη και βάζουμε πρωί-βράδυ Celestoderm με Garamycin και ενδιάμεσα, είτε Sudocream έιτε Deflamol είτε μελάνι για το σύγκαμα, αλλά δεν βλέπω αποτελέσματα. Του έκανα και 1-2 φορές πλύσεις με χλιαρό χαμομήλι που έβρασα. Το κακό είναι ότι μόλις ξεκινήσαμε το δεύτερο κουτί αντιβίωσης και φοβάμαι ότι ο καημένος μου δεν θα το αντέξει αυτό το μαρτύριο άλλη μια εβδομάδα…..

Πολύ φοβάμαι ότι μάλλον έχω καλύψει τα πάντα, παρ’ όλα αυτά, όμως αν ξέρετε κάτι επιπλέον που δεν το έχω κάνει, πείτε μου σας παρακαλώ γιατί δεν μπορώ να βλέπω το παιδί μου να υποφέρει έτσι……

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Φιλικά και απελπισμένα,

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχην περαστικα σας!!!!!!!

 

Εμεις πριν κανα μηνα ειχαμε διαροια και το ultra levure δεν μας εκανε τπτ!!!!!

 

Τελικα πηραμε σιροπι και σταματησε.

 

 

Μονο με νερακι να το πλενετε, αφθονο.

Μην βαζετε suntocream, προτιμησε μπεπανθολ για συγκαματα.

 

Μιλα με τον γιατρο, μηπως να σας αλλαξει αντιβιωση ή να παρετε καποιο γαλα lf.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην περαστικα σας!!!!!!!

 

Εμεις πριν κανα μηνα ειχαμε διαροια και το ultra levure δεν μας εκανε τπτ!!!!!

 

Τελικα πηραμε σιροπι και σταματησε.

 

 

Μονο με νερακι να το πλενετε, αφθονο.

Μην βαζετε suntocream, προτιμησε μπεπανθολ για συγκαματα.

 

Μιλα με τον γιατρο, μηπως να σας αλλαξει αντιβιωση ή να παρετε καποιο γαλα lf.

 

Nathael, ευχαριστώ για τό μήνυμα και τις συμβουλές. Αλλά πες μου σε παρακαλώ ποιο είναι αυτό το σιρόπι που πήρατε και σταμάτησε η διάρροια???

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχτου καμια κρεμούλα ρυζάλευρο για την διάρροια και κανένα ζυμαρικό -ή ρύζι ή πουρε πατάτα-καρότο μήπως και περιοριστεί λίγο η διάρροια.

Τώρα για το σύγκαμα επειδή και ο δικός μου με το παραμικρό συγκαίγεται του βάζω fusicort όταν είναι πολύ άσχημα. Μόνο με αυτή βλέπω διαφορά δεν υπάρχει άλλη λύση. Ρώτα και την παιδίατρο για την fusicort. Και εμένα χάλια είναι πάλι από χτές και δεν δέχεται ούτε την πάνα να του βγάλω! :cry: και πονάει πολύ ρε γμτ το σύγκαμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φτιάχτου καμια κρεμούλα ρυζάλευρο για την διάρροια και κανένα ζυμαρικό -ή ρύζι ή πουρε πατάτα-καρότο μήπως και περιοριστεί λίγο η διάρροια.

Τώρα για το σύγκαμα επειδή και ο δικός μου με το παραμικρό συγκαίγεται του βάζω fusicort όταν είναι πολύ άσχημα. Μόνο με αυτή βλέπω διαφορά δεν υπάρχει άλλη λύση. Ρώτα και την παιδίατρο για την fusicort. Και εμένα χάλια είναι πάλι από χτές και δεν δέχεται ούτε την πάνα να του βγάλω! :cry: και πονάει πολύ ρε γμτ το σύγκαμα.

 

G.Stone, ευχαριστώ πολύ. Και η παιδίατρος μου είπε ή Fusicort ή αυτή που του βάζω, τελικά μου έγραψε την Celestoderm with Caramycin. ίσως να δοκιμάσω και τη Fusicort.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...