Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Γονείς > Ψυχολογία του γονέα

Notices

Ψυχολογία του γονέα Η ενότητα αυτή είναι ορατή μόνο στα συνεδεμένα μέλη του φόρουμ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-07-10, 17:10   #81
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Περιοχή: Αθήνα
Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γλυκιά μου διαβάζω από την αρχή την ιστορία σου και μου φαίνεται ότι η εμμονή σου έχει χειροτερέψει, πλέον ασχολείσαι με ασήμαντα πράγματα που καμία σχέση δεν έχουν με την κόρη σου για την οποία έλεγες ότι φοβόσουν στην αρχή. Π.χ. καθεσαι και ανησυχείς για το 6 το 66 και σε ποιο νούμερο κολλαει ο υπολογιστής. Αυτά δεν είναι λογικά πράγματα, κάτι πρεπει να κάνεις για να τα αποβάλλεις από μέσα σου. Δεν θέλω να σε φοβίσω και ούτε να σε στενοχωρήσω, σου μιλαω όπως θα μίλαγα σε έναν δικό μου άνθρωπο, αλλα πού θα φτάσει αυτή η εμμονή;; Ποια θα είναι η συνέχεια;
Δεν ξέρω τι άλλο να σε συμβουλεψω παρά μόνο να δεις άμεσα έναν ειδικό.

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-10, 18:39   #82
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια καλησπερα.Δεν ηθελα να επαναφερω το topic αφου τα οσα εχω γραψει εδω ξερετε ποσο με εχουν τυραννησει.Τι να κανω ομως που σημερα εγινε ΤΟ κουφο???
Διαβαζω που λετε ενα περιοδικο που το εχω εδω και μηνες και πεφτω,στο ασχετο,πανω σε μια φωτογραφια της Εμυς Λιβανιου,της δημοσιογραφου που παρουσιαζε παλια με τον Κουικ.
"Που χαθηκε αυτη καλε" λεω μεσα μου.Σε λιγα λεπτα,βαζουμε τηλεοραση με τη μεγαλη μου κορη και πεφτουμε πανω σε επαναληψη της εκπομπης της Εμυς Λιβανιου,αυτου του Ten που παρουσιαζε περισυ αν δεν κανω λαθος.Συμπτωση?Τι να πω.Η Εμυ Λιβανιου δεν ειναι και η δημοσιογραφος που συναντας συνεχεια την εικονα της ή που θα περασει για Χ λογους απο το μυαλο σου καποια στιγμη.
Το κορυφαιο ομως ερχεται παρακατω.Η συγκεκριμενη εκπομπη ειχε αφιερωμα στις 10 φημες που συγκλονισαν τη showbiz και στο νουμερο 1 ειχε τη φημη οτι ο Ρηγας ειχε σκοτωσει και καλα το Σεργιανοπουλο.Με το που παιζει το πρωτο πλανο του βιντεο με την εικονα του Σεργιανοπουλου,γυρναει η κορη μου και μου λεει "Αυτου του κυριου του ηπιανε το αιμα τα κουνουπακια και τα μυρμηγκακια.Ενας κυριος που του αρεσει πολυ το αιμα." Εννοειται οτι εμεινα αφωνη.Τι ηταν παλι τουτο???Να διευκρινισω οτι πουθενα στον προλογο της παρουσιαστριας δεν ειχε αναφερθει η λεξη αιμα και η κορη μου δεν εχει ιδεα ποιος ειναι ο Σεργιανοπουλος και τι του συνεβη!!!
Κουφαθηκα κοριτσια,και για τη συμπτωση με την Εμυ Λιβανιου και εννοειται γι΄αυτο που ειπε για το Σεργιανοπουλο.
Το πρωι εντωμεταξυ,για πολλοστη φορα μου συνεβη να ανοιξω εφημεριδα και να πεσω πανω σε συζητηση για εργο που αφορα μανες που αντεχουν το χαμο των παιδιων τους.
Τις προαλλες σκεφτομουν κατι για αυτο που ειχε συμβει στα Τεμπη και με ειχε πιασει φοβια και την αλλη μερα επεσα πανω σε δημοσιευση,στο Ιντερνετ,που αναφεροταν στο θεμα αυτο.
Βρε κοριτσια,πανω που παω να νιωσω λιγο καλυτερα με τις εμμονες και τα περιεργα αυτα που νιωθω σε σχεση με τη μεγαλη μου κορη,ολο κατι γινεται σαν τα σημερινα και ξαναφρικαρω.Φταιω εγω μετα?Τι συμβαινει αραγε?
Ειδατε,ειχα καιρο να γραψω,ειχα καταφερει και ειχα απωθησει τις ιδεες αυτες για μερες,αλλα να που δε με αφηνει να ηρεμησω!!!
Και δε θα ανησυχουσα τοσο αν κατα καιρους η κορη μου δε μου ειχε πει τρομαχτικα πραγματα για τον εαυτο της,τα εχω γραψει.Αυτο το "Βλεπω κρανια" και το "Που ειναι η γιαγια η Αννα να με παρει αγκαλιτσα" με εχουν στειλει κανονικα.
Μα ειλικρινα,εσεις δε θα φρικαρατε???
Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-10, 20:07   #83
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joe Εμφάνιση μηνυμάτων
γυρναει η κορη μου και μου λεει "Αυτου του κυριου του ηπιανε το αιμα τα κουνουπακια και τα μυρμηγκακια.Ενας κυριος που του αρεσει πολυ το αιμα."
Εγω σε αυτο διαβαζω ενα παιδι που λεει με λιγα λογια οτι αυτον τον τσιμπισαν κουνουπια και μυρμυγκια. Τπτ παραπανω. Να σου πω ομορφια μου βρηκες κανενα ειδικο να πας να τα πεις μπας και σε ησυχασει? Εψαξες? Βεβαια και παραμονη Αυγουστου τωρα τι λεω και εγω. Απο Σεπτεμβρη ομως πηγαινε ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Νομιζω πως πρεπει.

Φιλακια στα μικρα σου.......
Παλιά 25-07-10, 20:34   #84
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδη ειχα αρχισει να ειμαι λιγο καλυτερα το αμελησα το θεμα του ειδικου,αν και ελεγα μεσα μου "μην το αφηνεις,τωρα εισαι καλυτερα αλλα στην επομενη τουμπα/ατακα της και στο επομενο ονειρο σου/σκεψη σου θα σε ξαναπιασει".Βεβαια οπως λες κιεσυ Αυγουστο μηνα ποιον να βρω,επιπλεον φευγουμε κι εμεις σε λιγες μερες πρωτα ο Θεος οποτε να 'μαστε καλα,απο Σεπτεμβρη θα το φροντισω.Μη νομιζεις,δε μου αρεσει που ειμαι ετσι,ουτε "τρεφομαι' απο τις ανησυχιες και τις φοβιες μου-το λεω αυτο γιατι ξερω οτι υπαρχουν ανθρωποι που γουσταρουν ενδομυχα να βουλιαζουν μεσα σε τετοιες καταστασεις.
Μα καλα,στη φωτογραφια του Σεργιανοπουλου βρηκε κι αυτη να σκεφτει το αιμα και τα μηρμυγκακια? Κι εγω γιατι ολο πεφτω πανω σε αρθρα και δημοσιευσεις που αφορουν κακα πραγματα που τυχαινουν σε παιδια?Ισως βεβαια να ειναι οπως οταν ειμαστε εγκυος ή σκεφτομαστε να μεινουμε εγκυος που στο δρομο πεφτουμε ολο πανω σε εγκυους-μου εχει συμβει κι εχω ακουσει οτι συμβαινει σε πολλες.Δεν ειναι οτι ξαφνικα φυτρωσαν τοσες εγκυοι,απλα τωρα τις προσεχουμε εμεις.Μακαρι να ειναι αυτο και στην περιπτωση μου.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 26-07-10, 09:43   #85
Ellemphriem

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μη νομιζεις,δε μου αρεσει που ειμαι ετσι,ουτε "τρεφομαι' απο τις ανησυχιες και τις φοβιες μου-το λεω αυτο γιατι ξερω οτι υπαρχουν ανθρωποι που γουσταρουν ενδομυχα να βουλιαζουν μεσα σε τετοιες καταστασεις.
Μωρε το ΞΕΡΩ οτι δεν σου αρεσει που εισαι ετσι και υποφερεις και φαινεται γιαυτο σου λεω να πας να τα πεις για να φυγεις απο ολο αυτο το κακο να ηρεμησεις πανω απο ολα για σενα και μετα για ολους τους αλλους. Εχω και εγω εμμονες *βεβαια αλλο ειδος* και ξερω πως μπορουν να ξεφυγουν ευκολα. Τελος παντων φυγετε να πατε να ξεκουραστητε. Καντε μπανακια και οταν γυρισεις τα ξαναλεμε. Ομορφα να περασετε......!
Παλιά 02-08-10, 17:17   #86
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Περιοχή: Αθήνα
Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τετοια περιστατικά "τυπου Εμυ Λιβανίου" μου έχουν συμβεί κι εμένα αρκετές φορές κατά καιρούς και νομίζω και σε όλους τους ανθρώπους. Π.χ. συζητάω για καποιον και τυχαίνει να με παρει τηλέφωνο εκείνη την ώρα ή σε λίγο ή μιλάω για καποιο θέμα και μετά ακούω κατι σχετικό στο ξεκαρφωτο. Τα παραδείγματα είναι άπειρα. Εκείνο που σκεφτομαι εκείνη τη στιγμη είναι "ρε γμτ δεν έλεγα τίποτα αλλο καλύτερο;; να μου πέσει μια κληρονομιά ας πούμε;;" Στην πραγματικότητα δεν δίνω σημασία, το ξεχνάω αμέσως. Για αυτό που ειπε η κόρη σου, τα παιδιά έχουν μεγάλη φαντασία και πλέκουν τα απίστευτα σενάρια από όσα έχουν δει και ακούσει και φανταστεί άρα δεν υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας. Τίπτα το μεταφυσικό. Αυτά τα ολίγα...καλο καλοκαίρι και καλή ξεκούραση...

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-10, 18:03   #87
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια επαναφερω το topic-αν και δε θα το ηθελα,πιστεψτε με-γιατι για αλλη μια φορα μου ετυχε αλλο ενα κουλο με την κορη μου.Ειχαμε παει σημερα να της παρουμε καινουριο κρεβατι,το κρεβατι που υποτιθεται θα εχει ως παιδακι πλεον,γιατι το παλιο της θα το παρει τωρα η μικρη.Εμενα απο την ωρα που πηγαμε στο καταστημα κατι με ετρωγε,ειδικα οταν ειδαμε τις κουκετες και αρχισαμε να συζηταμε το ενδεχομενο να παρουμε κουκετα οταν θα γινει η μεγαλη 6 χρονων,αρχισα να σκεφτομαι οτι παραειναι μακροπροθεσμη αυτη η σκεψη και τετοια,καταλαβαινετε.Δε θελω γενικα να κανω σχεδια για οταν θα ειναι μεγαλυτερη,το θεωρω κατι σαν υβρις,πώς να σας το εξηγησω.Αυτο βεβαια συμβαινει μονο με τη μεγαλη μου κορη,για τη μικρη κανω και σχεδια και σκεψεις και ο,τι κανει τελος παντων μια νορμαλ μητερα για τα παιδια της.
Για να μη μακρυγορω,φτανει η ωρα να δωσουμε την παραγγελια για το κρεβατακι,κι εκει που συμπληρωνει ο υπαλληλος τα στοιχεια μας γυριζει και μας λεει: "Βρε παιδια σημερα απο το πρωι ολα τα περιεργα ονοματα μου εχουνε τυχει στις παραγγελιες.Δειτε εδω ονοματα:ενας κυριος Πεθαινος κι ενας κυριος Νεφρος!!!"
Εννοειται πως εμεινα στηλη αλατος.Σκασιλα μου για τον κυριο Νεφρο αλλα ο κυριος Πεθαινος???Επρεπε τετοια μερα,που πηγαιναμε να παραγγειλουμε κρεβατι εμεις,να τυχει να παραγγειλει κι αυτος?Οπως καταλαβαινετε αρχισα παλι να αναρωτιεμαι γιατι να συμβαινουν αυτα κι αν ειναι σημαδια για κατι που αφορα την κορη μου.
Αν ειναι δυνατον πια.Τα εχω ξαναγραψει.Απο το μαιευτηριο που γυρνουσαμε,συναντησαμε το αμαξι αυτο που ειχα αναφερει και παλιοτερα.Παω στο συμβολαιογραφο να υπογραψω συμβολαιο για το καινουριο μας σπιτι περσυ τον Ιανουαριο,παλι τετοιο αμαξι συνανταω στο δρομο-κι ελεγα οτι αν το συναντησω δε θα ειναι καλο,το σκεφτομουν δηλαδη.
Η κορη μου ξυπνησε τις προαλλες (το εχω γραψει σε post παλιοτερα) και μου ελεγε οτι βλεπει ενα κρανιο.
Σημερα παμε για κρεβατι,και λιγη ωρα πριν εχει παραγγειλει ενας κυριος Πεθαινος!!!
Τις προαλλες παιρνω ενα δωρακι στη μικρη μου απο ενα καταστημα,και λεω κατσε να παρω και στη μεγαλη κατι.Το ματι μου πεφτει σε ενα βιβλιο που ελεγε "Η στοιχειωμενη γαλερα".Απαπα λεω,δεν παιρνω αυτο,θα παρω αυτο που λεει "Ιστοριες για γοργονες".
Το παιρνω λοιπον και στο αυτοκινητο που το ξεφυλισσα λιγο,η πρωτη λεξη στην οποια επεσε το ματι μου ηταν η λεξη "Νεκροταφειο".Αν ειναι δυνατον,αυτη η λεξη σε παιδικο βιβλιο,κι ομως αναφεροταν σε ενα νεκροταφειο πειρατων και καλα,που κυκλοφορουσε το πνευμα ενος πειρατη κλπ κλπ..Μα ειναι δυνατον να πεφτω συνεχεια σε τετοια πραγματα?
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ!!!Δεν αντεχω να τρωω τετοιες φρικες σχετικα με το παιδι μου!!!Ειναι σημαδια,ειναι μια τρελλα,ειναι συμπτωσεις,τι στο καλο συμβαινει???
Παλιά 31-08-10, 18:15   #88
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κοριτσια επαναφερω το topic-αν και δε θα το ηθελα,πιστεψτε με-γιατι για αλλη μια φορα μου ετυχε αλλο ενα κουλο με την κορη μου.Ειχαμε παει σημερα να της παρουμε καινουριο κρεβατι,το κρεβατι που υποτιθεται θα εχει ως παιδακι πλεον,γιατι το παλιο της θα το παρει τωρα η μικρη.Εμενα απο την ωρα που πηγαμε στο καταστημα κατι με ετρωγε,ειδικα οταν ειδαμε τις κουκετες και αρχισαμε να συζηταμε το ενδεχομενο να παρουμε κουκετα οταν θα γινει η μεγαλη 6 χρονων,αρχισα να σκεφτομαι οτι παραειναι μακροπροθεσμη αυτη η σκεψη και τετοια,καταλαβαινετε.Δε θελω γενικα να κανω σχεδια για οταν θα ειναι μεγαλυτερη,το θεωρω κατι σαν υβρις,πώς να σας το εξηγησω.Αυτο βεβαια συμβαινει μονο με τη μεγαλη μου κορη,για τη μικρη κανω και σχεδια και σκεψεις και ο,τι κανει τελος παντων μια νορμαλ μητερα για τα παιδια της.
Για να μη μακρυγορω,φτανει η ωρα να δωσουμε την παραγγελια για το κρεβατακι,κι εκει που συμπληρωνει ο υπαλληλος τα στοιχεια μας γυριζει και μας λεει: "Βρε παιδια σημερα απο το πρωι ολα τα περιεργα ονοματα μου εχουνε τυχει στις παραγγελιες.Δειτε εδω ονοματα:ενας κυριος Πεθαινος κι ενας κυριος Νεφρος!!!"
Εννοειται πως εμεινα στηλη αλατος.Σκασιλα μου για τον κυριο Νεφρο αλλα ο κυριος Πεθαινος???Επρεπε τετοια μερα,που πηγαιναμε να παραγγειλουμε κρεβατι εμεις,να τυχει να παραγγειλει κι αυτος?Οπως καταλαβαινετε αρχισα παλι να αναρωτιεμαι γιατι να συμβαινουν αυτα κι αν ειναι σημαδια για κατι που αφορα την κορη μου.
Αν ειναι δυνατον πια.Τα εχω ξαναγραψει.Απο το μαιευτηριο που γυρνουσαμε,συναντησαμε το αμαξι αυτο που ειχα αναφερει και παλιοτερα.Παω στο συμβολαιογραφο να υπογραψω συμβολαιο για το καινουριο μας σπιτι περσυ τον Ιανουαριο,παλι τετοιο αμαξι συνανταω στο δρομο-κι ελεγα οτι αν το συναντησω δε θα ειναι καλο,το σκεφτομουν δηλαδη.
Η κορη μου ξυπνησε τις προαλλες (το εχω γραψει σε post παλιοτερα) και μου ελεγε οτι βλεπει ενα κρανιο.
Σημερα παμε για κρεβατι,και λιγη ωρα πριν εχει παραγγειλει ενας κυριος Πεθαινος!!!
Τις προαλλες παιρνω ενα δωρακι στη μικρη μου απο ενα καταστημα,και λεω κατσε να παρω και στη μεγαλη κατι.Το ματι μου πεφτει σε ενα βιβλιο που ελεγε "Η στοιχειωμενη γαλερα".Απαπα λεω,δεν παιρνω αυτο,θα παρω αυτο που λεει "Ιστοριες για γοργονες".
Το παιρνω λοιπον και στο αυτοκινητο που το ξεφυλισσα λιγο,η πρωτη λεξη στην οποια επεσε το ματι μου ηταν η λεξη "Νεκροταφειο".Αν ειναι δυνατον,αυτη η λεξη σε παιδικο βιβλιο,κι ομως αναφεροταν σε ενα νεκροταφειο πειρατων και καλα,που κυκλοφορουσε το πνευμα ενος πειρατη κλπ κλπ..Μα ειναι δυνατον να πεφτω συνεχεια σε τετοια πραγματα?
ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ!!!Δεν αντεχω να τρωω τετοιες φρικες σχετικα με το παιδι μου!!!Ειναι σημαδια,ειναι μια τρελλα,ειναι συμπτωσεις,τι στο καλο συμβαινει???
Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Ε !
Παλιά 31-08-10, 18:27   #89
gavramid

Το avatar του χρήστη gavramid

Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
gavramid χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσι καλησπερα τωρα το πετυχα το θεμα και πιστεψε με σε καταλαβαινω απολυτα αλλα χαλαρωσε !!!!θα παθεις κριση πανικου και μιλαω εκ πειρας!!!
Εγω ειμαι χειροτερη απο σενα.Συνεχεια εχω την εντυπωση οτι καποιος που αγαπαω θα πεθανει και κατα καιρους φοβαμαι για ολους σχεδον..Ειδικα απο οταν εχασα τον μπαμπα μου..Ηταν αρρωστος και καποτε θα πεθαινε..μετα φοβηθηκα οτι θα πεθανει η μαμα μου και επαθε καρκινο(ολα καλα ευτηχως)..ελεγα οτι εχω προαισθημα αλλα θελω να πιστευω οτι ετσι κι αλλως ολα θα γινονταν...Φοβαμουν για το παιδι μου τον αντρα μου τον αδερφο μου...για ολους..Εβλεπα ονειρα και αυτο που ελεγα οτι θα γινει γινοταν μεχρι που επαθα εμονη...Εμπαινα πχ στο μετρο και νομιζα οτι ολοι θα πεθανουν...Επαθα 2 κρισεις πανικου και πιστεψε με δεν ειναι ωραια εμπειρια...Μετα απλα χαλαρωσα και ειπα οτι οκ ολα ειναι θελημα Θεου και οτι το μυαλο μου τα διμιουργει ολα.Οταν αγαπαμε καποιον πολυ και ανυσηχουμε ειναι πανευκολο να φοβομαστε μην τον χαουμε.Το αλλο σου παιδακι ειναι ακομη μικρο και εχεις τον ελεγχο..Αν συνεχισεις ετσι με την μεγαλη θα επεκταθει το προβλημα και στην μικρη και σε ολυς πιστεψε με.
Οσο για τα σημαδια οπως σου ειπαν οι αλλες κοπελες οταν ψαχνεις τα ...βρισκεις.το εχεις συνεχεια στο μυαλο σου και γι αυτο τα βλεπεις ολα αυτα
Χαλαρωσε..Εγω οταν κινδυνευω να ξανακυλησω περνω βαθιες αναπνοες και σκεφτομαι κατι αλλο...πολυ ευχαριστο.Εχω παντα και ενα βιβλιο μαζι μου (ή κουτσομπολιστικο περιοδικο)για να ξεχνιεμαι και να συγκεντρωνομαι αλλου
Παλεψε το και θα το ξεπερασεις γρηγορα
Απλα μην ξαναδωσεις σημασια σε ΚΑΝΕΝΑ σημαδι

Ο χρήστης gavramid δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-10, 18:32   #90
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και συνήθως ό,τι φοβάσαι παθαίνεις....Η δύναμη του μυαλού βλέπεις!
Παλιά 31-08-10, 19:14   #91
eleni1

Το avatar του χρήστη eleni1

Περιοχή: Perama-Attikis
eleni1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Διαβασα απο την αρχη ολη την ιστορια.....αναρωτιεμαι αν τελικα πηγες σε καποιον ειδικο ? Πιστευω και εγω οτι ολα ειναι απλες συμπτωσεις που ομως εσυ τις μεταφραζεις οπως σε ''συμφερει''.
Ασχημα ονειρα και φοβιες μρ τα παιδια μου εχω και εγω...μαλιστα καποιες φορες κλαιω γιατι τα φανταζομαι νεκρα.....αμεσως λεω στον εαυτο μου να αφησει τις βλακειες και σκεφτομαι κατι αλλο.
Πιστευω πως πρεπει να πας να μιλησεις με καποιον ψυχολογο αμεσα - αν δεν το εχεις κανει ηδη-!!!
Εγω ειχα παει 3 μονο συνεδριες λιγους μηνες πριν παντρευτω γιατι ειχα πολυ αγχος και ειχα παθει κριση πανικου....δεν ηθελα να βγω εξω,νομιζα οτι θα πεθανω,εκλαιγα στο κρεβατι μου κουλουριασμενη ...και ολα αυτα χωρις να ξερω γιατι.......3 μονο φορες πηγα στον ψυχολογο και τελος ολα !!!!!!!!!!!
ακομα σε κανενα στρες που μπορει να εχω θυμαμε τα λογια του και μου περνανε ολα.
Τρεχααααα
Παλιά 07-09-10, 23:57   #92
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δε θα ειναι υπερβολη να σας πω οτι κοντευω να τρελλαθω με ολα αυτα,ειμαι σε πολυ τεταμενη ψυχολογια,το σκεφτηκα να μιλησω με καποιον ειδικο αλλα η φοβια δεν παυει να υφισταται.Μηπως ολα αυτα κατι σημαινουν?Γιατι να ειμαι ετσι μονο με τη μεγαλη μου κορη?Εσεις θα ανησυχουσατε για το παιδι σας αν σας συνεβαιναν τετοια περιστατικα?
Γλυκό μου κορίτσι, διάβασα την ιστορία σου και για διάφορους λόγους συγκινήθηκα και προβληματίστηκα. Αλλά πες μου, πάνω από όλα, πως είσαι? Τα παιδιά σου?
Ο χρήστης ζώπυρον δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-10, 15:13   #93
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εννοεις πώς ειμαι ψυχολογικα ή απο πλευρας υγειας?Γιατι απο υγεια σωματικη δοξα το Θεο μια χαρα ειμαι,απο ψυχολογικης πλευρας παραμενω φρικαρισμενη...οταν λες προβληματιστικες εννοεις για ολα αυτα που γινονται γυρω απο το παιδι μου ή για τον τροπο που τα εκλαμβανω εγω?Οπως θα εχεις καταλαβει δεν εχω κανενα προβλημα με τις αποψεις των αλλων κοριτσιων που μου συστηνουν να επισκεφθω καποιον ειδικο και που τους φαινονται παραλογα ολα αυτα,ισα ισα,κι εγω ευχομαι ολα αυτα να ειναι δικοι μου παραλογισμοι κι οχι κατι αλλο.
Εσυ τι πιστευεις?Ειλικρινα με ενδιαφερει καθε γνωμη.
Παλιά 08-09-10, 16:46   #94
filoudaki

Το avatar του χρήστη filoudaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
filoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Διάβασα σχεδον όλα τα ποστ, νομίζω πως πρεπει να επισκεφθεις εναν ειδικό! Σίγουρα θα σου κανει καλό! Απλά πρέπει να πας μονο αν πιστεύεις πως πραγματικά θα σε βοηθήσει, όχι γιατι στο λεμε εμεις εδω!
Εγώ στο παρελθόν εχω επισκεφθει ειδικό για αλλο θεμα βεβαια, και όντως βοηθάει. Αρκει να ''εισαι εκει'', να το πιστευεις.

Γιατί δεν το έχεις κάνει τόσο καιρό? Μάλλον γιατί δεν εισαι ακόμα σίγουρη οτι θα σε βοηθήσει!

Επειδή έχω και γω διάφορες φοβίες, σου λεω σαν να μιλάω στον εαυτό μου: Ειμαι σίγουρη οτι μεσα στο μυαλό μας, κάπου βαθιά υπάρχει κάποιο malfunction, να στο πω αγγλιστι. Κάποια ενωση ξεκόλλησε, και χρειάζεται ενας ειδικός να την επισκευάσει. Το μυαλό σου, σου παίζει απίθανα παιχνίδια. Το παθαίνω συχνότατα. (Αλλά επειδη θεωρώ οτι εχω και αλλα υποχόνδρια χαρακτηριστικά, λεω για τον εαυτό μου οτι είμαι γενικά προβληματική περίπτωση). Πολλοί άνθρωποι τρώνε τέτοια κολλήματα.
Απλά εμεις, όταν τα περιστατικά φτάσουν να επηρεάζουν την καθημερινότητά μας σε τέτοιο σοβαρό βαθμό, χρειαζόμαστε βοήθεια!

Αυτό είναι όλο! Πήγαινε, και ειμαι σίγουρη οτι το επόμενο ποστ σου θα είναι πολύ θετικό!

Ο χρήστης filoudaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-10, 17:48   #95
ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εννοεις πώς ειμαι ψυχολογικα ή απο πλευρας υγειας?Γιατι απο υγεια σωματικη δοξα το Θεο μια χαρα ειμαι,απο ψυχολογικης πλευρας παραμενω φρικαρισμενη...οταν λες προβληματιστικες εννοεις για ολα αυτα που γινονται γυρω απο το παιδι μου ή για τον τροπο που τα εκλαμβανω εγω?Οπως θα εχεις καταλαβει δεν εχω κανενα προβλημα με τις αποψεις των αλλων κοριτσιων που μου συστηνουν να επισκεφθω καποιον ειδικο και που τους φαινονται παραλογα ολα αυτα,ισα ισα,κι εγω ευχομαι ολα αυτα να ειναι δικοι μου παραλογισμοι κι οχι κατι αλλο.
Εσυ τι πιστευεις?Ειλικρινα με ενδιαφερει καθε γνωμη.
Πρέπει να φύγω τώρα από το σπίτι. Θα επανέλθω όμως με την πρώτη ευκαιρία!
Παλιά 08-09-10, 17:57   #96
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γραψε μου οποτε μπορεσεις την αποψη σου γιατι δε σου κρυβω οτι αγχωθηκα καπως,κυριως γιατι εχω την εντυπωση οτι συμφωνεις μαζι μου οτι καποια πραγματα ισως ειναι σημαδια.Μη με κρατησεις σε αγωνια.
Παλιά 08-09-10, 18:02   #97
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καταλαβαινεις φανταζομαι καλη μου Zopiron...οταν κατι αφορα το παιδι σου,κι οταν λιγο θες για να σαλταρεις γιατι ερμηνευεις σημεια και συμπεριφορες,κρεμεσαι απο τις αποψεις και τις γνωμες των αλλων.Οπως γραφει και η συμφορουμιτισσα λιγο πιο πανω,ισως να εχει λασκαρει καποιο σημειο στη σκεψη μου και να θελει επισκευη,κι εγω δεν εχω κανενα ταμπου με αυτα τα θεματα,ισα ισα,ανθρωπινα ειναι ολα.Ισως ομως και να συμβαινει κατι αλλο,κι αυτο το κατι αλλο ειναι που τρεμω.Πραγματικα,θα περιμενω εναγωνιως το post σου.
Παλιά 08-09-10, 22:28   #98
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μολις μου ετυχε κι αλλο τρελλο,οχι με τη μικρη αυτη τη φορα αλλα ασχετο.Πριν μια ωρα καθομουν στον καναπε με τη δευτερη μου κορη και σκεφτομουν,ετσι στο ασχετο,ενα εργο που ειχα δει με τη Μεριλ Στριπ και την Ουμα Θερμαν,μου διαφευγει ο τιτλος,αυτο που η Στριπ ειναι ψυχαναλυτρια και η Θερμαν ειναι η ασθενης της που τα εχει με το γιο της...Θυμομουν,ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΟ ΑΣΧΕΤΟ,μια σκηνη απο το εργο...και τωρα ξαφνικα βαζει η μητερα μου τηλεοραση ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΑΥΤΟ!!!Κουφαθηκα!!
Οχι,δεν ειχε παρει το ματι μου το τρειλερ του εργου στα προσεχως,ουτε ειχα δει το προγραμμα της τηλεορασης πουθενα...εχω να ανοιξω την τηλεοραση στο σπιτι μερες κι εχω να ξεφυλλισω τηλεοπτικο περιοδικο μηνες...αρα αποκλειεται να το ειχα ακουσει καπου προσφατα και υποσυνειδητα να μου βγηκε να το θυμηθω τωρα...Τι κουλα ειναι αυτα που μου συμβαινουν βρε παιδια?Οπως το σκηνικο με την εκπομπη της Εμυς Λιβανιου που εχω γραψει σε παλιοτερο post...και το θεμα μου δεν ειναι οτι συμβαινουν αυτα,το θεμα μου ειναι οτι ΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ,γιατι αν ετσι τυχαια σκεφτομαι μια ταινια ή ενα βιβλιο ή ενα προσωπο και ξαφνικα το βλεπω μπροστα μου,που ξερω οτι και η εμμονη με τη μεγαλη μου κορη δεν κρυβει καποιου ειδους τετοιο προαισθημα?
Το πιθανοτερο ειναι οτι σας εχω κουρασει πολυ με ολα αυτα αλλα σιγουρα καποιες μπορειτε να με καταλαβετε.Εχω κουραστει τοσο ΜΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ να φοβαμαι για το παιδι μου,τι να φοβαμαι δηλαδη,εδω με πιανουν πλεον καθε μερα ταχυπαλμιες-κατι που δε μου συνεβαινε ποτε.Ειναι σα να περιμενω οτι κατι θα γινει,δεν αντεχω αλλο...και να παω σε εναν ειδικο οπως συστηνουν πολλα κοριτσια,τι να μου πει δηλαδη,αφου και να θελω εγω να ξεπερασω τη φοβια ολο κατι παρουσιαζεται μπροστα μου και μου την αναζοπυρωνει...δεν αντεχεται αλλο αυτο και δεν ξερω τι να κανω,δεν μπορω να χαρω ουτε στιγμη με το παιδι μου,ολο σκεφτομαι οτι κατι μπορει να συμβει...με το μικρο αντιθετα ειμαι τοσο νορμαλ και τοσο κουλ...Προσφατα ειχα γνωρισει σε ενα παρτυ μια κοπελα που εχει δυο αγορακια.Πανω στη συζητηση,οπου ελεγα φυσικα για ολα αυτα που γινονται με τη μεγαλη μου κορη (λες και μπορω να συζητησω και τιποτ΄αλλο) μου εκμυστηρευτηκε οτι κι εκεινη περασε μια παρομοια φαση με το μικρο της γιο,ηταν λεει σχεδον πεπεισμενη οτι κατι θα του συμβει,ηταν σιγουρη.Δοξα το Θεο μια χαρα ειναι το παιδακι της κι η ιδια το εχει ξεπερασει πλεον,αλλα και παλι οι περιπτωσεις μας δεν ειναι ιδιες.Εκεινη βλεπετε ειχε μεν τη φοβια αλλα δε συνεβαιναν πραγματα να της την ενισχυουν οπως εμενα.Εγω και να κανω οτι τα ξεχναω ολα για καποιες μερες,τσουπ κατι θα πει η μικρη,κατι θα διαισθανθω που θα γινει και να σου παλι η εμμονη ιδεα,σαν κυμα να με κατακλυζει.
Σημερα το μεσημερι την ειχα παρει αγκαλια και τρεχανε τα ματια μου,ευτυχως την ειχα πλατη και δε με εβλεπε,αλλα με ειδε η μανα μου που ηταν σπιτι και με εκραξε,και θυμηθηκα που το ιδιο ειχε συμβει και πριν εναμιση χρονο,παλι σκεφτομουν διαφορα και με ειχαν παρει τα δακρυα και μου ελεγε η μητερα μου ποσο παραλογο ειναι ολο αυτο...κραταει πολυ καιρο αυτη η ιστορια κοριτσια και δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου να μπλεξει σε τετοιο ψυχολογικο ζορι,που να μην ξερεις τι ειναι παραλογισμος,τι ειναι ενστικτο,τι ειναι σημαδι και τι εμμονη.Κουραστηκε η ψυχη μου πια,τι να μου πει ο καθε ψυχολογος/ψυχιατρος/ψυχαναλυτης???
Παλιά 08-09-10, 22:49   #99
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κουραστηκε η ψυχη μου πια,τι να μου πει ο καθε ψυχολογος/ψυχιατρος/ψυχαναλυτης???
αχ βρε joe...σε διαβαζω συχνα, να δω τι κανεις....

λοιπον...υποθετω τιποτα δεν θα σου πει...εσυ θα πεις

χαμογελα λιγουλακι κοριτσι...

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-10, 23:02   #100
eleni1

eleni1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σημερα το μεσημερι την ειχα παρει αγκαλια και τρεχανε τα ματια μου,ευτυχως την ειχα πλατη και δε με εβλεπε,αλλα με ειδε η μανα μου που ηταν σπιτι και με εκραξε,και θυμηθηκα που το ιδιο ειχε συμβει και πριν εναμιση χρονο,παλι σκεφτομουν διαφορα και με ειχαν παρει τα δακρυα και μου ελεγε η μητερα μου ποσο παραλογο ειναι ολο αυτο...κραταει πολυ καιρο αυτη η ιστορια κοριτσια και δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου να μπλεξει σε τετοιο ψυχολογικο ζορι,που να μην ξερεις τι ειναι παραλογισμος,τι ειναι ενστικτο,τι ειναι σημαδι και τι εμμονη.Κουραστηκε η ψυχη μου πια,τι να μου πει ο καθε ψυχολογος/ψυχιατρος/ψυχαναλυτης???
Μονη σου τα λές......πριν εναμιση χρονο το ιδιο ενοιωθες και το παιδακι σου δοξα το Θεο ειναι μια χαρα !!!!!!!!!!!
Εναμιση χρονο υποφερεις χωρις λογο
Γιατι εισαι τοσο αρνητικη στο να δεις εναν ειδικο βρε παιδακι μου ? Κανε μια βολτα και μετα κρινεις !!!!
Παλιά 08-09-10, 23:14   #101
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι βρε κοριτσια κραταει καιρο αυτη η ιστορια αλλα αυτο δε σημαινει οτι επειδη δεν εγινε-χτυπα ξυλο-κατι ως τωρα αποκλειεται να ειναι ολα αυτα οντως σημαδια.
Να σας πω και κατι που δεν το εχω γραψει ως τωρα?Στις διακοπες μας μεσα στον Αυγουστο,ημουν ξαπλωμενη ενα βραδυ διπλα στην κορη μου που μισοκοιμοταν και σκεφτομουν πολυ εντονα ολα αυτα.Καποια στιγμη λοιπον,σκεφτηκα κοιτωντας την "Θα εισαι μαζι μου?" Σας το τονιζω,ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ,δεν το ειπα δυνατα ουτε καν χαμηλοφωνα,το σκεφτηκα απλα.Οπως λοιπον την ειχε παρει σχεδον ο υπνος,μουρμουριζει η μικρη "Καπου αλλου"!!!Λεω μεσα μου,αν ειναι δυνατον,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ???Οχι κοριτσια,δεν το φανταστηκα,δεν εχω φτασει ακομη στο σημειο να εχω παραισθησεις,οντως συνεβη.Σε φιλους και γνωστους που τα εχω συζητησει ολα αυτα,ειδικα το συγκεκριμενο περιστατικο εκανε πραγματι εντυπωση.Λιγες μερες μετα καναμε μια μεγαλη βολτα με τα καροτσια,κι οπως γυρνουσαμε περασαμε απο εναν δρομο που εχει κανα-δυο γραφεια απο αυτα που καταλαβαινετε.Αναγκαστικα περνπυσαμε απο εκει γιατι το σπιτι που μεναμε,των πεθερικων μου δηλαδη,ειναι εκει διπλα.Της μεγαλης το καροτσι το εσπρωχνε η μανα μου απο πολυ ωρα πριν,και γενικα η μεγαλη προτιμαει παντα να την εχει στο καροτσι η γιαγια της.Σκεφτηκα λοιπον,ετσι σαν στοιχημα,οτι αν περνωντας μπροστα απο ενα απο αυτα τα γραφεια μου ζητησει να παρω το καροτσι της εγω,κατι θα σημαινει αυτο.Ημουν σιγουρη οτι κατι τετοιο δε θα γινοταν αφου ποτε σε βολτα δεν εχει ζητησει να της σπρωχνω εγω το καροτσι.Περιττο να σας πω οτι περνωντας μπροστα απο το δευτερο γραφειο αρχισε να γκρινιαζει γιατι ηθελε το καροτσι να το παρω εγω.
ΤΟ ΧΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ Ή ΟΧΙ???
Παλιά 08-09-10, 23:27   #102
pitsikoki

Το avatar του χρήστη pitsikoki

Περιοχή: Loveville
pitsikoki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλη μου Τζοε. Να σου πω ενα περιστατικο δικο μας και πες μου σε παρακαλω εσυ πως θα το ερμηνευες. Η κουμπαρα μου ειχε φερει δωρο στην μικρη οταν γεννηθηκε ενα κρεμαστο σταυρουδακι με ματακι. Το ειχε δωσει στην μαμα μου να μου το φερει (η κουμπαρα μενει πολυ μακρυα) και η μαμα μου μου ειχε πει οτι η κουμπαρα το πηρε για μενα και οχι για το μωρο. Επειδη μου αρεσε πολυ το φορουσα. Οταν την πηρα τηλ μου πε οτι το ειχε αγορασει για το μωρο οχι για μενα αλλα εγω συνεχισα να το φοραω. Το λεω αυτο γιατι οσα κοσμηματα μας εφεραν για δωρο της μικρης τα χω φυλαγμενα και παρολο που πολλα μου αρεσουν δεν θα τα φορουσα-ειναι της μικρης μου και θα της τα δωσω οταν φτασει η ωρα. Μια εβδομαδα πριν την βαπτιση της χανω το σταυρουδακι και σκεφτομαι αθελα μου αυτη η σκεψη μου ηρθε οτι αυτο το σημαδι δεν ειναι καλο.Να χασω το σταυρο (δωρο της μικρης λιγο πριν τη βαπτιση),συλλογιζομαι, κατι θα συμβει στο παιδι. Και την Τριτη ανεβαζει πυρετο μπαινουμε νοσοκομειο μεχρι Παρασκευη. Κυριακη ηταν η βαπτιση. Καταλαβαινεις πως ενιωσα.Ευτυχως το μωρο ηταν καλα αλλα δεν ξεραμε τελικα αν θα γινει η βαπτιση ή οχι...
Παναγια μου ελεγα ας γινει καλα να βαπτιστουμε Χριστιανακι θελω να το κανω ας βγουμε...
Μερικα πραγματα δεν ξερω ειναι σημαδια, προαισθησεις ή απλα συμπτωσεις;Οπως και να χει πρεπει να κρατουμε την ψυχραιμια μας. Πιστευω κατα καιρους σε ολους μας εχει συμβει κατι παρομοιο. Ασχημες σκεψεις (οτι μπορει κατι να συμβει στο παιδι μας) κανουμε ολοι μας. Ειναι ανθρωπινο. Το θεμα ειναι οτι αν δουμε οτι χανουμε τον ελενχο και αυτο καθοριζει τη ζωη μας ισως τοτε να ειναι καλυτερο να ζητησουμε βοηθεια απο καποιον ειδικο.
Αλλα περιστατικα που μου συμβαινουν ειναι να σκεφτομαι κατι ασχετο και να μου το λεει ο συζηγος...αυτο δν ειναι κακο μαλλον αλληλοσυμπληρωνομαστε...!!
Παλιά 09-09-10, 00:03   #103
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Pitsikoki,τωρα που λες αυτο για το σταυρουδακι που εχασες,να συμπληρωσω οτι τον αφαλο της μεγαλης μου κορης,που ειθισται απ΄ο,τι ξερω να τον κραταει ο μπαμπας ως φυλαχτο,τον χασαμε ως δια μαγειας.Τον ειχε φυλαγμενο ο αντρας μου σε ενα κουτακι που εκλεινε με κουμπωμα,πανω στο κομοδινο του και ξαφνικα μια μερα το ανοιγει και πουθενα ο αφαλος.Να μας ειχε πεσει και να τον ρουφηξαμε με τη σκουπα?Τι να πω,ολα πιθανα κι ολα απιθανα μου φαινονται,αφου οπως ειπα εκλεινε με κουμπωμα το κουτι,δεν ανοιγε ευκολα.
Ο αντρας μου προσφατα μου εκμυστηρευτηκε οτι απο τοτε που χαθηκε ο αφαλος (ουτε 3 μηνων δεν ηταν τοτε η κορη μου) εχει αγχος μηπως ειναι καποιο σημαδι οτι κατι θα συμβει.Προσπαθωντας να του κατευνασω την ανησυχια (ποια,εγω,που κοιμαμαι και ξυπναω με την ιδια ανησυχια) του ειπα οτι ουτε το δικο μου αφαλο εχει κρατησει η μανα μου ουτε το δικο του η δικια του μανα.Μου απαντησε ομως οτι Ο ΤΡΟΠΟΣ που χαθηκε απο το κουτι,το οτι δεν μπορουμε να εξηγησουμε ΠΩΣ χαθηκε,ολα αυτα,του δημιουργουν ενα πολυ περιεργο συναισθημα.
Εντωμεταξυ,δεν ξερω αν πιστευετε στα ζωδια και στους αστρολογικους χαρτες,αλλα η κορη μου εχει εναν συνδυασμο στο χαρτη της που φανερωνει ροπη προς τα ατυχηματα.Δεν τα ηξερα κι εγω κι ουτε ασχολουμαι ιδιαιτερα,αλλα μια συναδελφος που ξερειμου τα ειχε εξηγησει.Εχει λεει αντιθεση Αρη με Πλουτωνα,ενω ο αντρας μου εχει Πλουτωνα στον 5ο οικο,που ειναι ο οικος των παιδιων-σας τονιζω και παλι οτι δεν ειμαι καμμια κολλημενη με τα ζωδια και τα αστρολογικα,ουτε καν διαβαζω το ζωδιο μου στα περιοδικα ουτε ασχολουμαι,αλλα μου ειχε κανει εντυπωση αυτο ειδικα στο χαρτη του αντρα μου.
Δεν ξερω που θα βγαλει ολο αυτο,ξερω μονο οτι κουραστηκα,κουραστηκα πολυ.
Παλιά 09-09-10, 01:19   #104
Melina22

Melina22 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

joe καλησπέρα κ από μένα. Δεν είμαι ειδικός αλλά νομίζω πως είναι κρίμα να βασανίζεσαι έτσι. Καθημερινά συμβαίνουν πολλές συμπτώσεις και αν κάτσεις κ ασχοληθείς θα "βλέπεις" ότι σε βολεύει με βάση τη φοβία σου. Ο φόβος είναι κάτι πολύ ισχυρό και "δημιουργικό" αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.Το έχω να δει να συμβαίνει κ αναλόγως τη φοβία το άτομο βλέπει διαφορετικά πράγματα. Είχα διαβάσει στο νετ ότι οι παράλογοι φόβοι μήπως πάθουν κακό αγαπημένα μας πρόσωπα είναι ένα απ' τα πολλά συμπτώματα μιας διαταραχής που ονομάζεται ψυχαναγκαστική. Η διαταραχή αυτή έχει να κάνει με άγχος που βιώνεις κ δεν μπορείς να διαχειριστείς σωστά. Είναι κάτι που αντιμετωπίζεται με επιτυχία και είναι πραγματικά κρίμα (αν πρόκειται π.χ.για κάτι τέτοιο) να αφήνεις να σε βασανίζει. Αν είχες πάθει κάτι σωματικό δεν θα ζητούσες βοήθεια από γιατρό;

Είτε πρόκειται γι' αυτό, είτε για κάτι άλλο, πιστεύω ότι αν μιλήσεις σε ειδικό πρώτα απ' όλα θα ησυχάσεις γιατί θα καταλάβεις τι ακριβώς σου συμβαίνει κ ότι δεν είσαι μοναδική. Σκέψου πως κ τα δύο σου παιδάκια θέλουν μια μαμά απαλλαγμένη από τραύματα του παρελθόντος...Αλλά κ εσύ η ίδια έτσι όπως σε ακούω κ παιδιά να μην είχες ταλαιπωρείσαι πάρα πολύ..Είναι φυσικό να έχεις κουραστεί κ εγώ στη θέση σου έτσι θα ένιωθα. Έχεις να χάσεις κάτι με το να πας; Κάνε μια δοκιμή...Ο ψυχαναλυτής θα σου "ξεκουράσει" την ψυχή όπως λες και μετά θα αναρωτιέσαι γιατί τόσον καιρό δεν πήγαινες..

Πρόσφατα διάβασα ένα βιβλίο που λέγεται "επάγγελμα μωρό". Περιγράφει περιπτώσεις μητέρων που ξεκίνησαν ψυχοθεραπεία και αναλύει πως ξεκίνησε η θεραπεία π.χ "Γιατρέ νομίζω ότι το μωρό μου έχει το τάδε χαρακτηριστικό ή φοβάμαι ότι θα γίνει αυτό με το μωρό μου"και στη συνέχεια μέσα από συζητήσεις ξεδιπλώνεται η αλήθεια που δεν είχε συνειδητοποιήσει η μητέρα και η αλήθεια αυτή τη "λυτρώνει" και βοηθά να ξεπεράσει το πρόβλημα. Αν θες διάβασέ το ίσως σε ενθαρρύνει να πας, γιατί θα καταλάβεις πόσο πολύ βοηθά. Μάλιστα απ' όσο θυμάμαι είχε μια περίπτωση που έμοιαζε πολύ με τη δική σου.
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά ότι κ αν κάνεις....
Ο χρήστης Melina22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-10, 03:58   #105
Ellemphriem

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pitsikoki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη μου Τζοε. Να σου πω ενα περιστατικο δικο μας και πες μου σε παρακαλω εσυ πως θα το ερμηνευες. Η κουμπαρα μου ειχε φερει δωρο στην μικρη οταν γεννηθηκε ενα κρεμαστο σταυρουδακι με ματακι. Το ειχε δωσει στην μαμα μου να μου το φερει (η κουμπαρα μενει πολυ μακρυα) και η μαμα μου μου ειχε πει οτι η κουμπαρα το πηρε για μενα και οχι για το μωρο. Επειδη μου αρεσε πολυ το φορουσα. Οταν την πηρα τηλ μου πε οτι το ειχε αγορασει για το μωρο οχι για μενα αλλα εγω συνεχισα να το φοραω. Το λεω αυτο γιατι οσα κοσμηματα μας εφεραν για δωρο της μικρης τα χω φυλαγμενα και παρολο που πολλα μου αρεσουν δεν θα τα φορουσα-ειναι της μικρης μου και θα της τα δωσω οταν φτασει η ωρα. Μια εβδομαδα πριν την βαπτιση της χανω το σταυρουδακι και σκεφτομαι αθελα μου αυτη η σκεψη μου ηρθε οτι αυτο το σημαδι δεν ειναι καλο.Να χασω το σταυρο (δωρο της μικρης λιγο πριν τη βαπτιση),συλλογιζομαι, κατι θα συμβει στο παιδι. Και την Τριτη ανεβαζει πυρετο μπαινουμε νοσοκομειο μεχρι Παρασκευη. Κυριακη ηταν η βαπτιση. Καταλαβαινεις πως ενιωσα.Ευτυχως το μωρο ηταν καλα αλλα δεν ξεραμε τελικα αν θα γινει η βαπτιση ή οχι...
Παναγια μου ελεγα ας γινει καλα να βαπτιστουμε Χριστιανακι θελω να το κανω ας βγουμε...
Μερικα πραγματα δεν ξερω ειναι σημαδια, προαισθησεις ή απλα συμπτωσεις;Οπως και να χει πρεπει να κρατουμε την ψυχραιμια μας. Πιστευω κατα καιρους σε ολους μας εχει συμβει κατι παρομοιο. Ασχημες σκεψεις (οτι μπορει κατι να συμβει στο παιδι μας) κανουμε ολοι μας. Ειναι ανθρωπινο. Το θεμα ειναι οτι αν δουμε οτι χανουμε τον ελενχο και αυτο καθοριζει τη ζωη μας ισως τοτε να ειναι καλυτερο να ζητησουμε βοηθεια απο καποιον ειδικο.
Αλλα περιστατικα που μου συμβαινουν ειναι να σκεφτομαι κατι ασχετο και να μου το λεει ο συζηγος...αυτο δν ειναι κακο μαλλον αλληλοσυμπληρωνομαστε...!!
Ασχετο να μιλησω για ενα σοβαρο πρακτικο θεμα κυριες μου *μικρη υπενθυμιση* και συνεχιζετε ανενοχλητες. ΠΟΤΕ δεν βαζουμε σταυρους κρεμμαστους ή γενικα κρεμμαστα στο παιδι. Υπαρχει μεγαλος κινδυνος πνιγμου. Επισης βραχιολια και ολα τα παρεμφερη τα φοραμε ΠΑΝΤΑ με επιτηρηση γιατι εχουν κομματια που ανοιγουν/σπανε και μπορει το παιδι να τα καταπιει με ασχημα αποτελεσματα. Αυτα περι κοσμηματων και μωρων. Συνεχιστε.....
Παλιά 09-09-10, 09:26   #106
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αχ! βρε κοριτσακι....αν το συνεχισεις αυτο θα τρελαθεις. μην το κανεις στον εαυτο σου, σου μιλαω εκ πειρας γιατι και εγω ειμαι ενα ατομο με προαισθησεις πολυ εντονες οι οποιες δυστυχως επιβεβαιωνονται συνεχεια. δεν θελω να γινω πιο περιγραφικη γιατι μου κανει πολυ κακο αφου δεν ειναι και πολυς καιρος που εχω συνελθει. παντως εγω αν σε ενδιαφερει απευθηνθηκα σε ομοιοπαθητικο αντι να καταληξω να παιρνω ψυχοφαρμακα. το μονο που θα σου πω ειναι οτι δεν υπαρχει ονειρο μου που να εχει βγει με αποκορυφωμα κατι που εγινε στη ζωη μου πριν απο 10 χρονια. για πολλα χρονια ζουσα σε σκιες και ενω νομιζα οτι το εχω ξεπερασει παντα εκει γυρνουσα. γινοντουσαν διαφορα πραγματα και ολα μα ολα τα ηξερα εκ των προτερων. φοβομουν να κοιμηθω και να τυχον ονειρευομουν κατι ξυπνουσα με κλαματα γιατι ηξερα οτι θα γινει. και δεν μιλαμε για καλα ονειρα αλλα για προμηνυματα κακων εξελιξεων. οταν γεννησα την κορη ειχα συνεχεια ανησυχιες.....και εχω παρατηρησει οτι κανω αυθυποβολη στα παιδια!!!!! ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΩΡΑ!!!!! βρες ενα τροπο και ζητα βοηθεια για το καλο ολων σας, μην προδιαγραφετε το μελλον του παιδιου σας. οι φοβιες ειναι φυσιολογικες για μια μαμα αλλα μεσα σε λογικα πλαισια και εγω πιστεψε με τα ειχα περασει οπως και εσυ τωρα....
μακαρι να μπορουσα να σου πω παραδειγματα....σε καταλαβαινω αλλα ΣΤΑΜΑΤΑ!!!!
Παλιά 09-09-10, 11:12   #107
pitsikoki

Το avatar του χρήστη pitsikoki

Περιοχή: Loveville
pitsikoki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ellemphriem Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετο να μιλησω για ενα σοβαρο πρακτικο θεμα κυριες μου *μικρη υπενθυμιση* και συνεχιζετε ανενοχλητες. ΠΟΤΕ δεν βαζουμε σταυρους κρεμμαστους ή γενικα κρεμμαστα στο παιδι. Υπαρχει μεγαλος κινδυνος πνιγμου. Επισης βραχιολια και ολα τα παρεμφερη τα φοραμε ΠΑΝΤΑ με επιτηρηση γιατι εχουν κομματια που ανοιγουν/σπανε και μπορει το παιδι να τα καταπιει με ασχημα αποτελεσματα. Αυτα περι κοσμηματων και μωρων. Συνεχιστε.....
Ax, βρε ελεφριεμ το αυτονοητο μας λες...Εννοειτε
Παλιά 09-09-10, 11:35   #108
eleni1

eleni1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apricot Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ! βρε κοριτσακι....αν το συνεχισεις αυτο θα τρελαθεις. μην το κανεις στον εαυτο σου, σου μιλαω εκ πειρας γιατι και εγω ειμαι ενα ατομο με προαισθησεις πολυ εντονες οι οποιες δυστυχως επιβεβαιωνονται συνεχεια. δεν θελω να γινω πιο περιγραφικη γιατι μου κανει πολυ κακο αφου δεν ειναι και πολυς καιρος που εχω συνελθει. παντως εγω αν σε ενδιαφερει απευθηνθηκα σε ομοιοπαθητικο αντι να καταληξω να παιρνω ψυχοφαρμακα. το μονο που θα σου πω ειναι οτι δεν υπαρχει ονειρο μου που να εχει βγει με αποκορυφωμα κατι που εγινε στη ζωη μου πριν απο 10 χρονια. για πολλα χρονια ζουσα σε σκιες και ενω νομιζα οτι το εχω ξεπερασει παντα εκει γυρνουσα. γινοντουσαν διαφορα πραγματα και ολα μα ολα τα ηξερα εκ των προτερων. φοβομουν να κοιμηθω και να τυχον ονειρευομουν κατι ξυπνουσα με κλαματα γιατι ηξερα οτι θα γινει. και δεν μιλαμε για καλα ονειρα αλλα για προμηνυματα κακων εξελιξεων. οταν γεννησα την κορη ειχα συνεχεια ανησυχιες.....και εχω παρατηρησει οτι κανω αυθυποβολη στα παιδια!!!!! ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΩΡΑ!!!!! βρες ενα τροπο και ζητα βοηθεια για το καλο ολων σας, μην προδιαγραφετε το μελλον του παιδιου σας. οι φοβιες ειναι φυσιολογικες για μια μαμα αλλα μεσα σε λογικα πλαισια και εγω πιστεψε με τα ειχα περασει οπως και εσυ τωρα....
μακαρι να μπορουσα να σου πω παραδειγματα....σε καταλαβαινω αλλα ΣΤΑΜΑΤΑ!!!!
Πες τα .....!!!!!
Βασανίζετε αδικα.....και αν ειναι ολα αυτα σημάδια ????....ναι αλλα και αν ΔΕΝ είναι ??????.......ολες αυτες οι σκέψεις θα ξετυλιγονται παλι και παλι και παλι......

joe
Χωρις να θελω να σε προσβαλω με κανενα τροπο σου στελνω πμ τα στοιχεια του ψυχολογου που ειχα επισκευτει πριν 7 χρόνια οταν παθαινα κρισεις πανικου λιγο πριν το γαμο μου !!!
Αν τα εχεις προχειρα μπορει καπιοα στιγμη να το παρεις αποφαση .......ορεξη να εχεις να μιλάς και να κλάις....
Φάρμακα δεν δινει
Παλιά 09-09-10, 21:20   #109
zeta77

zeta77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σταματα κοπελα μου με την σκεψη σου να προκαλεις το κακο σε παρακαλω.εχω ξαναγραψει και θα ηθελα να πας σε εναν ψυχιατρο εστω για χαρη μας εδω μεσα που στο λεμε τοσες.εστω μια φορα κανε την θεραπεια που θα σου πει και αν δεν αλλαξει τιποτα σε 15 μερες υποσχομαι οτι θα παρω το μερος σου σε ολα και θα την ψαξουμε απο μερια εκκλησιας ολα ειναι πιθανα αλλα απο καπου πρεπει να αρχισεις να ψαχνεις και μετα συνεχιζουμε.σε παρακαλω για το παιδακι σου. τωρα το μονο που κανεις ειναι να σταυρωνεις τα χερια και να περιμενεις ξεκινα καπως και ολες διπλα σου θα ειμαστε!
Ο χρήστης zeta77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-10, 22:45   #110
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια ειλικρινα ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας,το πηρα αποφαση οτι πρεπει να παω να μιλησω σε ψυχολογο,γιατι οχι και σε ψυχιατρο-δεν ειναι ταμπου,εξ' αλλου ψυχιατρος δε σημαινει σωνει και καλα και ψυχοφαρμακα.Θα το δοκιμασω,ποιος ξερει,ισως αυτο με κανει να δω καπως αλλιως τα πραγματα.Ειναι παντως καποιες μερες που σκεφτομαι πολυ πιο ισορροπημενα,που προσπαθω να μη δινω σημασια σε συμπτωσεις και τετοια,αλλα οπως σας εχω ξαναγραψει ολο κατι ξεφυτρωνει που με κανει να γυρισω στις ιδιες σκεψεις.
Για να δουμε,θα βοηθηθω αραγε?
Θα ηθελα ομως και η Zopiron να μου γραψει την αποψη της,γιατι ειλικρινα με εχει αφησει σε αγωνια,εγραψε οτι την προβληματισαν αυτα που εχω γραψει αλλα δε μου διευκρινισε το γιατι και εξαφανιστηκε,πραγμα που-ναι,το ξερω,μπορει να ειναι τραβηγμενο-αλλα με κανει να πιστευω οτι ισως πιστευει οτι "κατι συμβαινει" και δε θελει τελικα να μου το γραψει.Αν μας διαβαζει λοιπον τωρα κι αν θελει,οποια κι αν ειναι η γνωμη της για ολα αυτα,θα ηθελα πολυ να μου την πει.Γιατι ειναι μανουλα κι εκεινη και σιγουρα καταλαβαινει ποσο ψυχοφθορος ειναι αυτος ο φαυλος κυκλος στον οποιον εχω μπει.
Σας ευχαριστω και παλι ολες σας κοριτσια!!!
Παλιά 10-09-10, 10:53   #111
smartaki09

smartaki09 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Joe εχεις πμ.
Ο χρήστης smartaki09 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-10, 14:38   #112
ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...

[QUOTE=joe;1694752]
Θα ηθελα ομως και η Zopiron να μου γραψει την αποψη της,γιατι ειλικρινα με εχει αφησει σε αγωνια,εγραψε οτι την προβληματισαν αυτα που εχω γραψει αλλα δε μου διευκρινισε το γιατι και εξαφανιστηκε,πραγμα που-ναι,το ξερω,μπορει να ειναι τραβηγμενο-αλλα με κανει να πιστευω οτι ισως πιστευει οτι "κατι συμβαινει" και δε θελει τελικα να μου το γραψει.Αν μας διαβαζει λοιπον τωρα κι αν θελει,οποια κι αν ειναι η γνωμη της για ολα αυτα,θα ηθελα πολυ να μου την πει.Γιατι ειναι μανουλα κι εκεινη και σιγουρα καταλαβαινει ποσο ψυχοφθορος ειναι αυτος ο φαυλος κυκλος στον οποιον εχω μπει.

Καλησπέρα. Εξαφανίστηκα γιατί 1) Έχω απίστευτα τρεξίματα με τη δουλειά και το σπίτι 2) Το πληκτρολόγιο μου κολλάει συχνά πυκνά κι έτσι δεν μπορώ να γράψω 3) Δεν ήξερα πως να σου πω ακριβώς αυτά που νοιώθω - γιατί θεωρώ το θέμα πολύ σοβαρό... Θα προσπαθήσω να είμαι (όσο γίνεται) σύντομη, περιεκτική και ρεαλιστική στην (υποκειμενική) άποψή μου.

Δεν θα μιλήσω για το μίνιμουμ των φόβων που όλες οι μανάδες έχουμε. Για την λατρεία που νοιώθουμε γι΄ αυτά. Για τις κεραίες μας που είναι πάντα σηκωμένες. Για το απερίγραπτο δέσιμο γονιού-παιδιού (με ότι συνεπάγεται αυτό). Όλα αυτά είναι γνωστά και αυτονόητα.

Όμως
καλή μου φίλη, διαβάζοντας ξανά και ξανά τα μηνύματά σου, κατάλαβα πως κι εσύ ξέρεις ότι κάτι δεν πάει καλά. ΟΧΙ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ και ειλικρινά πιστεύω πως ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΡΙΟΥΛΕΣ ΜΕ ΑΣΠΡΑ ΜΑΛΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κατάλαβα πως κι εσύ ξέρεις πως κάτι δεν πάει καλά με σένα. Δεν γράφω για να κάνω την κάποια. Δεν είμαι εξάλλου. Ούτε για να σου αποδώσω χαρακτηρισμούς. Μακριά από μένα αυτά. Οφείλω όμως να σου πω την αλήθεια έτσι όπως την είδα μέσα από τα μηνύματά σου.

Με συγκίνησες πολύ γιατί...

Μου θύμισες δύο παρόμοιες ιστορίες από το κοντινό οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον. Λοιπόν... Η μία μητέρα έχασε την επιμέλεια του παιδιού της γιατί όταν τα πράγματα έφθασαν στο απροχώρητο κρίθηκε ακατάλληλη μητέρα από τους ειδικούς... Η άλλη μητέρα δεν έχασε ποτέ τη επιμέλεια αλλά το παιδί αποστασιοποιήθηκε τόσο πολύ από αυτήν που ακόμα και τώρα που είναι 46 χρονών (το παιδί) δεν θέλει ούτε να ακούει την (γριά) μητέρα του...

Με συγκίνησες πολύ γιατί...
Από τα λεγόμενά σου φαίνεσαι ευαίσθητη, τρυφερή, έξυπνη, μορφωμένη
γυναίκα και μανούλα που αγαπάει και νοιάζεται τα παιδιά της
και ναι λοιπόν ... ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΥΧΗ.

Το πρόβλημα υπάρχει μέσα σου (δεν λέω πως είσαι άρρωστη). Ρίξε φως στις σκιές σου, κόψε τα σχοινιά που σε δένουν με το παρελθόν, επισκέψου έναν ειδικό της αρεσκείας σου (ακόμα κι αν χρειαστεί να αλλάξεις πολλούς για να βρεις τον κατάλληλο). Μην βάζεις δικαιολογίες ότι δεν έχεις λεφτά (υπάρχουν τα δημόσια νοσοκομεία, τα κέντρα ψυχικής υγιεινής - και με ψυχολόγους και με ψυχίατρους). Μην βάζεις δικαιολογίες ότι δεν γουστάρεις τα φάρμακα (επέλεξε αν θες τα φάρμακα ή το φαρμάκι...) Μην ντρέπεσαι (όποιος "τα παίζει" δεν είναι εγκληματίας, είναι κουρασμένος...) ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ και θα δεις που όλα θα πάρουν τον ωραίο δρόμο τους...!
Πραγματικά φιλικά, θα περιμένω νέα σου!

Υ.Γ. Σε όλη αυτή την κατάσταση, αναρωτιέμαι... - Που είναι ο άντρας σου? - Που είναι τα αδέλφια σου (αν έχεις)? - Που είναι οι φίλοι σου? - Που είναι ο πατέρας σου? - Που είναι η μητέρα σου? Για την μητέρα σου εννοώ ότι εκτός από την πρακτική βοήθεια που λες ότι σου δίνει, μήπως θα ήταν καλύτερα (σαν επιστημόνισα που είναι κι άρα κατέχουσα την γνώση περισσότερο) να σου "δώσει" κάτι παραπάνω από συμβουλές του στυλ "πήγαινε σε πνευματικό" (δεν το κοροιδεύω, είμαι θρησκευόμενη κι έχω πνευματικό αλλά δεν νομίζω ότι σε αυτή την φάση το πρόβλημά σου αντιμετωπίζεται με την θρησκεία)... Κι αλήθεια θάχε πολύ ενδιαφέρον να θυμηθείς τη δική σου σχέση με εκείνη, τους δικούς της φόβους, αγωνίες, προσδοκίες από σένα...
Δεν θέτω τα ερωτήματα για να μου απαντήσεις αλλά για να αρχίσεις να σκέφθεσαι...
Υ.Γ. Παραπιπτόντως, το Joe είτε είναι το πραγματικό σου όνομα είτε ψευδώνυμο και είτε σε "Ζωή" το μεταφράζεις είτε σε "Χαρά", μου ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ...!!!!

Σε φιλώ!
Παλιά 11-09-10, 19:49   #113
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Zopiron...απλα Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...Σ΄ευχαριστω που μου απαντησες κατ΄αρχην,γιατι δε σου κρυβω οτι ειλικρινα ειχα μεγαλη αγωνια-ακομη και μεσα στον παραλογισμο μου αν θες-για το τι θα μου πεις...κρεμομαι απο την καθε γνωμη γιατι το ζητημα αυτο ειναι ο,τι σημαντικοτερο για εμενα,αφορα το σπλαχνο μου,το παιδι μου που δεν μπορω να περιγραψω με λογια τι νιωθω γι΄αυτο!!!Το ιδιο και για το αλλο βεβαια,απλα με τη μεγαλη μου,μου εχουν κολλησει ολες αυτες οι σκεψεις και με δηλητηριαζουν καθε μερα,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!
Δεν παιρνει αλλη αναβολη,θα κλεισω τη Δευτερα κιολας ραντεβου με ψυχιατρο-ναι,με ψυχιατρο,δεν ντρεπομαι να το γραψω,πιστευω πως η συμβολη του θα ειναι πιο δυνατη απο αυτην ενος ψυχολογου χωρις βεβαια να υποτιμω τη δευτερη ειδικοτητα.
Οσο για τους δικους μου,ο αντρας μου εχει επηρεαστει κι εκεινος πολυ απ΄ολα αυτα,στην αρχη με καθησυχαζε αλλα στην πορεια οταν παντου εβλεπα γυρω μου σημαδια,οταν ανοιγα περιοδικα κι επεφτα πανω σε θεματα σαν αυτα που φοβαμαι,οταν του αναλυω τον αστρολογικο χαρτη της μικρης και του λεω οτι γι΄αυτον και γι΄αυτον τον λογο πρεπει να προσεχουμε κλπ.,ε τοτε απο καποιο σημειο και μετα αρχισε κι αυτος να στραβωνει και να μη θελει να ακουει αλλα,και φυσικα τον δικαιολογω.
Η αδελφη μου ειναι πιο μικρη απο εμενα,ειναι βεβαια ενας ανθρωπος πολυ ωριμος και με μεγαλη διαισθηση και με "κραζει" για ολα αυτα,τα θεωρει εμμονες.
Οι φιλες μου,καποιες πουεχουν παιδια μου λενε οτι κατα καιρους εχουν κι εκεινες διαφορες φοβιες για τα παιδακια τους (μια,για παραδειγμα,ειχε φαει κολλημα λεει οτι θα της απαγαγουν το μεγαλο της παιδι και δεν αφηνε να το βγαζει κανεις αλλος βολτα εκτος απο την ιδια) ενω αλλες μου λενε οτι ειναι δικες μου εμμονες ολα αυτα και να επισκεφθω ειδικο...Ακριβως αυτο που μου λετε κιεσεις,οι διαδικτυακες μου φιλες...γιατι σαν φιλες σας νιωθω ολες εσας που μπαινετε στον κοπο και μου γραφετε εδω και μου λετε την αποψη σας,οποια κι αν ειναι αυτη,γι΄αυτο το τοσο σοβαρο για μενα θεμα.
Οσο για τους γονεις μου,η μητερα μου συγκεκριμενα,μου λεει οτι ειναι δικες μου φοβιες ολα (και μου συστηνει κι εκεινη να παω σε ειδικο) αλλα επειδη εχει τρελλη αδυναμια στη μεγαλη μου κορη το καταλαβαινω οτι καπου επηρεαζεται και σε καποιες περιπτωσεις (οπως αυτη που μου ειπε μεταξυ υπνου και ξυπνιου η μικρη το "Καπου αλλου") φρικαρει κι εκεινη.Δεν το αφηνει να φανει αλλα το καταλαβαινω.Βεβαια δεν ειναι κι εκεινη αμετοχη στο ολο θεμα...Το να εχεις μητερα παιδιατρο ειναι μια απιστευτη ασφαλεια και δεν ειμαι καθολου αγνωμων για την βοηθεια που μου προσφερει σε ολα,αλλα απο την αλλη επειδη εχουν δει τα ματια της πολλα,ειδικα με το πρωτο παιδι με φοβισε σε πολλα-καποια λογικα και καποια οχι.
Για παραδειγμα,με ειχε φρικαρει με τις ιωσεις,μην παμε το παιδι εκει και κολλησει κατι,μην ερθει σε επαφη με αλλα παιδια και παθει ιωση κλπ.-φυσικα αυτο μεχρι μια ηλικια γιατι τωρα της τα εχω ξεκοψει,δε γινοταν να μη βγαινει το παιδι και να μην ερχεται σε επαφη με αλλα!!! Φοβοταν επισης μην πνιγει με το φαγητο και γι΄αυτο ηθελε να την ταιζει μονο εκεινη τις στερεες τροφες μεχρι μια ηλικια,μην το πιασει ατσαλα ο αντρας μου ή καποιος αλλος συγγενης και του πεσει (με τον αντρα μου επιβεβαιωθηκε γιατι 3 μηνων την ειχε σηκωσει αποτομα και της χτυπησε το κεφαλι σ΄ενα χαμηλο σημειο του ταβανιου,θυμαμαι τα εγραφα και τοτε εδω στο Forum),φοβοταν μην πιασει κατι με βρωμικα χερια και τετοια.
Μεχρι εκει βεβαια εν μερει-εν μερει ομως-το καταλαβαινω.Εγιναν ομως κι αλλα.
Θυμαμαι που μια φορα κοιμοταν η μικρη με τα χερια καπως περιεργα επανω της και η μανα μου τους αλλαξε θεση λεγοντας πως οι παλιες πιστευαν πως δεν κανει να κοιμουνται ετσι τα μωρα.Θυμαμαι επισης που ειχε φερει ο αντρας μου ενα φωτακι νυκτος για το παιδικο δωματιο που ειχε μπλε φως,κι η μανα μου ελεγε οτι καλυτερα να μην το βαλουμε γιατι αυτο το ψυχρο φως της θυμιζε καποια γραφεια συγκεκριμενα.
Οταν ηταν να ξεκινησω δουλεια μετα την αδεια μητροτητας με ειχε πρηξει για την ασφαλεια του παιδιου,αντι να μου κατευναζει το δικο μου αγχος.Τι να λεμε τωρα!!!
Την αγαπαω,ειναι εξαιρετη γιατρος και ειλικρινα πινουν νερο στ΄ονομα της ολοι οι γονεις παιδιων που παρακολουθει,ειναι επωνυμη εδω στην περιοχη μας και οχι επειδη ειναι μητερα μου αλλα ειναι οντως επιστημονας.Ωστοσο στο ζητημα του παιδιου,του πρωτου μου παιδιου,σε πολλα σημεια μου περασε δικες της φοβιες και με διελυσε,αθελα της.
Να σας πω ομως κατι?Θα πιστευα κι εγω οτι ολα οφειλονται εκει,αν δεν εβλεπα κι εγω μπροστα μου τοσο συχνα τοσα σημαδια.Οπως αυτο που ειδα οταν γυρνουσαμε απο το μαιευτηριο,πολυ πριν αρχισει δηλαδη η μανα μου να μου περναει τις δικες της λοξες,οπως αυτα που εχει πει κατα καιρους η κορη μου,οπως οι συμπτωσεις που συμβαινουν και με τρελλαινουν!!!
Παλιά 11-09-10, 20:30   #114
Eve

Το avatar του χρήστη Eve

Eve ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

joe καλησπερα!

θα σου πω τη δικη μου αποψη για το θεμα σου..

1. πιστευω απιστευτα στην αυρα και στη δυναμη της ψυχης μας. Μπορουν να μας γλιτωσουν απο πολλα αλλα και να μας προκαλεσουν αλλα τοσα. Η αυρα (το πεδιο μας) ειναι κατι που υπαρχει, δεν ειναι κατι φανταστικο. (ενα απλο παραδειγμα "το ματι", η κακη αυρα καποιου, το κακο του πεδιο που οντως μπορει να επηρεασει αρνητικα). Χρησιμοποιησε τη δυναμη αυτη - την ενεργεια σου οσο πιο θετικα μπορεις.

2. επειδη σε αυτη τη φαση πρακτικα δεν μπορεις να το κανεις αυτο, χρειαζεσαι βοηθεια. ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ- καποιος καλος ψυχιατρος / ψυχαναλητης (δεν σημαινει φαρμακα, οπως καπου λαθεμενα διαβασα) αντι για ψυχολογο. Χρειαζεσαι γιατρο για την ψυχη σου, οπως αν πονουσε το δοντι σου που θα πηγαινες σε εναν οδοντιατρο χωρις δευτερη σκεψη και δεν θα το αφηνες να σε ποναει 1.5 Χρονο οπως εκανες με την πονεμενη σου ψυχη.
Κανω και εγω ψυχοθεραπεια σε ψυχιατρο, για αλλους λογους απο εσενα, αλλα που κι εμενα δεν με αφηνουν να χαρω την καθημερινοτητα μου.

καλη συνεχεια και θετικη σκεψη!

Ο χρήστης Eve δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-10, 20:38   #115
ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν παιρνει αλλη αναβολη,θα κλεισω τη Δευτερα κιολας ραντεβου με ψυχιατρο-ναι,με ψυχιατρο,δεν ντρεπομαι να το γραψω,πιστευω πως η συμβολη του θα ειναι πιο δυνατη απο αυτην ενος ψυχολογου χωρις βεβαια να υποτιμω τη δευτερη ειδικοτητα.
Ειλικρινά σε συγχαίρω για την απόφασή σου! Δείχνει πόσο συνηδητοποιημένη είσαι και πόσο νοιάζεσαι και τον εαυτό σου και τα παιδιά σου!

ο αντρας μου ... απο καποιο σημειο και μετα αρχισε κι αυτος να στραβωνει και να μη θελει να ακουει αλλα,και φυσικα τον δικαιολογω.
Όσο και να έχει κουραστεί από όλο αυτό, ΔΕΝ δικαιούται να μην πάρει οριστική και αποτελεσματική θέση.
ΠΡΕΠΕΙ να στηρίξει εσένα και τα παιδιά ΤΟΥ.

Η αδελφη μου ειναι πιο μικρη απο εμενα,ειναι βεβαια ενας ανθρωπος πολυ ωριμος και με μεγαλη διαισθηση και με "κραζει" για ολα αυτα,τα θεωρει εμμονες.
Και τι προτείνει?

Οι φιλες μου,καποιες πουεχουν παιδια μου λενε οτι κατα καιρους εχουν κι εκεινες διαφορες φοβιες για τα παιδακια τους (μια,για παραδειγμα,ειχε φαει κολλημα λεει οτι θα της απαγαγουν το μεγαλο της παιδι και δεν αφηνε να το βγαζει κανεις αλλος βολτα εκτος απο την ιδια) ενω αλλες μου λενε οτι ειναι δικες μου εμμονες ολα αυτα και να επισκεφθω ειδικο...
Όλοι -κατά καιρούς- περνάμε φοβίες. Αρκεί να μην διαιωνίζονται και να μην μπλοκάρουν την καθημερινότητα και τις σχέσεις μας.

...οχι επειδη ειναι μητερα μου αλλα ειναι οντως επιστημονας.Ωστοσο στο ζητημα του παιδιου,του πρωτου μου παιδιου,σε πολλα σημεια μου περασε δικες της φοβιες και με διελυσε,αθελα της.
Δεν αμφιβάλλω για την επιστημοσύνη της... Τα υπόλοιπα τα είπες μόνη σου... Ξαναδιάβαστα... Με αυτό δεν θέλω να πω ότι είμαστε άμοιροι ευθυνών και για τα πάντα φταίνε οι άλλοι αλλά βρίσκοντας ποιός (πρωτο)φταίει, βρίσκουμε και την ρίζα του κακού...

Επίσης, σου είχα επισημάνει να θυμηθείς την δική σου σχέση με την μητέρα σου. Πριν γίνεις εσύ μαμά. Παλιά, όταν ήσουνα εσύ παιδί...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο- Μπαμπά έχεις?

...πολυ πριν αρχισει δηλαδη η μανα μου να μου περναει τις δικες της λοξες,οπως αυτα που εχει πει κατα καιρους η κορη μου,οπως οι συμπτωσεις που συμβαινουν και με τρελλαινουν!!!

Σπάσε την αλυσίδα της "λόξας"... Η γιαγιά με τις λόξες της, η μαμά με τις λόξες της... Τα παιδιά σου πρέπει να ζήσουν στο φως της χαράς κι όχι στο σκοτάδι της φοβίας...!

Πάντα φιλικά

Υ.Γ. Το να βλέπει κάποιος μια νεκροφόρα, σίγουρα δεν είναι κι ότι ωραιότερο. Όλους μας πιάνει ένα δέος και μια αποστροφή. Αλλά αν το δούμε συμβολικά - γιατί πρέπει να προμηνύει θάνατο αγαπημένου μας προσώπου κι όχι το τέλος μιας άσχημης εποχής και την αρχή μιας άλλης ΟΜΟΡΦΗΣ?

Παλιά 11-09-10, 21:11   #116
πιτσιποπακι

Το avatar του χρήστη πιτσιποπακι

πιτσιποπακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

joe καλημερα.Διαβαζω το θεμα αυτο απο την αρχη που το ξεκινησες και οποτε ειμαι στο forum κοιταζω να δω αν εχεις γραψει,αν εχει αλλαξει κατι.Δεν σου εχω γραψει γιατι οτι σκεφτομουν το εβλεπα λιγο παρακατω απο καποια αλλη κοπελα.Καποιες συμπτωσεις οπως με ταινιες και προσωπα εχουν συμβει και σε μενα και σιγουρα σε ολο τον κοσμο.Δεν σημαινουν κατι κακο.Εξηγειται και επιστημονικα.Το μονο που θελω να σου πω ειναι να ηρεμησεις.Εχεις σκεφτει ποτε οτι μπορει να <<γρουσουζευεις>>με αυτες τις σκεψεις;Ηρεμησε και ευχομαι την επομενη φορα να εχεις νεα απο το γιατρο,να πας.Θα σε ξεμπλοκαρει και θα βρει την αιτια που τα σκεφτεσαι ολα αυτα.Να εισαι καλα.
Ο χρήστης πιτσιποπακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-10, 10:59   #117
terra

terra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

joe, σου έχω πει τη γνώμη μου...
Έχω να προσθέσω ότι όσο γράφεις, τόσο γίνεται και πιο εμφανές ότι η μητέρα σου σ' έχει επηρρεάσει με τις φοβίες της και τώρα ίσως επηρεάζεις κι εσύ εκείνην.
Να ρωτήσω κάτι, σου έχει συμβεί να πας ή να θέλεις να πας σ' ένα μέρος και μετά να διαβάζεις συνέχεια γι' αυτό τυχαία; Όχι, δε γράφονται περισσότερα αυτή την εποχή για το συγκεκριμένο νησί/πόλη/χώρα. Απλά τα προσέχουμε εμείς περισσότερο γιατί μας απασχολούν.

Def, μια και σε ξαναβρήκα, ξέρεις κάτι για το παρακάτω;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο terra Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχω καταλάβει καλά, ο ψυχαναλυτής εστιάζει σε αυτά που σου έχουν συμβεί στο παρελθόν ενώ η γνωσιακή-συμπεριφοριστική προσέγγιση στην αντικατάσταση δυσλειτουργικών σκέψεων με πιο λειτουργικές σκέψεις και συμπεριφορές. Αν είναι έτσι, δεν είναι κι οι 2 ελλιπείς; Πώς μπορεί κανείς να ξεπεράσει μια δυσλειτουργική σκέψη+συμπεριφορά αν δεν κατανοήσει και ξεπεράσει την αιτία της στο παρελθόν;
Ο χρήστης terra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-10, 16:38   #118
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σου terra!
joe ελπιζω να μη σε πειραζει κ λιγη θεωρητικολογια στο τοπικ σου...αν σε πειραζει πες το μας κ μετακινουμαστε

δεν εχω διαβασει πολλα πραγματα , εχω μια αισθηση περισσοτερο γενικη, απο συζητησεις με οικειους μου που εχουν κανει ο καθενας διαφορα -ψυχοθεραπειες, αναλυση, ψυχιατρο....οποτε εκφραζω απλα προσωπικη και οχι τεκμηριωμενη γνωμη.
στην ψυχαναλυση εστιαζεις στο παρελθον και στις σχεσεις με τους γονεις σου , οπως και στα νοηματα που εχουν παρει αυτες οι σχεσεις κ συμπερφορες στη ζωη σου. απο αυτη την αποψη θεωρειται πληρης και οχι αποσπασματικη θεραπεια, γιατι εσυ ο ιδιος δινεις το νοημα ανακαλυπτοντας κ ερμηνευοντας με τα εργαλεια της αναλυσης το παρον σου μεσα απο το παιδικο, κυριως, παρελθον σου. δεν ειναι οτι λες την ιστορια της ζωης σου,αλλα οτι νοηματοδοτεις.
ετσι, φοβιες, ψυχοσωματικες εκφρασεις του πονου, τικ, ακομα κ σωματικες δυσλειτουργιες (παραλυσεις πχ-υπαρχουν παραδειγματα στο εργο του φρουντ, αν δεν απατωμαι) μπορουν να θεραπευτουν με την ψυχαναλυση. μπορει και οχι , ομως.
εξαρταται και απο την προθεση του αναλυομενου και φυσικα τη 'χημεια' με τον αναλυτη.
αυτο που λες για τη γνωσιακη προσεγγιση ειναι κ αυτο που εχω καταλαβει κ εγω. οτι δλδ εχεις αυτο το αποτελεσμα στη συμπεριφορα, ψαχνεις εναν τροπο να το ξεπερασεις (πχ να επαναλαμβανεις το προβλημα , υψοφοβια πχ: να ανεβαινεις σε ψηλα κτιρια...-το λεω καπως απλοικα , αλλα ετσι το αντιλαμβανομαι)και με τη βοηθεια του ψυχοθεραπευτη το ξεπερνας.

η δικη μου αισθηση για την ψυχοθεραπεια βρισκει πραγματι ελλιπη τη 2η προσεγγιση, σε καποιους ομως μπορει να ειναι πολυ χρησιμη. πιο πανω ειχα γραψει για τους εθισμους (αλκοολ, φαγητο, ναρκωτικα, τυχερα παιχνιδια...), οτι εχει πολυ καλα αποτελεσματα σε αυτους. βεβαια κ παλι εξαρταται απο την προθεση, μεχρι πού θες να φτασεις, αν το θεωρεις σημαντικο να πας πολυ πισω ή οχι...κτλ...

να συμπληρωσω κ κατι πανω σε αυτο που λεει η eve: αν ο ψυχιατρος ή ο ψυχολογος εχει κανει ψυχαναλυση και εχει εκπαιδευτει σε αυτη, εργαζεται ως 'ψυχιατρος/ψυχολογος ψυχαναλυτης' ή 'ψυχιατρος ψυχοθεραπευτης'.
ο ψυχιατρος ως γιατρος ομως, κ οχι ως θεραπευτης αλλης προσεγγισης, συνταγογραφει φαρμακα)

ισως οι διαφορες ψυχοθεραπειες κ προσεγγισεις να μην μπορουν ακριβως να 'μετρηθουν' ποσο καλο μπορουν να κανουν κ σε ποσους...ισως να ειναι προσωπικες επιλογες και να ταιριαζουν σε καποιους κ σε αλλους οχι. ετσι κ αλλιως ειναι τοσες πολλες οι προσεγγισεις κ ακομα περισσοτερες οι ανθρωπινες συμπεριφορες. αλλα οταν ακουω τη joe να μιλα τοσο πολυ για τη σχεση με τη μητερα της και να ανατρεχει με τοση αγωνια στο παρελθον κ τις μνημες της, δεν μπορω παρα να της προτεινω αυτο που μου 'κολλαει' περισσοτερο...
φυσικα ειναι στο χερι της τι θα αποφασισει!
που ο,τι κ αν ειναι ευχομαι πραγματικα να ειναι για καλο!

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-10, 17:09   #119
mamag

mamag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

θεωρω περιττο να επεκταθω περισσοτερο γιατι λιγο-πολυ ολες σου ειπαν τα ιδια.απλα θα απαντησω στην ερωτηση σου:ναι,θα ανησυχουσα,θα τρελαινομουν,δεν θα κοιμομουν τα βραδυα,δεν θα ετρωγα....εχεις καθε δικαιωμα να περασεις απο αυτη τη φαση...περασε την και ξε-περασε την.βρες ενα τροπο.αν ταλαιπωρησε 1,5 χρονο τωρα ειλικρινα σε λυπαμαι.ειναι αδικο.πολυ.ειχα κρισεις πανικου 3 μηνες μεχρι να παω σε ΨΥΧΙΑΤΡΟ και ηταν οι χειροτεροι της ζωης μου.και αφορουσαν εμενα,οχι το παιδι μου που ειναι σαφως χειροτερο.βεβαια θυμαμαι πως μολις αρχισα να επανερχομαι περασα τις πιο ομορφες στιγμες της ζωης μου γιατι εκτιμουσα καλυτερα καθε ευτυχισμενη στιγμη.κ εσυ δικαιουσαι να το ζησεις αυτο!μην αφηνεσαι αλλο.κανε κατι.οτι θεωρεις εσυ καλυτερο.γιατρο,παππα,διαδικτυο.οτι σε βοηθαει.κανεις μας δεν ξερει τι του ξημερωνει.ουτε για μας ουτε για τα παιδια μας.δεν θελω να ακουστω κοινοτυπη αλλα επειδη το προβλημα σου ειναι παρομοιο με το δικο μου εχουμε την αναγκη αν και πηγαμε σχολειο κ πανεπιστημιο καποιος να μας ξαναμαθει την αλφα -βητα
Ο χρήστης mamag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-10, 00:17   #120
sofia07

Περιοχή: Βόρεια Ελλάδα
sofia07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ζητώ συγγνώμη που θα μπω λίγο σφήνα στο θέμα, κορίτσια...

Θεωρώ ότι γενικά δεν επηρεάζομαι από όλα αυτά που σε ανησυχούν, φίλη Zoe, αν και διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον όλα όσα έγραψες. Δεν πιστεύω σε σημάδια, όνειρα και άλλα τέτοια αλλά δέχομαι ότι κάποιοι μπορεί και να το κάνουν. Έτσι, πιστεύω ακράδαντα (εφόσον κάθε γνώμη σε ενδιαφέρει) ότι όλα είναι στο μυαλό σου, ότι η μεγάλη σου κόρη "σε παίζει" άθελά της με πράγματα και λέξεις που κεντρίζουν τη φαντασία της και ότι, ΟΚ, κάποιες συμπτώσεις συμβαίνουν σε όλους κατά καιρούς αλλά δεν πέφτουν όλοι στα πατώματα... Επομένως:

Ποιο είναι το χειρότερο σενάριο; Αν είναι να συμβεί κάτι άσχημο,

α) ήδη κάνεις ό,τι μπορείς για να το αποτρέψεις -ζώνες ασφαλείας, προστατευτικό πλέγμα στο μπαλκόνι κλπ, όπως όλοι

β) το να ανησυχείς προκαταβολικά δεν συμπεριλαμβάνεται στα παραπάνω

και, χωρίς να θέλω να σε χαλάσω,

γ) μη σπαταλάς το χρόνο σας, αυτόν που κλέβεις από τη ζωή σας, με το να σκέφτεσαι και πολύ περισσότερο να συζητάς με όλο τον κόσμο αυτές τις ανησυχίες...

Ψάξε για πιο ειδική βοήθεια, εμείς εδώ μόνο γνώμες λέμε!

PS: Εκείνη η έρμη η νεκροφόρα που σε τάραξε τόσο πολύ... ξέρεις με πόσα άλλα αυτοκίνητα διασταυρώθηκε πριν έρθει μπροστά σας;
Ο χρήστης sofia07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές