Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Οικογένεια > Γονείς Διδύμων και Τριδύμων

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 29-06-10, 09:16   #1
elena 79

Το avatar του χρήστη elena 79

elena 79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ, ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;;;;;;

Κορίτσια εχθές επισκέφθηκα για πρώτη φορά τον γιατρό, (Δασκαλάκη) ήμουν κοντά στην 7 εβδομάδα. Μόλις με εξέτασε με ρώτησε αν έχουμε ιστορικό δίδυμων κυήσεων στην οικογένεια….. του είπα όχι………μάλιστα του διευκρίνησα πως η σύλληψη αυτή έγινε με την πρώτη επαφή που είχα ελεύθερα με τον άνδρα μου μετά από χρόνια προφυλάξεων διότι δεν θέλαμε παιδιά τον πρώτο καιρό. ΚΟΡΙΤΣΙΑ.......μου λέει συγχαρητήρια είστε η πρώτη στην οικογένεια που κυοφορείτε δίδυμα και μάλιστα σε διαφορετικούς σάκους…… κ.λ.π. τα υπόλοιπα δεν τα πολυκατάλαβα γιατί είχα πάθει ψιλοεγκεφαλικό. Πείτε μου όσες γνωρίζετε είναι δυνατόν χωρίς να υπάρχει ανάλογο ιστορικό, χωρίς να έχει μεσολαβήσει η επιστήμη και με μια μόνο φορά να συμβεί τέτοια σύλληψη;;;; Έχετε ανάλογα περιστατικά;;; Κοντεύω να τρελαθώ από την ώρα που το έμαθα, έπαθα σοκ! Στην συνέχεια ακούσαμε καρδιές, εκεί μου ήρθε το δεύτερο εγκεφαλικό, σε σημείο που εγώ και ο άνδρας μου να φύγουμε από το ιατρείο ξεχνώντας όλες τις ερωτήσεις που θέλαμε να κάνουμε……

Σημ: και για να γελάσουμε…… μου λέει ο γιατρός: καλά να πάθεις, αφού φυλαγόσουν τόσο καιρό σου ήρθαν όλα μαζί.
Ο χρήστης elena 79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 09:27   #2
christiana08

Το avatar του χρήστη christiana08

Περιοχή: Archive keeper!!!!!
christiana08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eλενα,καλημερα.

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!Κοριτσι μου,μπραβο!!!Σου ευχομαι με το καλο τα υπεροχα παιδακια σου.
Δεν εχω ακουσει κατι αναλογο προσωπικα,αλλα ξερω πως ολα μπορουν να συμβουν.

Πραγματικα ενθουσιαστικα!
Και παλι συγχαρητηρια!!!
Ο χρήστης christiana08 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 09:30   #3
giota.

Το avatar του χρήστη giota.

Περιοχή: Αθήνα-Νέος Κόσμος...
giota. χωρίς αξιολόγηση
Send a message via Skype™ to giota.
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια!!!!!
Με το καλο τα διδυμακια σου!!!!Αν και ψαξ το λιγο καλυτερα με το ιστορικο της οικογενειας.Κι εγω δεν ηξερα οτι εχω κληρονομικοτητα αλλα το εμαθα αφου ειχα γυρισει απ τον γυναικολογο κ ειχα δει δυο μωρακια.Οποτε τιποτα δεν ειναι απιθανο!

Ο χρήστης giota. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 09:34   #4
Coraline

Coraline χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια, και γέλασα πολύ με το σχόλιο του γιατρού.
Ο χρήστης Coraline δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 09:48   #5
elena 79

Προεπιλογή

Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ. Τι είναι και αυτό που μας βρήκε;;;; Τέτοια επιτυχία με την πρώτη.... ομολογώ ότι δεν την περίμενα!!!! Αφού πήρα την μητέρα μου τηλέφωνο για να της το πώ και ήταν έτοιμη να μου το κλείσει γιατί νόμιζε ότι την δούλευα......
Παλιά 29-06-10, 09:49   #6
Stellinula

Το avatar του χρήστη Stellinula

Περιοχή: UK
Stellinula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εύχομαι ότι καλύτερο για σας αγαπητή διδυμομανούλα!!!

Ο χρήστης Stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 10:02   #7
ioanna21

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ioanna21 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχω πολύ πολύ καλή μου φίλη που 2 φορές έκανε ελευθερα και τις 2 έπιασε δίδυμα!!!!!!!!!!
Την πρώτη φορά 2 αγόρια και τώρα κυοφορεί 2 κορίτσια!!!!!!
Αυτή να δεις τι επάθε όταν άκουγε τα νέα!!!!!!!!
Παλιά 29-06-10, 10:11   #8
elena 79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ioanna21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πολύ πολύ καλή μου φίλη που 2 φορές έκανε ελευθερα και τις 2 έπιασε δίδυμα!!!!!!!!!!
Την πρώτη φορά 2 αγόρια και τώρα κυοφορεί 2 κορίτσια!!!!!!
Αυτή να δεις τι επάθε όταν άκουγε τα νέα!!!!!!!!

Θ Ε Ε ΜΟΥ!!!!! Αν όλα πάνε καλά και γεννήσω με το καλό..... δεν θα αφήσω τον άνδρα μου να μου δώσει ούτε χειραψία!!!!! Και για αυτήν θα ανησυχώ.........

Πάντως τον άλλο μήνα που έχω ραντεβού με τον γιατρό, θα τον ρωτήσω σε τι ποσοστό συμβαίνει κάτι τέτοιο και θα σας πω.
Παλιά 29-06-10, 10:14   #9
AthinaP

AthinaP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καταρχήν, τι να πω, συγχαρητήρια;

Έπειτα, είναι στατιστικά πιο πιθανό να γεννηθούν δίδυμα, από γυναίκες κάπως προχωρημένης ηλικίας.

Και εγώ βρήκα ιστορικό στην πορεία. Τα παλιά τα χρόνια γεννιόντουσαν αρκετά δίδυμα που λόγω προωρότητας και έλλειψης μέσων, δεν τα κατάφερναν... Επίσης, υπήρχαν κυήσεις στην οικογένεια, στα πιο πρόσφατα χρόνια, που ξεκινούσαν ως δίδυμες στον υπέρηχο, αλλά κατέληγαν μονές. Είναι κάτι όχι σπάνιο. Στην έβδομη εβδομάδα, βέβαια, εφόσον έχετε δει καρδούλες, έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Έχετε δύο!

Αλλά μπορεί και να είσαι η πρώτη, από την οικογένειά σου, ποιος ξέρει;

Άσε και γω τώρα τον άντρα μου τον έχω από μακριά
Ο χρήστης AthinaP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 11:05   #10
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια κοπελα μου...με το καλο τα διδυμακια σας....Αντε διπλη κουραση...αλλα και διπλη ευτυχια!!!
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 12:11   #11
Λιονταρακι

Λιονταρακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

με το καλο τα μωρακια σου!
εγω την αλλη βδομαδα γενναω τα διδυμα κοριτσακια μας!
ακου ιστορικο:
απο τον αντρα μου η αδερφη του κ τρια πρωτα του ξαδερφια εχουν διδυμα.
απο μενα πρωτος μου ξαδερφος περιμενει κ αυτος διδυμα,αλλος ενα ξαδερφος μου εχει τετραχρονα διδυμα κ ενας θειος μου διδυμα!!!!!
αυτο δεν ειναι σοι!!!!!!!!
στο δρομο που μενουν τα πεθερικα μου διπλα της μενουν αλλα δυο ξαδερφια της που τα παιδια τους (αυτα που σας ελεγα) εχουν διδυμα!εχουν μετονομασει την οδο σε....ΟΔΟ ΔΙΔΥΜΩΝ!!!!!!
Ο χρήστης Λιονταρακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 12:41   #12
ΤΙΓΡΑΚΙ

Περιοχή: Νικαια
ΤΙΓΡΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

χαχαχαχαχα μπραβο σας ,συγχαρητηρια

και εμενα μια φιλη χωρις ιστορικο πριν 4 χρονια εκανε ενα αγορακι και ενα κοριτσακι σε χωριστους σακους ηταν και εκεινα.
σημερα μετα απο 4 χρονια εχουν περασει πολλες αστειες ιστοριες που μας εξιστορει οταν ηταν εγκυος που οταν κουνιοντουσαν τα μωρα αισθανοταν οτι θα εχανε την ισορροπια της

και παλι μπραβο και μια καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι

και μεταξυ μας καλα να παθεις
Παλιά 29-06-10, 13:22   #13
G.STONE

Το avatar του χρήστη G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ μπράβο σας!! με το καλό γλυκεία μου και όπως λένε και στο χωριό της μαμάς μου στο Αγρίνιο καλή σιγουριά!!

Εμένα κορίτσια η μαμά μου έχει γεννηθεί δίδυμη δεν έζησε όμως το άλλο παιδακι και έχει κάνει και ο αδελφός της δίδυμα.

Όταν είχα κάνει τον πρώτο υπέρηχο ο γιατρός μου με είχε ρωτήσει αν έχουμε κληρονομικότητα διδύμων γιατί δεν φαίνονταν καθαρά αν είχα έναν ή δύο σάκους αλλά δυστυχώς στο δεύτερο υπερηχογράφημα φάνηκε ότι ήταν ένας . Πιστεύω ότι μπορεί να ήταν και να απορροφήθηκε το ένα.
Παλιά 29-06-10, 13:33   #14
ΒΕΡΑ
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα η αδερφή μου με την ΠΡΩΤΗ προσπάθεια έπιασε δίδυμα αγοράκια σε χωριστούς σάκους!!!! Επίσης δεν ξέραμε για ιστορικό διδύμων αλλά απ' ότι φαίνεται υπάρχει (τελικά κάτι βρέθηκε μετά από σκέψη ...) και τώρα τρέμω κι εγώ μην κάνω στο 2ο παιδί αντί για ένα 2!!!

Α ... κι επίσης είχε κι αυτή το Δασκαλάκη ... το έχει ο γιατρός???

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 13:36   #15
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το καλο να ερθουν τα παιδακια σου, φανταζομαι το σοκ!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο Δασκαλακης φημιζεται για το χιουμορ του, μην φοβασαι τιποτα εχεις εμπειρο γιατρο και ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 29-06-10, 14:32   #16
elena 79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MarcoPolo Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλο να ερθουν τα παιδακια σου, φανταζομαι το σοκ!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο Δασκαλακης φημιζεται για το χιουμορ του, μην φοβασαι τιποτα εχεις εμπειρο γιατρο και ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας και για το κουράγιο που μου δίνετε. Πραγματικά σας ευχαριστώ.

Marcopolo είχες δίκιο για τον Δασκαλάκη, όταν μιλούσες γι' αυτόν με τα καλύτερα λόγια. Ήταν αρκετά χαλαρός και δεν με άγχωσε καθόλου. Με έκανε και ένιωσα ασφάλεια. Επίσης μου άφησε πολλές επιλογές......σε όλα τα θέματα. Τέλος συνεργάζεται με 4 μαιευτήρια και αυτό είναι καλό διότι μπορώ και εκεί να έχω επιλογές.
Παλιά 29-06-10, 14:38   #17
ΒΕΡΑ
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elena 79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας και για το κουράγιο που μου δίνετε. Πραγματικά σας ευχαριστώ.

Marcopolo είχες δίκιο για τον Δασκαλάκη, όταν μιλούσες γι' αυτόν με τα καλύτερα λόγια. Ήταν αρκετά χαλαρός και δεν με άγχωσε καθόλου. Με έκανε και ένιωσα ασφάλεια. Επίσης μου άφησε πολλές επιλογές......σε όλα τα θέματα. Τέλος συνεργάζεται με 4 μαιευτήρια και αυτό είναι καλό διότι μπορώ και εκεί να έχω επιλογές.
Με 4???? Εγώ ήξερα για το Αλεξάνδρα και το Ιασώ μόνο!

Εγώ τον βρήκα λίγο απρόσωπο και απόμακρο (η αδερφή τον είχε όχι εγώ!)... γι' αυτό και μάλλον θα πάω σε άλλον ...

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 14:49   #18
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειναι θεμα χαρακτηρα αν κολλας με τον γυναικολογο. Ισως στην αρχη φαινεται λιγο απροσωπος αλλα δεν ειναι. Εμενα δεν με ενοιαζε και πολυ να ταιριαζουμε απλα ηθελα να νιωθω ασφαλης και να εχω σαφεις απαντησεις σε ολα και σωστη καθοδηγηση. Και φυσικα να ειναι παντα εκει οποτε τον χρειαζομαι. Σε αυτα που ζητουσα ηταν αψογος.
Παλιά 29-06-10, 14:51   #19
elena 79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΕΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 4???? Εγώ ήξερα για το Αλεξάνδρα και το Ιασώ μόνο!

Εγώ τον βρήκα λίγο απρόσωπο και απόμακρο (η αδερφή τον είχε όχι εγώ!)... γι' αυτό και μάλλον θα πάω σε άλλον ...

Τι να πω Βέρα μου, στην αρχή και εμένα μου φάνηκε πολύ σοβαρός και πράγματι είναι, σιγά σιγά όμως ανοιχτήκαμε και εκείνος και εγώ. Με τις ερωτήσεις που του έκανα έγινε πιο ομιλητικός. Ίσως να είναι μέχρι να γνωριστεί μαζί με το ζευγάρι. Ήταν βλέπεις και η πρώτη φορά. Τώρα για τα μαιευτήρια μου είπε ότι συνεργάζεται με: Αλεξάνδρα, Ιασώ, Γαία, Λητώ. Εγώ μάλλον θα πάω ή Γαία ή Ιασώ. Αυτά.....

Σημ: αυτό που με τρόμαξε λίγο είναι ότι πριν από εμένα ήταν καμιά 15αριά γυναίκες και μετά από εμένα άλλες 15. Η αναμονή είναι κάπως, γιατί εντάξει και τα ραντεβού δεν μπορούν να τηρηθούν ακριβώς......
Παλιά 29-06-10, 15:28   #20
elena 79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λιονταρακι Εμφάνιση μηνυμάτων
με το καλο τα μωρακια σου!
εγω την αλλη βδομαδα γενναω τα διδυμα κοριτσακια μας!
ακου ιστορικο:
απο τον αντρα μου η αδερφη του κ τρια πρωτα του ξαδερφια εχουν διδυμα.
απο μενα πρωτος μου ξαδερφος περιμενει κ αυτος διδυμα,αλλος ενα ξαδερφος μου εχει τετραχρονα διδυμα κ ενας θειος μου διδυμα!!!!!
αυτο δεν ειναι σοι!!!!!!!!
στο δρομο που μενουν τα πεθερικα μου διπλα της μενουν αλλα δυο ξαδερφια της που τα παιδια τους (αυτα που σας ελεγα) εχουν διδυμα!εχουν μετονομασει την οδο σε....ΟΔΟ ΔΙΔΥΜΩΝ!!!!!!

Λιονταράκι σου εύχομαι με το καλό να πάρεις τα κοριτσάκια σου αγκαλιά. Έχεις βάλει πολλά κιλά;
Παλιά 29-06-10, 16:15   #21
elena 79

Προεπιλογή

Βρήκα αυτά τα δυο ενδιαφέροντα άρθρα για τις δίδυμες κυήσεις:

http://www.yeskid.gr/egkymosyni/fron...i-kyisi?page=1

http://www.yeskid.gr/egkymosyni/fron...i-kyisi?page=2
Παλιά 29-06-10, 19:47   #22
MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαθε φορα θα εχεις αναμονη δυστυχως. Παντα εχει πολυ κοσμο. Θυμαμαι μια φορα μονο μπηκα μεσα και ειδα τρεις γυναικες και νομιζα οτι πηγα λαθος ημερα στο ραντεβου.
Παλιά 29-06-10, 21:28   #23
anonymi

anonymi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πωπω,μπράβο!Συγχαρητήρια
Σε προειδοποιώ ότι έχετε να περάσετε στιγμές άπειρου κάλλους χαχα.Λοιπόν,εμένα δεν μου φαίνεται τόσο περίεργο.Ήταν η τυχερή σας μέρα Μπορεί να προσπαθούσατε μήνες πριν και πάλι η σύλληψη να ήταν την ίδια μέρα.Βρεθήκατε την σωστή ώρα στο σωστό σημείο και θα το καταλάβεις όταν κρατήσεις τα μωρά σου.
Ως πρόσφατη διδυμομαμά έχω να σου πω ότι μέσα σου συντελείται ένα θαύμα.Τα δίδυμα είναι ξεχωριστή εμπειρία και να φανταστείς τα δικά μου είναι μόλις 6,5 μηνών!Όταν μεγαλώσουν τι θα λέω?! Εμείς τα ''πιάσαμε'' στον πρώτο μήνα προσπαθειών και μάλιστα ενώ εγώ ήμουν ήδη 35 πατημένα...
Καλή εγκυμοσύνη και..(μη με βρίσεις,μη με βρίσεις) πάντα τέτοια!

Ο χρήστης anonymi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 22:20   #24
Λιονταρακι

Λιονταρακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

elena εχω παρει μονο 20!!!!!ξεκινησα την εγκυμοσυνη 52 και ειμαι αισιως 72!αλλα δεν μου φαινονται!ενταξει εννοειται οτι φαινεται οτι εχω παχυνει αλλα οχι 20 κιλα!!!καλα βεβαια δεν με πολυενδιεφερε γιατι ειχα με πιο σοβαρα θεματα να ασχοληθω!

ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ!!!!!!!
Μην ακους κανεναν!οτι κ να σου πουνε για τα διδυμα μην πτοηθεις!να ευχεσαι να ειναι καλα τα παιδια σου κ τιποτα αλλο.αν μπεις στο θεμα "ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα" θα καταλαβεις τι λεω!εγω το ειχα ανοιξει κ τωρα ειμαι χιλιομετρα μακρια απο ολα αυτα που ενιωθα τοτε!!!
να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη!!
Ο χρήστης Λιονταρακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-06-10, 22:20   #25
βασω79

Περιοχή: πετρουπολη
βασω79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συγχαρητηρια!με το καλο και οοοολα να σας πανε καλα!
εκανα χοριακη οταν καταλαβα οτι ειμαι εγκυος και ενω ημουν στην 4η εβδομαδα η τιμη ηταν ιδιαιτερα υψηλη,185000.μολις πηρα τα αποτελεσματα με ρωτησε ο μικροβιολογος αν εχουμε ιστορικο διδυμων.η απαντηση ηταν οχι...δεν εχουμε.βεβαια,στη δικη μας περιπτωση δεν ηταν διδυμα.η χοριακη μας παραπλανησε,ο γυναικολογος ενα σακο ειδε απο την αρχη.
Παλιά 29-06-10, 22:29   #26
Alice6

Το avatar του χρήστη Alice6

Περιοχή: Αθήνα
Alice6 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εδώ!!! εδώ!!! κι εγώ με την πρώτη έπιασα δίδυμα. Στον πρώτο υπέρηχο δεν φάνηκαν και τα δύο, ούτε και στον δεύτερο!!! Στον τρίτο όμως ξεπρόβαλε και ο ντροπαλούλης. Γέννησα πριν ένα χρόνο περίπου, κι εγώ με τον Δασκαλάκη. Έμεινα ευχαριστημένη από τον γιατρό. Ό,τι θέλεις από πληροφορίες ή για τον γιατρό ή για ο,τι δήποτε σχετικό, στη διάθεσή σου
Ο χρήστης Alice6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 22:50   #27
elena 79

Προεπιλογή

Κορίτσια ευχαριστώ, anonymi δεν σε βρίζω απλά θα προσέχω πάρα πολύ την επόμενη φορά. Λιονταράκι μου είπε ο γιατρός δεν θέλω να βάλεις 5 κιλά αλλά αν θα βάλεις μέχρι 15 καλά θα είναι. Τώρα εξαρτάται και από την όρεξη. Βάσω μην απογοητεύεσαι ίσως την επόμενη φορά......να σου τύχει κι εσένα τέτοιος μπουναμάς . Αlice 6 ο Δασκαλάκης φαίνεται έμπειρος γιατρός, έβγαλα πολύ καλά συμπεράσματα. Εσένα στα πήρε με καισαρική;;

Σημ: Μarcopolo στην αρχή που μπήκα και είδα τόσο πολύ κόσμο νόμιζα ότι κάτι μοιράζουν εκεί.........αφού όταν έφυγα νόμιζα πως θα ζητήσω αυτόγραφο!!!!!!!!!!
Παλιά 29-06-10, 23:03   #28
Alice6

Το avatar του χρήστη Alice6

Περιοχή: Αθήνα
Alice6 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κορίτσια ευχαριστώ, anonymi δεν σε βρίζω απλά θα προσέχω πάρα πολύ την επόμενη φορά. Λιονταράκι μου είπε ο γιατρός δεν θέλω να βάλεις 5 κιλά αλλά αν θα βάλεις μέχρι 15 καλά θα είναι. Τώρα εξαρτάται και από την όρεξη. Βάσω μην απογοητεύεσαι ίσως την επόμενη φορά......να σου τύχει κι εσένα τέτοιος μπουναμάς . Αlice 6 ο Δασκαλάκης φαίνεται έμπειρος γιατρός, έβγαλα πολύ καλά συμπεράσματα. Εσένα στα πήρε με καισαρική;;

Σημ: Μarcopolo στην αρχή που μπήκα και είδα τόσο πολύ κόσμο νόμιζα ότι κάτι μοιράζουν εκεί.........αφού όταν έφυγα νόμιζα πως θα ζητήσω αυτόγραφο!!!!!!!!!!
Είναι πολύ έμπειρος γιατρός, συνεννοήσιμος, χαμογελαστός και τον βρίσκεις γενικώς στο τηλέφωνο. Στα αρνητικά του, θεωρώ ότι δεν λέει όχι σε καμία, και έχει πήξει από κόσμο, δεν ξέρω αν το κάνει από φιλαργυρία ή από φιλότιμο. Το αποτέλεσμα είναι να μην μπορεί να ασχοληθεί λεπτομερώς με την κάθε περίπτωση. Έχω κατα νου και κάποια συγκεκριμενα παραδείγματα, εάν θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε και με πμ, γιατί δεν θέλω να τον εκθέσω, αφού ό,τι σου πω αποτελεί προσωπική μου γνώμη αλλά αυτόν μπορεί να τον βλάψει, δεν ξέρω. Πάντως ούτε πολλά λεφτά μας πήρε, και ήρθε και στο δωμάτιο πολλές φορές αφότου γέννησα, πιστέυω ότι αν ήθελα να κάνω κι άλλο παιδί θα ξαναπήγαινα σε αυτόν. Ναι, με καισαρική μου τα πήρε, από την αρχή σχεδόν μου είπε ότι δεν αξίζει να το παλέψουμε για φυσιολογικό, μπορεί το ένα να βγει κανονικά και το άλλο να θέλει καισαρική, ή μπορεί το δεύτερο να δεχτεί πολλή πίεση από τις συσπάσεις, δεν θυμάμαι ακριβώς, θα σε γελάσω,. Εμένα δεν με ένοιαζε και τόσο πολ΄πυ αυτό το θέμα.
Ο χρήστης Alice6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-10, 23:11   #29
elena 79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Alice6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πολύ έμπειρος γιατρός, συνεννοήσιμος, χαμογελαστός και τον βρίσκεις γενικώς στο τηλέφωνο. Στα αρνητικά του, θεωρώ ότι δεν λέει όχι σε καμία, και έχει πήξει από κόσμο, δεν ξέρω αν το κάνει από φιλαργυρία ή από φιλότιμο. Το αποτέλεσμα είναι να μην μπορεί να ασχοληθεί λεπτομερώς με την κάθε περίπτωση. Έχω κατα νου και κάποια συγκεκριμενα παραδείγματα, εάν θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε και με πμ, γιατί δεν θέλω να τον εκθέσω, αφού ό,τι σου πω αποτελεί προσωπική μου γνώμη αλλά αυτόν μπορεί να τον βλάψει, δεν ξέρω. Πάντως ούτε πολλά λεφτά μας πήρε, και ήρθε και στο δωμάτιο πολλές φορές αφότου γέννησα, πιστέυω ότι αν ήθελα να κάνω κι άλλο παιδί θα ξαναπήγαινα σε αυτόν. Ναι, με καισαρική μου τα πήρε, από την αρχή σχεδόν μου είπε ότι δεν αξίζει να το παλέψουμε για φυσιολογικό, μπορεί το ένα να βγει κανονικά και το άλλο να θέλει καισαρική, ή μπορεί το δεύτερο να δεχτεί πολλή πίεση από τις συσπάσεις, δεν θυμάμαι ακριβώς, θα σε γελάσω,. Εμένα δεν με ένοιαζε και τόσο πολ΄πυ αυτό το θέμα.

Alice 6 σε ευχαριστώ, σου έχω στείλει ήδη π.μ. και σε ρωτάω κάποια πράγματα. Κάθε απάντηση δεκτή. Περιμένω και τα παραδείγματα που έχεις κατά νου γράψτα και αυτά. Θα περιμένω. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Παλιά 29-06-10, 23:41   #30
mother's heart

Το avatar του χρήστη mother's heart

Περιοχή: στους χτύπους της καρδιάς τους...!
mother's heart χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ελενα μου τι ευχαριστα νεα!!πω πω πραγματικα χαρηκα πολυ για σας!!να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη κ με το καλο να κρατησεις στην αγκαλια σου τα διδυμακια σου!!!
Παλιά 29-06-10, 23:57   #31
elena 79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mother's heart Εμφάνιση μηνυμάτων
ελενα μου τι ευχαριστα νεα!!πω πω πραγματικα χαρηκα πολυ για σας!!να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη κ με το καλο να κρατησεις στην αγκαλια σου τα διδυμακια σου!!!

mother's heart τι κάνεις;;; Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Παρα λίγο να σε φτάσω, άλλο ένα να καθόταν και θα αποκτούσα τρία παιδιά με την μία. Καλά θα έπαιρνα τα βουνά. Όχι πως και τώρα απέχω πολύ ...... μέχρι να το συνειδητοποιήσω.....
Παλιά 30-06-10, 16:06   #32
mother's heart

Το avatar του χρήστη mother's heart

Περιοχή: στους χτύπους της καρδιάς τους...!
mother's heart χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
mother's heart τι κάνεις;;; Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Παρα λίγο να σε φτάσω, άλλο ένα να καθόταν και θα αποκτούσα τρία παιδιά με την μία. Καλά θα έπαιρνα τα βουνά. Όχι πως και τώρα απέχω πολύ ...... μέχρι να το συνειδητοποιήσω.....
χαχαχα!!ελενα μου ειναι οντως λιγο δυσκολα στην αρχη!αλλα θα εχεις τοσες χαρες,τοσα χαμογελα,τοσες αγκαλιτσες,τοσα ναζακια γυρω σου,που θα λες χαλαλι η κουραση!!!θα δεις!!θα απορησεις κ συ με τον εαυτο σου,οταν καταλαβεις οτι ολα θα γινονται ολο κ πιο ευκολα!!
πολυ συγκινουμαι οταν ακουω για διδυμακια!!!
οταν με το καλο γεννησεις,θα δεις που ολο θα χαμογελας αυθορμητα κ θα λαμπεις απο ευτυχια,ξεροντας οτι μεσα στο σπιτι σας εχετε 2 μωρουλινια!!θα ανυπομονεις να ξυπνησουν για να σε κοιταξουν κ να τα σφιξεις στην αγκαλια σου!!!
θα χαρω πολυ να τα λεμε κ τοτε!!να μας λες πως ειναι η ζωη σου με τα μικρουλια!!
χαρηκα απιστευτα για σενα!!αληθεια!!μολις ειδα οτι ανοιξες εσυ το θεμα,χαμογελουσα μεχρι τ'αυτια!!ισως επειδη εχουμε μιλησει κ αλλες φορες!!!
Παλιά 01-07-10, 14:53   #33
Elli

Το avatar του χρήστη Elli

Περιοχή: Βολος
Elli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και βέβαια είναι δυνατόν...
Κι εγώ με την πρώτη...δεν πρόλαβα και να το γλεντήσω λίγο καιρό δηλαδή
Και το αντιληφθήκαμε στον 3ο υπέρηχο,εκεί να δεις σοκ!Αφού επέμενα ότι η γιατρός κάνει λάθος.
Ιστορικό στην οικογένειά μου δεν υπήρχε.(άλλωστε στην δική μου περίπτωση του ενός σάκου δε νομίζω πως τίθεται θέμα κληρονομικότητας)

Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη και με το καλό τα μωράκια σου!

Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-10, 16:54   #34
G.STONE

Το avatar του χρήστη G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έλενα άκου και κάτι που ξέχασα πιο πάνω να σου αναφέρω.

Ή αδελφή θείας μου (η οποία είχε γεννηθεί δίδυμη αλλά δεν έζησε η αδελφή της αλλά και η μαμά τους δίδυμη) έχει κάνει 3 φορές δίδυμα! μια φορά στην πρώτη εγκυμοσύνη μια στην τρίτη, και μια στην τέταρτη! έχει γενικά 7 παιδιά!! μόνο από το τρίτο ζευγάρι των διδύμων παλλινδρόμησε το ένα μωρό.
Παλιά 02-07-10, 01:09   #35
elena 79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο G.STONE Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλενα άκου και κάτι που ξέχασα πιο πάνω να σου αναφέρω.

Ή αδελφή θείας μου (η οποία είχε γεννηθεί δίδυμη αλλά δεν έζησε η αδελφή της αλλά και η μαμά τους δίδυμη) έχει κάνει 3 φορές δίδυμα! μια φορά στην πρώτη εγκυμοσύνη μια στην τρίτη, και μια στην τέταρτη! έχει γενικά 7 παιδιά!! μόνο από το τρίτο ζευγάρι των διδύμων παλλινδρόμησε το ένα μωρό.

Θ Ε Ε ΜΟΥ!!!!!!
Παλιά 02-07-10, 03:05   #36
Jasmini

Το avatar του χρήστη Jasmini

Περιοχή: Home sweet home...
Jasmini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω πάντως έχω διαβάσει ότι δεν είναι μόνο η κληρονομικοτητα ή η υποβοηθουμενη εγκυμοσύνη παράγοντες για δίδυμα, αλλά επίσης η ηλικία και ο σωματοτυπος παίζουν ρόλο! Με το καλό τα διδυμακια σου !!!!!

Ο χρήστης Jasmini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-07-10, 23:41   #37
Xristina.

Το avatar του χρήστη Xristina.

Περιοχή: θεσσαλονικη
Xristina. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή κι εγω διδυμα

κορίτσια εγω είμαι στην 24η εβδομαδα σε διζυγωτικα διδυμα διαφορετικου φυλου.Πρώτη εγκυμοσύνη,πρώτη (μιση) ελεύθερη φορα μετα απο 11 χρονια προφύλαξηςΣτην οικογένεια είχαμε και οι 2 διδυμους παπούδες, οπότε το είχαμε στο μυαλό μας.Εγώ αν και δεν το κατάλβε η γιατρός με την πρώτη, είχα μια υποψια
Οσων αφορα στην κληρονομικοτητα (μεχρι και 7 γενιες πίσω)απο αυτα που συζητησα με τη γιατρο μου και απο αυτα που έχω διαβάσει είναι καθαρα θέμα της γυναικας και μάλιστα απο τη μεριά της μάνας τηςγιατι τα διζυγωτικά είναι 2 ωάρια οπότε οτι κληρονομηκότητα και να έχει ο άντρας 2 ωάρια δεν μπορεί να κατεβάσειΕπίσης υπάρχει και η περιπτωση να μην οφειλεται μια διδυμη κυηση στην κληρονομικότητα αλλα στη μορφολογία της γυναίκας.Γυναικες ευσωμες ψηλες απο 30 εως 35 και με μεγαλο κύκλο έχουν περισσότερες πιθανότητες.Ενω οι γυναικές που ανηκουν στην μαυρυ φυλη εχούν 25% περισσότερες πιθανότητες.
Για τα μονοζυγώτικα δίδυμα (που είναι ένα θαύμα της φύσης) είναι καθαρά τυχαίο γεγονός το οποίο δεν έχει καμία σχέση με κληρονομικότητα και μορφολογια σώματος για αυτό είναι και εξαιρέτικα σπάνιο φαινόμενο 3 στις 1000 γεννήσεις...
Ο χρήστης Xristina. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-10, 23:51   #38
Xristina.

Το avatar του χρήστη Xristina.

Περιοχή: θεσσαλονικη
Xristina. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή διαβαστε κι αυτο

διαβαστε κι αυτο :
Είμαι έγκυος. Μπορεί να είναι δίδυμα ;
Σύμφωνα με τους ερευνητές, κάτι τέτοιο δεν είναι καθόλου απίθανο, αφού εκτιμάται ότι πολλές εγκυμοσύνες, ακόμη και 1 στις 10, ξεκινούν ως πολύδυμες, αλλά στην πορεία γεννιέται τελικά μόνο το ένα μωρό. Το άλλο έμβρυο συχνά χάνεται τόσο νωρίς, που δεν το αντιλαμβάνεται κανείς. Δεν είναι, όμως, καθόλου απίθανο να ακούσετε τελικά από το γιατρό σας το ευχάριστο νέο: «Υπάρχουν δύο καρδιές που χτυπάνε στη μήτρα!». Πότε;
Στην 8η εβδομάδα. Το υπερηχογράφημα θα σας αποκαλύψει αν κυοφορείτε δίδυμα. Σε τέτοια περίπτωση, ο γιατρός θα παρατηρήσει δύο ­καρδιακές λειτουργίες, πιθανώς και δύο σάκους, πλακούντες κλπ. Η υποψία βέβαια για δίδυμα μπορεί να υπάρξει ακόμη και από την 7η εβδομάδα.

H γιαγιά μου είχε δίδυμα. Θα κάνω κι εγώ ;
Όλες οι γυναίκες που έχουμε δίδυμα στην ευρύτερη οικογένειά μας έχουμε σκεφτεί ότι ίσως θα μπορούσαμε κι εμείς με τη σειρά μας να αποκτήσουμε δίδυμα. Πιθανώς -αν και οι γυναικολόγοι διαφωνούν, επειδή θεω­ρούν τις πολύδυμες κυήσεις πιο επικίνδυνες- να μας φαίνεται και καλή ιδέα... Με μία εγκυμοσύνη και μία γέννα, δύο παιδιά και ξεμπερδεύουμε! Ας δούμε, λοιπόν, σύμφωνα με τους ειδικούς, αν έχουμε τέτοια προδιάθεση ή όχι:
› Τα μονοζυγωτικά δίδυμα: Προκύπτουν τυχαία, με συχνότητα που υπολογίζεται 3 στις 1.000, επειδή για κάποιους λόγους χωρίζεται στα δύο το γονιμοποιημένο ωάριο.
› Τα Διζυγωτικά: Υπάρχουν κάποια προδιαθεσικά στοιχεία για να κάνει μια γυναίκα δίδυμα που προκύπτουν από δύο διαφορετικά ωάρια και σπερματοζωάρια, αλλά σχετίζονται μόνο με τη γυναίκα και την ωορρηξία της και όχι με το σύντροφό της ή την όποια οικογενειακή προδιάθεση από τη δική του πλευρά. Έτσι, τα διζυγωτικά δίδυμα είναι πιο συχνά, όταν η μητέρα:
● Έχει οικογενειακό ιστορικό με δίδυμα στην οικογένεια, κυρίως αν η μητέρα της είναι δίδυμη (θεωρείται ότι υπάρχει μια οικογενειακή προδιάθεση). Οι ειδικοί έχουν παρατηρήσει ότι συνήθως στις οικογένειες με διζυγωτικά δίδυμα υπάρχουν και άλλα δίδυμα στην ευρύτερη οικογένεια.
● Είναι μεγαλύτερη σε ηλικία. Σύμφωνα με έρευνες, φαίνεται να διπλασιάζονται οι γεννήσεις διδύμων, όταν η μητέρα έχει περάσει την ηλικία των 35 ετών.
● Ξεπερνά το μέσο όρο στο ύψος και το πάχος.
● Είχε και άλλες εγκυμοσύνες στο παρελθόν.
● Καταναλώνει πολλά γαλακτο­κομικά και γενικά ζωικά προϊόντα. Σύμφωνα με έρευνες, όταν η γυναίκα είναι χορτοφάγος, έχει πέντε φορές λιγότερες πιθανότητες να αποκτήσει δί­δυμα.
● Ανήκει στη μαύρη φυλή.
Ο χρήστης Xristina. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-11, 16:26   #39
besily

besily ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειμαι στην 8η εβδομαδα διδυμου κυησης..αλλα δεν κσερω αν ειναι στον ιδιο σακο η σε αλλον..
Ο χρήστης besily δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-11, 16:30   #40
besily

besily ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ανυσηχω πολυ γτ εχω ακουσει πωσ το ενα ειναι μεγαλυτερο κ το αλλο πιο μικρο κ με λιγοτερα κιλα..ενημερωστε με αν ξερεται κατι...σασ ευχαριστω προκαταβολικα..
Ο χρήστης besily δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές