Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαγνητική τομογραφία για παιδιά / διαδικασία / κέντρο


Recommended Posts

Πρόσφατα σ'ενα κοντινό μου πρόσωπο έμαθα ότι για κάποιους πολύ σοβαρούς λόγους πρέπει να κάνουν στον πιτσιρικά τους(περίπου 3-4 ετών) μαγνητική τομογραφία. Μείνανε στο νοσοκομείο όλο το βραδυ για να ξαγρυπτίσουν έτσι ώστε όταν θα κάνουν την μαγνητική αυτός να κοιμάται. Τελικά δεν κοιμήθηκε και άδικος ο κόπος και η κούραση. Θα ήθελα όποιος έχει παρόμοια εμπειρία να μου πει τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση. Εγώ λέω κάλό θα ήταν να του κάνουν κάποιου είδους νάρκωση για να γίνει αυτή η μαγνητική επιτέλους. Γιατί αλλιώς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε μια τόσο σημαντική εξέταση δεν κάνουν κάτι γρήγορα. Σκέφτομαι επίσης μήπως ευθύνεται το γεγονός ότι κάνει χημειοθεραπείες. Όποιος είχε καμιά παρόμοια εμπειρία (με μαγνητική μόνο εννοώ) ας βοηθήσει στην κατάσταση αυτή. Γιατί με τη μητέρα του χωρίς κάποια στοιχεία δεν μπορω να το συζητήσω..Είναι πολύ λεπτή η θέση μου. Σας ευχαριστώ...Και εύχομαι μέσα από την ψυχή μου αυτός ο γλυκός άγγελος να γίνει καλά!!!

Η ζωή είναι πολύ όμορφη όταν ξέρεις να ζεις!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Και μένα έχει κάνει ο γιος μου μαγνητική με ναρκωση.

Είναι πολύ δύσκολο να κρατηθεί ένα μικρο παιδάκι ακίνητο εκεί μέσα.

Επίσης εκεί κάνει πάρα πολύ φασαρία και αν κοιμάται απλά θα ξυπνήσει και θα τρομάξει.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που είχαμε κάνει στη μικρή 17 μηνών αξονική έγινε με μέθη και 3 1/2 χρονών μαγνητική έγινε με όλική νάρκωση!!!!!!!

Στο Παίδων χωρίς έξτρα χρέωση, ενώ το διαγνωστικό για παιδιά θέλανε το παραπεμπτικό του ΙΚΑ για την μαγνητική και 150 ευρώ για τη νάρκωση!!!!!!!!!!

 

Ίσως το παιδάκι που αναφέρεις, να ήταν εξαντλημένο και να μην άντεχε ο οργανισμός του νάρκωση!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 12 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους, ο γιος μου δεν έχει όσφρηση εδώ και καιρό, επισκεφθήκαμε ΩΡΛ και δεν έχει κάτι παθολογικό οπότε θα χρειαστεί να κάνουμε μαγνητική τομογραφία εγκεφάλου. Αναζητώ αξιόπιστο διαγνωστικό κέντρο με καλό τομογράφο και εμπειρία και σε παιδιά. Μου συνέστησαν το OLYMPIC diagnostic. Γνώμεις, συστάσεις??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...