Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

22 Μηνών..και οι εξαγωγές καλά κρατούν...


Recommended Posts

Από βρέφος είχαμε κάνει υπέρηχο...διαγνωση "μετρίου βαθμού παλλινδρόμηση". Με την ένταξη στις κρεμες..υποτιθεται θα διορθωνόταν..ή τουλάχιστον βελτιωνόταν η κατάσταση...Μάταια όμως... Σήμερα...22 μηνών...τουλάχιστον 3-4 φορές την εβδομάδα θα κάνει εμετό. Δεν τρώει πολύ ποσότητα..μπορεί και από την 2η ή 3η κουταλιά να κάνει..κ όχι σε φαγητό που π.χ. πρωτη φορά δοκιμαζει κ ίσως δεν του αρέσει...αλλά σε φαγητά που του αρέσουν και τα τρώει...Μπορεί να φάει 2-3 πηρουνιές μακαρόνια και να κάνει εξαγωγή... Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Ασφαλώς θα το συζητήσω με τον παιδίατρο...Τώρα έχει ίωση με βήχα έντονο και οι όποιοι -συχνοί ομολογουμένως- εμετοι...είναι φυσικά λόγω του έντονου βήχα..Το θέμα όμως είναι οτι γενικά κάνει συχνότατα εξαγωγές..Ουφ...έχω σκάσει...Δεν ξέρω τι να κάνω...Να τον πάω σκέφτομαι για γεν. αίματος...Να δω τις τιμές..Δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση παλλινδρόμησης σε αυτή την ηλικία....Ο παιδίατρος ήταν κατηγορηματικός πως όχι..δεν γίνεται να έχει παλλινδρόμηση..απλά μου λέει..είναι εύκολος στους εμετούς..και αυτό είναι όλο...Ούτε γάλα πίνει..τι άσπρο, τι με Hemo...τίποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και ο δικός μου με ευκολία πήγαινε να κάνει εμετό μετά την 2η-3η κουταλιά λίγο πριν σταματήσουμε τα αλεσμένα. Περάσαμε και εμείς παλινδρόμηση. Τώρα κάνει την κίνηση για εμετό αλλά λίγο πιο δύσκολα.

Να σε ρωτήσω; τρωει ακόμα αλεσμένα;άν είναι και κρυωμένος σίγουρα επηρεάζεται το στομάχι του. Έτσι γινόταν και με τον δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι..δεν τρώει πλέον αλεσμένα..Μόνο αν π.χ. το μοσχαράκι του είναι "ποντίκι" που έχει ξέρεις μια πιο περίεργη και ιδιαιτερη μορφολογία σαν κρέα...με τις ίνες και όλα αυτά..του το αλέθω και του το ανακατεύω με το ζυμαρικούλι που έχει μαγειρευτεί το μοσχαράκι και τα λαχανικά του..(τα οποία απλα τα ζουλάω με το πιρούνι). Μακαρόνια, πιτούλες, κλπ τα τρώει όλα κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε του πάλι έναν υπέρηχο να σιγουρευτείς γιατί τις ξαδελφής μου το κοριτσάκι που είναι 3ετών μεγαλούτσικη δηλ. μετα από υποψίες για ΓΟΠ, κάνοντας υπέρηχο επιβεβαιώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Οχι..δεν τρώει πλέον αλεσμένα..Μόνο αν π.χ. το μοσχαράκι του είναι "ποντίκι" που έχει ξέρεις μια πιο περίεργη και ιδιαιτερη μορφολογία σαν κρέα...με τις ίνες και όλα αυτά..του το αλέθω και του το ανακατεύω με το ζυμαρικούλι που έχει μαγειρευτεί το μοσχαράκι και τα λαχανικά του..(τα οποία απλα τα ζουλάω με το πιρούνι). Μακαρόνια, πιτούλες, κλπ τα τρώει όλα κανονικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...