Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΡΑΙΑ?


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια,

εχω ενα κοριτσακι 2 εβδομαδων και το θηλαζω αποκλειστικα. Εχω διαβασει τοσα για τον θηλασμο(για το ποσο συχνα πρεπει να θηλαζει ενα μωρο και ποση ωρα) και πραγματικα εχω μπερδευτει. Εμενα η μικρουλα μου θηλαζει ανα 3 με 4 ωρες. Και το βραδυ μπορει να κανει και 5 ωρες να ξυπνησει. Ειναι προβλημα αυτο για την εδραιωση της γαλουχιας? Γιατι στην ουσια κανει 7 με 8 θηλασμους την ημερα το πολυ και πολες φορες δεν ξεπερνουν τα 15 λεπτα. Στην πρωτη μου κορη δυστυχως δεν ειχα καταφερει να την θηλασω(για πολλους λογους) κι ετσι αντλουσα αποκλειστικα για 6 μηνες, ετσι δεν εχω εμπειρια με θηλασμο. Απλα ανησυχω αν ειναι σωστα ολα οσα κανω!!! Περιμενω τα φωτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα και να σου ζησει το μωρακι.Εγω στην θεση σου δε θα αγχωνομουν.Η παραγωγη γαλακτος θα προσαρμοστει αναλογα με τη ζητηση. Μαλλον το γαλα σου ειναι παχυ(που ελεγαν και οι γιαγιαδες μας) και χορταινει η μικρη.Εμενα ο τριτος γιος μου ειναι 4 μηνων. Θηλαζει ακομα και τωρα με παρομοιους ρυθμους.Ειναι 7.800.Θελω να πω οτι αν το μωρο παιρνει κιλα και ειναι ηρεμο μετα το ταισμα ολα καλα.Και μην ανησυχεις θα κατεβαινει γαλα.Απλα βαζε την να τρωει καθε φορα και απο τα δυο στηθη.

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα σχεδον και απο τα δυο στηθη θηλαζει. Βεβαια δεν εχω μπει στην διαδικασια να νοικιασω ζυγαρια γιατι φοβαμαι οτι θα αγχωθω περισσοτερο. Παντως τις πρωτες 4 μερες μετα την εξοδο απο το μαιευτηριο που ηρθε η παιδιατρος και την ζυγισε ειχε παρει μονο 60 γρ. αντι για 100 που ηθελε η παιδιατρος. Τωρα θα δουμε στον μηνα που θα ξανα παμε ποσο εχει παρει!!Παντως σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

πόσες φορές τη μέρα ουρεί το μωρό και πόσες κενώσεις έχει;

 

Κενωσεις εχει περιπου 5 την ημερα, σχεδον σε καθε αλλαγη πανας αντιστοιχα και με τα ουρα σχεδον σε καθε αλλαγη πανας εχει ουρησει. Αλλαζουμε πανα γυρω στις 8 φορες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δικιά μου θήλαζε κάθε 3,5 ώρες ακριβώς για 6 μήνες, και έκοψε το βραδυνό ξύπνημα στις 42 ημέρες ζωής..αναπτυσσόταν κανονικά και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Κόψαμε το θηλασμό στους 6 μήνες, εξαιτίας δικής μου επιλογής.

Αυτό που θέλω να σου πω, είναι ότι εφόσον το μωρό χορταίνει, και αναπτύσσεται κανονικά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας..εγώ τουλάχιστον δεν ανησύχησα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

οι πάνες σας είναι πολύ καλές, αλλά αν θέλεις πρόσφερε στήθος λίγο πιο συχνά τη μέρα. Περιμένεις να κλάψει το μωρό ή προσφέρεις με τα πρώτα σημάδια πείνας; Αν προσφέρεις πιο συχνά από μόνη σου το μωρό τρώει;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η κορη σου ειναι μικρουλα ακομα.οσο περνουν οι μερες και δυναμωνει θα ζηταει ολο και περισσοτερο να φαει.και φυσικα δε θα παρεις ζυγαρια να την ζυγιζεις καθημερινα.θα σε αγχωσει.και αυτο ειναι οτι χειροτερο για σενα.πρεπει να εισαι ηρεμη για να εχεις γαλα και να την ταιζεις ανα 3ωρο (λογω ηλικιας) και ασε την παιδιατρο να κρινει.

Link to comment
Share on other sites

οι πάνες σας είναι πολύ καλές, αλλά αν θέλεις πρόσφερε στήθος λίγο πιο συχνά τη μέρα. Περιμένεις να κλάψει το μωρό ή προσφέρεις με τα πρώτα σημάδια πείνας; Αν προσφέρεις πιο συχνά από μόνη σου το μωρό τρώει;

 

Δεν περιμενω να κλαψει για να την ταισω. Της δινω ανα 3 ωρες την ημερα τουλαχιστον. Αν ειναι ξυπνια τρωει για ρ\αρκετη ωρα αν κοιμαται τρωει με το ζορι 5 λεπτα και συνεχιζει τον υπνο της. Σημερα ηταν μια περιεργη μερα. Την ταισα στις 6, μετα στις 9.30 μετα στις 1.00. Απο τις 1 μεχρι πριν απο μιση ωρα δεν κοιμοταν με τιποτα εδειχνε να πειναει. Της εδωσα στις 2 εφαγε 5 λεπτα και ψιλοκοιμοταν. Μετα ξυπνησε στις 3 την ξαναταισα αλλα δεν ετρωγε. Με το που την εβγαζα απο τιο στηθος εδειχνε να πειναει. Την ξαναεβαζα αλλα δεν ετρωγε. εβγαλα με το θηλαστρο και δοκιμασα να της δωσω με μπουκαλι και το ηπιε ολο(60 μλ). Την βαζω για υπνο αλλα παλι εδειχνε να πειναει την εβαλα στο στηθος αλλα δεν ετρωγε, ειχε πιασει την θυλή αλλα ουτε πιπιλαγε ουτε ρουφαγε. Τι σημαινει αυτη η συμπεριφορα?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο γιος μου ετσι εκανε τον πρωτο μηνα.ειχε και κατι πονακια.τον εβαζα ομως κανονικα στο στηθος ανα 3ωρο και δεν εδινα μπουκαλι.μετα τον μηνα εστρωσε κι ετρωγε κανονικα μεχρι τωρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελισαβετ της δινεις συχνα μπιμπερο ή πιπιλα???

Αν ναι πιθανον να εχει παθει συγχιση θηλων.

Ισως να προκειτε και για αλμα αναπτυξης και το μωρο χρειαζεται περισσοτερο γαλα,να το εχεις οσο θελει εκεινο στο στηθος για να ''φτιαξει'' την παραγωγη στα μετρα του.:)

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

την προηγούμενη παρασκευή γέννησα την 2η κορούλα μου και είχα αποφασίσει να την θηλάσω αποκλειστικά.ενώ ξεκίνησα πολύ καλά,(την έβαλα στο στήθος μετα απο περίπου 10 ώρες λόγω του οτι ήταν στην μενν)συνεχίσαμε με αποκλειστικό για 2 μέρες.την τρίτη μέρα ο παιδίατρος επέμενε για συμπλήρωμα λόγω του οτι είχε ήδη χάσει 130 γρ και φοβότανε τον ίκτερο.ε απο εκει και πέρα χάσαμε την μπάλα.έχανε γεύμα , εμένα το στήθος να είναι πρησμένο όποτε την έφερναν έκλαιγε και μέχρι να πιάσει την θηλή μάτωνε και μάλιστα την κυριακή έκανα και 39 πυρετό. παρόλα αυτά στο νοσοκομείο έκανα κανα 2 αντλήσεις με το θήλαστρο όπου έβγαζα περίπου 60μλ.όταν λοιπόν ήρθαμε στο σπίτι περίμενα να μπούμε σε σειρά αλλα εδώ τα έκανα χειρότερα.έκανα αντλήσεις με το δικό μου θήλαστρο , της nuk, αλλα κάθε φορά έβγαζα και λιγότερο.εδώ να τονίσω οτι δυστυχώς απο την τρίτη που βγήκαμε μέχρι την παρακευή και λόγω έλλειψης χρόνου έκανα μόνο 4-5 αντλήσεις και δεν την είχα βάλει κάθόλου στο στήθος γιατι ακόμα οι θηλές ήταν σε άθλια κατάσταση.κάποια στιγμή εχθές την έβαλα στο στήθος και αμέσως κατάλαβα οτι έπινε για κανα 5λεπτο και μάλιστα απο το άλλο στήθος έτρεχε γάλα, πράγμα που με ενθουσίασε.απο εχθές λοιπόν κάθε 3-4 ώρες την βάζω στο στήθος και κάθετε 10-15 λεπτά, και μετα της δίνω συμπλήρωμα που άλλοτε το πίνει και άλλοτε όχι.τώρα το μεσημέρι πήγα να κάνω αντλησει και στα 15 λεπτά απο το ένα στήθος δεν έβγαλε τίποτα, οπότε απελπίστηκα και δεν προσπάθησα για το άλλο.εκτός απο τα λάθη που έχω ήδη κάνει αυτο που θέλω να μου πείτε τι να κάνω απο εδώ και πέρα; να συνεχίσω να την βάζω στο στήθος και να της δίνω και συμπλήρωμα ή τζάμπα ο κόπος;ειλικρινά κάθε συμβουλή θα μου ήταν χρήσιμη.ευχαριστώ. επίσης ξέχασα να σας πώ απο εχθές το μεσημέρι έχω ξεκινήσει και ταμπλέτες μαγια μπύρας.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

TITH MOY NA ΣΑΣ ZHΣEI H NEA KOΡAKΛA!!!!!

ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΘ ΣΤΗΘΟΣ!!!

ΒΑΖΕ ΓΑΛΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΦΟΡΑΣ ΣΟΥΤΙΕΝ Η ΜΠΛΟΥΖΑ ΝΑ ΤΑ ΧΤΥΠΑΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

αχ ρε στελλίτσα μου αυτο που μου την δίνει είναι οτι είχαμε ξεκινήσει τόσο καλά, μέχρι και η μαία του γιατρού μου έπαθε πλάκα.

παρεπιπτόντως το βιβλίο σου με βοήθησε πάρα πολύ κρίμα που δεν το είχα μαζί μου να του το τρίψω στην μούρη του παιδίατρου. άσε όσο το σκέφτομαι τόσο τρελαίνομαι

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

αχ ρε στελλίτσα μου αυτο που μου την δίνει είναι οτι είχαμε ξεκινήσει τόσο καλά, μέχρι και η μαία του γιατρού μου έπαθε πλάκα.

παρεπιπτόντως το βιβλίο σου με βοήθησε πάρα πολύ κρίμα που δεν το είχα μαζί μου να του το τρίψω στην μούρη του παιδίατρου. άσε όσο το σκέφτομαι τόσο τρελαίνομαι

 

ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΩΣ ΛΕΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΥΛΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΥΧΗ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΕ ΕΜΦΑΝΗ ΜΕΡΟΣ!!!!!;);););););););););)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την τρίτη μέρα ο παιδίατρος επέμενε για συμπλήρωμα λόγω του οτι είχε ήδη χάσει 130 γρ και φοβότανε τον ίκτερο.

 

Τα περισσότερα μωρά χάνουν το 7-10% του βάρους γέννησης, δηλαδή για ένα μωρό 3 κιλών αναμένουμε απώλεια των 210 γραμμαρίων αν και μερικά μωρά χάνουν 300 γρ. χωρίς πρόβλημα.

 

Τα 130 γρ. φαντάζομαι ότι είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια.

Τον ίκτερο γιατί τον φοβότανε; Φαινόταν ότι το μωρό δεν έτρωγε ικανοποιητικά;

 

ε απο εκει και πέρα χάσαμε την μπάλα.έχανε γεύμα , εμένα το στήθος να είναι πρησμένο όποτε την έφερναν έκλαιγε και μέχρι να πιάσει την θηλή
Νομίζω ότι ακριβώς αυτό ήθελαν! Γιατί να χάνει γεύμα το μωρό;

Όταν το στήθος είναι τόσο πρησμένο, το μωρό δεν μπορεί να πιάσει σωστά τη θηλή.

μάτωνε και μάλιστα την κυριακή έκανα και 39 πυρετό. παρόλα αυτά στο νοσοκομείο έκανα κανα 2 αντλήσεις με το θήλαστρο όπου έβγαζα περίπου 60μλ.
καταλαβαίνεις ότι επίτηδες σε ταλαιπώρησαν;
όταν λοιπόν ήρθαμε στο σπίτι περίμενα να μπούμε σε σειρά αλλα εδώ τα έκανα χειρότερα.έκανα αντλήσεις με το δικό μου θήλαστρο , της nuk, αλλα κάθε φορά έβγαζα και λιγότερο.
Αυτό το θήλαστρο είναι ό,τι χειρότερο κυκλοφορεί. Πονάει και δεν αντλεί.

 

απο εχθές λοιπόν κάθε 3-4 ώρες την βάζω στο στήθος και κάθετε 10-15 λεπτά, και μετα της δίνω συμπλήρωμα που άλλοτε το πίνει και άλλοτε όχι.τώρα το μεσημέρι πήγα να κάνω αντλησει και στα 15 λεπτά απο το ένα στήθος δεν έβγαλε τίποτα, οπότε απελπίστηκα και δεν προσπάθησα για το άλλο.
Η νουκ βασίζεται στις μητέρες που δεν θηλάζουν. Το θήλαστρο αυτό προσφέρει μόνο απογοήτευση και πόνο. Γιατί το χρησιμοποιείς;

 

Συμπλήρωμα γιατί δίνεις; Είσαι σίγουρη ότι χρειάζεται; Είναι το μωρό ανήσυχο;

εκτός απο τα λάθη που έχω ήδη κάνει αυτο που θέλω να μου πείτε τι να κάνω απο εδώ και πέρα;
Πρέπει να αλλάξεις τροπο σκέψης. Όσο υπακούς τυφλά σε αυτούς που ολοφάνερα δεν σε βοηθούν, θα συνεχίσεις να κάνεις τα ίδια λάθη και χειρότερα γιατί προσπαθούν να σε κάνουν να αποθηλάσεις το συντομότερο δυνατό.

 

 

να συνεχίσω να την βάζω στο στήθος και να της δίνω και συμπλήρωμα ή τζάμπα ο κόπος;
Αν ο νομίζεις ότι είναι τζάμπα κόπος, δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις. Η προσπάθεια πετυχαίνει μόνο αν πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο.
επίσης ξέχασα να σας πώ απο εχθές το μεσημέρι έχω ξεκινήσει και ταμπλέτες μαγια μπύρας.
Τις ταμπλέτες να τις κόψεις άμεσα. Αν το μωρό δεν θηλάζει τουλάχιστον 8 φορές σε κάθε στήθος, οι ταμπλέτες δεν προσφέρουν τίποτα. Αντίθετα, μπορεί να αλλάξουν τη γεύση του γάλακτος και να κάνουν το μωρό θα θηλάζει λιγότερο.
Link to comment
Share on other sites

κατα την γνώμη σας τι πρέπει να κάνω, εκτος απο το να πετάξω το θήλαστρο.να την βάζω συνεχώς στο στήθος;αν την βάζω αν 2ωρο να συνεχίσω τις ταμπλέτες;την βλέπω οτι κάθεται στο στήθος τουλάχιστον 10 λεπτά.αν δεν είχα καθόλου γάλα δεν θα αντιδρούσε αφου πεινάει;

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνώμη σας τι πρέπει να κάνω, εκτος απο το να πετάξω το θήλαστρο.να την βάζω συνεχώς στο στήθος;αν την βάζω αν 2ωρο να συνεχίσω τις ταμπλέτες;την βλέπω οτι κάθεται στο στήθος τουλάχιστον 10 λεπτά.αν δεν είχα καθόλου γάλα δεν θα αντιδρούσε αφου πεινάει;

 

1. To συγκεκριμένο θήλαστρο δεν το χρησιμοποιείς για κανένα λόγο.

 

2. Τη βάζει στο στήθος τουλάχιστον ανά δίωρο, αν ζητήσει πιο σύντομα τη βάζεις όποτε ζητήσει. Αν δεν ζητάει, τη βάζεις την ημέρα ανά δίωρο και το βράδυ ανά τρίωρο. Θηλάζεις από το ένα στήθος μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον, τη σηκώνεις να ρευτεί, συνεχίζετε στο άλλο. Αν συνεχίζει να πεινάει συνεχίζεις τις εναλλαγές, δηλαδή ξανά στο πρώτο και ξανά στο δεύτερο στήθος.

 

3. Μετράς βρεγμένες πάνες. Πρέπει να είναι 6-8 το 24ωρο και να κάνει 3-4 κενώσεις κάθε μέρα. Αν δεν βρέχει τουλάχιστον 6 πάνες, το ξανασυζητάμε.

 

4. Αν όλα πηγαίνουν καλά, τη ζυγίζεις μια φορά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

επίσης δεν ξέρω αν παίζει κα΄ποιο ρόλο,αλλα γεννήθηκε την 36 εβ και 4 ημερων 2890 κιλά

 

Δεν παίζει κάποιον ρόλο, το μωρό έχει πολύ καλό βάρος και είναι υγιές.

 

(πού γέννησες; )

Link to comment
Share on other sites

Ελισαβετ της δινεις συχνα μπιμπερο ή πιπιλα???

Αν ναι πιθανον να εχει παθει συγχιση θηλων.

Ισως να προκειτε και για αλμα αναπτυξης και το μωρο χρειαζεται περισσοτερο γαλα,να το εχεις οσο θελει εκεινο στο στηθος για να ''φτιαξει'' την παραγωγη στα μετρα του.:)

 

Της εδωσα πιπιλα αλλα δεν την θελει. Μπιμπερο της εδινα μονο οταν την εβλεπα οτι δεν χορταινει απο το στηθος. Αυτο βεβαια αρχισε να γινεται ολο και συχνοτερα τις τελευταιες μερες, ετσι πηρα την αποφαση να καταληξω στην λυση του θηλαστρου(symphony medela). Κάνω αντλησεις και της το δινω με μπουκαλι. Νοιωθω μεγαλυτερη σιγουρια και βλεπω πλεον οτι το παιδι χορταινει. Για μενα το σημαντικο ειναι να πινει η μικρη το δικο μου γαλα, ασχετα αν τελικα ειναι απο το μπουκαλι. Στην πρωτη μου κορη τα καταφερα για εξι μηνες. Ευχομαι να τα καταφερω και στην δευτερη

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει κάποιον ρόλο, το μωρό έχει πολύ καλό βάρος και είναι υγιές.

 

(πού γέννησες; )

γέννησα στο γαία

τελικά πάμε καλύτερα.την βάζω στο στήθος κάθε 3 'ωρες περίπου και μετα αν θα πιεί συμπλήρωμα θα πιεί περίπου 20-40 μλ.σιγά σιγά πιστεύω να το κόψω και αυτό το λίγο.σας ευχαριστώ για την βοήθεια

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...