Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

όταν το παιδί έχει πυρετό


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Και εμένα μου έχει πει πάνω από 38 ντεπόν,πάνω από 38,5 πονστάν.Αλλά έχω μία φίλη γερμανίδα που δίνει αντιπυρετικό μόνο όταν φτάσει ο πυρετός 39.Δηλ. , δοκιμάζει άλλες, παλιές μεθόδους , όπως κομπρέσες με νερό και ξύδι ,ή τύλιγμα στις γάμπες με βρεγμένες με χλιαρό νερό πετσέτες.Δεν ξέρω ,αλλά οι άνθρωποι αυτοί έχουνε μία τελείως διαφορετική άποψη και χειρίζονται πολύ διαφορετικά τις αρρώστιες. Βλέπω εδώ στην Ελλάδα , είμαστε πολύ των φαρμάκων.Και είχα αυτή την απορία.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η παιδιατρος καποια στιγμη που ο μικρος ειχε ολο το βραδυ 37.5 και ειχε απιστευτη γκρινια δε μπορουσε να κοιμηθει και ηθελε αγκαλια και να περπατω δεν του εδωσα τπτ αλλα οταν τις το ειπα μου ειπε οτι θα μπορουσα να του δωσω depon για να μην τον ταλαιπωρω αλλα γενικα πανω απο 38 depon και αναλογως ποσο ειναι το παιδακι σου εναλαξ ponstan.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω πως είναι και θέμα παιδιού. Δηλαδή εμένα που τον έχω από χθες με πυρετό μόλις βλέπω πως αρχίζει και γκρινιάζει καταλαβαίνω πως ανεβαίνει ο πυρετός. Με το που πάει 37,8 η 38+ του δινω αντιπυρετικό (depon ή gantil εναλλάξ). Για το ponstan έχω δεν έχω ακούσει καλά λόγια για μικρά παιδιά και με όσες άλλες μαμάδες έχω μιλήσει κι αυτές εναλλάξ δίνουν gantil. όσο για τις εναλλακτικές μεθόδους για να πέσει ο πυρετός ο γιος μου ούτε ένα βρεγμένο πανάκι στο κεφαλάκι δεν δέχεται!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έχει πει πάνω από 38 ντεπόν,πάνω από 38,5 πονστάν.Αλλά έχω μία φίλη γερμανίδα που δίνει αντιπυρετικό μόνο όταν φτάσει ο πυρετός 39.Δηλ. , δοκιμάζει άλλες, παλιές μεθόδους , όπως κομπρέσες με νερό και ξύδι ,ή τύλιγμα στις γάμπες με βρεγμένες με χλιαρό νερό πετσέτες.Δεν ξέρω ,αλλά οι άνθρωποι αυτοί έχουνε μία τελείως διαφορετική άποψη και χειρίζονται πολύ διαφορετικά τις αρρώστιες. Βλέπω εδώ στην Ελλάδα , είμαστε πολύ των φαρμάκων.Και είχα αυτή την απορία.

 

Εμάς η παιδίατρος μας έχει πει μόνο για ντεπόν από 38 και πάνω. Αλλά ο ομοιοπαθητικός που την παρακολουθεί μου είπε αντιπυρετικό μέχρι να χρονίσει πάνω από 38,5 και τώρα που χρόνισε να περιμένω και το 39αρι και μετά.

Έχω καταλάβει ότι άνθρωποι και γιατροί που λένε ότι είναι κατά των φαρμάκων, στην πράξη παίρνουν ή αντίστοιχα συνταγογραφούν φάρμακα με μεγάλη ευκολία. Ειδικά η αντιβίωση εδώ στην Ελλάδα είναι κάτι σαν την ασπιρίνη...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...