Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-09-10, 00:59   #81
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η πρώτη εβδομάδα είναι πάντα ένα "μπάχαλο"... (τουλάχιστον στη δευτεροβάθμια). Αλλά δε με εκπλήσει το να γίνεται κάτι αντίστοιχο και στις άλλες ειδικότητες (μουσική, καλλιτεχνικά κτλ)... της πρωτοβάθμιας...
Οι κανονικές εικόνες θα έρχονται σιγά σιγά από βδομάδα.... υποθέτω.....
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 01:04   #82
EvaBar

Περιοχή: Ισθμια
EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η κατάσταση φέτος στα σχολεία είναι πραγματικά πολύ ρευστή ακόμα. Οι προσλήψεις μόνιμων δασκάλων ήταν λιγότερες από τις μισές σε σχέση με άλλες χρονιές και οι προσλήψεις αναπληρωτών, περισσότερες από κάθε άλλη χρονιά! Εν ολίγις σκοπός του υπουργίου είναι απλα και μόνο να μειώσει τα έξοδα.
Για όσες-όσους νομίζετε πως τα 800 που επιλέχθησαν είναι αυτά που έχουν υποδομές, θα σας πώ πως ξέρω πολλά που καμία υποδομή δεν είχαν, αλλά επιλέχθησαν. Ενα σχολείο που δεν καλύπτει ούτε τις βασικές του ανάγκες σε αίθουσες και λειτουργεί με λιώμενα, που δεν έχει αίθουσα ολοήμερου (ξεχωριστή) και δεν έχει αίθουσα εκδηλώσεων, δεν θα έπρεπε να επιλεγεί. Και όμως το είδα και αυτό!
Εγω ως καθηγήτρια μουσικής (αναπληρωτρια γιατί είπαμε...που προσλήψεις!) καλούμαι να κάνω μάθημα σε σχολείο που δεν έχει ούτε τα βασικά κρουστά που χρησιμοποιούμε, ούτε αρμόνιο, ούτε καλά καλά φοριτό CD. Το να πρέπει να έρθω σε συνενόηση με καθηγήτρια αγγλικών-γαλλικών για να πάρω και γω το CD κάποια στιγμή είναι τραγικό! Ούτε μπορώ να κουβαλάω το αρμόνιο από το σπίτι (είμαι και έγκυος).
Όσο για τη λειτουργία των ολοημέρων; Λυπάμει που θα το πω, αλλά οι περισσότεροι δάσκαλοι που τα αναλαμβάνουν βαριούντε. Κάνουν τα απολύτως απαραίτητα (και αν). Δεν το λέω ελαφρα τη καρδία! Εχω δουλέψει σε πάνω από 15 διαφορετικά ολοήμερα και έχουν δεί τα μάτια μου... Πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, αλλά είναι εξαιρέσεις!
Υπάρχουν και σχολεία που γίνεται φοβερή δουλεια βέβαια. Όλα ουσιαστικά εξαρτόντε από τον διευθυντη! Αν αυτός-η έχει όρεξη, τότε το σχολείο κάνει θαύματα!
Ο χρήστης EvaBar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 10:30   #83
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα μανουλες...........
Η πρωτη βδομάδα ειναι μπάχαλο πολυ απλα γιατι τωρα μας κάλεσαν απο τις διευθύνσεις για τα 800 πιλοτικα Ολοήμερα. Συγκεκριμένα η ανακοινωση κάλεσμα βγηκε την Πέμπτη 9/09/2010 λεγοντας να παρουσιαστουμε την Παρασκευη και την Δευτερα 13/09 το αργοτερο....Εμεις πήγαμε....καναμε τα χαρτια μας και η Πυσπε συνεδριασε μολις προχθες χτες. Το οποιο σημαινει οτι πηγαμε στα σχολεια την Πεμπτη και σημερα!
Εγω προσωπικα ανέλαβα υπηρεσία χτες.........Με τοποθέτησαν σε πιλοτικό Ολοήμερο της Κοζάνης....και μετακομιζω τωρα με την μικρη μου εκει.
Και ακομα απο όσο ξέρω οι αλλες ειδικότητες θα παρουσιαστουν σημερα και απο βδομάδα θα αρχίσει κουτσα στραβα το προγραμμα, γιατι αυτο σημαινει οτι και οι διευθυντες περιμενωντας τις ειδικότητες για να δουν ποσες ωρες τελικα τους στελνουν θα βγάλουν προγραμμα. Κοινως μετα απο την ερχομενη βδομαδα θα αρχισουμε να δουλευουμε ρολόι...
Αυτα τα ολιγα απο εμενα..... εγω ξεκινώ απο Δευτερα (πηρα σημερα αδεια να ετοιμαστω για να μετακομίσω απο θεσσ στην κοζάνη...)
Καλη σχολική χρονια να εχουμε!
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 11:02   #84
Nantia

Το avatar του χρήστη Nantia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Nantia ουδετερη μηδέν
Red face

[QUOTE=kalamaraki;1704125]Καλημερα μανουλες...........

Εγω προσωπικα ανέλαβα υπηρεσία χτες.........Με τοποθέτησαν σε πιλοτικό Ολοήμερο της Κοζάνης....και μετακομιζω τωρα με την μικρη μου εκει.

Kαλαμαρακι καλη αρχη!!!!!!! Τι ειδικοτητας εισαι???

Χθες η διευθυντρια του δικου μας σχολειου ανακοινωσε οτι εχουν ερθει ολοι οι εκπαιδευτικοι ολων των ειδικοτητων επομενως ξεκινανε ολα κανονικα.

Να αναφερω ενδεικτικα τα παρακατω
Την τριτη εκαναν αγγλικα (πρωτη δημοτικου η κορη μου) και της αρεσε πολυ το μαθημα.
χθες εκαναν μουσικη. Η δασκαλα της μουσικης ηρθε με την κιθαρα της στην ταξη και τα παιδια ενθουσιαστηκαν.
Σημερα εχουν θεατρικη αγωγη και Αγωγη υγειας. περιμενω τις εντυπωσεις των παιδιων.

καποια κοπελα παραπανω ρωτουσε αν τα παιδια θα μπερδευονται με τοσες δασκαλες. Πιστευω οτι λιγο στην αρχη θα ειναι δυσκολο αλλα στην πορεια θα προσαρμοστουν μια χαρα. Σε καποιες θα εχουν ιδιαιτερη αδυναμια και σε αλλες οχι και τοσο και αυτο ειναι αναμενωμενο.
Ο χρήστης Nantia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-09-10, 11:14   #85
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α πολυ ωραια τοτε αφου ήρθαν ολοι, λιγο η πρωτη βδομαδα θα ειναι ψιλο μπαχαλάκι αλλα μετα την πρωτη ολα θα ειναι ρολοι!!
Εγω ειμαι των εικαστικών...χε χε η ωρα του παιδιου Ζωγραφικη!
Απο την μικρη εμπειρια μου , διδάσκω σε ολοήμερα 8 χρονια ωρομισθια ντε...- το ζορι το τραβάνε ποιο πολυ τα πρωτάκια αλλα οχι μπερδεμα απαραίτητα... Απλα εχουν σαν θεο τον δάσκαλο του κανονικου προγραμματος, οτι πει εκεινος/η ειναι νομος χε χε και εμας λιγο μας ψιλογραφουν αλλα δεν μπορω να πω οτι μπερδέυονται .....Γιατι το μαθημα των ειδικοτήτων σε τετοιες ηλικιες ειναι παιδοκεντρικο πρωτον και παντα ειναι σαν παιχνιδι δεν ειναι σαν τα αλλα μαθηματα...
Πχ εγω σε νεα ταξη πρωτη μερα δεν μιλαω ουτε για τα χρωματα ουτε για τις γραμμες...
Τα βαζω να κανουμε ενα παιχνιδι με προσωπογραφιες, "Ζωγραφιζω τον διπλανο μου" και πεφτει πολυ γελιο γιατι γκρινιαζουν καποια μωρακια οτι με εκανε με μεγαλη μυτηηηηηη" ή κυριααααααααααα με εκανε χωρις μαλλιαααα Και αλλα τετοια ομορφα
Και αφου γνωριστουμε ετσι την επομενη φορα παιρναμε παλι με παιχνιδι σε χρωματα κτλπ κτλπ
Μην ανυσηχεις....Τα πρωτακια το μεγαλυτερο ζορι ειναι οτι πρεπει να μαθουν να γραφουν και να διαβάζουν εως τα χριστουγεννα οπωσδήποτε...
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 20:08   #86
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nantia Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Να αναφερω ενδεικτικα τα παρακατω
Την τριτη εκαναν αγγλικα (πρωτη δημοτικου η κορη μου) και της αρεσε πολυ το μαθημα.
χθες εκαναν μουσικη. Η δασκαλα της μουσικης ηρθε με την κιθαρα της στην ταξη και τα παιδια ενθουσιαστηκαν.
Σημερα εχουν θεατρικη αγωγη και Αγωγη υγειας. περιμενω τις εντυπωσεις των παιδιων.
.....
Τέτοια λέγε μας να παίρνουμε θάρρος.....
Παλιά 20-09-10, 02:59   #87
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμας ακομα μεχρι τις 12:25 ειναι παντως.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-10, 10:14   #88
keli

Το avatar του χρήστη keli

keli χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα.Και το δικο μας σχολειο ειναι ενα απο τα 800 αλλα ακομα δεν εχει γινει καμια αλλαγη,σχολαμε 12:25 κανονικα.
Λιγο πριν κλεισουν τα σχολεια τον Ιουνιο μας καλεσαν για ενημερωση του νεου προγραμματος και μας ειπαν οτι τα Αγγλικα θα ειναι σε στυλ παιχνιδιου,καποιες λεξουλες κτλ.Εμενα ο γιος μου ξεκινησε λογοθεραπειες γιατι εχει μαθησιακες δυσκολιες και σκεφτομουν να τον γραψω στην τεταρτη δημοτικου φροντιστηριο και οχι στην τριτη οπως εκανα με την κορη μου οποτε λιγο προβληματιζομαι.
Τελος απο την μικρη εμπειρια μου, στις συνελευσεις που πηγαινω ολα αυτα τα χρονια καταλαβα οτι και εμεις (οχι ολοι φυσικα)δεν ειμαστε ευχαριστημενοι με τιποτα.Κανουν λιγα,γκρινιαζουμε γιατι δεν κανουν περισσοτερα οι δασκαλοι,κανουν πολλα,γκρινιαζουμε γιατι φορτωνουν τα παιδια μας!!!!Και το λεω τεκμηριωμενα.Στο νηπιαγωγειο υπηρξαν γονεις που ηθελαν να μαθουν τα παιδια τους τα γραμματα,αριθμητικη κτλ.Και αλλοι ελεγαν οχι ας τα αφησουμε λιγο πιο ελευθερα να παιξουν κιολλας,εχουν καιρο μπροστα τους γι'αυτα.

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010
Ο χρήστης keli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-10, 23:25   #89
mavi

Περιοχή: ΕΒΡΟΣ
mavi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας !ειμαστε και εμεις ενα απο τα 800 σχολεια σε ολη την Ελλαδα .σχολαμε στις 2.00 καθε μερα ακομη και η πρωτη ταξη .ΔΕΝ εχουμε δασκαλο μουσικης ΟΥΤΕ εικαστικων ,ΟΥΤΕ θεατρικης αγωγης ,τα παιδια εκεινες τις ωρες παιζουν στην αυλη ,ζωγραφιζουν και το χειροτερο βλεπουν DVD !!!!! μα αν ειναι να βλεπουν DVD τα κραταω στο σπιτι και να γυριζουν και πιο νωρις !!!!σε ποσα αλλα σχολεια δεν υπαρχουν ειδικοτητες;
Ο χρήστης mavi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-10, 23:42   #90
EvaBar

EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mavi Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας !ειμαστε και εμεις ενα απο τα 800 σχολεια σε ολη την Ελλαδα .σχολαμε στις 2.00 καθε μερα ακομη και η πρωτη ταξη .ΔΕΝ εχουμε δασκαλο μουσικης ΟΥΤΕ εικαστικων ,ΟΥΤΕ θεατρικης αγωγης ,τα παιδια εκεινες τις ωρες παιζουν στην αυλη ,ζωγραφιζουν και το χειροτερο βλεπουν DVD !!!!! μα αν ειναι να βλεπουν DVD τα κραταω στο σπιτι και να γυριζουν και πιο νωρις !!!!σε ποσα αλλα σχολεια δεν υπαρχουν ειδικοτητες;

Αυτό που λές είναι πολύ σοβαρό. Θα σου πω λοιπόν πως στο σχολείο που δουλεύω, εγινε καταγγελία κατά της διευθύντριας επειδ'η δεν έχει ξεκινήσει τα 7ωρα ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν όλες οι ιδικότητες. Το ποιός έκανε την καταγγελία πάντα είναι ένα μυστήριο... Πρέπει να σκεφτόμαστε τι είναι καλυτερο για τα παιδιά. Να βλέπουν DVD και να χαζολογάνε στο προαύλιο μέσα στον ήλιο χωρίς ουσιαστική επιτήριση ή να είναι σπίτι τους αφού δεν έχουν ουσιαστικά μάθημα?
Παλιά 23-09-10, 00:16   #91
mavi

Περιοχή: ΕΒΡΟΣ
mavi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=EvaBar;1711138]Αυτό που λές είναι πολύ σοβαρό. Θα σου πω λοιπόν πως στο σχολείο που δουλεύω, εγινε καταγγελία κατά της διευθύντριας επειδ'η δεν έχει ξεκινήσει τα 7ωρα ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν όλες οι ιδικότητες. Το ποιός έκανε την καταγγελία πάντα είναι ένα μυστήριο... Πρέπει να σκεφτόμαστε τι είναι καλυτερο για τα παιδιά. Να βλέπουν DVD και να χαζολογάνε στο προαύλιο μέσα στον ήλιο χωρίς ουσιαστική επιτήριση ή να είναι σπίτι τους αφού δεν έχουν ουσιαστικά μάθημα?[/QUOTE εγω προτιμω να ειναι στο σπιτι και να ξεκουραζονται παρα να καθονται ασκοπα στο σχολειο !και θεωρω εξαντλητικο για ενα παιδι 6 χρονων να κανει 7ωρα !!!!
Ο χρήστης mavi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-10, 00:29   #92
ΛΕΝΑΝΕΚ

Το avatar του χρήστη ΛΕΝΑΝΕΚ

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΛΕΝΑΝΕΚ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν κι εμείς 12 και 25 σχολάμε ακόμη αν και ο γιος μουμε έχει ενημερώσει ότι τους έχει επισκεφτεί η καινούρια δασκάλα εικαστικών, Αγγλικών και θεατρικής αγωγής ενώ μια άλλη μαμά που βρέθηκε τυχαία έξω από το γραφείο των δασκάλων μας είπε ότι από τις φωνές που άκουγε κατάλαβε ότι σκοτώνονται μεταξύ τους!
Και λέω εγώ τώρα, υπάρχει περίπτωση κάποιο από τα 800 σχολεία που έχουν υπαχθεί στα πιλοτικά σχολεία να ...βγει???
Έχουν αρχίσει να με ζώνουν οι σκέψεις οι κακές.
Και αυτό που λέτε με την καταγγελία δεν μου φαίνεται κακό...έτσι κι αλλιώς καθε μέρα μας λένε αύριο μέχρι τις 12,25 γιατί δεν έχουν έρθει οι ειδικότητες.
Εκτός αν νομίζουν ότι μιλάνε σε τίποτα κουτούς θα πρέπει να αλλάξουν το τροπάρι.Και αν έχουν πρόβλημα ας απεργήσουν για το καλό του σχολείου και για την επίτευξη του προγράμματος που δεν υλοποιείτε...(που σιγά δηλαδή μην ιδρώνουν).
Παλιά 23-09-10, 09:53   #93
ΝΤΙΝΤΙ

ΝΤΙΝΤΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα σας !!!!!!!!!
και εμεις ανηκουμε στο πιλοτικο προγραμμα και δεν σας κρυβω οτι οταν το εμαθα πανικοβληθηκα λιγακι πως θα τα βγαζουμε περα με τα διαβασματα τα φροντηστηρια και τις δραστηριοτητες μας.
Δυο εβδομαδες σχεδον μετα ειμαι καπως πιο ηρεμη γιατι βλεπω οτι το παιδι παρ¨ολο το καθημερινο εφταωρο ερχετε στο σπιτι χαρουμενο και οχι ιδιατερα κουρασμενο.
Το καλο ειναι οτι τα δυσκολα μαθηματα τα εχουν βαλει τις πρωτες ωρες και τις τελευταιες 3 ωρες εχουν ολα σχεδον τα ευκολα μαθηματα.

Το μονο που με εχει προβληματιση ειναι το θεμα των αγγλικων μιας και αφου ξεκινησαν απο την α δημοτικου εμεις σαν γ΄δημοτικου πηραμε ενα βιβλιο που ειναι τοσο προχωρημενο που σχεδον ειναι στο ιδιο επιπεδο με το φροντηστηριο μαςμπορει και παραπανο.
Βεβαια μας ειπαν πως ειναι αδυνατον να διδαχτει απο την αρχη σε ολα τα παιδακια γιατι εμεις ειχαμε προνοηση και ξεκινησαμε νωρις τα φροντηστηρια ,υπαρχουν και αρκετα παιδακια ομως που ουτε τα βασικα δεν γνωριζουν μεσα στην ταξη οποτε ξεκινουν με βαση το επιπεδο της ταξης και οχι του βιβλιου.

Και ενα αλλο θεμα ειναι το κολατσιο τους.Το δικο μας σχολειο δεν διαθετη κυλικειο οποτε τωρα πλεον εκτος απο το πρωινο τους πρεπει να τους βαζουμε και κατι αλλο μαζι γιατι μεχρι της 2 δεν αντεχουν.
Ο χρήστης ΝΤΙΝΤΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-10, 15:02   #94
lianakleopatra

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
lianakleopatra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς, παρ' όλο που είμαστε ένα από τα 800 σχολεία, συνεχίζουμε το ολοημερο να σχολάμε στις 3.30. Δεν προλαβαίνει η κόρη μου να κάνει όλες τις ασκήσεις εκεί, συνήθως συνεχίζει και στο σπίτι (και είναι ακόμα λίγες...). Δεν ξέρω πώς θα προχωρήσει το ολοήμερο, ξέρω ότι πέρυσι έκαναν ουσιαστική δουλειά και για το σπίτι δεν τους έμενε τίποτα.
Δεν έχουν πάρει ακόμα πρόγραμμα, κάνουν σχεδόν κάθε μέρα γυμναστική (προφανώς για να γεμίσουν τις κενές ώρες) και γενικώς επικρατεί λίγο χάος. Επίσης δεν έχουν πάρει ακόμα όλα τα βιβλία (π.χ. δεν μου έφερε σπίτι το κυρίως βιβλίο της γλώσσας και των μαθηματικών παρά μόνο τα 2 βιβλία εργασιών και άλλα 5, μουσικής, λεξικό, περιβάλλοντος κ.λ.π.)
Παλιά 23-09-10, 15:43   #95
Σοφία Δ

Σοφία Δ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμάς ως δια μαγείας, στο σχολείο μας δεν υπάρχει κανένα κενό, έχουν έρθει όλες οι ειδικότητες και κάνουμε κανονικά μάθημα μέχρι τις 2.

Διαβάζω τις απόψεις σας ότι το 7ωρο είναι κουραστικό για τα παιδιά, εμένα που μένει μέχρι 4:15 ο καημενούλης μου, τι να πει???

Φιλικά

Σοφία Δ
Ο χρήστης Σοφία Δ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-10, 18:37   #96
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μένει ως τις 4:15 ... και μετά... έχει διάβασμα ή έρχεται σπίτι μόνο για παιχνίδι? Πώς είναι από κούραση; Ποια είναι η εικόνα του για το σχολείο; (θετική, αρνητική, αδιάφορη);;

Πες μας λίγο πώς βλέπεις να βιώνει το παιδάκι σου το ωράριο αυτό.... (θα τα βρω μπροστά μου όλα αυτά.... και γι' αυτό ρωτάω).
Παλιά 23-09-10, 19:37   #97
EvaBar

EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[/QUOTE εγω προτιμω να ειναι στο σπιτι και να ξεκουραζονται παρα να καθονται ασκοπα στο σχολειο !και θεωρω εξαντλητικο για ενα παιδι 6 χρονων να κανει 7ωρα !!!![/QUOTE]

Με βρήσκεις απόλυτα σύμφωνη!
Παλιά 23-09-10, 19:51   #98
EvaBar

EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΝΤΙΝΤΙ "Και λέω εγώ τώρα, υπάρχει περίπτωση κάποιο από τα 800 σχολεία που έχουν υπαχθεί στα πιλοτικά σχολεία να ...βγει???"

Λογικά δε γίνεται να βγει κάποιο επιλεγμένο σχολείο από το πρόγραμμα. Ο κύριος λόγος είναι πως τα 800 χρηματοδοτούντε από Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ΕΣΠΑ οπότε για να ισχύσει η χρηματοδότηση πρέπει να τηρούντε αυστηρά οι προυποθέσεις.

"Και αυτό που λέτε με την καταγγελία δεν μου φαίνεται κακό...έτσι κι αλλιώς καθε μέρα μας λένε αύριο μέχρι τις 12,25 γιατί δεν έχουν έρθει οι ειδικότητες.
Εκτός αν νομίζουν ότι μιλάνε σε τίποτα κουτούς θα πρέπει να αλλάξουν το τροπάρι.Και αν έχουν πρόβλημα ας απεργήσουν για το καλό του σχολείου και για την επίτευξη του προγράμματος που δεν υλοποιείτε...(που σιγά δηλαδή μην ιδρώνουν).[/QUOTE]"

Θεωρώ πως οι καταγγελίες δεν είναι λύση. Πήγαινε μίλα με τον-την διευθυντή-τρια γιατί δεν έχουν αρχίσει τα 7ωρα. Αν σου πει πως δεν έχουν έρθει οι ιδικότητες, τότε πραγματικά δεν μπορεί να κάνει κάτι. Ο δάσκαλος δεν μπορεί να κάνει ούτε θεατρικη αγωγή, ούτε μουσική, ούτε γενικά οποιοδήποτε μάθημα ειδικότητας. Επίσης και να μπορούσε, δεν πληρώνεται γι αυτο οπότε γιατί να το κάνει;
Λές να απεργήσουν αν υπάρχει πρόβλημα... Ακόμα δεν ξεκίνησε καλά καλά το σχολείο και θες να απεργήσουμε; Είναι λογικό πως αφού είναι νέο το πρόγραμμα αυτό θα χρειαστει κάποιο χρόνο για να "στρώσει". Οι δάσκαλοι έπρεπε να απεργήσουν πριν ψηφιστεί το νέο νομοσχέδιο. Τώρα που ψήφίστηκε είναι αργά. Εγω πέρισυ ήμουν σχεδόν η μόνη που απεργούσε συστηματικά. Οι υπόλοιποι κάθονταν και γκρίνιαζαν στο σχολείο, αλλά για απεργία τίποτα! Άσε που με στραβοκοίταζαν επειδή απεργούσα... γιατί έπρεπε να συμπληρώσουν την ώρα μου βλέπεις...(καθ ότι είμαι δασκάλα μουσικής)
Παλιά 24-09-10, 11:55   #99
Σοφία Δ

Σοφία Δ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
Μένει ως τις 4:15 ... και μετά... έχει διάβασμα ή έρχεται σπίτι μόνο για παιχνίδι? Πώς είναι από κούραση; Ποια είναι η εικόνα του για το σχολείο; (θετική, αρνητική, αδιάφορη);;

Πες μας λίγο πώς βλέπεις να βιώνει το παιδάκι σου το ωράριο αυτό.... (θα τα βρω μπροστά μου όλα αυτά.... και γι' αυτό ρωτάω).
Καλημέρα,

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ θεωρώ ότι οι ώρες είναι πολλές, αλλά αφού
δουλεύω, τι άλλο μπορώ να κάνω??

Στο ολοήμερο, η δασκάλα τους βάζει να κάνουν την αντιγραφή για την επόμενη μέρα, οπότε εμείς μαζί κάνουμε λίγα πράγματα πάνω στις συγκεκριμένες λέξεις (κρεμάλα, βάλε τα γράμματα στη σωστή σειρά κ.α) ή ίσως και να μην ασχοληθώ καθόλου αν έχει ετοιμάσει την αντιγραφή του.

Η εικόνα του για το σχολείο είναι κάποιες φορές αρνητική, αλλά δεν θεωρώ ότι έχει να κάνει τόσο με το ωράριο όσο με το ότι, όπως έχω αναφέρει και σε άλλα θέματα αυτής της ενότητας, έχει αποθαρρυνθεί από το γρήγορο ρυθμό με τον οποίο τους προχωράει η δασκάλα, του τύπου "δεν τα καταφέρνω καλά", "δε θέλω να κάνω αντιγραφή, είναι βαρετή" και άλλα παρόμοια.

Και στο νηπιαγωγείο γύρω στις 4 τον έπαιρνα, αλλά εκεί δε χρειαζόταν να "μπαστακώνεται" σε ένα θρανίο όλη μέρα.........οπότε υπάρχει μεγάλη διαφορά.....

Παιδιά αν μπορούσα να τον παίρνω στις 2 θα το έκανα χωρίς δεύτερη κουβέντα, έλα όμως που δεν........

Φιλικά,

Σοφία
Παλιά 24-09-10, 12:13   #100
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εμείς στα πιλοτικά Γ' Δημοτικού κανονικό εφτάωρο, σχολάνε στις 2:00, μέχρι και η δασκάλα θεατρικής αγωγής ήρθε. Το 12:40 στην Α' και Β' δημοτικού ήταν πολύ νωρίς και δεν προλαβαίνανε και τίποτα άλλο από Γλώσσα και Μαθηματικά. Θα προτιμούσα να έκανε 7 ωρο και τις προηγούμενες τάξεις. Στη βάση των 4 ωρών Αγγλικά την εβδομάδα δεν τον έγραψα αγγλικά φροντιστήριο αλλά ήθελε ποδόσφαιρο. Βέβαια αγγλικά μπορώ να τον παρακολουθώ και να τον διαβάζω και εγώ.

Δεν κουράζονται με το 7ωρο ούτε τα πιο μικρά γιατί υπάρχει ποικιλία μαθημάτων μερικά είναι πολύ ευχάριστα και ξεδίνουν οπότε μπορεί να δουν το σχολείο ως ένα πιο δημιουργικό και ευχάριστο χώρο. Π.χ. υπολογιστές για αρχή παίζουν παιχνίδια από το ram kid.

Αυτό που δε μειώθηκε βέβαια είναι η δουλειά για το σπίτι .
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-10, 19:47   #101
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σοφία ελπίζω να μην εξέλαβες το σχόλιό μου ως κριτική..! Ρώτησα καθαρά από ενδιαφέρον για συλλογή πληροφοριών πάνω στο θέμα. Φυσικά όλες οι μανούλες προτιμούν τα παιδιά τους κοντά τους....
Παλιά 24-09-10, 23:14   #102
Ευάκι

Περιοχή: θεσ/νίκη
Ευάκι ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ευάκι
Προεπιλογή

Αλκυώνη μου το κατά πόσο θα κουράζονται τα παιδιά σου στο σχολείο έχει να κάνει και με το πώς έχουν συνηθίσει μέχρι να πάνε στο σχολείο, και εξηγώ: όταν το παιδί μένει μέχρι και αυτήν την ώρα στον παιδικό ή στο νηπιαγωγείο, θα του είναι πολύ πιο εύκολο, για την ακρίβεια θα του είναι αυτονόητο. Αν έχει συνηθίσει να γυρνάει νωρίς στο σπίτι, να τρώει και να κοιμάται, σίγουρα θα του έρθει απότομο και κουραστικό.
Η μεγάλη μου που πάντα γυρνούσε γύρω στις 4 στο σπίτι δεν της κακοφάνηκε καθόλου. Ίσα ίσα που παίζει και κάνει πολλά πράγματα στο ολοήμερο που δε θα τα έκανε σπίτι. Κάποιες φορές που τελείωσα νωρίς από τη δουλειά και πήγα να την πάρω πριν αρχίσει το ολοήμερο, απλά δεν ήθελε να έρθει.
Αν είσαι τυχερή και οι δάσκαλοι κάνουν δουλειά στο ολοήμερο (όπως στο δικό μας) θα έχεις ελάχιστα πράγματα στο σπίτι για διάβασμα. Βέβαια έχει να κάνει και με τη διάθεση του παιδιού να τα κάνει στο σχολείο.
Δυστυχώς το δικό μας σχολείο δεν είναι ένα από τα 800, ελπίζω την επόμενη χρονιά να ισχύσει για όλα τα σχολεία.
Παλιά 25-09-10, 19:31   #103
antonia2008

antonia2008 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλη σχολικη χρονια...
Λοιπον... Ειμαι εκπαιδευτικος Δευτεροβαθμιας στην Πληροφορικη, και μπορω να σας ενημερωσω το παρακατω.
Μια ημερα Παρασκευη ανακοινώθηκε οτι περισευω στο Γυμνασιο οπου και δουλευω, και πρεπει να συμπληρωσω τις ωρες μου στο Δημοτικο. Εκπληκτη ανακαλυψα οτι την Τριτη πρεπει να ξεκινησω να διδασκω σε πιλοτικο δημοτικο σχολειο.

Η μεγαλυτερη εκπληξη ηρθε ψαχνοντας το προγραμμα σπουδων του Δημοτικου.Δεν υπαρχει φυσικα βιβλιο, αλλα υπαρχουν 7 σελιδες προγραμμα σπουδων που καλυπτει και τις 6 ταξεις του δημοτικου!!!!!

Η πιο μεγαλη εκπληξη .....Δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ στο δημοτικο που τοποθετηθηκα.Αλλα σε συνομιλια με αλλους συναδελφους και σε αλλα δημοτικα δεν υπαρχουν...
Εγω αναμενω (????) υπολογιστες και βαζω τα παιδια να συζηταμε και να ζωγραφιζουμε τους υπολογιστες.....

Αναμενονται λεει 10 φορητοι .....(προσοχη ...οι αιτησεις των σχολειων για τους φορητους εληγε στις 22-9-2010... οποτε φανταστητε ποτε θα ερθουν)

Αλλα ακομα και ετσι.....πως θα μοιρασω στην ταξη 25 παιδιων (6-12 χρονων) 10 φορητους????

Ποιοις κανονες ασφαλειας και εργονομιας για παιδιων (6-12 χρονων) δινουν 10 φορητοι για 25 μαθητες?

Ας μην μιλησουμε για την ακτινοβολια των ασυρματων φορητων...

Σημειωτεον στην Δευτεροβαθμια υπαρχουν ειδικες αιθουσες πληροφορικης, που πληρουν ολους τους κανονες ασφαλειας, και επιτρεπεται μονο εως 17 μαθητες να υπαρχουν σε εργαστηριο με 11 υπολογιστες...
Φαινεται τα παιδακια του δημοτικου θεωρουνται πιο ευελικτα........

Επιεισεις στο εκπαιδευτικο μας συστημα προβλεπονται για το μαθημα της πληροφορικης
2 ωρες για καθε ταξη του δημοτικου ( με τις συνθηκες που προειπα)
1 ωρα για καθε ταξη του γυμνασιου
0 ωρες για καθε ταξη του γενικου λυκειου
Ο χρήστης antonia2008 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-10, 21:27   #104
mariazil

Το avatar του χρήστη mariazil

mariazil χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antonia2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη σχολικη χρονια...
Λοιπον... Ειμαι εκπαιδευτικος Δευτεροβαθμιας στην Πληροφορικη, και μπορω να σας ενημερωσω το παρακατω.
Μια ημερα Παρασκευη ανακοινώθηκε οτι περισευω στο Γυμνασιο οπου και δουλευω, και πρεπει να συμπληρωσω τις ωρες μου στο Δημοτικο. Εκπληκτη ανακαλυψα οτι την Τριτη πρεπει να ξεκινησω να διδασκω σε πιλοτικο δημοτικο σχολειο.

Η μεγαλυτερη εκπληξη ηρθε ψαχνοντας το προγραμμα σπουδων του Δημοτικου.Δεν υπαρχει φυσικα βιβλιο, αλλα υπαρχουν 7 σελιδες προγραμμα σπουδων που καλυπτει και τις 6 ταξεις του δημοτικου!!!!!

Η πιο μεγαλη εκπληξη .....Δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ στο δημοτικο που τοποθετηθηκα.Αλλα σε συνομιλια με αλλους συναδελφους και σε αλλα δημοτικα δεν υπαρχουν...
Εγω αναμενω (????) υπολογιστες και βαζω τα παιδια να συζηταμε και να ζωγραφιζουμε τους υπολογιστες.....

Αναμενονται λεει 10 φορητοι .....(προσοχη ...οι αιτησεις των σχολειων για τους φορητους εληγε στις 22-9-2010... οποτε φανταστητε ποτε θα ερθουν)

Αλλα ακομα και ετσι.....πως θα μοιρασω στην ταξη 25 παιδιων (6-12 χρονων) 10 φορητους????

Ποιοις κανονες ασφαλειας και εργονομιας για παιδιων (6-12 χρονων) δινουν 10 φορητοι για 25 μαθητες?

Σημειωτεον στην Δευτεροβαθμια υπαρχουν ειδικες αιθουσες πληροφορικης, που πληρουν ολους τους κανονες ασφαλειας, και επιτρεπεται μονο εως 17 μαθητες να υπαρχουν σε εργαστηριο με 11 υπολογιστες...

Επιεισεις στο εκπαιδευτικο μας συστημα προβλεπονται για το μαθημα της πληροφορικης
Κατά τα άλλα, "πρώτα ο μαθητής"
Ο χρήστης mariazil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-10, 01:52   #105
pchg

pchg χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο μεγάλος μου γιός πάει φέτος στην Α΄Δημοτικού σε ένα από τα 800 δημοτικά που λειτουργούν μέχρι τις 14:00. Αρχικά, ενώ με βόλευε περισσότερο σαν ώρα (για να τον παίρνω η ίδια (φεύγοντας νωρίτερα από τη δουλειά) όποτε δε μπορεί η γιαγιά ή ο μπαμπάς), είχα ένα άγχος μήπως κουράζεται περισσότερο (πέρυσι σχόλαγε 12:15) και ζορίζεται με τις νέες γνώσεις. Ευτυχώς ο μικρός μου είναι κεφάτος το μεσημέρι και όταν τον ρωτάω αν είναι κουρασμένος από το σχολείο μου απαντάει άλλοτε "λίγο" και άλλοτε "όχι". Το βλέπω ότι είναι άνετος και χαρούμενος, ό,τι πρέπει για ένα καλό ξεκίνημα... Πέρυσι στο νηπιαγωγείο το 12:15 ήταν πολύ νωρίς και δεν προλάβαινε να "στρωθεί", οπότε ήταν πάντα άνήσυχος στην τάξη, αφού δεν προλάβαινε να "δει" τα παιδάκια στο τετράωρο. Μου ζητούσε συνήθως να τον αφήσω ολοήμερο για να έχει περισσότερο χρόνο και να παίξει μαζί τους. Φέτος, αντίθετα πιστεύω ότι το 14:00 που σχολάνε του ταιριάζει καλύτερα, αφού και περνάει περισσότερες ώρες στην αίθουσα με κύρια ή δευτερεύοντα μαθήματα και μιλάει και παίζει με τους φίλους του, αλλά δεν κουράζεται και πολύ.
Αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις μου για το νέο πρόγραμμα.
Ο χρήστης pchg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-10, 02:02   #106
pchg

pchg χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ξέχασα να πω ότι μπήκανε τη δεύτερη ημέρα κανονικά για μάθημα στην τάξη και μόνο για μία εβδομάδα σχολάγανε στο 6ωρο. Από κει και πέρα έχουνε κανονικά 7ωρο.
Ο χρήστης pchg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-10, 14:11   #107
resident

Περιοχή: Β.ΕΛΛΑΔΑ
resident ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Morchelina Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμείς στα πιλοτικά Γ' Δημοτικού κανονικό εφτάωρο, σχολάνε στις 2:00, μέχρι και η δασκάλα θεατρικής αγωγής ήρθε. Στη βάση των 4 ωρών Αγγλικά την εβδομάδα δεν τον έγραψα αγγλικά φροντιστήριο αλλά ήθελε ποδόσφαιρο. Βέβαια αγγλικά μπορώ να τον παρακολουθώ και να τον διαβάζω και εγώ.

υπολογιστές για αρχή παίζουν παιχνίδια από το ram kid.

Αυτό που δε μειώθηκε βέβαια είναι η δουλειά για το σπίτι .
ακριβως τα ιδια.Ηρθαν πλεον ολες οι ειδικοτητες κι επειδη κανουν αρκετες ωρες αγγλικα ουτε εγω τον εγραψα σε φροντιστηριο(μεχρι τωρα βλεπω οτι η δασκαλα κανει καλη δουλεια,μαθαινουν τα γραμματακια σιγα σιγα ).Στους υπολογιστες εμαθε να φτιαχνει φακελο,να βαζει ονομα ,να αποθηκευει αρχεια,ενω απο το μαθημα υπολογιστων τα προηγουμενα χρονια στο ολοημερο εχει μαθει να γραφει στο word.
Το διαβασμα στο σπιτι ειναι περισσοτερο μια που υπαρχουν θεωρητικα πια μαθηματα(θρησκευτικα,ιστορια).Ως τωρα δεν ειχαν πολλα να μαθουν αλλα φανταζομαι αργοτερα θα χρειαζεται περισσοτερη ωρα.
Ο χρήστης resident δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-10, 15:42   #108
dinamar

dinamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Είμαι κι εγω μαμά και του χρόνου παμε πρώτη. Μιλάω 4 ξενες γλώσσες και ειμαι άνεργη.. οπόεε προς τι τοσος κόπος για τα παιδιά μας?? Θα δουλέψουν τα φροντιστίρια και θα γινουν πλούσια..όσο για τους γονείς, αλοίμονο μας να προσπαθουμε να μάθουμε ταυτόχρονα 2 γλώσσες στα παιδιά μας..
Σας μιλάω εκ πείρας. όσο πιο μέγαλος τόσο πιο καλά μαθαίνεις
Ο χρήστης dinamar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-10, 21:37   #109
Morchelina

Περιοχή: Eκεί....ψηλά
Morchelina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dinamar Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι κι εγω μαμά και του χρόνου παμε πρώτη. Μιλάω 4 ξενες γλώσσες και ειμαι άνεργη.. οπόεε προς τι τοσος κόπος για τα παιδιά μας?? Θα δουλέψουν τα φροντιστίρια και θα γινουν πλούσια..όσο για τους γονείς, αλοίμονο μας να προσπαθουμε να μάθουμε ταυτόχρονα 2 γλώσσες στα παιδιά μας..
Σας μιλάω εκ πείρας. όσο πιο μέγαλος τόσο πιο καλά μαθαίνεις
Αφού μιλάς τόσες γλώσσες δεν θα χρειάζεται τουλάχιστον να στείλεις φροντιστήριο τα δικά σου παιδιά. Εγώ κάνω στην κόρη μου Αγγλικά και την παρακολουθώ και στα Γαλλικά όταν χρειαστεί. Σίγουρα οι πολλές ξένες γλώσσες σε ένα παιδί που δεν χειρίζεται ακόμη καλά τη μητρική του γλώσσα του δημιουργούν σύγχυση.
Ο χρήστης Morchelina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-10, 23:23   #110
Γιαννούλα

Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Γιαννούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στο δικό μας σχολείο έχουν έρθει όλες οι ειδικότητες εκτός της πληροφρικής και για τις μεγαλύτερες τάξεις των γερμανικών και των γαλλικών.Η πληροφορική είναι νέο μάθημα αλλά τα γερμανικά και τα γαλλικά δεν καταλαιβαίνω γιατί αργούν.Μια γνωστή μου ωρομίσθια ενώ δούλευε πέρυσι φέτος δεν έχει ειδοποιηθεί άκόμη.Δηλαδή τί περιμένουν να'ρθουν Χριστούγεννα?
Στο Μαράκι που είμαστε Β'δημοτικού αρέσει πολύ το νέο σύστημα.Έχουν ελλάτωθεί και τα μαθήματα που έχουμε για το σπίτι και την αντιγραφή που βάζει η δασκάλα της την κάνει στο ολοήμερο.Οπότε σπίτι έχουμε μόνο ανάγνωση και έλγχο ορθογραφίας.Τα νέα μαθήματα και ιδίως η θεατρική αγωγή και η μουσική είναι τ'αγαπημένα της.Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι.
Παλιά 30-09-10, 10:01   #111
Σοφία Δ

Σοφία Δ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοφία ελπίζω να μην εξέλαβες το σχόλιό μου ως κριτική..! Ρώτησα καθαρά από ενδιαφέρον για συλλογή πληροφοριών πάνω στο θέμα. Φυσικά όλες οι μανούλες προτιμούν τα παιδιά τους κοντά τους....
Alcyon, καλημέρα

Όχι, όχι προς Θεού, στιγμή δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι το μήνυμά σου εμπεριέχει κάποια μορφή κριτικής. Κατάλαβα ότι και εσύ θα περάσεις τα ίδια, οπότε ....συμπάσχουμε !!!

Φιλικά
Σοφία Δ
Παλιά 30-09-10, 15:24   #112
lianakleopatra

Προεπιλογή

Βρε παιδιά, εμάς ακόμα το ολοήμερο σχολάει στις 15.30 και το κανονικό στις 14.00. Υποτίθεται πως είμαστε ένα απο τα 800, δεν θα έπρεπε να σχολάνε στις 16.15?
Παλιά 30-09-10, 15:43   #113
Nantia

Το avatar του χρήστη Nantia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lianakleopatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά, εμάς ακόμα το ολοήμερο σχολάει στις 15.30 και το κανονικό στις 14.00. Υποτίθεται πως είμαστε ένα απο τα 800, δεν θα έπρεπε να σχολάνε στις 16.15?
το κανονικο σχολειο πρεπει να σχολαει στις 2 επομενως μεχρι εδω μια χαρα απο το ολοημερο σας τρωνε μια ωρα. Πρεπει να το ψαξετε ρωτηστε τον υπευθυνο ολοημερου.
Ο χρήστης Nantia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-10, 16:53   #114
lianakleopatra

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nantia Εμφάνιση μηνυμάτων
το κανονικο σχολειο πρεπει να σχολαει στις 2 επομενως μεχρι εδω μια χαρα απο το ολοημερο σας τρωνε μια ωρα. Πρεπει να το ψαξετε ρωτηστε τον υπευθυνο ολοημερου.
Αυτό βλέπω, ότι μας τρώνε σχεδόν 1 ώρα, θα ρωτήσω να δω τι θα γίνει.
Παλιά 30-09-10, 17:24   #115
resident

Περιοχή: Β.ΕΛΛΑΔΑ
resident ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lianakleopatra Εμφάνιση μηνυμάτων
τον Ιουνιο η συμβουλος στην ενημερωση γονεων μας ειχε πει οτι στα 800 σχολεια θα δοθει επιλογη αποχωρησης απο το ολοημερο στις 15:30 και στις 16:15.Μηπως ειδαν οτι φευγουν ολα τα παιδακια στις 15:30 και σας ειπαν αυτη την ωρα;
Ο χρήστης resident δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-10, 17:35   #116
lianakleopatra

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο resident Εμφάνιση μηνυμάτων
τον Ιουνιο η συμβουλος στην ενημερωση γονεων μας ειχε πει οτι στα 800 σχολεια θα δοθει επιλογη αποχωρησης απο το ολοημερο στις 15:30 και στις 16:15.Μηπως ειδαν οτι φευγουν ολα τα παιδακια στις 15:30 και σας ειπαν αυτη την ωρα;
Αν είναι κάτι τέτοιο δεν μας έχουν ενημερώσει. Θα δω τί μπορώ να κάνω γιατί ούτως ή άλλως δεν προλαβάινω να την παίρνω εγώ το απόγευμα, η γιαγιά της την παίρνει.
Παλιά 30-09-10, 21:32   #117
EvaBar

EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antonia2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη σχολικη χρονια...

Δυστυχως, απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου στα σχολεία, οι 10 φορητοι για 25 παιδιά είναι πολύ καλή αναλογία. Στο σχολείο που είμαι τώρα είναι ένας υπολογιστής ανα 4 παιδιά! Πέρισυ ήταν λίγο καλύτερα (σε άλλο σχολείο) 1/3. Τις περισσότερες μάλιστα φορές, τους υπολογιστές τους έχουν αγοράσει οι Σύλλογοι Γονέων (οι γονείς για τα παιδιά τους εν ολίγις). Το κράτος δηλαδή μη πώ τι έχει προσφέρει...
Εν το μεταξύ, με φρίκη άκουσα τον Διευθυντή της Πρωτοβάθμιας στην οποία ανοίκω, να λέει πως οι φοριτοί δεν θα είναι για να μπούν στο εργαστήριο υπολογιστών (όπου υπάρχει) αλλά να μεταφέροντε κάθε φορά στην τάξη που είναι να κάνει μάθημα. Δηλαδή αυτό τώρα είναι πρακτικό? Πόση ώρα από το μάθημα θα χάνουν τα παιδιά μόνο και μόνο για να τους στήσουν? Και να υποθέσω ότι θα δουλευουν με μπαταρία? γιατί μέσα σε μια τάξη πόσα πολύμπριζα θα υπάρχουν? Τα ερωτήματα είναι πολλά και λέω να μη συνεχίσω...
Οσο για τη συμπλήρωση ωραρίου σε άλλη βαθμίδα, για μας τις ειδικότητες, είναι πλέον δεδομένο
Παλιά 03-10-10, 18:12   #118
Γιαννούλα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο resident Εμφάνιση μηνυμάτων

Σ'εμάς ακριβώς έτσι λειτουργεί.Μάλιστα για ν'αποχωρήσει κάποιο παιδί στις 15:30 πρέπει ο γονιός να δηλώσει στη αίτηση για το ολοήμερο και για ποιές μέρες θα ισχύει.Παράδειγμα τα παιδιά των μεγαλύτερων τάξεων έχουν φροντιστήρια αυτή την ώρα κάθε Τετάρτη και Πέμπτη.
Παλιά 12-11-10, 08:22   #119
Γιαννούλα

Προεπιλογή

Διασκέδαση το σχολείο.Μπράβο στους εκπαιδευτικούς μας που περνούν στα παιδιά μας όμορφα μηνύματα και δεν κουράζονται με το πρόγραμμα.Το μόνο μας θέμα είναι η έλλειψη εκπαιδευτικού για την πληροφορική.Γιατί αργεί τόσο πολύ?
Παλιά 12-11-10, 22:44   #120
valiagz

Το avatar του χρήστη valiagz

Περιοχή: AΘΗΝΑ
valiagz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Διαβαζω για υπολογιστες(ουτε στον υπνο μας).....αφου ακομα μονο η Α δημοτικου εχει ολοημερο......παμε σε ενα σχολειο με καινουργια διευθηντρια...και απο οτι βλεπω υπολειτουργει......ειμαστε συνεχεια μεσα στο ανγχος για το αν του χρονου λειτουργησει το ολοημερο στην ωρα του καθως δεν θα εχουμε την επιλογη να πηγαινουμε στη δουλεια γιατι το παιδι θα σχολαει στις 12,30.....δυστυχως παμε απο το κακο στο χειροτερο καθως τρεχουμε στην πρωτοβαθμια,περνουμε τηλ στο υπουργειο και ως συνηθως το μπαλακι γυρναει πισω σε εμας......σε τι χωρα ζουμε?

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές