Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πυρετός βρέφους


Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι νέα στο site και νέα μαμά.

κάναμε τα πρώτα μας εμβόλια πρίν λίγες ημέρες και η γιατρός μας είπε για πυρετό τις πρώτες τρείς μέρες, άκουσα οτι μπορεί να κάνει μέχρι και δέκα ημέρες.

Το παράξενο είναι οτι από τοτε που αγοράσαμε θερμόμετρο, δηλ. από την 5η μέρα το παιδί ελάχιστες φορές έχει πυρετό κάτω από 37, αλλά μέχρι 37,4. Δεν ξέρω στα βρέφη ποια θεωρείται καλή θερμοκρασία και πρόσφατα συνειδητοποίησα οτι ντύνοντάς το πολύ ανεβάζει θερμοκρασία.

Ξέρει κανείς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

είμαι νέα στο site και νέα μαμά.

κάναμε τα πρώτα μας εμβόλια πρίν λίγες ημέρες και η γιατρός μας είπε για πυρετό τις πρώτες τρείς μέρες, άκουσα οτι μπορεί να κάνει μέχρι και δέκα ημέρες.

Το παράξενο είναι οτι από τοτε που αγοράσαμε θερμόμετρο, δηλ. από την 5η μέρα το παιδί ελάχιστες φορές έχει πυρετό κάτω από 37, αλλά μέχρι 37,4. Δεν ξέρω στα βρέφη ποια θεωρείται καλή θερμοκρασία και πρόσφατα συνειδητοποίησα οτι ντύνοντάς το πολύ ανεβάζει θερμοκρασία.

Ξέρει κανείς

 

Καλημέρα. Η γνώμη μου είναι να μην χρησιμοποιείς συνέχεια θερμόμετρο, μόνο όταν βλέπεις το μωράκι σου ανήσυχο και χωρίς όρεξη. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω. Νομίζω ότι πυρετός θεωρείται από 37.2 και πάνω, αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι άλλες πιο έμπειρες μανούλες.

Όσο για το ντυσιμο, ο γιατρός μας είπε πώς ισχύει για το μωρό ''ότι φοράμε εμείς συν ένα ρούχο παραπάνω''. Μη νομίζεις ότι ντύνοντάς το με περισσότερα ρούχα του κάνεις καλό, το αντίθετο μάλιστα.

Φιλάκια!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοιτα τωρα να δεις που θα διαφωνησω με τη νατασουλα χαχααχχα....λοιπον πυρετος πυρετος για ντεπον κλπ απο 38 και πανω (εγω δινω πχ απο 38,5 και πανω εχει τυχει και απο πιο ψηλα)....οτανειναι ανησυχο κλπ....τωρα αυτα με τα δεκατακια που λες μπορει να ειναι και αλλο πραγμα..η θερμοκρασια ενος ανρθωπου ανεβαινει και μετα απο εντονο παιχνιδι πχ..(συνηθως το απογευμα ετσι ημαστε...με λιγο ανεβασμενη θερμοκρασια γενικα....)...επισης αυτο που λεει η νατασουλα για το ενα ρουχο συν δε ξερω...εγω ξερω πχ το εξης....οσο εμεις ζεσταινομαστε αυτα ζεσταινονται παραπανω απο εμας....και οταν κανει κρυο τα ντυνω οπως εγω ακριβως και ουτε τιποτα παραπανω.....επισης οταν θα εχει πυρετο το μικρο σου μην ανησυχεις θα το καταλαβεις...θα ειναι ζεστο παντου (αλλα διαφορετικα ζεστο απο οτι απο το πολυ ντυσιμο)....μη το ντυνεις πολυ...καλα σου λεει η νατασουλα (εδω συμφωνουμε χιιιχι) οτι φερνει αντιθετα αποτελεσματα....μποερι να σου ιδρωσει και τοτε εινια που μπορει ευκλα να κρυωσει....γενικα το θερμομετρο μη το εχεις συνεχεια παραμασχαλα....τσαμπα αγχωνεσαι..και συνηθως αν ανεβασουν πυρετο απο εμβολιο δεν ειναι μεγαλος....:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τις οδηγιες το θερμομετρου:

Φυσιολογικη θερμοκρασια:υπογλωσια 35,7-37.3 και μασχαλη 35,2- 36,7

Θερμοκρασιες ανω των 37,5 ισως να υποδεικνυουν ενδεχομενο πειρετο..Μην πινετε κρυα ή ζεστα ροφηματα,μην ασκηστε ή κανετε οποιαδηποτε αλλη δραστηριοτητα που θα αυξησουν ή θα μειωσουν τη θερμοκρασια οταν τη συγκρινεται με τη φυσιολογικη μεση θερμοκρασια του παιδιου σας.Σε περιπτωση που χρησιμοποιειται το θερμομετρο στη μασχαλη σκουπιστε πρωτα με μια στεγνη πετσετα..

Για το ντυσιμο ο γιατρος μου ειπε πως δεν πρεπει τα μωρα να τα ντυνουμε με πολλα ρουχα οποτε θα συμφωνησω με τα κοριτσια..:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τη yasemi . Εμενα ο γιατρος μας μου ειπε να ντυνω το παιδι οπως ντυνομαστε εμεις. Αν εμεις ζεσταινομαστε , ζεσταινεται και εκεινο, αν κρυωνουμε, επισης. Οσον αφορα τον πυρετο θεωρω οτι τα βρεφη εχουν συνηθως αυτη τη θερμοκρασια των 37 και κατι. Πόσο ειναι το δικό σου? Και εμενα η 2η κορη μου οταν ειχε κανει ενα εμβολιο (δεν θυμαμαι ποιο ακριβως) μας ειχε πει οτι μπορει να ανεβασει λιγο πυρετο εντος 10 ημερων, και ειχε κανει λιγα δεκατα μεχρι 37,5. Δεν νομιζω οτι συντρεχει λόγος ανησυχιας και μη θερμομετρείς συνεχεια !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

είμαι νέα στο site και νέα μαμά.

κάναμε τα πρώτα μας εμβόλια πρίν λίγες ημέρες και η γιατρός μας είπε για πυρετό τις πρώτες τρείς μέρες, άκουσα οτι μπορεί να κάνει μέχρι και δέκα ημέρες.

Το παράξενο είναι οτι από τοτε που αγοράσαμε θερμόμετρο, δηλ. από την 5η μέρα το παιδί ελάχιστες φορές έχει πυρετό κάτω από 37, αλλά μέχρι 37,4. Δεν ξέρω στα βρέφη ποια θεωρείται καλή θερμοκρασία και πρόσφατα συνειδητοποίησα οτι ντύνοντάς το πολύ ανεβάζει θερμοκρασία.

Ξέρει κανείς

καταρχάς να σας ζήσει το μωράκι :P:p

:P:pΤο πρώτο πράγμα που μας είπε η παιδίατρος όταν ήρθε να δει την κόρη μου νεογένητή είναι ότι στα βρέφη η φυσιολογική τους θερμοκρασία είναι γύρω στους 37,4 πάνω από αυτό θεωρείται δέκατα και πάνω από 38 πυρετός εκεί επικοινωνούμε με τον παιδίατρο για να δώσουμε ντεπόν.

(θερμοκρασία και αν ζεσταίνεται/ιδρώνει τσεκάρουμε στον αυχένα)

δες και αυτό

http://www.paidiatre.gr/portal/content/view/171/140/

Τώρα που κάνει ζέστη μην ντύνεις το μωράκι σου υπερβολικά και να το τσεκάρεις στον αυχένα πλάτουλα του αν είναι ιδρωμένο βγάζεις ρούχο αν το βλέπεις κρύο βάζεις..... :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ,

μαλλον το έντυνα παραπάνω , τώρα που βάλαμε τα καινούρια μας κοντομάνικα σαν να σταθεροποιήθηκε. Έτσι και αλλιώς το σπίτι δεν είναι ζεστό. Είμαστε 2 μηνών και σας χαιρετούμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα... εμείς είμαστε 8,5 μηνών και δεν ανεβάσαμε πάνω από 37 ακόμη και μετά τα εμβόλια. Δε ντυνόμαστε ποτέ υπερβολικά και ξεκινήσαμε τα κοντομάνικα εδώ και καιρό. Δυστυχώς εδώ και πολλές ώρες είμαστε με δέκατα και πυρετούλι που ανεβαίνει έως και 38,5 και βέβαια ντεπον κάθε 4 ώρες (καθόλου δεν το ήθελα αυτό αλλά αναπόφευτο). Ο μικρός άκεφος και ανόρεκτος, κατάστση σπάνια για την ιδιοσυγκρασία του...αυτή τη στιγμή που σας γράφω ο άντρας μου τον μεταφέρει στο γιατρό γιατί πλέον ανυσηχήσαμε κοντέυουμε 35 ώρες έτσι...ακόμη δεν με έχει πάρει και τηλέφωνο και είμαι να σκάσω το τι γίνεται...ευχηθείτε καλή υγεία στο μωρό μου....μπήκα εδώ γιατί χρειαζόμουν την θετική ενέργεια από όλες σας.....:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

περασε η μεγαλη μια ιωσουλα και τσουπ κολλησε και ο μπεμπης... μου εκανε πριν απο λιγο 37,6...:cry: πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι δεν μπορω να δωσω ακομα depon και οτι αμα παει 38 να τον παω νοσοκομειο...

Δεν θελω με τιποτα να σκεφτομαι τι ταλαιπωρια θα τραβηξει το μικρο μου...

εχετε καποιο αντιστοιχη εμπειρια? θα το κρατησουν μεσα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περασε η μεγαλη μια ιωσουλα και τσουπ κολλησε και ο μπεμπης... μου εκανε πριν απο λιγο 37,6...:cry: πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι δεν μπορω να δωσω ακομα depon και οτι αμα παει 38 να τον παω νοσοκομειο...

Δεν θελω με τιποτα να σκεφτομαι τι ταλαιπωρια θα τραβηξει το μικρο μου...

εχετε καποιο αντιστοιχη εμπειρια? θα το κρατησουν μεσα?

 

αχ δεν είχα τέτοια εμεπιρία για να σου προτίνω κάτι.... Ο παιδίατρος δεν σου είπε τίποτα άλλο? Να το έκανες ίσως ενα χλιαρό μπανάκι... Ειναι και πολύ μικρό το μπεμπουλι σου.... Καλυτερα να ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού... σου ευχομαι όλα να πάνε καλά και περαστικα γρηγορα.....


 

Link to comment
Share on other sites

απο δικια μου εμπειρια σου λεω οτι θα πρεπει να το πας στο νοσοκομειο αν φτασει 38 (οπως σου ειπε και ο παιδιατρος σου)

δυστυχος τα πολυ μικρα μωρακια δεν μπορουν να παρουν αντιβιωση .....

μην το σκεφτεις καθολου,καλυτερα να πας για μια ματια παρα να σε τρωει η σκεψη αν ειναι καλα το μικρακι σου!!

περαστικα σας!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

απο δικια μου εμπειρια σου λεω οτι θα πρεπει να το πας στο νοσοκομειο αν φτασει 38 (οπως σου ειπε και ο παιδιατρος σου)

δυστυχος τα πολυ μικρα μωρακια δεν μπορουν να παρουν αντιβιωση .....

μην το σκεφτεις καθολου,καλυτερα να πας για μια ματια παρα να σε τρωει η σκεψη αν ειναι καλα το μικρακι σου!!

περαστικα σας!!

 

 

Απλα μιλουσα με μια γνωστη μου που δουλευει στο παιδων και μου ειπε οτι σε τετοιες ηλικιες νοσηλευονται και επισης οτι ακολουθειται ενα στανταρ πακετο εξετασεων για να αποκλεισουν κατι αλλο σοβαροτερο.. μιλαμε δηλαδη για ταλαιπωρια... ετσι ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλα μιλουσα με μια γνωστη μου που δουλευει στο παιδων και μου ειπε οτι σε τετοιες ηλικιες νοσηλευονται και επισης οτι ακολουθειται ενα στανταρ πακετο εξετασεων για να αποκλεισουν κατι αλλο σοβαροτερο.. μιλαμε δηλαδη για ταλαιπωρια... ετσι ειναι?

 

ακριβος αυτο:(:(

απο την στιγμη που θα πατε θα του κανουν εξεταση αιματος και ουρων σιγουρα και ισως το κρατησουν 24 ωρες...

σε καταλαβαινω γλυκια μου,φανταζομαι πως νιωθεις αλλα αν νομιζεις πως κατι δεν παει καλα καλυτερα να το προλαβεις τωρα στην αρχη γιατι τα μικρουλια περνουν τον "κατηφορο" σε χρονο μηδεν και μετα θα ειναι χειροτερα + περισοτερες μερες μεσα...

πως ειναι τωρα???του εβαλες θερμομετρο????

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

παραμενουμε στο 37,6.. τωρα θα τον βαλω παλι για μπανακι. Θελω να πιστευω οτι αν ηταν να κανει υψηλο πυρετο, θα του ανεβαινε τοσες ωρες.. τι στο καλο?

Να σε ρωτησω κατι αλλο?οκ για την αντιβιωση αλλα γιατι δεν κανει ντεπον? ουτως η αλλως σε δυο μερες που θα εκανε εμβολιο θα επαιρνε αν χρειαζοταν ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

παραμενουμε στο 37,6.. τωρα θα τον βαλω παλι για μπανακι. Θελω να πιστευω οτι αν ηταν να κανει υψηλο πυρετο, θα του ανεβαινε τοσες ωρες.. τι στο καλο?

Να σε ρωτησω κατι αλλο?οκ για την αντιβιωση αλλα γιατι δεν κανει ντεπον? ουτως η αλλως σε δυο μερες που θα εκανε εμβολιο θα επαιρνε αν χρειαζοταν ετσι δεν ειναι?

 

 

δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο....λογικα ετσι ειναι αλλα δεν ξερω.....

ο γιατρος μου ειχε πει πως σε τοσο μικρα μωρακια δεν δινουν τιποτα "ετσι",πρεπει να παει μονο νοσοκομειο.

αν θες περιμενε να δεις πως θα ειναι σε λιγη ωρα αλλα να ξερεις οτι ειναι μεγαλυτερη ταλαιπορια αν πας το βραδυ.....

εγω την πατησα ετσι και σε λιγοτερο απο 4 ωρες ετρεχα στο νοσοκομειο(δεν σου λεω παραπανο για να μην σε ανχωσω )μην το αφισεις ομως!!!!ειμαι λιγο ευαισθητη σε αυτο το θεμα λιγο κακιας πειρας.....

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

παραμενουμε στο 37,6.. τωρα θα τον βαλω παλι για μπανακι. Θελω να πιστευω οτι αν ηταν να κανει υψηλο πυρετο, θα του ανεβαινε τοσες ωρες.. τι στο καλο?

Να σε ρωτησω κατι αλλο?οκ για την αντιβιωση αλλα γιατι δεν κανει ντεπον? ουτως η αλλως σε δυο μερες που θα εκανε εμβολιο θα επαιρνε αν χρειαζοταν ετσι δεν ειναι?

 

για το μπάνιο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το βάλεις στη μπανιέρα του με ελάχιστο νερό, και να του ρίχνεις με ένα σφουγγάρι νερό στο σώμα.. πρόσεχε πολύ τη θερμοκρασία του νερού, μην του προκαλέσεις τρέμουλο... εγώ θα έλεγα να αποφύγεις τα πολλά μπάνια...

 

δες εδώ για περισσότερα

 

To sponge your child, place him in his regular bath (tub or baby bath), but put only 1 to 2 inches of tepid water (85–90 degrees Fahrenheit, or 29.4–32.2 degrees Celsius) in the basin. If you do not have a bath thermometer, test the water with the back of your hand or wrist. It should feel just slightly warm. Do not use cold water, since that will be uncomfortable and may cause shivering, which can raise his temperature. If your child starts to shiver, then the water is too cold. Shivering can make a fever worse; take your child out of the bath if he shivers.

Seat your child in the water—it is more comfortable than lying down. Then, using a clean washcloth or sponge, spread a film of water over his trunk, arms, and legs. The water will evaporate and cool the body. Keep the room at about 75 degrees Fahrenheit (23.9 degrees Celsius), and continue sponging him until his temperature has reached an acceptable level. Never put rubbing alcohol in the water; it can be absorbed into the skin or inhaled, which can cause serious problems, such as coma.

Usually sponging will bring down the fever by one to two degrees in thirty to forty-five minutes. However, if your child is resisting actively, stop and let him just sit and play in the water. If being in the tub makes him more upset and uncomfortable, it is best to take him out even if his fever is unchanged.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

παραμενουμε στο 37,6.. τωρα θα τον βαλω παλι για μπανακι. Θελω να πιστευω οτι αν ηταν να κανει υψηλο πυρετο, θα του ανεβαινε τοσες ωρες.. τι στο καλο?

Να σε ρωτησω κατι αλλο?οκ για την αντιβιωση αλλα γιατι δεν κανει ντεπον? ουτως η αλλως σε δυο μερες που θα εκανε εμβολιο θα επαιρνε αν χρειαζοταν ετσι δεν ειναι?

 

Εύχομαι μέσα απ'την καρδιά μου να μην πάτε νοσοκομείο. Εμένα είχε πυρετό 45 ημερών, ξημερώματα Σαββάτου, με λίγη μυξούλα και βηχαλάκι, πήγαμε νοσοκομείο. Μένεις στάνταρ δύο μέρες, ώσπου να βγει η καλλιέργεια ούρων, που είναι απαραίτητη εξέταση. Αν και τυχών χρειαστεί να πάτε (κούφια η ώρα) να προσέξεις στον τρόπο που θα πάρουν τα ούρα. Στον δικό μου δεν μπόρεσαν να βάλουν καθετήρα, με αποτέλεσμα να τα πάρουν με σακουλάκι, χωρίς να έχει πλυθεί πρώτα το μωρό, κάτι που σχεδόν πάντα οδηγεί σε ψευδώς θετικό αποτέλεσμα. Η αντιβίωση δεν απαγορεύεται σε μωρό, αλλά στο νοσοκομείο τους χορηγήται με ορό. Προσπάθησε να κρατήσεις χαμηλά τον πυρετό και σκέψου θετικά!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο....λογικα ετσι ειναι αλλα δεν ξερω.....

ο γιατρος μου ειχε πει πως σε τοσο μικρα μωρακια δεν δινουν τιποτα "ετσι",πρεπει να παει μονο νοσοκομειο.

αν θες περιμενε να δεις πως θα ειναι σε λιγη ωρα αλλα να ξερεις οτι ειναι μεγαλυτερη ταλαιπορια αν πας το βραδυ.....

εγω την πατησα ετσι και σε λιγοτερο απο 4 ωρες ετρεχα στο νοσοκομειο(δεν σου λεω παραπανο για να μην σε ανχωσω )μην το αφισεις ομως!!!!ειμαι λιγο ευαισθητη σε αυτο το θεμα λιγο κακιας πειρας.....

 

Εννοειται οτι δεν θα το αφησω απλα θα κανω οτι μπορω για να μην φτασει στο 38...

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν θα το αφησω απλα θα κανω οτι μπορω για να μην φτασει στο 38....

 

αυτο να κανεις!!!!:-):smile:

 

περαστικουλια στο ζουζουνι σου!!!!

ελπιζω ολα να πανε καλα και να μην χρειαστει να φυγετε απο το σπιτακι σας!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσι πως παει το μωρακι σου? ελπιζω να ειναι καλυτερα .λογω εμπειριας εχω τρια παιδια να ξερεις οτι το βραδυ ανεβαινει ο πυρετος πολυ ευκολα και γρηγορα. μηπως θα επρεπε να ερθει ο παιδιατρος σου να το δει .αν τωρα εχει ακομα πυρετουλι τοτε το βραδυ θα σου ανεβασει. προσεξε το μωρακι σου. ενημερωσε μας γιατι στενοχωρηθηκα. ελπιζω να ειναι καλυτερα:D

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

περαστικα σας... κι εμεις κοντα σ αυτο ειμαστε... η κορη μου εχει μυξες και καταροη... πυρετο 37.4 το περισοτερο (ουτε ντεπον δλδ)... το μωρο προς το παρον ειναι στους 37 κι ειναι 5 ημερων κανονικη θερμοκρασια ... εχει Ο Θεος... εγω μονο προσευχομαι....

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...