Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Κοινωνικοποίηση, Εκπαίδευση: τα πρώτα βήματα > Παιδικοί σταθμοί, Βρεφικοί σταθμοί & Babysitter > Αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή

Notices

Αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή ΠΡΟΣΟΧΗ: όταν περιγράφετε παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία κτλ. είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να μην συνοδεύεται το κείμενο που δημοσιεύετε απο αρνητικούς χαρακτηρισμούς όπως "ανεύθυνοι", "αναίσθητοι" ή άλλους παρόμοιους χαρακτηρισμούς, ειδικά όταν αναφέρετε και επωνυμία επιχείρισης. Κάτι τέτοιο είναι δυσφημιστικό και μπορεί να θεωρηθεί νομικά δυσφήμιση δια του τύπου. Χρήστες οι οποίοι περιγράφουν με τέτοιους χαρακτηρισμούς, παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγεία θα θεωρείται αυτόματα ότι παραβαίνουν τους κανονισμούς του φόρουμ και ενδέχεται να αποκλείονται προσωρινά μέχρι συμμόρφωσης με το ισχύον νομικό πλαίσιο. Έτσι ώστε να είναι ενημερωτικές οι δημοσιεύσεις, πάντα να περιγράφετε τα πραγματικά περιστατικά χωρίς χαρακτηρισμούς και να περιορίζεστε μόνο σε αυτά τα οποία οι ίδιοι μπορείτε να πιστοποιήσετε. Δεκτές θα γίνονται ΜΟΝΟ δημοσιεύσεις οι οποίες περιγράφουν περιστατικά ή καταστάσεις, ΧΩΡΙΣ να περιλαμβάνουν χαρακτηρισμούς. !!! ΕΠΙΣΗΣ: όταν αναφέρεστε στην καθαριότητα ενός χώρου να έχετε υπόψη σας ότι ένας χώρος όπου τα παιδιά απασχολούνται με ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ δραστηριότητες, είναι λογικό να μην είναι πεντακάθαρος όλες τις στιγμές. Θα ήταν αφύσικο σε ένα χώρο όπου μπαινοβγαίνουν δεκάδες παιδιά να μην υπάρχει κόκκος/σταγόνα πηλού, άμμου, αλευριού, χρώματος, στο πάτωμα στις καρέκλες και στους τοίχους. Δείτε εδώ κάποια κριτήρια επιλογής για παιδικούς σταθμούς: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19378 ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: Πριν ανοίξετε νέο θέμα ρίξτε μια ματιά στο θέμα που βρίσκεται πάνω πάνω σε αυτή την ενότητα, με τίτλο "ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΟΙΓΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ" στο οποίο υπάρχει κατάλογος θεμάτων που έχουν ήδη ανοιχτεί για αναζήτηση παιδικών ή βρεφονηπιακών σταθμών, ταξινομημένα ανά περιοχή!

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 31-05-10, 22:51   #1
nanelen

nanelen χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΣΤΟ ΓΚΥΖΗ-ΠΟΛΥΓΩΝΟ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΤΩ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ FORUM. ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ ΔΥΟ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ 3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ 9 ΜΗΝΩΝ. ΜΕΧΡΙ ΤΩΡ ΤΙΣ ΦΥΛΑΓΕ ΝΤΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΦΕΥΓΕΙ. ΘΕΛΩ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΓΙΑ ΤΙ ΚΑΙΓΟΜΑΙ. ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΕ ΓΚΥΖΗ - ΠΟΛΥΓΩΝΟ;
Ο χρήστης nanelen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-10, 16:51   #2
virginia1978

virginia1978 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοίτα, εγω εχω δει το ΜΕΛΙ στην Ανω Κυψελη και τη Dorothy Snot ψηλά στην Ιπποκράτους, κοντά στην Αλεξάνδρας. Δεν ξέρω αν σε βολευουν.
Το ΜΕΛΙ ειναι πολλα χρονια σταθμος, οικογενειακος, εχει καλους χωρους, οι ανθρωποι ειναι πολυ συμπαθητικοι, θα ελεγα ενας τυπικα καλος βρεφονηπιακος σταθμος, ετσι μου φανηκε. Δεν βρηκα τιποτε το άσχημο, δεν τρελάθηκα όμως κιόλας με κάτι.
Η Dorothy Snot ειναι αλλη ιστορια, πιο πόλύ σχολειο μου θύμσε. Εχουνε εμμονή εκει με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, τα παιδια κανουν παρα πολλά πραγματα και ειδικα γυρω απο την τέχνη. Νομιζω ειναι πολυ καλη επιλογή αλλά κυρίως για οικογένειες που έχουν ούτως ή άλλως τέτοια φιλοσοφια.
Εγω τελικα δεν κατεληξα πουθενα για φετος, θα πάρω την κουρίνα με την γιαγια!
Ο χρήστης virginia1978 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-10, 16:11   #3
nanelen

nanelen χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ. Αυριο εκλεισα ραντεβου να δω τον dorothy snot.
Ο χρήστης nanelen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-10, 18:05   #4
panaxan

Το avatar του χρήστη panaxan

panaxan ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

1.παιχνιδοτοπος
2.σχολη αρμουτη(δεν ξερω αν εχει παιδικο τμημα )αλλα αν θες μπορω να μαθω
3.Το Πολυγωνο(ευελπιδων)

Δεν ξερω τους σταθμους απλα ξερω την περιοχη
κλεισε ραντεβου να τους δεις.
καληεπιλογη
Φιλικα
Γιωτα

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK
Ο χρήστης panaxan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-10, 15:08   #5
kassiani

Το avatar του χρήστη kassiani

Περιοχή: αθηνα
kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω πηγαινω και τα δυο μου παιδια στον σταθμο "το πολυγωνο" στην πριγκηπονησσων πιο πανω απο τα δικαστηρια.
Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη, ειμαστε δυο χρονια πια εκει.
Η κορη μου πηγε απο 18 μηνων και 10 μηνων ο γιος μου.
Δε θα εντυπωσιαστεις απο τις εγκαταστασεις του σταθμου, ο χωρος ειναι απλος, αλλα πολυ καθαρος.
Ομως το κυριοτερο για εμενα ειναι η αγαπη που δειχνουν στα παιδακια, η υπομονη και η στοργη.
Το φαγητο που ετοιμαζεται καθημερινα απο μαγειρισσα και οχι απο κετερινγκ.
Τα παιδια μου βλεπω να λατρευουν τις δασκαλες τους κι αυτο για εμενα λεει πολλα. Ακομα και τον οδηγο του σχολικου αγαπανε πολυ.
Επιπλεον (για να μην τους αδικω) η κορη μου εχει μαθει παρα πολλα, χωρις ομως πιεση, αλλα μεσα απο παιχνιδι.
Κανουν μουσικη, ρυθμικη και κολυμβητηριο.

Στο μελι που ανεφερε μια φιλη παραπανω ολα καλα μου φανηκαν, αλλα δεν μου αρεσαν τα εξης:
μου φανηκε ολιγον αυταρχικη η ιδιοκτητρια και θελω κατι πιο τρυφερο γι αυτην την ηλικια, δεν μου επετρεπε να στειλω εγω τιποτα για φαγητο του παιδιου μου, το οποιο θεωρω απαραδεκτο, καθως εγω μπορει να θελω πχ να τρωει μονο γιαουρτι το παιδι μου για δεκατιανο. Ειδικοτερα μου ειπε οτι ειναι αδυνατον να στελνω πορτοκαλια και να τα στιβουν και θεωρησα πολυ "αδικο" να στερηθει η κορη μου μια τοσο θρεπτικη συνηθεια που ειχε αποκτησει.
Επιπλεον με τρομαξε η τεραστια εξωτερικη και στριφογυριστη σκαλα που επρεπε να ανεβοκατεβαινουν τα τριχρονα παιδια.

Το ντοροθι σνοτ μου εχει κανει πολυ καλη εντυπωση με το εκπαιδευτικο του προγραμμα, αλλα ειμαστε ηδη στο "πολυγωνο" και δεν ειχα λογο να αλλαξω περιβαλλον στο παιδι.

Εγω επισκεφθει και αρκετους αλλους σταθμους στο κεντρο, αν θελεις και κατι αλλο.
Καλη επιτυχια

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές