Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Παιδικό δωμάτιο & Ασφάλεια μέσα στο σπίτι

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 23-05-10, 10:57   #1
maryspain

Περιοχή: Θεσσαλονικη
maryspain ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή πως μπορω να φτιαξω μονη μου την προικα του μωρου?

καλημερα κοριτσια. Εχετε καμια ιδεα για το πως μπορει κανεις να φτιαξει μονος του την προικα του κρεβατιου για το βρεφικο κρεβατι? τα διδυμακια θα τα βαλω σε δωματιο ριγε ροζκαι σιελ. Δεν εχω δει καποιο παντα η κουνουπιερα που να μου ταιριαζει. Σκεφτηκα μιας που πιανει λιγο το χερι μου με τη ραπτομηχανη μπας και κανω κατι αν δεν ειναι τρομερα δυσκολο.

Ο χρήστης maryspain δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-10, 11:28   #2
Stellinula

Το avatar του χρήστη Stellinula

Περιοχή: UK
Stellinula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εγώ για ακριβώς το ίδιο ψάχνομαι να κάνω γιατι έμαθα ότι είναι πανάκριβες μόνο οι παντες και τα συναφή.....Ακουσα και μια κοπέλα εδώ μέσα που τα είχε φτιάξει μόνη της και ήταν επιτυχία.....Αν μπορέσει να δει το μύνημα σου να κατατοπιστούμε!!!

Γενικώς επειδή πιάνει το χέρι μου ότι μπορώ θα το φτιάξω μόνη μου...Να τώρα ας πούμε πλέκω το χαλάκι που θα βάλω στο δωμάτιο του!!! Είναι στρογγυλό και γουτσου γουτσου το μαλλι που έχω επιλέξει!!!

Ο χρήστης Stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-10, 23:04   #3
maryspain

maryspain ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καποια μανουλα που να γνωριζει?

Παλιά 24-05-10, 23:59   #4
mgeorgan

Το avatar του χρήστη mgeorgan

mgeorgan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια, με το καλό να γεννηθούν τα μωράκια σας
Αν κι εγω τα αγορασα, δεν πιστευω τελικα πως είναι κάτι δύσκολο να φτιάξεις την προίκα μωρού. Άλλωστε τα περισσότερα απο το σετ που προσπαθούν να σε πεισουν πως είναι απαραίτητα, δεν τα χρειαζόμαστε καθόλου (π.χ. πάπλωμα, κουνουπιέρα και θηκες για να βαζεις πανες κ.α.)
Είναι πολυ ευκολο για σας να φτιάξετε τα σεντονάκια και τις παντες. Τα μαγαζια που φτιαχνουν στρώματα και μαξιλάρια μπορούν να σας γεμίσουν τις παντες εσωτερικα. Μάλιστα θα τις κάνετε και στο μέγεθος που εσείς θέλετε (εγω πηρα απο mothercare και ήταν μικρή και φτωχή απο γεμισμα για τα δικά μου δεδομένα πάντα). Αν την επερνα τωρα θα ήταν πιο ενισχυμένη. Απο το ίδιο ύφασμα μπορείτε να κάνετε και κουρτίνες, να ντύσετε ίσως το φωτιστικό και τα καλαθάκια για τα καλλυντικα. Ιδεες απειρες απο το ιντερνετ Φιλακια πολλα, ελπιζω να βοήθησα και να μην σας κούρασα
Ο χρήστης mgeorgan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-10, 00:48   #5
αννα82

αννα82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mgeorgan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κι εγω τα αγορασα, δεν πιστευω τελικα πως είναι κάτι δύσκολο να φτιάξεις την προίκα μωρού. Άλλωστε τα περισσότερα απο το σετ που προσπαθούν να σε πεισουν πως είναι απαραίτητα, δεν τα χρειαζόμαστε καθόλου (π.χ. πάπλωμα, κουνουπιέρα και θηκες για να βαζεις πανες κ.α.)
Είναι πολυ ευκολο για σας να φτιάξετε τα σεντονάκια και τις παντες. Τα μαγαζια που φτιαχνουν στρώματα και μαξιλάρια μπορούν να σας γεμίσουν τις παντες εσωτερικα. Μάλιστα θα τις κάνετε και στο μέγεθος που εσείς θέλετε (εγω πηρα απο mothercare και ήταν μικρή και φτωχή απο γεμισμα για τα δικά μου δεδομένα πάντα). Αν την επερνα τωρα θα ήταν πιο ενισχυμένη. Απο το ίδιο ύφασμα μπορείτε να κάνετε και κουρτίνες, να ντύσετε ίσως το φωτιστικό και τα καλαθάκια για τα καλλυντικα. Ιδεες απειρες απο το ιντερνετ Φιλακια πολλα, ελπιζω να βοήθησα και να μην σας κούρασα
σωστηηηη ειδικά τις πάντες κανε τις με κανενα φερμουαρ να αδειαζεις κ να πλένεις μην ξεχασεις τα κορδονάκια απο πισω να τις δενεις
Παλιά 25-05-10, 09:59   #6
zoniadim

Το avatar του χρήστη zoniadim

Περιοχή: Aθήνα
zoniadim χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε οτι αφορά τις πάντες μπορείς να αγοράσεις από το ΙΚΕΑ τις πιο φθηνές τους που είναι λευκές και να φτιάξεις με οτι ύφασμα θες μια θήκη, μια και πιάνουν τα χέρια σου! Εγώ έβαλα τη μαμά μου που ξέρει να ράβει και μου έφτιαξε μια τέτοια θήκη από το περίσσευμα της κουρτίνας!
Ο χρήστης zoniadim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-10, 11:38   #7
maryspain

maryspain ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mgeorgan Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoniadim Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε οτι αφορά τις πάντες μπορείς να αγοράσεις από το ΙΚΕΑ τις πιο φθηνές τους που είναι λευκές και να φτιάξεις με οτι ύφασμα θες μια θήκη, μια και πιάνουν τα χέρια σου! Εγώ έβαλα τη μαμά μου που ξέρει να ράβει και μου έφτιαξε μια τέτοια θήκη από το περίσσευμα της κουρτίνας!
Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ. Ωραιες ιδεες.
Με συγχωρειτε αν ειμαι λιγο γκαου αλλα πως μπορω να το ψαξω στο ιντερνετ ?

Παλιά 09-06-10, 20:51   #8
Λιονταρακι

Λιονταρακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα!
με το καλο τα μωρακια σου!
κ εγω σε λιγες μερες περιμενω τα διδυμα κοριτσακια μας!!
την προικα τους την εχω φτιαξει ολη μονη μου.δεν εχω αγορασει τιποτα.
το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια μηχανη κ φαντασια!!!
εγω επαιρνα υφασματα,τα εκοβα στο μεγεθος που χρειαζεται για τις κουνιες κ μετα κεντησα πανω διαφορα σχεδια.τα αντεγραφα απο περιοδικα που εχουν σχεδια για κεντηματα θα βρεις διαφορα στο εμποριο.εχω κανει απο σαλιγκαρακια μεχρι ελεφαντακια!σε διαφορα χρωματα.
επισης μπορεις να πας σε μαγαζια με ειδηκεντηματος κ να παρεις μοτιφ κ να τα ραψεις επανω στα υφασματα.κανε μια βολτα σε τετοια μαγαζια κ θα παρεις πολλες ιδεες.
ευχομαι να βοηθησα!
Ο χρήστης Λιονταρακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-10, 21:11   #9
Coraline

Coraline χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα σετ πατρόν-οδηγιών, κοστίζει περίπου 10$ και να τα φτιάξεις σίγουρα όπως δείχνουν οι οδηγίες. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου ΡΜ να σου στείλω link από τα πατρόν να τα δεις.
Ο χρήστης Coraline δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-10, 01:48   #10
akamatra

Το avatar του χρήστη akamatra

akamatra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Με το καλό να γεννηθούν τα μωράκια σου
Πριν από πολλά χρόνια είχα φτιάξει για το γιο μου και σου προτείνω:
σεντονάκια και πάνες (στα μαγαζιά με υφάσματα-λαϊκή, έχει υφάσματα, τρέσες και ένα σωρό σχεδιάκια που απλώς τα γαζώνεις πάνω στο υφασμα)
κουνουπιέρα: τούλι που στο τελείωμα γαζώνεις υφασμα που να ταιριάζει με τα χρώματα σου και τις κουρτίνες.
Κουρτίνες: τέλεια και φθηνά υφάσματα για κουρτίνες υπάρχουν σε αποθήκες, λαϊκή κλπ Γαζώνεις και περνάς το σιδηρόδρομο.
Πάντα: όπως τα μαξιλάρια και τα γεμίζεις
Αν βρεις ένα κατάστημα με υφάσματα σίγουρα θα σου δώσουν πάρα πολλές ιδέες.
Πού μένεις;
Ο χρήστης akamatra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-10, 13:06   #11
νελλίτσα

Το avatar του χρήστη νελλίτσα

Περιοχή: αθήνα
νελλίτσα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εμένα όλη την προίκα την έφτιαξε η μητέρα μου που ξέρει να ράβει.
για τις πάνες πήρε υφασαμα λευκό σαν αυτό που κάνουν τα σεντόνια, και αφού το έκοψε στο μέγεθος της πάνας, έραψε γύρω γύρω τρέσες που είχα διαλέξει από κατάστημα με είδη ραπτικής και κέντησε σε κάποιο σημείο ένα σχεδιακι. σε μερικές κολλήσαμε κάτι ειδικά υφασμάτινα αυτοκόλλητα που βρήκαμε στα ίδια μαγαζιά. για τα σεντόνια, αγοράσαμε υφάσματα είτε λευκά και τα κέντησα είτε εμπριμέ και τα έραψε στα μέτρα της κούνιας. για τις πάντες είναι η τεχνική που δι'αβασες παραπάνω και το αυτό για την κουρτίνα. αν πιάνει το χέρι σου είναι ότι καλύτερο γιατί γλυτώνεις πολλά λεφτά. εμένα μέχρι και μάρσιπο μου έφτιαξε. καλή τύχη και με το καλό τα μωράκια σου
Ο χρήστης νελλίτσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-10, 13:51   #12
anastasia&marilou

anastasia&marilou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εχει στο ικεα παντα μεγαλη λευκη...το εχω απορια πολυ καιρο τωρα...θελω παντα που να πιανει ολο το κρεββατι και να ειναι ψηλη...εχω αυτη που πιανει το μισο(στο κεφαλι) αλλα η μικρη ολο στο κατω μερος βρισκετα;ι και με τα ακρα σφινωμεννα μεσα στα καγκελα...τι να πω..
Παλιά 18-07-10, 13:24   #13
νελλίτσα

Προεπιλογή

γιατί δεν παίρνεις να της βάλεις και μια δεύτερη στο κάτω μέρος?
Παλιά 18-07-10, 13:25   #14
νελλίτσα

Προεπιλογή

η άλλη εναλλακτική είανι να γτιάξεις πάντα με υαλοβάμβακα και να την κάνεις στις διαστάσεις που θες
Παλιά 11-11-13, 22:43   #15
μπεμπηςς μου

Το avatar του χρήστη μπεμπηςς μου

Περιοχή: πατρα
μπεμπηςς μου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια..ηρθε ο καιρος γιανα αρχιζω να μαζευω σιγα σιγα την προικα της μπεμπας μου...σημερα πηγα στο κεντρο της αθηνας γιανα αγορασω υφασματα γιανα φτιαξουμε σετ σεντονια και πανες ,,επισης πηρα κ κουβερτα φλις...ολα 100% βαμβακι κ απλα θελουν ενα γαζομα στις ακρες...ερχετε πολυ φθηνοτερα και εχεις και διαφορετικα σεντονια απο τα κλασικα του εμποριου..ενα σετ επωνυμο εχει 30 Ε ενω εγω το πηρα 10!!!!!στο συνολο 2 σετ σεντονια ,8 πανες 1χ1 και κουβερτα φλις 1χ1.95 συνολο 46Ε ενω τα ιδια τα ειχα παρει απο μαγαζια επωνυμα γιατον γιο μου και μου ειχαν ερθει 120Ε αξιζει να το ψαξετε λιγο...εγω μενω Πατρα αλλα ειμαι αθηνα για δουλειες και ειπα να το εκμεταλευτω...σε ολες τις πολεις μπορειτε να βρειτε αποθηκες με υφασματα!!!!
Ο χρήστης μπεμπηςς μου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-01-14, 14:26   #16
Cacao

Το avatar του χρήστη Cacao

Cacao ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μπεμπηςς μου Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κοριτσια..ηρθε ο καιρος γιανα αρχιζω να μαζευω σιγα σιγα την προικα της μπεμπας μου...σημερα πηγα στο κεντρο της αθηνας γιανα αγορασω υφασματα γιανα φτιαξουμε σετ σεντονια και πανες ,,επισης πηρα κ κουβερτα φλις...ολα 100% βαμβακι κ απλα θελουν ενα γαζομα στις ακρες...ερχετε πολυ φθηνοτερα και εχεις και διαφορετικα σεντονια απο τα κλασικα του εμποριου..ενα σετ επωνυμο εχει 30 Ε ενω εγω το πηρα 10!!!!!στο συνολο 2 σετ σεντονια ,8 πανες 1χ1 και κουβερτα φλις 1χ1.95 συνολο 46Ε ενω τα ιδια τα ειχα παρει απο μαγαζια επωνυμα γιατον γιο μου και μου ειχαν ερθει 120Ε αξιζει να το ψαξετε λιγο...εγω μενω Πατρα αλλα ειμαι αθηνα για δουλειες και ειπα να το εκμεταλευτω...σε ολες τις πολεις μπορειτε να βρειτε αποθηκες με υφασματα!!!!
Θες να μας πεις μαγαζια;Ποια ειναι πιο οικονονικα;
Παλιά 04-01-14, 17:50   #17
μπεμπηςς μου

Προεπιλογή

εγω τα πηρα ολα αυτα απο το κεντρο της αθηνας στην καλαμιωτου...εχει πολλα μαγαζια...απλα θα ρωτας αν εχουν υφασματα για μωρα....γιατι μπορει να ειναι καποια που να μην ειναι 100% βαμβακι .ειναι αποθηκες υφασματων..(η καλαμιωτου ξερεις ποια ειναι???
Παλιά 04-01-14, 18:50   #18
Cacao

Cacao ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω τα πηρα ολα αυτα απο το κεντρο της αθηνας στην καλαμιωτου...εχει πολλα μαγαζια...απλα θα ρωτας αν εχουν υφασματα για μωρα....γιατι μπορει να ειναι καποια που να μην ειναι 100% βαμβακι .ειναι αποθηκες υφασματων..(η καλαμιωτου ξερεις ποια ειναι???
Οχι αλλα θα τη βρω ειναι προς Συνταγμα ή προς ομονοια;Καλη φαση παντως κι εγω εχω ραπτομηχανη οταν ερθει η ωρα θα προσπαθησω να φτιαξω οτι μπορω.
Παλιά 05-01-14, 13:56   #19
μπεμπηςς μου

Προεπιλογή

θα κατεβεις την ερμου (απο πλατεια συνταγματος) και θα φτασεις στο εκκλησακι ...ειναι το στενο στο δεξι σου χερι...ρωτα οταν φτασεις...ολοι ξερουν κ το μαγαζι που σου πηγα εγω (δεν θυμαμαι ονομα)ειναι μολις βγεις στην καλαμιωτου περνας την πρωτη καθετο και συνεχιζεις ευθεια συναντας ενα μεγαλο δεντρο με πεζουλι ειναι στο αριστερο χερι οπως κοιτας το δεντρο....μπορει να σε μπερεψα αλλα θα κατατοπιστεις οταν πας...ειναι 200 μετρα μετο που βγεις καλαμιωτου....
ειναι ωραια να φτιαχνεις πραγματακια...εγω δυστηχως δεν ειχα ασχοληθει σωστα στην πρωτη εγκυμοσυνη...μετο καλο ευχομαι
Παλιά 05-01-14, 15:44   #20
Cacao

Cacao ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
θα κατεβεις την ερμου (απο πλατεια συνταγματος) και θα φτασεις στο εκκλησακι ...ειναι το στενο στο δεξι σου χερι...ρωτα οταν φτασεις...ολοι ξερουν κ το μαγαζι που σου πηγα εγω (δεν θυμαμαι ονομα)ειναι μολις βγεις στην καλαμιωτου περνας την πρωτη καθετο και συνεχιζεις ευθεια συναντας ενα μεγαλο δεντρο με πεζουλι ειναι στο αριστερο χερι οπως κοιτας το δεντρο....μπορει να σε μπερεψα αλλα θα κατατοπιστεις οταν πας...ειναι 200 μετρα μετο που βγεις καλαμιωτου....
ειναι ωραια να φτιαχνεις πραγματακια...εγω δυστηχως δεν ειχα ασχοληθει σωστα στην πρωτη εγκυμοσυνη...μετο καλο ευχομαι
Σ ευχαριστω!Οχι δεν με μπερδεψες καταλαβα περιπου.Να σε ρωτησω ακομα κατι;Για την φλις κουβερτα βρηκες ρελι ή θα κανεις απλη ραφη;
Παλιά 05-01-14, 16:49   #21
μπεμπηςς μου

Προεπιλογή

η κουβερτα ηταν σε ρολο που την επαιρνες με το μετρο..τις ακρες τις εραψε η θεια μ γιατι ηταν πιο δυσκολο..διπλο γυρισε τις ακρες και η ραφη ηταν σαν ζικ ζακ...οχι ην κλασικη
Παλιά 05-01-14, 17:11   #22
Cacao

Cacao ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
η κουβερτα ηταν σε ρολο που την επαιρνες με το μετρο..τις ακρες τις εραψε η θεια μ γιατι ηταν πιο δυσκολο..διπλο γυρισε τις ακρες και η ραφη ηταν σαν ζικ ζακ...οχι ην κλασικη
Καταλαβα.Οποτε κανατε με ραφη το τελειωνα.Εγω λεω να βαλω ρελι αλλα δεν ξερω αν θα βρω κατι τοσο μαλακο για να κανει για μωρακι.Μην ειναι σκληρη η κουβερτα στις ακρες...Θα δειξει.Σ ευχαριστω
Παλιά 05-01-14, 17:21   #23
μπεμπηςς μου

Προεπιλογή

ειναι μαλακια' παντως...θα σου βγουν τελεια!!!!περιμενεις μωρακι???ποτε???
Παλιά 05-01-14, 17:26   #24
Cacao

Cacao ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ειναι μαλακια' παντως...θα σου βγουν τελεια!!!!περιμενεις μωρακι???ποτε???
Ναι!Αργω ακομα.Τον Ιουλιο.Αλλα χαζευω διαφορα.Παντως αν θελω να τα φτιαξω μονη μου θα πρεπει να ξεκινησω εκει γυρω στο Πασχα να τα φτιαχνω για να προλαβω.Προς το παρων τα σκεφτομαι μονο Παντως εδω και δυο τρεις μερες που χαζευω λιγο τι χρειαζεται για ενα μωρο ειδα οτι μαζευονται πααααρα πολλα πραγματα τελικα.
Παλιά 05-01-14, 17:28   #25
Cacao

Cacao ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αα επισης πολυ πακετο μου φαινονται τα σεντονια με λαστιχο.Δεν ξερω αν θα τα πετυχω γτ δεν εχω ξανακανει.
Παλιά 05-01-14, 17:53   #26
μπεμπηςς μου

Προεπιλογή

οντως ειναι δυσκολο με λαστιχο......να εχεις σαν βαση στο μυαλο σου οτι τα παιδικα στρωματακια εχουν περιπου διαστασεις 1.40 επι 70 κ υψος 10 ποντοι...μπορεις να φτιαξεις κ παντα...επισης θα χρειαστεις πανουλες(μικρα σεντονακια)εχεις χρονο για δημιουργιες!!!!
Παλιά 05-01-14, 17:58   #27
Cacao

Cacao ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
οντως ειναι δυσκολο με λαστιχο......να εχεις σαν βαση στο μυαλο σου οτι τα παιδικα στρωματακια εχουν περιπου διαστασεις 1.40 επι 70 κ υψος 10 ποντοι...μπορεις να φτιαξεις κ παντα...επισης θα χρειαστεις πανουλες(μικρα σεντονακια)εχεις χρονο για δημιουργιες!!!!
Καλα ναι απο χρονο αλλο τιποτα
Αυτες οι ειναι οι πανες αγκαλιας που λενε;Τι υφασμα πηρες γι αυτες πικε;
Παλιά 05-01-14, 18:50   #28
μπεμπηςς μου

Προεπιλογή

χασε τις λενε απο 100% βαμβακι...αλλα επειδη γεννας καλοκαιρι να παρεις τις φανελενιες δηλαδη σαν τα σεντονια ....ειναι πιο δροσερα απο τις χασε
Παλιά 05-01-14, 18:54   #29
Cacao

Cacao ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
χασε τις λενε απο 100% βαμβακι...αλλα επειδη γεννας καλοκαιρι να παρεις τις φανελενιες δηλαδη σαν τα σεντονια ....ειναι πιο δροσερα απο τις χασε
Αα ωραια θα το θυμαμαι.Σ ευχαριστω!!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές