Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΟΦΙΚΕΣ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ


Recommended Posts

Η Ζωίτσα 20 μηνών πια έκανε το αλλεργικό τεστ και μας έδειξε υψηλή αλλεργία επιπέδου 4 στο αβγό και μια μικρή στους ξηρούς καρπούς...

εγώ αναρωτιέμαι θα της περάσει μεγαλώνοντας ή θα προσέχει σε όλη της τη ζωή τις τροφές με αβγό?

είχε καμμιά άλλη μαμά παρόμοια εμπειρία??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η Ζωίτσα 20 μηνών πια έκανε το αλλεργικό τεστ και μας έδειξε υψηλή αλλεργία επιπέδου 4 στο αβγό και μια μικρή στους ξηρούς καρπούς...

εγώ αναρωτιέμαι θα της περάσει μεγαλώνοντας ή θα προσέχει σε όλη της τη ζωή τις τροφές με αβγό?

είχε καμμιά άλλη μαμά παρόμοια εμπειρία??

πώς έκανες την εξέταση για αλλεργία;πήγες σε αλλεργιολόγο ή σε άλλη ειδικότητα; σε ποια ηλικία;

η μικρή σου είναι πολύ όμορφη! να την χαίρεσαι!

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Ζωίτσα 20 μηνών πια έκανε το αλλεργικό τεστ και μας έδειξε υψηλή αλλεργία επιπέδου 4 στο αβγό και μια μικρή στους ξηρούς καρπούς...

εγώ αναρωτιέμαι θα της περάσει μεγαλώνοντας ή θα προσέχει σε όλη της τη ζωή τις τροφές με αβγό?

είχε καμμιά άλλη μαμά παρόμοια εμπειρία??

αχ!!! η κορη μου απο 18 μηνων αλλεργια στο αβγο. σημερα ειναι 4 και κατι και δυστυχως δεν της εχει περασει ακομη! ο παιδιατρος λεει οτι μεχρι την εφηβεια περνανει η συγκεκριμενη αλλεργια και συνηθως στην ηλικια των 4 ετων αλλα εμας δυστυχως δεν μας περασε ακομη:| ο γιος μου αλλεργια στο κατσικι (γαλα+κρεας). τι να κανουμε απλα προσεχουμε αλλα ευτυχως η κορη μου ειναι πολυ συνεργασιμη και συνηδητοποιημενο παιδι και ξερει απο μονη της ακομη και στι σταθμο που παει και ρωταει αν εχει αβγο. πολλες φορες εγω ξεχνιεμαι και αυτη μου το θυμιζει....υπομονη και ασ ελπισουμε οτι θα περασει γιατι το αβγο ειναι δυσκολη αλλεργια και γιατι υπαρχει στα περισσοτερα γλυκα αλλα και ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ π.χ MMR και αντιγριπικο γιατι εχει πρωτεινη αβγου στα συστατικα του.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ π.χ MMR και αντιγριπικο γιατι εχει πρωτεινη αβγου στα συστατικα του.

 

η αλλεργιολόγος μου είπε ότι το mmr απελευθερώθηκε γιατί δεν είναι τελικά στην πρωτεϊνη του αβγού αλλά στη ζελατίνη..και τελικά το κάναμε και όλα καλά!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον....καλως ηρθες στη παρεα των αλλεργιοπαθουσων μανων....λοιπον μεσα σε ολα η δικια μου (μεγαλη)εχει αλλεργια και στο αυγο...συγκεκριμενα στο ασπραδι περισσοτερο απο οτι στο κροκο....αυτο το ειδαμε στα δυο (μεχρι τοτε αυγο δε της ειχα δωσει) με εξετασεις στο αλλεργιολογικο...ο δεικτης μας παντως πρεπει να εχει πεσει γιατι μετα απο το πασχα φετος (σχεδον 3 ) εφαγε κροκο βραστο και της αρεσε και δε τη πειραξε....ασπραδι ουτε λογος να δοκιμασει και την εμπιστευομαι γιατι οτι δε θελει να φαει απο μωρο βασικα την πειραζε....ενστικτο...οποτε καποια στιγμη θα φυγει...αργα ή γρηγορα....θελει πολυ υπομονη....εμας ο αλλεργιολογος μας ειχε πει μια διαδικασια για να δεχτουν καλυτερα το αυγο αλλα ακομη δεν την εκανα γιατι μας ενδιεφεραν αλλες ομαδες οπως τα γαλακτοκομικα....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπισκοτάκια κουλουράκια της δίνεις? εγώ για αυτά στεναχωριέμαι ...

να μην στεναχωριεσαι θα δεις οτι υπαρχουν πολλα κουλουρακια και μπισκοτακια αλλα και γλυκα χωρις αβγο. ετσι κανω και εγω γιατι δεν θελω να στερειται τιποτα και τουρτα στα γενεθλια της της φτιαχνω εγω ενα ωραιοτατο cheesecake φραουλα με ωραιες διακοσμισεις απο πανω που τρελενεται!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

τι διαδικασία σας είχε πει γιασεμί μου?

εμείς ευτυχώς μόνο στο αυγό έχουμε αλλεργία...

μάλλον αυτό εννοούσε ο γιατρός culte

 

http://www.iatronet.gr/newsarticle.asp?art_id=5553

 

βέβαια το γράφει και το άρθρο ότι δεν γίνεται να το κάνουμε μόνοι μας στο σπίτι θέλει παρακολούθηση από τον γιατρό

Link to comment
Share on other sites

ναι καπως ετσι....σε κεϊκ ή ενα κιλο κιμμα ενα αυγο...(καλυτερα ελεγε σε κεϊκ που θελει 3-4 αυγα το κεϊκ συνολικα)...και μετα απο καποιο διαστημα αυξανεις την ποσοτητα και μετα πας σε αλλου τυπου φαγητα μεχρι που φτανεις σε τυπου μπεσαμελ κλπ....εγω δε το εκανα και η αληθεια ειναι οτι αυτοι στο παιδων δε μου ειπανε καθε φορα που το κανω να τη πηγαινω εκει να τη δουνε...απλα να τη παρατηρω εγω....ισως ομως ειναι και θεμα βαθμου ευαισθησιας...αναλογα τι θα δειξουν οι εξετασεις...τι επιπεδο εχει....μπισκοτα κουλουρια κλπ εκανα μια ερευνα σε συνταγες και ναναι καλα τα νηστισιμα φαγητα....εχει οτι θες ...και νηστισιμα κεϊκ και τουρτες και κουλουρακια και μπισκοτα και αλλα...αυτη ετσι και αλλιως επειδη δεν της τα εδινα παλια (μικρη εννοω) δε τα εμαθε και δε τρελαινεται τωρα για τιποτα απο τα παραπανω....πιο πολυ τρελαινεται για φρυγανιες παρα για μπισκοτα :rolleyes:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

να μην στεναχωριεσαι θα δεις οτι υπαρχουν πολλα κουλουρακια και μπισκοτακια αλλα και γλυκα χωρις αβγο. ετσι κανω και εγω γιατι δεν θελω να στερειται τιποτα και τουρτα στα γενεθλια της της φτιαχνω εγω ενα ωραιοτατο cheesecake φραουλα με ωραιες διακοσμισεις απο πανω που τρελενεται!!!

 

για δωσε καμια ιδεα....πως φτιαχνεις διακοσμησεις απο πανω???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κορίτσια καλησπέρα,

είμαι ή μάλλον θα είμαι σε λίγο καιρό μιας και η μικρή μου είναι παρα πολύ μικρή μια πολύπαθούσα μαμα και πραγματικά αναρωτιέμαι πως θα τα καταφέρω.

η μικρή μου (6 μηνων) πάσχει από μια σπάνια (από ότι φαίνεται πάθηση - μαστοκύττωση) και σε πρώτη φάση οι γαιτροί μας έδωσαν μια λίστα ΟΧΙ, δεν θα σας κουράσω απλά θα αναφέρω τα σημαντικότερα (σοκολάτα, συντηριτικα, ξηρούς καρπους, μπανάνα, φραουλα, ντομάτα, αγγούρι, αρακά, γενικά περιορισμό σε πράσινα λαχανικά, κτλ κτλ) και μεταξύ αυτών όχι ζέστη, όχι ήλιο, όχι να υδρωσει κτλ. και καλά τωρα είναι μικρή....! πως να χειριστώ όλα αυτά τα θέματα σε ένα παιδάκι ????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...