Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΟΡΑΚΙΑ, ΜΑΡΣΙΠΠΟΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΑ...


Recommended Posts

Καλησπερα μανουλες!!!!εχω μια απορια και θα ηθελα να ρωτησω αν καποια μαμα γνωριζει κατι γι'αυτο. Ακουσα απο καποια μαμα πως ο γιατρος της απαγορεψε μαρσιππο και στρατα για το αγορακι της. περιμενω σε ενα μηνα το αγορακι μας κι ενω τα εχω ολα ετοιμα, δισταζω στο να χρησιμοποιησω το μαρσιππο στο μωρο και σκεφτομαι να του παρω ενα sling. τι λετε?

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

 

εμένα κανένας παιδίατρος (ρώτησα δύο) δεν μου είπε ότι απαγορεύεται ο μάρσιππος στα αγόρια. :roll:

 

Τον Ευριπίδη τον έβαζα στο μάρσιππο από 50 ημερών μέχρι 16 μηνών και στη στράτα από 9 μηνών μέχρι 11 μηνών που περπάτησε.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Στρατα ειναι η γνωστη περπατουρα???

Τελευταια διαβασα καπου στο ιντερνετ πως πολλοι γιατροι απαγορευουν τις περπατουρες στα παιδακια γιατι ευθυνονται στο οτι πολλα παιδια αργοτερα οταν μεγαλωσουν περπατουν στις μυτες των ποδιων τους.......

(Με καθε επιφυλαξη)

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα, που έχω αγόρια, ο γιατρός δεν είπε τίποτα για το sling, όμως εγώ δεν είχα τον κλασσικό μάρσιπο των καταστημάτων, χρησιμοποιούσα ring sling και mei tai, πήγαινα με αυτά στον παιδίατρο τον μικρό από 40 ημερών, ποτέ δε μου είπε τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

γενικά είναι καλύτερα για την σπονδυλική στήλη του μωρού αλλά και για την μέση σου να πάρεις μαλακό μάρσιπο αγκαλιάς (sling ή mei tai) και όχι μάρσιπο του εμπορίου, που άλλωστε αντέχουν μόνο μέχρι 9 κιλά μωρό.

 

Στράτα η παιδίατρός μου την απαγορεύει

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα μου ειπε τιποτα η γιατρος μας για τον μαρσιππο. Δεν την εχω ρωτησει αλλα με εχει δει και με τα 2 παιδια. Για την στρατα οσους γιατρους ρωτησα στο Βελγιο ηταν αρνητικοι. Βεβαια εδω παρα πολλασπιτια εχουν σκαλες και θεωρουν την στρατα επικυνδινη για ατυχηματα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα ring sling και για να είμαι ειλικρινής δεν το πολυβολεύτηκα. Οφείλω να πώ ότι πριν από αυτή την νέα μόδα, όλες οι μαμάδες χρησιμοποιούσαν τον κλασσικό μάρσιππο του εμπορίου και μια χαρά ήταν τα παιδιά. Δεν έχω όμως για να εκφέρω άποψη. Θα ρωτήσω πάντως την παιδίατρο. Όσο για τη στράτα, ξέρω ότι οι παιδίατροι δεν την πολυγουστάρουν λόγω μεγάλης επικινδυνότητας σε σκάλες και γενικά λόγω κινδύνου ανατροπής ή πρόσκρουσης κλπ. Πάρα πολλά παιδάκια έχουν τραυματιστεί σοβαρά. Θέλει επίβλεψη από τους γονείς. Δεν πιστεύω ότι δημιουργεί πρόβλημα στα ποδαράκια, οι μαμάδες μας τη χρησιμοποιούσαν κατά κόρον πριν κάτι χρόνια (δε λέω πόσα, χαχαχαχα). εγώ και η αδερφή μου πάντως είχαμε.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κοριτσάκι οπότε δεν ξέρω για τον μάρσιπο αλλα εχω θεία 35 χρόνια παιδιατρο και μου απαγορεύει την στράτα για να μην μαθει το παιδί στις μύτες των ποδιών μου είπε οτι είναι πολύ σύνηθες να συμβεί οπότε γιατί να πάρεις ρίσκο?;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θεμα με την στρατα δε θιχτηκε για τα ποδαρακια τους, αλλα για τα γεννητικα οργανα των αγοριων...την κορη μου την εβαλα κανονικα και σε μαρσιππο αλλα και στην στρατα!!!ο μαρσιππος που εχουμε παρει ουτως η αλλως δεν ειναι κανενας της πλακας, απλα αγχωθηκα λιγακι γιατι θελω να τα εχω ολα ετοιμα για την ''αφιξη'' του μπεμπη και δεν ηξερα τι να κανω!!!ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!θα ρωτησω τον παιδιατρο να μου πει κι εκεινος τη γνωμη του!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στον μαρσιππο τον εβαζα και εγω αν και δεν τον πολυχρησιμοποιησα καθως δεν του αρεσε και πολυ.

 

Περπατουρα ουτε η παιδιατρος μας δεν μας αφηνει...αλλα στρατα μας ειπε να παρουμε ωαπο τον 7ο μηνα.

Ποια ειναι η διαφορα τους??

 

Στην περπατουρα το παιδι μπαινει μεσα και περπαταει...στην στρατα...πιανεται α[πο ενα χερουλι....απο κατω εχει ροδακια και περπαταει....στηριζομενος στο χερουλι....βεβαια /...φοβαμαι να την χρησιμοποιησει μονος του καθως περπαταει γρηγορα και δεν θελω να φαει τα μουτρα του.

Ετσι τπον κραταω εγω απο τα χερια και κανουμε βολτες...κουραστικο μεν...εχω ησυχο κεφαλι δε.

Link to comment
Share on other sites

Στην στρατα δεν καθεται...δεν εχει καρεκλακι....εχει απλως χερουλι και ροδες/....

Αχ δεν ξερω αν σου εδωσα να καταλαβεις...και εγω νομιζα οτι ηταν το ιδιο πραγμα.....

Link to comment
Share on other sites

κατι φανταζομαι αν και δεν το εχω ξανακουσει!!!

καλα αργουμε ακομη ουτως ή αλλως, ακομη στην κοιλια τον εχω!!!απλη απορια για αργοτερα!!!αυτο που με καιει πιο πολυ ειναι ο μαρσιππος!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αγόρασα ring sling και για να είμαι ειλικρινής δεν το πολυβολεύτηκα. Οφείλω να πώ ότι πριν από αυτή την νέα μόδα, όλες οι μαμάδες χρησιμοποιούσαν τον κλασσικό μάρσιππο του εμπορίου και μια χαρά ήταν τα παιδιά. Δεν έχω όμως για να εκφέρω άποψη. Θα ρωτήσω πάντως την παιδίατρο. Όσο για τη στράτα, ξέρω ότι οι παιδίατροι δεν την πολυγουστάρουν λόγω μεγάλης επικινδυνότητας σε σκάλες και γενικά λόγω κινδύνου ανατροπής ή πρόσκρουσης κλπ. Πάρα πολλά παιδάκια έχουν τραυματιστεί σοβαρά. Θέλει επίβλεψη από τους γονείς. Δεν πιστεύω ότι δημιουργεί πρόβλημα στα ποδαράκια, οι μαμάδες μας τη χρησιμοποιούσαν κατά κόρον πριν κάτι χρόνια (δε λέω πόσα, χαχαχαχα). εγώ και η αδερφή μου πάντως είχαμε.

 

Οι μαρσιποι αγκαλιας δεν ειναι νεα μοδα...Γυναικες στην Αφρικη, την Αμερικη και την Ασια αλλα ακομη και Ελληνιδες πριν απο 100 και περισσοτερα χρονια χρησιμοποιουσαν τους πρωτους, αυτοσχεδιους μαρσιπους αγκαλιας...Ριξε μια ματια εδω:http://asterakislings.blogspot.com/2008/11/blog-post.html

Link to comment
Share on other sites

αυτο το γνωριζω, το οτι ομως τους χρησιμοποιουν χρονια δε σημαινει πως δε δημιουργουν προβληματα. και επειδη ηδη εχουμε παρει μαρσιππο γνωστης εταιρειας, σκεφτομαι μηπως τον αντικαταστησω με ring sling. αυτη ηταν η απορια μου γιατι καπου διαβασα πως ο κοινος μαρσιππος δεν κανει για τα γεννητικα οργανα των αγοριων...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο το γνωριζω, το οτι ομως τους χρησιμοποιουν χρονια δε σημαινει πως δε δημιουργουν προβληματα. και επειδη ηδη εχουμε παρει μαρσιππο γνωστης εταιρειας, σκεφτομαι μηπως τον αντικαταστησω με ring sling. αυτη ηταν η απορια μου γιατι καπου διαβασα πως ο κοινος μαρσιππος δεν κανει για τα γεννητικα οργανα των αγοριων...

 

Oι μαρσιποι του εμποριου , στηριζουν το μωρο απο τον καβαλο και σιγουρα βλαπτουν την σπονδυλικη στηλη και τα ποδια του μωρου...Ισως και τα γεννητικα οργανα,αυτο δεν το ξερω...

 

Οι μαλακοι μαρσιποι αγκαλιας δεν εχουν καμια μα καμια επαφη με τον καβαλο του παιδιου...Το μωρο "καθεται" μεσα στους μαρσιπους, δεν κρεμεται...

 

Πολυ καλα θα κανεις να παρεις ενα ring sling...

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα απο καποια μαμα πως ο γιατρος της απαγορεψε μαρσιππο και στρατα για το αγορακι της.

 

μήπως εννοούσε τους μαρσιππους εμπορίου, και όχι τους σκέτους παραδοσιακούς υφασμάτινους?

 

θα έλεγα να επικοινωνήσεις με την ίδια τη μαμά κ να της ζητήσεις το όνομα του παιδιάτρου να τον ρωτήσεις απευθείας να σου δώσει αιτιολογία και όλα, έτσι ώστε να μπορέσουν να απαντήσουν τα μέλη σε κάτι πιο συγκεκριμένο!

 

είναι κρίμα που έχουν μπερδευτεί οι ορολογίες-

 

στην θέση σου θα έβλεπα τις ιστοσελίδες που βγαίνουν αν ψάξεις το babywearing

ring sling , μάρσιππος,

έτσι ώστε να ενημερωθείς πρώτα για το τί είναι το ένα κ τι το άλλο,

κ μετά όταν μιλήσεις με τον γιατρό να μπορέσεις να τον ρωτήσεις,

ποιό προιόν εννοούσε - γιατί άλλο το ένα, κ άλλο το άλλο!

 

εγώ αυτό θα έκανα στην θέση σου - καθώς το καθε ένα απο αυτά τα προιόντα είναι κάτι διαφορετικό, με διαφορετικές στάσεις μωρού,

και συγκεκριμένους τρόπους με τους οποίους πρέπει να τα χρησιμοποιείς.

 

το βρίσκω αρκετά πιθανό ο ίδιος ο γιατρός να μην είναι ενημερωμένος για όλα αυτά τα προιόντα, αλλά να ξέρει μόνο κάποια πιο περιορισμένα μοντέλα κ να μίλησε για αυτά.

εξάλλου δεν είναι δουλειά του να τα ξέρει κ όλα αυτά φυσικά - ή να ξέρει ότι υπάρχουν και τόσα διαφορετικά προιόντα! ?

 

τέλος,

 

η ανηψιά μου δεν είχε συνηθίσει το ring sling κ της το συνήθισα με το να της λέω η ρόζ καρέκλα ! την τρέλλαινε που το έλεγα έτσι (- αργότερα όμως- οταν στεκόταν - ) οπότε της έδειχνα τον χώρο που μπορεί να κάτσει, γύρναγε κ καθόταν μόνη της :-)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

μα γνωριζω τη διαφορα και τα εχω ψαξει πολυ. και στην κορη μου χρησιμοποιησα μαρσιππο, δεν εννοω τα slings!!! εννοω τον κλασσικο μαρσιππο που ολοι ξερουμε!!!το θεμα το ανοιξα εαν ξερει καποια μαμα εαν απαγορευεται για τα αγοιρια!!δεν ειχα ακουσει τιποτα και ξαφνικα το ειδα καπου και τρελαθηκα!!εμενα τα slings πιστευω πως δε θα με βολεψουν γιατι εχω δοκιμασει και μου ζοριζουν την πλατη, λογω προβληματος που υπαρχει...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Oι μαρσιποι του εμποριου , στηριζουν το μωρο απο τον καβαλο και σιγουρα βλαπτουν την σπονδυλικη στηλη και τα ποδια του μωρου...Ισως και τα γεννητικα οργανα,αυτο δεν το ξερω

 

 

Καλό είναι να μη γενικεύουμε, αλοίμονο όλοι οι μάρσιποι να βλάπτουν την Σ.Τ. και τα πόδια του μωρού, διάβασα πολύ κι εγώ κι ο σύζυγος μου πριν καταλήξουμε σε μάρσιπο, μελέτες ιατρών, γνώμες γονιών και ότι άλλο υπήρχε, αυτό που λες αφορά τους φθηνούς και καμιά σχέση με τους καλούς που κυκλοφορούν στην αγορά. Αν ήταν έτσι όλοι θα είχαν την ίδια τιμή και δεν θα υπήρχαν διαβαθμίσεις. Η ασφάλεια ενός μάρσιπου έχει να κάνει με την κλήση που δημιουργεί στο σώμα του παιδιού και οχι να τα βάζουμε ολα στο ίδιο καζάνι.

Στο θέμα μας τώρα, πουθενά μα πουθενά δεν είδα ιδιαίτερη αναφορά σε αγοράκια και οποιαδήποτε διαφοροποίηση από κοριτσάκια και να υπάρχει δηλαδή δεν πήρε κάτι τέτοιο το μάτι μου. Θα σου έλεγα αν θέλεις να στείλεις ένα mail απ ευθείας σε μια μεγάλη αξιόπιστη εταιρία π.χ. την Babybjorn, απλά για να δεις τι έχουν να σου πουν για το θέμα αυτό. Δεν λέω οτι θα σου πουν ντε και καλά την αλήθεια, απλά θα διαβάσεις την άποψη τους. Η εταιρία είναι Σουηδική και ξέρουμε όλοι πόσο ευαίσθητοι είναι οι Σουηδοί σε ότι αφορά το μωρό.

Για τα sling τώρα, ακόμα και αυτά θέλουν προσοχή π.χ. στο μέγεθος, το είδος του υφάσματος κτλ. πέρισυ στην αμερική σημειώθηκαν θάνατοι βρεφών από ασφυξία εξ αιτιας ακαταλληλότητας του υφάσματος.

(http://blogs.consumerreports.org/safety/2009/10/baby-deaths-raise-concerns-about-infantino-slings.html) . Σε όλα θέλει προσοχή και μια καλή έρευνα αγοράς.

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Oι μαρσιποι του εμποριου , στηριζουν το μωρο απο τον καβαλο και σιγουρα βλαπτουν την σπονδυλικη στηλη και τα ποδια του μωρου...Ισως και τα γεννητικα οργανα,αυτο δεν το ξερω

 

 

Καλό είναι να μη γενικεύουμε, αλοίμονο όλοι οι μάρσιποι να βλάπτουν την Σ.Τ. και τα πόδια του μωρού, διάβασα πολύ κι εγώ κι ο σύζυγος μου πριν καταλήξουμε σε μάρσιπο, μελέτες ιατρών, γνώμες γονιών και ότι άλλο υπήρχε, αυτό που λες αφορά τους φθηνούς και καμιά σχέση με τους καλούς που κυκλοφορούν στην αγορά. Αν ήταν έτσι όλοι θα είχαν την ίδια τιμή και δεν θα υπήρχαν διαβαθμίσεις. Η ασφάλεια ενός μάρσιπου έχει να κάνει με την κλήση που δημιουργεί στο σώμα του παιδιού και οχι να τα βάζουμε ολα στο ίδιο καζάνι.

Στο θέμα μας τώρα, πουθενά μα πουθενά δεν είδα ιδιαίτερη αναφορά σε αγοράκια και οποιαδήποτε διαφοροποίηση από κοριτσάκια και να υπάρχει δηλαδή δεν πήρε κάτι τέτοιο το μάτι μου. Θα σου έλεγα αν θέλεις να στείλεις ένα mail απ ευθείας σε μια μεγάλη αξιόπιστη εταιρία π.χ. την Babybjorn, απλά για να δεις τι έχουν να σου πουν για το θέμα αυτό. Δεν λέω οτι θα σου πουν ντε και καλά την αλήθεια, απλά θα διαβάσεις την άποψη τους. Η εταιρία είναι Σουηδική και ξέρουμε όλοι πόσο ευαίσθητοι είναι οι Σουηδοί σε ότι αφορά το μωρό.

Για τα sling τώρα, ακόμα και αυτά θέλουν προσοχή π.χ. στο μέγεθος, το είδος του υφάσματος κτλ. πέρισυ στην αμερική σημειώθηκαν θάνατοι βρεφών από ασφυξία εξ αιτιας ακαταλληλότητας του υφάσματος.

(http://blogs.consumerreports.org/safety/2009/10/baby-deaths-raise-concerns-about-infantino-slings.html) . Σε όλα θέλει προσοχή και μια καλή έρευνα αγοράς.

 

Ειδικα αυτα τα sling που αναφερει το αρθρο ειναι απολυτως ακαταλληλα και οχι μονο λογω υφασματος http://asterakislings.blogspot.com/2010/03/blog-post_14.html.

 

Παρα ταυτα, δεν εχω βρει κανενα μαρσιπο του εμποριου, που να μην "κρεμεται" το μωρο και να μην στηριζεται απο τον καβαλο.Αν εχεις βρει καποιο τετοιο,θα με ενδιεφερε, εγκυκλοπαιδικα παντα, να το γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα αυτα τα sling που αναφερει το αρθρο ειναι απολυτως ακαταλληλα και οχι μονο λογω υφασματος http://asterakislings.blogspot.com/2010/03/blog-post_14.html.

 

Παρα ταυτα, δεν εχω βρει κανενα μαρσιπο του εμποριου, που να μην "κρεμεται" το μωρο και να μην στηριζεται απο τον καβαλο.Αν εχεις βρει καποιο τετοιο,θα με ενδιεφερε, εγκυκλοπαιδικα παντα, να το γνωριζω.

 

 

Σε αυτά http://ergocarrierbaby.com/?gclid=CJmWjNGFxKECFUda2godpj7q_g το μωρό έχει μια στάση πολύ πιο καθιστική, είναι σαν να κάθεται σε καρεκλίτσα, αφορούν μάλιστα και αρκετα μεγάλα μωρά, πάνω από χρόνο. Πήραμε ένα τέτοιο για μικρή για να αντικαταστήσουμε το πρώτο το οποίο πραγματικά λάτρευε και ήταν αυτό http://www.babybjorn.com/en-gb/Eng/products/Mobility/BABYBJORN-Barsele-Synergy/. Πραγματικά δεν μπορώ να σου περιγράψω πόσο άνετα ήταν μέσα σε αυτό, δίνει πολύ καλή κλίση στο σώμα του μωρού και δεν πιέζεται κανένα σημείο (αλλά είναι λίγο τσουχτερή η τιμή του όμως άξιζε και με το παραπάνω, πολύ μελετημένη κατασκευή!)Κάναμε 3 μήνες έρευνα για να καταλήξουμε στο πρώτο και κανένα μήνα μας πήρε για το δεύτερο!

 

Συγνώμη για το off topic........

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμεις τον ιδιο εχουμε παρει και ηταν αρκετα τσουχτερη η τιμη και γι'αυτο βρισκομαι σε διλημμα...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμεις τον λατρευουμε τον Ergo μας. Και μαλιστα εβαζα τον μεγαλο μεχρι τους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης (και ηταν βαρυς απο μωρο).

 

Τωρα για να επανερθουμε στο θεμα μας νομιζω οτι σε ολα τα πραγματα υπαρχει χρηση και καταχρηση. Δεν νομιζω οτι οποιοσδηποτε μαρσιπος θα δημιουργησει προβλημα για 1-2 ωρες την ημερα. Για 12ωρα θα δημιουργησει και στην μεση μας.

Τον μεγαλο τον ειχα πολλες ωρες καθημερινα. Στην σπονδηληκη στηλη δεν εχει προβλημα, ουτε στο περπατημα και μαλιστο νομιζω οτι νιωθωντας ασφαλεια στην αγκαλια μου εγινε πιο κοινωνικος (κυκλοφορουσαμε πολυ). Βεβαια για τα γεννητικα οργανα εχει εναν αποσπομενο ορχη. Φταιει ο μαρσιπος??? Δεν νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...