Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υψηλος αιματοκριτης


Recommended Posts

Εψαξα κοριτσια μου και εβρισκα παντου ΧΑΜΗΛΟΣ αιματοκριτης για τα μωρα/παιδια αλλα δεν βρηκα πουθενα υψηλος αιματοκριτης. Καναμε εξετασεις γενικες αιματος και ολα βγηκαν πολυ καλα χοληστερινες, ζαχαρα ολα, και ο αιματοκριτης 42!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock: Το φυσιολογικο (μεσος ορος στα μωρα) μας ειπαν ειναι 35....:shock:!!! Η παιδιατρος ειπε να κανουμε επαναληπτικες σε κανα μηνα να δουμε αλλα οτι θελει να δει και τα υπολοιπα (αιμοσφαιρινες, αιμοπεταλια κλπ)......εχει καμια σας παρομοια εμπειρια? Δεν ηταν τοσο ανησυχητικη η παιδιατρος ΑΛΛΑ ειπε οτι ΟΝΤΩΣ ειναι πολυ ψηλα για παιδι.....και τωρα καθομαι σε αναμενα καρβουνα.......:-(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι μονοι που εχουμε αυτο το προβλημα εμεις ειμαστε? ΠΑΛΙ το λοττο επεσε? ....κανενας με παρομοια εμπειρια.....? .......θα σκασω......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ελενη μου μια μοναδα πιο πανω απο το κανονικο ειναι σε παιδια 1 χρονων περιπου ειναι 29% με 41%. Δεν ειναι δα και τιποτα φοβερο?? Σε ανυσηχησε η παιδιατρος?? Μηπως δεν πινει πολλα νερα το παιδακι σου.

 

Γιατι ξερω οτι η αφυδατωση προκαλει τετοιο πραγμα.....και το καπνισμα....που φυσικα εννοειται αποκλειεται.

Link to comment
Share on other sites

Ελενη μου μια μοναδα πιο πανω απο το κανονικο ειναι σε παιδια 1 χρονων περιπου ειναι 29% με 41%. Δεν ειναι δα και τιποτα φοβερο?? Σε ανυσηχησε η παιδιατρος?? Μηπως δεν πινει πολλα νερα το παιδακι σου.

 

Γιατι ξερω οτι η αφυδατωση προκαλει τετοιο πραγμα.....και το καπνισμα....που φυσικα εννοειται αποκλειεται.

 

Δεν ειχα δει την απαντηση.......Ναι η παιδιατρος με ανησυχησε γιατι μου ειπε οτι η ανωτατη φυσιολογικη για αυτη την ηλικια δεν ειναι το 41 αλλα το 37 και οτι πολυ ψηλος αιματοκριτης 'μπορει' να συνδεεται και με θρομβωσεις:shock::shock::shock::shock: το οποιο ομως δεν εχει δει σε παιδια. Μου ειπε για την αφυδατωση ΑΛΛΑ η μικρη πινει νερο παρα πολυ οποτε δεν νομιζω να ειναι αυτο. Μου ειπε να κανουμε επαναληπτικες σε κανα 2μηνο και να παμε τις υπαρχουσες σε ενα αιματολογο στο Αγ. Σοφια να μας πει με λιγο περισσοτερες λεπτομερειες τι αλλο μπορει να χρειαστει. Εαν σου τα πει ολα αυτα ο παιδιατρος δεν θα φρικαρεις? Εμενα το μυαλο μου εχει κανει 21 αυτη την στιγμη και απορω που κανεις αλλος δεν το εχει ξαναδει αυτο. Ευχαριστω παντως κοριτσι μου. Ισως να ειναι υπερβολικη και η γιατρος αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Σε ολα μεχρι τωρα ειχα ΚΑΠΟΙΟ λογο για να μου πει κατι να κανω αποδεδειγμενα. Εκει ειναι λοιπον που ανησυχω......:shock:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως την ημέρα που είχε κάνει την εξέταση δεν είχε πιεί πρώτα λίγο νερό.Το λέω αυτό γιατί αν ένα παιδί κάνει εξετάσεις αίματος νωρίς το πρωί και δεν πιεί νερό μετά τον βραδυνό ύπνο είναι φυσιολογικό μετά από τόσες ώρες χωρίς υγρά να αυξηθεί λίγο η πυκνότητα του αίματος και να δείξει πειραγμένες τιμές στην εξέταση.Αυτό είχε συμβεί και σε μας και η εξέταση εκτός από τον αιματοκρίτη είχε δείξει αυξημένα και τα ερυθρά αιμοσφαίρια καθώς και την αιμοσφαιρίνη.Στην επόμενη εξέταση φρόντισα να του δώσω λίγο νεράκι πρίν και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως όμως την ημέρα που είχε κάνει την εξέταση δεν είχε πιεί πρώτα λίγο νερό.Το λέω αυτό γιατί αν ένα παιδί κάνει εξετάσεις αίματος νωρίς το πρωί και δεν πιεί νερό μετά τον βραδυνό ύπνο είναι φυσιολογικό μετά από τόσες ώρες χωρίς υγρά να αυξηθεί λίγο η πυκνότητα του αίματος και να δείξει πειραγμένες τιμές στην εξέταση.Αυτό είχε συμβεί και σε μας και η εξέταση εκτός από τον αιματοκρίτη είχε δείξει αυξημένα και τα ερυθρά αιμοσφαίρια καθώς και την αιμοσφαιρίνη.Στην επόμενη εξέταση φρόντισα να του δώσω λίγο νεράκι πρίν και όλα καλά.

 

Το εχεις παθει και εσυ? Κοιτα ειχε πιει 50 μλ γαλα στις 6 το πρωι και ειχε πιει και λιγο νερο οχι πολυ στις 9 που εφαγε λιγο αυγο. Τιποτα αλλο. Δεν ηταν χωρις καθολου υγρα αλλα δεν ειχε κατεβασει και τον ταμεση.....οπως κανει συνηθως. Δεν ξερω ρε κοριτσια εχω γινει φκατα με αυτο.....επαναληπτικες μου ειπε ετσι και αλλιως σε 2 -3 μηνες οποτε μεχρι τοτε θα καθομαι σε αναμενο παλουκι. Παντως με ηρεμησε λιγο οτι επαθες κατι τετοιο και εσυ. Και τα ερυθρα ηταν ανεβασμενα και η αιμοσφαιρινη......:roll: Λες?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω κι εγώ κάπως έτσι ήμουν μέχρι τις επαναληπτικές αλλά τώρα το έχω μάθει το μάθημα μου πάντοτε 'ενα ποτ'ηρι νερό το πρωί πριν τις εξετάσεις και όλα πηγαίνουν καλά, απλά ηρέμησε γιατί δεν ωφελεί να στεναχωριέσαι χωρίς λόγο εξάλου αν ήταν κάτι τόσο επικίνδυνο θα σου έλεγαν πάρε το παιδί και τρέχα και όχι κάνε επαναληπτικές!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Κι εμείς έχουμε θέμα με υψηλό αιματοκριτη κ το ψάχνουμε.Κάναμε ειδικές αιματολογικές κ ήταν καλές.Την Δευτέρα θα κάνουμε κ υπέρηχο κοιλίας κ μας σύστησαν να μας εκτιμήσει παιδοαιματολογος.Έχει να μου πει κάποιος με το ίδιο πρόβλημα τι προέκυψε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλημέρα παρακαλώ μανουλες πείτε μου όσες έχετε παιδί με ανεβασμένο αιματοκρίτη και αιμοσφαιρίνη που οφειλόταν. Έχουμε κάνει δύο φορές κ αυξήθηκαν κ αλλο. Μπορείτε να μου προτείνετε καλό αιματολογο; Έχω αγχωθει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2020 at 12:38 ΜΜ, Kan ank είπε:

Καλημέρα παρακαλώ μανουλες πείτε μου όσες έχετε παιδί με ανεβασμένο αιματοκρίτη και αιμοσφαιρίνη που οφειλόταν. Έχουμε κάνει δύο φορές κ αυξήθηκαν κ αλλο. Μπορείτε να μου προτείνετε καλό αιματολογο; Έχω αγχωθει. Ευχαριστώ

Δεν έχω ιδέα επί του θέματος αλλά ελπίζω να μην είναι τπτ, ο παιδίατρος τι λέει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...