Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ομοιοπαθητικός - δερματολόγος


ASTERI

Recommended Posts

Καλημέρα θα ήθελα την βοήθεια σας!!!Ψάχνω για δερματολόγο ομοιοπαθητικό!!!Μου διαγνώσαν ροδοχρους ακμή και είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά γιατί για 3 χρόνια δεν το είχα καταλάβει!!!Μενω αθήνα και επειδή κάνω είδη ομοιοπαθητική θα ήθελα να πλαω σε ομοιοπαθητικο

δερματολόγο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα θα ήθελα την βοήθεια σας!!!Ψάχνω για δερματολόγο ομοιοπαθητικό!!!Μου διαγνώσαν ροδοχρους ακμή και είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά γιατί για 3 χρόνια δεν το είχα καταλάβει!!!Μενω αθήνα και επειδή κάνω είδη ομοιοπαθητική θα ήθελα να πλαω σε ομοιοπαθητικο

δερματολόγο!

 

Για δες εδώ

http://www.vithoulkas.com/content/view/47/59/lang,el/

Με μία ματιά που έριξα είδα νομίζω μόνο έναν στην επαρχία. Τσέκαρε κι εσύ την λίστα καλύτερα μήπως μου ξέφυγε κανένας. Ή μπορείς να τηλ στην ένωση ομοιοπαθητικών και να ρωτήσεις εκεί.

Πάντως γενικά ξέρω ότι στην ομοιοπαθητική δεν είναι απαραίτητη η εξειδίκευση του γιατρού, αλλά η εμπειρία του και γενικά το πόσο καλός είναι.. Περαστικά σου αστερι και μην ανησυχείς, όλα θα φτιάξουν!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

δεν χρειάζεται ο ομοιοπαθητικός να είναι και δερματολόγος (όπως π.χ. δεν χρειάζεται να είναι και παιδίατρος για τα παιδιά μας).

Τώρα ... έχουν περάσει πολλοί μήνες από τότε, τι να έγινε άραγε... ;

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια ο ομοιοπαθητικός δερματολόγος θα μου ήταν κι εμένα χρήσιμος. Στην παραπάνω λίστα δεν αναφέρεται κανένας στην Αθήνα. Οπότε αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να γνωρίζει, ας το αναφέρει. Απ' τη στιγμή που ο ομοιοπαθητικός δεν χρειάζεται να έχει συγκεκριμένη ειδικότητα, ας είναι και ομοιοπαθητικός παθολόγος.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ας είναι και σκέτος γιατρός χωρίς κάποια ειδικότητα στην συνέχεια. Έτσι αντί να έχει πείρα στην αλλοπαθητική γιατρική θα έχει περισσότερη πείρα στην αντιμετώπιση περιστατικών με τον ομοιοπαθητικό / ολιστικό τρόπο. Θα έχει μπει σε αυτή την φιλοσοφία νωρίτερα. Συμβαίνει τέτοιοι ιατροί να είναι σε γενικές γραμμές καλύτεροί στην εφαρμογή της ομοιοπαθητικής (χωρίς φυσικά να αποκλείεται το ενδεχόμενο κάποιος με ειδικότητα του παθολόγου π.χ. να είναι εξαιρετικός)

@skybeam, ωραία υπογραφή.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κανέναν Δερματολόγο-Ομοιοπαθητικό. Πάντως σε ότι αφορά το δερματολογικό πρόβλημα της Asteri, κατά τη γνώμη μου καταπολεμάται μόνον με τη διατροφή (και κάποιες αλλαγές που χρειάζονται να γίνουν μέσα της, πχ ο τρόπος που αντιμετωπίζει τις καταστάσεις στη ζωή της). Πριν πολλά χρόνια είχα χρόνιο πρόβλημα με ακμή στο πρόσωπο αλλά και στο σώμα με αποτέλεσμα να παίρνω πολλά κι επικίνδυνα χάπια, που κατα τη διάρκεια της θεραπείας έφερναν αποτελέσματα. Μόνο που μετά επανερχόταν το πρόβλημα. Έκανα πολλές θεραπείες. Μόνον ένας γιατρός Υγιεινιηστής μου έλυσε το πρόβλημα, ΜΟΝΟ με διατροφή. Η διατροφή είναι τρόπος και στάση ζωής. Όλη αυτή η αντιμετώπιση θέλει υπομονή και πιθαρχεία. Πάντως εκ τότε δεν είχα κανένα θέμα δερματικό.

Εύχομαι να βοήθησα. Όποιος ενδιαφέρεται για τον γιατρό που ανέφερα μπορεί να ζητήσει τηλ του.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ειναι δερματολογος ομοιοπαθητικος, αρκει να ειναι ομοιοπαθητικος και ιατρος οποιασδηποτε ειδικοτητας. τα δερματολογικα προβληματα ειναι απο τα πρωτα που εμφανιζει ο οργανισμος οταν κατι δεν παει καλα για αυτο και απο τις πρωτες ερωτησεις των ομοιοπαθητικων στην 1η επισκεψη ειναι σιγουρα αν εχεις κατι δερματολογικο. αντιμετωπιζονται παρα πολυ καλα με την ομοιοπαθητικη.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς.

 

για περισσότερα σχετικά με την υγεία με ομοιοπαθητική προσέγγιση

http://www.vithoulkas.com/content/view/39/51/lang,el/ & http://www.vithoulkas.com/content/view/1912/lang,el/ καθώς και http://www.homeopathy.gr/

 

@SofP Συμφωνώ απόλυτα. Η διατροφή είναι το σημαντικότερο που πρέπει να προσέξουμε για την υγεία μας. Γράψε περισσότερα/ στείλε πμ αν θες.

Φυσικά και μπορεί να συνδυαστεί η σωστή διατροφή με ομοιοπαθητική, μόνο που τότε δεν θα ξέρουμε τι βοήθησε. Αυτό συνήθως λίγο ενδιαφέρει τον ασθενή αλλά ενδιαφέρει τον γιατρό/θεραπευτή.

Για μένα η ομοιοπαθητική συχνά είναι σαν να δίνει μια μικρή ώθηση στον οργανισμό να ξεκινήσει ο ίδιος την θεραπεία του. Ίσως σε κάποιες καταστάσεις ο οργανισμός "κολλάει" για κάποιον λόγο και θέλει αυτήν την μικρή βοήθεια. Εντελώς προσωπική άποψη αυτή χωρίς κάτι επιστημονικό.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα! Ψάχνω κι εγώ δερματολόγο κατά προτίμηση οποιπαθητικό για την αντιμετώπιση της ροδόχρου ακμής. Γνωρίζετε μήπως κάποιον αποτελεσματικό γιατρό στην Αθήνα;

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να ειναι δερματολόγος-ομοιοπαθητικός. Κι εγω θεράπευσα βαριά ακμή με την ομοιοπαθητική που οι δερματολόγοι με χαπάκωναν χρόνια!

+1 - παρακαλώ δες και παραπάνω.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και εγω έψαχνα δερματολόγο-ομοιοπαθητικό και ένας συνάδερφος μου είπε να ψάξω στην ιστοσελίδα της Ελληνικης Εταιρίας Ομοιοπαθητικής και είδα οτι υπάρχουν δερματολόγοι-ομοιοπαθητικοί

ΙΑΤΡΟΙ ΑΘΗΝΑΣ & ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΡΩΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ,ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ,ΑΘΗΝΑ

ΡΕΣΒΑΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ-ΕΡΡΙΚΑ,ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ,ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΤΣΙΟΥΜΑ ΖΩΓΡΑΦΩ,ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ,ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...