Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Τρίτο Τρίμηνο (24η εβδομάδα - μέχρι τον τοκετό)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-04-10, 10:50   #1
DEPY27

DEPY27 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΧΑΜΗΛΟΣ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ

καλημερα!βρισκομαι στην 33 εβδομαδα κυησης.στην αρχη της εγκυμοσυνης μου ξεκινησα με 38 αιματοκριτη και σημερα εχω 26,5.επαιρνα 1 legofer και 1 filicine την ημερα και πριν ενα μηνα ο γιατρος μου το αυξησε σε 2 legofer αλλα δεν ανεβηκε καθολου και σημερα θα ξεκινησω ενεσεις σιδηρου.η αληθεια ειναι οτι εχω ανησυχησει λιγο μηπως δεν μου ανεβει ουτε με τις ενεσεις και μηπως αυτο δημιουργησει καποιο προβλημα σε εμενα ή στο μωρο κατα την διαρκεια του τοκετου.ειχε καποια κοπελα τοσο χαμηλο αιματοκριτη στην εγκυμοσυνη της?
Ο χρήστης DEPY27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 22-04-10, 10:59   #2
mommymini

mommymini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εγώ liggofer έπαιρνα στις εγκυμοσύνες μου αλλά δύο (ένα πρωί - ένα βράδυ).
Με τα πολλά προς το τέλος της δεύτερης εγκυμοσύνης μου συνειδητοποίησα ότι δεν τα έπαιρνα σωστά. Ενώ ο γιατρός μου είχε πει ότι το συγκεκριμένο σκεύασμα το παίρνουν ανεξαρτήτως φαγητού διαβάζοντας τις οδηγίες που εσωκλείονται ανέφερεται για τον τρόπο λήψης. (συνήθως μία ώρα πριν το φαγητό για να γίνει σωστή απορρόφηση) Το αποτέλεσμα ; Τους τελευταίους τρεις μήνες που το λάμβανα 1 ώρα προ φαγητού από το 27 ανέβηκα στο 33.
Ο χρήστης mommymini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-10, 11:06   #3
DEPY27

DEPY27 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα μου εχει πει ο γιατρος να το παιρνω νηστικη.βεβαια απο οτι διαβασα στο forum απο αλλες κοπελες.δεν πρεπει 3 ωρες πριν και 3 ωρες μετα να φαω γαλακτοκομικα πραγμα πο ο δικος μου γιατρος δεν μου το εχει αναφερει ποτε.
Παλιά 22-04-10, 11:10   #4
ckyvimathious

Το avatar του χρήστη ckyvimathious

Περιοχή: Eretria
ckyvimathious χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ξεκινησα την εγκυμοσύνη μου με 34 αιματοκρίτη!Αυτή την στιγμη έχει πέσει στο 30,50 έτσι εδειξαν οι εξετάσεις που έκανα πρίν απο μία εβδομάδα και διανύω την 28 εβδομάδα κύησης!Ο γιατρός μου έχει δώσει 3 legofer την ημερά , εδώ και 2 μήνες δεν έχει ανέβει καθόλου αλλα έχει πέσει και μισή μονάδαΌταν ρώτησα τον γιατρό μου αν είναι ανησυχιτικο που έχω πολύ χαμηλο αιματοκρίτη μου είπε ότι υπάρχουν κοπέλες που στο τέλος της εγκυμοσύνης τους έχουν 23!!και οτι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ!!Σκοπός μας είναι να τον σταθεροποιήσουμε!
Συμβούλη:Προσπάθησε να τρώς φαγητά πλουσια σε σίδηρο και να μην ξεχνάς να παίρνεις τα φαρμακά σου!(Εγώ τα ξεχναω και καμμιά φορά)
Παλιά 22-04-10, 11:24   #5
mommymini

mommymini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DEPY27 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μου εχει πει ο γιατρος να το παιρνω νηστικη.βεβαια απο οτι διαβασα στο forum απο αλλες κοπελες.δεν πρεπει 3 ωρες πριν και 3 ωρες μετα να φαω γαλακτοκομικα πραγμα πο ο δικος μου γιατρος δεν μου το εχει αναφερει ποτε.
Επίσης ξέχασα να σου πω ότι έχω ακούσε μίση ώρα πριν να πίνεις χυμό πορτοκάλι για να απορροφάται όσο το δυνατόν περισσότερο σίδηρος.
Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι πριν είναι ή μετά; δεν θυμάμαι καλά τη σειρά αλλά θυμάμαι σίγουρα το χυμό του πορτοκαλιού.
Όσο για τα γαλακτοκομικά δεν έχω ακούσει κάτι.
Ο χρήστης mommymini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-10, 11:49   #6
αγγέλα74

Το avatar του χρήστη αγγέλα74

αγγέλα74 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ckyvimathious Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινησα την εγκυμοσύνη μου με 34 αιματοκρίτη!Αυτή την στιγμη έχει πέσει στο 30,50 έτσι εδειξαν οι εξετάσεις που έκανα πρίν απο μία εβδομάδα και διανύω την 28 εβδομάδα κύησης!Ο γιατρός μου έχει δώσει 3 legofer την ημερά , εδώ και 2 μήνες δεν έχει ανέβει καθόλου αλλα έχει πέσει και μισή μονάδαΌταν ρώτησα τον γιατρό μου αν είναι ανησυχιτικο που έχω πολύ χαμηλο αιματοκρίτη μου είπε ότι υπάρχουν κοπέλες που στο τέλος της εγκυμοσύνης τους έχουν 23!!και οτι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ!!Σκοπός μας είναι να τον σταθεροποιήσουμε!
Συμβούλη:Προσπάθησε να τρώς φαγητά πλουσια σε σίδηρο και να μην ξεχνάς να παίρνεις τα φαρμακά σου!(Εγώ τα ξεχναω και καμμιά φορά)
Μήπως να επαιρνες κάποιο άλλο σκέυασμα σιδήρου? Εγώ έπασχα χρόνια από σιδηροπενική αναιμία και μου έδινε ο παθολογος Legofer και δεν γινόταν τιποτα...και φαντάσου ότι τοτε δεν ήμουν εγκυος...Αργότερα πήγα σε αιματολογο και επαιρνα για ενα εξάμηνο περιπου tardyferon, το οποίο το απορροφουσε ο αργανισμός μου κι ετσι ανέβασα τον αιματοκρίτη στο 40 (από 33 που είχα). Τώρα στην εγκυμοσύνη (29η εβδομάδα) ήδη από την 5η εβδομάδα παιρνω ημερησίως ενα χαπακι gynotardyferon (σιδηρος + φολλικό) το πρωι, μισή ώρα πριν το φαγητό και έχω αιματοκρίτη 38. ΔΕν είναι και πολύ ψηλά αλλα πάντως είναι εντός των ορίων...Για ρωτησε το γιατρό σου μηπως να αλλάξεις φάρμακο?
Ο χρήστης αγγέλα74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-10, 12:14   #7
zoi_m

Περιοχή: Θεσ/νικη
zoi_m ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω ειχα χαμηλο αιματοκριτη.....Νομιζω ειχε πεσει στο 24 αν δεν κανω λαθος....επαιρνα τα tardyferon 3 την ημερα....Ο γιατρος ειχε λιγο ανησυχησει αλλα γενικα δεν ειχα καποιο προβλημα....Καποια στιγμη ανεβηκε στο 27 και μεχρι το τελος της εγκμοσυνης εμεινα εκει...Βεβαια τον τελευταιο μηνα να ξερεις οτι ανεβαινει ο αιματοκριτης γιατι δεν εχει τοσες αναγκες το μωρο απο αιμα...
Να τρως κοκκινιστο μοσχαρακι...Εγω καθε μερα με αυτο την εβγαζα....
Ο χρήστης zoi_m δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-10, 12:25   #8
rani

Το avatar του χρήστη rani

Περιοχή: Αθηνα
rani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Oταν εμεινα εγκυος στην πρωτη μου κορη επαιρνα legofer στην αρχη αλλα ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι εχει τη μικροτερη απορροφηση.Μου συστησε gynotardyferon αλλα επειδη γενικα δυσκολευομαι με τα χαπια, εψαξα και βρηκα μασωμενα και μου ειπε οτι ειναι οκ.Επαιρνα ferrum fol.Kαι τωρα αυτα παιρνω.
Επιπλεον οι γενικες οδηγιες για καλη απορροφηση του σιδηρου ειναι οτι δεν το παιρνουμε ενω εχουμε φαει αυγο και γαλακτοκομικα.
Παλιά 22-04-10, 12:30   #9
KAT123

Περιοχή: Αθήνα
KAT123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λόγω στιγματος ξεκίνησα αν θυμαμαι καλά την εγκυμοσύνη με 32-33, στην μέση της εγκυμοσύνης έπεσε στο 26 και γέννησα με 27 αιματοκρίτη, με καισαρική χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Επινα αμπούλες fysiofol πρωί - μεσημέρι - βράδυ μισή ώρα πριν το φαί είτε με νερό είτε με πορτοκαλάδα για καλύτερη απορρόφηση. Μην ανησυχείς!

Ο χρήστης KAT123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-10, 12:32   #10
στελλα α.σ

στελλα α.σ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα.εγω ειμαι 36η εβδομαδα και παιρνω legofer πρωι βραδυ.διαβασα γα τη ληψη σιδηρου και το ποσο επηρεαζουν τα γαλακτοκομικα καπου στο forum αν και δε μου ειχε πει κατι τετοιο ο γιατρος μου,και πρεπει να πω απο την εμπειρια μου οτι ισχυει.εγω κοιταω να μην φαω γαλακτοκομικο μια ωρα πριν και μια μετα το σιδηρο και το πρωι ξυπναω 7-8,χωρις ξυπνητηρ βεβαια παιρνω το σιδηρο και ολα τα συνακολουθα(φυλλλικο+μαγνησιο)και μετα την ξαναπεφτω καμια ωριτσα και οταν σηκωθω οριστικα απο το κρεββατι τρωω κανονικα το πρωινο μου.αυτο το κανω κανενα διμηνο και ο αιματοκριτης πηγε απο 33 στο 36 και προχθες που εκανα εξετασεις ημουν στο 37,4
Ο χρήστης στελλα α.σ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-10, 12:36   #11
ckyvimathious

Το avatar του χρήστη ckyvimathious

Περιοχή: Eretria
ckyvimathious χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν ξέρω κοριτσάκι μου προς το παρόν κάνω ότι μου λέει ο γιατρός !Βέβαια τον είχα ρωτήσει να πάρω κάτι άλλο ή να στρώσω την διατροφή μου (έτρωγα ότι να'ναι τότε) και μου είπε να μην κάνω τίποτα απολύτως!!Να σύνεχίσω όπως και πρίν!!
Τι να σου πω δείχνει να μην ανησυχεί και με καθυσηχάζει κιόλας!!
Βέβαια εγώ έχω αρχίσει να προσέχω την διατροφη μου και να τρώω κόκκινα κρέατα και όσπρια πλούσια σε σίδηρο!!
Παλιά 22-04-10, 12:39   #12
sofia 29

Το avatar του χρήστη sofia 29

Περιοχή: Κερκυρα
sofia 29 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια. ξεκινησα την εγκυμοσυνη με αιματοκριτη 37 και στο τελος εφτασα 28 με 2 legofer την ημερα. 7 μηνες μετα τον τοκετο εξακολουθω να τα πινω,κολλημενο στο 33.αναιμια λεει ο γιατρος. Τι να πω!!!!!!!!!!
Ο χρήστης sofia 29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-10, 12:39   #13
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πολυ μοσχαρι κοριτσι μου εμενα αυτο με βοηθησε πολυ. Πηγαινα στον κρεοπωλη και επαιρνα μπριζολες γαλακτος μοσχαριου που ειναι λιγο ακριβες αλλα κανουν δουλεια. Τρεις φορες την εβδομαδα ετρωγα απαραιτητως μοσχαρι για να τα βγαλω περα.
Παλιά 22-04-10, 13:07   #14
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rani Εμφάνιση μηνυμάτων
Oταν εμεινα εγκυος στην πρωτη μου κορη επαιρνα legofer στην αρχη αλλα ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι εχει τη μικροτερη απορροφηση.Μου συστησε gynotardyferon
Ετσι ημουν κι εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη (επαιρνα 2 legofer τη μερα και ο αιματοκριτης ειχε παρει την κατηφορα).Στο τελευταιο διμηνο εφτασα να παιρνω 3 tardyferon την ημερα και ο αιματοκριτης εκτοξευτηκε.Τωρα ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 33 αιματοκριτη και απο τοτε που αρχισα τα gyno-tardyferon, εχω 37,5!Τοσο δεν ειχα ουτε πριν την εγκυμοσυνη.

Κι εγω ηξερα οτι τα legofer εχουν πολυ μικρη απορροφηση γι αυτο συνηθως τα αλλαζουν μετα τους πρωτους μηνες...Τωρα βεβαια αν δεν στο δινει ο γιατρος σου τι να κανεις?...
Παλιά 22-04-10, 13:53   #15
κατια81

Το avatar του χρήστη κατια81

κατια81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα!!
Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με αιματοκριτη 33 και παρολο που απ την αρχη παιρνω 2 χαπακια gynotardyferon την ημερα ακομη και τωρα που ειμαι στην 19η εβδομαδα εχει παραμεινει στα ιδια ακριβως επιπεδα!
Κατι ομως που με ανησυχησε ειναι οτι εχω πεσμενη και την αιμοσφαιρινη στο 11,5.
Μου ειπε ο γιατρος μου οτι ειναι φυσιολογικο και μεχρι και το τελος θα κατεβει κι αλλο...........δεν πρεπει ομως να πεσει κατω απο το 8,5!
Και οταν τον ρωτησα τι γινετε τοτε.....μου ειπε μεταγγιση αιματος!!
Περιττο να σας πω,οτι τα ειδα ολα!!!
Ξερει καμια σας κατι αναλογο ή εαν εχει συμβει ποτε???
Παλιά 22-04-10, 13:57   #16
EMC

Το avatar του χρήστη EMC

Περιοχή: Thessaloniki
EMC χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα! Εγώ παίρνω τα gynotardiferon μία φορά την ημέρα από το τέλος του τετάρτου μήνα και μετά. Για να είμαι σίγουρη ότι θα απορροφηθεί ο σίδηρος όλο αυτό το διάστημα έβαζα ξυπνητήρι στις 6:30 έπαιρνα το χάπι και κατά τις 8:30 που ξυπνούσα κανονικά είχαν ήδη περάσει δυο ωρίτσες για να απορροφηθεί καλύτερα ο σίδηρος και πάνω από τρείς ώρες από το βραδυνό μου με αποτέλεσμα ο αιματοκρίτης να πέσει μόλις στο 34 και τώρα 36 εβδομάδα να ανέβει στο 36,5. Βέβαια όλοι μου έλεγαν μα καλά γιατί χαλάς τον ύπνο σου και δεν το παίρνεις αργότερα το χάπι, αλλά επειδή πίνω πάρα πολύ γάλα και πράγματι ασβέστιο και σίδηρος εμποδίζουν το ένα το άλλο να απορροφηθεί σωστά είπα για λίγους μήνες είναι θα το κάνω και είχε αποτέλεσμα. Βέβαια ο καθένας βρίσκει τους δικούς του ρυθμούς για το πώς να παίρνει τα χάπια του ανάλογα καί με τη διατροφή του. Γενικά με αυτό τον τρόπο δεν παρέλειπα σχεδόν ποτέ να τον πάρω, εκτός από συνολικά δυο-τρείς φορές σε όλους αυτούς τους μήνες.
Παλιά 22-04-10, 14:13   #17
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DEPY27 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα!βρισκομαι στην 33 εβδομαδα κυησης.στην αρχη της εγκυμοσυνης μου ξεκινησα με 38 αιματοκριτη και σημερα εχω 26,5.επαιρνα 1 legofer και 1 filicine την ημερα και πριν ενα μηνα ο γιατρος μου το αυξησε σε 2 legofer αλλα δεν ανεβηκε καθολου και σημερα θα ξεκινησω ενεσεις σιδηρου.η αληθεια ειναι οτι εχω ανησυχησει λιγο μηπως δεν μου ανεβει ουτε με τις ενεσεις και μηπως αυτο δημιουργησει καποιο προβλημα σε εμενα ή στο μωρο κατα την διαρκεια του τοκετου.ειχε καποια κοπελα τοσο χαμηλο αιματοκριτη στην εγκυμοσυνη της?
Ενημερωτικα κοριτσι μου τα δυο που ανεφερες ΔΕΝ κανουν τιποτα ειναι αερας. Αν εχεις θεμα αιματοκριτη τοτε 1 ειναι το φαρμακο και λεγεται resoferon και το δινουν σε περιπτωσεις χαμηλου αιματοκριτη. Απλα δεν πρεπει να παρεις παρα πολλα επιβαρινει το σικωτι. Και εχουμε και λεμε ξεκινησα εγκυμοσυνη με 29 αιματοκριτη και γεννησα με 34 και μετα απο 4 μηνες ειχα 42....!!!!! Εξαιτιας των αποθεματων resoferon. Μιλα με τον γιατρο σου πρωτα και πες του για αυτο το χαπι. Τα αλλα σου ξαναλεω δεν κανουν ΤΙΠΟΤΑ αν εχεις θεμα.
Παλιά 22-04-10, 19:33   #18
DEPY27

DEPY27 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια σημερα πηγα σε αλλο διαγνωστικο και εκανα γενικη αιματος και το αποτελεσμα 29,6 ενω προχθες ηταν 26,5.αυριο θα παω και σε ενα τριτο για να συγκρινω τις τιμες.παντως με καθησυχασαν τα λογια σας!σας ευχαριστω!
Παλιά 29-04-10, 13:20   #19
ΜΥ ΒΑΒΥ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΜΥ ΒΑΒΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΧΑΜΗΛΟΣ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ.

ΕΠΕΙΔΗ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΥ ΑΝΗΣΥΧΕΣ, ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΕΧΩ ΣΤΙΓΜΑ - ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΚΑΘΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΒΟΥΤΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΩ.
ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΜΕ 23,5 ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΤΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΤΟΥ 21/22 ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ.
ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ, ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΧΑΠΙ ΣΙΔΗΡΟΣ-ΦΟΛΙΚΟ ΚΤΛ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

ΤΙ ΛΕΤΕ ?

ΦΙΛΙΚΑ.
Ο χρήστης ΜΥ ΒΑΒΥ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-10, 13:37   #20
MAJA

Το avatar του χρήστη MAJA

Περιοχή: Αθηνα
MAJA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω εχω 31 αιματοκριτη,παιρνω το Resoferon,2 φορες την ημερα,αλλα εγω το καταπινω μαζι με το φολικο,μηπως ειναι λαθος ετσι??
Ο χρήστης MAJA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-10, 17:02   #21
beloved

Το avatar του χρήστη beloved

Περιοχή: ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΑΘΗΝΑ
beloved χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ειναι φυσιολογικο να πεφτει ο αιματοκριτης στην εγκυμοσυνη αλλα οχι και τοσο...εγω απο 38 που ξεκινησα εχω 30,1 τωρα και ο γιατρος μου διπλασιασε το σιδηρο. καθε περιπτωση ειναι ιδιαιτερη γι'αυτο και καθε κοπελα θα πρεπει να ακολουθει τις συμβουλες του γιατρου της...με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας!!!!

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!
Ο χρήστης beloved δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-10, 17:17   #22
culte

Το avatar του χρήστη culte

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΥ ΒΑΒΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ.

ΕΠΕΙΔΗ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΥ ΑΝΗΣΥΧΕΣ, ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΕΧΩ ΣΤΙΓΜΑ - ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΚΑΘΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΒΟΥΤΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΩ.
ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΜΕ 23,5 ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΤΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΤΟΥ 21/22 ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΓΓΙΣΗ.
ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ, ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΧΑΠΙ ΣΙΔΗΡΟΣ-ΦΟΛΙΚΟ ΚΤΛ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

ΤΙ ΛΕΤΕ ?

ΦΙΛΙΚΑ.
σε ποια εβδομάδα είσαι?
και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα (έχω στίγμα) και παρα τρίχας την γλίτωσα...
από κάποιο σημείο και μετά ο αιματοκρίτης ξαναανεβαίνε
εγώ ξεκίνησα με 30 και έπεσα στο 24.
Παλιά 29-04-10, 17:18   #23
culte

Το avatar του χρήστη culte

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ααα..είδα την εβδομάδα..νομίζω ότι θα αρχίσει να ξαναανεβαίνει...
Παλιά 29-04-10, 18:29   #24
mapolif

Το avatar του χρήστη mapolif

Περιοχή: Χαλανδρι Αττικη
mapolif χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Θελει να το παιρνεις νηστικη αλλα καλυτερα να το παιρνεις οχι με νερο αλλα με πορτοκαλαδα καθως χρειαζεται οξινο περιβαλλον το σιδηρο και η πορτοκαλαδα αλλα και η λεμοναδα βοηθουν. Ασφαλως και οχι γαλακτοκομικα, καφε και τσαι αν θυμαμαι καλα 3 ωρες πριν και 3 ωρες μετα κι μην το παιρνεις μαζι με τροφες που περιεχουν σιδηρο.

Ο χρήστης mapolif δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-10, 10:09   #25
Tour_baby

Το avatar του χρήστη Tour_baby

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Tour_baby χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ξεκίνησα το μασώμενο Ferrum Fol πριν απο δύο βδομάδες προλυπτικά.. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου με 34 αιματοκρίτη (λόγω στίγματος) και συνεχίζω ακόμα και τώρα!! Βέβαια ο γιατρός μου είπε οτι το μόνο που πρέπει να προσέχω είναι τα γαλακτοκομικά 3 ώρες πρίν και 3 ώρες μετά, αλλά για το καφέ που διάβασα πιο πάνω μου είπε οτι δεν ισχύει!!! Βέβαια βασικό ρόλο παίζει η διατροφή που κάνει η καθεμιά μας αλλα και ο οργανισμός!! Όλες είμαστε μοναδικές και το ίδιο και οι αντιδράσεις του οργανισμού μας!!
Παλιά 30-04-10, 10:20   #26
mariapap82

Το avatar του χρήστη mariapap82

mariapap82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 35.8 μετα απο ληψη feofol το στομαχι κατερευσε. Μετα πηρα microfer ερεψα εγινα ασπρη σαν το πανι δεν μπορουσα να φαω τιποτα. Μου δινει ο γιατρος τοτε legofer το οποιο ναι μεν δεν με πειραζε αλλα δεν ειχα τη διαθεση να ξανακαταρευσω οποτε επαιρνα 1-2 τη βδομαδα και αν! Αρχισα να τρωω πολυ κοκκινο κρεας, φακες και ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ετρωγα αυγο μαζι με φρεσκο χυμο πορτοκαλι (που βοηθαει στην απορροφηση του σιδηρου). Αποτελεσμα? Ο αιματοκριτης κατεβηκε μονο μεχρι το 30,2 και ολα μια χαρα!
Παλιά 11-05-10, 00:35   #27
Daffy4

Daffy4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

egw pali eimai idiazousa periptwsh...o sidhros mou einai sta upsh! na fantasteite oti sthn 20 evdomada eixa 199 kai twra sthn 25 exw 155. sthn prohgoumenh egumosunh mou den phra oute miso xapi sidhrou enw se auth h kainourgia mou gunaikologos mou susthse kapoia na ta pairnw opote ta thumamai, xwris piesh. omws logw stigmatos eixa panta xamhlo aimatokrith, gurw sto 30. kai enw o sidhros mou opws eipa kai prin einai 155, o aimatokriths mou einai sta tartara...26.5 exei allh kopela paromoio periergo sundiasmo?
Ο χρήστης Daffy4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-10, 01:14   #28
fullmoon

fullmoon χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 32 ΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΑΜΗΛΟ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ(29.6 ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ).ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ 34.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΙΜΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΟΠΩΣ ΑΤΟΝΙΑ,ΖΑΛΑΔΕΣ...ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΝΑ ΒΟΥΙΖΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΑΝΑ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΕΣ.ΕΧΕΙ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?
Ο χρήστης fullmoon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-10, 16:53   #29
Daffy4

Daffy4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

egw! akrivws ta idia! kai malista ama piestw kai ligo parapanw tote ta autia mou vouizoun akoma perissotero. oso gia tis taxukardies, kapoies fores aisthanomai oti akouw akoma kai thn kardia mou na varaei dunata kai grhgora. kai to periergo einai oti exw entono xtupo akoma kai molis shkwthw apo to krevati, xwris na exw kourastei katholou.
Ο χρήστης Daffy4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-11, 15:28   #30
melisoula

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
melisoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οταν γεννας με καισαρικη επηρρεαζει καθολου ο χαμηλος αιματοκριτης?(επειδη χανει πολυ αιμα)
εγω ειμαι στην 32 εβδομαδα και εχω 32,5

Ο χρήστης melisoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-11, 17:41   #31
andigo

Περιοχή: Πειραιάς
andigo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο melisoula Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν γεννας με καισαρικη επηρρεαζει καθολου ο χαμηλος αιματοκριτης?(επειδη χανει πολυ αιμα)
εγω ειμαι στην 32 εβδομαδα και εχω 32,5
Καλησπέρα. Δεν ξέρω πόσο επηρρεάζει την καισαρική αλλά έχει υπόψη σου ότι από εδώ και πέρα ο αιαματοκρίτης θα αρχίσει να ανεβαίνει. Φαντάσου στην τελευταία εγκυμοσύνη εγώ ξεκίνησα με 37, την 28η έφτασε 32.3 και μέχρι να γεννησω με καισαρική στην 37η εβδομάδα είχε φτάσει στο 34.7.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές