Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 16-04-10, 19:01   #1
ioanna!

Περιοχή: thessaloniki
ioanna! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή αγγλικα στο σπιτι

Γεια σας!
Θα ηθελα να ρωτησω τους γονεις απο παιδακια που ειναι να αρχισουν μαθηματα αγγλικων, αν για τις πρωτες ταξεις θα προτιμουσαν το φροντιστηριο ή τα ιδιαιτερα μαθηματα?Και αν ναι στα ιδιαιτερα,θα προσλαμβανατε για παραδειγμα φοιτητες/τριες με proficency ή μονο επαγγελματιες?
Ο χρήστης ioanna! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-10, 19:32   #2
koufetaki

Το avatar του χρήστη koufetaki

Περιοχή: θεσσαλονικη
koufetaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

για τις 3 πρωτες ταξεις καλο ειναι να πηγαινουν σε φροντιστηριο για να υπαρχει ο καλος ανταγωνισμος που χρειαζετε και το παιδι να συνεχιζει την κοινωνικοποιηση του!αν ειναι οι ταξεις με λιγα παιδια και υπευθυνο φροντιστηριο δεν θα ειχα προβλημα να συνεχισουν τα παιδια μου εκει!επειδη ομως πηγα και τα δυο μου τα μεγαλα σε ενα στην γειτονια μου και εφαγα π@@@ρα μεγαλη την οποια πληρωνω ακομη,θα ελεγα μετα ιδιαιτερα και παλι ιδιαιτερα!μια χρονια ο μεγαλος πηγαινοερχοταν τζαμπα μου ελεγε το παιδι οτι δυσκολευετε και οι βαθμοι του ειχαν πεσει αλλα καταλαβα σιγα σιγα τι γινοταν.1ον ενω ξεκινησαν με λιγα παιδια στις ταξεις ξαφνικα βρεθηκαν με 15 παιδια σε ενα τμημα απαραδεκτο για φροντιστηριο!2ονενω ειχαν μια σειρα βιβλιων τους αλλαξε την γραμματικη με καποιο που την βολεψε την κυρια καλυτερα αλλα που ηταν απαραδεκτο για την ταξη του γιου μου και με καμια σχεση με αυτο που εκανε οταν το παιδι μου την ελεγε δεν καταλαβαινω κατι δεν την απασχολουσε και προχωρουσε την ταξη,και το καταλαβα πια οταν γυρισε και μου ειπε οτι χρειαζετε το παιδι μου ιδιαιτερα 2με 3 ωρες εξτρα την εβδομαδα μονος του!ιδιαιτερα στα ιδιαιτερα με επιπληρωμη φυσικα.εκει εψαξα μια καθηγητρια για το σπιτι και ευτυχως βρηκα αμεσως πανεπιστημιου την εχω δυο χρονια και απο φετος ξεκινησε και η μικρη μου.τα παιδια ειναι πολυ ευχαριστημενα χασαμε βεβαια σχεδον μια χρονια στον μεγαλο γτ επρεπε να επαναλαβει την ταξη του αλλα φετος δινει για lower και η μικρη θα κανει του χρονου δυο ταξεις μαζι και θα φτασει στο prelower.οποτε νομιζω καλυτερα τις πρωτες ταξεις να τις κανουν σε ενα φροντιστηριο και μετα οταν σοβαρευουν τα πραγματα για ποιο σωστη δουλεια στο σπιτι ιδιαιτερα.ασε που γλυτωσαμε και το πηγαινε ελα
Παλιά 18-04-10, 20:40   #3
marsolan

marsolan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα,
νομιζω οτι την αποφαση πρεπει να την παρεις κρινοντας κι απο τον χαρακτηρα του παιδιου σου!!!Ειναι μερικα παιδακια που πραγματικα ανθιζουν στα φροντηστηρια γιατι μπορουν και συναγωνιζονται τα αλλα.Αλλα συνεργαζονται πολυ καλα μονο με τον δασκαλο του ιδιαιτερου
Ο,τι κι αν αποφασισεις πρεπει να προσεξεις πααααρα πολυ αν γινεται καλη δουλεια.Ναι μεν η γνωση να ερθει μεσα απο παιχνιδι αλλα οχι μονο παιχνιδι...Δυστυχως εχω αντιμετωπισει πολλες φορες παιδια τα οποια λογω κακης αρχης δυσκολευτηκαν και στη συνεχεια
Οσον αφορα τα προσοντα των καθηγητων?Το Proficiency ειναι πιστοποιητικο δεν ειναι πτυχιο...οποτε καλο θα ειναι ο καθηγητης να ειναι ειτε φοιτητης ειτε αποφοιτος της Αγγλικης Φιλολογιας και να τσεκαρεις οτι ειναι καλος στη δουλεια του.
Παλιά 19-04-10, 15:21   #4
ligeri

Το avatar του χρήστη ligeri

Περιοχή: Πειραιάς
ligeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ ξεκίνησα το γιο μου φέτος που πηγαίνει στη δευτέρα δημοτικού ιδιαίτερο στο σπίτι μια φορά την εβδομάδα από 1 ώρα. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Όσον αφορά την ύλη είναι στο ίδιο επίπεδο με τα παιδάκια που πάνε φροντιστήριο 3 φορές την εβδομάδα. Έχει πάρει πολύ καλή σειρά και του αρέσουν πολύ τα αγγλικά. Και το σημαντικότερο! Έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο!
Παλιά 19-04-10, 15:28   #5
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aν και ο δικός μου είναι μικρός ακόμη πέρνοντας παράδειγμα από φίλες μου που πάνε σε φροντιστήρια αυτό που σκεφτηκα εγώ για τον μικρό είναι να τον αρχίσω στη δευτέρα δημοτικού ιδιαίτερα με ακόμη ένα μόνο παιδάκι...
δε νομίζω να επέλεγα κάποιον που απλά έχει μόνο proficency
Παλιά 19-04-10, 15:30   #6
solive

solive χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ θα κάνω στην κόρη μου ο,τι είχαν κάνει και οι γονείς μου για εμένα.Δηλαδή,όλες τις τάξεις στο φροντιστήριο και την τάξη του πρώτου διπλώματος στο σπίτι.Απο εκεί και πέρα,αν θέλει να συνεχίσει για τα επόμενα δύο διπλώματα,θα προτιμήσω τα ιδιαίτερα
Ο χρήστης solive δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-10, 09:25   #7
Koυκλίτσα

Περιοχή: Ελλαδα
Koυκλίτσα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Εγώ πιστεύω και γνωρίζω οτι στα ιδιέτρα μαθαίνουν περισσότερα απο ότι σε φροντιστηρίο.

Εγώ κάνω μάθημα στο γίο μου στο σπίτι και θα συμφωνήσω με την λίγερι οτι ο γιός μου έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο απο άλλα παιδάκια.

Ο χρήστης Koυκλίτσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-10, 09:32   #8
barbie2000

barbie2000 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ligeri, πόσο πληρώνεις την ώρα?
Ευχαριστώ.
Ο χρήστης barbie2000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-10, 09:36   #9
Koυκλίτσα

Περιοχή: Ελλαδα
Koυκλίτσα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο barbie2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
ligeri, πόσο πληρώνεις την ώρα?
Ευχαριστώ.
Εκανα
Ο χρήστης Koυκλίτσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-10, 11:08   #10
ΣΟΦΙΑ

ΣΟΦΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ligeri Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ξεκίνησα το γιο μου φέτος που πηγαίνει στη δευτέρα δημοτικού ιδιαίτερο στο σπίτι μια φορά την εβδομάδα από 1 ώρα. Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Όσον αφορά την ύλη είναι στο ίδιο επίπεδο με τα παιδάκια που πάνε φροντιστήριο 3 φορές την εβδομάδα. Έχει πάρει πολύ καλή σειρά και του αρέσουν πολύ τα αγγλικά. Και το σημαντικότερο! Έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο!
Επειδή μένω και γω Πειραιά και με ενδιαφέρει (όχι άμεσα γιατι ο μεγάλος μου θα πάει Α' Δημοτικού το Σεπτέβρη αλλά σε 1 - 1,5 χρόνο νομίζω ότι θα ξεκινήσουμε και εμείς) ο καθηγητής / καθηγήτρια τι πτυχίο έχει και πόσο χρονών είναι, πόσο αμείβεται την ώρα.. Ακολουθεί κάποιο χρονοδιάγραμμα?? Δηλαδή πως θα τον πάει του χρόνου ποσες ώρες υπολογίζει ότι θα χρειάζεται??

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παλιά 12-05-10, 12:12   #11
barbie2000

barbie2000 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Koyklitsa, την ligeri ρώτησα που είπε ότι κάνει μαθήματα στον μικρό...και με ενδιαφέρει γιατί μένω Νίκαια...και ο Πειραιάς είναι κοντά....
Ο χρήστης barbie2000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-10, 12:44   #12
Diamonds

Το avatar του χρήστη Diamonds

Περιοχή: Αθηνα
Diamonds χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συμφωνω απολυτα με την αποψη που εχει το koufetaki! Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα σε πολλα φροντηστηρια. Ειμαι καθηγητρια αγγλικων και εχω δουλεψει και σε φροντηστηριο, η γνωμη μου ειναι αν βρεθει καλο (βλ. υπευθυνο) φροντηστηριο με λιγα παιδια ανα τμημα ειναι οτι καλυτερο να ξεκινησει ενα μικρο παιδι τα αγγλικα εκει!
Για τα μικρα η μαθηση πρεπει να ειναι παιχνιδι και σ'αυτη την ηλικια το παιχνιδι θελει και παρεα!
Οταν σοβαρεψουν τα πραγματα τα ιδιαιτερα καλυπτουν καλυτερα τις αναγκες του καθε μαθητη. Στα ιδιαιτερα που εχω κανει σε επιπεδα εξετασεων, δεν μου εχουν τυχει ποτε 2 παιδια που να μπορω να χρησιμοποιησω την ιδια μεθοδολογια για να αποδωσουν. Το καθε παιδι θελω τον τροπο του, γιατι δεν εχουν ολα τις ιδιες δυσκολιες!
Επισης στα επιπεδα εξετασεων, θα προτιμουσα επαγγελματιες παρα φοιτητες με proficiency, μιας και οι εξετασεις εχουν γινει πολυ απαιτητικες κ δυσκολευουν ολο κ περσσοτερο!
(υπ'οψιν οτι πλεον δεν αρκει το proficiency για να εκδοθει αδεια διδασκαλιας Αγγκλικης γλωσσας, θελει σπουδες σε Αγγλικη φιλολογια)

*επισης ζητω συγνωμη για τυχων ορθογραφικα, προς υπερασπιση μου εχω μεγαλωσει στο εξωτερικο και δεν συνηθιζω να γραφω στα Ελληνικα...
Παλιά 12-05-10, 15:35   #13
ligeri

Το avatar του χρήστη ligeri

Περιοχή: Πειραιάς
ligeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η κοπέλα που του κάνει μάθημα του έκανε και στον παιδικό σταθμό. Είναι ένα εξαίρετο κορίτσι περίπου 25 ετών και πέρα από το πτυχίο που έχει στα αγγλικά έχει σπουδάσει και παιδοψυχολογία. Έχει καταφέρει να αγαπήσει ο Νικόλας τα αγγλικά και μάλιστα να θυμάται πράγματα περισσότερο από ότι στα ελληνικά. Ακολουθεί πρόγραμμα και κάνουμε μια φορά την εβδομάδα από μια ώρα. Πληρώνω 15 ?/ώρα. Φυσικά ποτέ δεν κοιτάζει το ρολόι και ποτέ δεν κάθεται 1 ώρα ακριβώς. Πάντα περίπου ένα τέταρτο παραπάνω.

Ό,τι άλλο χρειαστείτε στη διάθεσή σας.
Παλιά 12-05-10, 21:12   #14
ol_ko

ol_ko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα
εγω σαν καθηγητρια εχω δουλεψει 13 χρονια σε φροντιστηριο και παραλληλα εκανα και ιδαιτερα. Δεν εχω τελειωσει αγγλικη φιλιλογια αλλα εχω τελειωσει φιλοσοφικη . Πιστευω οτι δασκαλος γεννιεσαι και η μεταδοτικοτητα οπως και η χημεια με τον μαθητη ειναι το αλφα και το ωμεγα. Ποτε δεν κολλησαν στο τι εχω τελειωσει και υπηρξαν παιδακια που τα ειχα απο την αρχη ως το πτυχιο. Σημασια εχει να σου κανει ο ανθρωπος και επισης να ελεγχετε τη δουλεια του. Εχει τυχει να παρω μαθημα απο αλλη καθηγητρια και να φρικαρω απο το ποσο λιγη υλη ειχε καλυωει. Σιγουρα τους δουλευε. Εγω π.χ. ποτε δεν εκανα E Class. Τα πιεζα τις 4 πρωτες ταξεις και τα εστελνα για πτυχιο. Δεν μπορουσα να περνω λεφτα απο μεροκαματιαριδες αφου μπορουσαν να γλυτωνουν ενα χρονο. Και μια συμβουλη πραγματικα μεσα απο την καρδια μου: μην κανετε εντατικα στα αγγλικα.Δε μαθαινεται η υλη μιας χρονιας σε ενα μηνα ουτε μπορει να εμπεδοθει το λεξιλογιο.
Α, επισης συμφωνω οτι το φροντιστηριο αν ειναι καλο λειτουργει καλυτερα στα παιδια. Η γλωσσα ειναι επικοινωνια και χρειαζεται πολλους..
Καλη προοδο σε ολα τα παιδακια
Παλιά 13-05-10, 00:40   #15
maria77777

maria77777 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

θα συμφωνησω με την Ολγα ατο θεμα των εντατικων.δεν ειναι δυνατον σε ενα μηνα να καλυψουμε υλη ενος ετους.η αποψη μου ειναι οτι σε φροντιστηριο αν λειτουργει σωστα μπορουν να προχωρησουν τα παιδια.εγω σε αυτο που εργαζομαι εχω το ελευθερο αν πιστευω οτι ενα παιδι εχει δυνατοτητα να προχωρησει πιο γρηγορα να το ενισχυσω και να ανεβει ταξη μεσα στη χρονια(κι οταν λεω να το ενισχυσω εννοω χωρις οικονομικη επιβαρυνση).απο την αλλη στο ιδιαιτερο το μαθημα ειναι απολυτα προσαρμοσμενο στον μαθητη οποτε μπορει να καλυψει πιο γρηγορα την υλη και να γλιτωσει χρονο.
ολα αυτα βεβαια εχουν να κανουν και με τις ιδιαιτεροτητες καθε παιδιου!παντως ο δασκαλος που εχει κεφι για τη δουλεια του και την κανει με την καρδια του να ξερετε οτι τα παιδια σας θα τα προσεξει και στο φροντιστηριο και στο ιδιαιτερο.το λεω απο καρδιας,δουλευω τοσα χρονια και ποτε δεν ξεχωρισα τα ιδιαιτερα απο το φροντιστηριο.και για τις δυο περιπτωσεις ψαχνω υλικο βγαζω φωτοτυπιες ετοιμαζω projectsκαι ολα τα σχετικα.και προσπαθω οσο μπορω να κανω το φροντιστηριακο μαθημα "ιδιαιτερο",να καλυψω τις αναγκες των παιδιων μου.αρα προσεξτε τον ανθρωπο πρωτα και μετα τον τροπο του μαθηματος.
συγγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο post.
τις πιο γλυκες μου καληνυχτες!
Παλιά 13-05-10, 09:33   #16
MeineRasselbande

MeineRasselbande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα,
κάνω ιδιαίτερα 2 φορές την εβδομάδα από 1 ώρα στον γιό μου από την 2 Δημ.(τώρα είναι τρίτη) και παέι καλά. Πληρώνω 25 ευρώ για κάθε καθαρή ώρα (όχι διδακτική). Επειδή όμως έχω ακόμη 3 παιδιά που θα αρχίσουν αγγλικά τα επόμενα χρόνια σκεφτόμουν μήπως να τα πάω φροντιστήριο.Εσείς τι λέτε? Η αλήθεια είναι ότι με φοβίζει το φροντιστήριο καθώς δεν θα έχω τον απόλυτο έλεγχο όσον αφορά την ώρα και την ύλη.
Φιλικά
Παλιά 13-05-10, 10:03   #17
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eιχα μπει και εγω σε αυτο το διλημμα, γυρνοντας απο την Αμερικη....
Εστειλα λοιπον τα παιδια σε φροντηστηριο γιατι καποιοι μου ειπαν οτι τα παιδια χρειαζονται και αλλα παιδια για να συνομιλουν.
Με την κορη μου ειμαι υπερ ευχαριστημενη. Ειναι 11 ετων και μολις εδωσε για lower. Στην ταξη της ειναι μονο 3 παιδια και ετσι το μαθημα ειναι κατι σαν ιδιαιτερο. Η δασκαλα της ικανοτατη.
Με τον γιο μου δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη και το μετανιωσα που δεν εφερνα κοπελα στο σπιτι μια φορα την εβδομαδα για αν διατηρησει τα αγγλικα που ηξερε μεσα απο το παιχνιδι.
Οταν επιστρεψαμε ηταν 5 ετων και πηγε σε νηπιακο τμημα των αγγλικων. Ξεχασε οτι ηξερα και παροτι ειμαστε στην Ελλαδα 2 χρονια, συνεχιζει να πηγαινε στο νηπιακο τμημα... το μονο θετικο ειναι οτι ακομη καταλαβαινει αγγλικα... Αν ειχα παρει δασκαλα στο σπιτι τα πραγματα θα ηταν σαφως καλυτερα.
Ο χρήστης ZWH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-10, 09:54   #18
KIKH

KIKH χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΦΡΟΝΤΗΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ. ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΛΟΓΩ ΚΟΣΤΟΥΣ (ΕΧΩ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ). ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Ο χρήστης KIKH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-10, 12:54   #19
danel

Το avatar του χρήστη danel

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
danel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ την πήγα 6 χρονών σε φροντιστήριο που είχε ΔΩΡΕΑΝ την πρώτη χρονιά, για απλή γνωριμία με τη γλώσσα. Τον επόμενο χρόνο όμως διακόψαμε γιατί τα παιδιά στο φροντιστήριο έγιναν 10 και μάθημα μπάχαλο.
Συνεχίσαμε για 3 χρόνια ιδιαίτερα μαζί μ'ένα ακόμα παιδάκι, γλυτώναμε πολύ χρόνο από το "πήγαινε-έλα", και τώρα που είναι γυμνάσιο, αρχίσαμε σ'ένα φροντιστήριο με αγγλίδα δασκάλα και παιδάκια μέχρι 6 στην τάξη. Βέβαια το δικό της τμήμα έτυχε να είναι μόνο 2 παιδάκια. Τέλειο!
Ο χρήστης danel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-11, 12:18   #20
thmaria

thmaria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ με την σειρά μου βρίσκομαι σε αυτό το δίλημμα.Το κοριτσάκι μου τώρα θα πάει Β΄Δημοτικού και σκέφτομαι να της αρχίσω Αγγλικά.Στην αρχή ήμουν κατηγορηματική ότι το παιδί πρέπει να βρούμε μια δασκάλα για να της κάνει ιδιαίτερα στο σπίτι γιατί το παιδί πηγαίνει ολοήμερο σχολείο και σχολάει 4:15 κάθε μέρα, πως είναι δυνατόν ένα παιδάκι να σχολάει αυτή την ώρα 'έχοντας ξυπνήσει από τις 7:30 το πρωί, να πηγαίνει σπίτι και να αλλάζει τσάντες για να πάει στο φροντιστήριο που ξεκινάει στις 17:00.Ύστερα από διάφορες συζητήσεις και γνώμες που άκουσα θεωρώ ότι έχω μπερδευτεί ακόμα περισσότερο και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
Ο χρήστης thmaria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-11, 12:34   #21
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω σκεφτομαι για την κορη μου να κανουμε ιδιαιτερα μαθηματα τα πρωτα 2-3 χρονια και μετα να την γραψω σε φροντιστηριο. νομιζω οτι θα γλιτωνουμε χρονο και θα μπορω να της καλυψω με λιγοτερη ωρα μαθημα τα ιδια πραγματα που θα μαθαινε στο φροντιστηριο. εξαλλου ηδη εχουμε ξεκινησει απλα πραγματα και τα παει πολυ καλα. αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι θα τη βοηθουσε να εχει επικοινωνια με συνομιλικα παιδια τηυν οποια δεν θα εχει αφου θα κανουμε μαζι μαθημα αλλα παλι θεωρω οτι μπορει να την αποκτησει γρηγορα οταν την γραψω φροντιστηριο.
Παλιά 06-07-11, 16:00   #22
corina

Περιοχή: Γλυφάδα
corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τα πράγματα είναι αρκετά σύνθετα.....
φροντιστήριο(ολιγομελή τμήματα)
1. πιο φθηνό αλλά σε περισσότερο χρονικό διάστημα
2.καλύτερη κοινωνικοποίηση των παιδιών και εξάσκηση στα προφορικά
3.περισσότερες ώρες διδασκαλίας που είτε ωφελούν ή κουράζουν (ανάλογα τον μαθητή...)

ιδιαίτερο (με έμπειρο δοκιμασμένο καθηγητή)
1. πιο ακριβό αλλά λιγότερο χρονικό διάστημα ανάλογα βέβαια και τον μαθητή
2.καλύτερη κατανόηση γραμματικής και μείωση κενών
3.λιγότερες ώρες διδασκαλίας αν το παιδί είναι ήδη φορτωμένο
4.δεν δίνουν αποδείξεις.......

το πιο σημαντικό είναι οι εναλλακτικές που έχουμε π.χ. ξέρουμε καλά φροντιστήρια ή καθηγητές για να κάνουμε σύγκριση και να βρεθούμε στο....δίλημα;;;;
πρέπει να έχουμε τα μάτια και τα αφτιά μας ανοιχτά για το τι φήμες κυκλοφορούν και για ποιον......
επιπλέον δεν επαναπαυόμαστε γιατί οι καθηγητές αλλάζουν.....και τα παιδιά διανύουν εφηβείες κ.λ.π.
Ο χρήστης corina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-11, 17:47   #23
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειμαι κι εγω καθηγητρια ξενων γλωσσων που εχει περασει και απο φροντιστηρια και απο πολλα ιδιαιτερα, αυτο που εχω να πω ειναι οτι τα ιδιαιτερα ειναι σαφως καλυτερα απο την αποψη οτι ειναι κομμενα και ραμμενα στις αναγκες του συγκεκριμενου μαθητη που σε ενα συνολο 15 παιδιων ισως και να μην ειχε τις ιδιες ευκαιριες...
Ωστοσο πιστευω οτι στα παιδακια σημασια εχει το παιχνιδι και το να αγαπησουν τη γλωσσα, γι αυτο και οπως στο αντιστοιχο ελληνικο νηπιαγωγειο ξεκιναμε με τα pre juniors οπου κυριως ζωγραφιζουν, παιζουν και μαθαινουν καποια πρωτα πραγματα....οπως προειπε μια συναδελφος πιο πανω το παιχνιδι θελει παρεα.....
Τωρα αν με ρωτατε ομως, με την κατασταση ως εχει, θα προσπαθησω να μαθω στα παιδια μου οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα εγω η ιδια, γιατι μην ξεχναμε και το κοστος του να τελειωσει ενα παιδι μια ξενη γλωσσα, οσο τα πραγματα δυσκολευουν, καποιος με 2 η με 3 παιδια θα εχει σιγουρα προβλημα να ανταπεξελθει!!!
Φιλικα παντα!
Ο χρήστης LA LATINA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-11, 20:04   #24
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπορεί να μην έχω τελειώσει Αγγλική Φιλολογία, είμαι όμως εκπαιδευτικός με μεταπτυχιακά (2) σε Αγγλικό πανεπιστήμιο και κάποια χρόνια χρόνια διαμονής στη χώρα, άρα γνωρίζω και τη γλώσσα πολύ καλά και παιδαγωγική, απαραίτητη για να διδάξεις.

Θα πω τη δική μου προσωπική εμπειρία. Ξεκίνησα Αγγλικά στη Γ Δημοτικού. Πήγαινα μέχρι την έκτη σε φροντιστήριο. Στην πρώτη γυμνασιου ξεκίνησα ιδιαίτερα μαθήματα με άλλα 2 παιδιά για τον πολύ απλό λόγο ότι είχα φτάσει να κάνω αγγλικά 9 ώρες την εβδομάδα! Στο τέλος της δευτέρας γυμνασίου (2 χρόνο νωρίτερα από ότι αν συνέχιζα στο φροντιστηριο) έδωσα εξετάσεις για το Lower. Συνέχισα ιδιαίτερα για Proficiency και το πήρα στην Α λυκείου.

Τελιέωνοντας σπουδές και μεταπτυχιακό ασχολήθηκα με τη διδασκαλία αγγλικών (έβγαλα επάρκεια και άδεια διδασκαλίας με το proficiency). Δούλευα σε φροντιστήριο και ταυτόχρονα έκανα και ιδιαίτερα (με απόδειξη).
Αυτό που έχω να πω είναι ότι για τα πιτσιρίκια το γρουπ του φροντιστηρίου είναι πολύ καλύτερο γιατί υπάρχει αλληλεπίδραση, μπορούν να γίνουν ομάδες εργασίας και τα παιδιά τελικά μαθαίνουν ακλύτερα και πιο ουσιαστικά τη γλώσσα. Όταν όμως προχωρήσουν τάξεις, τότε το φροντιστήριο δεν φτάνει. Μάθημα με 5και παραπάνω παιδιά, δεν μπορεί να είναι τόσο αποδοτικό και να καλύπτει τις ανάγκες κάθε παιδιού, όσο το ιδιαίτερο. Αλλά και πάλι ιδιαίτερο όχι με μόνο ένα παιδί, αλλά με 2 ή 3.

Όσο για το κόστος, εξαρτάται από το δάσκαλο. Εγώ έπαιρνα 10 ευρώ στα μικρά και 15 στα μεγαλύτερα (20 proficiency) και έκανα μάθημα 3 ώρες (60λεπτες) την εβδομάδα. Αν υπολογίσεις κόστος βιβλίων΄, ώρες, μεταφορές, νομίζω ότι η διαφορά δεν είναι μεγάλη από το φροντιστήριο
Ο χρήστης emmaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-07-11, 20:08   #25
lop

lop χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η απάντηση του φροντηστηρίου - καλού- στην περιοχή μου γιατί να είναι στην τάξη του pre-lower- 14 παιδιά , ήταν ότι μέχρι 17 τους καλύπτει ο νόμος.... Σκέψου μάθημα σ'αυτό το επίπεδο με τόσα παιδιά. Επίσης σκίζει τα ... πτυχία της ότι ΜΠΟΡΕΙΣ να βγάλεις την συγκεκριμένη τάξη, τόση ύλη σε 40 ημέρες, 5 μέρες την εβδομάδα 8.10-14.00 και 3 Σάββατα. Το παιδί πώς θα είναι μετά? Εγώ λοιπόν μετά από 6 χρόνια εκεί τον έβγαλα και του έκανα ιδιαίτερο την pre lower & lower σε μία ημερολογ.χρονιά με 35χρονη καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας 3 φορές την βδομάδα από 2ώρες (πήγαινε και 20 λεπτά μετά) με 12 € την ώρα. (Το φροντησ. για να με κερδίσει έριξε την τιμή από 30€ την ώρα !!!! σε 15!!!! Τί είπατε?)Συμφωνώ με προλαλήσασες : τις τάξεις έως και C σε φροντηστήριο για τον ανταγωνισμό, και μετά ιδιαίτερο για κάλυψη περισσότερη παντού. Το ίδιο θέλω να κάνω και στον μικρό. Βέβαια αν ήταν 8 παιδάκια ίσως το σκεφτόμουν αλλά και πάλι δεν θέλω να τους έχω διαφ. αντιμετώπιση. Ο μεγάλος για το φροντηστ. ξέρετε τι μου είπε? Στο φροντ. μπορούσα να κρυφτώ αν δεν ήμουν διαβασμένος(δεν προλάβενε να εξεταστεί) και αν δεν είχα μία έκθεση έλεγα την επόμενη φορά και φυσικά δεν την πήγαινα ποτέ. Ενώ στο ιδιαίτερο ήταν από πάνω μου και αναγκ. ήμουν διαβασμένος.
Ο χρήστης lop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-11, 23:48   #26
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σας πω και εγω την εμπειρια μου ως μαθητρια (σε διαφορες γλωσσες). Αγγλικα εκανα σε φροντηστηριο. Ξεκινησα στην Γ'Δημοτικου και πειρα το Lower στην Α' Λυκειου...
Γαλλικα εκανα 2 χρονια στην Γαλλικη Ακαδημια και 3 χρονια ιδιετερα. Πειρα το Sorbonne 1
τον Σεπτεμβρη της Γ' Λυκειου (ειμαι αρχαια πως να το κανουμε).
Στην συνεχια εκανα ιδιετερα γερμανικα και ιταλικα μεχρι αρκετα μεγαλη σε ηλικια...
Νομιζω οτι ο καθηγητης στα ιδιετερα πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ καλος αλλιως ειναι κοροιδια για τον γονιο που πληρωνει. Σε ενα φροντηστηριο ενας μετριος καθηγητης ειναι μια χαρα..
Απο θεμα χρονου τα ιδιετερα ειναι μεγαλη ευκολια (εγω ξυπναγα οταν χτυπαγε η δασκαλα το κουδουνι). Ουσιαστικα ο μονος χρονος που καταναλωνεται ειναι αυτος που γινεται το μαθημα και το διαβασμα (και οχι αντε να ετοιμαστουμε, να φυγουμε λιγο πιο νωρις να μην αργησουμε, σε 10 λεπτα πρεπει να ετοιμαστουμε τι να αρχισουμε τωρα να διαβαζουμε το μαθημα για αυριο).. Απο θεμα κοστους φυσικα ειναι πιο ακριβα. Απο θεμα κουρασης την ωρα του μαθηματος ειναι πιο εντονη γιατι ολο το μαθημα γινεται με εναν μαθητη...

Οσο για το Proficiency και εγω εχω, και αδεια διδασκαλιας εχω απο το υπουργειο, και 2 μεταπτυχιακα εκανα στο αγγλικα. Μπορω να διδαξω? Ας ειμαστε σοβαροι..
(και πολυτεχνιο τελιωσα μπορω να διδαξω ελληνικα???)

Να συμπλωρωσω οτι εγω θα ηθελα και διαφορα ηλικιας (βεβαια μιλαμε για παιδια του δημοτικου οποτε σιγουρα υπαρχει). Με την καθηγητρια Ιταλικων που ειμαστε συνομιλικες μιλαγαμε για γκομενους (στα ιταλικα ευτυχως) αντι να κανουμε μαθημα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mmdad : 06-07-11 στις 23:53 Αιτία: Προσθηκη
Ο χρήστης mmdad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-11, 08:58   #27
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα ηθελα να πω τη γνωμη μου σχετικα με το θεμα διδασκαλιας ξενων γλωσσων...
Κατ αρχην να πω οτι εχω αδεια διδασκαλιας σε αγγλικα, γαλλικα και ισπανικα, και μιλαω και λιγα ιταλικα. Δουλεψα σε φροντιστηρια και εκανα κα ιδιαιτερα οπως προανεφερα.

Μη θεωρειτε δεδομενο οτι στο φροντιστηριο οι καθηγητες ειναι πιο αρτιοι. Εχω δουλεψει και εχω δει πολλα. Οι περισσοτερες κοπελες ειδικα στα μικρα παιδακια εχουν τελειωσει νηπιαγωγοι, φιλοσοφικες κλπ και πιο πολυ προσεχουν τη γλυκεια τους παρουσια επειδη εχουν να κανουν με παιδακια παρα τη γνωση της αγγλικης που εχουν.
Επισης σε πολλα φροντιστηρια δεν υπαρχουν καν αδειες γιατι και οι ιδιες οι ιδιοκτηκτριες ειναι κατοχοι proficiency η και μονο Lower...τα ειδαμε ΚΑΙ αυτα...
Δουλεψα σε παρα πολυ γνωστο και επιτυχημενο φροντιστηριο που το ειχε η δασκαλα μου και καναμε καταπληκτικη δουλεια με απιθανο υλικο και σε 3 χρονια κλεισαμε ολα τα γυρω "μαγαζακια" που δουλευαν οπως να ναι...
Το καλο ειναι οτι ο κοσμος ειναι πια υποψιασμενος...και ψαχνει καλα!

Οσο για τα ιδιαιτερα μαθηματα, πρεπει οπωσδηποτε ο καθηγητης να ειναι ευσυνειδητος, μου εχει τυχει να μη με δεχτουν για παιδακι γιατι εβαλα κουιζ λεξιλογιου στο πρωτο κεφαλαιο και το παιδακι εγραφε με την προηγουμενη κυρια ενα τεστ μονο ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ!
Εμενα δε με ενδιαφερει να φαω κανενος τα λεφτα γιατι ξερω πως κι εγω καποτε πληρωνα και πως τα εδιναν οι γονεις μου, εχει τυχει μαλιστα να σταματησω κι απο παιδακι που ποτε δεν ειχε διαβασει και οι γονεις ηταν ανεργοι, αφου εκανα καποιους μηνες δωρεαν, ενω και η τιμη μου ειναι 10 ευρω την ωρα...

Θελω να πω το εξης....εμενα οι γονεις μου δεν ειχαν χρηματα να με στειλουν να σπυδασω καπου στο εξωτερικο, ουτε για αλλη πολη στην Ελλαδα δε μας εφταναν, οποτε δεν πηγα Πανεπιστημιο, και ναι πηρα ενα proficiency cambridge και ενα Michigan. Με προσωπικο κοπο και μοχθο καταφερα να μαθω 3 ξενες γλωσσες και να τις φτασω σε επιεδο διδασκαλιας. Εφαγα τα νειατα μου στα σεμιναρια διδασκαλιας, και απο καθε συγγραφεα βιβλιου επισης σεμιναρια και τροποι διδασκαλιας, εκατσα μηνες να βλεπω πως γινεται το μαθημα απο εμπειρες καθηγητριες, μαζεψα απειρο υλικο γιατι με εβαλαν για μηνες να φτιαχνω διαγωνισματα, κουιζ και πασης φυσεως ασκησεις μονη μου για ολες τις ταξεις και εβγαλα τα ματια μου διορθωνοντας τα γραπτα ολοκληρου φροντιστηριου....

Εχω ογκωδεστατο υλικο και πολλη ορεξη και παντα οι μαθητες μου ειναι πολυ ικανοποιημενοι και ναι, θεωρω οτι εχω κανει αρκετα για να μπορω να διδαξω, γιατι μια κοπελα πριν το περιγελασε, ναι, δεν ειμαστε ολοι απο πανεπιστημια, ισως δεν ειχαμε τα φραγκα, ισως δεν ημασταν τοσο εξυπνοι, ισως βαλαμε πολλα καρπουζια κατω απο τη μασχαλη, αλλα δε θεωρω οτι δεν κανουμε για τη δουλεια...συγνωμη κιολας....

Τωρα πλεον δε διδασκω λογω προβληματος υγειας, αλλα πιστευω οτι η διδασκαλια και η μεταδοτικοτητα ειναι κατι που δε μαθαινεται σε ενα θρανιο, η το εχεις η δεν το εχεις....
αυτα ηθελα να πω και οι μανουλες να προσεχετε πολυ σε ποιον εμπιστευεστε τα παιδια σας.
Παλιά 07-07-11, 22:40   #28
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω νομίζω ότι η επάρκεια μπορεί να είναι αρκετή για κάποιο επιπεδο γλώσσας θα έλεγα από lower και κάτω.
Υπάρχουν άτομα με proficiency που μπορούν να διδάξουν σε μικρά παιδιά και οχι μόνο αγγλικά και πολλά άτομα που δεν θα μπορούσαν.
Το ποσο καλά ξέρεις μια γλώσσα εξαρτάται και αν την έχεις ζήσει όχι μόνο απο το πτυχίο. Εχει άτομα με Proficiency που δυσκολέυονται να κάνουν συνομιλία - ε αυτά δεν μπορούν να διδάξουν. Επίσης πρέπει να έχεις και κάποιες παιδαγωγικές γνώσεις.
Εγω χωρίς proficiency αλλά εχοντας ζήσει και σπουδάσει 9 χρόνια αμερική ξεκίνησα σε κάποια φαση να μαθαίνω τα παιδιά αγγλικά -αυτό βιωματικά όπως τους εμαθα ελληνικα. Με δεδόμενο ότι τα νιώθω σχεδόν σαν τα ελληνικά (για να μην πω σε μερικές περιπτωσεις τα χειρίζομαι πιο εύκολα) πιστεύω θα μπορούσα να τα παρω μεχρι το lower /first certificate θα δούμε - δεν ξερω ποσο ευκολα θα κάθονται στην μαμά...

Και να τα στείλω κάπου σίγουρα θα ενισχύω την διδασκαλεία βιωματικά.
Είμαι υπέρ του συχνού αλλά αντίθετη στο "εντατικό". Το εντατικό από άποψη ύλης δεν ξέρω ποσο αποτελεσματικό και ευχάριστο μπορεί να είναι για μικρά παιδιά. Μπορείς να έχεις ένα παιδί να κάνει 2 φορές την βδομάδα "μαθημα" γλωσσας και κάθε μερα 1 δραστηριότητα με αυτή την γλώσσα (τραγούδια στα αγγλικά, dvd μια-δυο φορές την βδομάδα, μικρά παραμυθάκια βιβλια κλπ) Αυτό νομίζω είναι πιο αποτελεσματικό με παιδιά.
Και έχοντας δύο παιδιά στην ίδια ηλικία νομίζω ότι αν δεν έκανα εγώ θα έπαιρνα δασκάλα στο σπίτι - αν μπορούσα να το πληρώσω....
Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-07-11, 03:44   #29
marsolan

Προεπιλογή

Εγω παλι jannis παρολο που ειμαι αποφοιτος πανεπιστημιου και πιστευω οτι κατεχω την γλωσσα και συνεννοουμαι τελεια επειδη δεν ειμαι native speaker η εστω δεν εζησα πολλα χρονια στην Αγγλια(εν προκειμενω,Αγγλικουουσα!!) αν το παιδι μου δεχεται να το διδαξω(γιατι παιζει κι αυτο...να μην θελει το παιδι την μαμα οπως πολυ σωστα ειπες)θα του "μαθω" την γλωσσα,τον πολιτισμο κλπ αλλα θα φροντισω να βρω και μια Αγγλιδα ωστε το παιδι μου να ερχεται σε επαφη με εναν ανθρωπο που τα Αγγλικα ειναι η μητρικη του γλωσσα....
Κι αυτο γιατι ως μαθητρια ακομη εβλεπα ποσο με βοηθησε και ενισχυσε εμενα οταν εκανα μαθηματα στο ομαδικο φροντηστηριο περα απο τους καθηγητες μου και με Αγγλιδα ή Αγγλο για καποιες ωρες την εβδομαδα....

Στο θεμα ομως σχετικα με το ποσο επαρκης ειναι ενας κατοχος πιστοποιητικου Proficiency η ενας εκπαιδευτικος που εχει τελεια γνωση της ξενης γλωσσας εχω να πω οτι ειναι σχετικα ολα...Ναι,μπορει και αυτοι να ειναι εξισου καλοι...αν και δεν πιστευω οτι μπορουν 4 χρονια σπουδων να εξισωθουν με εναν-εναμιση χρονο προετοιμασιας που χρειαζεται για το καθε πιστοποιητικο(δεν βαζω τα προηγουμενα χρονια,αυτα ειναι κοινα για ολους)....παρολαυτα παιζει μεγαλο ρολο και το ποσο "ορεξη" εχεις να προσφερεις ως καθηγητης...
Παντως ενας συνειδητοποιημενος αποφοιτος του Πανεπιστημιου ο οποιος παρακολουθησε τα μαθηματα του και εδωσε εξατασεις περνωντας τα με την αξια του εχει ερθει σε επαφη με πολλες πτυχες-επιστημονικα πεδια μιας γλωσσας---Πραγματολογια,Κοινωνιογλωσσολογια,Φωνητικη,απειρες Λογοτεχνιες,Σημασιολογια κλπ.. που φανταζουν καπως αλλα συνθετουν το αντικειμενο σφαιρικα...Ολα αυτα νομιζω οτι λειπουν απο εναν πιστοποιημενο συναδελφο παρα τις οποιες καλες προθεσεις και βασεις...

Το κρατος αλλωστε εδωσε τα δικαιωματα...με τις αδειες διδασκαλιας,τι φταινε αυτοι???Εμεις ως συλλογος παλι δεν ειμαστε και πολυ δυναμικοι στο αιτημα μας να καταργηθει η αδεια διδασκαλιας...οποτε ολα καλα...!!!
Παρολαυτα...αν και το δικο μου πτυχιο γραφει επανω οτι διδαχτηκα μαζι με την Αγγλικη και τη Ελληνικη Γλωσσα(και στο σχολειο εχω δευτερη αναθεση Ελληνικο μαθημα...απαραδεκτο κατα την γνωμη μου) Φιλολογος η Δασκαλα δεν διατεινομαι οτι ειμαι ουτε μαθηματα θα αναλαμβανα....Το παιδι μου...ναι,θα μπορω να το βοηθησω και Λυκειο να παει...αλλα να παραδιδω μαθηματα σε αλλα παιδια δεν διαννοουμαι!!!

Ιδιαιτερα λοιπον η ομαδικο φροντηστηριο...η ουσια ειναι μια...
Σταθμιστε τις αναγκες του παιδιου και της οικογενειας καθε φορα,τσεκαρετε τους καθηγητες συμφωνα με τα θελω σας την δεδομενη στιγμη της αποφασης και προχωρηστε αναλογως....Δεν υπαρχει φορμουλα,σε καθε περισταση μπορει οι αναγκες να ειναι αλλες...επαγρυπνηση και καλη διαθεση και ολα θα γινουν!!!
Παλιά 08-07-11, 07:52   #30
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

συμφωνω απολυτα, κι εγω μεχρι pre lower αναλαμβανα και οταν επεμεναν για παραπανω ποτε δε δεχτηκα, μεχρι εκει θεωρουσα ικανοποιητικες τις δυναμεις μου, εννοειται κι εγω τωρα θα προτιμουσα native speaker για τα παιδια μου αλλα οταν τελειωσα εγω δεν ηταν τοσο διαδεδομενο αυτο, επισης και τι θα ειναι, θελω να πω, native speaker μπορει να ειναι και ενας υπαλληλος ασχετος που γεννηθηκε αγγλια, δε θα τον εβαζα να διδαξει στο παιδι μου
οσο για το πανεπιστημιο, προς θεου δε θελησα να το εξισωσω με κανενα πτυχιο απο τα λεγομενα "αγορασμενα" φτανει ομως ο αποφοιτος του πανεπιστημιου να ειναι οπως αναφερεται πιο πανω....υπαρχουν αραγε πολλοι τετοιοι???
παντως μανουλες η ιστορια εχει δειξει οτι κανενα παιδι δεν εκατσε με τη μαμα του να μαθει κατι σοβαρα, οποτε παει η σχετικη οικονομια που λεγαμε να κανουμε.......ουφ!
Παλιά 08-07-11, 08:05   #31
apricot

apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο boyboom Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως μανουλες η ιστορια εχει δειξει οτι κανενα παιδι δεν εκατσε με τη μαμα του να μαθει κατι σοβαρα, οποτε παει η σχετικη οικονομια που λεγαμε να κανουμε.......ουφ!
αυτο αν ισχυει τη βαψαμε...και κανω ονειρα εγω....προς το παρον παντως δεν δειχνει να εχει προβλημα και το εχουμε συζητησει κιολας δεν εχει δειξει δισταγμο. βεβαια βλεπω οτι οταν χρειαστει να τη διορθωσω πρεπει να το κανω διαφορετικα απο οτι θα το εκανα σε ενα ξενο παιδι καθως η δικη μου ειναι περηφανη αλλα εχω βρει το κουμπι της και δεν εχουμε θεμα, εξαλλου αυτο το κανει και με τα ελληνικα οχι μονο με τα αγγλικα. παντως γενικα πρεπει να ισχυει αυτο γιατι εχω συναδελφο στη δουλεια που η μητερα της ειναι δασκαλα αγγλικων και μαλιστα γεννηθηκε και μεγαλωσε αυστραλια αλλα με τιποτα δεν ηθελε η συναδελφος μαθηματα απο τη μητερα της, απολυτη αρνηση ακομη και να της μιλησει!!
Παλιά 08-07-11, 08:16   #32
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εγω εχω πολλα παραδειγματα καθηγητριων που τα παιδια τους δωσανε ισαμε 4 φορες για lower με ιδιαιτερα απο τις μαμαδες
δε συνισταται ετσι κι αλλιως

αλλα ετσι που γινανε οι καιροι παιδια, οτι κερδισουμε καλο ειναι, δεν ειναι και λιγα λεφτα, μακαρι τα καμαρια μας να κατσουν, κι εμενα ο δικος μου ηδη χαιρεται πολυ που του κανω ισπανικα απ τα 3 του, δειχνει μεγαλο ενδιαφερον κλεισαμε ενα χρονο

τι να πω θα δειξει!
Παλιά 08-07-11, 10:46   #33
apricot

apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλα δεν σκεφτομαι να της κανω μεχρι το τελος αλλα τα πρωτα χρονια θεωρω οτι θα της κανω μεγαλο καλο και θα μαθει περισσοτερα πραγματα και με λιγοτερο χρονο. θα δουμε...
Παλιά 08-07-11, 10:53   #34
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εννοειτε οτι θα το παλεψουμε απο το σπιτι πρωτα
τι λεμε αλλοιμονο!
Παλιά 08-07-11, 16:29   #35
αλικη

Περιοχή: αθηνα
αλικη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για μενα που ειμαι καθηγητρια αγγλικων παιζει ρολο το παιδι και η προσοχη που εχει απο το σπιτι, το ενδιαφερον, τα κινητρα. απο κει και περα λυσεις υπαρχουν πολλες για ολους. υπαρχουν παιδια που το φροντιστηριο ειναι ακαταλληλο λογω αποσπασης προσοχης για παραδειγμα. αλλα παλι που εχουν ομαδικο πνευμα και τους κανει καλο το κλιμα του φροντιστηριου. αλλοι που τα βρισκουν με native speakers αλλοι παλι με καποιον που εχει proficiency και αλλοι με καποιον που εχει πτυχιο αγγλικης . για μενα παιζει ρολο το ατομο που διδασκει επισης και ο τροπος του. το πτυχιο απο μονο δεν επαρκει αν δεν εισαι ανθρωπος ευελικτος να κατανοησεις τις αναγκες του καθε παιδιου . γι αυτο ο καθενας κρινει με βαση το δικο του παιδι και νομοι και κανονες δεν υπαρχουν πουθενα. αλλος μπορει να ξεκινησει νωρις αλλως αργα...μην αγχωνεστε ...τα παιδια εχουν αναγκη υποστηριξης πρωτα απο το γονιο και μετα απο το δασκαλο...αν εχουν αυτο οπου και να βρεθουν και χωρις υποδομες θα τα καταφερουν. δειτε καποια νησια της αγονης γραμμης ...εκει οι μαθητες πως αριστευουν δηλαδη? οταν υπαρχει θεληση ολα γινονται. και μιλαω εκ πειρας . αν δεν υπαρχει θεληση και τον πιο καταρτισμενο να εχεις δεν περνας. μην τα πιεζετε και μην τα αγχωνετε ολα θα γινουν..αν σεβαστειτε τα παιδια και τις αναγκες τους .
Παλιά 08-07-11, 17:07   #36
marsolan

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο boyboom Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για το πανεπιστημιο, προς θεου δε θελησα να το εξισωσω με κανενα πτυχιο απο τα λεγομενα "αγορασμενα" φτανει ομως ο αποφοιτος του πανεπιστημιου να ειναι οπως αναφερεται πιο πανω....υπαρχουν αραγε πολλοι τετοιοι???
ναι,υπαρχουν παμπολλοι...τουλαχιστον στο τμημα Αγγλικης της Αθηνας απο το οποιο εχω απολυτη αποψη τουλαχιστον για τα χρονια που φοιτησα εγω αλλα και απο οσα ακουω και για το τμημα της συμπρωευουσας οι φοιτητες φυσανε....δεν μιλαμε για αιωνιους ουτε βαριεστημενους στην πλειοψηφια τους!Τωρα σαφως εξαιρεσεις υπαρχουν παντου...αλλα ειναι γενικοτερα η ολη μενταλιτε των τμηματων στις ξενες γλωσσες που βοηθα σε αυτο.Οι καθηγητες μου ας πουμε ηταν απο τους προοδευτικοτερους στην Φιλοσοφικη....
Οσο για το τι εχει δειξει η ιστορια συμφωνω....ναι,δυστυχως τα πιο πολλα παιδια δεν καθονται να διαβασουν με τους γονεις τους αν ειναι καθηγητες οποιουδηποτε μαθηματος...χωρις βεβαια αυτο να ειναι απολυτο
Παλιά 08-07-11, 18:59   #37
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

marsolan συμφωνώ για το καλό που κάνει η διδασκαλεία από native speaker...
Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές