Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟ ΤΟ ''ΜΗΤΕΡΑ''..ΣΤΟ ''ΕΛΕΝΑ''.ΤΙ ΛΕΤΕ..??


2nd baby

Recommended Posts

Γεια σας!! Εγω περιμενω τον Σεπτεμβρη με το καλο :wink: να γεννησω το δευτερο παιδακι μου!! Την κορη μου τη γεννησα στο ΜΗΤΕΡΑ. Πολυ καλη εμπειρια και απο αποψη φροντιδας κατα τον τοκετο και απο αποψη γιατρου!Με φροντισε παρα πολυ!!:-P Τωρα,μετα απο 2 χρονια και κατι που θα ξαναγεννησω, αν και ξεκινησα να με παρακολουθει ο ιδιος γιατρος ,αποφασισα να παω στο ΕΛΕΝΑ..:? Για δυο σημαντικους λογους: 1) ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ λογο και 2) γιατι θελω να παω σε μονοκλινο(το λουξ μαθαινω πως ειναι πολυ καλο!) λογω οτι εχω προβλημα στο να θηλασω(επιπεδες θηλες) και θα θελα να εχω την ηρεμια μου να ασχοληθω χωρις να μπαινοβγαινει οποιος θελει..! Και σιγουρα για ολα αυτα δεν θα πληρωσω 5.000 και ευρω που πληρωσα τοτε( τρικλινο και αμοιβη γιατρου!) Θα παρακαλουσα οποια επιθυμει και εχει ισως την ιδια εμπειρια να μου πει τη δικια της αποψη!!:-D:-P ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

eNortjK1UrI0MjMzVLIGXDASzQKk47.png

 

eNortjK1UrI0MjMzVrIGXDAS0wKm51.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ έκανα ακριβώς το αντίθετο δρομολόγιο, το 1ο το γεννησα στο Μητερα και το 2ο στο Ελενα. Το Ελενα είναι τελειο από όλες τις απόψεις και αν καταφέρεις να εισαι μόνη σου είναι ακομα πιο τέλειο. Εγώ απογοητεύτηκα από τη γιατρό μου και η επόμενη που βρηκα ήταν στο Μητερα, οπότε...καταλαβαίνεις.

Αν έχεις καλό γιατρό, μην το σκέφτεσαι, με τόσα λεφτά θα φτιάξεις και΄προίκα στο μωρό σου :). Με το καλο εύχομαι να ερθει το μπεμπακι σου

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα το καλοκαιρι στο Ελενα.Ο γιατρος μου ηταν στο Μητερα αλλα επειδη ηθελα το μωρακι μου μαζι μου αλλα και λογω οικονομικων αλλαξα γιατρο τον 5ο μηνα και δεν το μετανιωσα ουτε στιγμη!Μπορει απο τον γιατρο να μην εμεινα ικονοποιημενη αλλα το νοσοκομειο δεν το αλλαζω...ειμαι κινητη διαφημιση!Πληρωσα 530 ευρω για 5 μερες σε λουξ(τα υπολοιπα τα καλυψε το ικα),το μωρο ηταν κοντα μου και ο αντρας μου κοιμοταν καθε βραδυ μαζι μου!Βεβαια και τα χειρουργεια ηταν μια χαρα και οι μαιες και οι νοσηλευτρειες!Επισης και τα απλα μονοκλινα ειναι μια χαρα,εκαναν ανακαινιση πριν τα χριστουγεννα!Αααα ειχε και ωραιο φαγητο!Επισης μην ξεχνας οτι(αχρειαστη να ναι)εχει και πολυ καλη μοναδα...Σιγουρα καλυτερη απο καθε ιδιωτικο...οποτε εγω τουλαχιστον ενιωθα και πιο ασφαλης!Το μονο παραπονο ηταν οτι την επομενη που γεννησα το πρωι αρχισα να ποναω πολυ λογω καισαρικης και λογω μαλλον αλλαγης βαρδιας(7 το πρωι και κυριακη) αργησαν αρκετα να μου κανουν παυσιπονη...αλλα αυτο μαλλον μπορει να γινει οπουδηποτε!Σου ευχομαι οτι και να αποφασισεις να εχεις ενα γερο μωρακι!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες 2nd baby!!!!!

Το έχουνε παραχ…… (καταλαβαίνεις!!!!) στα Ιδιωτικά με τους Τοκετούς!!!!

Οι μανάδες μας που γεννήσανε σε Δημόσια Μαιευτήρια (και με πολύ λιγότερα μέσα από σήμερα βέβαια!!!!!) πάθανε τίποτε????

Κι εγώ όταν με το καλό…… "γκαστρωθώ" σε Δημόσιο θα πάω κατευθείαν…. είναι & κάτι ακόμη…… δεν είναι τυχαίο….. που όταν…… κούφια η ώρα και μακριά από εμάς….. συμβεί το οτιδήποτε…. σε μανούλα ή νινάκι….. τους μεταφέρουνε πακετάκι….. σε Δημόσιο!!!! Είναι τυχαίο???? Αυτό από μόνο του λέει πολλά θαρρώ…..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Τελικα πηγα κι εκανα την πρωτη επισκεψη στον γιατρο στο ''ΕΛΕΝΑ''.Ενταξει,για πρωτη εντυπωση καλη.Θα δουμε και στη συνεχεια..Εριξα και μια ματια στα μονοκλ.δωματια.Τυφλα να εχει το τρικλινο του ''ΜΗΤΕΡΑ'' που το χρυσοπληρωσα!!:wink:

eNortjK1UrI0MjMzVLIGXDASzQKk47.png

 

eNortjK1UrI0MjMzVrIGXDAS0wKm51.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2nd baby εχω κι εγω ακριβως την ιδια σκεψη. Βεβαια δεν ειμαι εγκυος ακομα στο 2ο αλλα οταν με το καλο ερθει λεω να παω στο Ελενα, γιατι τα λυπαμαι τα 5 χιλιαρικακια που εδωσα για τη μικρη μου! Δε λεω ολα τελεια κ δεν εχω κανενα παραπονο , περα απο μια σπαστικια μαια, κ πανω απο ολα ενα υγιεστατο μωρακι αλλα ...ελεος!!!! 5000 θελω χρονο κ κοπο για να τα μαζεψω για να μου τα παρουν αυτοι σε μια μερα!!! Το μονο που με αγχωσε λιγο ειναι το θεμα της επισκληριδιου. Οτι δεν κανουν σε φυσιολογικους διαβασα εδω στο φορουμ κ με αγχωνει. Αλλα ακομα κι αν δεν παω στο Ελενα στανταρ θα παω σε δημοσιο. Επισης ξερω τωρα πια τι με περιμενει ξερω τι πρεπει να κανω κ ποια αντιμετωπιση πρεπει να εχω... Δεν παω οπως την πρωτη φορα στα τυφλα...αφου δεν ηξερα!!!!!!Ψηφιζω δημοσιο!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω γενναω τον αυγουστο στο ελενα το πρωτο μου παιδακι, εκει εχει γεννησει σχεδον ολο μου το σοι...... πιο προσφατα η αδελφη μου και η ξαδελφη μου. πιστεψε με δεν εχει τπτ να ζηλεψει απο τα ιδιωτικα μαιευτηρια!!!!

κ δεν ειναι θεμα αν τωρα εχεις θεμα για το οικονομικο... εμεις δεν εχουμε κανενα θεμα αλλα πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος να πληρωσω τοοοοσα λεφτα χωρις λογο!!!

 

εκτος απο τα λουξ που με το ικα υπολογισε οτι για 4μερες ειναι γυρω στα 800 ευρω δες και τα απλα μονοκλινα, εγω μαλλον τετοιο θα επιλεξω γιατι απλα το μονο που με ενδιαφερει ειναι να ειμαι μονη μου να μπορω να κοιμηθω οταν θα κοιματε το μωρο επειδη εχω ενα θεμα με τον υπνο θελω ηρεμια

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μην αγχωνεστε πραγματικα για τιποτα. εγω τωρα προσπαθω για μωρακι αλλα οταν ερθει η ωρα εκει θα παω. εχεις δικο σου δωματιο ανθρωπο μαζι σου και κυριως το παιδι μαζι σου. και σιγουρα ειναι και το οικονομικο που σιγα μην παβω να δωσω 6000 η 7000ε και λιγα λεω! δεν τα κραταω για το παιδι που θα φερω στον κοσμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα ειναι πολυ υποκειμενικα στο θεμα μαιευτηριο.εγω δεν θα γεννησω εκει αλλα εχω κανει αυχαινικη διαφανεια β επιπεδου και προχθες ντοπλερ.ρε κοριτσια η μονη ελληνιδα ειμουνα.εφαγα φρικη.σα γκετο ειναι.δεν μπορω να πω οι γιατροι και το προσωπικο ευγενεστατοι αλλα απο καθαριοτητα στα να πανε και ολοι οσοι περιμεναν εξω απο την αιθουσα τοκετων που ειναι διπλα στους υπερηχους ηταν εγχρωμοι.ειδαμε και ενα μαυρακι που γεννηθικε εκεινη την ωρα κουκλι ητανε και το εβγαλε η μαια μεσα στον κοσμο να το δειξει στην οικογενεια.ασε που μετα το εβαλε στο κανονικο ασανσερ του κοινου μαζι με τον κοσμο που ηταν ιδι μεσα για να το παει επανω!!!!!!!!!!!και ερωτω.δεν θα επρεπε για λογους υγιεινης να υπαρχει αλλο ασανσερ?το παιδακι γερο να ειναι αλλα το χαζευαι ολος ο οροφος.δεν θα επρεπε να υπαρχει διακριτικοτητα?ασε που μετα απο λιγο εβγαλαν τη μανα με το φορειο παλι φατσα φορα μπροστα σε ολον τον κοσμο και την ανεβασαν παλι απο κοινο ασανσερ επανω.ισως ειμαι εγω περιεργη αλλα πολυ χημα στο κυμα την ειδα την κατασταση.και το κυριοτερο τρεις φορες εχω παει ελληνες δεν εχω δει.παντως για να πω και του στραβου το δικιο τα λουξ δωματια ειναι.σουπερ.το θεμα ειναι τι βλεπεις μεχρι να πας εκει.

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου αλλά να σου υπενθυμίσω ότι στα ιδιωτικά μαιευτήρια το μωρό εσύ το βλέπεις ελάχιστες στιγμές κατά τη διάρκεια της παραμονής σου αφού γεννήσεις με αποτέλεσμα να μην ξέρεις ούτε τι το ταίζουν και πόσο τρώει ούτε πόσο συχνά του αλλάζουν πάνα ούτε πόσο τρυφεροί είναι μαζί του όταν πχ το κάνουν μπάνιο ή γενικά οταν δεν είναι κοντά σου. προσωπικά φοβάμαι περισσότερο αυτά που δεν βλέπω παρά όσα βλέπω. εγώ θα γεννήσω τον Ιούνιο 1ο μωρό στο Αττικό. εκεί έχω κάνει και τους υπέρηχους... και Έλληνες έχω πετύχει (αν και για μένα δεν ξέρω αν αυτό είναι κριτήριο) και οι γιατροί καλοί μου φαίνονται και τα δωμάτια καλά. το αρνητικό που βρίσκω είναι ότι δεν μπορείς να διαλέξεις το δωμάτιο... εξαρτάται από τη διαθεσιμότητα μου είπαν. σκέφτομαι όμως ότι 3 ημέρες είναι θα περάσουν...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα ειναι λογος για να μην παει κανεις να γεννησει στο Ελενα το ότι οι περισσοτερες εγκυες ειναι εγχρωμες? τι να πω.....αμα ακουω τετοια το 2010 φρικαρω

παντως, αν θες να ξερεις οι τσιγγανες στο ΝΗΤΕΡΑ γεννάνε, κι απεξω ειναι τα αγροτικα ουρες παρκαρισμενα

Link to comment
Share on other sites

Elina κάτι τέτοια σκέφτόμουν και εγώ και τρελλαινόμουν. Δεν είναι θέμα ιδιοτροπίας αλλά θέμα υγιεινής πια! γέννησε πριν 2 μήνες μια φίλη μου στο ΈΛΕΝΑ και μου είπε ότι είχε επιλέξει μονόκλινο αλλά επειδή δεν υπήρχε διαθεσιμότητα την έβαλαν σε δίκλινο μαζί με μια τσιγγάνα. Ήθελε να την αλλάξουν δωμάτιο και έκανε ολόκληρη φασαρία όπου τελικά μετά από 2 μέρες την έβαλαν σε δωμάτιο 3κλινο αν θυμάμαι καλά. Και αυτό όχι γιατί είναι ρατσίστρια η κοπέλα αλλα γιατί έμπαιναν μεσα όλο το σόι της κοπέλας υδρωμένοι και με βρώμικα ρούχα να αιωρούνται πάνω απο τα νεογέννητα!

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι λογος για να μην παει κανεις να γεννησει στο Ελενα το ότι οι περισσοτερες εγκυες ειναι εγχρωμες? τι να πω.....αμα ακουω τετοια το 2010 φρικαρω

παντως, αν θες να ξερεις οι τσιγγανες στο ΝΗΤΕΡΑ γεννάνε, κι απεξω ειναι τα αγροτικα ουρες παρκαρισμενα

 

Ναι με τη μόνη διαφορά ότι στο ΜΗΤΕΡΑ μπορεί να γεννήσουν 2-3-10

τσιγγάνες αν θές, ενώ το ΕΛΕΝΑ είναι φουλ!

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου αλλά να σου υπενθυμίσω ότι στα ιδιωτικά μαιευτήρια το μωρό εσύ το βλέπεις ελάχιστες στιγμές κατά τη διάρκεια της παραμονής σου αφού γεννήσεις με αποτέλεσμα να μην ξέρεις ούτε τι το ταίζουν και πόσο τρώει ούτε πόσο συχνά του αλλάζουν πάνα ούτε πόσο τρυφεροί είναι μαζί του όταν πχ το κάνουν μπάνιο ή γενικά οταν δεν είναι κοντά σου. προσωπικά φοβάμαι περισσότερο αυτά που δεν βλέπω παρά όσα βλέπω. εγώ θα γεννήσω τον Ιούνιο 1ο μωρό στο Αττικό. εκεί έχω κάνει και τους υπέρηχους... και Έλληνες έχω πετύχει (αν και για μένα δεν ξέρω αν αυτό είναι κριτήριο) και οι γιατροί καλοί μου φαίνονται και τα δωμάτια καλά. το αρνητικό που βρίσκω είναι ότι δεν μπορείς να διαλέξεις το δωμάτιο... εξαρτάται από τη διαθεσιμότητα μου είπαν. σκέφτομαι όμως ότι 3 ημέρες είναι θα περάσουν...

 

Εντάξει βρε νελλιτσα είναι δυνατόν να μην αλλάζουν πάνα στα νεογέννητα και να μην τα ταϊζουν;είπαμε! μην είμαστε υπερβολικοί. Τουλάχιστον στο ΑΤΤΙΚΟΝ είναι πιο ευχάριστο το περιβάλλον.Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στο καλοκαιρι στο ΜΗΤΕΡΑ ..και σε 6 μηνες ξαναγενναω παλι στο ΜΗΤΕΡΑ θα παω λογω γιατρου.

και να εξηγηθω ..γεννησα με καισαρικη με τον Α.Παντο ..να με ξανασφαξει τοσο συντομα αλλος γιατρος και μαλιστη με ολικη ναρκωση δεν το συζητω ..

το ΕΛΕΝΑ ειναι χλιδα , οικονομικο .....αλλα εγω γιατρο εκει δεν εχω ..

επισης οποιοα παει εκει να γεννησει, να ξερει οτι επισκληρηδιος δεν παιζει ..στο φυσιολογικο γεννας φυσιολογικα ( εχω 3 στα 3 περιστατικα ..καμια δεν προλαβαινε για επισκληρηδιο) και οποια παει για καισαρικη ειναι ολικη η ναρκωση

 

για το φυσιολογικο ...μαγκια τους και οι μανουλες μια χαρα ..αλλα στη καισαρικη ειναι μαλ...να χασεις τη γεννηση του παιδιου σου

τωρα το ΜΗΕΤΡΑ και μαλιστα το 3κλινο ...ειναι σιγουρα πανακριβο ..και δεν ειμαι σιγουρη ουτε τα αξιζει τα λεφτα του

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Katerina τον ΑΝ. ΠΑΝΤΟ έχω και εγώ και δεν τον αλλάζω με τίποτα! μόνο με αυτόν θα γεννούσα αλλού και με κάνεναν άλλον! είχα και πολύ επικίνδυνη εγκυμοσύνη και δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν άλλον εκτός από τον γιατρούλη μου.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι που ετυχα σε μια διανυκτερευση με αθιγγανους δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. Ηταν ευγενεστατοι και τηρουσαν τους κανονες πιο πολυ απο τους μη αθιγγανους που ηταν στο θαλαμο. Στο Αλεξανδρας αυτα οσο για το Ελενα γινεται επισκληριδιος αρκει να το εχεις φροντισει νωριτερα και οχι τελευταια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

καλος ειναι ο γιατρουλης !!το γιο τον εχεις δει!!!αλλα η αληθεια ειναι οτι ερχεται λιγακι ακριβος ....

 

Ρε συ δεν τον έχω δεί ακόμα γιατί έχω να πάω πολύ καιρό από τότε δηλαδή που ήρθε ο γιός του. Οι ξαδελφές μου που πήγαν πρόσφατα (όλο το σόϊ πάμε σχεδόν) μου είπαν ότι του μοιάζει μόνο που είναι πιο εύσωμος να το πώ;;; για πές...

Πάντως αφήνει αντικαταστάτη γιατί ένα άγχος το έχω μην βγεί στην σύνταξη πρίν κάνω τα παιδιά μου.

Ότι είναι ακριβός είναι...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

 

ΕΙΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ . ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ. ΠΡΙΝ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ . ΒΡΗΚΑ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟΝ 6 (ΜΟΝΟΚΛΙΝΑ),ΤΟΝ 5(ΛΟΥΞ) ,ΚΑΙ ΤΟΝ 4 ΟΡΟΦΟ (ΔΙΚΛΙΝΑ) ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΜΑΡΙΚΑ ΗΛΙΑΔΗ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΜΕ ΚΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ , ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΡΠΝΟΝ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΩΦΕΛΙΜΟΥ.

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ , ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΣΕΝΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΚΑΠΟΥ, ΣΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ , ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι λογος για να μην παει κανεις να γεννησει στο Ελενα το ότι οι περισσοτερες εγκυες ειναι εγχρωμες? τι να πω.....αμα ακουω τετοια το 2010 φρικαρω

παντως, αν θες να ξερεις οι τσιγγανες στο ΝΗΤΕΡΑ γεννάνε, κι απεξω ειναι τα αγροτικα ουρες παρκαρισμενα

δεν ειναι θεμα ρατσισμου.και αυτο στο λεω εγω που μενω κυψελη και πλεον αποτελω μειωνοτητα στην περιοχη μου.η προελευση του καθενος καθοριζει την κουλτουρα του.και δυστηχως οι εχρωμοι λαοι αν και συμπαθεστατοι δεν εχουν την υγειηνη αλλα ουτε και την προληψη στην κουλτουρα τους.το ξερεις οτι οι γονεις των μωρων αυτων μπορει να μην εχουν κανει κανενα εμβολιο?το ξερεις οτι οι τραπεζες βλαστοκυτταρων ιδιωτικες αλλα και η δημοσια εχουν σχετικο ερωτηματολογιο για το αν εχεις κατοικισει ποτε σε χωρες της αφρικης η να τους αναφερεις αν ειχες σεξουαλικη επαφη με ατομο απο αυτην την ηπειρο??δεν με σοκαρει το θεμα να γεννησω μαζι με μαυρη.το ιδιο θα ποναμε εξαλου οτι χρωμα και αν εχουμε.με σοκαρει ομως το γεγονος να μοιραστω το χειρουργιο και την τουαλετα με μια γυναικα που δεν εχει εμβολιαστει ποτε στη ζωη της γιατι στον τοπο της απλα δεν χρειαζετε.δεν δεχομαι να μοιραστω κοινοχρηστους χωρους με ενα ατομο που δεν εχει τους ιδιους κανονες υγειηνης με μενα ποσο μαλλον οταν μιλαμε για νοσοκομειο και για νεογεννητα μωρα.δεν το αντιμετοπιζω με ρατσισμο αλλα με τη λογικη και με το ενστικτο της προστασιας του μωρου μου.το ιδιο θα ελεγα και για μια ελληνιδα αν δεν ειχε εμβολιαστει ποτε στη ζωη της.
Link to comment
Share on other sites

για να μπω και γω στο θεμα σας κοριτσια πιστευω οτι αν καποιος ανθρωπος που δεν εχει εμβολιαστει η γενικοτερα δεν ειναι καθαρος μπορεις να τον βρεις οπουδηποτε. δηλαδη στα ιδιωτικα ξερουμε ποιος μπαινει και ποιος βγαινει. δεν πιστευω οτι ολοι οι ακαθαρτοι οι βρωμικοι και γενικοτερα αυτοι που δεν εχουν εμβολιαστει πηγαινουν ολοι στο ελενα μην τρελαθουμε! εγω εχω την ξαδερφη μου που εχει διοριστει στο ελενα και πιο πριν εργαζοταν σε ιδιωτικο και μου εχει πει τα καλυτερα για την καθαριοτητα και την αποστειρωση του ελενα! και απο οτι μου λεει δεν διαφερει σε τιποτα απο το ιδιωτικο!

Link to comment
Share on other sites

Ακούω συνεχώς πως στο Έλενα ΔΕΝ κάνουν επισκληρίδιο στον φυσιολ. τοκετό!!:confused: Γνωρίζει κάποια κοπέλα να μου πει ΓΙΑΤΙ συμβαίνει αυτό γιατι δε μπορώ να το καταλάβω.. Δηλ.αν εγώ ζητήσω να μου κάνουν μπορεί να μου το αρνηθεί ο γιατρός????:roll:

eNortjK1UrI0MjMzVLIGXDASzQKk47.png

 

eNortjK1UrI0MjMzVrIGXDAS0wKm51.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα ρατσισμου.και αυτο στο λεω εγω που μενω κυψελη και πλεον αποτελω μειωνοτητα στην περιοχη μου.η προελευση του καθενος καθοριζει την κουλτουρα του.και δυστηχως οι εχρωμοι λαοι αν και συμπαθεστατοι δεν εχουν την υγειηνη αλλα ουτε και την προληψη στην κουλτουρα τους.το ξερεις οτι οι γονεις των μωρων αυτων μπορει να μην εχουν κανει κανενα εμβολιο?το ξερεις οτι οι τραπεζες βλαστοκυτταρων ιδιωτικες αλλα και η δημοσια εχουν σχετικο ερωτηματολογιο για το αν εχεις κατοικισει ποτε σε χωρες της αφρικης η να τους αναφερεις αν ειχες σεξουαλικη επαφη με ατομο απο αυτην την ηπειρο??δεν με σοκαρει το θεμα να γεννησω μαζι με μαυρη.το ιδιο θα ποναμε εξαλου οτι χρωμα και αν εχουμε.με σοκαρει ομως το γεγονος να μοιραστω το χειρουργιο και την τουαλετα με μια γυναικα που δεν εχει εμβολιαστει ποτε στη ζωη της γιατι στον τοπο της απλα δεν χρειαζετε.δεν δεχομαι να μοιραστω κοινοχρηστους χωρους με ενα ατομο που δεν εχει τους ιδιους κανονες υγειηνης με μενα ποσο μαλλον οταν μιλαμε για νοσοκομειο και για νεογεννητα μωρα.δεν το αντιμετοπιζω με ρατσισμο αλλα με τη λογικη και με το ενστικτο της προστασιας του μωρου μου.το ιδιο θα ελεγα και για μια ελληνιδα αν δεν ειχε εμβολιαστει ποτε στη ζωη της.

 

 

τώρα χαλάμε το θέμα της κοπέλας, αλλά δεν μπορώ να μην απαντήσω στις εντελώς ανακριβείς πληροφορίες που δίνεις για τους εγχρωμους -οπως τους λες- λαους. Δεν μπορείς να διατείνεσαι ότι οι αφρικανοι δεν ειναι καθαροί επειδη η κουλτούρα τους τους λέει να μην ειναι΄. Οι συνθήκες και το περιβάλλον στο οποίο ζουν είναι ισως πιο βρώμικο από αυτό στο οποίο ζεις εσύ (και αυτό μπορεί να αμφισβητηθεί βέβαια), αλλά αυτό δε σημαινει οτι ειναι βρώμικοι ανθρωποι από κουλτούρα- ειναι εξωφρενικό αυτό. Επειδη εχω ζησει σε χώρα της αφρικής και τυγχάνει να εχω παντρευτεί και αφρικανο, σε ενημερώνω ότι είναι όλοι τόσο καθαροί όσο εσύ κι εγώ. Οσο για τα εμβόλια....να εισαι σιγουρη ότι άθελά τους (κανεις δεν τους ρώτησε εννοώ) έχουν φάει πολύ εμβόλιο, ας ειναι καλα ο Π.Ο.Υ και οι φαρμακευτικές εταιρειες. Το αν ειναι ο εμβολίασμός καλός ή όχι, ειναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση στην οποία δεν θα υπεισέλθω

Εξαλλου μηπως στο δωμάτιο που θα βρεθείς οταν γεννησεις, θα ρωτησεις εκ των προτερων αν οι διπλανες σου ελληνιδες εχουν εμβολιαστεί? Κι αν οχι, θα αλλάξεις δωμάτιο? Και το μωρό, όταν σου το παρει η νοσοκόμα για να το πλύνει, θα εισαι από κοντά να δεις μηπως πριν εχει πλύνει άλλο ανεμβολίαστης μάνας?

Επίσης με αυτό που γραφεις για τις τράπεζες βλαστοκυττάρων, παλι δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις... στη δημόσια τραπεζα της ακαδημιας, που δώρισα εγώ στην πρώτη μου γεννα δε με ρώτησαν τίποτα τετοιο. Εσύ θες με αυτό να πεις ότι αν εχεις σεξουαλική επαφή με ατομο απο αυτες τις χώρες δε σου παιρνουν τα βλαστοκύτταρα? Ή σου τα παιρνουν αλλά τα φυλάνε σε διαφορετικο θαλαμο από αυτα των υπολοίπων για να μην τα βρωμίσουν?

τελος πάντων, δε συνεχίζω γιατί οι απόψεις μας ειναι εκ διαμέτρου αντίθετες...

 

 

όσο για την επισκληριδιο στο ΕΛΕΝΑ, που ρώτησε η κοπέλα, φυσικά και την κάνουν αν τη ζητησεις, απλώς αν δεν τη ζητησεις δε σου την προτεινουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακούω συνεχώς πως στο Έλενα ΔΕΝ κάνουν επισκληρίδιο στον φυσιολ. τοκετό!!:confused: Γνωρίζει κάποια κοπέλα να μου πει ΓΙΑΤΙ συμβαίνει αυτό γιατι δε μπορώ να το καταλάβω.. Δηλ.αν εγώ ζητήσω να μου κάνουν μπορεί να μου το αρνηθεί ο γιατρός????:roll:

παντως εμενα η γιατρος μου κανει επισκληριδιο στις πελατισσες που το ζητανε ειτε ειναι καισαρικη ειτε φυσιολογικος τοκετος...γεννησα στο ελενα με καισαρικη και ραχιαια αναισθησια <σαν επισκληριδιο δλδ> και ημουν ξυπνια σε ολη την διαδικασια!!

η συνολικη εμπειρια μου απο το χειρουργειο και την διαμονη μου στο νοσοκομειο ηταν εξαιρετικη <εμεινα σε λουξ μονοκλινο του 5ου και δεν δυσκολευτηκα να το βρω ουτε εδωσα φακελακι οπως νομιζα οτι θα χρειαζοταν...>

τα λεφτα που εδωσα συνολικα για τη γιατρο μου τον αναισθησιολογο και τα νοσηλεια ηταν συνολο κατω απο τα μισα που θα εδινα σε ιδιωτικο νοσοκομειο για καισαρικη με τοπικη ανιασθησια και σε αντιστοιχο μονοκλινο!!μην σας πω επειδη το ειχα ψαξει οτι ειναι κατω απο τα μισα λεφτα που θα εδινα για 3κλινο στο λητω που ειναι και το φτηνο απο τα ιδιωτικα!

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...