Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντισυλληπτικα....


Recommended Posts

Γεια σας!!!

Επισκεφτηκα τον γυναικολογο μου και αποφασισα να παρω αντισυλληπτικα χαπια διοτι ειχα πολυ πονο στην περιοδο καθως και για να ρυθμιστει.

Αυτο που δεν ρωτησα ειναι οταν παιρνω αντισυλληπτικα ο φιλος μου μπορει να εκσπερματωνει μεσα στον κολπο μου χωρις πιθανοτητα εγγυμοσυνης???(ή εστω με ιδιες πιθανοτητες με τη χρηση προφυλακτικου?)

Και αν εκσπερματωσει μια φορα μεσα θα πρεπει να παρω το χαπι της επομενης ημερας???

Ευχαριστω πολυ!!!

KjP2p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ιωάννα γεια σου....

Θεωρητικά πάντα εφόσον χρησιμοποιεις αντισυλλιπτικά και εφόσον τα παίρνεις σωστα και δεν τα ξεχνας καλύπτεσαι ως προς την πιθανοτητα εγκυμοσύνης και οχι δε χρειαζεται να παρεις το χαπι της επομενης μερας.

Εχε όμως παντα στο νου σου οτι τα αντισυλλιπτικα δεν σε προστατευουν από σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα,μολυνσεις,AIDS κλπ.Δεν ξερω τι ηλικία εχεις αλλα αν εισαι μικρη και εαν δεν εχεις μια σταθερη σχεση ίσως θα ηταν καλυτερο να χρησιμοποιεις προφυλακτικο προκειμενου να προστατευεσαι απο αυτα.Ισως σου φανει υπερβολικο να σου λεω να χρησιμοποιεις προφυλακτικο ενω παιρνεις αντισυλλιπτικα ....αλλα ως γνωστων "φυλαγε τα ρουχα σου να'χεις τα μισα".

Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε με την κορη μου στο γυναικολογο 17 ετων για πολυ εντονους πονους περιοδου που ειχε,και του ζητησα αντισυλιπτικα,και ο οποιος ηταν αρνητικος ως προς την χρηση τους μου ανεφερε περιστατικα θρομβωσεων που ειχε αντιμετωπισει και τρομαξα.Εδωσε μια φαρμακευτικη αγωγη που την βοηθησε πολυ.Οποτε μονο απο γυναικολογο αλλα και μετα απο εξετασεις για την χρηση τους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου εκανε εξετασεις και μου ειπε και οτι τα καινουρια τα αντισυλληπτικα εχουν μειωσει πολυ τις παρενεργειες...

Νικη, αποφασισα να παρω αντισυλληπτικα γιατι μεχρι στιγμης τουλαχιστον εχω σταθερο συντροφο που δεν ειχε σχεσεις με αλλη κοπελα...Σκοπευω να χρησιμοποιω προφυλακτικο απλα ρωτησα γιατι με τα αντισυλληπτικα νιωθοντας μεγαλυτερη ασφαλεια μπορει και να μη χρησιμοποιησουμε καποια φορα και ηθελα να ξερω αν υπαρχει προβλημα...

KjP2p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, να σημειωσω επισης οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες ελαφριας μορφης ομως οπως ειπε ο γυναικολογος μου...Δεν ξερω ακριβως τι σημαινει...!?:confused:

KjP2p3.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκινησα αντισυλλιπτικα πριν 10 χρονια περιπου...τα ξεκινησα για τους ιδιους ακριβως λογους.Ποναγα πολυ κατα την περιοδο...εφτανα μεχρι και σε λιποθυμια απο τον πονο...ειχα σχετικα αστατο κυκλο και εχω πολυκιστικες σε ελαφρια μορφη.Τα πηρα για τρια χρονια.Προσωπικα με βοηθησαν παρα πολυ.Ο κυκλος μου εστρωσε εντελως.Ακομα και τωρα που ειναι 7 χρονια που τα εχω κοψει παροτι εχω πολυκιστικες ο κυκλος μου ειναι σταθερος και οι πονοι μειωθηκαν παρα πολυ.Οσο τα επαιρνα ποναγα ελαχιστα.Απ'οταν τα εκοψα σιγα σιγα αυξανοταν ο πονος αλλα καμια σχεση με τον πονο που ειχα πριν παρω τα αντισυλλιπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Α και επισης πολυ σωστα σου ειπε ο γιατρος οτι τα αντισυλλιπτικα νεας γενειας ειναι πολυ βελτιωμενα και δε δημιουργουν παρενεργειες οπως παλια.Σε μενα αντε το πολυ να πηρα ενα κιλακι και πριστηκε και το στηθος μου(πραγμα το οποιο καθολου δε με χαλασε!!!).Απλως κοριτσακι,οτι κι αν κανεις φροντισε ολα να ειναι σε συνεννοηση με το γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

Επισκεφτηκα τον γυναικολογο μου και αποφασισα να παρω αντισυλληπτικα χαπια διοτι ειχα πολυ πονο στην περιοδο καθως και για να ρυθμιστει.

Αυτο που δεν ρωτησα ειναι οταν παιρνω αντισυλληπτικα ο φιλος μου μπορει να εκσπερματωνει μεσα στον κολπο μου χωρις πιθανοτητα εγγυμοσυνης???(ή εστω με ιδιες πιθανοτητες με τη χρηση προφυλακτικου?)

Και αν εκσπερματωσει μια φορα μεσα θα πρεπει να παρω το χαπι της επομενης ημερας???

Ευχαριστω πολυ!!!

 

Οπως σου προειπαν και τα υπολοιπα κοριτσια,αν λαμβανεις τα χαπια καθημερινα και την ιδια ωρα,θεωρητικα,δεν υπαρχει πιθανοτητα συλληψης.

Το ρισκαρεις ομως?

Και σε περιπτωση που συμβει καποιο "ατυχημα",γιατι να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με το χαπι της επομενης μερας,το οποιο θα σου επιφερει αλλες παρενεργειες...Τα φαρμακα δεν ειναι ακινδυνα...Το αντιθετο μαλιστα..

 

Εχε υπ οψιν σου και κατι αλλο...Αν καπνιζεις,θα σου συνεστηνα να διακοψεις το τσιγαρο,γιατι σε συνδυασμο με τα αντισυλληπτικα,μακροπροθεσμα θα εχεις πολλα προβληματα...Θρομβωσεις,εμφραγμα κτλ...Μπορει ορισμενοι γυναικολογοι να μην το επισημαινουν αυτο,οπως ο δικος μου,αλλα τελικα ειναι μεγαλο λαθος.Και σου μιλαω ως επαγγελματιας υγειας...

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου προειπαν και τα υπολοιπα κοριτσια,αν λαμβανεις τα χαπια καθημερινα και την ιδια ωρα,θεωρητικα,δεν υπαρχει πιθανοτητα συλληψης.

Το ρισκαρεις ομως?

Και σε περιπτωση που συμβει καποιο "ατυχημα",γιατι να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με το χαπι της επομενης μερας,το οποιο θα σου επιφερει αλλες παρενεργειες...Τα φαρμακα δεν ειναι ακινδυνα...Το αντιθετο μαλιστα..

 

Εχε υπ οψιν σου και κατι αλλο...Αν καπνιζεις,θα σου συνεστηνα να διακοψεις το τσιγαρο,γιατι σε συνδυασμο με τα αντισυλληπτικα,μακροπροθεσμα θα εχεις πολλα προβληματα...Θρομβωσεις,εμφραγμα κτλ...Μπορει ορισμενοι γυναικολογοι να μην το επισημαινουν αυτο,οπως ο δικος μου,αλλα τελικα ειναι μεγαλο λαθος.Και σου μιλαω ως επαγγελματιας υγειας...

 

Συμφωνώ απόλυτα με τη Βικούλα...

έπαιρνα κ γω για κάποια χρόνια αντισυλληπτικά και η ενδοκρινολόγος μου είχε πεί οτι το τσιγάρο μαζί με αντυλληπτικά μπορεί να δημιουργήσει μελλοντικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια..ειμαι καινουργια στο φορουμ και εχω να κανω μια ερωτηση..αλλοι λενε οτι μετα απο διακοπη αντισυλληπτικων,για 3 μηνες η γονιμοτητα μειωνεται καθως υπαρχουν ακομα οι ουσιες του χαπιου μεσα στον οργανισμο..αλλοι λενε οτι αυτοι οι 3 μηνες ειναι και οι πιο γονιμοι γιατι το χαπι εχει ρυθμισει τον οργανισμο και βρισκεται σε καλει κατασταση..εσεις τι πιστευετε?επερνα αυτα τα χαπια λογω κυστης ωχρου σωματιου και τωρα τα εχω σταματησει για να ξεκινησω προσπαθειες..

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια..ειμαι καινουργια στο φορουμ και εχω να κανω μια ερωτηση..αλλοι λενε οτι μετα απο διακοπη αντισυλληπτικων,για 3 μηνες η γονιμοτητα μειωνεται καθως υπαρχουν ακομα οι ουσιες του χαπιου μεσα στον οργανισμο..αλλοι λενε οτι αυτοι οι 3 μηνες ειναι και οι πιο γονιμοι γιατι το χαπι εχει ρυθμισει τον οργανισμο και βρισκεται σε καλει κατασταση..εσεις τι πιστευετε?επερνα αυτα τα χαπια λογω κυστης ωχρου σωματιου και τωρα τα εχω σταματησει για να ξεκινησω προσπαθειες..

 

Προσωπικα δε νομιζω οτι ισχυει κανενα απο τα δυο.Απο τη στιγμη που κοβεις τα χαπια μπορεις με τη μια να μεινεις εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ισχυει αυτο που λες γιατι και σαν ανθρωπος ειμαι απαισιοδοξος αλλα νομιζω οτι εχω και το δικαιο μου.μια απλη εξεταση πηγα να κανω και μου βρηκαν οτι εκ γεννηθεις εχω μια ωοθηκη και οτι σε αυτην την ωοθηκη εχω και κυστη..ελεος!επαιρνα χαπια αλλα αυτη μεγαλωνε αντι να μικραινει και αποφασισα να μεινω εγκυος.ουτως η αλλως ειναι κατι που θελω πολυ..

ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ!

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκινησα αντισυλλιπτικα πριν 10 χρονια περιπου...τα ξεκινησα για τους ιδιους ακριβως λογους.Ποναγα πολυ κατα την περιοδο...εφτανα μεχρι και σε λιποθυμια απο τον πονο...ειχα σχετικα αστατο κυκλο και εχω πολυκιστικες σε ελαφρια μορφη.Τα πηρα για τρια χρονια.Προσωπικα με βοηθησαν παρα πολυ.Ο κυκλος μου εστρωσε εντελως.Ακομα και τωρα που ειναι 7 χρονια που τα εχω κοψει παροτι εχω πολυκιστικες ο κυκλος μου ειναι σταθερος και οι πονοι μειωθηκαν παρα πολυ.Οσο τα επαιρνα ποναγα ελαχιστα.Απ'οταν τα εκοψα σιγα σιγα αυξανοταν ο πονος αλλα καμια σχεση με τον πονο που ειχα πριν παρω τα αντισυλλιπτικα.

 

Νικη,μιας που φαινεται οτι οι περιπτωσεις μας μοιαζουν πολυ,ηθελα να σε ρωτησω τι ακριβως σημαινει οτι εχουμε πολυκιστικες σε ελαφρια μορφη??

Εχει αρνητικες επιπτωσεις στην γονιμοτητα η στην υγεια γενικα?Ο γυναικολογος μου ειπε οτι δν ειναι σοβαρο αλλα θα πρεπει να μενω "Στιλακι" δηλαδη να μην παρω περιττα κιλα γενικα και μονο αυτο....Αν ξερεις κατι παραπανω ή οποια ξερει παρακαλω ας μου απαντησει....

Ευχαριστω!!

KjP2p3.png
Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο!Τα αντισυλληπτικα που θα παρω λεγονται Qlaira,ξερει καποια κατι σχετικο?Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι καινουριο και οτι ειναι πολυ βελτιωμενο σε σχεση με τα παλια, και με μειωμενες παρενεργειες....

KjP2p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω καταλαβει ακριβως τι σημαινει αλλα απο οσα εχει προσπαθησει να μου εξηγησει ο γιατρος μου ειναι οτι παροτι υπαρχουν πολυκιστικες...οι κυστες ειναι μικρες και ωορυξια γινεται κανονικα σε καθε κυκλο.Αυτο εχω καταλαβει τουλαχιστον εγω.Και ενω ακουω αλλες κοπελες με πολυκιστικες οι οποιες δεν εχουν καθε μηνα περιοδο...εγω εχω καθε μηνα με σχετικα σταθερο κυκλο πλεον.Για κιλα δε μου εχει πει κατι αλλα ετσι κιαλλιως ειμαι αρκετα αδυνατη οποτε μαλλον γιάυτο δεν μου ειπε κατι.Τωρα αν καποια κοπελα ξερει κατι περισσοτερο ας μας διαφωτησει....

Link to comment
Share on other sites

Και ενω ακουω αλλες κοπελες με πολυκιστικες οι οποιες δεν εχουν καθε μηνα περιοδο...εγω εχω καθε μηνα με σχετικα σταθερο κυκλο πλεον.Για κιλα δε μου εχει πει κατι αλλα ετσι κιαλλιως ειμαι αρκετα αδυνατη οποτε μαλλον γιάυτο δεν μου ειπε κατι.

 

Οι κοπελες που εχουν πολυκιστικες και δεν εχουν περιοδο καθε μηνα ή εχουν εντονη τριχοφυια και τετοια εχουν την πιο βαρια μορφη απ οτι μου ειπε ο γιατρος...Απ οτι καταλαβα μου ειπε οτι δεν δημιουργουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα οι πολυκυστικες ελαφριας μορφης αλλα μπορει να δημιουργηθει καποιο(δν ξερω λεπτομερειες)με τα πολλα περιττα κιλα...

KjP2p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...