Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-04-10, 10:04   #1
babies

babies ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ινομυώματα, πώς ξέρουμε ότι δεν είναι κάτι κακό?

Καλημέρα.
Είμαι στην 8η βδομάδα κύησης και στο πρώτο υπέρηχο που έκανα (άκουσα και καρδιά τότε) είδε ο γιατρός ένα ινομύωμα 1,6Χ1,4 εκ. Καταλαβαίνετε πόσο στενοχωρήθηκα αφού μέχρι τότε δεν είχα δει ποτέ τίποτα. Στην αρχή στενοχωρήθηκα, τώρα όμως το αντιμετωπίζω και ελπίζω απλά να μην μου δημιουργήσει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. Η ερώτησή μου όμως είναι η εξής: πως ξέρουμε ότι είναι ένα απλό ινομύωμα και όχι κάποια κακοήθια? Αρκεί ένα υπέρηχο? Δεν χρειάζεται κάποιου τύπου βιοψία? Έχω αγχωθεί πολύ με αυτό το θέμα, μήπως είναι κάτι κακό. Ρώτησα τον γιατρό, μου είπε φυσικά να μην ανησυχώ καθόλου, αλλά όταν το ρώτησα για πιθανή κακοήθια μου είπε: θα σε ανοίξουμε έγκυο που είσαι? Του απάντησα "όχι φυσικά, το καταλαβαίνω", όμως το πρόβλημά μου είναι ότι δεν με κάλυψε. Πείτε μου κι εσείς που έχετε ινομύωμα - ματα, τα εξετάζουμε να δούμε ότι πράγματι δεν είναι κάτι κακό ή αρκούμαστε στην όψη που μας δίνουν από το υπέρηχο.
Σας ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κούρασα. Έχω αγχωθεί...
Παλιά 01-04-10, 15:03   #2
annaplani

Το avatar του χρήστη annaplani

Περιοχή: Αθήνα
annaplani χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τι να σου πω; Εγώ έχω ένα ινομύωμα από τα 30 μου το οποίο αυξομειωνόταν ανάλογα με την περίοδο. Η γιατρός τότε μου είχε πει ότι μπορούμε να το αφήσουμε ή να το βγάλουμε (ήθελε 3500 ευρώ η επέμβαση και δεν την έκανα), μου είπε όμως ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα μεγάλωνε πάρα πολύ και στη θέση που είναι δεν θα μπορούσα να κάνω φυσιολογικό τοκετό, αλλά καισαρική. Και όντως, έμεινα έγκυος, (είμαι 36) αυτό έχει μεγαλώσει πάρα πολύ, είναι γύρω στα 6,οο εκ. τώρα και θα κάνω καισαρική τελικά, αλλά και πάλι δεν την βλέπω ιδιαίτερα ανήσυχη. Μόνο αιμορραγίες φοβούνται που μπορεί να προκαλέσει. Κοίταξε όμως κι εδώ: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20344
Έχουν πολλές κοπέλες, οπότε γνώμη μου είναι να μην ανησυχείς, μπορεί και να μην επηρρεάσει σε τίποτα! Καλή εγκυμοσύνη!
Ο χρήστης annaplani δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-10, 16:46   #3
babies

babies ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ανησυχώ για το ινομύωμα και την εγκυμοσύνη. Απλά πως είμαι βέβαιη ότι πρόκειται για ινομύωμα και όχι κάτι κακό? Μου το εξασφαλίζει αυτό ένα απλό υπέρηχο? Εκεί είναι το θέμα μου.
Παλιά 01-04-10, 17:01   #4
katerinaki75

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
katerinaki75 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν εξασφαλίζεσαι με έναν υπέρηχο...

στα ινομυώματα που αφαιρούνται γίνεται βιοψία

στην πλειοψηφεία των περιπτώσεων δεν είναι κακοήθεια οπότε μην ανησυχείς...

Ο χρήστης katerinaki75 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-10, 17:56   #5
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πραγματικά συνήθως δεν είναι κακοήθη. Οι αιμορραγίες είναι το πιο συχνό σύμπτωμα που προκαλούν. Στις εγχειρήσεις αφαίρεσης πάνε για βιοψία. Είναι απειροελάχιστο το ποσοστό της κακοήθειας σε ινομυώματα, απ' ότι έχω διαβάσει.
Παλιά 01-04-10, 22:53   #6
babies

babies ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το ξέρω ότι τα ινομυώματα δεν είναι συνήθως κακοήθη. Δεν ανησυχώ για το ινομύωμα. Ανησυχώ για το εάν πράγματι είναι ινομύωμα...
Παλιά 01-04-10, 23:06   #7
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω στον πρωτο υπερηχο της εγκυμοσυνης εμαθα οτι εχω ινομυωμα. Πραγματι μεγαλωσε και στο τελος εγινε 8 εκ και εκανα καισαρικη αφου εμποδιζε το μωρο να γυρισει. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι ανησυχητικο και δεν θα με εμπδισει να ξαναμεινω εγκυος. Απ οτι ξερω αν δεν τα βγαλεις , μετα την εμμηνοπαυση συρικνωνονται.
Παλιά 16-04-10, 23:58   #8
Cleo's Mommy

Περιοχή: Ρόδος
Cleo's Mommy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μην ανησυχεις καθολου, τα ινομυωματα ειναι καλοηθη στη συντριπτικη πλειοψηφια τους.
Εγω εχω ένα ινομύωμα γυρω στα 6,5 εκατοστα. Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου εφτασε μεχρι και 11 (!!!) και εμφανιστηκαν και αλλα 2 μικρα. Βεβαια επρεπε να κανω καισαρικη γιατι το παιδι δεν χωρουσε να περασει απο κατω. Μερικους μηνες μετα την γεννα επεστρεψε παλι στο αρχικο του μεγεθος και τα μικρα δεν φαινονται πια στον υπερηχο. Πριν 3 μερες εμαθα οτι ειμαι παλι εγκυος και υποπτευομαι οτι κατι παρομοιο θα συμβει και σε αυτην την εγκυμοσυνη.
Παντως ενας εμπειρος σε υπερηχους γιατρος μπορει να καταλαβει αν ειναι ινομυωμα αυτο που βλεπει η κατι αλλο, οποτε μην ανησυχεις!!!
Ο χρήστης Cleo's Mommy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-10, 00:06   #9
maestria

Το avatar του χρήστη maestria

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
maestria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια, εγώ είμαι Η περίπτωση, αφού το ινομύωμα που είχα (εξωμήτριο ΕΥΤΥΧΩΣ) μεγάλωσε τόσο πολύ στην εγκυμοσύνη, γύρισε ο μίσχος κι άρχισε ν' αυτοκαταστρέφεται, κόντεψε να μου κάνει χοντρή ζημιά (απίστευτος πόνος για 2 24ωρα) και έκανα εγχείριση και το αφαίρεσα μόλις είχα μπει στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου!
Είχε φτάσει διάμετρο 14 εκατοστά!

Πάντως, κακοήθεια ΔΕΝ είχε!
Παλιά 22-05-10, 15:16   #10
elenichr27

elenichr27 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή SOS-Ινομυωμα 4cm!

Είμαι έγκυος στην έβδομη εβδομάδα με ινομύωμα μέσα στην μήτρα 4 εκατοστών. Ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει με αυτό να πορευτώ στο υπόλοιπο της εγκυμοσύνης μου και μου συνέστησε utrogestan και ξεκούραση. Ανυσηχώ πολύ ότι δεν θα καταφέρω να φέρω εις πέρας αυτήν την εγκυμοσύνη, ότι θα αποβάλω ανα πάσα ώρα και στιγμή....Ψυχολογικά είμαι χάλια και ό,τι κι αν διάβασα μέσα σε διάφορα forums δεν με έπεισε ότι όλα θα πάνε καλά...βασικά τίποτα δεν θα με έπειθε για κάτι τέτοιο σε αυτή τη φάση....Πέρασα μια κρυάδα τον Αύγουστο που μας πέρασε με μια παλλίνδρομο κύηση και δεν θέλω να το ξαναζήσω...Είχε κάποια απο εσάς τόσο μεγάλο ινομύωμα παράλληλα με επιτυχημένη κύηση? Γέννησε με καισαρική ή φυσιολογικά? Στο πρώτο μου παιδί όλα κύλησαν τόσο ομαλά και φυσιολογικά και τώρα....αυτό! Περιμένω με αγωνία κάποια απάντηση. Ευχαριστώ.

Ο χρήστης elenichr27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-05-10, 15:15   #11
philips

Περιοχή: ΕΠΤΑΝΗΣΑ
philips χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenichr27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι έγκυος στην έβδομη εβδομάδα με ινομύωμα μέσα στην μήτρα 4 εκατοστών. Ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει με αυτό να πορευτώ στο υπόλοιπο της εγκυμοσύνης μου και μου συνέστησε utrogestan και ξεκούραση. Ανυσηχώ πολύ ότι δεν θα καταφέρω να φέρω εις πέρας αυτήν την εγκυμοσύνη, ότι θα αποβάλω ανα πάσα ώρα και στιγμή....Ψυχολογικά είμαι χάλια και ό,τι κι αν διάβασα μέσα σε διάφορα forums δεν με έπεισε ότι όλα θα πάνε καλά...βασικά τίποτα δεν θα με έπειθε για κάτι τέτοιο σε αυτή τη φάση....Πέρασα μια κρυάδα τον Αύγουστο που μας πέρασε με μια παλλίνδρομο κύηση και δεν θέλω να το ξαναζήσω...Είχε κάποια απο εσάς τόσο μεγάλο ινομύωμα παράλληλα με επιτυχημένη κύηση? Γέννησε με καισαρική ή φυσιολογικά? Στο πρώτο μου παιδί όλα κύλησαν τόσο ομαλά και φυσιολογικά και τώρα....αυτό! Περιμένω με αγωνία κάποια απάντηση. Ευχαριστώ.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ). ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ ΟΜΩΣ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ (ΓΕΝΕΤΙΣΤΗ-ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ) ΝΑ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ (ΕΧΩ ΔΥΟ, ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΚ.) ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΧΕΡΙ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΤΩΡΑ (ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ) ΑΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΟΣΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ. ΗΤΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΞΟΥΜΕ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ
Ο χρήστης philips δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-05-10, 18:53   #12
elenichr27

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο philips Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ (ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ). ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ ΟΜΩΣ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ (ΓΕΝΕΤΙΣΤΗ-ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ) ΝΑ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ (ΕΧΩ ΔΥΟ, ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΚ.) ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΧΕΡΙ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΤΩΡΑ (ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ) ΑΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΟΣΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ. ΗΤΑΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΞΟΥΜΕ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ
Το επόμενο ραντεβού μου είναι μεθαύριο. Είμαι περίεργη να δω με τι ρυθμούς μεγαλώνει το ινομύωμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...Εδώ σε εμένα απαγορεύει ο γιατρός την αφαίρεση φαντάζομαι στην δική σου περίπτωση που είναι εξωσωματική...Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά. Προσωπικά προσπαθώ να βρω κουράγιο από όπου μπορώ. Από κάποιον άλλο γιατρό που το συζητήσαμε στο μεταξύ, έμαθα ότι είναι πολύ κοινή η ύπαρξη ινομυωμάτων στις εγκυμοσύνες άνω των τριάντα και ότι σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό όλα πάνε καλά. Δεν ξέρω τι να πω, ελπίζω να είναι έτσι και για μας! Αυτό που με απασχολεί βασικά είναι ότι βρίσκεται ΜΕΣΑ στην μήτρα και όχι απά έξω από αυτήν. Διάβασα για περιπτώσεις με ινομυώματα-μαμούθ της τάξεως των 15cm και 18cm!!!!!!! Έχω να κοιμηθώ χωρίς εφιάλτες πάααααρα πολύ καιρό..... Εσύ πόσων εβδομάδων είσαι?

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-05-10, 14:58   #13
philips

philips χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το επόμενο ραντεβού μου είναι μεθαύριο. Είμαι περίεργη να δω με τι ρυθμούς μεγαλώνει το ινομύωμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...Εδώ σε εμένα απαγορεύει ο γιατρός την αφαίρεση φαντάζομαι στην δική σου περίπτωση που είναι εξωσωματική...Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά. Προσωπικά προσπαθώ να βρω κουράγιο από όπου μπορώ. Από κάποιον άλλο γιατρό που το συζητήσαμε στο μεταξύ, έμαθα ότι είναι πολύ κοινή η ύπαρξη ινομυωμάτων στις εγκυμοσύνες άνω των τριάντα και ότι σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό όλα πάνε καλά. Δεν ξέρω τι να πω, ελπίζω να είναι έτσι και για μας! Αυτό που με απασχολεί βασικά είναι ότι βρίσκεται ΜΕΣΑ στην μήτρα και όχι απά έξω από αυτήν. Διάβασα για περιπτώσεις με ινομυώματα-μαμούθ της τάξεως των 15cm και 18cm!!!!!!! Έχω να κοιμηθώ χωρίς εφιάλτες πάααααρα πολύ καιρό..... Εσύ πόσων εβδομάδων είσαι?
Και εμένα μου είπαν ότι με την εγκυμοσύνη υπάρχει πιθανότητα να μεγαλώσουν τα ινομυώματα (εχω μείνει τρεις φορές έγκυος) αλλά φαντάσου ότι έχω κανει τρεις προσπαθεις σπερματεγχυσεις, μια προσπαθεια εξωσωματικής με φυσικό κύκλο και δύο προσπαθειες εξωσωματικής με μικρογονιμοποίηση (αρα τι φάρμακα και ορμόνες έχω πάρει για εγκυμοσύνη) και το μεγάλο 4 εκ. δεν μεγάλωσε καθόλου αλλά φάνηκε το μικρότερο στα 2 εκ. που δεν μου το είχαν αναφερει οι γιατροι μεχρι τότε λόγο μικρού μεγεθους. Τωρα βρίσκομαι στην 6η εβδομαδα και 5 ημέρες.
Παλιά 28-05-10, 12:30   #14
elenichr27

Προεπιλογή

philips έχουμε μόνο 3 μέρες διαφορά! Εγώ έχω ΠΗΤ 12/01/2011.
Όσο για την δική σου περίπτωση αν οι προηγούμενες εγκυμοσύνες σου ατυχούσαν σε μικρό χρονικό διάστημα από την σύλληψη ίσως να μη προλάβαινε το ινομύωμα να μεγαλώσει (σκέψεις μιας άσχετης και άπειρης είναι, δεν ξέρω αν έχει βάση αυτό που σου γράφω).
Σήμερα το απόγευμα έχω ραντεβού με μια τρίτη γυναικολόγο. Αγωνιώ για το τι θα μου πει....Τα ξαναλέμε αύριο.

Παλιά 28-05-10, 15:18   #15
philips

philips χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
philips έχουμε μόνο 3 μέρες διαφορά! Εγώ έχω ΠΗΤ 12/01/2011.
Όσο για την δική σου περίπτωση αν οι προηγούμενες εγκυμοσύνες σου ατυχούσαν σε μικρό χρονικό διάστημα από την σύλληψη ίσως να μη προλάβαινε το ινομύωμα να μεγαλώσει (σκέψεις μιας άσχετης και άπειρης είναι, δεν ξέρω αν έχει βάση αυτό που σου γράφω).
Σήμερα το απόγευμα έχω ραντεβού με μια τρίτη γυναικολόγο. Αγωνιώ για το τι θα μου πει....Τα ξαναλέμε αύριο.
Να έχεις μόνο καλά νέα, εγώ αύριο κατεβαίνω Αθήνα να πάω στους γιατρούς, μακάρι να πάνε όλα καλά αν και η αλήθεια είναι πως έχω αγχος γιατί εμείς αντιμετωπίζουμε και ένα κάρο άλλα προβλήματα γι'αυτό και ο λόγος της εξωσωματικης. Θα σου πω νέα από βδομάδα γιατί δεν θα έχω πρόσβαση στο internet.
Παλιά 28-05-10, 21:06   #16
γιαννουλιτσα

γιαννουλιτσα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλησπερα!διαβαζω περιστασιακα τη σελίδα αλλα πρωτη φορα στελνω.Μου βρηκαν ινομυωμα 5*7 εκ. ,ενα χρονο αφοτου παντρευτηκα(το2007) και μου συνεστησαν παρακολουθηση γιατι είπαν οτι δεν εμποδιζει τη συλληψη.μετα απο 1,5 χρονο κι αφου συλληψη δεν προεκυψε αποφασισα να το αφαιρεσω.στον ελεγχο μου βρηκαν μια κυστη σε στομαχι κ παγκρεας κι αποφασιστηκε να αφαιρεθει πρωτα αυτη γιατι πιεζε ζωτικα οργανα.μεγαλο χειρουργειο....ευτυχως η βιοψια ηταν καλη!μετα 9 μηνες χειρουργηθηκα και για το ινομυωμα που τελικα ξεπερασε τα 30 εκατοστα!ευτυχως δε μου εκανε ζημια σε τραχηλο και ωοθηκες.ο γιατρος μου αφιερωσε πανω απο 4 ωρες για να μη μου αφαιρεσει τιποτα αλλο εκτος απο το ινομυωμα-μαμουθ.συγνωμη για την πολυλογια
Ο χρήστης γιαννουλιτσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-10, 22:42   #17
gina77

gina77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα, διαβάζω κι εγώ αυτό το θέμα και έχω αρχίσει να ανησυχώ... Εχθές μόλις έμαθα ότι ήμουν έγγυος και σήμερα που έκανα τον πρώτο υπέρηχο είδα ότι έχω ένα ινομύωμα περίπου 6 εκατοστά. Επίσης το έμβρυο δεν είναι όσο μεγάλο θα έπρεπε σύμφωνα με την τελευταία περίοδό μου. Ο γιατρός δε στάθηκε πολύ σ'αυτό το θέμα και μου είπε να ξαναπάω την Τρίτη για να ξανακάνουμε υπέρηχο. Αλλά απ' ότι διαβάζω τώρα 6 εκ. είναι πολλά για αρχή εγκυμοσύνης. Φυσικά ανησυχώ πολύ αλλά προσπαθώ να είμαι αισοόδοξη!! Μήπως είχε και κάποια άλλη αυτή την εμπειρία, ινομύωμα και μικρό έμβρυο?
Ο χρήστης gina77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-10, 00:57   #18
Cleo's Mommy

Περιοχή: Ρόδος
Cleo's Mommy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Gina77 μην αγχωνεσαι.. οπως εγραψα και παραπανω εγω ξεκινησα την πρωτη μου εγκυμοσυνη με ινομυωμα 6,5 εκατοστων και ολα πηγαν μια χαρα, εχω μια κορουλα 1,5 ετους και τωρα ειμαι παλι εγκυος στην 11η εβδομαδα. Εννοειται οτι αυξανεται το ινομυωμα (εμενα εφτασε 11 εκ. αλλα μετα επανηλθε στα 6). Οσο για το μικρο εμβρυο δεν γνωριζω κατι, παντως δεν νομιζω να σχετιζεται με το ινομυωμα. Μηπως απλα εχει γινει η συλληψη αργα στον κυκλο γι' αυτο ειναι μικροτερη η μετρηση?
Τα ινομυωματα στην εγκυμοσυνη παντως εχουν κυριως κινδυνο για προωρο τοκετο. Ο γιατρος μου για αυτο το λογο ηθελε να αποφευγω οποιαδηποτε συσπαση, οποτε κοψαμε ολες τις επαφες με τον αντρα μου, δεν εκανα μπανιο σε κρυα θαλασσα και τετοια.
Παρα πολλες γυναικες εχουν ινομυωματα και μενουν εγκυος και γεννανε υγιεστατα παιδακια οπως θα γινει και με σενα. Παντως εγω σε αυτην την εγκυμοσυνη πιο πολυ αγχωνομαι για ολα τα αλλα παρα για το ινομυωμα μου. Ευχομαι ολα να πανε σε ολες καλα!!!
Ο χρήστης Cleo's Mommy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-10, 12:30   #19
elenichr27

Προεπιλογή

Καλά νέα κορίτσια! Η γιατρός που με εξέτασε εχθές είδε ότι πράγματι το ινομύωμα είναι 4 εκατοστών αλλά βρίσκεται επάνω και προς τα πίσω, δλδ στο πιο 'ανώδυνο' σημείο της μήτρας. Αυτό που πρέπει να προσέχω είναι γενικά να μη κουράζομαι και να απέχω από σεξουαλικές επαφές. Τέλος ίσως περίπου στον πέμπτο μήνα να χρειαστεί να πάρω κάποια extra φαρμακευτικη αγωγή σε περίπτωση συσπάσεων για να αποφύγουμε τον πρόωρο τοκετό.
Gina77 συμφωνώ με την Cleo's Mommy όσον αφορά το μέγεθος του εμβρύου. Και το δίκο μου το βρήκε λίγο μικρότερο, αλλά μάλλον φταίει ότι το τελευταίο τρίμηνο είχα 30 ημερών κύκλο αντί του συνιθισμένου 28άρη. Οπότε η σύλληψη δεν έγινε όπως το υπολογίζει ο υπέρηχος.
Γιαννουλίτσα στην δική μου περίπτωση το ινομύωμα δεν επηρέασε καθόλου την σύλληψη του μωρού μάλλον λόγω θέσης του μέσα στην μήτρα. 30 εκατοστά ινομύωμα!!! Πως μεγάλωσε τόσο πολύ? Έμεινες έγκυος στο μεταξύ? Μεγάλωσε τόσο κατά τη διάρκεια κάποιας εγκυμοσύνης???
philips σου εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα. Περιμένω νέα σου!

Παλιά 05-06-10, 15:21   #20
elenichr27

Προεπιλογή

Χτες πήγα και πάλι σε ραντεβού με τον γυναικολόγο μου. Το ινομύωμα έχει μεγαλώσει κατά ένα ολόκληρο εκατοστό μέσα σε 15 μόλις ημέρες....Αν συνεχίσει έτσι, και βάσει απλών μαθηματικών πού θα φτάσει? Ο γιατρός δεν μπορεί να μου πει ούτε αν θα μεγαλώνει με αυτούς τους ρυθμούς, ούτε αν θα παραμείνει όσο είναι (δλδ 5cm), ούτε κατά πόσο θα δυσκολέψει την εγκυμοσύνη αργότερα (από την άποψη ότι αυτά προκαλούν πρόωρο τοκετό). Το μόνο που μου είπε είναι ότι είναι πολύ ευχαριστημένος που δεν είχαμε έκτροπα μέχρι τώρα (δλδ αποβολή) και όσο περνάνε οι μέρες τόσο θα απομακρύνεται αυτό το ενδεχόμενο. Εσείς τι νέα?
Παλιά 06-06-10, 13:52   #21
γιαννουλιτσα

Προεπιλογή

elenichr27 σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! στη δική μου περίπτωση το ινομύωμα ήταν έξω από τη μήτρα και είχε ...καταπλακώσει τις ωοθήκες.όπως καταλαβαίνεις δεν προέκυψε σύλληψη όσο το κουβαλούσα.τώρα ξεπέρασα το σοκ από τα δύο χειρουργεία και κάποια προβλήματα που προέκυψαν από αυτά(είχα ανεβάσει αιμοπετάλια) καθώς επίσης και κάποια προβλήματα με τη δουλειά μου ,και θα ξεκινήσουμε προσπάθεια.είμαι ήδη 35 ....
Παλιά 07-06-10, 12:10   #22
elenichr27

Προεπιλογή

Καλημέρα. Γιαννουλίτσα δεν σε πήραν και τα χρόνια! Αφού κατάφερες και ξεπέρασες επιτυχώς τόσα προβλήματα σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και σύντομα μανούλα!

Παλιά 08-06-10, 16:22   #23
γιαννουλιτσα

Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω elenichr. Εχω ακούσει ότι όταν υπάρχει ινομύωμα πολλές φορές γίνεται καισαρική για να αποφευχθεί αιμορραγία .Να είσαι καλά και αισιόδοξη!
Παλιά 08-06-10, 18:35   #24
elenichr27

Προεπιλογή

Μωρέ η καισαρική είναι το τελευταίο που σκέφτομαι...αυτό που με απασχολεί είναι να πάνε όλα καλά και το κυριότερο μη μας τύχει τίποτα πρόωρο! Ουφ!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-06-10, 16:06   #25
gina77

gina77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας πάλι κορίτσια!
Πήγα εχθές στο γιατρό και είδε ότι το ινομύωμα μεγάλωσε ελάχιστα (είναι 6.1*4.5). Ήταν πολύ καθυσηχαστικός γιατί είδε ότι βρίσκεται μακριά από το σάκο. Βρήκε όμως και ένα άλλο μικρότερο που είναι πολύ κοντά στο σάκο, σχεδόν δίπλα. Μου έκανε εντύπωση που ήταν τόσο ήρεμος και δε μου συνέστησε ξεκούραση ή κάτι άλλο. Το πρόβλημά του ήταν αν θα γεννήσω σε κλινική ή σε νοσοκομείο. Ευχάριστο μου φάνηκε αυτό που άρχσε να μιλάει για τοκετό (είμαι μόλις 7 εβδομάδων έγγυος) αλλά αναρωτιέμαι αν είναι όντως τόσο απλά τα πράγματα. Μήπως να ζητήσω κα μία δεύτερη γνώμη;
Παλιά 16-06-10, 20:03   #26
elenichr27

Προεπιλογή

Gina77 όλων των γιατρών το μέλημα είναι το πού θα γεννήσουμε, νοσοκομείο ή κλινική γιατί αν αποφασίσουμε και ανακοινώσουμε κλινική τρίβουν από τώρα τα χέρια τους για τον παχυλό μπουναμά που θα τους περιμένει...
Γνώμη μου είναι ότι καλό θα ήταν να ακούσεις και μια δεύτερη γνώμη. Χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλω και όντας άσχετη και άπειρη στα ινομυώματα, περίεργο που δεν σου σύστησε ξεκούραση, προσοχή στο sex, και τέλος αρκετά utrogestan την ημέρα...Ο δικός μου γιατρός εστίασε σε αυτά αρχής εξαρχής!

Παλιά 17-06-10, 15:46   #27
gina77

gina77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ elenichr, κι εγώ το ίδο σκέφτομαι. Θα ρωτήσω και κάποιον άλλο γιατρό αλλά θα περιμένω λίγο γιατί μόνο στη σκέψη ότι μπορεί να δει κάτι αρνητικό αγχώνομαι πάρα πολύ... Ευτυχώς δεν κουράζομαι στη δουλειά μου και γενικά νιώθω πολύ καλά. Απ'ότι έχω καταλάβει τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα για τα ινομυώματα και απλά προσπαθώ να σκέφτομαι ότι όλα θα πάνε καλά. Μου είπε μάλιστα ο γιατρός ότι είμαι πολύ τυχερή που δεν έγινε η εμφύτευση στη μέση της μήτρας αλλά λίγο πιο πάνω, διαφορετικά ο σάκος θα έπεφτε ακριβώς πάνω στο ινομύωμα. Ίσως τελικά να προνοεί η φύση...
Παλιά 17-06-10, 19:49   #28
elenichr27

Προεπιλογή

Gina77 ελπίζω και ο δεύτερος γιατρός να είναι το ίδιο καθησυχαστικός όσο και ο πρώτος! Πολλές γυναίκες βρέθηκαν σε παρόμοια θέση με την δική μας και όλα τους πήγανε καλά! Ας προσπαθούμε να είμαστε αισιόδοξες! Ομολογώ ότι στην αρχή πανικοβλήθηκα αλλά το μόνο που μας μένει τελικά είναι να είμαστε ψύχραιμες...Καλά αποτελέσματα λοιπόν!

Παλιά 20-07-10, 13:07   #29
million$$baby

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
million$$baby χωρίς αξιολόγηση
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο γιαννουλιτσα Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!διαβαζω περιστασιακα τη σελίδα αλλα πρωτη φορα στελνω.Μου βρηκαν ινομυωμα 5*7 εκ. ,...στον ελεγχο μου βρηκαν μια κυστη σε στομαχι κ παγκρεας κι αποφασιστηκε να αφαιρεθει πρωτα αυτη γιατι πιεζε ζωτικα οργανα.μεγαλο χειρουργειο....ευτυχως η βιοψια ηταν καλη!...
γιαννουλιτσα μου τι να πω, ευτυχώς έγιναν όλα και τελείωσαν καλά. Τώρα μπορεί να κάνεις τις "ευχάριστες" προσπάθειες σου για ένα γλυκούλικο μωράκι Εγώ έμαθα ότι είμαι έγκυος μια Τρίτη και την Κυριακή πήγα στα επείγοντα και νοσηλεύτικα για δύο εβδομάδες γιατί έχω μια μεγάλη κύστη ~13εκ στο νεφρό μου και είχα αιμορραγία. Τελικά αρκετούς μήνες μετά, στον 5ο της κύησης μου, έκανα μαγνητική χωρίς σκιαγραφικό και μου είπαν οτι η κύστη είναι στο πάγκρεας Επίσης είναι και ύποπτη, μπορεί να είναι καλοήθης ή κακοήθης, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε εξετάσεις λόγω κύησης γιατί είναι επεμβατικές. Έφαγα μια φρίκη τις πρώτες μέρες αλλά τώρα ηρέμισα. Τα βλέπω πιο ψύχραιμα. Έχω και δύο ινομυώματα περίπου 4εκ το καθένα, αλλά στην παρούσα φάση είναι το λιγότερο που με απασχολεί. Σε ποιά πόλη έκανες την εγχείρηση? Εσύ πως ήσουν ψυχολογικά;
Ο χρήστης million$$baby δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-10, 12:47   #30
sofiaaa

sofiaaa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή κ εγω φοβαμαι...

Γεια σας κοριτσια...κ εγω πριν 4 μηνες ειδαμε σε υπερηχο εντελως τυχαια μια κυστη κ 3 ινομυωματα..τωρα πριν μερες που ξαναεκανα υπερηχο ειδαμε κ αλλο ενα πολυ μικρο. πριν τα ινομυωματα ουτε πονους περιοδου ουτε τπτ. Τωρα ποναω λιγο κ εχω κ περισσοτερη ροη. Ο γιατρος μου, μου ειπε δεν τα πειραζουμε αν κ τωρα που τα ξαναειδαμε εχουν μεγαλωσει λιγο συν το ενα μικρουλι που εγβαλα!! ειμαι στον 2ο μηνα προσπαθειας για να μεινω εγκυος. εξαλλου ο γιατρος μου συνεστησε να μεινω γρηγορα, λογο ινομυωματων. Αλλα ειμαι μες στο αγχος οσο μου το θετει ετσι. Τωρα με σταθερο παντα κυκλο περιμενω περιοδο ''που να μην ερθει δλδ'' 30.10 κ ηρθα σε επαφη ολες τις γονιμες μερες. Για να δουμε! σορρυ για την πολυλογια αλλα ανησυχω για τα ινομυωματα κ για το τι μπορει να συμβει ειτε μεινω ειτε οχι. ειμαι πολυ φοβιτσιαρα γενικα. κ θελω τοοοοσο ενα μπεμπουλι. Ο γιατρος μου προς το παρον ειναι πολυ καθησυχαστικος κ τον εμπιστευομαι, αλλα αγχωνομαι πολυ κ για ολα. ευτυχως απο οτι μου ειπε κ ειδαμε...ειναι ολα εκτος μητρας.
Ο χρήστης sofiaaa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-10, 12:56   #31
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofiaaa Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κοριτσια...κ εγω πριν 4 μηνες ειδαμε σε υπερηχο εντελως τυχαια μια κυστη κ 3 ινομυωματα..τωρα πριν μερες που ξαναεκανα υπερηχο ειδαμε κ αλλο ενα πολυ μικρο. πριν τα ινομυωματα ουτε πονους περιοδου ουτε τπτ. Τωρα ποναω λιγο κ εχω κ περισσοτερη ροη. Ο γιατρος μου, μου ειπε δεν τα πειραζουμε αν κ τωρα που τα ξαναειδαμε εχουν μεγαλωσει λιγο συν το ενα μικρουλι που εγβαλα!! ειμαι στον 2ο μηνα προσπαθειας για να μεινω εγκυος. εξαλλου ο γιατρος μου συνεστησε να μεινω γρηγορα, λογο ινομυωματων. Αλλα ειμαι μες στο αγχος οσο μου το θετει ετσι. Τωρα με σταθερο παντα κυκλο περιμενω περιοδο ''που να μην ερθει δλδ'' 30.10 κ ηρθα σε επαφη ολες τις γονιμες μερες. Για να δουμε! σορρυ για την πολυλογια αλλα ανησυχω για τα ινομυωματα κ για το τι μπορει να συμβει ειτε μεινω ειτε οχι. ειμαι πολυ φοβιτσιαρα γενικα. κ θελω τοοοοσο ενα μπεμπουλι. Ο γιατρος μου προς το παρον ειναι πολυ καθησυχαστικος κ τον εμπιστευομαι, αλλα αγχωνομαι πολυ κ για ολα. ευτυχως απο οτι μου ειπε κ ειδαμε...ειναι ολα εκτος μητρας.
Συνήθως οι γιατροί προτείνουν αφαίρεση των ινομυομάτων αν είσαι σε φάση που προσπαθείς να συλλάβεις, γιατί χαρακτηρίζονται ως παράγοντας υπογονιμότητας. Αλλά αφού είναι εκτός μήτρας, γιατί αγχώνεσαι;
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-14, 01:33   #32
Nadia 37

Περιοχή: Παλαιό φάληρο
Nadia 37 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως οι γιατροί προτείνουν αφαίρεση των ινομυομάτων αν είσαι σε φάση που προσπαθείς να συλλάβεις, γιατί χαρακτηρίζονται ως παράγοντας υπογονιμότητας. Αλλά αφού είναι εκτός μήτρας, γιατί αγχώνεσαι;

Ναι τα ινομυώματα είναι παράγοντας μείωσης της γονιμότητας άλλα όχι μηδενισμού της. Συχνά τα ζευγαρία που κάνουν εξωσωματική οι γιατροί τους το θέτουν ως προαπαιτούμενο.

Η αφαίρεση πάντως γίνεται στο 99% είτε υστεροσκοπικά είτε λαπαροσκοπικά, είναι απλή και δεν νοσηλεύεσαι, φευγεις από το νοσοκομείο την ίδια μέρα.
Δες τα βίντεο πως γίνεται και με τους 2 τρόπους εδώ και εδώ
Ο χρήστης Nadia 37 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές