Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδίατρος ΙΚΑ δεν μου γράφει το εμβόλιο


Elli

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πήγα σήμερα στο Ικα με τη συνταγή για να μου γράψει η παιδίατρος τα εμβόλια neisvac και δεν μου τα έγραψε.

Να σημειώσω ότι στη συγκεκριμένη γιατρό δεν είχα ξαναπάει.Μέχρι τώρα πήγαινα σε μια άλλη η οποία πάντα μου τα έγραφε χωρίς αντίρρηση.

 

Μου έδειξε λοιπόν την εγκύκλιο η οποία αναφέρει κάποιους όρους τους οποίους δεν πληρούσα,πχ, λέει απαιτείται η φυσική παρουσία του ασφαλισμένου στι Ικα,και φυσικά εγώ δεν είχα τα παιδιά μαζί μου γιατί είναι σχεδόν αδύνατον να τις πάρω μαζί εκεί που είναι το Ικα της περιοχής μου.

 

Τη ρωτάω λοιπόν "δηλαδή η συνάδελφός σας που μου έγραφε εως τώρα εμβόλια το έκανε κατά παράβαση των διατάξεων της εγκυκλίου;"

Μου απάντησε ότι δεν ξέρει,πάντως τώρα δεν γίνεται γιατί λέει έχει αλλάξει η μορφή των συνταγών και είναι ηλέκτρονικές (:?:)και δεν γίνονται αυτά που γινόντουσαν ως τώρα.:?::?::?:

 

Γνωρίζεται αν όντως έχει αλλάξει κάτι και αν ισχύουν τα όσα μου είπε;

Έκλεισα πάλι ραντεβού με την άλλη γιατρό τώρα για την Τρίτη αλλά αναρωτιέμαι μήπως μου πει τα ίδια και κάνω άδικα τον κόπο...Βέβαια μιλάμε και για 67 ευρώ έτσι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαι στην δουλεία και δεν θυμάμαι απλά μήμπως αυτό το εμβόλιο δεν γράφεται γιατί κάποια γράφονται και κάποια όχι .Δεν νομίζω ότι πρέπει να έχεις το παιδί μαζί και εγώ πριν λίγες μέρες που έγραψα φάρμακα της μικρρης δεν την είχε μαζί ο πεθερός μου (ελεος!!)απλά ξέρω ότι χρειάζεται και το βιβλιάρειο υγείας μαζί για να επιβεβαιώνει ότι κάνει τα εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που εχει αλλαξει ειναι οτι για να σου γραψει εμβολιο πρεπει να βγαλεις ΑΜΚΑ στο παιδι οχι το δικο σου ... το οποιο γινετε μεσα σε 2 μερες σε ενα γραφειο του ΚΕΠ . Να σου πώ πάρε τηλεφωνο στο 184 και κλεισε ραντεβου με την αλλη παιδιατρο στο ικα της περιοχης σου

 

επίσης ποια εμβολια ειναι ???

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην δουλεία και δεν θυμάμαι απλά μήμπως αυτό το εμβόλιο δεν γράφεται γιατί κάποια γράφονται και κάποια όχι .Δεν νομίζω ότι πρέπει να έχεις το παιδί μαζί και εγώ πριν λίγες μέρες που έγραψα φάρμακα της μικρρης δεν την είχε μαζί ο πεθερός μου (ελεος!!)απλά ξέρω ότι χρειάζεται και το βιβλιάρειο υγείας μαζί για να επιβεβαιώνει ότι κάνει τα εμβόλια.

 

υπαρχουν εβμολια που δεν γραφοντε όπως της ιπατιτιδας που θα κανω στην μικρη τωρα λογω σταθμου και καποιο αλλο αλλα δνε θυμαμαι πιο ....

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το εμβόλιο του μηνιγγιτιδόκοκκου καλύπτεται από το ΙΚΑ.Και ο φαρμακοποιός με διαβεβαίωσε.Η αντίρρηση που μου έφερε δεν είχε να κάνει με το εμβόλιο.

Έχω γράψει κι άλλες φορές εμβόλια χωρίς να τις έχω μαζί μου,δε μου είπανε τίποτα ούτε βλακείες για ηλεκτρονικές συνταγές...

ΑΜΚΑ έχουνε οι μικρές μου.Και εννοείται πως είχα και βιβλιάριο και συνταγές μαζί μου και απ'όλα.Να υποθέσω πως είναι μια ηλίθια που δεν ήθελε να με εξυπηρετήσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά δεν ήθελε να σου το γράψει γιατί πληρώνεις εξωτερικό γιατρό κ όχι εκείνη. Οι ηλεκτρονικές συνταγές είναι γεγονός, αλλά όχι λόγος να μη σου γράφει φάρμακα. Αν δεν έχεις ΑΜΚΑ, τότε δεν μπορεί να σου γράψει τίποτα κ κανείς στο ΙΚΑ.

Να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν το συγκεκριμένο εμβόλιο γράφεται στο ΙΚΑ ή αν το κάνεις στο ειδικά κέντρα που έχει για το σκοπο αυτό. Παντως δεν κάνει 67, αλλά 33,58 για την ακρίβεια

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν ήθελε να σου το γράψει γιατί πληρώνεις εξωτερικό γιατρό κ όχι εκείνη. Οι ηλεκτρονικές συνταγές είναι γεγονός, αλλά όχι λόγος να μη σου γράφει φάρμακα. Αν δεν έχεις ΑΜΚΑ, τότε δεν μπορεί να σου γράψει τίποτα κ κανείς στο ΙΚΑ.

Κι εγώ αυτό που λες υποθέτω...:?

Φυσικά και έχουμε ΑΜΚΑ όλα τα μέλη της οικογένειας...

Να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν το συγκεκριμένο εμβόλιο γράφεται στο ΙΚΑ ή αν το κάνεις στο ειδικά κέντρα που έχει για το σκοπο αυτό. Παντως δεν κάνει 67, αλλά 33,58 για την ακρίβεια

 

Λετε αυτό να κάνει τη διαφορά;

Γιατί για τις προηγούμενες δόσεις δεν είχα πάει να τα γράψω.Εκτός κι αν είχε ξεχάσει να ρωτήσει ο άντρας μου στο φαρμακείο αν γράφονται.Αυτή τη φορά του είπανε ότι γράφονται.

67 ευρώ εννοώ 33,58*2,εφόσον είναι δίδυμες;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ναι κορίτσια,τελικά έκλεισα καινούριο ραντεβού με την άλλη παιδίατρο και μου τα έγραψε χωρίς αντίρρηση.

Αρα η προηγούμενη με "φούσκωσε" στο παραμύθι επειδή απλά και μόνο είναι κακοπροαίρετη.Τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

πως νευριαζω..λες και τα δινουν απο την τσεπη τους τα λεφτα οι ανοητοι.. αν ειχες κεφια επρεπε να πας να της τα ψαλλεις ενα χερακι..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...