Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση > Επίδομα Λοχειας - τοκετου ΙΚΑ- ΟΑΕΔ

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-03-10, 10:39   #1
mamavicky

Περιοχή: Ίλιον
mamavicky χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ξέρει κάποιος? (1ος μηνας αδειας κυησεως και αποδοχες απο εργοδοτη)

http://www.anaconda.gr/HTMErgatika/MitrotitaToketos.htm
κορίτσια εδώ λέει πως όταν λείπεις είτε για ασθένεια είτε για άδεια τοκετού κ λοχείας πως παίρνεις απο τον εργοδότη έναν μισθό εάν έχεις κλείσει χρόνο.
ξέρει κανείς?
Ο χρήστης mamavicky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-10, 10:50   #2
RENAH

Το avatar του χρήστη RENAH

RENAH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα .Ειναι αποδοχες ασθενειας.Αν ομως μεσα στο ετος εχει παρει αναρρωτικη για ενα μηνα τοτε τα εχεις πληρωθει

Ο χρήστης RENAH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-10, 11:08   #3
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι ισχύει
παιρνεις 25 μέρες ασθενείας αν δεν έχεις πάρει άλλη αναρρωτική άδεια
Παλιά 30-03-10, 11:12   #4
mamavicky

Προεπιλογή

δηλαδή εγώ που πήρα 2 εβδομάδες αναρρωτική έπρεπε να πληρωθώ εξτρά για τις υπόλοιπες δύο?
Παλιά 30-03-10, 11:29   #5
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

είσαι σε άδεια εγκυμοσύνης τωρα? σε άδεια λοχείας?
τι απ' όλα?
εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έφυγα με άδεια εγκυμοσύνης αρχές Φεβρουαρίου, πληρώθηκα απ' τον εργοδότη τέλος Φεβρουαρίου κανονικά τον μισθό μου για τις μέρες που δουλεψα και κάποιες απ' τις μερες ασθενείας και τέλος Μαρτίου τις υπόλοιπες μέρες ασθενείας.
Παλιά 30-03-10, 11:36   #6
mamavicky

Προεπιλογή

οχι επέστρεψα αλλά έχω την εντύπωση πως δεν έχω πάρει αυτά τα χρήματα για αυτό ρωτάω...
Παλιά 30-03-10, 11:38   #7
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπορείς να ζητήσεις να σου δείξουν αναλυτικά τις αποδοχές σου
αν εχεις παρει δυο εβδομαδες αναρρωτική άδεια (δλδ 10 εργάσιμες), δικαιούσαι να σου πληρώσει 15 μέρες ασθενείας
Παλιά 28-07-10, 16:14   #8
Georgia1

Περιοχή: Thessaloniki
Georgia1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Μία μικρή Βοήθεια!!!!

Καλησπέρα!! Έχω καιρό να γράψω!! Είμαι στην 35η εβδομάδα και δυστυχώς ακόμα δουλεύω (μαύρα)!!

Πήγα στο ΙΚΑ και πήρα το επίδομα που δικαιούμαι. Στα χαρτιά σταμάτησα την εργασία μου στις 17/07/2010
Σήμερα ο εργοδότης μου με ενημέρωσε ότι θα λάβω άλλα 130? για την "εκκαθάριση Ιουλίου". Και τον Αύγουστο άλλα τόσα περίπου.

Το ποσό αυτό δεν έχει καμία σχέδη με τα χρήματα που θα πάρω για την δουλειά μου (από τις 17/07/2010 μέχρι και σήμερα) αλλά είναι συμπληρωματικό του ποσού του ΙΚΑ.

Είχα καλή εγκυμοσύνη και ευτυχώς δεν έλειψα ούτε μέρα!

Το ΙΚΑ εμένα με ενημέρωσε ότι θα λάβω συμπληρωματικά 765? από τον εργοδότη μου. Μου ήρθε κεραμίδα όταν είδα τα 130?.

Μπορείτε να με βοηθήσετε πως να τα υπολογίσω αυτά τα χρήματα??
Ευχαριστώ πολύ!
Ο χρήστης Georgia1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-10, 14:37   #9
xeniko

xeniko χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΠΛΗΡΩΜΗ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

Κορίτσια,

Έχω μια απορία. Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και περιμένω το δευτερο παιδί μου. Και την πρώτη φορά που γέννησα και τώρα, ο εργοδότη μου λέει ότι οι πρώτες 25 (22 εργάσιμες) μέρες της άδειας μητρότητας που θα πάρω θα δηλωθουν σαν άδεια ασθενείας και θα τις πληρωθώ και από τη δουλειά μου και από το ΙΚΑ και γι'αυτό όταν επιστρέψω στη δουλειά θα μου κρατήσουν αυτά τα χρήματα από τον πρώτο μισθό μου. Έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία; Ξέρετε τι ισχύει;

Ευχαριστώ!
Ο χρήστης xeniko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-10, 14:47   #10
martavani

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
martavani χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xeniko Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια,

Έχω μια απορία. Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και περιμένω το δευτερο παιδί μου. Και την πρώτη φορά που γέννησα και τώρα, ο εργοδότη μου λέει ότι οι πρώτες 25 (22 εργάσιμες) μέρες της άδειας μητρότητας που θα πάρω θα δηλωθουν σαν άδεια ασθενείας και θα τις πληρωθώ και από τη δουλειά μου και από το ΙΚΑ και γι'αυτό όταν επιστρέψω στη δουλειά θα μου κρατήσουν αυτά τα χρήματα από τον πρώτο μισθό μου. Έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία; Ξέρετε τι ισχύει;

Ευχαριστώ!
Θα πληρωθείς ένα μέρος από την δουλεία σου και ένα μέρος απο το ΙΚΑ για τις πρώτες 25. Για όλες τις άλλες μέρες μέχρι να επιστρέψεις πληρώνεσε απο το ΙΚΑ. Όταν με το καλό επιστρέψεις στη δουλεία σου πληρώνεσε κανονικά απο τον εργοδότη σου χωρίς να σου κρατήσει τίποτα.
Παλιά 23-09-10, 14:49   #11
Coraline

Coraline χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μέχρι τις πρώτες 30 μέρες νομίζω όντως έχουν κάποια διαφορά. Από ότι θυμάμαι είχα πληρωθεί από το ΙΚΑ και όχι από τον εργοδότη. Αυτό που ήταν όμως διαφορετικό σε σχέση με τις υπόλοιπες μέρες ήταν ότι μου είχαν καταβάλει εισφορές για το διάστημα αυτό.
Παλιά 23-09-10, 14:55   #12
martavani

Προεπιλογή

Οι μέρες που καθόμαστε είναι 119. 56 πριν και 63 μετά τον τοκετό. Για τις 25 απο τις 56 πριν τον τοκετό πληρώνεσε ένα ποσό απο τον εργοδότη και ένα απο το ΙΚΑ σαν άδεια ασθενείας. Όλα τα υπόλοιπα απο το ΙΚΑ. Είμαι λογίστρια και γέννησα πριν 5 μήνες οπότε τα έχω ψάξει αρκετά καλα.
Παλιά 23-09-10, 14:57   #13
xeniko

xeniko χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έχετε ιδέα από που μπορώ να πάρω υπεύθυνη (εννοώ από φορέα) απάντηση; Γιατί το 2008 που γέννησα το πρώτο ο εργοδότης μου κράτησε ολόκληρο το μισθό των ημερών που θεωρήθηκαν άδεια ασθενείας με τη δικαιολογία ότι τις πληρώθηκα από το ΙΚΑ και τώρα πάλι μου λένε ότι θα κάνουν το ίδιο και πρέπει να τους προσκομίσω το χαρτί για το επίδομα κυοφορίας για να δουν πόσα μου έδωσε το ΙΚΑ και να μου τα αφαιρέσουν.
Ο χρήστης xeniko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-10, 15:07   #14
martavani

Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχετε ιδέα από που μπορώ να πάρω υπεύθυνη (εννοώ από φορέα) απάντηση; Γιατί το 2008 που γέννησα το πρώτο ο εργοδότης μου κράτησε ολόκληρο το μισθό των ημερών που θεωρήθηκαν άδεια ασθενείας με τη δικαιολογία ότι τις πληρώθηκα από το ΙΚΑ και τώρα πάλι μου λένε ότι θα κάνουν το ίδιο και πρέπει να τους προσκομίσω το χαρτί για το επίδομα κυοφορίας για να δουν πόσα μου έδωσε το ΙΚΑ και να μου τα αφαιρέσουν.
Ο εργοδότης σου πρέπει να σου πληρώσει τη διαφορά απο αυτα που πηρες απο το ΙΚΑ για τις 25 ημερες της άδειας που θεωρείτε σαν ασθένεια. Δεν έχετε λογιστή στην εταιρία? Ρωτά στο ΙΚΑ να σου πουν. Εμείς πάντως έτσι τα υπολογίζουμε σε όλες τις κοπλες.
Παλιά 23-09-10, 15:10   #15
martavani

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το ΙΚΑ σου δίνει επίδομα κυοφορίας για 56 ημέρες. Ο εργοδότης σου εμπλεκετε μόνο στις 25 πρώτες. Είναι λάθος αυτο που σου λέει. Θα σου πληρώσει τη διαφορά για τις 25. Με τις υπόλοιπες δεν έχει καμια δουλεία.
Παλιά 23-09-10, 15:20   #16
nancou

Το avatar του χρήστη nancou

Περιοχή: θεσσαλονικη
nancou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ???

Χαιρετε!!!

Εχω παρει την αδεια μητροτητας απο 26/08. πηρα το επιδομα απο το ΙΚΑ (μισθος 1.111 μεικτα/επιδομα 1.211). Μου ειπανε στο ΙΚΑ οτι ειναι υποχρεωμενος ο εργοδοτης να μου πληρωσει τις πρωτες 25 μερες της αδειας και τις υπολοιπες θα τις παρω απο τον ΟΑΕΔ μετα τη γεννα...
Το θεμα μου τωρα ειναι...μεχρι ποτε ειναι υποχρεωμενος ο εργοδοτης να μου πληρωσει αυτες τις 25 μερες? η τελευταια μερα των 25 ηταν 21/09..παρολα αυτα η λογιστρια της εταιριας που δουλευω ειπε οτι θα μου τα δωσουν τον Νοεμβριο μαζι με την μισθοδοσια του Σεπτεμβριου (οπως καταλαβαινετε η μισθοδοσια ειναι 2 μηνες πισω)

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΛΙΙΙΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟ...
οσυς μηνες δουλευα δεν μου δωσανε το επιδομα γαμου...παρολο που τουσ εδωσα οσα χαρτια χρειαζονταν και μου ειπαν οτι θα το παρω....εχω το δικαιωμα τωρα να ζητησω τα επιδοματα ολων το μηνων αναδρομικα????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!
Ο χρήστης nancou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-10, 15:41   #17
στελλαμ

στελλαμ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα πάντως στη δουλειά (όπως έγινε και στο πρώτο μου παιδί που ήταν άλλος εργοδότης) μου είπαν μόλις πάρω και το επίδομα λοχείας (αφού γεννήσω δηλ) να τους πάω το χαρτί με το τι λεφτά πήρα από το ΙΚΑ και θα με πληρώσουν με την τρέχουσα μισθοδοσία. Νομίζω ότι έτσι γίνεται γενικά

Ο χρήστης στελλαμ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-10, 15:47   #18
nancou

Το avatar του χρήστη nancou

Περιοχή: θεσσαλονικη
nancou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!
Ο χρήστης nancou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-10, 19:11   #19
marilu

marilu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

Βοηθήστε με λιγάκι όποια ξέρει, γιατι μου τα μασάει το λογιστήριο στην εταιρεία που δουλεύω. Ειμαι έγκυος στην 33 εβδομάδα, έπρεπε να έχω σταματήσει 15-10.Δουλεύω όμως ακόμα για να πάρω την άδεια μετά τη γέννα(όπως και άλλες κοπέλες στη δουλειά). Πηγα και πήρα τα λεφτά απο το ΙΚΑ σήμερα επιδόματος κυοφορίας. Άσχετο απο το επίδομα ο εργοδότης πρέπει να μου καταβάλει 1 μήνα ασθενείας, αφου΄δεν έχω πάρει και καθόλου αναρρωτική σωστά?

Στο λογιστήριο που πήγα σήμερα,μου ζήτησε το χαρτί του ΙΚΑ για να το δει. Όμως μου κατέβαλε τη μισθοδοσία όλου του μήνα, έκανε λάθος. Άρα μου πληρώνει άλλο μισό μήνα ασθενείας ακόμα σωστα? Και το δώρο Χριστουγέννων ολόκληρο σωστά?

Τότε γιατι μου έβγαλε ενα κονδύλι σχεδόν 1 μισθό ότι της χρωστάω και μου είπε οτι θα μου τα κρατήσει απο αυτά που θα μου έδινε και άρα δεν παίρνω τίποτα άλλο?

Συνήθως απο ΙΚΑ, ΟΑΕΔ και εργοδότη φτάνεις σχεδόν το μισθό που θα έπαιρνες αν δούλευες, έτσι δεν είναι? Τοτε τι συμβαίνει?
Ο χρήστης marilu δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-10, 19:31   #20
gab1

gab1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κανονικα δεν επρεπε να δουλεβεις .πριν τη γενα 2 μηνες και 2 μηνες μετα δεν πρεπει να δουλεβεις για τι σε πληρονει το ικα.αφτες 4 μηνες πρεπει να παρεις σκεδων οσο θα δουλεψσες.ο εργοδοτη δεν επρεπε να σε πληροσει τορα.και για τι αδεια μιλας?
Ο χρήστης gab1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-10, 01:28   #21
angelino77

Περιοχή: θεσσαλονίκη
angelino77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απλα για την αδεια δεν μπορεις να καλυφθεις απο πουθενα αν τυχον αρνηθει να στην δωσει μετα την λοχεια, και εσυ δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα. Εμπιστευεσαι τον εργοδοτη σου τοσο πολύ?

Για τα χρηματα τωρα, πληρωνεσαι απο το ΙΚΑ για 53 ημερες το δειχνεις το χαρτι στον εργοδοτη και σου βγαζει την διαφορα. ικα+εργοδοτης=μισθος για 1 μηνα και φυσικα 25 ενσημα.

Αν σου πληρωσε ολο τον μηνα εσυ της χρωστας οχι αυτη.
Μετα την γεννα που θα παρεις και απο τον ΟΑΕΔ χρηματα θα πρεπει οντως να συμπληρωσεις 4 μισθους περιπου.
Ο χρήστης angelino77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-10, 13:02   #22
sofaki1978

Το avatar του χρήστη sofaki1978

sofaki1978 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

θα πρεπει ο εργοδοτης να σου δωσει τα χρηματα που θα σου εδινε αν επαιρνες αναρρωτικη.δηλαδη αν επαιρνες 25 μερες αναρρωτικη θα επαιρνες ενα ποσο απο το ικα και ενα ποσο απο τον εργοδοτη.εαν σου αναλογουσε να παρεις π.χ. 300 ευρω απο το ικα και 400 ευρω απο τον εργοδοτη (τυχαια ποσα) για την αναρρωτικη, ο εργοδοτης θα πρεπει να σου δωσει αυτα τα 400 ευρω.

οποτε πρεπει να σου πληρωσει τον μηνα που δουλεψες + το ποσο της ανναρρωτικης που δεν πηρες.

Ο χρήστης sofaki1978 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-10, 17:23   #23
marilu

marilu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σωστά, για αυτό λέω και εγώ πως πρέπει να μου πληρώσει απο 15/10 που έχω σταματήσει επίσημα,μέχρι 15/11. 1 μήνας αναρρωτική. Αρα πρέπει να μου δώσει και τις 15 ημέρες του Νοεμβρίου σαν αναρρωτική σωστα μέχρι εδώ?

Εμένα μου είπε πως πρέπει να μου πάρει πίσω 2 ποσά, τα μισά απο τον Οκτώβριο που με πλήρωσε κανονικά και το ποσό της αναλογίας εργοδότη-ικα. To δώρο Χριστουγένων γιατί μου το κρατάει τότε?

Και ναι, έχουμε συμφωνήσει για την άδεια και τους εμπιστεύομαι απολυτα σε αυτό.
Παλιά 28-10-10, 23:13   #24
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marilu Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά, για αυτό λέω και εγώ πως πρέπει να μου πληρώσει απο 15/10 που έχω σταματήσει επίσημα,μέχρι 15/11. 1 μήνας αναρρωτική. Αρα πρέπει να μου δώσει και τις 15 ημέρες του Νοεμβρίου σαν αναρρωτική σωστα μέχρι εδώ?

Εμένα μου είπε πως πρέπει να μου πάρει πίσω 2 ποσά, τα μισά απο τον Οκτώβριο που με πλήρωσε κανονικά και το ποσό της αναλογίας εργοδότη-ικα. To δώρο Χριστουγένων γιατί μου το κρατάει τότε?

Και ναι, έχουμε συμφωνήσει για την άδεια και τους εμπιστεύομαι απολυτα σε αυτό.

πρεπει να πληρωθεις τα δεδουλευμενα σου,δηλαδη απο 15/10 μεχρι 15/11.και + την αναρρωτικη σου.το δωρο χριστουγεννων θα το παρεις κανονικοτατα οταν ερθει η ωρα.συμφωνουμε?

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-10-10, 13:16   #25
marilu

marilu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν, να διευκρινίσω τα εξής: Μου είπε οτι θα με βάλει στη μισθοδοσία πιο νωρίς όμως όταν είναι να επιστρέψω, βάσει της ημερομηνίας του ΙΚΑ, μάλλον για αυτό δεν μου πληρώνει τα δεδουλευμένα τώρα. ¨Ομως την αναρρωτική και το δώρο το παίρνω κανονικά,έτσι. Θα ξαναμιλήσω μαζί τους και θα επανέλθω. Ίσως μπερδεύτηκε. Τι να πω.
Παλιά 31-10-10, 22:45   #26
Συντονιστής Ε
Εθελοντ. Συντονιστής Moderator

Το avatar του χρήστη Συντονιστής Ε

Συντονιστής Ε χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marilu Εμφάνιση μηνυμάτων
Βοηθήστε με λιγάκι όποια ξέρει, γιατι μου τα μασάει το λογιστήριο στην εταιρεία που δουλεύω. Ειμαι έγκυος στην 33 εβδομάδα, έπρεπε να έχω σταματήσει 15-10.Δουλεύω όμως ακόμα για να πάρω την άδεια μετά τη γέννα(όπως και άλλες κοπέλες στη δουλειά). Πηγα και πήρα τα λεφτά απο το ΙΚΑ σήμερα επιδόματος κυοφορίας. Άσχετο απο το επίδομα ο εργοδότης πρέπει να μου καταβάλει 1 μήνα ασθενείας, αφου΄δεν έχω πάρει και καθόλου αναρρωτική σωστά?

Στο λογιστήριο που πήγα σήμερα,μου ζήτησε το χαρτί του ΙΚΑ για να το δει. Όμως μου κατέβαλε τη μισθοδοσία όλου του μήνα, έκανε λάθος. Άρα μου πληρώνει άλλο μισό μήνα ασθενείας ακόμα σωστα? Και το δώρο Χριστουγέννων ολόκληρο σωστά?

Τότε γιατι μου έβγαλε ενα κονδύλι σχεδόν 1 μισθό ότι της χρωστάω και μου είπε οτι θα μου τα κρατήσει απο αυτά που θα μου έδινε και άρα δεν παίρνω τίποτα άλλο?

Συνήθως απο ΙΚΑ, ΟΑΕΔ και εργοδότη φτάνεις σχεδόν το μισθό που θα έπαιρνες αν δούλευες, έτσι δεν είναι? Τοτε τι συμβαίνει?
Δειτε και αυτο : επιδοματα μετα την αναρρωτικη
Ο χρήστης Συντονιστής Ε δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-11, 15:02   #27
Velina

Περιοχή: Athens
Velina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΙΚΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΦΙΛΕΣ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ!
ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ? ΤΟ ΙΚΑ ΛΕΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ 3 ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΦΟΥ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ! ΕΧΩ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ.
ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ (ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ) ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...
Παλιά 28-01-11, 15:13   #28
Coraline

Coraline χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω το ΙΚΑ δεν σου πλήρωσε το μισό ημερομίσθιο για όσες ημέρες είσαι σε άδεια τοκετού/λοχείας;
Παλιά 28-01-11, 15:43   #29
Velina

Velina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ 1338,96? ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ
Παλιά 28-01-11, 15:49   #30
sofaki1978

Προεπιλογή

φανταζομαι δουλεψες σε ολη την διαρκεια εγκυνοσυνης σου?γιατι εαν εχεις παρει πανω απο 25 μερες αναρρωτικη δεν παιρνεις κατι απο τον εργοδοτη.με δεδομενο οτι δεν εχεις παρει αναρρωτικη αυτο που ξερω ειναι οτι ο εργοδοτης πρεπει να σου δωσει το ποσο που θα σου εδινε εαν επαιρνες αναρρωτικη.δηλαδη εαν επαιρνες 25 μερες αδεια θα σου εδινε ενα ποσο το ικα και ενα ο εργοδοτης.αυτο το ποσο λοιπον πρεπει να σου δωσει.επισης αυτο που ξερω ειναι οτι ο εργοδοτης τις 3 πρωτες μερες αναρρωτικης σου δινει μισο ημερομισθιο και απο εκει και μετα ξεκιναει η αναλογια με το ικα.ελπιζω να μην σε μπερδεψα.

Παλιά 28-01-11, 16:27   #31
Velina

Velina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΑΡΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΕΤΣΙ? ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ 07/ΙΑΝ ΜΕ ΠΗΤ 05/ΜΑΡ
ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ 1338,96? ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Κ 566,03? ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΕΙΚΤΟ 1243,13?. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ? ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ?
Παλιά 28-01-11, 16:47   #32
Velina

Velina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

SOFAKI NAI ME BERDEPSES. TI ENNOEIS ANAROTIKI ADEIA? DEN PIRA ANAROTIKA ALLA TIN ADEIA TOU IKA 56 MERES PRIN. KOITA LIGO PANO POU GRAFO KAI POSA, MIPOS K VGALO AKRI MORE AN BOREITE NA ME VOI8ISETE FISIKA
Παλιά 28-01-11, 16:47   #33
sofaki1978

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Velina Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΑΡΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΕΤΣΙ? ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ 07/ΙΑΝ ΜΕ ΠΗΤ 05/ΜΑΡ
ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ 1338,96? ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Κ 566,03? ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΕΙΚΤΟ 1243,13?. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ? ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ?

με μια πρωτη ματια δεν βλεπω κατι λαθος,εγω εχω μικτο λιγο πιο πανω απο εσενα και πηρα 1430 ευρω επιδομα κυοφοριας.και αυτα που σου εδωσε ο εργοδοτης σου φαινονται οκ.

Παλιά 28-01-11, 16:50   #34
sofaki1978

Προεπιλογή

συγνωμη που σε μπερδεψα.αυτα τα λεφτα που σου εδωσε ο εργοδοτης δεν θα σου τα εδινε εαν ειχες παρει αναρρωτικη γι"αυτο σε ρωτησα.εγω που ειχα παρει 3 μηνες σχεδον αναρρωτικη δεν πηρα κατι απο τον εργοδοτη οταν βγηκα σε αδεια κυοφοριας, μονο απο το ικα.

τα λεφτα σου ειναι οκ κατα 99%.

Παλιά 29-01-11, 08:03   #35
Velina

Velina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

NA ROTISO OMOS KATI? IPOTI8ETAI OTI PLIRONOMASTE ANALOGA ME TO MEIKTO MAS GIA 56 MERES SOSTA? OTAN EGO PAIRNO 1243.13 EUR GIA 2 MINES 8A EPREPE NA EINAI TOULAXISTON 2486.26 EUR K EXO PAREI SINOLO APO ERGASIA K IKA 1904.99 EUR.
BOREITE NA MOU EKSIGISETE POS GINETAI? EKTOS AN EGO DEN EXO KATALAVEI SOSTA
Παλιά 29-01-11, 08:37   #36
mariakr

mariakr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το ΙΚΑ σε πληρώνει το μισό ημερομίσθιο για κάθε μία απ' τις 56 ημέρες (το ίδιο συμβαίνει και για την άδεια λοχείας μετά τον τοκετό), δε σε αποζημιώνει κανονικά σαν να δούλευες. Οπότε αν τα υπολογίσεις θα δεις ότί σωστά στα έδωσαν. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποια κοπέλα που ξέρει κάτι άλλο. Εγώ αυτό γνωρίζω.

Ο χρήστης mariakr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-01-11, 08:38   #37
mariakr

mariakr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπάρχει και αλλου στο forum σχετικό θέμα που τα εξηγουν όλα πιο αναλυτικά. Ψαξε να το βρεις και θα το δεις.

Ο χρήστης mariakr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-11, 10:35   #38
sofaki1978

Προεπιλογή

velina εγω πηρα 1430 επιδομα κυοφοριας.οταν πηρα ολα τα επιδοματα απο το ικα και πηγα και στον οαεδ για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας οταν εκανα το συνολο μου βγηκαν οι μισθοι 4 μηνων ακριβως.εχεις να παρεις και αλλα χρηματα,μην ανησυχεις.αλλωστε γι"αυτο υπαρχει ο οαεδ,για να σου συμπληρωσει τα χρηματα που δεν σου εδωσε το ικα.

Παλιά 29-01-11, 16:12   #39
PEPI1979

Το avatar του χρήστη PEPI1979

Περιοχή: Στην πιο γλυκιά αγκαλίτσα της μικρούλας μου...........
PEPI1979 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΛΟΓΙΚΆ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΨΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ .. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ..
Ο χρήστης PEPI1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-11, 18:25   #40
elion

Το avatar του χρήστη elion

elion χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ο εργοδότης θα πρέπει να σου πληρώσει 25 ημέρες αναρρωτική αφου αφαιρεθούν οι τυχών αναρρωτικές που ήδη έχεις πάρεις και είναι περίπου μισό ημερομίσθιο.Με αυτά που θα σου έχει πληρώσει το ΙΚΑ και ο εργοδότης δεν θα βγει το σύνολο των μεικτών μισθών που θα έπερνες...θα προκύψει μια σημαντική διαφορά γύρω στα 1000 ευρώ περίπου απ΄ότι υπολογίζω την οποία θα την πάρεις από τον ΟΑΕΔ καταθέτοντας τα χαρτιά για τη συμπληρωματική παροχή μητρότητας αφότου γεννήσεις.
και έτσι θα είσαι στα λεφτά σου!!!
Ο χρήστης elion δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές