Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-03-10, 20:29   #1
mousetrap

mousetrap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΩΟΘΗΛΑΚΙΟ...τι μεγεθος πρεπει να εχει?

Κοριτσια τι κανετε?εγω σημερα δεν ειμαι κ στα πολυ καλα μου,οι ορμονες μου τα χουν παιξει..τη μια κλαιω την αλλη γελαω κοινως ολα μου φταινε!!!!!Εχω μια ερωτηση..(μη γελαστε)ξερω ολο ερωτησεις ειμαι.....τι μεγεθος εχει ενα ωοθηλακιο πριν σπασει κ βγει το ωαριο?Οταν ειδα στον υπερηχο κατι 1,5 εκατοστο λεω κυστη ειναι μετα μου λεει η γιατρος μου μην ανησυχεις ειναι ωοθηλακιο,κ αναρωτιεμαι εγω?????1,5 εκατοστο ωοθηλακιο στην 6η μερα κυκλου???ελεος τεραστιο δεν ειναι???
Ο χρήστης mousetrap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-10, 22:44   #2
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

λοιπον ....το ωοθυλακιο σπαει στα 19-22χιλ..Βεβαια υπαρχουν κ περιπτωσεις που μπορει να αργησει κ να φτασει τα 23-24(πχ εγω!!!)η και πιο νωρις απο τα 18....γι αυτο το παρακολουθουν με υπερηχους.
Εαν μεγαλωσει πολυ νωρις τοτε το πιο πιθανο ειναι να ειναι τζουφιο(δεν θυμαμαι τωρα την επιστημονικη ορολογια).Κυστη λογιζεται πανω απο 25χιλ αν δεν κανω λαθος...
Καθε μερα μεγαλωνει περι το 1,5χιλ.
Και ολα αυτα συνυπολογιζονται με τον κυκλο της καθε γυναικας.
Αυτα απο μενα κ απο την εμπειρια μου
Παλιά 25-03-10, 22:55   #3
mousetrap

Προεπιλογή

nikijo Σ 'ευχαριστω για την απαντηση κ εγω αυτη την εντυπωση εχω...βεβαια η γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα για το οποιο πρεπει να ανησυχω η να ακολουθησω καποια αγωγη..τι να πω!!!!Μα ποτε δεν μπορω να βρω ακρη μ'αυτους τους γιατρου???????
Παλιά 26-03-10, 01:08   #4
dinami
Απενεργοποιημένος member request

Περιοχή: Αθήνα
dinami χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikijo Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον ....το ωοθυλακιο σπαει στα 19-22χιλ..Βεβαια υπαρχουν κ περιπτωσεις που μπορει να αργησει κ να φτασει τα 23-24(πχ εγω!!!)η και πιο νωρις απο τα 18....γι αυτο το παρακολουθουν με υπερηχους.
Εαν μεγαλωσει πολυ νωρις τοτε το πιο πιθανο ειναι να ειναι τζουφιο(δεν θυμαμαι τωρα την επιστημονικη ορολογια).Κυστη λογιζεται πανω απο 25χιλ αν δεν κανω λαθος...
Καθε μερα μεγαλωνει περι το 1,5χιλ.
Και ολα αυτα συνυπολογιζονται με τον κυκλο της καθε γυναικας.
Αυτα απο μενα κ απο την εμπειρια μου
Τι; Αλήθεια;
Εγώ πήγα το Σάββατο -μετά από 5 μέρες θεραπείας με Clomiphene - που ήταν και η 11η του κύκλου μου και μου βρήκαν 2 ωοθηλάκια, το ένα 23 και το άλλο 26 χιλιοστά! Δηλαδή το δεύτερο θεωρείται κύστη;
Εμένα πάλι μου το χαρακτήρισαν ως πολύ καλό όλο αυτό, έκανα και την pregnyl το ίδιο βράδυο και επαφή σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού πολύ νωρίς τη Δευτέρα... Λέτε να "έσπασαν" νωρίτερα τα πολύ ώριμα αυγουλάκια μου; Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί και αγχωθεί τόσο... Προσπαθώ πάνω από ένα χρόνο φυσιολογικά και είναι η πρώτη φορά που παίρνω φάρμακα (ελπίζω και η τελευταία). Βοήθειααααα
Ο χρήστης dinami δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-10, 12:28   #5
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ποντικακι κ εγω ετσι ημουν...ακους το γιατρο σου κ συνεχιζεις...(αν εχεις ομως αμφιβολιες δεν ειναι κακο να παρεις κ μια δευτερη γνωμη)

Μην αγχωνεσαι!!!!!!(ευκολο να το λες...δυσκολο να το κανεις )
Ισως κυστη πανω απο 25χιλ. ονομαζεται αν ειναι εκτος φασης ωορρηξιας-δλδ πολυ νωρις απο τα μεσα του κυκλου η πολυ μετα απ αυτην- .Οταν εχουμε τεχνητη ωορρηξια τοτε αλλαζουν κ τα νουμερα λιγακι...εσυ περασες κ μενα!!!! εμενα εφτανε 24 με ενεσεις...καλη δυναμη dinami!!!!
Παλιά 26-03-10, 14:34   #6
mousetrap

Προεπιλογή

Kαλημερα σας...nikijo μου δεν αγχωνομαι απλα ειμαι γεματη αποριες κ ερωτησεις!!!!!!!!!!!!Ουτως η αλλως εχουμε ελευθερες επαφες αλλα ξερεις λεμε το κανουμε για μας κ οποτε θελει ας ερθει το μωρο,καλοδεχουμενο θα ειναι!!!!!Μ'αυτον τον τροπο εχουμε καταφερει να βγαλουμε την εμμονη της αποκτησεις παιδιου απ'το μυαλο μας,χαιρομαστε τον ερωτα μας κ περναμε καλα!!!Κ αυτη τη συμβουλη δινω σε ολους:ΚΑΝΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΡΩΤΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΡΩΤΑ Κ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!!Καλο ειναι να εμπιστευτουμε λιγο το σωμα μας κ να αφησουμε την φυση να κανει τη δουλεια της!Ευχομαι σε ολες τις κοπελες εδω να αποκτησουν αυτο που τοσο επιθυμουν!
Παλιά 28-03-10, 09:54   #7
vasso st

Το avatar του χρήστη vasso st

Περιοχή: Πειραιας
vasso st χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mousetrap Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλημερα σας...nikijo μου δεν αγχωνομαι απλα ειμαι γεματη αποριες κ ερωτησεις!!!!!!!!!!!!Ουτως η αλλως εχουμε ελευθερες επαφες αλλα ξερεις λεμε το κανουμε για μας κ οποτε θελει ας ερθει το μωρο,καλοδεχουμενο θα ειναι!!!!!Μ'αυτον τον τροπο εχουμε καταφερει να βγαλουμε την εμμονη της αποκτησεις παιδιου απ'το μυαλο μας,χαιρομαστε τον ερωτα μας κ περναμε καλα!!!Κ αυτη τη συμβουλη δινω σε ολους:ΚΑΝΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΡΩΤΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΡΩΤΑ Κ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!!Καλο ειναι να εμπιστευτουμε λιγο το σωμα μας κ να αφησουμε την φυση να κανει τη δουλεια της!Ευχομαι σε ολες τις κοπελες εδω να αποκτησουν αυτο που τοσο επιθυμουν!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!
Ο χρήστης vasso st δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές