Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

8η εβομαδα και αιμα??


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσάκια! Είμαι στο τέλος της 8ης εβδομαδας και εδω και 15 μέρες έχω αίμα στο σκούπισμα, άλλοτε ροζ, καφε μπεζ. Δυο φορές ήτανε μπόλικο, σαν περιόδου. Ο γιατρός επιμένει οτι δεν είναι αποκόλληση και οτι απλά συμβαίνει. Παίρνω utrogestan 200mg 3 φορες τη μέρα και τώρα μου έδωσε να πάρω rulid αντιβίωση για 6 μέρες. Δεν σταματάει όμως το αίμα και έχω απελπιστεί κυρίως γιατί δεν ξέρει να μου πει απο που προέρχεται. Μου είπε να είμαι ξάπλα, καναπε κρεβάτι. Μήπως έχει καμμια σας παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι? Θα μου εδινε κουράγιο να ήξερα οτι δεν είμαι η μόνη... ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα κορίτσάκια! Είμαι στο τέλος της 8ης εβδομαδας και εδω και 15 μέρες έχω αίμα στο σκούπισμα, άλλοτε ροζ, καφε μπεζ. Δυο φορές ήτανε μπόλικο, σαν περιόδου. Ο γιατρός επιμένει οτι δεν είναι αποκόλληση και οτι απλά συμβαίνει. Παίρνω utrogestan 200mg 3 φορες τη μέρα και τώρα μου έδωσε να πάρω rulid αντιβίωση για 6 μέρες. Δεν σταματάει όμως το αίμα και έχω απελπιστεί κυρίως γιατί δεν ξέρει να μου πει απο που προέρχεται. Μου είπε να είμαι ξάπλα, καναπε κρεβάτι. Μήπως έχει καμμια σας παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι? Θα μου εδινε κουράγιο να ήξερα οτι δεν είμαι η μόνη... ;)

καταρχας σε ειδε απο κοντα ο γιατρος σου?κανατε υπερηχο?κι εγω ειμαι στην ιιδ αεβδομαδα με εσενα.εγω ειχα ροζ πριν 2 εβδομαδες για μια μερα και για αρκετες ημερες μετα καφε.εγω ειμαι βεβαια απο εξωσωματικη και κανω κια αντιπηκτικες ενεσεις και επαρνα και χαπια και η αραιωση του αιαματος το κανει αυτο.κι εγω παιρνω τα utrogestan.βοηθανε οπως επισης και η ξεκουραση.αν ψαξεις σε καποιο αλλο θεμα παντως ειχα διαβασει κοπελες με φυσιλογικη συλληψη ειχανε ετσι αιμα απο την αρχη και για αρκετους μηνες μετα.εφοσον δεν ειναι αποκκοληση μην φοβασαι απλα να προσεχεις και να μην αγχωνεσαι.ολλα καλα θα πανε.καλη συνεχεια σου ευχομαι.:P:p

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς είχε πάθει και μια φίλη μου στην αρχή της εγκυμοσύνης της.Την είδε ο γιατρός και της είπε οτι δεν είχε γίνει αποκολησει και ότι το έμβρυο ήτανε μια χαρά ,της έδωσε κάτι χάπια (δεν ξέρω τι ήτανε ) και της συνέστησε (όχι κρεβάτι) απλα ξεκούραση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Χωρίς να έχω κάποια παρόμοια εμπειρία,θα ήθελα να σε συμβουλέψω αν δεν πήγες ακόμη στο γιατρό σου,να πας να σε δει και από κοντά και όπως και να'χει θα σου φύγει και η απορία και το άγχος και όλα θα πάνε μια χαρούλα....

MNlPp3.pngqrelp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειχα αιμα στην 6η εβδομαδα και ο γιατρος μου ειπε κι εμενα οτι δεν ηταν αποκολληση αλλα πολλες φορες στη μητρα δημιουργουνται αιματωματα τα οποια συνηθως τα απορροφα και δεν βλεπουμε αιμα.Σε μερικες ομως απο μας υπαρχει αιμορραγια για να φυγει το αιματωμα.Εμενα εγινε καφε για καμια βδομαδα,μετα σταματησε,μετα ξαναειχα κοκκινο και ξανα τα ιδια.Μου ειχε πει ξεκουραση οχι ξαπλα,επαιρνα utrogestan αλλα εγω ειχα και μια αποκολληση μετα απο λιγο (εκει να δεις, πλημμυρα το αιμα σαν να εγινε εκρηξη...) και για να μη στα πολυλογω ειχα αιμορραγια,εστω και καφε εννοω, μεχρι την 14η εβδομαδα:-(

 

Πολυ ξεκουραση,εγω περνουσα πολλες ωρες ξαπλα, κι ας μη μου το ειχε συστησει ο γιατρος και υπομονη...Ειναι πολυ δυσκολα, καθε φορα που σηκωνομουν και ενιωθα το αιμα να τρεχει ηθελα να βαλω τα κλαματα...:-( Ευχομαι να πανε ολα καλα, οπως βλεπεις συμβαινει σε αρκετες κοπελες

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κοπέλα μου. Πήγαινε να σε δει. Αν τώρα σε έχει δει έχε του εμπιστοσύνη. Αν ήταν κάτι κακό θα σου το έλεγε...

Ξεκούραση και ξάπλα όσο μπορείς..........

Καλή συνέχεια........

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κοριτσακια για τις απαντήσεις σας! Πήγα στο γιατρό 2 φορες μεσα σε αυτές τις 2 εβομάδες και δεν βλέπει ουτε αποκόλληση ούτς αιμάτωμα. Τί να πω! Έχω κουραστεί να ξεκουράζομαι κι αυτό εκεί, να επιμένει!!:) Φιλια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

 

Εγω ειχα αιμορραγιες σε οοοολη την εγκυμοσυνη.

Ομως πολυ αιμα.....ετρεχε ασταματητα...Και εμενα ξεκινησε στην 8η εβδομαδα..και συνεχιστηκε εως και την 34 οπου και γεννησα λογω μιας τεραστις αιμορραγιας και συσπασεων.

 

Δεν ειχα ουτε αποκολληση, ουτε προβλημα με το τραχηλο (εννοω δεν ηθελε περιδεση).

 

Στην αρχη λεγαμε οτι ειναι απο την δημιουργια του πλακουντα αργοτερα ομως ειδαμε οτι ο πλακουντας ηταν οπισθιος υψηλος ...πολυ καλος δηλ. δεν ηταν χαμηλα...ουτε επιπωματικος ουτε ε[πιχειλιος.

Τελικα καταληξαμε στο συμπερασμα οτι ηταν τυχαιες....η ισως και απο την ηπαρινη που εκανα...αλλα μαλλον τυχαιες.....

 

Ολα πηγαν καλα......και εχω εναν αγοραρο.......μουρλια..

 

Μην ανυσηχεις ολα καλα θα πανε..

 

Χρειαζεται ξεκουραση, ξαπλα, ηρεμια και συχνος ελεγχος.

 

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κοριτσακια για τις απαντήσεις σας! Πήγα στο γιατρό 2 φορες μεσα σε αυτές τις 2 εβομάδες και δεν βλέπει ουτε αποκόλληση ούτς αιμάτωμα. Τί να πω! Έχω κουραστεί να ξεκουράζομαι κι αυτό εκεί, να επιμένει!!:) Φιλια σε όλες!

ακριβως στην ιδια εβδομαδα ημουν κι εγω οατν επεθα την αιμορραγια....μαλιστα ημουν στην δουλεια σε νυχτερινη βαρδια <ειμαι νοσηλευτρια> και ευτυχως το νοσοκομειο μας εφημερευε

με ετρεξε η συνεδελφος στα εξωτερικα ιατρεια...στον υπερηχο δεν φαινοταν λεει αποκολληση απλα αιμορραγουσε το σωμα της μητρας:confused:

μιλησα με την γιατρο μου και πηρα utrogestan για 10 μερες αν θυμαμαι καλα...φυσικα και πηρα και αδεια απο την δουλεια και δεν ξαναπατησα<θα επιστρεψω αφου γεννησω με το καλο>

σε υπερηχο που εκανα μετα απο μια εβδομαδα απο το συμβαν

δεν φαινοταν σημαδια αιμορραγιας απο πουθενα και δεν ειχα και αιμα πλεον....

ξεκουρασου και ας κουραζεσαι!!

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας...Διανυω την 7η εβδομαδα εγκυμοσυνης και απο χθες εχουν κανει εμφανιση μπεζ υγρα,να ανησυχήσω?...

 

Βάζεις κανένα κολπικό υπόθετο?

Η μήπως είναι καμία κολπίτιδα? Δεν πιστεύω να είναι κάτι ανησυχητικό...

Link to comment
Share on other sites

εννοεις εντονα χρωματισμενα??

συνηθως οι κολπιτιδες εμφανιζονται με υπολευκα ή λευκα υγρα απο τον κολπο.....μιλα με τον γιατρο σου καλυτερα γιατι εαν ειναι προπομπος μιας αιμορραγιας να την προλαβεις<εγω λιγες μερες πριν την αιμορραγια που σας ειπα πιο πανω οτι επαθα στην δουλεια μου ειχα μπεζ σκουρα υγρα>

αλλα και μια μολυνση να ειναι παλι κατι θα σου πει..μην το αφηνεις ετσι παντα πρεπει να συμβουλευομαστε το γιατρο μας οσο χαζη κι αν μας φαινεται η ερωτηση!!:wink:

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπερα καλες μου!

Επαναφερω το θέμα μιας και ο τιτλος με καλύπτει απόλυτα!Διανυω(και εύχομαι μέχρι τέλους),την 8η εβδομαδα κύησης!Απο τη Δεύτερα είχα καφε-ροζ υγρά,τα οποία μέχρι και σήμερα είναι κόκκινα!Σα να είμαι στην πρωτη μέρα περιόδου!Εκανα υπέρηχο,υφίσταται ακόμη έμβρυο, όχι με τις ανάλογες σφυξεις για την εβδομαδα που Διανυω!Εκανα προχθες χοριακη,13860!Φαντάζομαι λιγες μονάδες!Σήμερα επανελαβα, αλλά δε βγήκαν ακόμη τ'αποτελεσματα!

Είχα κάποια κοπελα παρόμοια εμπειρία οπου η εγκυμοσύνη είχε καλη έκβαση?(Θα μου πείτε,εμπειρίες διάβαζα και παρακατω,αλλά θέλω να ακούω κι αλλες κοπέλες!!!Παίρνω θάρρος!)

Ευλογω το Θεο μας,έχω ενα πλασματακι 15 μηνών,το λατρεύω,αλλά θα το ήθελα και αυτό!

Σας ευχαριστώ πολύ!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είχα αίμα από την έκτη έως την ογδοη εβδομάδα και έπειτα πάλι στη 12η για λίγες μέρες. Ο γιατρός μου δεν είχε δει αποκόλληση αλλά πιθανολογουσε ότι έσπασε κάποιο αγγείο. Πάντως όλα καλά η κορούλα μου είναι 10 μηνών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κοπελα μου για την άμεση απάντηση σου!Τελικά απέβαλλε ο οργανισμός την κύηση!Ο Θεός ξέρει!Έχω μια κορούλα που τη λατρεύω και όρεξη να ξαναπροσπαθησω!Αυτη τη φορά βέβαια έτυχε!:D

Ευχαριστώ πολυυυ!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειχαν αρχισει καφε υγρα απο την τελος της 5ης βδομαδας! Ο γιατρος μουχε πει μικρη αποκοληση και ξεκουραση! Τοτε δεν ειχα προσεξει γιατι ειχα πολλα τρεχαματα λογω οτι 8α γινομουν νονα και τελος της 6ης βδομαδας τα καφε υγρα εγιναν κοκκινα και στη συνεχεια πολυ μεγαλη αιμοραγια! Εκεινη την μερα της αιμοραγιας 8υμαμαι ειχα κανει το πρωι και χοριακη η οποια ηταν super 65.000. Με πολυ αιμα πηγα στο ιατρειο για υπερηχο, ακουσαμε πρωτη φορα καρδουλα οπου το εμβρυο κρεμοταν απο μια κλωστη, τοσο μεγαλη αποκοληση ειχα πα8ει!

Ο γιατρος μουχε πει ακινησια πληρης ουτε για τουαΛετα να μην σηκω8ω!

Μη στα πολυλογω, το κοκκινο αιμα εγινε σιγα σιγα καφε παλι το οποιο συνεχιστηκε μεχρι και την 13η βδομαδα! (ειχα σχεδον 2 μηνες καφε-κοκκινα υγρα)

Αφου στην αυχενικη πηγαν ολα τελεια και η αποκοληση ειχε κλεισει, μπορεσα να σηκω8ω απο το κρεβατι κι χαρηκα την συνεχεια της εγκυμοσυνης μου χωρις αγχος!!! Τωρα εχω μια κουκλαρα 12 μηνων κι 11 κιλα στρουμπουλη στρουμπουλη!!!

ευχομαι να σου πανε ολα καλα, καλη συνεχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια.Καλώς σας βρίσκω.Διαβάζω το φόρουμ εδώ κ καιρό και θεωρώ ότι είναι πολύ βοηθητικό.Συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια.

Λοιπόν, η δική μου ιστορία έχει ως εξής: είναι η 1η φορά που μένω έγκυος. Είμαι 35 ετών.7-8 Ιουλιου περιπου έγινε η σύλληψη.21 Ιουλιου έπρεπε να αδιαθετησω μιας και έχω κύκλο 25 ημερών. Στις 22κανω τεστ και βγαίνει θετικό.Στις 23 κάνω χοριακη και βγαίνει 570. Πάω στον γιατρό την Παρασκευή , μου κάνει υπέρηχο,αλλά δυστυχώς λέει δεν είδε τίποτα. φυσικά εγώ αγχωθηκα.μου λέει ξαναελα την τρίτη(αυριο) και οπωσδήποτε κάτι πρέπει να δούμε.

Το πρόβλημα άρχισε,όμως, χτες βράδυ, Κυριακή:όταν πηγα τουαλέτα σκουπισα καφέ υγρά.και αυτό επαναληφθηκε 3-4 φορές και έπειτα τα ξημερώματα σκουπισα αίμα.σήμερα πάλι καφέ υγρά.εντωμεταξυ, για κάποιο προσωπικό λόγο είχα στρεσαριστει χτες.δεν πονάω.έκανα χοριακη πάλι σήμερα και βγήκε περίπου 8.000 αλλά στον γιατρό θα πάω αύριο...στο τηλ μού είπε να πάρω ουτροτζεσταν πρωί βράδυ.

Πιστεύω ότι έχω αποβάλει...Εσείς είχατε παρόμοια εμπειρία; Τι πιστεύετε;Σας παρακαλώ βοηθήστε με..είμαι πολύ στενοχωρημενη:oops:

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοπελα μου σου ευχομαι τα καλυτερα μεσα απο την καρδια μου και χωρις να θελω να σου δωσω ελπιδες σου λεω εγω ειχα κανονικοτατο αιμα περιοδου, αλλαζα σερβιετες, το χα σιφουρο πως ειχαμε τελειωσει, το αιμα ποταμι κι ομως τωρα ειμαι 27 εβδομαδων. Βοηθησε ο Θεος! Κανε το σταυρο σου και μια χοριακη αυριο να ξερετε εαν ανεβαιινει η οχι, και εμεις ειδαμε το μωρο αργα γιατι ειχε κολλησει στα τοιχωματα του σακου. Φαινοταν ενας "κακοσχηματισμενος" σακος αλλα εφταιγε το σημειο εμφυτευσης κ δεν εφτανε καλα ο κολπικος υπερηχος. Σου ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση..θα κάνω όπως λες μια χοριακη πάλι αύριο.και βλέπουμε.πολύ ψυχοφθορα διαδικασια πάντως η εγκυμοσύνη.απορώ πώς κάποιες γυναίκες την βιώνουν σαν την ομορφότερη περίοδο της ζωής τους...εμένα μόνο άγχος μού φέρνει η ιδέα ότι κάποια στιγμή θα κυοφορησω..

Τελοσπαντων, ας μη σε πρήζω με την απαισιοδοξία μου.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση και εύχομαι να σου πάνε όλα άψογα και με έναν πονο φυσικα οπως λενε!θα ενημερώσω τι εξέλιξη είχαμε..καληνύχτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Ρυζάκι! Συγγνώμη που αργώ να απαντήσω, αλλά δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή κάθε μέρα...

 

Λοιπόν, πήγα στον γιατρό προχθές και είδε λέει κάτι πολύ μικρό, το οποίο μάλλον είναι ο σάκος, 5 χιλιοστά. Ξέρω γω, τι να πω; Μου είπε ότι τουλάχιστον προς το παρόν αποβολή δεν έχει γίνει, παρά το αίμα και τα καφέ που του είπα ότι συνεχίζονται..

 

Έκανα σήμερα πάλι χοριακή και βγήκε 14.000. Να σου θυμίσω τις ημερομηνίες και τις τιμές:

23 Ιουλίου (16 μέρες μετά την ωορρηξία/σύλληψη) : 570

28 Ιουλίου (21 ..................................) : 8130

31 Ιουλίου (σήμερα, 24 μέρες .............) : 14.500

 

Εγώ περίμενα, με βάση το πώς είχε αυξηθεί την πρώτη φορά, σήμερα να είναι πολύ πιο πάνω, π.χ. γύρω στις 25.000.Εσύ τι λες; Φυσιολογική είναι αυτή η αύξηση;

Αύριο πάλι έχω γιατρό μπας και δει τίποτα καινούριο..

Εσύ πώς είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Μην προδικαζεις τιποτα, αστο στο Θεο, ολα θα πανε καλα, μια χαρα μου φαινονται. Εγω ειχα ΑΙΜΑΑΑΑΑΑΑΑ περιοδου κανονικο, εβαζα τα ουτροτζεσταν κολπικα και εσταγε το αιμα ειχα φρικαρει αλλα τελικα ηταν μια τραχηλιτιδα που αιμορραγουσε. Τιποτα αλλο. Και ο σακος για τις εβδομαδες ηταν κανονικος σε μεγεθος και το μωρο αφαντο..ειπαμε κολλημενο στα τοιχωματα του σακου. Ρωτησες το γιατρο απο που ειναι το αιμα;; εμενα με εξετασε κολπικα και βεβαιωθηκε για την τραχηλιτιδα. Περιμενω νεα σου και ευχομαι τα καλυτερα κοπελα μου. Και επειδη ειναι πραγματικοτητα η εγκυμοσυνη σου να ευχηθω καλη εγκυμοσυνη, τελειομηνη και υπεροχη, καλα στερεωματα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί!!! Μακάρι για όλες τις κοπέλες να πηγαίνουν όλα καλά! Αλλά και ακόμα όταν έχουμε προβλήματα, μακάρι να τα ξεπερνάμε! Δε μου είπε από τι είναι,απλά 'ότι συνήθως λέει μπορεί να σπάσει κανένα αγγείο.

Τελοσπάντων, το θέμα είναι ότι σήμερα με άγχωσε η χοριακή. Βέβαια, αν ψάξεις τα όρια, είναι εντός. Απλά εγώ θεωρούσα ότι θα ανέβει πύραυλος..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...