Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γιατρός κατάλληλος για αφαίρεση ινομυώματος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες σας....Πρόσφατα η κοπέλα μου έκανε επέμβαση αφαίρεσης ινωμοιοματος στη Γερμανία...το αποτέλεσμα ήταν να πέσει σε χασάπη και το ινωμοιομα δεν αφαιρέθικε...αντίθετα της έχει προκληθεί κάποιο πρόβλημα στη μήτρα του οποίου τη σοβαρότητα θα την διαπιστσουμε μετα την αφαίρεση του ...Επισκεφτήκαμε τον κ.Τρουβά ο οποίος μας κέρδισε την εμπιστοσύνη αλλά θα θέλαμε να δούμε και κάποιον ακάομα.Μας είπαν για τον κ.Χασιάκο όπως και για κάποιον κ.Γλέντζερη (αν δεν κάνω λάθος το όνομα)...Θα μπορούσατε μήπως να μου πείτε αν τους γνωρίζεται ή να μου προτείνετε κάποιον άλλον;Σας ευχαριστώ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι ειδικότητα χειρούργου. Εγώ πάντως σου προτείνω τον δικό μου που του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη!

 

 

 

Μαυρέλος Κων/νος

Μαιευτήρας-Χειρούργος-Γυναικολόγος

Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών

Ειδικός στη θεραπεία της στειρότητας

Λαπαροσκοπική-Υστεροσκοπική Χειρουργική-Laser

 

Ιατρείο: Μουσών 17, 115 24, Π.Ψυχικό (δίπλα στο μαιευτήριο Λητώ)

Τηλ 2106777768

Κινητό: 6944580122

Οικία 2106743689

Ιασώ 2106184000

Λητώ 2106902000

e-mail: [email protected]

 

Ελπίζω να σε βοηθήσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τον κο. Τρουβά μπορώ να πω τα καλύτερα. Είναι πανεπιστημιακός γιατρός ή διδάκτωρ, δε θυμάμαι...

Με παρακολουθούσε ένας άλλος γυναικολόγος για χρόνια. Όταν μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα (άτυπα κύτταρα στο τεστ ΠΑΠ) ήθελε να μου κάνει επέμβαση στο μαιευτήριο όπου εργαζόταν, με ολική αναισθησία και νοσηλεία με διανυκτέρευση :shock: Φυσικά έφυγα τρέχοντας!

Πήγα στον κο. Τρουβά και όταν του το είπα έβαλε τα γέλια. Θυμάμαι που μου είπε "αν κάναμε έτσι για ένα πρόβλημα σαν το δικό σου, τότε οι γυναίκες θα νοσηλεύονταν για ένα μήνα μετά τη γέννα"!

Μου κανόνισε άμεσα ραντεβού, πήγα για 10 λεπτά, καθάρισε τοπικά τον τράχηλο με λέιζερ και πήγα σπίτι μου.

Έκτοτε δεν έχω κανένα πρόβλημα...

Δυστυχώς δεν τον επέλεξα για την εγκυμοσύνη μου επειδή δεν έχει σύμβαση με την ιδιωτική μου ασφάλεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέρα από το Χασιάκο(είναι στο αρεταίειο) που στον προτείνω ανεπιφύλακτα, είναι και ο Ακρίβος (στο Μεταξά) επίσης αξιόλογος επιστήμονας και πολύ άνθρωπος. Αυτόν μας συνέστησε ο Χασιάκος όταν χρειάστηκε να χειρουργηθεί η μαμά μου για κακοήθεια. Χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι. Καλά αποτελέσματα παιδιά! Αν χρειαστείτε τηλ στείλτε πμ.

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι καινούριο μέλος, αλλά σας διαβάζω πολύ καιρό. Ευελπιστώ στη βοήθειά σας. Πραγματικά ενδιαφέρον site!

Έχω ινομύωμα μήτρας 6εκ. Από γνώμες γιατρών πρέπει να αφαιρεθεί. Ωστόσο κανείς δεν με έπεισε 100% να συνεργαστώ μαζί του. Άλλος ήταν του χρήματος, άλλος προσπάθησε να με οδηγήσει σε λάθος δρόμους, άλλος ήταν απότομος κλπ. Πρόσφατα άκουσα καλά λόγια για τον κ.Συκιώτη και τον κ.Γιαννίκο. Μήπως γνωρίζετε κάτι σχετικά?

Αν όχι πείτε μου κάποιον άλλο, από προσωπική σας εμπειρία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες και όλους σας!

 

Είμαι εντελώς "φρέσκια" στο forum και σας διαβάζω και εγώ πολύ καιρό...Ανεξάρτητα από το εάν κάποιος είναι ακόμα γονιός ή όχι, τα όσα γράφονται εδώ μας είναι πραγματικά πολύ χρήσιμα...

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας...

 

Ο γυναικολόγος μου (Μπαλ.) μου διέγνωσε ένα εκφυλισμένο ινομύωμα, το οποίο και μου είπε ότι πρέπει να αφαιρεθεί. Ζήτησα 2η γνώμη κ επισκέφθηκα τον κο Χασιάκο- στον οποίο έχω τυφλή εμπιστοσύνη- και μου είπε και εκείνος ότι πρέπει να βγει. Μου σύστησε όμως τον κο Ιωάννη Δημητριάδη (Γλυφάδα), ο οποίος ειδικεύεται σε λαπαροσκοπικές επεμβάσεις. Ξέρει κανείς κάτι για τον κο Ι.Δημητριάδη;

 

Πραγματικά, θα ήθελα πολύ τις συστάσεις σας, αν κάποια γνωρίζει κάτι γι'αυτόν, γιατί θα πρέπει να τον επισκεφθώ άμεσα!

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοπελια ..δεν γνωριζω καποιον απο αυτους τουσ γιατρους.επειδη ομως εκανα εγω περσυ αφαιρεση ινομυωματος (11 εκατοστα ηταν) με καισαρικη τομη ...εχω να σου προτινω ΜΟΝΟτον δικο μου ,τον οποιο τον εχω 14 χρονια .(απο τα 20 μου)εαν θελεις,στειλε μου προσωπικο μηνυμα να σου πω ονομα και τηλεφωνο,δεν θελω εδω για ..διαφημιστικους λογους.

εγω του εχω τυφλη εμπιστοσυνη ,με καποια αλλα προβληματα γυναικολογικ απου ειχα,με εχει εγχειρησει 3 φορες.ειναι στο ΙΑΣΩ.Δεν θα πω περισσοτεραγια αυτον τον ανθρωπο μονο το σημαντικοτερο,οτι του εμπιστευομαι με κλειστα ματια τη ζωη μου.και αν καποια στιγμη μεινω εγκυος,δεν θα υπολογισω τα χρηματα,προκειμενου να παω σε κανεναν ασχετο γιατρουδακο και να με ..σφαξει ..εαν θελεις πληροφοριεσ στειλε μου μηνυμα ..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά κάντε μια εύρεση τις λέξεις-κλειδιά, υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα. Η δική μου η γιατρός λέγεται Χατζηραφαήλ, ειδικεύεται σε ρομποτική-λαπαροσκοπική (υπάρχει topic). Υπάρχουν κι άλλοι ειδικοί στα ινομυώματα που έχουν χειρουργήσει κοπέλες από εδώ με πολύ καλά αποτελέσματα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

αγαπητά μέλη, δεν απαγορευεται η δημοσιευση αληθινών μαρτυριών

για καλά προιόντα/υπηρεσίες κτλ.

 

αυτό που απαγορεύετεαι είναι να δημοσιευσει καποιος διαφημιση απο την οποία έχει ο ίδιος κέρδος.

ή να δημοσιεύσει δυσφήμιση απο την οποία προκύπτει δόλος ή χαρακτηρισμοί που ζημιώνουν την όποια επιχείριση

 

 

Η προτροπή για να σας στείλει καποιος πμ, οδηγεί στο να είναι άχρηστο το θέμα αυτό, για μελλοντικούς χρήστες καθώς το θέμα δεν θα περιέχει πληροφορίες!

 

 

παρακαλούμε λοιπόν, αν μπορείτε

να μην προτρέπετε τα μέλη να σας στείλουν πμ ή ότι θα στείλετε εσείς πμ,

και

να δημοσιεύετε πληροφορίες τις οποίες πιστεύετε οτι θα βοηθήσουν μελλοντικά τους ανανγώστες

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια

 

Καλημέρα!

 

Είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου (6η εβδομάδα) και είμαι στην φάση της αναζήτησης γιατρού...

 

Είμαι σχετικά αγχωμένη με αυτό το θέμα γιατί θέλω και έναν γιατρό καλό επιστήμονα (εχω και ενα ινομυωματάκι στη μήτρα) αλλά και να μπορω να τον βρίσκω.....

 

Εχω αυριο το απόγευμα ραντεβου με τον χασιάκο. Να υποθέσω ότι δεν θα με δει ο ίδιος... Εχω ακούσει τόσα καλά λόγια αλλά πραγματικά ήδη αγχώνομαι μηπώς μου συμβει κάτι και δεν τον βρίσκω πουθενα...

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Είχε κάποια από εσάς κάποια πρόσφατη εμπειρία;

 

Φοίβη

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αφαίρεσα ένα ινομύωμα από τη μήτρα 5εκ. πριν από 4 ημέρες και όλα πήγαν πολύ καλά. Το θέμα είναι να αφαιρεθεί το ινομύωμα και να ραφτεί καλά η μήτρα. Ο γιατρός μου λέγεται Παναγιώτης Οικονομίδης και έγινε στο ΡΕΑ. Επίσης, έλεγξε όλη τη μήτρα και βρήκε 2 εστίες ενδομητρίωσης που μου τις καυτηρίασε και μου έκανε και σαλπιγγογραφία για να δει αν όλα είναι καλά. Θα μπορούσε να μην κάνει τίποτα από τα δύο και απλά να αφαιρούσε το ινομύωμα.

 

Γενικά, είναι πολύ προσιτός, αναλυτικός, πολύ καλά καταρτισμένος και πάνω από όλα τον βρίσκω ανά πάσα στιγμή στο κινητό του. Την επομένη της επέμβασης ήρθε και μου εξήγησε τι πρέπει να κάνω. Και μετά από 2 ημέρες με πήρε και μόνος του για να δει πως πάω. Επίσης, είχα μία απορία ημέρα Καθ.Δευτέρας και τον βρήκα κατευθείαν και μάλιστα ήταν ευγενικότατος. Ξέρω ότι αυτά που περιγράφω πρέπει να τα θεωρούμε δεδομένα αλλά δυστυχώς δεν είναι πάντα έτσι. Θα τον εμπιστευόμουν και για μελλοντική εγκυμοσύνη μου. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα, πρώτη φορά γράφω εδώ. Ο λόγος είναι ότι αυτη τη στιγμή έχω 3 ινομυώματα στην εξωτερική πλευρά της μήτρας, το ένα 7εκ, το άλλο 5εκ και το τρίτο 4εκ. Δεν έχω παιδί, βασικά μέχρι τωρα δεν εχω κανει προσπαθεια για να μεινω εγγυος, αλλά πλεον είναι στο "προγραμμα". Πρώτη φορά ανακάλυψα την εμφανιση ινομυωματων το Νοέμβρη του 2012. Το μεγαλύτερο τότε ήταν περιπου 5εκ και μέσα σε 7 μήνες περίπου έχει μεγαλώσει περιπου 2εκ. Η γυναικολόγος μου σύστησε να τα αφαιρέσω με κανονικό χειρουργείο επειδη είναι 3, ειναι μεγάλα και δεν βοηθαει η θέση τους και καλο είναι μου ειπε να αφαιρεθουν πριν μείνω εγγυος γιατί κατα τη διάρκεια της εγγυμοσύνης το πιο πιθανο είναι να μεγαλώσουν κι αλλο, θα ταλαιπωρηθώ και είναι πολυ πιθανό το ενδεχόμενο καποιας αποβολης. Αυτό που θέλω να κοιτάξω είναι αν οντως στην περιπτωση μου πρεπει να γίνει κανονικο χειρουργειο κι όχι λαπαροσκόπιση κι επισης δεν θέλω να πέσω σε "χασάπη". Διάβασα ότι ο γιατρος σας είναι παρα πολύ καλος και είστε πολυ ικανοποιήμενη. Κάνατε κανονικό χειρουργείο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

κοριτσια γεια σας:εχω αδενομύωση περίπου 5,5, εκατοστά στον πυθμένα. στη μαγνητική φαίνεται σαν εκφυλισμένο ινομυωμα αλλά οι γιατροί που πήγα το βλέπουν για αδενομυωση. πρβληματίζομαι να το αφαιρέσω ή μη.υπάρχει κάποιος καλός γιατρός που να ειδικέυεται σε αφαίρεση αδενομύωσης;;μπορείτε να μου στείλετε τα στοιχεία του;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σας!! Εχω 3 ινομυωματα και σκεφτομαστε να κανουμε παιδακι με τον συζυγο μου! Ενας γιατρος μου ειπε να τα αφαιρεσουμε και ο δευτερος που πηγα μου ειπε οχι.. πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.. μηπως ξερει κανεις καποιον πολυ καλο γυναικολογο να μου πει? Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!! Εχω 3 ινομυωματα και σκεφτομαστε να κανουμε παιδακι με τον συζυγο μου! Ενας γιατρος μου ειπε να τα αφαιρεσουμε και ο δευτερος που πηγα μου ειπε οχι.. πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.. μηπως ξερει κανεις καποιον πολυ καλο γυναικολογο να μου πει? Ευχαριστω!!
Εκανα εγω πριν 8 μηνες στον Βρανο ειναι στον πειραια, φοβερος!
Link to comment
Share on other sites

εγω τελικά έκανα την επεμβαση,αφαιρεση ινομυωματος,στον θρασύβουλο ακριβο στο λητώ.όπως αποδείχθηκε καλά εκανα κ χειρουργήθηκα γιατι το ινομυωμα μου έιχε αρχισει να <χαλαει> , όπως έδειξε κ η ιστολογικη.ήταν ο εκτος γιατρός που επισκεφθηκα,κάποιοι μου λεγαν να το αφησω μετα που θα κάνω παιδι αφού δεν ειχα προβληματα, πόνο,αιμορραγιες κ τέτοια.ειμαι 36 ετων.ο ακριβος ήταν ο γιατρός με την πλέον εμπεριστατωμενη άποψη,οξύνους κ σοβαρος,εξαιρετικος χειρουργος αλλά κ πολύ καλός κ ζεστός άνθρωπος,ήξερε τι να πει κ πότε στον ασθενή,δεν φοβήθηκα ούτε μια στιγμή να μπω στο χειρουργειο μαζι του,έκανα ανοιχτό κ πήγε μια χαρά.τον ευχαριστώ πολύ τόσο για την επιστημονικη κ χειρουργικη του ικανότητα όσο κ για την πολύ ανθρωπινη συμπεριφορά του κ φυσικά τον συνιστω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα επειδη έχω κι εγώ πολύποδα και ψάχνω γιατρό κατά προτίμηση σε δημόσιο για να τον αφαιρέσω θα μπορούσες να μου πεις κάτι από την εμπειρία σου;

 

Καλησπέρα

 

Αφαίρεσε η αδερφή μου πολύποδα πριν μερικές μέρες σε ιδιωτική κλινική ( κλειστό χειρουργέιο )με έναν πολύ καλο ιατρό ( με ξεγέννησε πρόσφατα ). Όλα πήγαν πολύ καλά.

Για θέματα υγείας αν μπορέις απέφυγε το ...δημόσιο.

Είχα πολύ άσχημη εμπειρία κ προσωπική αλλά κ οικογενειακή με την μητερα μου με ενα πολύ άσχημο χειρουργείο, μόνο που δεν την εσφαξαν..

 

Καλή τύχη κ συγνώμη αν σε φόβησα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...