Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατροί -Αποδείξεις


Recommended Posts

Πήγα χτες σε έναν δερματολόγο, αναπληρωτή καθηγητή πανεπιστημίου ο οποίος εξέταζε 1 ασθενή κάθε 10-15 λεπτά. Έμεινα ευχαριστημένη με τις υπηρεσίες του, χρέωσε 70 ευρώ την επίσκεψη όμως ΔΕΝ έκοψε απόδειξη. Με όλες τις μειώσεις των μισθών ένιωσα μετά την επίσκεψη ένα μεγάλο κορόιδο. Έχω τρόπο να αποδείξω την παρανομία του αφού μου έκοψε συνταγή για τα φάρμακα σε χαρτί νοσοκομείου,με όλες τις σφραγίδες του νοσοκομείου. Το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό. Θα ήταν χρήσιμο να κάναμε μία κατάσταση με ονόματα γιατρών και την ειδικότητά τους, που όταν τους πληρώνεις θεωρούν αυτονόητο να κόψουν απόδειξη, χωρίς να τους παρακαλέσει ο ασθενής. Αλήθεια υπάρχουν τέτοιοι γιατροί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περιέργως υπάρχουν.

Πήγα σε ψυχίατρο/ψυχαναλητη/διδακτορ του δε συμμαζεύεται και λοιπα... έκανα μερικές συνεδρίες, μου ζήτησε 150 ευρω την επίσκεψη, μου γύρισαν λίγο τα μάτια ανάποδα η αλήθεια είναι, αλλά τελειώνοντας την επίσκεψη, η γραμματέας του μου είχε κάθε φορά την απόδειξη έτοιμη, ολόκληρο το ποσό, δεν το περίμενα. Α, και το ιατρείο στο Κολωνάκι παρακαλώ...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω "πέσει" τυχαία σε δυο - τρεις γιατρούς που μου έκοψαν απόδειξη χωρίς να τους ζητήσω (δύο παιδιάτρους και έναν οδοντίατρο). Ε, μετά από μερικές επισκέψεις, την έκοψαν την κακιά συνήθεια...:evil:

Προφανώς στην αρχή το παίζουν τυπικοί και μετά που έρχεται μια οικιότητα κάνουν χαλαρά ό,τι και οι υπόλοιποι συνάδελφοί τους.:rolleyes:

Α, ο μόνος τρόπος να πάρω εύκολα απόδειξη σε οποιαδήποτε ιατρική εξέταση είναι να απευθυνθώ σε μεγάλη ιδιωτική κλινική εδώ στη Θεσσαλονίκη που τα έχουν όλα μηχανογραφημένα και κόβουν σε όλους υποχρεωτικά αποδείξεις. Πολλές φορές προτιμάω να επισκεφθώ αυτή την κλινική αντί για τον γιατρό μας, μεταξύ άλλων γιατί ξέρω ότι θα πάρω και σίγουρα απόδειξη.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου μου δίνει πάντα απόδειξη και αυτός είναι άλλος ένας λόγος που με έκανε να τον εκτιμήσω!!

Μια από τις "ονομαστές" αιματολόγους στην Αθήνα (για κάποιο λόγο όσες είχαν πρόβλημα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης αυτό το όνομα έλεγαν), στην μια και μοναδική μου(ως τώρα) επίσκεψη δεν ανέφερε καν για απόδειξη.Την επόμενη φορά που θα πάω θα στην απαιτήσω κιας μου πει αντί για 80€ να της δώσω 100€. Νιώθω πολύ βλακας σ αυτες τις περιπτώσεις που εγώ η χαμηλόμισθη πληρώνω κανονικά τους φόρους μου και οι μεγαλογιατροι τα βγάζουν όλα μαύρα(φακελάκια και επισκέψεις!!).:evil::evil::evil::evil:

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με απόδειξη ή χωρίς, το να χρεώνει ο γιατρός 120€ την επίσκεψη είναι απαράδεκτο και ας έχει έναν τοίχο με πτυχία και ας χρησιμοποιεί το άλλοθι ότι είναι ιδιώτης και αν δεν μας αρέσει ας πάμε στο δημόσιο. Έχουμε χάσει πια κάθε λογική και ηθική. Γι'αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντα ντρεπομουν να ζητησω αποδειξη. Θεωρουσα οτι ηταν υποχρεωσει τους και απλως μας ειχαν γραμμενους και δεν το εκαναν. Αλλα απο τοτε που γνωρισα τον αντρα μου επειδη το ταμειο τους σου επιστρεφει ενα ποσο απο τις αποδειξεις των γιατρων ( αλλιως τα πληρωνεις απο τη στεπη σου ολα ) οχι μονο ζηταω αλλα απαιτω. Φανταστητε οτι και ο ομοιπαθητικος μου κοβει αποδειξει ( αφου ειναι παθολογος στην ειδικοτητα)

Link to comment
Share on other sites

Θα διευκολύνει εμένα και πολλά άτομα στο φόρουμ που έχουν παρόμοιες απόψεις. Αν μπορώ να επιλέξω ανάμεσα σε έναν καλό γιατρό που κόβει αποδείξεις και ένα εξίσου καλό που δεν κόβει αποδείξεις, θα προτιμήσω αυτόν που κόβει, γιατί μου αρέσουν οι τίμιοι επαγγελματίες.

Επίσης πιστεύω ότι έτσι θα βοηθήσω τη χώρα μου και τους μισθωτούς που πληρώνουν τους φόρους του μέχρι τελευταίας δεκάρας.

Δεν θέλω να γράφουμε τους γιατρούς που φοροδιαφεύγουν γιατί η λίστα θα είναι ατελείωτη, και δεν θέλω να στιγματίζονται άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το λόγο για τον οποίο δημιούργησες το topic, περιέργως(!) δνε μου έρχεται κανένας γιατρος στο μυαλό..οι περισσότεροι , απο ότι έχω παρατηρήσει, έχουν ένα μπλοκάκι, έτοιμο , πάνω στο γραφείο, δεν το χρησιμοποιούν ποτέ όμως, το μπλοκάκι "τρώει" πολύ σκόνη και εμεις εμπαιγμό..τεσπα, ήθελα να ρωτήσω αν έχετε υπόψη σας κανένα καλό γυναικολόγο στην περιπχ'η του Πειραιά ή και ευρύτερα, που να είναι συμβεβλημένος με ταμείο Δημοσίου, και αυτο να ισχύει και στην πράξη, δηλαδή να μην χρεώνει παραπάνω ή/και να μην παίρνει απόκομμα απο το βιβλιάριο τελικά..ευχαριστώ

TTh7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, οι γιατροί (όπως όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες) είναι υποχρεωμένοι να εκδίδουν αποδείξεις! Το θέμα είναι γιατί εμείς ντρεπόμαστε να τις ζητήσουμε όταν αυτοί "ξεχνούν" να δώσουν! Έχω κάνει 2 γέννες και άπειρες επισκέψεις στην γυναικολόγο μου και έχω πάρει 2 μόνο τυπικές αποδείξεις που αφορούν την γέννα με άσχετα ποσά! Η πρώτη παιδίατρος την οποία την είχα μέχρι που η μικρή έκλεισε τα 3 με μία τουλάχιστον επίσκεψη τον μήνα δεν μου έχει κόψει ούτε μία απόδειξη! Το ΑΦΜ της δεν το ξέρουμε!!! Αυτή μου φταίει? Εγώ δεν έπρεπε να της ζητήσω? Γιατί το θεωρούμε υποτιμητικό να ζητήσουμε απόδειξη? Εκεί είναι το θέμα...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με απόδειξη ή χωρίς, το να χρεώνει ο γιατρός 120 την επίσκεψη είναι απαράδεκτο και ας έχει έναν τοίχο με πτυχία και ας χρησιμοποιεί το άλλοθι ότι είναι ιδιώτης και αν δεν μας αρέσει ας πάμε στο δημόσιο. Έχουμε χάσει πια κάθε λογική και ηθική. Γι'αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Συγνωμη μα δεν συμφωνω καθόλου! Ο καθε ιδιωτης γιατρος που ΔΕΝ ειναι συμβεβλημενος με ταμειο μπορει να ζητα οσα αυτος κοστολογει την δουλεια του, σαν ελευθερος επαγγελματιας και να δινει αποδειξη!

Δηλαδη στο κομμωτηριο που δινουμε 50 και 60 ευρω την φορα (συχνα χωρις αποδειξη) γιατι δεν το κανουμε θεμα?Η ερευνα αγορας και στο θεμα του γιατρου ειναι δεδομενη( κυριως για το αν ειναι καλος επιστημονας...)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη μα δεν συμφωνω καθόλου! Ο καθε ιδιωτης γιατρος που ΔΕΝ ειναι συμβεβλημενος με ταμειο μπορει να ζητα οσα αυτος κοστολογει την δουλεια του, σαν ελευθερος επαγγελματιας και να δινει αποδειξη!

Δηλαδη στο κομμωτηριο που δινουμε 50 και 60 ευρω την φορα (συχνα χωρις αποδειξη) γιατι δεν το κανουμε θεμα?Η ερευνα αγορας και στο θεμα του γιατρου ειναι δεδομενη( κυριως για το αν ειναι καλος επιστημονας...)

 

Μάλιστα....φτάσαμε να συγκρίνουμε την κομμώτρια με το γιατρό....από πότε η κομμώτρια καλύπτει ανάγκες ταυτόσημες με την ίδια τη ζωή και την επιβίωση δεν το έχω καταλάβει και από πότε πηγαίνουμε στους γιατρούς έτσι για το κέφι μας πάλι δεν το έχω πάρει χαμπάρι.

 

Ο γιατρός οφείλει να βοηθά τους ασθενείς, όσο μάλιστα καλύτερος είναι τόσο πιο πρόθυμος θα έπρεπε να είναι να προσφέρει. Βεβαίως θα πρέπει να μπορεί να ζει αξιοπρεπώς και καλύτερα από το μέσο εργαζόμενο για να μπορεί να εκτελεί χωρίς άγχος το έργο του αλλά μέχρι εκεί.

 

Να το πω αλλιώς... αν ήξερες ότι υπάρχει ένας μόνο γιατρός στον κόσμο που μπορεί να σώσει τη ζωή κάποιου ανθρώπου αλλά αυτός ο κάποιος δεν είχε να τον πληρώσει γιατί ζητούσε τρελά λεφτά, θα το θεωρούσες λογικό ή ανήθικο εκ μέρους του γιατρού;

 

Πριν σκεφτείτε "που ζει αυτή" σκεφτείτε αυτά που ζούμε αυτές τις μέρες με την κρίση. Παραδώσαμε όλους τους νευραλγικούς τομείς της κοινωνίας (υγεία, παιδεία κλπ) στους καρχαρίες και δείτε τώρα τα χάλια μας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όλοι οι γιατροί (γυναικολόγος, παιδίατρος, οδοντίατρος και παιδοδοντίατρος) που πάω κόβουν κανονικά απόδειξη όλο το ποσό με εξαίρεση την αιματολόγο, η οποία φαντάζομαι ότι είναι η ίδια που αναφέρθηκε και παραπάνω. Ο συζυγός μου έχει εκνευριστεί πάρα πολύ με τη συγκεκριμένη και στην επόμενη επίσκεψη θα έρθει μαζί μου για να απαιτήσει την απόδειξη...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εχω παει σε αρκετους γυναικολογους και γενικα γιατρους

Κανενας μα κανενας δεν εκανε τ κοπο να βγαλει εστω και για το τυπικο το μπλοκακι

Μονο οταν πηγα στην κυρια Ποπορη στο Χαλανδρι αμεσως μετα την εξεταση η αποδειξη με περιμενε στην γραμματεια

 

αφου μου εκανε τρελη εντυπωση!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

α και η τιμη ηταν ιδια με αυτη που πληρωνα στην προηγουμενη γυναικολογο μου χωρις αποδειξη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ο γυναικολογος μου και η παιδιατρος μας τωρα πλεον εκοβε/κοβει κανονικα αποδειξεις ...

 

και να μην εκοβαν εννοειται πως θα ζηταγα ....

 

ΣΕΒΑΣΜΟΣ στα χρηματα σας κοριτσια ...

Μεσα στο ποσο που πληρωνετε συμπεριλαμβανετε και το 11% ΦΠΑ ...

Τους το πληρωνετε , αλλα αυτοι δεν το αποδιδουν πουθενα , και εσεις φυσικα δεν εχετε επιστροφη φορου ...

 

ΖΗΤΑΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ !!!!

12/7/10 my princess was born !!!

Link to comment
Share on other sites

Αφήνουμε τα κόμπλεξ κατωτερότητας στην άκρη και ζητάμε απόδειξη. Από τον γιατρό, τον βενζινά, τον ηλεκτρολόγο κλπ

Αλλιώς γινόμαστε συνένοχοι στη φοροδιαφυγή.

Και βλάκες.

Και κορόιδα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αφήνουμε τα κόμπλεξ κατωτερότητας στην άκρη και ζητάμε απόδειξη. Από τον γιατρό, τον βενζινά, τον ηλεκτρολόγο κλπ

 

Αλλιώς γινόμαστε συνένοχοι στη φοροδιαφυγή.

Και βλάκες.

Και κορόιδα.

 

Ακριβώς...... Αλλά άμα ξαναχρειαστείς τον ίδιο γιατρό σου κάνει το δύσκολο. Θυμάμαι έναν γυναικολόγο που μια φορά του ζήτησα απόδειξη και την επόμενη με αντιμετώπιζε σαν ξένη. Και μια γυναίκα γυναικολόγο που μου έλεγε κάθε φορά 100 με απόδειξη 70 χωρίς...... Ε έλεγα 70 χωρίς. Αλλά ναι ένιωθα κορόιδο. Ευτυχώς αυτός που έχω τώρα είναι τυπικός σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γυναικολογος μου κοβει παντα αποδειξη χωρις να το ζητησω ! και στις εξετασεις αλλα και στους δυο τοκετους.... ολοκληρο το ποσο ! δεν το ζητησαμε ή συζητησαμε ποτε.... το θεωρει δεδομενο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στον τοκετο μου πηρε 1000ε και μου εδωσε αποδειξη για ολο το ποσο χωρις να το ζητησω.και σε καθε εξεταση οταν μου παιρνει επισκεψη παντα κοβει αποδειξη

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ελεύθερος επαγγελματίας ΟΦΕΙΛΕΙ να δίνει απόδειξη, είτε είναι κομμώτρια είτε είναι γιατρός γιατί και οι 2 προσφέρουν υπηρεσίες, ο καθένας στον τομέα του. Από μας εξαρτάται σε ποιον θα πάμε. Επιπλέον η υψηλή τιμή δε σημαίνει απαραιτήτως και υψηλό επίπεδο υπηρεσιών (προσωπικά την έχω πατήσει και με ακριβούς κομμωτές και με ακριβούς γιατρούς). Όπως προαναφέρθηκε γινόμαστε και 2 συνένοχοι στη φοροδιαφυγή και σε έναν πιθανό έλεγχο βγαίνοντας είτε από ιατρείο είτε από κομμωτήριο, θα πληρώσουμε και εμείς πρόστιμο εάν δεν έχουμε απόδειξη.

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...