Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-03-10, 20:56   #1
Γλύκα

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΙΑ
Γλύκα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή αυνανισμός κοριτσιού

λοιπόν κορίτσια ακούστε πως έχει το θέμα...η κόρη μου στο νηπιαγωγείο ήταν κολλητή με ένα κοριτσάκι...όλα καλά..φέτος χωρίστηκαν στα τμήματα αλλά κάνουν παρέα ακόμη στα διαλείμματα, γνωρίζω δε και τη μαμά της και κάνουμε παρέα και εκτός σχολείου..
μέχρι εδώ καλά...δυστυχώς η μαμά του κοριτσιού αυτού από το Σεπτέμβριο αρρώστησε και διαγνώστηκε καρκίνος στο στήθος..κάνει χημειοθεραπείες και γενικά το παλεύει..το κοριτσάκι όπως καταλαβαίνετε έχει χάσει τη γη κάτω από τα πόδια του..
και περνάω στο δια ταύτα ..η μικρή σε όλη τη διάρκεια του μαθήματος "τρίβεται" στο θρανίο, έχει απομονωθεί και όλα τα παιδάκια την κοροϊδεύουν
όλα αυτά μου τα είπε η μητέρα της κλαίγοντας η καημένη...επικοινώνησε με παιδοψυχολόγο και της είπε ότι το παιδί βιώνει ένα έντονο στρες και αυτή είναι η μόνη της διέξοδος..ειλικρινά δεν ξέρω πως να τη βοηθήσω! το κοριτσάκι έχει μοναδική παρέα τη δικιά μου και κάθε μέρα παραπονιέται και δε θέλει να πάει σχολείο...
Παλιά 05-03-10, 22:25   #2
Μαριρενα

Το avatar του χρήστη Μαριρενα

Περιοχή: κρητη
Μαριρενα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν εχω ιδεα τι να σου πω πανω σε αυτο το προβλημα
αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι οτι ολο το περιβαλλον της μικρης εχει απελπιστει και δεν ξερει πως να το χειριστει ολο τοι θεμα με αποτελεσμα ολο το βαρος αυτο να το περναει και η μικρη
και η μικρξ θα το σταματησει μονο οταν επιτελους δειξουν την δεουσα προσοχη και στο αγχος της μικρης ολα τα μελη της οικογενειας και μαλλον αυτο θα γινει οταν δειξουν καποια βελτιωση οι χημειοθεραπειες

ευχομαι στη μητερα να ξεπερασει το προβλημα της οσο πιο γρηγορα και ανωδυνα γιινετε και να μπορεσει επιτελους να βοηθησει και το κοριτσακι της

αυτο που θα πρεπει να προσεξει ιδιετερα ειναι να μην εκμεταλευτει το προβλημα της μικρης καποιος ενηλικος

Ο χρήστης Μαριρενα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-10, 23:28   #3
Γλύκα

Γλύκα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έχεις δίκιο...το ίδιο είπε και ο παιδοψυχολόγος..ότι δηλαδή θα "περάσει" όταν η μαμά της γίνει καλύτερα...
στο μεταξύ το παιδάκι υποφέρει και η μαμά που πήγε χθες να μιλήσει στη δασκάλα βρέθηκε αντιμέτωπη με μια πολύ άσχημη κι απαξιωτική συμπεριφορά..δεν ξέρει τι να κάνει πραγματικά!
Παλιά 05-03-10, 23:35   #4
Αννικο

Το avatar του χρήστη Αννικο

Περιοχή: Υμηττος - Δάφνη
Αννικο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Εύχομαι τα καλύτερα για την φίλη σου και ελπίζω να το ξεπεράσει γρήγορα!.
Καταρχήν να πω ότι δεν είμαι ιδική (οπότε μπορεί να πω και βλακείες)
-Κατά την γνώμη μου πρέπει πρώτα να ξεχωρίσετε αν η κύρια πηγή του άγχους είναι το πρόβλημα υγείας της μαμάς ή το σχολείο (Το πιο πιθανό είναι να συμβάλουν και τα δύο για αυτήν την συμπεριφορά)
-Από ότι κατάλαβα πάει πρώτη. Το να βρεθεί σε ένα νέο περιβάλλον και χωρισμένη από την φίλη της είναι εξίσου αγχωτικό. Αυτή η συμπεριφορά υπάρχει μόνο μέσα στην τάξη; στο διάλειμμα, στο σπίτι πως είναι !
-Αν τελικά η πυγή είναι η κατάσταση της μαμάς μήπως το παιδί ακούει συζητήσεις που δεν πρέπει, μήπως υπάρχει αλλαγή στη συμπεριφορά από συγγενείς, φίλους (π.χ λύπηση) προς το παιδί
-Αφού το κοριτσάκι το κοροϊδεύουν στην τάξη δεν μπορούν με ένα διπλωματικό τρόπο να του αλλάξουν τάξη και να το βάλουν στην ίδια με την κορούλα σου έτσι φεύγει μια πιθανή πηγή του άγχους.
Ο χρήστης Αννικο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-10, 23:50   #5
Μαριρενα

Προεπιλογή

ΕΛΕΟΣ!!!!δασκαλοι που υποτιθετε θα επρεπε να βοηθουν τα παιδια να μην δειχνουν καμοια κατανοηση στα προβληματα του αλλου και το αντιμετοπιζουν απαξθωτικακαι κατα τα αλλα διδασκουν ηθος που στελνουμε τα παιδια μμας να μαθουν τι πλεον????για αυτα που θα επρεπε να μαθαινουν απο το σχολειο τα μαθαινουν στα φροντηστηρια απο ηθος και ανθρωπια δεν το συζητω
παιδαγωγος σου λεει μετα πρεπει ολοι εκεινοι που διδασκουν τα παιδια μας να εχουν κανει και καποια μαθηματα ψυχολογιας ωστε να μπορουν να βοηθησουν ενα παιδι αν χρειαστει μα πανω απο ολα θα πρεπει να ειναι ανθρωποι με ψυχη και ανθρωποι που εχουν και μπορουν να δωσουν αγαπη

Παλιά 06-03-10, 00:31   #6
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γλύκα, αν θελεις να βοηθησεις τη φιλη σου μπορεις να την ενημερωσεις
α) πως να συζητησει γι'αυτο το θεμα με το παιδι. Εδω ειναι ενα εντυπο απο το ΑΛΜΑ ΖΩΗΣ για το πως να μιλησει στο παιδι
http://www.breastcancerhellas.gr/fil...i%20entypo.pdf
β)Επίσης υπάρχει μια μη κερδοσκοπικη εταιρεια η ΜΕΡΙΜΝΑ που εχει προγραμματα ψυχοσυναισθηματικης στηριξης και σε αυτα περιλαμβανει και στηριξη παιδιων που οι γονεις τους νοσουν. Εχουν και γραμμη στηριξης. Εχει καταπληκτικες ομαδες παιδιων για τη διαχειριση του αγχους οταν βρισκονται σε περιβαλλον που υπαρχει σοβαρη ασθενεια.
Δες εδω http://www.merimna.org.gr/Default.aspx?ID=1

Σκοπος πιστευω ειναι να γινει διαχειριση του αγχους του παιδιου για να ηρεμήσει, να αποδεχτει μεσα του το γεγονος και να επανελθει στους προηγουμενους ρυθμους του.
Ο χρήστης kel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-10, 00:34   #7
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δες και εδω μια παρομοια περιπτωση
http://www.parents.gr/forum/showthre...E1%EC%F0%E1%F2
Ο χρήστης kel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-10, 01:40   #8
agappula

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
agappula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γλύκα Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν κορίτσια ακούστε πως έχει το θέμα...η κόρη μου στο νηπιαγωγείο ήταν κολλητή με ένα κοριτσάκι...όλα καλά..φέτος χωρίστηκαν στα τμήματα αλλά κάνουν παρέα ακόμη στα διαλείμματα, γνωρίζω δε και τη μαμά της και κάνουμε παρέα και εκτός σχολείου..
μέχρι εδώ καλά...δυστυχώς η μαμά του κοριτσιού αυτού από το Σεπτέμβριο αρρώστησε και διαγνώστηκε καρκίνος στο στήθος..κάνει χημειοθεραπείες και γενικά το παλεύει..το κοριτσάκι όπως καταλαβαίνετε έχει χάσει τη γη κάτω από τα πόδια του..
και περνάω στο δια ταύτα ..η μικρή σε όλη τη διάρκεια του μαθήματος "τρίβεται" στο θρανίο, έχει απομονωθεί και όλα τα παιδάκια την κοροϊδεύουν
όλα αυτά μου τα είπε η μητέρα της κλαίγοντας η καημένη...επικοινώνησε με παιδοψυχολόγο και της είπε ότι το παιδί βιώνει ένα έντονο στρες και αυτή είναι η μόνη της διέξοδος..ειλικρινά δεν ξέρω πως να τη βοηθήσω! το κοριτσάκι έχει μοναδική παρέα τη δικιά μου και κάθε μέρα παραπονιέται και δε θέλει να πάει σχολείο...
μπορεις να την προτινεις αναλογα τι ασφαλια εχει να παει στην αντιστοιχη υπηρεσια π.χ στο νοσοκομειο οπου εναι σγκεντρομενη διεπστμονικη ομαδα
που αποτελειται απο ψυχολογο, παιδοψχιατρο, κοινωνικη λειτουργο κ.α εκενοι θα μπορεσουν κ με το σχολειο να επικοινωνησουν
Ο χρήστης agappula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-10, 09:15   #9
Γλύκα

Γλύκα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Αννικο Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Εύχομαι τα καλύτερα για την φίλη σου και ελπίζω να το ξεπεράσει γρήγορα!.
Καταρχήν να πω ότι δεν είμαι ιδική (οπότε μπορεί να πω και βλακείες)
-Κατά την γνώμη μου πρέπει πρώτα να ξεχωρίσετε αν η κύρια πηγή του άγχους είναι το πρόβλημα υγείας της μαμάς ή το σχολείο (Το πιο πιθανό είναι να συμβάλουν και τα δύο για αυτήν την συμπεριφορά)
-Από ότι κατάλαβα πάει πρώτη. Το να βρεθεί σε ένα νέο περιβάλλον και χωρισμένη από την φίλη της είναι εξίσου αγχωτικό. Αυτή η συμπεριφορά υπάρχει μόνο μέσα στην τάξη; στο διάλειμμα, στο σπίτι πως είναι !
-Αν τελικά η πυγή είναι η κατάσταση της μαμάς μήπως το παιδί ακούει συζητήσεις που δεν πρέπει, μήπως υπάρχει αλλαγή στη συμπεριφορά από συγγενείς, φίλους (π.χ λύπηση) προς το παιδί
-Αφού το κοριτσάκι το κοροϊδεύουν στην τάξη δεν μπορούν με ένα διπλωματικό τρόπο να του αλλάξουν τάξη και να το βάλουν στην ίδια με την κορούλα σου έτσι φεύγει μια πιθανή πηγή του άγχους.
Αννικο κι εγώ πιστεύω πως συμβάλλουν και τα δύο, αν και το πρόβλημα εμφανίστηκε με την αρρώστια της μαμάς-και βασικά χειροτέρεψε σιγά σιγά.
αυτή η συμπεριφορά γίνεται μόνο μέσα στην αίθουσα, η δε δασκάλα υποστηρίζει ότι γίνεται συνεχώς..στο σπίτι της όπως μου είπε η μαμά της δε γίνεται και πραγματικά επειδή μετά από την τελευταία χημειοθεραπεία της μαμάς -πριν 10 ημέρες -πήρα τη μικρή σπίτι μου για να τη βοηθήσω στο διάβασμα-δεν το έκανε ούτε εδώ!
σαφώς υπάρχει αλλαγή στη συμπεριφορά όλης της οικογένειας-πως θα μπορούσε να μην υπάρχει μιλάμε για μια γυναίκα 34 χρονών -η οποία έχει άλλα δύο παιδάκια 2 χρονών και 9 μηνών!!
αυτό βασικά προσπάθησε κι η μητέρα αλλά τώρα είναι δύσκολο, σύμφωνα με τη δασκάλα...
Παλιά 06-03-10, 09:22   #10
Γλύκα

Γλύκα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαριρενα Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΛΕΟΣ!!!!δασκαλοι που υποτιθετε θα επρεπε να βοηθουν τα παιδια να μην δειχνουν καμοια κατανοηση στα προβληματα του αλλου και το αντιμετοπιζουν απαξθωτικακαι κατα τα αλλα διδασκουν ηθος που στελνουμε τα παιδια μμας να μαθουν τι πλεον????για αυτα που θα επρεπε να μαθαινουν απο το σχολειο τα μαθαινουν στα φροντηστηρια απο ηθος και ανθρωπια δεν το συζητω
παιδαγωγος σου λεει μετα πρεπει ολοι εκεινοι που διδασκουν τα παιδια μας να εχουν κανει και καποια μαθηματα ψυχολογιας ωστε να μπορουν να βοηθησουν ενα παιδι αν χρειαστει μα πανω απο ολα θα πρεπει να ειναι ανθρωποι με ψυχη και ανθρωποι που εχουν και μπορουν να δωσουν αγαπη
αχ παιδιά τι να πω ..μπορεί όντως η κατάσταση να είναι δύσκολη, μπορεί όντως το παιδάκι να το κάνει όλη την ώρα ..σίγουρα όμως ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ..
φανταστείτε κάλεσε τη μάνα-είναι φυσικά ενήμερη για την κατάσταση της- και της είπε ότι το παιδί της έχει πρόβλημα σοβαρό, ότι το κοροϊδεύουν όλοι και ότι η μόνη που την παίζει είναι η δική μου κόρη, που όμως άμα τη δει τι κάνει θα τη σιχαθεί κι αυτή...μάλιστα για να επιλύσει το πρόβλημα αυτό έβαλε το κοριτσάκι μόνο στο θρανίο στο κέντρο της αίθουσας...
δεν κάνει καμία προσπάθεια να βοηθήσει το καημένο το παιδάκι...
Παλιά 06-03-10, 09:23   #11
Γλύκα

Γλύκα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kel Εμφάνιση μηνυμάτων
Γλύκα, αν θελεις να βοηθησεις τη φιλη σου μπορεις να την ενημερωσεις
α) πως να συζητησει γι'αυτο το θεμα με το παιδι. Εδω ειναι ενα εντυπο απο το ΑΛΜΑ ΖΩΗΣ για το πως να μιλησει στο παιδι
http://www.breastcancerhellas.gr/fil...i%20entypo.pdf
β)Επίσης υπάρχει μια μη κερδοσκοπικη εταιρεια η ΜΕΡΙΜΝΑ που εχει προγραμματα ψυχοσυναισθηματικης στηριξης και σε αυτα περιλαμβανει και στηριξη παιδιων που οι γονεις τους νοσουν. Εχουν και γραμμη στηριξης. Εχει καταπληκτικες ομαδες παιδιων για τη διαχειριση του αγχους οταν βρισκονται σε περιβαλλον που υπαρχει σοβαρη ασθενεια.
Δες εδω http://www.merimna.org.gr/Default.aspx?ID=1

Σκοπος πιστευω ειναι να γινει διαχειριση του αγχους του παιδιου για να ηρεμήσει, να αποδεχτει μεσα του το γεγονος και να επανελθει στους προηγουμενους ρυθμους του.
χίλια ευχαριστώ...θα ενημερώσω τη μαμά...να είσαι καλά!
Παλιά 06-03-10, 09:26   #12
Γλύκα

Γλύκα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο agappula Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να την προτινεις αναλογα τι ασφαλια εχει να παει στην αντιστοιχη υπηρεσια π.χ στο νοσοκομειο οπου εναι σγκεντρομενη διεπστμονικη ομαδα
που αποτελειται απο ψυχολογο, παιδοψχιατρο, κοινωνικη λειτουργο κ.α εκενοι θα μπορεσουν κ με το σχολειο να επικοινωνησουν
ευτυχώς η οικογένεια δεν έχει οικονομικό πρόβλημα και συνεργάζονται ήδη με παιδοψυχολόγο αλλά μόλις ξεκίνησαν και θέλει χρόνο το πράγμα...πάντως καλά λες αν το νοσοκομείο ή ο ψυχολόγος μιλούσαν με το σχολείο τότε μπορεί και η δασκάλα να καταλάβαινε καλύτερα το "πρόβλημα"
ευχαριστώ!
Παλιά 06-03-10, 09:29   #13
Γλύκα

Γλύκα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kel Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες και εδω μια παρομοια περιπτωση
http://www.parents.gr/forum/showthre...E1%EC%F0%E1%F2
ευχαριστώ! πάντως το κοριτσάκι γνωρίζει από την αρχή την ασθένεια της μαμάς και πρέπει να πω πως δε φαίνεται λυπημένο .. είναι ένα χαρούμενο παιδάκι..να όμως που η ψυχούλα του υποφέρει..
Παλιά 06-03-10, 11:03   #14
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γλύκα Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ παιδιά τι να πω ..μπορεί όντως η κατάσταση να είναι δύσκολη, μπορεί όντως το παιδάκι να το κάνει όλη την ώρα ..σίγουρα όμως ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ..
φανταστείτε κάλεσε τη μάνα-είναι φυσικά ενήμερη για την κατάσταση της- και της είπε ότι το παιδί της έχει πρόβλημα σοβαρό, ότι το κοροϊδεύουν όλοι και ότι η μόνη που την παίζει είναι η δική μου κόρη, που όμως άμα τη δει τι κάνει θα τη σιχαθεί κι αυτή...μάλιστα για να επιλύσει το πρόβλημα αυτό έβαλε το κοριτσάκι μόνο στο θρανίο στο κέντρο της αίθουσας...
δεν κάνει καμία προσπάθεια να βοηθήσει το καημένο το παιδάκι...
Εγώ θα πρότεινα και καμιά μολότοφ στο αυτοκίνητο της δασκάλας!!

Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-10, 11:28   #15
myangel

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
myangel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα πρότεινα και καμιά μολότοφ στο αυτοκίνητο της δασκάλας!!
τη δασκάλα ΠΡΕΠΕΙ να την αναφέρουν στη διεύθυνση του σχολείου για την επιλογή της, να απομονώσει το παιδί και να το ρεζιλέψει μπας και "στρώσει". Με τέτοια συμπεριφορά δε θα ήταν έκπληξη αν τα κακοποιούσε κι όλας για να τα συνετίσει. (με ξύλο εννοώ). Δεν είναι εκπαιδευτικός. Να την αναφέρετε και όχι μόνο στη διεύθυνση αλλά και στον αρμόδιο φορέα (δ/νση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης??? δεν είμαι σίγουρη)
ΑΝΟΗΤΗ γυναίκα, προφανώς χωρίς παιδιά, και προφανως και χωρίς καρδιά!
Ο χρήστης myangel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-10, 17:01   #16
Μαριρενα

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο myangel Εμφάνιση μηνυμάτων
τη δασκάλα ΠΡΕΠΕΙ να την αναφέρουν στη διεύθυνση του σχολείου για την επιλογή της, να απομονώσει το παιδί και να το ρεζιλέψει μπας και "στρώσει". Με τέτοια συμπεριφορά δε θα ήταν έκπληξη αν τα κακοποιούσε κι όλας για να τα συνετίσει. (με ξύλο εννοώ). Δεν είναι εκπαιδευτικός. Να την αναφέρετε και όχι μόνο στη διεύθυνση αλλά και στον αρμόδιο φορέα (δ/νση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης??? δεν είμαι σίγουρη)
ΑΝΟΗΤΗ γυναίκα, προφανώς χωρίς παιδιά, και προφανως και χωρίς καρδιά!
ποσο δικιο εχεις

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές