Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξερός βήχας μετά από εμβόλιο?


linav

Recommended Posts

Καλημέρα, κάναμε προχτές στη μικρή τη β δόση του infanrix, στην πρώτη δόση δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, από χτες το πρωί όμως το μωρό άρχισε να έχει έναν απίστευτο ξερόβηχα χωρίς φλέματα, βγάζει το γάλα που πίνει και γενικώς είναι πολύ κακοδιάθετη και έχει και λίγο πυρετό. Γνωρίζετε μήπως αν στις παρενέργειες των εμβολίων συμπεριλαμβάνεται και ο βήχας? Σας έχει συμβεί ποτέ κάτι παρόμοιο? Για ιωση δεν μου φαίνεται, εξάλου την εξέτασε η γιατρός πριν της το κάνει. Να είναι αλλεργική αντίδραση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


linav:

 

Εμείς πρόσφατα κάναμε την τρίτη δόση του Infarix και μετά από 3-4 ημέρες είχαμε το εξής: ξεκίνησε ένας ξηρός, ήπιος βήχας ο οποίος εξελίχθηκε σε 2 ημέρες σε πιο έντονο (χωρίς άλλα συμπτώματα) 4-5 μέρα φλέματα, μετά λίγο πυρετό για 1 μέρα και καταροή και κατέληξε σε λαρυγγύτιδα και ακροαστικά (έβηχε σα γέρος με ελαφριές δύσπνοιες) και πήρε 2 εβδομάδες και παραπάνω για να συνέλθει εντελώς. Δεν είχα αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο και η κόρη μου το έπαθε 21 μηνών. Δεν είχε κάποια ευαισθησία από πριν ούτε αρρωσταίνει συχνά. Είμαι πεπεισμένη ότι είναι από το εμβόλιο παρόλο που όλοι διαφωνούν (και η γιατρός μαζί). Βέβαια την αντιβίωση τη γλιτώσαμε, λόγω ομοιοπηθητικής, αλλά το συμπέρασμά μου παραμένει...

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Despetros η γιατρός μου είπε πως οι παρενέργειες διαρκούν 48 ώρες. Εκεί πάντως που ήμουν έτοιμη να την πάρω τηλ για τα καθέκαστα, πήγα στο φαρμακείο για άλλο λόγο και μου είπε η φαρμακοποιός ότι επειδή τα εμβόλια στην ουσία βομβαρδίζουν τον οργανισμό με ιούς, δημιουργούν συχνά ακριβώς αυτό το πράγμα, μία κατάσταση σαν να είναι άρρωστο το παιδί από αυτό για το οποίο το εμβολίασες. Τώρα η μικρή μου είναι πολύ καλύτερα, στην ουσία οι 48 ώρες των παρενεργειών σχεδόν πέρασαν και μαζί με αυτό και ο παλιοβήχας. Τώρα να ήταν αλλεργικό το όλο θέμα? Τί να πώ, μακάρι να μην μας ξανασυμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στην πρώτη δόση παρουσίασε ξηρό βήχα και στην συνέχεια είχε και μυξούλες. Ουτε κάν το συνέδεσα. Θεώρησα οτι ήταν ψιλοκρυομένο. Πυρετό δεν είχε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, κορίτσια κι ο δικός μου είχε τέτοιο βήχα 5 μέρες μετά από την 3η δόση του Infanrix, αλλά παρόλο που στο μυαλό μου έκανα την σύνδεση δεν τόλμησα να το πω στο γιατρό. Γιατί ξέρει ότι είμαι κατά των εμβολίων. Το 5πλο είναι το μόνο εμβόλιο που του έχω κάνει και μάλιστα την 3η δόση την κάναμε στο χρόνο...

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, κορίτσια κι ο δικός μου είχε τέτοιο βήχα 5 μέρες μετά από την 3η δόση του Infanrix, αλλά παρόλο που στο μυαλό μου έκανα την σύνδεση δεν τόλμησα να το πω στο γιατρό. Γιατί ξέρει ότι είμαι κατά των εμβολίων. Το 5πλο είναι το μόνο εμβόλιο που του έχω κάνει και μάλιστα την 3η δόση την κάναμε στο χρόνο...

 

Και εμείς κάνουμε μόνο αυτό το εμβόλιο, με την 3η δόση τώρα τελευταία. Πάντως εγω πάντα "τολμάω" να κάνω τέτοιες συνδέσεις στη γιατρό μου απλά και μόνο πολλές φορές για να δω τι θα μου πει. Μάλιστα νόμιζα ότι είχε κοκκύτη με τόσο βήχα που έκανε. Επίσης, δεν πιστεύω σε αυτά τα που λλένε οι γιατροί στις συγκεκριμένες περιπτώσεις ότι π.χ. μέσα σε 48 ή 72 ώρες να περιμένεις κάποια παρενέργεια και όχι μετά. Εξαρτάται και από τον οργανισμό του κάθε παιδιού, το προηγούμενο ιστορικό του με ασθένειες, φάρμακα, την κληρονομικότητα, κτλ.

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...