Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6μηνο after 6μηνο?


τετα

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε; θα ηθελα να σας ρωτησω κατι σχετικα με την αδεια. λοιπον οταν εμεινα εγκυος περυσι το φλεβαρη σταματησα απο τη δουλεια μου μεσα απριλιου και ξαναπηγα για δουλεια τελος αυγουστου.

τελειωσε η αδεια λοχειας και τωρα εχω το μειωμενο. μετα θα παρω το 6μηνο και μετα την κανονικη μου αδεια. σε περιπτωση που ξαναμεινω εγκυος τα δικαιουμαι ολα παλι; δλδ θα μπορω να παρω παλι αναρρωτικη και μετα 6μηνο; αν θελετε με βοηθατε. ευχαριστω εκ των προτερων.

xzDLp2.png

fa5gp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για την ανναρωτικη δεν ξερω να σου πω γιατι δεν ετυχε να παρω στην εγκυμοσυνη μου.Στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα το 6μηνο κ την καλοκαιρινη μου,δουλεψα για 20 μερεs κ ξαναβγηκα σε αδεια τοκετου αφου ειχα μεινει εγκυοs μολιs σαραντησα.Οι αποδοχεs απο το ικα ειναι ιδιεs k το 6μηνο το δικαιουμαστε ξανα εφοσον εχουμε 200 ενσυμα τα δυο τελευταια χρονια.Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ...

ΕΙΜΑΙ Η ΙΔΙΟΤΙΚΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ....ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ..ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!:!:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα ιδια... περιπου!

5 Γενάρη επέστρεψα στη δουλειά (για πέρσι μιλάω) και 12 Γενάρη τους ανακοίνωσα τη νέα εγκυμοσύνη! (Χαρά που κάνανεεεεε!!!) δούλεψα μέχρι αρχές Ιουλίου και μετά τους αποχαιρέτησα!

Δικαιούσαι τα ίδια, ακριβώς! Και όσον αφορά τις άδειες, τα επιδόματα, όλα!

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

..εκτος νομιζω το εξαμηνο απο τον οαεδ..πρεπει να χεις δουλεψει τουλαχιστον 8 μηνες δηλαδη 200 ενσημα..

 

 

Αααα sorry, αυτό δεν το γνωρίζω γιατί ναι μεν είμαι ιδιωτική υπάλληλος, αλλά εμείς οι τραπεζικοί το εξαμηνο του οαεδ δεν το δικαιούμαστε έτσι κ αλλιώς.......

Link to comment
Share on other sites

Αααα sorry, αυτό δεν το γνωρίζω γιατί ναι μεν είμαι ιδιωτική υπάλληλος, αλλά εμείς οι τραπεζικοί το εξαμηνο του οαεδ δεν το δικαιούμαστε έτσι κ αλλιώς.......

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...

Link to comment
Share on other sites

Αααα sorry, αυτό δεν το γνωρίζω γιατί ναι μεν είμαι ιδιωτική υπάλληλος, αλλά εμείς οι τραπεζικοί το εξαμηνο του οαεδ δεν το δικαιούμαστε έτσι κ αλλιώς.......

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...

ΔΗΛΑΔΗ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΣΗΜΑ?????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους....

πριν τελειωσει το εξαμηνο της μητροτητας του οαεδ εμεινα παλι εγκυος.... λογο ομως ιστορικου της πρωτης εγκυμοσυνης και επειδη η δουλεια μου απαιτει πολυ ορθοστασια τρεξιμο και πολλα βαρη δε θα δουλεψω ουτε σε αυτη την εγκυμοσυνη...

μπορω να παιρνω αναρωτικες αδεις και να πληρωνομαι απο το ικα;;; η στη τελικη μπορω να ζητησω να με απολυσουν μολις κλεισει χρονος απο τη πρωτη γεννα και να μπω ταμειο ανεργιας;;;

κατι πρεπει να κανω κι ας παιρνω και λιγα λεφτα... το δευτερο μωρο ερχεται πολυ νωρις και τα εξοδα εινια πολλααααααα.....

ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα ενσημα που παιρνεις στο εξαμηνο του οαεδ εινια συνταξιμα και σιγουρα μετρανε και για ταμειο ανεργιας... δε ξερω που αλλου μετρανε...

πηρα χτες κατασταση ενσημων απο το ικα και δεν εχουν περαστει ακομα κι ας τελειωνει τωρα το εξαμηνο μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε; θα ηθελα να σας ρωτησω κατι σχετικα με την αδεια. λοιπον οταν εμεινα εγκυος περυσι το φλεβαρη σταματησα απο τη δουλεια μου μεσα απριλιου και ξαναπηγα για δουλεια τελος αυγουστου.

τελειωσε η αδεια λοχειας και τωρα εχω το μειωμενο. μετα θα παρω το 6μηνο και μετα την κανονικη μου αδεια. σε περιπτωση που ξαναμεινω εγκυος τα δικαιουμαι ολα παλι; δλδ θα μπορω να παρω παλι αναρρωτικη και μετα 6μηνο; αν θελετε με βοηθατε. ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

διάβασε προσεκτικά τα άλλα θέματα κάποια είχε γράψει ακριβώς για αυτό το θέμα και τέλος πάντων κάποια ένσημα πρέπει να υπάρχουν κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ερώτηση κρίσεως.

Οχι ότι με ενδιαφέρει άμεσα αλλά ποτέ δε ξέρεις ποτε θα (ξανα)ρθει ο πελαργός (και καλά!)

 

Τελειώνει το 6μηνο μου Ιούλιο, πάω δουλειά Αύγουστο, αν πάω έγκυα (βασικά δεν πάω για τους μήνες εγκυμοσύνης μάλλον) δικαιούμαι κανονικά μετά το 6 μηνο πάλι στο καπάκι??

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Αν γυρισεις στην δουλεια σου εγγυος θα δουλεψεις κανονικα μεχρι να παρεις την αδεια απο το ικα 116 ημερες. Μετα θα παρεις την 6μηνη του αοεδ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι πρεπει να κάνεις 200 ένσυμα αυτή τη χρονιά για να πάρεις το εξάμηνο του χρόνου. Νομίζω...

 

Μελένια μου,νομιζω οτι θελει 200 ενσυμα τα 2 προηγουμενα έτη οχι απαραιτητα τον προηγουμενο..

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

θελουν 200 (αλλα θελουν και λιγα παραπανω..πχ 220 αλλιως γινεται ελεγχος και ειναι ρισκο παρολου που οριζουν 200 ενσημα) τα 2 τελευταια ετη.Επισης απο το Ικα χανεις το επιδομα μητροτητας που χαρει σε αυτο οφειλεται και το εξαμηνο.

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

θελουν 200 (αλλα θελουν και λιγα παραπανω..πχ 220 αλλιως γινεται ελεγχος και ειναι ρισκο παρολου που οριζουν 200 ενσημα) τα 2 τελευταια ετη.Επισης απο το Ικα χανεις το επιδομα μητροτητας που χαρει σε αυτο οφειλεται και το εξαμηνο.

 

 

Με μπέρδεψες....

Αρα τι, δε παίρνεις ούτε επίδομα, ούτε 6μηνη άδεια??

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Να γίνω πιο σαφής....

Ρώτησα βεβαια κ λογιστή, περιμένω απάντηση κ θα σας πω.

Γέννησα Αύγουστο, πήρα και παίρνω με τη σειρά

 

αδεια 2009

αδεια κύησης

αδεια λοχείας

ισοχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια 3,5 μήνες

6μηνο οαεδ

αδεια 2010

 

με αυτά επιστρέφω στη δουλειά περίπου Σεπτέμβρη 2010

 

ΑΝ έμενα έγκυος πχ σε κάποια φάση ενώ είμαι στο 6μηνο και ΔΕ γύρναγα δουλειά μετά(με άδειες από γιατρό για την εγκυμοσύνη), τι διακαιούμαι σε αυτή τη περίπτωση?

Από άδειες και από χρήματα?

Τα ίδια με τη πρώτη φορά??? εφόσον έχω τα 200 ένσημα τα 2 ελευταία έτη βεβαίως.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το λοιπόν...

Εγώ υποσχέθηκα να σας πω μόλις μάθω....κλαψ καμιά ρε σεις δε το χει ζήσει να μας πει????

 

Προϋπόθεση για το 6μηνο είναι να έχεις πάρει από ικα επίδομα κύησης κ τοκετού.

Προϋπόθεση για να πάρεις από το ικα επίδομα κύησης κ τοκετού είναι να χεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια πριν από την ΠΗΤ.

Αν τα χεις οκ! Αν όχι μπάι μπάι everything.

 

Τώρα εγώ τα χω??

Οεο??

Δε ξέρω!

Θα μάθω!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα θα σου πω οτι κατα τη διαρκεια της αδειας κυοφοριας και λοχειας και κατα το εξαμηνο του ΟΑΕΔ, δεν εχεις ενσημα (μονο συνταξιμα και απο τον ΟΑΕΔ εχεις και για ταμειο ανεργιας).Στην κανονικη αδεια του 2009 και 2010 εχεις κανονικα τα ενσημα σου σαν να δουλευες.Για την ισοχρονη ως προς το μειωμενο (χωρις να ξερω σιγουρα,οποτε διατηρω μια επιφυλαξη) θεωρω οτι εχεις κανονικα 25 ενσημα το μηνα απο τη στιγμη που θεωρειται αδεια μητροτητας και αν δεν την επαιρνες αλλα επελλεγες κανονικα το μειωμενο ωραριο, θα σου κολουσαν κανονικα ολα σου τα ενσημα.Επισης το ΙΚΑ στις αναρρωτικες κολλαει ενσημα μεχρι καποιες ημερες (αυτο νομιζω μπορεις να βρεις στην ιστοσελιδα του ΙΚΑ).

Link to comment
Share on other sites

Τα λες πολύ καλά.

Ευχαριστώ.

Στην ισοχρονη όντως υπάρχουν "κανονικά" ένσημα.

Αυτό που πρέπει να κάνω είναι με προσοχή να μετρήσω.

Απλά πράγματα!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

..οπως τα λεει η φιλεναδα μου η Σοφια ειναι honey..

 

στο μειωμενο εχεις ενσημα και οσο για τις αναρρωτικες του ικα εχεις τις 25 μερες ασθενειας που δικαιουμαστε καθε χρονο με ενσημα απο το ικα.οι δε υπολοιπες αναρρωτικες ειναι δυστηχως χωρις ενσημα...βεβαια τους μηνες που καθομαστε 2 πριν και 2 μετα φετος πρωτη φορα ξεκινησε ο ΟΑΕΔ και δινει ενσημα γι αυτους τους μηνες αλλα δεν ξερω αν μετρανε η οχι..ρωτα και γι αυτο αν δεν συμπληρωνεις..

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...