Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακομα τα κανει σκληρα.Βοηθεια.


Recommended Posts

Ο γιος μου ειναι 10 μηνων.Απο την αρχη ειχαμε ενα θεματακι με τα κακα του.Αλλαξαμε γαλατα και τα λοιπα....Τωρα λοιπον τρωει και λαχανικα και κοτα και ψαρι και φρουτα.Πινει και γαλα δυο γευματα την ημερα.Δινω και σταγονες σιδηρο για να καλυπτετε.οδηγιες απο γιατρο.Ακομα ομως κανει σκληρα.Κανει καθε μερα.Οποτε δεν θεωρειτε δυσκοιλιος μου ειπανε.Αλλα ειναι σκληρα.

Ο παιδιατρος μου ειπε να κοιταξουμε απο τωρα να δουμε να το λυσουμε γιατι πολυ πιθανον μεγαλωνωντας να ποναει και επειδη θα καταλαβαινει πλεον θα τα κραταει.Ετσι και ο γιος της φιλη μου......Περασε η κοπελα πολλα με το θεμα αυτο.

Εκοψα τον σιδηρο να δω αν εφταιγε.Εκοψα μηλο μπανανα και καροτο....

Συνεχιζει να ειναι σκληρα.Αλλαξα και το γαλα σε ειδικο για δυσκοιλιοτητα παλι τα ιδια.

Υπαρχει περιπτωση το παιδι να μην επηρεαζετε απο κατι απλα να ειναι ετσι?να ειναι φυσιολοηγικο?

Δεν μπορω να καταλαβω.Εκοψα τοσα και το προβλημα συνεχιζει.

Τι μπορω να δωσω λετε?Βλεπω καθε μερα που κανει τα κακα πολλα μικρα κομματακια στρογγυλα και σκληρα.Μερικες φορες δεν κανει κομματακια μικρα αλλα ΚΑΝΟΝΙΚΑ και σκληρα.Πρεπει να υποφερει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γιος μου ειναι 10 μηνων.Απο την αρχη ειχαμε ενα θεματακι με τα κακα του.Αλλαξαμε γαλατα και τα λοιπα....Τωρα λοιπον τρωει και λαχανικα και κοτα και ψαρι και φρουτα.Πινει και γαλα δυο γευματα την ημερα.Δινω και σταγονες σιδηρο για να καλυπτετε.οδηγιες απο γιατρο.Ακομα ομως κανει σκληρα.Κανει καθε μερα.Οποτε δεν θεωρειτε δυσκοιλιος μου ειπανε.Αλλα ειναι σκληρα.

Ο παιδιατρος μου ειπε να κοιταξουμε απο τωρα να δουμε να το λυσουμε γιατι πολυ πιθανον μεγαλωνωντας να ποναει και επειδη θα καταλαβαινει πλεον θα τα κραταει.Ετσι και ο γιος της φιλη μου......Περασε η κοπελα πολλα με το θεμα αυτο.

Εκοψα τον σιδηρο να δω αν εφταιγε.Εκοψα μηλο μπανανα και καροτο....

Συνεχιζει να ειναι σκληρα.Αλλαξα και το γαλα σε ειδικο για δυσκοιλιοτητα παλι τα ιδια.

Υπαρχει περιπτωση το παιδι να μην επηρεαζετε απο κατι απλα να ειναι ετσι?να ειναι φυσιολοηγικο?

Δεν μπορω να καταλαβω.Εκοψα τοσα και το προβλημα συνεχιζει.

Τι μπορω να δωσω λετε?Βλεπω καθε μερα που κανει τα κακα πολλα μικρα κομματακια στρογγυλα και σκληρα.Μερικες φορες δεν κανει κομματακια μικρα αλλα ΚΑΝΟΝΙΚΑ και σκληρα.Πρεπει να υποφερει....

ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΕΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ,Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΦΡΟΥΤΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΒΑΖΩ Κ ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ,ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΧΑΜΟΜΗΛΙ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΝΕΙ ΝΑ ΑΡΑΙΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΤΗΣ..ΜΟΣΧΑΡΙ,ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΚΤΛ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΟΛΟΚΥΘΙ...ΤΑ ΤΗΡΩ Κ ΕΧΩ ΔΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΧΑ Κ ΑΙΜΑΤΑΚΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΗΣ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!

Ακτινιδιο βαζω αλλα μετα τα σπορακια μενουν μεσα και ειναι καπως περιεργο.Τελευταια δεν θελει τα φρουτα του.Μπανανα δεν μπορω.Μηλο δεν μπορω.

του βαζω αχλαδι ανανα και πορτοκαλι.αλλα δεν ειναι νοστιμη.

 

Οσο για φαγητο εγω σταματησα να βαζω κολοκυθι γιατι διαβασα οτι σαν βιταμινες ερχονται στα τελευταια...Μπροκολο αρκετο τρωει και πατατα.Αρακα αρκετο.Καλαμποκι μερικες φορες.και φασολακια.

ΘΑ δοκιμασψ παντως παλι και θα βαζω κολοκυθι.οπως και χαμομηλι θα δινω.Μαλλον στο γαλα θα το βαζω.Δεν νομιζω να πιει.Ουτε το νερο δεν θελει.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!

Ακτινιδιο βαζω αλλα μετα τα σπορακια μενουν μεσα και ειναι καπως περιεργο.Τελευταια δεν θελει τα φρουτα του.Μπανανα δεν μπορω.Μηλο δεν μπορω.

του βαζω αχλαδι ανανα και πορτοκαλι.αλλα δεν ειναι νοστιμη.

 

Οσο για φαγητο εγω σταματησα να βαζω κολοκυθι γιατι διαβασα οτι σαν βιταμινες ερχονται στα τελευταια...Μπροκολο αρκετο τρωει και πατατα.Αρακα αρκετο.Καλαμποκι μερικες φορες.και φασολακια.

ΘΑ δοκιμασψ παντως παλι και θα βαζω κολοκυθι.οπως και χαμομηλι θα δινω.Μαλλον στο γαλα θα το βαζω.Δεν νομιζω να πιει.Ουτε το νερο δεν θελει.

Σε ευχαριστω παρα πολυ!

Ν ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!ΘΑ ΣΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΜΙΣΗ ΜΠΑΝΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΣΤΙΜΕΥΕΙ Η ΚΡΕΜΑ ΤΟΥ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΛΟΚΥΘΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΑΚΙ!ΤΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΣ Κ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ!ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΒΙΚΤΩΡΙΑ ΜΟΥ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πωπω...το εκοψα εντελως το κολοκυθι....αυριο θα παω να παρω...........

θα δω αν ειχει και καμια λαικη πουθενα κοντα αυριο να παρω και φρουτα ....ναι και εγω ελεγα για μπανανα να επιστρεψει αλλα φοβομουν μην τα κανει χειροτερα.

μηπως να του δινω και ενα κουταλακι γλυκου ελαιολαδο?του βαζω στο φαγητο αλλα να εδινα και μια μικρη κουταλιτσα ακομα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω...το εκοψα εντελως το κολοκυθι....αυριο θα παω να παρω...........

θα δω αν ειχει και καμια λαικη πουθενα κοντα αυριο να παρω και φρουτα ....ναι και εγω ελεγα για μπανανα να επιστρεψει αλλα φοβομουν μην τα κανει χειροτερα.

μηπως να του δινω και ενα κουταλακι γλυκου ελαιολαδο?του βαζω στο φαγητο αλλα να εδινα και μια μικρη κουταλιτσα ακομα???

ΠΟΣΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΦΑΙ ΤΟΥ?ΕΓΩ ΑΠ ΤΟΥΣ 7 ΜΗΝΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ 2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ...Η ΜΠΑΝΑΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑ ΚΑΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το ματι ριχνω δεν μπορω να πω σιγουρα.Ισως 1 κουταλια σουπας και λιγο παραπανω.

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ!ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι 10 μηνων.Απο την αρχη ειχαμε ενα θεματακι με τα κακα του.Αλλαξαμε γαλατα και τα λοιπα....Τωρα λοιπον τρωει και λαχανικα και κοτα και ψαρι και φρουτα.Πινει και γαλα δυο γευματα την ημερα.Δινω και σταγονες σιδηρο για να καλυπτετε.οδηγιες απο γιατρο.Ακομα ομως κανει σκληρα.Κανει καθε μερα.Οποτε δεν θεωρειτε δυσκοιλιος μου ειπανε.Αλλα ειναι σκληρα.

Ο παιδιατρος μου ειπε να κοιταξουμε απο τωρα να δουμε να το λυσουμε γιατι πολυ πιθανον μεγαλωνωντας να ποναει και επειδη θα καταλαβαινει πλεον θα τα κραταει.Ετσι και ο γιος της φιλη μου......Περασε η κοπελα πολλα με το θεμα αυτο.

Εκοψα τον σιδηρο να δω αν εφταιγε.Εκοψα μηλο μπανανα και καροτο....

Συνεχιζει να ειναι σκληρα.Αλλαξα και το γαλα σε ειδικο για δυσκοιλιοτητα παλι τα ιδια.

Υπαρχει περιπτωση το παιδι να μην επηρεαζετε απο κατι απλα να ειναι ετσι?να ειναι φυσιολοηγικο?

Δεν μπορω να καταλαβω.Εκοψα τοσα και το προβλημα συνεχιζει.

Τι μπορω να δωσω λετε?Βλεπω καθε μερα που κανει τα κακα πολλα μικρα κομματακια στρογγυλα και σκληρα.Μερικες φορες δεν κανει κομματακια μικρα αλλα ΚΑΝΟΝΙΚΑ και σκληρα.Πρεπει να υποφερει....

 

Κοριτσάκι μου το παιδι ειναι δυσκοιλιο. Η δυσκοιλιοτητα εκφραζεται με κενωσεις σαν της κατσικας. Ξερα, μικρα σκληρα ζγρομπαλακια. Αυτο ειναι δυσκοιλιο. Το οτι κανει καθε μερα δεν σημαινει τιποτα. Λοιπον τι μου ειπε εμενα η γιατρος. Ειναι σκληρα και ξερα γιατι δεν εχουν αρκετη υγρασια. Πρωτη λυση για δυσκοιλιοτητα ειναι αφθονο νερο (οσο σικε και αν ακουγεται δουλευει σε αρκετες περιπτωσεις).....οχι γαλα γιατι και αυτα (φορμουλες οχι το φρεσκο) εχουν σιδηρο μεσα οποτε το γαλα ως υγρα δεν πολυμετραει. Οποτε 1. νερο, 2. χυμος φρουτων που να περιεχει δαμασκηνο (εμενα δεν το ηθελε δεν τις αρεσε η γευση αλλα δοκιμασε) και να περιεχει και χαμομηλι (το κανονικο οχι τα παιδικα. Αυτα δεν κανουν τιποτα και εχουν και ζακχαρη) 3. Σκετο χαμομηλι.....Για δοκιμασε αυτα τα τρια να δεις....Ο σιδηρος κανει φοβερη δυσκοιλιοτητα και στο λεω εγω που εχω στιγμα μεσογειακης και πινω σιδηρος. Υποφερω. Αν δεν χρειαζεται το παιδι μην του δινεται συμπληρωματα που το κανουν να υποφερει. Για να αποβαλει τον σιδηρο απο τον οργανισμο (τον επιπλεον) το νινι θελει πανω απο μια μερα, δεν θυμαμαι ποσο. Επισης το μηλο καλο ειναι να το βραζεις. Ειναι πιο ελαφρι ετσι, αν και οταν εχει δυσκοιλιοτητα αστο τελειως. Η μπανανα δεν εχω ακουσει να εχει θεμα. Καλο φρουτο για δυσκοιλιοτητα ειναι το ακτινιδιο αλλα εμενα η μικρη ΟΥΤΕ αυτο το ηθελε......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτά θα σου πρότεινα που σου είπαν τα κορίτσια. Βάζε λίγο παραπάνω κολοκύθι στο φαγητό, ελαιόλαδο βάζε επίσης λίγο παραπάνω. Τώρα όσον αφορά τα φρούτα το πορτοκάλι βοηθάει πολύ, οι χυμοί γενικά και το ακτινίδιο. Εμείς μπανάνα πάντως του δίνουμε για την διάρροια και μήλο. Επίσης το σπανάκι και το σέλινο βοηθάνε πολύ στην δισκοιλιότητα αν έχετε ξεκινήσει και χόρτα στην διατροφή του.Εναλλαξ εννοείται και όχι όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νερο νερο νερο!πολυ νερο! ζεστο , χλιαρο, δροσερο, με το μπιμπερο, με το ποτηρακι, με το κουταλι , με τη χουφτα(πιανει:wink:), με οτι τροπο μπορεις αλλα νερο.

τωρα που τρωει το παιδι πρεπει να πιει .

δεν ξερει οτι δε θελει.

θελει αλλα δεν το ξερει:)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σαν χιλιοκαμμένος από το θέμα της δυσκοιλιότητας έχω να σου πω ότι όσα ειπώθηκαν παραπάνω είναι όλα όσα μπορεί να σου πει και ένας παιδίατρος (δεν υπάρχει κάτι άλλο). Αυτό που θα ήθελα μόνο να προσθέσω είναι να μη το αφήσεις να σου ξεφύγει, να μη μονιμοποιηθεί δηλαδή η κατάσταση αυτή, γιατί αν το μωρό περάσει ακόμα κάποιους μήνες έτσι, πλέον θα αρχίσει να καταλαβαίνει και θα τα κρατάει από μόνο του είτε είναι σκληρά είτε όχι. Οι συμβουλές που πόσταραν τα παιδιά παραπάνω λογικά θα σου λύσουν το πρόβλημα, αλλά αν δε το λύσουν μέσα σε λίγους μήνες το πολύ, θα πρότεινα να επισκεφτείς παιδογαστρεντερολόγο για να σε κατευθύνει σωστά (ο παιδίατρος δεν μπορεί).

tz4j7wbv0xnj1ski.png

 

q2ae9jipn6ctee3f.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις που ειχαμε τετοιο θεμα οταν ηταν ακομα βρεφακι μας ειχε πει η παιδιατρος και στο 1 γευμα γαλα που εκανε την ημερα,της το εκανα με χαμομηλι κανονικο.Το εβραζα και μετα εβαζα και ανακατευα το γαλα.Πλεον δεν εχουμε κανενα προβλημα.Ρωτα και τον παιδιατρο σου και δοκιμασε το.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...