Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IUGR?! Υπαρχει αλλη μανουλα...


nxd

Recommended Posts

Κοριτσαρες γεια σας,

δεν ξερω αν σωστα ανοιγω αυτο το θεμα εδω απλα θεωρω οτι εδω θα το διαβασουν πιο πολλοι.

Ηθελα να ρωτησω αν εχει καμια σας αναλογη εμπειρια με τη δικη μου.

Γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο την 37εβδ.+6 ενα υγιεστατο αγορακι βαρους 2130 το οποιο δε χρειαστηκε να νοσηλευτει καθολου.

Ο μικρος ειχε τυλιχτει με το λωρο,δεν επαιρνε θεση και ειχε γερασει και ο πλακουντας,ολα μαζι!(δεν καπνιζω,δεν πινω).

Τον μικρο τον εχουν χαρακτηρισει ως IUGR δηλ.απο οσο εχω καταλαβει με υπολλειπομενη ενδομητρια αναπτυξη για καποιους λογους.

Δυστυχως ομως οι κακες σκεψεις δε λενε να φυγουν απο το μυαλο μου,θες γιατι θηλαζω αποκλειστικα το μικρο μου και παιρνουμε πολυ αργα βαρος,θες γιατι γκουγκλαρω και διαβαζω διαφορα για τα IUGR περι νανισμου,περι προβληματων στα νεφρα,στον εγκεφαλο και κοντευω να τρελλαθω.

Ακουω και διαφορα οτι αυτα τα μωρακια θελουν προσοχη και οτι εχουν πιο αργη αναπτυξη και αλλα πολλα θα ηθελα να ακουσω απο καποια μανουλα τη δικη της εμπειρια ή αν εχετε ακουσει κατι για αυτες τις περιπτωσεις.

Τα φιλια μου σε ολες και ολους και συγνωμη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσαρες γεια σας,

δεν ξερω αν σωστα ανοιγω αυτο το θεμα εδω απλα θεωρω οτι εδω θα το διαβασουν πιο πολλοι.

Ηθελα να ρωτησω αν εχει καμια σας αναλογη εμπειρια με τη δικη μου.

Γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο την 37εβδ.+6 ενα υγιεστατο αγορακι βαρους 2130 το οποιο δε χρειαστηκε να νοσηλευτει καθολου.

Ο μικρος ειχε τυλιχτει με το λωρο,δεν επαιρνε θεση και ειχε γερασει και ο πλακουντας,ολα μαζι!(δεν καπνιζω,δεν πινω).

Τον μικρο τον εχουν χαρακτηρισει ως IUGR δηλ.απο οσο εχω καταλαβει με υπολλειπομενη ενδομητρια αναπτυξη για καποιους λογους.

Δυστυχως ομως οι κακες σκεψεις δε λενε να φυγουν απο το μυαλο μου,θες γιατι θηλαζω αποκλειστικα το μικρο μου και παιρνουμε πολυ αργα βαρος,θες γιατι γκουγκλαρω και διαβαζω διαφορα για τα IUGR περι νανισμου,περι προβληματων στα νεφρα,στον εγκεφαλο και κοντευω να τρελλαθω.

Ακουω και διαφορα οτι αυτα τα μωρακια θελουν προσοχη και οτι εχουν πιο αργη αναπτυξη και αλλα πολλα θα ηθελα να ακουσω απο καποια μανουλα τη δικη της εμπειρια ή αν εχετε ακουσει κατι για αυτες τις περιπτωσεις.

Τα φιλια μου σε ολες και ολους και συγνωμη αν σας κουρασα.

 

Καλησπερα. Γεννησα στις 32 εβδομαδες ενα κοριτσακι 1820 γρ. Εκανα εσπευσμενη καισαρικη λογω ολιγαμνιου και ανομοιογενους υπολειπομμενης αναπτυξης, μαλλον το ιδιο με αυτο που λες ειναι. Δεν τον εχω ξανακουσει τον ορο που θετεις, ουτε κανεις με προιδεασε αρνητικα για κατι. Αυτο που λες δεν το ξερω, παντως αυτο που εγω εχω να σου πω ειναι οτι το μωρο μου αναπτυσσεται φυσιολογικα και μαλιστα περαν του φυσιολογικου αν λαβει κανεις υποψιν του οτι ηταν προωρο. Ειναι ηδη 70 ποντους και 9100γρ. Ευχομαι να πανε ολα καλα με το μικρο σου και να μην ισχυει τιποτα απο αυτα που γραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα κάνει υπέρηχο ανάπτυξης εμβρύου και doppler στην 29η εβδομάδα, είχαν διαγνώσει οι τρεις γιατροί που την έκαναν ελαττωμένο αμνιακό υγρό (στα κατώτερα φυσιολογικά) και αυξημένες αντιστάσεις στην ομφαλική αρτηρία. Ο τρίτος γιατρός που ξαναέκανε το doppler είπε ότι το έμβρυο έχει τάση για IUGR, δηλαδή να γεννηθεί με μικρότερο βάρος λόγω των αυξημένων αντιστάσων στην αιμάτωσή του. Τον ρώτησα αν είναι κάτι επικίνδυνο και μου απάντησε ότι είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Είχα κοιτάξει και εγώ με το google για IUGR και ολιγάμνιο και είχα τρομοκρατηθεί.

 

Στην περίπτωσή μου η γιατρός μου μου έγραψε salospir (με το οποίο συμφώνησε και ο τελευταίος γιατρός) και το έπαιρνα μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης ώστε να είναι ελαφρώς πιο ρευστό το αίμα και να γίνεται καλύτερη αιμάτωση του εμβρύου. Επαναλάμβανα ανά δύο εβδομάδες το doppler όπου η αιμάτωση βελτιώθηκε, η ανάπτυξη του εμβρύου ήταν φυσιολογική, αν και το αμνιακό υγρό παρέμενε στα κατώτερα φυσιολογικά. Τελικά η μπέμπα γεννήθηκε στις 39εβδ+2ημ 3.040 γραμμάρια.

 

Προφανώς η μπέμπα μου δεν ήταν στην κατηγορία IUGR τελικά, αφού ειχε φυσιολογικό βάρος. Επισημαίνω όμως την απάντηση του γιατρού ότι είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Προσωπικά γνωρίζω κοπέλα που γεννήθηκε 1.800 γραμμάρια και τώρα έχει ύψος 1,85.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αρκετά παιδάκια γεννιούνται με IUGR λόγω διαφόρων επιπλοκών στην κύηση, αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι εάν το παιδάκι μου είναι εντός των φυσιολογικών ορίων στι καμπύλες της ανάπτυξης και επίσης και εαν αυτές είναι συμμετρικές, δηλαδή ένα παιδάκι με χαμηλό βάρος και χαμηλό ύψος πρέπει να έχει και ανάλογη περίμετρο κεφαλής και όχι το κεφάλι του να είναι στα ανώτερα φυσιολογικά.Καλό θα ήταν να παρακολουθείς το παιδάκι σου και σε κάθε ανησυχία που έχεις να ρωτάς τον/την παιδίατρο ή και άλλης ειδικότητας γιατρό εφόσον το κρίνεις απαραίτητο. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να παρακολουθείς εκτός από την σωματική του ανάπτυξη και την ψυχοκινητική και νοητική του ανάπτυξη αν συμβαδίζει με την ηλικία του. Βέβαια δεν σου λέω να τα κάνει όλα ακριβώς με το χρονόμετρο αλλά για παράδειγμα ένα παιδάκι που σε ηλικία 1 έτους δεν στέκεται τουλάχιστον όρθιο πρέπει να προβληματίσει τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που αργησα να σας απαντησω.

Στεναχωριεμαι με αυτα που διαβαζω γιατι εγω ενημερωθηκα οτι ο μικρος μου ειναι υγειεστατος μεν αλλα IUGR δε πολλες μερες μετα τη γεννηση του:(.

Ο γυναικολογος μου μεχρι την τελευταια στιγμη μου ελεγε ¨Νικη ο μικρος δεν λεει να γυρισει και απο βαρος παιρνει πολυ λιγο,ειναι και τυλιγμενος με το λωρο ισως χρειαστει να κανουμε καισαρικη¨.

Η γιατρος που μου εκανε το ντοπλερ δεν μου ανεφερε τιποτα ολα μου ειπε οτι ειναι πολυ καλα και οτι απο τις μετρησεις φαινεται οτι θα γινει πολυ ψηλο παιδι(και συγκεκριμενα μας κοιταξε και ειπε ¨ε,απο που θα παρει το παιδι σας αφου ειστε 2 μετρα¨(εγω 1,80 και ο αντρας μου 1,84).

Κατι που με εχει προβληματισει παρα πολυ ακομα ειναι οτι ο γυναικολογος μου το μπεμπη τον εβγαζε στον υπερηχο 2.500 με 2.600 δυο μερες πριν γεννησω και τελικα γεννηθηκε 2.130!!!

Κοντεψα να παθω εγκεφαλικο μεσα στο χειρουργειο.

Τοσο μεγαλη αποκλιση ρε γμτ??

Προσπαθω να ειμαι ηρεμη και να χαρω το θαυματακι μου αλλα καποιες στιγμες δεν τα καταφερνω κυριευομαι κυριως απο φοβο μη τυχον εχει ή παθει κατι το μικρο μου.

Αλλαξα παιδιατρο γιατι η πρωτη που ειχα κοντεψε να με τρελλανει κανα δυο φορες και ετσι τη σουταρα,ο καινουριος τον βλεπει το μικρο μια χαρα γενικοτερα απλα θα ηθελε να εχει παρει λιγο βαρος ακομα(2/2 ηταν 4,020)αλλα δεν τον χαλαει κιολας επειδη τον θηλαζω αποκλειστικα και αυτο μου ειπε να μη το σταματησω για κανενα λογο.

Προσευχομαι καθε μερα η Παναγια να εχει καλα το παιδακι μου και ολα τα παιδακια του κοσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ γλυκειά μου μια χαρά είναι το παιδάκι σου μην στενοχωριέσαι αυτοί οι γιατροί πετάνε κουβεντες χωρίς να εξετάζουν προσεκτικά την πορεί του παιδιού. Το παιδι΄ειναι μικρό ακομα για να βγάλει τέτοιο συμπέρασμα. Είδες η mitsi τι σου έγραψε που το μικρούλι της γεννήθηκε πολύ πριν το δικο σου. ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ . Ξεχνα τι σου λεει ο γιατρός σου και άκουσε το υποσυνείδητό σου. Εισαι η μανα του βλεπεις το παιδί σου και το ακους όπως δεν το βλέπει ο παιδίατρος κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος και σε υψος και σε περιμετρο κεφαλης ακολουθει την κατωτατη καμπυλη σταθερα ενω σε βαρος ειμαστε ακομα εκτος καμπυλης.

Αυτο ειναι φυσιολογικο??

Το ξερω οτι σας εχω μουρλανει απλα εχω φοβηθει,τρομοκρατηθει να πω καλυτερα με τοσα που ακουω και διαβαζω.

Οσοι τον βλεπουν παθαινουν πλακα με τα δαχτυλα του και τα πατουσακια του σε ολους φαινονται πολυ μεγαλα(εμενα παντως μου φαινονται φυσιολογικα),αφου μια φιλη μου τον φωναζει πατουσαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Eμένα το μικρό μου που είναι δίδυμακι γενήθηκε στις 36 εβδ & 3 ημέρες με καισσαρική επειδή είχαμε προβλήματα απο τον ομφάλιο λώρο και μειωμένη ενδομήτρια ανάπτυξη, γεννήθηκε 1,850 κιλά και 42 πόντους, σύντομα μπήκε μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης αλλά μετά τον τέτερτο μήνα μειώθηκε ο ρυθμός τόσο ως προς το ύψος όσο και ως προς το βάρος, οπότε΄γύρω στο χρόνο ο μικρός μου ήταν σταθερά εξω από τις καμπύλες ανάπτυξης στο ύψος, στα κατώτατα φυσιολογικά στο βάρος και γύρω στην 25η θέση στην περίμετρο κεφαλής, μετά από εξετάσεις που κάναμε διαγνώσαμε υποφυσιογενή νανισμό που τον αντιμετωπίζουμε με ενέσεις αυξητικής ορμόνης και τώρα το παιδί 5,5 ετών είναι εντός των φυσιολογικών ορίων. Ενα παιδάκι μπορεί να απλά να είναι φτιαγμενο για να είναι αδύνατο όπως είναι η κόρη μου που παρά τις ποσότητες φαγητού που τρώει είναι σαν μακαρόνι.Πάντως, ακόμη και εάν ένα παιδάκι είναι εκτός των ορίων οι γιατροί δίνουν περιθώριο ως τα 3 προκειμένου ένα παιδάκι να μπεί στα κανονικά όρια της ανάπτυξης. Μπορεί απλά το μικρό σου να θέλει το χρόνο του για να συνέλθει και να αρχίσει να αναπτύσσεται σωστά. Από την άλλη μια και μιλάμε για αποκλειστικό θηλασμό που είναι και το καλύτερο για το παιδί σου, μήπως υπάρχει περίπτωση το γάλα σου να μην είναι αρκετό σε ποσότητα;

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος και σε υψος και σε περιμετρο κεφαλης ακολουθει την κατωτατη καμπυλη σταθερα ενω σε βαρος ειμαστε ακομα εκτος καμπυλης.

Αυτο ειναι φυσιολογικο??

Το ξερω οτι σας εχω μουρλανει απλα εχω φοβηθει,τρομοκρατηθει να πω καλυτερα με τοσα που ακουω και διαβαζω.

Οσοι τον βλεπουν παθαινουν πλακα με τα δαχτυλα του και τα πατουσακια του σε ολους φαινονται πολυ μεγαλα(εμενα παντως μου φαινονται φυσιολογικα),αφου μια φιλη μου τον φωναζει πατουσαρα!!!

 

Μηπως να δινατε και λιγο ξενο γαλα, να παρει τα πανω του το μωρο;;; Μπορει να λεω βλακειες αλλα εφοσον ειναι εκτος καμπυλων μηπως να το δοκιμαζατε για ενα μηνα και μετα να βγαλετε συμπερασματα. Μπορει απλα το μωρακι σου να εχει αυτον το ρυθμο αναπτυξης. Ξερω κοπελα στο φορουμ που το μωρακι της ειναι 6, 5 μηνων και 5800γρ. Και ολα καλα...Οσο για τα ακρα του φαινονται μεγαλα γιατι το μωρο σου ειναι αδυνατο. Οταν η μπεμπα μου ηταν στη θερμοκοιτιδα και ειχε φτασει τα 1600 γρ τα μονα που ξεχωριζαν ηταν οι πατουσες της, νομιζα οτι γεννησα τον "πατουσα", ηταν πραγματικα τεραστια. Τωρα ειναι φυσιολογικα εως μικρα θα ελεγα τα πατουσακια της.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα το μικρό μου που είναι δίδυμακι γενήθηκε στις 36 εβδ & 3 ημέρες με καισσαρική επειδή είχαμε προβλήματα απο τον ομφάλιο λώρο και μειωμένη ενδομήτρια ανάπτυξη, γεννήθηκε 1,850 κιλά και 42 πόντους, σύντομα μπήκε μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης αλλά μετά τον τέτερτο μήνα μειώθηκε ο ρυθμός τόσο ως προς το ύψος όσο και ως προς το βάρος, οπότε΄γύρω στο χρόνο ο μικρός μου ήταν σταθερά εξω από τις καμπύλες ανάπτυξης στο ύψος, στα κατώτατα φυσιολογικά στο βάρος και γύρω στην 25η θέση στην περίμετρο κεφαλής, μετά από εξετάσεις που κάναμε διαγνώσαμε υποφυσιογενή νανισμό που τον αντιμετωπίζουμε με ενέσεις αυξητικής ορμόνης και τώρα το παιδί 5,5 ετών είναι εντός των φυσιολογικών ορίων. Ενα παιδάκι μπορεί να απλά να είναι φτιαγμενο για να είναι αδύνατο όπως είναι η κόρη μου που παρά τις ποσότητες φαγητού που τρώει είναι σαν μακαρόνι.Πάντως, ακόμη και εάν ένα παιδάκι είναι εκτός των ορίων οι γιατροί δίνουν περιθώριο ως τα 3 προκειμένου ένα παιδάκι να μπεί στα κανονικά όρια της ανάπτυξης. Μπορεί απλά το μικρό σου να θέλει το χρόνο του για να συνέλθει και να αρχίσει να αναπτύσσεται σωστά. Από την άλλη μια και μιλάμε για αποκλειστικό θηλασμό που είναι και το καλύτερο για το παιδί σου, μήπως υπάρχει περίπτωση το γάλα σου να μην είναι αρκετό σε ποσότητα;

 

THEODOSI να τα χαιρεσαι τα ζουζουνια σου.

Το γαλα μου δε πιστευω οτι δεν επαρκει γιατι και ο παιδιατρος που τον παρακολουθει τον βλεπει μια χαρα απλα μας λεει οτι το βαρος που παιρνει ειναι το αναμενωμενο φυσιολογικο θα μπορουσε βεβαια να παιρνει και παραπανω αλλα δεν τον ανυσηχει,τωρα τι να σου πω και εγω.

Παντως οσες φορες προσπαθησα να του δωσω ξενο επειδη πιστευα οτι δε χορτανει δεν το επινε με τιποτα(με τους κολικους που περασαμε ειχα χασει το μπουσουλα κυριολεκτικα εκλαιγε συνεχεια και για ωρες και πολλες φορες πιστευα οτι πειναει αλλα τελικα ποναγε η ψυχουλα μου:().

Τι εξετασεις κανατε και διαγνώσατε υποφυσιογενή νανισμό??

Με τις ενεσεις που κανατε το αντιμετωπισατε τελειως??

Συγνωμη που σε μουρλανα στις ερωτησεις,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως να δινατε και λιγο ξενο γαλα, να παρει τα πανω του το μωρο;;; Μπορει να λεω βλακειες αλλα εφοσον ειναι εκτος καμπυλων μηπως να το δοκιμαζατε για ενα μηνα και μετα να βγαλετε συμπερασματα. Μπορει απλα το μωρακι σου να εχει αυτον το ρυθμο αναπτυξης. Ξερω κοπελα στο φορουμ που το μωρακι της ειναι 6, 5 μηνων και 5800γρ. Και ολα καλα...Οσο για τα ακρα του φαινονται μεγαλα γιατι το μωρο σου ειναι αδυνατο. Οταν η μπεμπα μου ηταν στη θερμοκοιτιδα και ειχε φτασει τα 1600 γρ τα μονα που ξεχωριζαν ηταν οι πατουσες της, νομιζα οτι γεννησα τον "πατουσα", ηταν πραγματικα τεραστια. Τωρα ειναι φυσιολογικα εως μικρα θα ελεγα τα πατουσακια της.

 

mitsi1 το ξενο γαλα δε το θελει με τιποτα,εχουμε προσπαθησει αρκετες φορες και δε πινει ουτε 1μλ!!!

Ο παιδιατρος επειδη με ειδε καπως την τελευταια φορα μου ειπε πως αν χρειαστει,θα το κρινει αυτος και θα το συζητησουμε μαζι,ισως του δωσουμε κατι,αν θυμαμαι καλα μου ειπε κατι για καλοριν ή κατι τετοιο,αλλα μου ειπε να μη το δεσω κιολας.

Ευχομαι να πανε ολα καλα παντως,σε ευχαριστω πολυ και να χαιρεσαι τη πριγκηπισσα σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή από ότι καταλαβαίνω το μωράκι σου είναι ακόμη μικρό δεν προβλέπονται τέτοιες διαδικασίες. Οπως σου έχω γράψει οι γιατροί συνήθως αφήνουν ένα παιδάκι μα φτάσει μέχρι τα 3 και εάν δεν έχει μπεί στα φυσιολογικά όρια ανάπτυξης τότε αρχίζουν να το ψάχνουν. Ο δικός μου εφόσον ήταν από τεσσάρων μηνών και πέρα σταθερά εκτός ορίων στο ύψος του κάναμε τις εξετάσεις σε ηλικία 18 μηνών μετά από δική μου επιμονή γιατί και ο ενδοκρινολόγος που επισκεφθήκαμε ήταν της γνώμης να το εξετάσουμε στα τρια και όχι νωρίτερα. Στην δική μας περίπτωση αυτό αποδείχθηκε σωτληριο γιατλι πήραμε πολύ γρήγορα θεραπεία με αυξητική ορμόνη με αποτέλεσμα το παιδί να βρίσκεται στα φυσιολογικά όρια του ύψους για την ηλικία του, είναι κοντούλης αλλά φυσιολογικός. Υποφυσιογενής νανισμός σημαίνει οτι η υπόφυση δεν εκκρίνει την απαραίτητη αυξητική ορμόνη για την ανάπτυξη.Οι εξετάσεις για την διάγνωση της περιλαμβάνουν 2-3 ημέρες νοσηλείας αλλά όπως σου είπα γίνονται σε μεγαλύτερα παιδάκια όπου γίνονται κάποιες αιματολογικές εξετάσεις στο στύλ της καμπύλης σακχάρου μαζί με κάποιες γενικότερες εξετάσεις και ένας υπέρηχος στην υπόφυση.Μετά αν διαγνωσθεί πρόβλημα προτείνεται από τους γιατρούς η κατάληλη θεραπεία. Γνώμη μου είναι να περιμένεις μερικούς μήνες να δείς την εξέλιξη και να μην βλαζεις το κακό με το μυαλό σου εάν ο παιδίατρος κρίνει οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας δεν νομίζω οτι πρέπει να ανησυχείς. Τώρα εάν το πρόβλημα μετά από μερικούς μήνες επιμένει ή επιδεινώνεται τότε μπορείς να ζητήσεις και δεύτερη άποψη απο παιδοενδοκρινολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την προλαλησασα...Περιμενε μερικους μηνες να δεις την αναπτυξη του και μετα αγχωνεσαι. Εφοσον και ο παιδιατρος σου ειναι καθησυχαστικος, ηρεμησε και απολαυσε τις στιγμες με το μωρακι σου. Αφου τωρα ουτως η αλλως δεν μπορεις να το υποβαλλεις σε εξετασεις, βγαλε απο το μυαλο σου καθε κακη σκεψη...Ευχομαι ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου να γινει ενα πολυ πολυ ψηλο παιδακι το μωρακι σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την προλαλησασα...Περιμενε μερικους μηνες να δεις την αναπτυξη του και μετα αγχωνεσαι. Εφοσον και ο παιδιατρος σου ειναι καθησυχαστικος, ηρεμησε και απολαυσε τις στιγμες με το μωρακι σου. Αφου τωρα ουτως η αλλως δεν μπορεις να το υποβαλλεις σε εξετασεις, βγαλε απο το μυαλο σου καθε κακη σκεψη...Ευχομαι ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου να γινει ενα πολυ πολυ ψηλο παιδακι το μωρακι σου!!!!!

 

Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία απ' όλα είναι να είναι το παιδάκι απολύτως υγειές και μετά ψηλό. Το λέω επειδή το βιώνω καθημερινά και αυτό για το οποίο τρέμω είναι πρώτιστα η υγεία του και μετά όλα τα άλλα. Με δεδομένη την συγκεκριμένη κατάσταση στην οποία βρίσκεται το γνωρίζω οτι δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ψηλός αλλά αυτό που με νοιάζει είναι να είναι καλά ο ίδιος, τώρα΄όσον αφορά το ύψος κάνω ότι περνάει από το χέρι μου αλλά δεν είμαι και θεός, παράλληλα όμως πρέπει να αναφέρω οτι η αυξητική ορμόνη δεν επηρεάζει μόνο το ύψος αλλά και το σύνολο του οργανισμού καθώς παράλληλα με τα οστά δημιουργείται πρόβλημα στην ανάπτυξη και άλλων εσωτερικών οργάνων όπως η καρδιά, οπότε από αυτό και μόνο προκύπτει η σπουδαιότητα που έχει για την καλή υγεία του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία απ' όλα είναι να είναι το παιδάκι απολύτως υγειές και μετά ψηλό. Το λέω επειδή το βιώνω καθημερινά και αυτό για το οποίο τρέμω είναι πρώτιστα η υγεία του και μετά όλα τα άλλα. Με δεδομένη την συγκεκριμένη κατάσταση στην οποία βρίσκεται το γνωρίζω οτι δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ψηλός αλλά αυτό που με νοιάζει είναι να είναι καλά ο ίδιος, τώρα΄όσον αφορά το ύψος κάνω ότι περνάει από το χέρι μου αλλά δεν είμαι και θεός, παράλληλα όμως πρέπει να αναφέρω οτι η αυξητική ορμόνη δεν επηρεάζει μόνο το ύψος αλλά και το σύνολο του οργανισμού καθώς παράλληλα με τα οστά δημιουργείται πρόβλημα στην ανάπτυξη και άλλων εσωτερικών οργάνων όπως η καρδιά, οπότε από αυτό και μόνο προκύπτει η σπουδαιότητα που έχει για την καλή υγεία του παιδιού.

 

Εχεις απολυτο δικιο και συμφωνω 1000% μαζι σου.

Και εμενα αυτο με νοιαζει πρωτα απο ολα να ειναι καλα στην υγεια του,γερο το θελω το παιδακι μου.

Απλα εχω στεναχωρηθει,τσαντιστει γιατι κανενας δε μου μιλησε για υπολλειπομενη ενδομητρια αναπτυξη στη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου και κυριως που ο γυναικολογος μου που τον εχω τοσα χρονια ειχε τοσο μεγαλη αποκλιση στο βαρος του μπεμπη οταν τον μετρησε στον υπερηχο.

Ευχομαι και ελπιζω ολα να πανε καλα με το θησαυρο μου.

Στις 24 του μηνα που εχουμε ραντεβου με το παιδιατρο για εμβολια θα τον ρωτησω να μου πει τι πρεπει να κανουμε και αν χρειαζεται να γινει κατι ετσι ωστε να ηρεμησω λιγο και να ξερω τουλαχιστον τι πρεπει να κανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μικρό μου είχε χαρακτηριστεί IUGR πριν το γεννήσω από αυτά που βλέπαν στον υπέρηχο. Τελικά τον γέννησα με κτ την 35εβδ. με βάρος 2130 (κάτι που δεν ξέρω αν όντως αντιστοιχει σε iugr γιατί στον υπέρηχο το βγαζαν 1800 γρ.) Είχα και ολιγάμνιο και τελικά αποδείχτηκε ότι όντως ειχε 1 θεματάκι με τα νεφρά του αλλά ευτυχώς έχουν πάει όλα καλά. Τώρα για το IUGR. 18 μήνες μετά ο Κωνσταντίνος ειναι ένα παιδάκι που μεγαλώνει εντελώς φυσιολογικά, ειναι μικροκαμωμένος μεν (αλλωστε και εγώ 160 ειμαι και ο άντρας μου 178) αλλά φυσιολογικός. Μην ανησυχείς, απλά να κοιτάς την ανάπτυξή του κάτι που ούτως ή άλλως πρέπει σε όλα τα μωράκια.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στην 37+2 τον γιό μου 2350 και 45εκ. λόγω δυστροφίας. Δεν αναπτύσσονταν καλά, ήταν 3 εβδομάδες πίσω κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης σε ανπάτυξη. Παρακολοθούσαμε την αιμάτωσή του συνέχεια με ντόπλερ το οποίο δεν έδειχνε κάτι άσχημο. Δεν μου είπαν ποτέ ούτε ο γυναικολόγος, ούτε ο γεννετιστής ούτε οι παιδίατροι όταν γέννησα για τον παραπάνω όρο.Είχα κάνει ένα κάρο εξετάσεις και και μάλλον από ότι μου είπαν είχε να κάνει με την αιμάτωση του πλακούντα επειδή είμαι ετερόζυγη σε ένα γονίδιο που μπορεί να προκαλέσει θρομβοφιλία. Θυμάμαι όμως ότι ο γυναικολόγος μου είχε πεί ότι κανονικά επειδή γεννήθηκε λιποβαρές θα πρέπει η αναπτυξή του να έιναι πιο γρήγορη από τα παιδάκια με φυσιολογικό βάρος. Εμείς είμαστε στα κατώτερα όρια της καμπύλης και τώρα αρχίζω σιγά σιγά να το ψάχνω (κυρίως το ύψος με ενδιαφέρει) που γίνεται 2 ετών. Η παιδίατρος μου έχει πέι να μην ανησυχώ αλλά εγώ έχω ένα άγχος. Οπότε πρέπει να περιμένεις, είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα. Ο δικός μου στην αρχή αναπτύσσσοταν με μεγαλύτερο ρυθμό, τώρα πάμε αργά...

Καλοριν μου το πρότεινε η παιδίατρος και του δίνω κανα 3μηνο. Είναι ένα σκεύασμα που αποτελείται από υδατάνθρακές και μόνο θερμίδες. Σαν να τρώει ένα παραπάνω γεύμα το παιδί και είναι τελείως ακίνδυνο. Ωστόσο νομίζω ότι χορηγείται από κάποια ηλικία και μετά.Δεν κάνει φοβερά πράγματα αλλά βοηθάει πολύ.

Μην τα σκέφτεσαι όλα αυτά όμως από τώρα. Μια χαρά θα αναπτυχθεί το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις για το μωρο σου ειναι αυτο που ηδη κανεις:ο θηλασμος.Μην ακους ξενο γαλα και αηδιες..Εμενα η μπεμπα μου 32 εβδομαδων προωρη ,μετα απο 2μηνες νοσηλιας αρχικα για προωροτητα κ μετα για ουρολοιμοξη κ σηψαιμια, παρουσιασε υπερτονια κατω ακρων, δεν ανοιγε τα χερακια κ δεν αντιδρουσε σε ηχιτικα ερεθισματα..καταλαβαινεις τον πανικο μου..Ομως μονο με θηλαστρο ,τις δινω δικο μου γαλα..και σημερα 11 μηνων στεκεται..προσπαθει να περπατησει..τραβαει τα παντα σε ακτινα 30 ποντων γυρω της και φωναζει μπαμπα παππου κτλ..εννοω οτι ειναι οπως μου ειπεη αναπτυξιολογος σαν κανονικη τελειομηνη...ξεπερασε τα οποια προβληματα ,μονο με τη δυναμη του θεουκ το μητρικο γαλα.. ασε που τα παιδια που θηλαζουν δεν εχουν τις ιδιες καμπυλες αναπτυξης με τα παιδια της σκονης..και μενα ειναι στο 50 της καμπυλης του βαρους κ στο 10 του υψους αλλα στο ξαναλεω..δεν ειναι καμπυλες για θηλαζοντα μωρα..ποσο μαλλον για προωρα..μην ανυσηχεις και θηλαζε οσο μπορεις..ειναι το καλυτερρο φαρμακο..

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις για το μωρο σου ειναι αυτο που ηδη κανεις:ο θηλασμος.Μην ακους ξενο γαλα και αηδιες..Εμενα η μπεμπα μου 32 εβδομαδων προωρη ,μετα απο 2μηνες νοσηλιας αρχικα για προωροτητα κ μετα για ουρολοιμοξη κ σηψαιμια, παρουσιασε υπερτονια κατω ακρων, δεν ανοιγε τα χερακια κ δεν αντιδρουσε σε ηχιτικα ερεθισματα..καταλαβαινεις τον πανικο μου..Ομως μονο με θηλαστρο ,τις δινω δικο μου γαλα..και σημερα 11 μηνων στεκεται..προσπαθει να περπατησει..τραβαει τα παντα σε ακτινα 30 ποντων γυρω της και φωναζει μπαμπα παππου κτλ..εννοω οτι ειναι οπως μου ειπεη αναπτυξιολογος σαν κανονικη τελειομηνη...ξεπερασε τα οποια προβληματα ,μονο με τη δυναμη του θεουκ το μητρικο γαλα.. ασε που τα παιδια που θηλαζουν δεν εχουν τις ιδιες καμπυλες αναπτυξης με τα παιδια της σκονης..και μενα ειναι στο 50 της καμπυλης του βαρους κ στο 10 του υψους αλλα στο ξαναλεω..δεν ειναι καμπυλες για θηλαζοντα μωρα..ποσο μαλλον για προωρα..μην ανυσηχεις και θηλαζε οσο μπορεις..ειναι το καλυτερρο φαρμακο..

Δεν νομίζω καμία από εμάς που απαντήσαμε εδώ μέσα να ήταν ενάντια στο φυσικό θηλασμό, απλούστατα, μιλώντας πάντοτε μόνο για τον εαυτό μου μετέφερα την εμπειρία μου από από κάποιο παρεμφερές πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το παιδί μου, τώρα το γεγονός οτι οι καμπύλες ανάπτυξης δεν αναφέρονται στα θηλάζοντα μωρά χωράει πολύ συζήτηση καθώς υπάρχουν πάρα πολλά παιδάκια τα οποία καταφέρνουν να βρίσκονται εντός των σωστών ορίων ακόμη και εάν θηλάζουν. Εαν διάβασες όλο το θέμα θα δείς πως η V*X μιλάει για οριακή ανάπτυξη καθώς και για βάρος εκτός ορίων. Σού εύχομαι πάντοτε να ξεπερνάτε τα προβλήματα σας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αλλά έχε κατά νου πως υπάρχουν και παιδάκια που δεν καταφέρνουν να γίνουν καλά ακόμη και εάν η μητέρα τους τα θήλασε για δύο συναπτά έτη, όπως συνέβη και με τον ανηψιό μου που γεννήθηκε πρόωρος έπαθε εγκεφαλική παράλυση και στους 18 μήνες αυτισμό και έχει υπερτονία άκρων υποτονία κορμού και ημιληγία. Από την άλλη και εγώ έχω θηλάσει τα μωρά μου όσο οι προσωπικές συνθήκες της ζω'ης μου και της εργασίας μου μου το επέτρεψαν αλλά και πάλι δεν είδα κανενός είδους καλυτέρευση που να οφείλεται στο μητρικό γάλα. Αν δεν είχα παρακολουθήσει το παιδί μου σωστά, αν δεν είχα παρατηρήσει ανησυχιτικά σημάδια στην ανάπτυξη του, σήμερα δεν θα είχα ένα καθ' όλα φυσιολογικό παιδάκι. Επομένως είναι θεμιτό εμείς οι μανάδες να μην εφησυχάζουμε και να παρατηρούμε το παραμικρό ακόμη και αυτό που θα θεωρήσουμε χωρίς σημασία προκειμένου να προλάβουμε καταστάσεις που αν αφήσουμε να περάσουν έτσι μπορεί να δημιουργήσουν πολύ μεγαλύτερα προβλήματα.Καλύτερα να ψάξουμε να αγχωθούμε και ας μας πούν τρελλές παρά να ηρεμήσουμε και να τρέχουμε μετά, όπως έχει συμβεί σε πάρα πολλές μανάδες στο Κέντρο που πηγαίνουμε για τις φυσιοθεραπείες μας που κάνουμε απο 45 ημερών για την υπερτονία και τα κλειστά χωράκια με τα οποία γεννήθηκε το τελειόμηνο κατά τα άλλα αγοράκι μου. Και μια και μιλάμε για μητρικό θηλασμό όταν έφερα το 12 ημερών αγορακι μου πίσω από το μαιευτήριο ούτε 2 κιλά αφού το πήρα με το ζόρι, μέσα σε μία εβδομάδα είχε πάρει 500 γραμμάρια, ΜΟΝΟ με μητρικό γάλα, για να αναφερθούμε και στούς ρυθμούς ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στην 37+2 τον γιό μου 2350 και 45εκ. λόγω δυστροφίας. Δεν αναπτύσσονταν καλά, ήταν 3 εβδομάδες πίσω κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης σε ανπάτυξη. Παρακολοθούσαμε την αιμάτωσή του συνέχεια με ντόπλερ το οποίο δεν έδειχνε κάτι άσχημο. Δεν μου είπαν ποτέ ούτε ο γυναικολόγος, ούτε ο γεννετιστής ούτε οι παιδίατροι όταν γέννησα για τον παραπάνω όρο.Είχα κάνει ένα κάρο εξετάσεις και και μάλλον από ότι μου είπαν είχε να κάνει με την αιμάτωση του πλακούντα επειδή είμαι ετερόζυγη σε ένα γονίδιο που μπορεί να προκαλέσει θρομβοφιλία. Θυμάμαι όμως ότι ο γυναικολόγος μου είχε πεί ότι κανονικά επειδή γεννήθηκε λιποβαρές θα πρέπει η αναπτυξή του να έιναι πιο γρήγορη από τα παιδάκια με φυσιολογικό βάρος. Εμείς είμαστε στα κατώτερα όρια της καμπύλης και τώρα αρχίζω σιγά σιγά να το ψάχνω (κυρίως το ύψος με ενδιαφέρει) που γίνεται 2 ετών. Η παιδίατρος μου έχει πέι να μην ανησυχώ αλλά εγώ έχω ένα άγχος. Οπότε πρέπει να περιμένεις, είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα. Ο δικός μου στην αρχή αναπτύσσσοταν με μεγαλύτερο ρυθμό, τώρα πάμε αργά...

Καλοριν μου το πρότεινε η παιδίατρος και του δίνω κανα 3μηνο. Είναι ένα σκεύασμα που αποτελείται από υδατάνθρακές και μόνο θερμίδες. Σαν να τρώει ένα παραπάνω γεύμα το παιδί και είναι τελείως ακίνδυνο. Ωστόσο νομίζω ότι χορηγείται από κάποια ηλικία και μετά.Δεν κάνει φοβερά πράγματα αλλά βοηθάει πολύ.

Μην τα σκέφτεσαι όλα αυτά όμως από τώρα. Μια χαρά θα αναπτυχθεί το μωράκι σου.

 

Να σου ζησει ο αντρακος σου.

Δυστυχως εμενα ουτε ο γυναικολογος μου ουτε αυτη που μου εκανε το ντοπλερ με ενημερωσαν οτι το παιδι ειναι ελλειποβαρες ή οτι ειναι καποιες εβδομαδες πισω στην αναπτυξη του.

Το μονο που μου ειπε ο γυναικολογος μου αφου κοντεψα να παθω εγκεφαλικο οταν ακουσα οτι ζυγιζει 2130 απο 2600 που τον υπολογιζε στον υπερηχο ειναι:μια χαρα ειναι ο μικρος Νικη τη στεναχωριεσαι ουτε θερμοκοιτιδα δε χρειαστηκε.

Παντως και εμενα η πρωτη παιδιατρος το ιδιο πραγμα μου ειχε πει οτι τα μικρα μωρα αναπτυσσονται πιο γρηγορα απο τα πιο μεγαλα κατι που εγω δυστυχως εχω διαπιστωσει οτι σε μας δεν ισχυει:-(.

Το ιδιο μου λενε και εμενα να μην αγχωνομαι αλλα δυστυχως δε μπορω.

Σε ευχαριστω παρα πολυ παντως που μπηκες στο κοπο να μου απαντησεις.

Εχω παρακολουθησει λιγο την αναπτυξη σας στο θεμα ¨αδυνατα μωρα¨ και με βλεπω συντομα να ερχομαι και εγω στη παρεα σας.

Link to comment
Share on other sites

Το μικρό μου είχε χαρακτηριστεί IUGR πριν το γεννήσω από αυτά που βλέπαν στον υπέρηχο. Τελικά τον γέννησα με κτ την 35εβδ. με βάρος 2130 (κάτι που δεν ξέρω αν όντως αντιστοιχει σε iugr γιατί στον υπέρηχο το βγαζαν 1800 γρ.) Είχα και ολιγάμνιο και τελικά αποδείχτηκε ότι όντως ειχε 1 θεματάκι με τα νεφρά του αλλά ευτυχώς έχουν πάει όλα καλά. Τώρα για το IUGR. 18 μήνες μετά ο Κωνσταντίνος ειναι ένα παιδάκι που μεγαλώνει εντελώς φυσιολογικά, ειναι μικροκαμωμένος μεν (αλλωστε και εγώ 160 ειμαι και ο άντρας μου 178) αλλά φυσιολογικός. Μην ανησυχείς, απλά να κοιτάς την ανάπτυξή του κάτι που ούτως ή άλλως πρέπει σε όλα τα μωράκια.

 

Εμενα δυστυχως στον υπερηχο τον εβγαζαν παραπανω και τελικα γεννηθηκε πολυ μικροτερος απο οτι τον περιμεναμε.

Το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι γερος γιατι ακουω και διαβαζω διαφορα και εχω φρικαρει.

Σε ευχαριστω παρα πολυ και να τον χαιρεσια τον Κωνσταντινο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις για το μωρο σου ειναι αυτο που ηδη κανεις:ο θηλασμος.Μην ακους ξενο γαλα και αηδιες..Εμενα η μπεμπα μου 32 εβδομαδων προωρη ,μετα απο 2μηνες νοσηλιας αρχικα για προωροτητα κ μετα για ουρολοιμοξη κ σηψαιμια, παρουσιασε υπερτονια κατω ακρων, δεν ανοιγε τα χερακια κ δεν αντιδρουσε σε ηχιτικα ερεθισματα..καταλαβαινεις τον πανικο μου..Ομως μονο με θηλαστρο ,τις δινω δικο μου γαλα..και σημερα 11 μηνων στεκεται..προσπαθει να περπατησει..τραβαει τα παντα σε ακτινα 30 ποντων γυρω της και φωναζει μπαμπα παππου κτλ..εννοω οτι ειναι οπως μου ειπεη αναπτυξιολογος σαν κανονικη τελειομηνη...ξεπερασε τα οποια προβληματα ,μονο με τη δυναμη του θεουκ το μητρικο γαλα.. ασε που τα παιδια που θηλαζουν δεν εχουν τις ιδιες καμπυλες αναπτυξης με τα παιδια της σκονης..και μενα ειναι στο 50 της καμπυλης του βαρους κ στο 10 του υψους αλλα στο ξαναλεω..δεν ειναι καμπυλες για θηλαζοντα μωρα..ποσο μαλλον για προωρα..μην ανυσηχεις και θηλαζε οσο μπορεις..ειναι το καλυτερρο φαρμακο..

 

Ειχα αποφασισει οτι ηθελα να θηλασω πριν γεννησω και χωρις να ξερω οτι ο μικρος μου θα γεννηθει ελλειποβαρεις και iugr.

Περασα ολα τα δυσκολα σταδια αλλα δεν τα παρατησα πιστευα και πιστευω οτι του κανει καλο βεβαια υπηρξαν απειρες φορες που θελησα να τα παρατησω γιατι αυτη η χαμηλη προσληψη βαρους με αγχωνε περισσοτερο και με αγχωνει ακομα(σημερα γιναμε 4 μηνων και ειμαστε 4330:-()αλλα οσο κι αν προσπαθησα να δωσω ξενο γαλα στο μικρο δεν το επινε με τιποτα.

Ευχομαι και ελπιζω ολα να πανε καλα και για εμας(να σημειωσω οτι εμενα ο μικρος δε θεωρειται πρωορος).

Να τη χαιρεσαι την αγωνιστρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω καμία από εμάς που απαντήσαμε εδώ μέσα να ήταν ενάντια στο φυσικό θηλασμό, απλούστατα, μιλώντας πάντοτε μόνο για τον εαυτό μου μετέφερα την εμπειρία μου από από κάποιο παρεμφερές πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το παιδί μου, τώρα το γεγονός οτι οι καμπύλες ανάπτυξης δεν αναφέρονται στα θηλάζοντα μωρά χωράει πολύ συζήτηση καθώς υπάρχουν πάρα πολλά παιδάκια τα οποία καταφέρνουν να βρίσκονται εντός των σωστών ορίων ακόμη και εάν θηλάζουν. Εαν διάβασες όλο το θέμα θα δείς πως η V*X μιλάει για οριακή ανάπτυξη καθώς και για βάρος εκτός ορίων. Σού εύχομαι πάντοτε να ξεπερνάτε τα προβλήματα σας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αλλά έχε κατά νου πως υπάρχουν και παιδάκια που δεν καταφέρνουν να γίνουν καλά ακόμη και εάν η μητέρα τους τα θήλασε για δύο συναπτά έτη, όπως συνέβη και με τον ανηψιό μου που γεννήθηκε πρόωρος έπαθε εγκεφαλική παράλυση και στους 18 μήνες αυτισμό και έχει υπερτονία άκρων υποτονία κορμού και ημιληγία. Από την άλλη και εγώ έχω θηλάσει τα μωρά μου όσο οι προσωπικές συνθήκες της ζω'ης μου και της εργασίας μου μου το επέτρεψαν αλλά και πάλι δεν είδα κανενός είδους καλυτέρευση που να οφείλεται στο μητρικό γάλα. Αν δεν είχα παρακολουθήσει το παιδί μου σωστά, αν δεν είχα παρατηρήσει ανησυχιτικά σημάδια στην ανάπτυξη του, σήμερα δεν θα είχα ένα καθ' όλα φυσιολογικό παιδάκι. Επομένως είναι θεμιτό εμείς οι μανάδες να μην εφησυχάζουμε και να παρατηρούμε το παραμικρό ακόμη και αυτό που θα θεωρήσουμε χωρίς σημασία προκειμένου να προλάβουμε καταστάσεις που αν αφήσουμε να περάσουν έτσι μπορεί να δημιουργήσουν πολύ μεγαλύτερα προβλήματα.Καλύτερα να ψάξουμε να αγχωθούμε και ας μας πούν τρελλές παρά να ηρεμήσουμε και να τρέχουμε μετά, όπως έχει συμβεί σε πάρα πολλές μανάδες στο Κέντρο που πηγαίνουμε για τις φυσιοθεραπείες μας που κάνουμε απο 45 ημερών για την υπερτονία και τα κλειστά χωράκια με τα οποία γεννήθηκε το τελειόμηνο κατά τα άλλα αγοράκι μου. Και μια και μιλάμε για μητρικό θηλασμό όταν έφερα το 12 ημερών αγορακι μου πίσω από το μαιευτήριο ούτε 2 κιλά αφού το πήρα με το ζόρι, μέσα σε μία εβδομάδα είχε πάρει 500 γραμμάρια, ΜΟΝΟ με μητρικό γάλα, για να αναφερθούμε και στούς ρυθμούς ανάπτυξης.

 

Εχεις δικιο και εγω συμφωνω μαζι σου.

Μπορει το μητρικο γαλα να ειναι οτι καλυτερο για τα παιδια μας πολλες φορες ομως η λυση του ξενου ειναι μονοδρομος και προς Θεου δε πιστευω οτι καμια απο εμας εδω μεσα δεν κατηγορει τις μανουλες που δεν καταφερνουν να θηλασουν αποκλειστικα τα μωρα τους.

Ο ανηψιος σου γεννηθηκε ετσι ή στη πορεια τα επαθε ολα αυτα(πω,πω σκεφτομαι την ψυχουλα αυτη και πονει η καρδια μου:-()?

Συσχετιζεις την κατασταση του με το μητρικο θηλασμο?

Αληθεια οτα λες ανυσηχητικα σημαδια στην αναπτυξη του μικρου σου σε τι ακριβως αναφερεσαι?

Συγνωμη αν σε μουρλενω:-(.

Link to comment
Share on other sites

(σημερα γιναμε 4 μηνων και ειμαστε 4330:-()

 

Από παραπάνω ανάρτησή σου είδα ότι πήρατε σε 16 μέρες 310 γρ. Δεν είσαι ευχαριστημένη; Τώρα που το μωρό σου μεγάλωσε θα μπορεί να θηλάζει πιο αποτελεσματικά και να βάζει ικανοποιητικό βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Από παραπάνω ανάρτησή σου είδα ότι πήρατε σε 16 μέρες 310 γρ. Δεν είσαι ευχαριστημένη; Τώρα που το μωρό σου μεγάλωσε θα μπορεί να θηλάζει πιο αποτελεσματικά και να βάζει ικανοποιητικό βάρος.

 

Morchelina μου ειμαι και με το παραπανω δε το συζηταω καν,απλα με εχει πιασει ενα πραγμα σα φοβια θα το πω και δε ξερω γιατι ολο προσπαθω να το αποβαλλω και να ηρεμησω αλλα χωρις αποτελεσμα δυστυχως:-(.

Ακομα εκρεμει να σου στειλω τη φωτο που ακομα δεν εχω τραβηξει(το μυαλο μου δυστυχως δεν λειτουργει καλα τελευταια:-().

Σου ειχα δωσει και το μαιλ μου λαθος([email protected] και οχι gr που σου ειχα γραψει:-()αστα δε τη παλευω μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...