Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-02-10, 10:04   #1
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ονυχομυκητίαση

Πριν από λίγους μήνες παρατήρησα οτι το νύχι σε ενα δάχτυλο του ποδιού μου στη γωνία εγινε λευκό. Πήγα στο δερματολόγο, που με παρέπεμψε στο μικροβιολόγο και η διαγνωση ηταν ονυχομυκητίαση. Από τότε παίρνω ενα χάπι τη μέρα και βάζω μία λάκα 2 φορές τη βδομάδα. Μου είπε οτι μάλλον το κόλλησα στη διάρκεια του πεντικιούρ. Πολύ λογικό μου φάνηκε από τη στιγμή που δεν έχω δει ποτέ σε κανένα μαγαζί κλίβανο για τα εργαλεία παρόμοιο με αυτούς που έχουν οι οδοντίατροι. Ευτυχώς που δεν κόλλησα κατι πιο σοβαρό.
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-02-10, 10:31   #2
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συνηθισμένο φαινόμενο αυτό που λες...οντως κλίβανο σπανια συναντας γιάυτο και οι μύκητες δίνουν και παίρνουν.Κι εγώ έχω σε μικρό βαθμό αλλά από τη βαρεμάρα μου ακόμα δεν εχω κάνει τπτ.
Αυτή τη λάκα που λές την ξέρω και κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά θέλει κανα τρίμηνο να τη χρησιμοποιείς.Γενικώς το να ξεφορτωθείς τους μήκυτες θέλει χρόνο.Πρόσεχε οταν κανεις μπάνιο να σκουπίζεις τα ποδαράκια πολυ καλά...και με το μπιστολάκι για τα μαλλια αν δε βαριέσαι...η υγρασία κάνει όλη τη ζημιά.Τώρα στα λέω αν κι εγώ δεν τα κάνω...είπαμε βαρεμαρα!!!

Πάντως προσωπικά χάπια δε θα έπαιρνα.Μου τη σπαει που ολοι οι γιατροι με το παραμικρο μας χαπακώνουν.Εχω και προβλημα με το στομαχι μου και αποφέυγω το οποιοδήποτε χάπι χωρίς λόγο.Η λάκα είναι πολυ καλή και αρκει.
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 10:48   #3
efitsa

Περιοχή: κορινθος
efitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

το χαπι ειναι κ λιγο βαρυ για το στομαχι...
την καλυτερη δουλεια θα την κανει το διαλυμα προπολης .
μπορεις να το βρεις σε καταστηματα με βιολογικα.
η προπολη ειναι πολυ καλο αντιμυκητιακο και θα καλυψει το νυχι σου προστατευοντας το απο την υγρασια.
μονο προσοχη γιατι οπου πεσει λεκιαζει κ δεν βγαινει
ολες οι μυκητιασεις στο χωρο μου αντιμετωπιζονται αμεσα με αυτον το φυσικο τροπο.
οσο για την απολυμανση στους χωρους ομορφιας... δεν εχω αποψη!
εμεις ανηκουμε στους χωρους υγειας
παντως κ στη θεσσαλονικη υπαρχουν αξιολογοι συναδελφοι.
αν θες μπορω να σου στειλω πμ.
Παλιά 30-08-10, 14:00   #4
lolita125

lolita125 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή μύκητες νυχιών

τα μανό που εχω χρησιμοποιησει σε νυχι με μυκητες μπορω να τα χρησιμοποιησω κανονικα σε υγιη νυχια ή να τα πεταξω???
Ο χρήστης lolita125 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-10, 14:28   #5
kiriaki76

kiriaki76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lolita125 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα μανό που εχω χρησιμοποιησει σε νυχι με μυκητες μπορω να τα χρησιμοποιησω κανονικα σε υγιη νυχια ή να τα πεταξω???
καλυτερα πετατα!εγω εχω μυκητα στο μεγαλο δαχτυλο και κανο θεραπεια
Ο χρήστης kiriaki76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-10, 14:34   #6
lolita125

Προεπιλογή

και εγω στα 2 μεγαλα δαχτυλα των ποδιων και δεν το ειχα καταλαβει κ τα εβαφα κανονικα..τωρα κανω θεραπεια αλλα δεν ρωτησα την δερματολογο για τα μανο ..ευχαριστω παντως
Παλιά 30-08-10, 14:44   #7
kiriaki76

kiriaki76 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lolita125 Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω στα 2 μεγαλα δαχτυλα των ποδιων και δεν το ειχα καταλαβει κ τα εβαφα κανονικα..τωρα κανω θεραπεια αλλα δεν ρωτησα την δερματολογο για τα μανο ..ευχαριστω παντως

ego 1 xrono ta evafa...kai tora to kalokeri to katalava!!!
Ο χρήστης kiriaki76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-10, 15:21   #8
mgeorgan

Το avatar του χρήστη mgeorgan

mgeorgan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τι βαζετε ρε παιδια στο νυχι εσεις που κανετε θεραπεια? Εγω βαζω mykomycen και παιρναει το ενα, βγαινει το αλλο. Σχεδον απο τοτε που γεννησα 21 μηνες ταλαιπωρουμαι με τα νυχια. Σε εσας συμβαινει αυτό? Α, και διαβασα οτι δεν κανει να κοβουμε τα μολυσμενα νυχια με νυχοκοπτη και μετα τα υγειη γιατι μεταδιδεται. Τα δικα μου γινονται σαν πληγες. Βοηθεια
Ο χρήστης mgeorgan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-10, 16:21   #9
lolita125

Προεπιλογή

η δερματολογος μου μου ειπε να παρω betadine για πλυσεις για να το βαζω σε λεκανη g 5 lepta 3 fres thn evdomada
το loceryl amorolfine 5% το οποιο το βαζω 2 φορες την εβδομαδα
kαι το dactarin tincture τις υπολοιπες μερες απο το lorecyl

μου ειπε οτι θα κανει αρκετο καιρο να περασει κ να μην αφηνω καθολου υγρασια στα δαχτυλα δλδ μετα τ μπανιο κ την πλυση να τα σκουπιζω πολυ καλα
Παλιά 30-08-10, 17:14   #10
anastasia&marilou

anastasia&marilou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να σου πω και εγω την γνωμη μου,μιας και ειναι η δουλεια μου αυτη...Οσο καιρο κανεις τη θεραπεια,μην τα βαφεις καθολου.Οτι εχεις χρησιμοποιησει οσο καιρο ειχες μυκητες πεταξε το,και αν κανεις εξω μαν-πεντ,να κρατας παντα μαζι σου δικα σου χρωματα για να εισαι ασφαλης.Εγω τουλαχιστον σε οσες κοπελες εχουν παρομοιο θεμα δεν χρησιμοποιω τα δικα μου προιοντα για να μην υπαρξει προβλημα και στις υπολοιπες.Τις συμβουλευω να εχουν δικη τους βαση τουλαχιστον αν οχι ολο το σετ(βαση,βερνικη,top coat).ελπιζω να βοηθησα καπως!κανε υπομονη γιατι οι μυκητες θα σε παιδεψουν πολυ!
Παλιά 31-08-10, 00:15   #11
mgeorgan

Προεπιλογή

δεν καταλαβα αν αναφερεσαι σε εμενα, ωστοσο θα ηθελα να ρωτησω αν η αισθητικος μπορει να θεραπευσει τετοιες καταστασεις. Μια που μου συστησαν παντως εχει κλιβανο, αλλα αμελησα να παω επειδη δεν πιστευω οτι θα γινει κατι. Και το προβλημα μετατοπιζεται απο το ενα νυχι στο αλλο εδω και 1,5 χρονο. Και οταν προκειται για χερια που ειναι συνεχεια στο νερο τι κανεις? Γαντια? Δυσκολο
Παλιά 31-08-10, 00:49   #12
anastasia&marilou

Προεπιλογή

Αναφερομουν γενικα σε οτι διαβασα,πρεπει να προσεχουμε παρα πολυ με αυτα τα πραγματα...Να θεραπευσει μια αισθητικος δεν μπορει,πιστεψε με..μονο να καθαριζει καλα τα νυχια μπορει.εμενα πια απο το detol εχουν λιωσει τα χερακια μου!Να ξερεις παντως,μια μανικιουριστα δεν μαθαινει τοσο καλα τις ασθενεις των νυχιων απο τη σχολη.Μια αισθητικος ομως το διδασκεται πολλα χρονια τουλαχιστον.Και παλι ομως στη πραξη μαθαινονται ολα...Απο προσωπικη πειρα στο λεω...
Παλιά 31-08-10, 15:20   #13
mgeorgan

Προεπιλογή

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες! Τελικα αυτο με το detol δεν ηταν η ιδεα μου, ε? Απο τοτε που γεννηθηκε το μωρο αρχισα να το χρησιμοποιω και απο τοτε εχω προβλημα με τα νυχια και χερια γενικοτερα.
Παλιά 31-08-10, 15:51   #14
viki 1

Το avatar του χρήστη viki 1

Περιοχή: θεσσαλονίκη
viki 1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ το παθαίνω για δεύτερη φορά μετά απο 5 χρόνια. Παίρνω χάπια ιτραζολ 4 την ημέρα (2πρωί 2 βράδυ) για 7 μέρες. Μετά απο 28 μέρες άλλο κουτί και τους τελευταίους μήνες μετά απο 14 μέρες που θα τελειώσουν τα χάπια άλλα 2 χάπια άλλης μάρκας γιατί μου φαινόταν οτι δεν υποχωρούσε. Και μια φορά τη μέρα mycomicen. Απο τον Φεβρουάριο ξεκίνησε αυτή η ιστορία και νομίζω πως μόλις τους ξεφορτώθηκα. Επιπλέον τα παπούτσια ή πέταμα ή καλό λούσιμο με μυκητοκτόνο.
Ο χρήστης viki 1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-10, 18:20   #15
anastasia&marilou

Προεπιλογή

Οχι δεν ειναι ιδεα σου!εγω στη δουλεια ειμαι συνεχως με ενα διαλυμα ντετολ στο χερι...γινονται χαλια τα χερια μου!Ελα μου ομως που δεν μπορω να το αποχωριστω κιολας!
Παλιά 11-09-10, 20:38   #16
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έπαιρνα romiver για 6 μήνες, ο μύκητας φαινόταν να εξαφανίστηκε και μετά από τρεις μήνες φρίκη..πάλι μπροστά μου. Πήγα σε δερματολογικό νοσοκομείο, πήραν ένα κομμάτι για καλλιέργεια (ο μύκητας ζει κάτω από το νύχι) θα έχω τα αποτελέσματα σε 1 περίπου μήνα και τότε μόνο θα είναι σε θέση να μου δώσουν τα κατάλληλα φάρμακα. Οπότε το συμπέρασμα είναι οτι δεν παίρνουμε φάρμακα χωρίς πρώτα να έχει γίνει καλλιέργεια το μύκητα.
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-10, 20:47   #17
mgeorgan

Προεπιλογή

για μενα το λες ε? Εννοειται, πως δεν θα επαιρνα κατι χωρις συνταγη γιατρου. Εκανα κι εγω αυτη την εξεταση και βγηκε αρνητικο σε μυκητα. Ξαναπηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι ειναι εκζεμα και ειναι απο το αγχος . Μου εδωσε 2 αλοιφες και βελτιωθηκε καπως η κατασταση. Το θεμα ειναι για ποσο καιρο θα ειμαι καλα, ελπιζω για πολυ. Καποιοι μου ειπαν παντως πως θα με ταλαιπωρησει πολυ. Περαστικα σε ολες μας...
Παλιά 12-09-10, 07:54   #18
efitsa

efitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εφοσον οι εξετασεις σου βγηκαν καθαρες(γιατι ειναι το πρωτο βημα που πρεπει να κανεις οταν εχεις υποψια για μυκητα)τοτε η φθοραστα νυχια σου μπορει να οφειλεται σε αλεπαλληλα χτυπηματα στα παπουτσια .
να φορας ανετα μπροστα(οχι μυτερα)παπουτσακια, οχι ψηλα τακουνια κλπ και να επισκεφθεις καποιον ειδικο σε θεματα ποδιου
Παλιά 12-09-10, 15:48   #19
mgeorgan

Προεπιλογή

σε ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα το θεμα ειναι οτι εχω προβλημα στα νυχια των χεριών!!!! Κανουν πληγες και ανασηκωνεται το νυχι Εκτος του οτι ειναι φοβερα αντιαισθητικο, ποναει πολυυυυ. Και αντε, τοσο καιρο ειχα αδεια, τωρα που θα γυρισω στη δουλεια πως θα εμφανιστω με τετοια χερια Και να σου πω την αληθεια ηθελα να εχω μυκητα για να ξερω οτι ειναι αυτο και να το αντιμετωπισω. Τωρα δεν ξερω τι ειναι, κατι για εκζεμα/αυτοανοσο μου ειπε και αγχος, αντε να δουμε.Παντως αυτο με τα ποδια το ειχα πολυ παλια και όντως εφταιγαν τα μυτερα παπουτσια
Παλιά 12-09-10, 19:51   #20
efitsa

efitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ωχ κοριτσακι μουυυ....ποναει πολυ αυτο!!!!!!!!
και ξερεις,δεν μπορεις να προφυλαξεις τα χερια σου απο υγρασια κλπ...πως?
αστα να πανε...υπομονη και ριξε και τπτ πισω απο την πλατη που ελεγε και η γιαγια μου!(για το αγχος και τις εννοιες λεω)
περαστικουλια..
Παλιά 12-09-10, 23:27   #21
mgeorgan

Προεπιλογή

να ΄σαι καλα εφιτσα μου. για σημερα απολαμβανω τα χερακια μου, αυριο βλεπουμε πιο θα ποναει Τι να κανουμε;
Παλιά 21-05-11, 08:26   #22
dafnii

Περιοχή: Argyroupolis
dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα κοριτσια, και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα κ μάλιστα στα δυο μεγάλα δάκτυλα των ποδιών κ πρέπει να το είχα πολυ καιρό αλλά δεν είχα πάρει είδηση τίποτα μιά που δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα πρίν. Σημερα είδα και μία ασπριλα κ στο δικτη του χεριού μου. Η δερματολόγος που πήγα μου έδωσε χαπια κ λάκα νυχιών loceryl κ μου είπε να κάνω πλυσεις αλλά δεν μου ειπε με τι να τα πλένω. Αφρολουτρο κάνει η με σκέτο νερό? ευχαριστώ!!!!
Ο χρήστης dafnii δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-11, 08:30   #23
dafnii

Περιοχή: Argyroupolis
dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και να ρωτήσω υπάρχει πρόβλημα να κολήσει ο μικρός μου 10 μηνών???
Ο χρήστης dafnii δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-07-11, 01:05   #24
ΠΕΖΗ

Το avatar του χρήστη ΠΕΖΗ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΠΕΖΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΟΥ.

Παρατηρησα πριν δυο μερες καθως εκοβα τα νυχακια του μικρου μου οτι στο μεσαιο δαχτυλο του ενος χεριου το νυχι απο τη μεση και πανω ειναι λιγακι καφετι και οταν το πατησα φαινεται οτι ειναι σαν να εχει αερα απο κατω. Σκεφτηκα μηπως το χτυπησε πουθενα αλλα με προβληματισε το χρωμα και το γεγονος του αερα κατω απο το νυχι. Επειδη δεν μου εχει ξανατυχει κατι αναλογο υπαρχει περιπτωση να ειναι μυκητας??? Φοβαμαι αν ειναι μην επεκταθει και σε αλλα νυχια και εχουμε ιστοριες. Σημειωτεον πρεπει να δημιουργηθηκε την επομενη μερα που πηγαμε παιδικη χαρα και επαιζε με τα χωματα..λετε να μολυνθηκε απο εκει???

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Ο χρήστης ΠΕΖΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-01-12, 22:52   #25
StaSta

StaSta ουδετερη μηδέν
Arrow

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dafnii Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα κοριτσια, και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα κ μάλιστα στα δυο μεγάλα δάκτυλα των ποδιών κ πρέπει να το είχα πολυ καιρό αλλά δεν είχα πάρει είδηση τίποτα μιά που δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα πρίν. Σημερα είδα και μία ασπριλα κ στο δικτη του χεριού μου. Η δερματολόγος που πήγα μου έδωσε χαπια κ λάκα νυχιών loceryl κ μου είπε να κάνω πλυσεις αλλά δεν μου ειπε με τι να τα πλένω. Αφρολουτρο κάνει η με σκέτο νερό? ευχαριστώ!!!!
Ξεχάστε τα χάπια και λοιπές θεραπείες. Το θέμα είναι απλό. Αγοράζετε ένα μπουκαλάκι οξυζενέ, (1 ευρώ), από το φαρμακείο. βάζετε 3 φορές την ημέρα σταγόνες σε όλα τα μολυσμένα νύχια σας, (αλλά και στα υπόλοιπα για να μην μολυνθούν) και στο τέλος βάζετε μερικές σταγόνες στα δάκτυλα ενός χεριού και τρίψτε τις περιοχές ανάμεσα στα δάκτυλα. Αν υπάρχουν μύκητες θα βγει αφρός άσπρος. Σε 2-3 μέρες θα απομακρύνετε εντελώς ους μύκητες και ταυτόχρονα την απαίσια μυρουδιά, (δυσοσμία), (ιδίως των ποδιών). Αν αυτό το κάνετε πότε πότε θα δείτε ότι εκτός από τους μύκητες θα γλυτώσετε και από την δυσοσμία. Στα παπούτσια που βρωμάνε μπορείτε να ψεκάσετε πάλι οξυζενέ και ... όλα καλά. Το οξυζενέ (Η2Ο2), είναι θαυματουργό. Όταν ανοίξετε το μπουκαλάκι, μετά το βάζετε στο ψυγείο και να μην το πιάνουν τα παιδιά.
Ο χρήστης StaSta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-12, 12:37   #26
izak

izak ουδετερη μηδέν
Thumbs up Τεστ

Ειναι πολύ πιθανό να μην ειναι ονυχομυκητίαση αλλά ψωρίαση, θα επανέλθω (δεν έχω χρόνο σήμερα ) θα σας πώ πολλά σημαντικά συμπεράσματα και λύσεις από την δική μου πολύχρονη περίπτωση .
Ο χρήστης izak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-12, 23:16   #27
mmitili

mmitili ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Το ίδιο έπαθα και εγώ!!!

Κορίτσια καλησπέρα σας! Το διαπίστωσα εχθές το βράδυ, ενώ πρέπει να το έχω καιρό!!!Και ο λόγος που δεν το κατάλαβα είναι ότι τα είχα βαμμένα! Πρεπει να κόλλησα τους μύκητες είτε από τα λουτρά που πήγα προ διμήνου, είτε από εργαλεία του πεντικιούρ που δυστηχώς δεν τα καθαρίζουν! Ψάχνωντας με το ιντερνετ κατάλαβα ότι πρόκειται για ονυχομηκυτίαση γιατί δεν ήξερα τι ήταν,ενώ τουλάχιστον τώρα ότι θα πάω σε ένα δερματολόγο και θα ακολουθήσω κάποια αγωγή, και μπορώ να πω ότι ησύχασα. Το ερώτημά μου είναι, αν τα δύο μου τα νύχια που παρουσιάζουν φούσκωμα(είναι σχεδόν αποκόλλημένα) πρόκειται να σωθούν ή θα πρέπει να αφαιρεθούν για να βγούνε καινούρια?
Ο χρήστης mmitili δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-12, 17:50   #28
kourkoubinaki

kourkoubinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο StaSta Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεχάστε τα χάπια και λοιπές θεραπείες. Το θέμα είναι απλό. Αγοράζετε ένα μπουκαλάκι οξυζενέ, (1 ευρώ), από το φαρμακείο. βάζετε 3 φορές την ημέρα σταγόνες σε όλα τα μολυσμένα νύχια σας, (αλλά και στα υπόλοιπα για να μην μολυνθούν) και στο τέλος βάζετε μερικές σταγόνες στα δάκτυλα ενός χεριού και τρίψτε τις περιοχές ανάμεσα στα δάκτυλα. Αν υπάρχουν μύκητες θα βγει αφρός άσπρος. Σε 2-3 μέρες θα απομακρύνετε εντελώς ους μύκητες και ταυτόχρονα την απαίσια μυρουδιά, (δυσοσμία), (ιδίως των ποδιών). Αν αυτό το κάνετε πότε πότε θα δείτε ότι εκτός από τους μύκητες θα γλυτώσετε και από την δυσοσμία. Στα παπούτσια που βρωμάνε μπορείτε να ψεκάσετε πάλι οξυζενέ και ... όλα καλά. Το οξυζενέ (Η2Ο2), είναι θαυματουργό. Όταν ανοίξετε το μπουκαλάκι, μετά το βάζετε στο ψυγείο και να μην το πιάνουν τα παιδιά.
Απ οπου το έμαθες αυτό;;;;Εάν ήταν τόσο εύκολο θα είχε ξεμπερδέψει πολύς κόσμος.Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.
Ο χρήστης kourkoubinaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-12, 18:37   #29
vasfa

vasfa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγω εχω προβλημα με μυκητες στα νυχια των ποδιων. Εμφανιζεται εδω και παρα πολλα χρονια, εχω χασει τα νυχια των μεγαλων δακτυλων αρκετες φορες στη ζωη μου ως τωρα. Πριν 4 χρονια εκανα θεραπεια για μυκητιαση, επαιρνα χαπια επι μια εβδομαδα το μηνα για 6 μηνες, θεραπευτηκαν, δεν ειχα ξαναβγαλει και εβγαλα φετος ξανα. Αγορασα Dactarine tincture αλλα δεν το εβαλα γιατι προσπαθουσα για μωρο και ελεγε να μην χρησιμοποιειται στην διαρκεια κυησης. Τωρα ειμαι εγκυος, το νυχι του ενος δακτυλου αποκολλαται σιγα-σιγα και το εχω μπανταρισμενο με χανζαπλαστ. Θα ρωτησω τη γυναικολογο αν ειναι επικινδυνο ή αν πρεπει να θεραπευτει οπωσδηποτε τωρα που ειμαι εγκυος. Εχει καμμια αναλογη εμπειρια;
Παντως το βαμμα Ντακταριν ειναι πολυ καλο, αν ειναι σε αρχικο σταδιο αναστρεφει την κατασταση, το νυχι ξαναγινεται υγιες.
Ο χρήστης vasfa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-12, 18:42   #30
natassa-tasos

Περιοχή: κορινθια
natassa-tasos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mmitili Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια καλησπέρα σας! Το διαπίστωσα εχθές το βράδυ, ενώ πρέπει να το έχω καιρό!!!Και ο λόγος που δεν το κατάλαβα είναι ότι τα είχα βαμμένα! Πρεπει να κόλλησα τους μύκητες είτε από τα λουτρά που πήγα προ διμήνου, είτε από εργαλεία του πεντικιούρ που δυστηχώς δεν τα καθαρίζουν! Ψάχνωντας με το ιντερνετ κατάλαβα ότι πρόκειται για ονυχομηκυτίαση γιατί δεν ήξερα τι ήταν,ενώ τουλάχιστον τώρα ότι θα πάω σε ένα δερματολόγο και θα ακολουθήσω κάποια αγωγή, και μπορώ να πω ότι ησύχασα. Το ερώτημά μου είναι, αν τα δύο μου τα νύχια που παρουσιάζουν φούσκωμα(είναι σχεδόν αποκόλλημένα) πρόκειται να σωθούν ή θα πρέπει να αφαιρεθούν για να βγούνε καινούρια?

Δεν ξέρω αν έχεις ήδη πάει σε δερματολόγο, αλλά και εγώ αντιμετωπίσα ακριβώς το ίδιο. Τα είχα βαμμένα και δεν το πρόσεξα με αποτέλεσμα να έχει γεμίσει μύκητες ολόκληρο το μεγάλο μου νύχι.
Ταλαιπωρήθηκα πολύ, έπαιρνα για έξι μήνες χάπια (μέχρι να κοπεί το άρρωστο νύχι) και ένα σπρέι με το οποίο το ψέκαζα μια φορά τη μέρα.
Υπομονή.

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"
Ο χρήστης natassa-tasos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-04-12, 17:04   #31
christina_s

christina_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ονυχομηκυτίαση

καλησπέρα σας,
έχω και εγώ εδώ και ένα χρόνο πρόβλημα με τα δύο μεγάλα νύχια των ποδιών μου και δεν ξέρω πώς θα το ξεπεράσω. αρχικά πήρα από φαρμακείο λάκα αργότερα γιατί δεν είδα αποτέλεσμα πήγα σε νοσοκομείο και έκανα καλλιέργεια και βγήκε αρνητική για μύκητες και μου έδωσαν μία άλλη λάκα για δύο μήνες. έκανα την θεραπεία και μετά από ένα μήνα περίπου ξανά τα ίδια. πήγα σε άλλο γιατρό μου έδωσε άλλη λάκα κ πήγα σε μικροβιολόγο έκανα πάλι καλλιέργεια και ξανά αρνητικό. τι κάνω τώρα?
Ο χρήστης christina_s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-04-12, 10:27   #32
natassa-tasos

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christina_s Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σας,
έχω και εγώ εδώ και ένα χρόνο πρόβλημα με τα δύο μεγάλα νύχια των ποδιών μου και δεν ξέρω πώς θα το ξεπεράσω. αρχικά πήρα από φαρμακείο λάκα αργότερα γιατί δεν είδα αποτέλεσμα πήγα σε νοσοκομείο και έκανα καλλιέργεια και βγήκε αρνητική για μύκητες και μου έδωσαν μία άλλη λάκα για δύο μήνες. έκανα την θεραπεία και μετά από ένα μήνα περίπου ξανά τα ίδια. πήγα σε άλλο γιατρό μου έδωσε άλλη λάκα κ πήγα σε μικροβιολόγο έκανα πάλι καλλιέργεια και ξανά αρνητικό. τι κάνω τώρα?

Στην δική μου περίπτωση η λάκα από μόνη της δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.
Η δερματολόγος μου έδωσε χάπια. Έπαιρνα ένα χάπι τη μέρα πριν από το φαγητό, για έξι μήνες, μέχρι να κοπεί τελείως το άρρωστο νύχι.
Ταλαιπωρήθηκα πολύ είναι αλήθεια, αλλά όλα καλά.

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"
Παλιά 05-04-12, 22:00   #33
christina_s

Προεπιλογή

καλησπέρα,
να σε ρωτήσω κάτι;
εμένα που η απάντηση από την εξέταση είναι αρνητική τι να κάνω?σήμερα μου είπαν να τα βουτάω σε νερό με betadine. το έκανα και αυτό το μεσημέρι. έχω απογοητευθεί.
Παλιά 05-04-12, 22:04   #34
christina_s

Προεπιλογή

επίσης θέλω να σε ρωτήσω αν τα χάπια αυτά έχουν παρενέργειες. θέλω να προσπαθήσω για μωρό και θέλω να μάθω σε περίπτωση που πάρω χάπια σε πόσο καιρό θα μπορώ να κάνω παιδί.
Παλιά 06-04-12, 09:59   #35
natassa-tasos

Προεπιλογή

Είναι λίγο βαριά για το στομάχι γι' αυτό τα έπινα πριν το φαγητό. Στο θέμα της εγκυμοσύνης κάνενα χάπι δεν είναι αθώο. Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να μείνεις έγκυος όσο καιρό τα παίρνεις.
Τα χάπια θα τα πίνεις μέχρι να μεγαλώνει το νύχι και να κόβεται το άρρωστο σημείο. Εμένα μου πήρε έξι μήνες για να κοπεί εντελώς και να βγει το καθαρό. Μετά τα σταμάτησα.

Παλιά 06-04-12, 11:27   #36
mariaVdr

Το avatar του χρήστη mariaVdr

Περιοχή: Αθήνα
mariaVdr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christina_s Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα,
να σε ρωτήσω κάτι;
εμένα που η απάντηση από την εξέταση είναι αρνητική τι να κάνω?σήμερα μου είπαν να τα βουτάω σε νερό με betadine. το έκανα και αυτό το μεσημέρι. έχω απογοητευθεί.
Νομίζω ότι κάθε μέρα πρέπει να το κάνεις αυτό.Δεν καθαρίζει αμέσως.

Eρωτεύτηκα!!!
Ο χρήστης mariaVdr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-04-12, 22:03   #37
christina_s

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariaVdr Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι κάθε μέρα πρέπει να το κάνεις αυτό.Δεν καθαρίζει αμέσως.
καλησπέρα,
τώρα είδα το μήνυμά σου, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και το χρόνο σου.
καλό βράδυ.
Παλιά 22-04-12, 15:47   #38
erifili

erifili χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για όσους υποφέρουν από μύκητες των νυχιών και δεν επιθυμούν την λήψη φαρμάκων έχει αναφερθεί ότι αντιμετωπίζονται με ομοιοπαθητικά και φυσικά θεραπευτικά μέσα όπως η χρήση ξυδιού ή αιθέριων ελαίων tea tree oil κλπ από πληροφορίες που διάβασα στο Nail Fungus Treatment blog όπως επίσης για μια ακόμα λύση που πολλοί ισχυρλιζονται ότι θεραπεύει το πρόβλημα και γίνεται με την χρήση του γνωστού μας vicks vaporub όπως αναφέρει το Nail Fungus Cure blog. Δυστυχώς είναι στην αγγλική γλώσσα και ίσως κάποιο να χρειαστεί να τα μεταφράσουν.
Ο χρήστης erifili δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-12, 23:32   #39
sammy

Περιοχή: πειραιας
sammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο erifili Εμφάνιση μηνυμάτων
Για όσους υποφέρουν από μύκητες των νυχιών και δεν επιθυμούν την λήψη φαρμάκων έχει αναφερθεί ότι αντιμετωπίζονται με ομοιοπαθητικά και φυσικά θεραπευτικά μέσα όπως η χρήση ξυδιού ή αιθέριων ελαίων tea tree oil κλπ από πληροφορίες που διάβασα στο Nail Fungus Treatment blog όπως επίσης για μια ακόμα λύση που πολλοί ισχυρλιζονται ότι θεραπεύει το πρόβλημα και γίνεται με την χρήση του γνωστού μας vicks vaporub όπως αναφέρει το Nail Fungus Cure blog. Δυστυχώς είναι στην αγγλική γλώσσα και ίσως κάποιο να χρειαστεί να τα μεταφράσουν.
αυτο το διαβασα κ εγω για τι βιξ!το εχει κανει καμια?εχει αποτελεσματα?επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη?
Παλιά 15-10-12, 23:55   #40
tot72

tot72 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ στην εγκυμοσύνη απέκτησα μύκητα στο νύχι.Σε ένα μήνα μαύρισε φούσκωσε και ξεκόλλησε.Όταν ξεκίνησε να βγαίνει καινούριο ήταν μια από τα ίδια.Κιτρινιάρικο και παχύ.όταν έφτασε στην άκρη άρχισε πάλι να ξεκολλάει.Άρχισα να του ρίχνω κάθε τρεις και λίγο οξυζενέ και μπεταντίν.Τώρα μόνο οξυζενε.ξεκόλλησε και το καινούριο που βγαίνει δείχνει υγιές.Ίδωμεν.Πάντως εγώ το χω μουρλάνει στο οξυζενε.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές