Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Βάφτιση

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-02-10, 14:22   #1
Prinzessin

Prinzessin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή βαφτιση σε εκκλησια με θεα Αθηνα η μεσα σε παρκο/πρασινο χωρο

Καλησπερα σε ολες!!!
Οπως βλεπω ΚΑΙ στο θεμα της βαφτισης οι συμβουλες και οι πληροφοριες εδω στο φορουμ βοηθουν παρα πολυ. Να σας αναφερω λοιπον και γω καποια στοιχεια μημπως εχετε καποιες πληροφοριες, συμβουλες για τη μικρη μου Christine που σκεφτομαστε να τη βαφτισουμε το πρωτο 15μερο του Σεπτεμβρη.
Γνωριζει κανεις εκκλησιες, στις περιοχες Νεο, Παλαιο Ψυχικο, Παπαγου, Φιλοθεη, Τουρκοβουνια/ Γαλατσι Αττικο αλσος , Χολαργο, χωρις να απομακρυνθουμε πολυ ειτε προς βορα ειτε προς νοτο, που ενδεχομενως να βρισκονται σε υψωμα και να εχουν 8εα το λεκανοπεδιο? επισης αλλη ιδεα να βρισκονται μεσα σε πρασινο χωρο, καποιο παρκο, αλσος, δασακι και κοντα να υπαρχει καποιο ομορφο εστιατοριο πιθανον ΜΕΣΑ στο ιδιο παρκο κτλ ωστε οι καλεσμενοι να μη χρειαζετε για το τραπεζι να οδηγησουν εκατο ωρες και τους φυγει η διαθεση? Τα κτηματα βλεπω κυριως λογω κοστους να τα αποκλειουμε.
Οποια ιδεα θα μας βοηθησει πολυ να κνω καποια αρχη, γιατι ηδη εχω αρχισει και αγχωνομαι
Σας ευχαριστω
Ο χρήστης Prinzessin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-10, 14:36   #2
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Prinzessin Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης αλλη ιδεα να βρισκονται μεσα σε πρασινο χωρο, καποιο παρκο, αλσος, δασακι και κοντα να υπαρχει καποιο ομορφο εστιατοριο πιθανον ΜΕΣΑ στο ιδιο παρκο κτλ ωστε οι καλεσμενοι να μη χρειαζετε για το τραπεζι να οδηγησουν εκατο ωρες και τους φυγει η διαθεση?
Στο Πεδίον του Άρεως υπάρχουν δύο εκκλησίες, του αγίου Χαραλάμπους, αν δεν κάνω λάθος, (εκεί βαφτίστηκε η κόρη του σπιτονοικοκύρη μου), και των Ταξιαρχών (εκεί παντρεύτηκα). Από μαγαζιά, μέσα στο πάρκο υπάρχει το Green Park, με τραπεζάκια και καρέκλες σε τεράστιο χώρο, έξω. Εκεί καθίσαμε μετά τη βάφτιση που σου προανέφερα. Βόλεψε ιδιαίτερα τα παιδάκια, που είχαν χώρο να κινηθούν. Δεν θυμάμαι αν υπάρχουν άλλα μαγαζιά μες στο πάρκο, νομίζω πως όχι.
Παλιά 07-02-10, 14:42   #3
peony

Περιοχή: Αθήνα
peony ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγία Σκέπη στου Παπάγου, αν και δεν νομίζω να έχει θέα, αλλά είναι μέσα στο πράσινο, και μετά φαγητό στο Verde, 5 λεπτά πιο κάτω.

Ο χρήστης peony δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-10, 15:15   #4
nefelli

nefelli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η Αγία Σκέπη είναι πράγματι πολύ ώραια και το verde μια πολύ καλή λύση. Αν μιλήσεις με verde μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις για το κόστος.

Στο πεδίο του Άρεως έχει πράγματι 2 εκκλήσιες, στην μία μάλιστα που ειχα πάει σε βάπτιση (πριν χρόνια όμως) είχανε επιτρέψει και catering στον περίβολο. Στα μειονέκτηματα όμως θα πρέπει να προσμετρίσεις και το δύσκολο παρκάρισμα (βεβαια εχει ιδιωτικο πάρκινγκ στην οδο Μουστοξύδι). Ειδικά το πάνω εκκλησακι (αυτο που ειναι πιο κοντα στα δικαστηρια) ειναι πολυ γραφικό

Μία πολυ όμορφη εκκλησια είναι επίσης και η Αγία Φωτεινή στο... Μετς να το πω... Παγκράτι να το πώ κεντρο Αθήνας να το πω? Anyway είναι κοντά στις στύλες του Ολυμπιου Διός ...και μια μένα αποτελεσε μία όμορφη εκπληξη σε ένα γαμο που ειχα πάει. Για μετα εχεις πολλες επιλογές Απο Αίγλη Ζαπείου εως κανα 2 μεγαλα ξενοδοχεια σε αποσταση αναπνοης και επισης κάποια μαγαζάκια δίπλα στο Καλλιμάρμαρο. Παρκινγκ ανυπαρκτο....πάρτε το τραμ καλυτερα

Η τελευταια λύση προφανος δεν θα σε βολευει αλλα ειπα να την γραψω γιατι πραγματικα η εκκλησια της Αγιας Φωτεινης ειναι πολύ ομορφη.
Ο χρήστης nefelli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-10, 15:53   #5
vickytsoch

Το avatar του χρήστη vickytsoch

Περιοχή: Μελισσια Αττικής
vickytsoch ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vickytsoch
Προεπιλογή

στα τουρκοβουνια/αλσος υπαρχει ο προφιτης Ηλιας. Με φοβερή θεα..
Και εκει πιο κατω εχει κανα 2 μαγαζια για φαγητό....
μονο που δεν πας περπατητά... θελει αυτ/το....
Παλιά 07-02-10, 16:56   #6
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στο αλσος φιλαδελφειας εχει επισης μικρο εκκλησακι μεσα στα δεντρα (εκει παντρευτηκα) διπλα εχει και ενα μαγαζι δε ξερω ομως για φαγητοκαι τετοια δεν εχω παει...καναμε αλλου στη φιλαδελφεια βεβαια το τραπεζι...
Παλιά 07-02-10, 17:14   #7
Prinzessin

Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!! Λεω να κανω μια αρχη με αυτες τις πληροφοριες. Θα κοιταξω για τον Προφητη Ηλια στα Τουρκοβουνια, υπαρχει και το κεντρο Υαδες εκει στο Αλσος, θα τηλ. αν δεχονται βαφτισεις και φυσικα πανω κατω το κοστος. Το Παιδ. Αρεως θα ταν καλη λυση, αλλα εχω ακουσει πως εκτος του προβλ.παρκινκ υπηρχε τουλαχιστον μεχρι πριν απο καιρο θεμα με ναρκομανεις. Το Green Park δεν λειτουργει πια. Θα δω και τη λυση Παπαγου, μου ακουγεται πολυ ωραιο....αν εχετε και αλλες ιδεες καλοδεχουμενες
Φιλια και ευχαριστω
Παλιά 07-02-10, 18:01   #8
peony

peony ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν ρωτήσεις στο Verde, σε παρακαλώ ενημέρωσε μας, μια και αυτό συνδυασμό σκεφτόμουν εγώ για τη βάπτιση του μωρού που έρχεται, όταν με το καλό γίνει (γύρω στον Οκτώβρη).

Για Χολαργό, έχω ακούσει πώς κάνουν βαπτίσεις και σε ένα μοναστήρι κοντά στο βουνό (αλλά το λέω με κάθε επιφύλαξη).

Παλιά 07-02-10, 18:39   #9
elieva

elieva χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στο Π. Ψυχικό είναι και ο Αγ. Δημήτρης μέσα στο πράσινο.
Ο χρήστης elieva δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-10, 02:13   #10
TXARA

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
TXARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ.ΑΓΙΟΙ ΙΣΙΔΩΡΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΧΟ ΣΤΟ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ,ΦΟΒΕΡΗ ΘΕΑ,ΜΕ ΠΑΓΚΑΚΙΑ & ΤΡΑΠΕΖΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ 99 ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ!!!ΕΠΙΣΗΣ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΣ.ΑΓΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΙΛΙΣΣΟΥ ΣΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΟΥ ΔΙΟΣ,ΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΘΕΑ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΙΟΝ Ο ΕΝΑΣ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ & Ο ΠΑΠΠΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ.ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΣΤΟ ΜΕΡΟΠΕΙΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΩΔΕΙΟ,ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΘΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ.
Παλιά 08-02-10, 14:41   #11
Prinzessin

Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ! ΤΧΑΡΑ το τοσο κεντρο λεω να το αποφυγω, γιατι φανταζομαι ειδικα Κυριακη θα χει πολυ κοσμο και μεχρι να πλησιασουν, να παρκαρουν και να ρθουν ποδαρατο οι καλεσμενοι, μαλλον το βλεπω να μας "θυμωσουν" και να τα ακουσουμε στα διαφορα σχολιακια που ουτως η αλλως ποτε δεν απουσιαζουν απο τετοιου ειδους κοινωνικες εκδηλωσεις Ο Λυκαβηττος εχει οντως τελεια θεα, αλλα με τα σκαλια κομματι δυσκολο....πως να ανεβει η καημενη 84χρονη γιαγιουλα μου εκει?
Φιλακια
Παλιά 08-02-10, 14:47   #12
peony

peony ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επίσης ειδικά ο Άγιος Ισίδωρος δεν προσφέρεται για καροτσάκι λόγω των σκαλιών - επειδή έτυχε να πάμε σε γάμο εκεί με το μωρό, μιλάω εκ πείρας.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-02-10, 01:05   #13
valvis

valvis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Η Αγια Σοφία Ακροπόλεως στο Μερόπειο υπερέχει...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TXARA Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ.ΑΓΙΟΙ ΙΣΙΔΩΡΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΧΟ ΣΤΟ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ,ΦΟΒΕΡΗ ΘΕΑ,ΜΕ ΠΑΓΚΑΚΙΑ & ΤΡΑΠΕΖΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ 99 ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ!!!ΕΠΙΣΗΣ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΣ.ΑΓΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΙΛΙΣΣΟΥ ΣΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΟΥ ΔΙΟΣ,ΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΘΕΑ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΙΟΝ Ο ΕΝΑΣ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ & Ο ΠΑΠΠΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ.ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΣΤΟ ΜΕΡΟΠΕΙΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΩΔΕΙΟ,ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΘΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ.
Ναι κι εγω συμφωνώ ... ότι η Αγία Σοφία Ακροπόλεως με την μοναδική της θέα στον Παρθενώνα είναι μία από τις καλύτερες επιλογές Καταρχήν έχεις άνεση επειδή δεν βάζουν το ένα μυστήριο πίσω απο το άλλο, μπορείς στο περιστύλιο να βάλεις τραπέζι να κερνας καλεσμένους με θεα Ακρόπολη και από την άνοιξη νοικιάζουν οικονομικά τον κήπο πίσω από το Ναό. Χωραει πάνω από 100 ατομα με τραπεζάκια, τα πίσω τραπεζια βλέπουν Ακρόπολη, έχει δέντρα,είναι απίθανα !!! Εχει έναν γλυκύτατο ψηλό παπά, η Αγγελική που είναι στο γραφείο μας είχε εξυπηρετήσει πολύ σε όλα. Και΄εμένα με ευχαριστεί ότι όλα τα χρήματα πάνε για καλό σκοπό, για τις γιαγιούλες του Γηροκομείου που έχει το Μερόπειο στην Καλλιθέα.
Και οι Αγιοι Ισίδωροι είναι καλά με θεα πιάτο την Αθηνα είναι καλή επιλογή αλλά η ανηφόρα όντως σκοτώνει και έχει πολυκοσμία. Δεν ξέρω η Αγία Φωτεινή μου φαίνεται .. κάπως με τη βαβουρα από τα αμάξια
Ο χρήστης valvis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 16:37   #14
nefelli

nefelli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Αγια Σοφία Ακροπόλεως

Και μερικοι σύνδεσμοι με πληροφορίες και εικόνες από τον ναό

http://meropeia2009.blogspot.com/201...g-post_19.html

http://www.meropion.gr/ekdilosis.htm
Παλιά 10-02-10, 19:18   #15
valvis

valvis χωρίς αξιολόγηση
Smile Ευχαριστώ Νεφέλη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nefelli Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μερικοι σύνδεσμοι με πληροφορίες και εικόνες από τον ναό

http://meropeia2009.blogspot.com/201...g-post_19.html

http://www.meropion.gr/ekdilosis.htm
Νεφέλη σ ευχαριστώ. Οντψς όμορφος χώρος. Εμείς βαπτίσαμε τη μικρή περισυ το Μαη και μετα καναμε μια μικρή δεξιωση πίσω.
Να σου πώ ότι μας ήρθε πολύ φτηνότερα από το να πηγαίναμε σε κέντρο, το σέρβις και το κειτερινγκ ήταν πολύ καλό αλλά αυτό που ενθουσιάσε τον κόσμο ήταν ότι καθόμασταν σε ένα δροσερό κήπο και απολαμβάναμε την φωτισμένη Ακρόπολη από τα πίσω τραπεζάκια του κήπου.
Η γυναίκα μου μεγάλωσε στου Μακρυγιαννη και ξέρουμε ότι όλα τους τα έσοδα τα δίνουν στο Μερόπειο Γηροκομείο που έχουν στην Καλλιθέα.
Αφου φευγουν που φευγουν τα λεφτα να πάνε σε καλη μεριά
Παλιά 10-02-10, 20:42   #16
mariab

Περιοχή: Πειραιάς
mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valvis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεφέλη σ ευχαριστώ. Οντψς όμορφος χώρος. Εμείς βαπτίσαμε τη μικρή περισυ το Μαη και μετα καναμε μια μικρή δεξιωση πίσω.
Να σου πώ ότι μας ήρθε πολύ φτηνότερα από το να πηγαίναμε σε κέντρο, το σέρβις και το κειτερινγκ ήταν πολύ καλό αλλά αυτό που ενθουσιάσε τον κόσμο ήταν ότι καθόμασταν σε ένα δροσερό κήπο και απολαμβάναμε την φωτισμένη Ακρόπολη από τα πίσω τραπεζάκια του κήπου.
Η γυναίκα μου μεγάλωσε στου Μακρυγιαννη και ξέρουμε ότι όλα τους τα έσοδα τα δίνουν στο Μερόπειο Γηροκομείο που έχουν στην Καλλιθέα.
Αφου φευγουν που φευγουν τα λεφτα να πάνε σε καλη μεριά
Το κέτερινγκ είναι δικό τους? Είναι εύκολο να κλειστεί η εκκλησία ή θέλει μήνες πριν? Η θέα στην Ακρόπολη όντως αξίζει!!!!
Παλιά 11-02-10, 01:46   #17
valvis

valvis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Απάντηση στη Mariab

Μαρία εσύ επιλέγεις... εμας μας είχαν ρωτήσει αν θα φερουμε δικό μας catering , αλλά το Μερόπειο συνεργαζετε με τη Marmita και είχαμε επιλέξει εμείς από αυτούς ένα οικονομικό menu ( πολύ πιο φτηνό από όσα είχαμε ρωτησει έξω )
Ναι το χαμε κλείσει κανα τρίμηνο πρίν.. επειδή από ότι κατάλαβα δεν βάζουν πολλά μυστήρια την ίδια μέρα. Το πολύ δύο και με διαφορα δίωρου το ένα από το άλλο
Ναί, η θέα της Ακρόπολης είναι το κάτι άλλο, δεν πληρώνεται
Αλλα το βασικό είναι η ηρεμία, οι άνθρωποι, πολύ εξυπηρετικοί
Η νονά του μωρού μας θα παντρευτεί στην Αγία Σοφία τον Μαιο, γιατί είναι πιά από τις ελάχιστες εκκλησίες που επιτρεπουν να πετάς ρύζι.
Βρήκα κι αλλο σύνδεσμο να δείς χώρο
http://meropeion.blogspot.com
Παλιά 11-02-10, 15:57   #18
mariab

Περιοχή: Πειραιάς
mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

valvis, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Θα τους πάρω οπωσδήποτε τηλ. για να ρωτήσω λεπτομέρειες (κόστος ενοικίασης χώρου, χωρητικότητα κ.λ.π.). Εσύ τα θυμάσαι αυτά?
Παλιά 11-02-10, 18:11   #19
valvis

valvis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Αγία Σοφία Ακροπόλεως - Μερόπειο

Mariab παρακαλώ....για τιμές ...απ ότι θυμάμαι ηταν 400 ευρώ για τον κήπο και μείναμε ώρες... πολύ καθαρά και προσεγμένα....απόλυτη ησυχία... δροσερά... και εμείς που χαμε κάτσει πίσω βλέπαμε πιάτο την Ακρόπολη...
Για το catering είχαμε δώσει εικοσι και κάτι το άτομο... και ήταν πολυυυ χορταστικό...Κοίτα αν θές τηλεφώνησε και ζήτησε την κα Αγγελική... εμάς μας είχε πολύ εξυπηρετήσει... αν δεν βρείς τηλ πές μου να ψάξω να το βρώ....
Παλιά 11-02-10, 18:23   #20
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
την άνοιξη νοικιάζουν οικονομικά τον κήπο πίσω από το Ναό. Χωραει πάνω από 100 ατομα με τραπεζάκια, τα πίσω τραπεζια βλέπουν Ακρόπολη, έχει δέντρα,είναι απίθανα !!!
υπαρχει τετοιος κηπος;; ειναι της εκκλησιας;
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-10, 18:28   #21
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τι μου κανετε τωρα;;;εκλεισα λουμπαρδιαρη, μ αρεσει πολυ αλλα μετα ειδα κ την α σοφια.ειναι 8 μαιου μεσημερι,λετε να κλεινουν το χωρο κ για αλλους η μονο για τη δικια οτυς εκκλησια;
Παλιά 12-02-10, 00:14   #22
valvis

valvis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή βαπτιση αγια σοφία

Κατερίνα, με το καλό και να χαίρεσαι το παιδάκι σου !!!\
Ναι κι ο Λουμπαρδιάρης πολύ όμορφα είναι και τον είχαμε σκεφτεί κι εμείς, αλλά στριμώχνουν τα μυστήρια, δεν αφήνουν χρόνο και είναι πολύ μικρο εκκλησάκι. Στην Αγία Σοφία δεν είχε άλλο μυστήριο και είχαμε όλοι μας την άνεση να το χαρούμε.
Πάντως κι Αη Δημητρης είναι μεσα στο πράσινο. Καλή επιλογή...
Κοίτα στο Μερόπειο ο κήπος είναι πίσω από τον ναο της Αγίας Σοφίας, και δεν επικοινωνεί άρα και άλλο μυστήριο να έχουν μέσα δεν θα το ενοχλείς.
Λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα να σου νοικιάσουν τον κήπο αλλά τηλ κα Αγγελική και ρώτησε
Αν δεν βρεις τηλέφωνα πές μου να ψάξω
Παλιά 12-02-10, 00:23   #23
valvis

valvis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Κατερίνα δες φψτογραφίες από κήπο Αγιας Σοφίας

Στο blog τους έχουν στην αρχή και φωτογραφίες του κήπου και αν κρίνω από τον στολισμόείναι από βάπτιση .... για να έχεις άποψη
Όπως βλέπεις τον κήπο αυτοί που είναι στο βάθος βλέπουν πιατο τον Παρθενώνα. Αν πάς στο Διόνυσο - ξερεις στο καφέ που βλέπεις Ακροπολη - χρεώνουν 10 ευρώ ένα καφέ... και νοικιάζεις ολόκληρο χώρο για 400 ευρώ - τουλάχιστον πέρισυ
Βρήκα τα τηλέφωνα
210 - 92.18.991 και 210-92.19.398
Πρωί να πάρεις... την κα Αγγελική να ζητήσεις για να βγάλεις άκρη
http://www.meropeion.blogspot.com
Παλιά 12-02-10, 00:28   #24
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο blog τους έχουν στην αρχή και φωτογραφίες του κήπου και αν κρίνω από τον στολισμόείναι από βάπτιση .... για να έχεις άποψη
Όπως βλέπεις τον κήπο αυτοί που είναι στο βάθος βλέπουν πιατο τον Παρθενώνα. Αν πάς στο Διόνυσο - ξερεις στο καφέ που βλέπεις Ακροπολη - χρεώνουν 10 ευρώ ένα καφέ... και νοικιάζεις ολόκληρο χώρο για 400 ευρώ - τουλάχιστον πέρισυ
Βρήκα τα τηλέφωνα
210 - 92.18.991 και 210-92.19.398
Πρωί να πάρεις... την κα Αγγελική να ζητήσεις για να βγάλεις άκρη
http://www.meropeion.blogspot.com
ευχαριστω πολυ!λες να εχουμε προβλημα με τον καιρο 8 μαιου;μεσημερι ειναι..βεβαια υπαρχει κ μεσα απο οτι ειδα απλα ειναι λιγο πιο..θλιμμενο..!η τιμη ειναι πολυ καλη μαλλον..
Παλιά 12-02-10, 00:36   #25
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τα λεφτα ειναι 400 για το χωρο και 20 το ατομο γαι το φαγητο;δηλ εγω για 100 ατομα θελω 2400
Παλιά 12-02-10, 01:05   #26
valvis

valvis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή meteo - news

Κατερίνα χωρίς πλάκα, κοιτα sites με προβλεψη καιρού... είναι πολλά από δαύτα αλλάαυτό θα το κοιταξεις τελη Απρίλη αρχή Μαίου για να ναι αξιοπιστο
Τωρα για την τιμή κανονίζεις εσύ... δηλαδή δεν είσαι υποχρεωμένη να πάρεις το catering τους... απλά νοικιάζεις τον κήπο ή την αίθουσα και φέρνεις κάποιο άλλο που θα βρείς εσύ.. εμείς είχαμε κάνει σύγκριση με πολλά και τους είχαμε βρεί φτηνούς.... αλλά έχεις πολύ καιρό.. οπότε ρωτάς
Απλά τσεκαρε πρώτα αν είναι διαθεσιμος ο κήπος για 8 Μαιου και αν το 400 ισχύει ή πήρε την πάνω βόλτα
Παλιά 12-02-10, 01:16   #27
epigeas

epigeas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Αγία Σοφία

Φοβερός κήπος. Ήμουνα εκεί άνοιξη σε βάφτιση και δεν παιζόταν. Λες και δεν ήμουν Αθήνα αλλά εξοχή.
Ο χρήστης epigeas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-10, 01:19   #28
valvis

valvis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ναι η αίθουσα είναι old-fashioned

οταν είχαμε μπεί κι εμεις να τη δουμε μας φάνηκε κάπως....
Ξερεις θυμίζει παλάτι, ανάκτορο ...αλλά με το που μας άνοιξαν τα παράθυρα τρελλαθήκαμε.... Βλέπουν Παρθενώνα ...ακριβώς απέναντι.... όλα τα λεφτά είναι η θέα
Αλλά ο κήπος είναι το κάτι άλλο
Δεν το χει πάρει χαμπάρι ο πολύς ο κόσμος ότι πάνω στο πεζόδρομο της Διονυσίου είναι τετοιος κήπος...
εμένα μου άρεσε ότι όπως είναι το ιερό από πίσω έχει σαν πέτρινη σκηνή υπερυψωμένη.... εκεί είναι να βάλεις κανείς live-music
Το Σεπτεμβρη είχαμε περάσει και έκαναν πρίν της Αγίας Σοφίας τα "Μερόπεια" και είχαν στον κήπο καρεκλες και προτεκτορα και πρόβαλλαν αυτα που παρουσιάζαν στην αίθουσα στον κήπο.
Φανταστκό... δροσούλα... και να ακούς live Μικρασιατικα.... ήταν όνειρο
Παλιά 12-02-10, 01:22   #29
valvis

valvis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Epigea το έθεσες σωστά...Εξοχη

Ηρεμία... γαλήνη... πράσινο... δροσιά... στο κέντρο της Αθηνας
Παλιά 12-02-10, 01:32   #30
epigeas

epigeas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Πολλή δροσιά

Τους έπιασα μετά στο μπίρι μπίρι (χάρισμα) και μας φτιάξανε και καφέ. Μαζεύανε τα παιδιά και εμείς χαλαρά. τι να σου λέω
Ο χρήστης epigeas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-10, 01:51   #31
TXARA

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
TXARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΜΕ ΤΟΣΑ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΧΩΡΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.
ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΛΑΟ ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ.ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ Ο ΚΗΠΟΣ ΕΧΕΙ ΘΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ?
Παλιά 13-02-10, 19:30   #32
Prinzessin

Προεπιλογή

κοριτσια το θεμα αποκτα ενδιαφερον, θα παρω και γω να ρωτησω, γιατι σημερα ξεκινησα την αναζητηση και απο τις τιμες απογοητευτηκα. Στις Υαδες(αττικο αλσος), δε λεω πολυ περιποιημενο με θεα Αθηνα και μου ζητησαν 40 Ευρω το ατομο και τα μικρα παιδια το ιδιο ποσο!!!!!!!!!!!!! Τωρα περιμενω και πληροφοριες απο το Βερντε στου Παπαγου μεσω μαιλ.
Να ρωτησω...αν κατι παει στραβα με τον καιρο, τοτε ΤΙ γινεται με το Μεροπειο?σωζεται η κατασταση? και αν θυμαται η κοπελα 20 ευρω στοιχισε ο μπουφες .ηταν σχετικα"πλουσιος" και ευγευστος?εννοω το catering με το οποιο συνεργαζονται εκει......
Παλιά 14-02-10, 12:00   #33
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοριτσια το θεμα αποκτα ενδιαφερον, θα παρω και γω να ρωτησω, γιατι σημερα ξεκινησα την αναζητηση και απο τις τιμες απογοητευτηκα. Στις Υαδες(αττικο αλσος), δε λεω πολυ περιποιημενο με θεα Αθηνα και μου ζητησαν 40 Ευρω το ατομο και τα μικρα παιδια το ιδιο ποσο!!!!!!!!!!!!! Τωρα περιμενω και πληροφοριες απο το Βερντε στου Παπαγου μεσω μαιλ.
Να ρωτησω...αν κατι παει στραβα με τον καιρο, τοτε ΤΙ γινεται με το Μεροπειο?σωζεται η κατασταση? και αν θυμαται η κοπελα 20 ευρω στοιχισε ο μπουφες .ηταν σχετικα"πλουσιος" και ευγευστος?εννοω το catering με το οποιο συνεργαζονται εκει......
εχει κ μεσα μια αιθουσα,απλα δεν ειναι τοοοσο καλη.δηλ στοιχιζει 400 ο χωρος κ οτι φαγητο βαλει ο καθενας;
Παλιά 14-02-10, 12:01   #34
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοιτα κ στο ξενοδ παρθενον διπλα στη ακροπολη.εγω εκει μαλλον θα κλεισω αν κ θα ριξω μια ματια κ στην α σοφια. απο 26 ο μπυφες
Παλιά 14-02-10, 13:47   #35
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καταπληκτική η Αγία Σοφία και καθόλου γνωστή για τόσο ωραίο χώρο, θέα, κλπ.Εγώ τουλάχιστον πρωτη φορά την ακούω και είμαι όλο στο κέντρο. Μην το διαδίδετε και πολύ γιατί στο τέλος δεν θα βρίσκεις ημ/νια ούτε με μέσον χαχαχα )) κρατήστε στο "κοινό μυστικό". Αντε με το καλό να βαπτίσετε τα παιδάκι σας!!!!

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-10, 20:55   #36
valvis

valvis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Πάει ... μαθευτηκε πιά !!!!

Εν πρώτοις Καλή Σαρακαοστή !!!!
Πηγαίνοντας για του Φιλοπάππου, από Διονυσίου Αρεοπαγίτου περάσαμε να ανάψουμε ένα κεράκι στην Αγία Σοφία. Έξω είχαν ένα τραπαεζάκι με πολύ ωραία και καλαίσθητα έντυπα για την ιστορία της εκκλησίας, και τις μουσικές εκδηλώσεις που κάνει το Μερόπειο στην αίθουσα και στον κήπο. Εμαθα ότι το Σεπτεμβρη διοργανώνουν και τα Μερόπεια...κάνουνε και Bazaar...και άλλα πολλά.. όπότε Μαριγούλα....θα το μάθουν πολλοί
Ναί συμφωνώ ότι η αίθουσα είναι καααπως σοβαρή για παιδάκια... αλλά είναι πολύ κυριλέ ... ξέρεις με άρωμα αθηναικού αρχοντικού.... αλλά σε περίπτωση κακοκαιρίας φαντάζομαι ότι θα μπορείς να μεταφέρεις το catering από τον κήπο στην αίθουσα....
Παλιά 16-02-10, 15:27   #37
nefelli

nefelli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Prinzessin

Ρώτησες και στο Zeppelin? Αν όχι κάντο.Ο Προφήτης Ηλίας ειναι πιο κοντά στο Zellepin Σίγουρα οι Υάδες είναι ομορφότερος σαν χώρος αλλα εγώ τις 2 τελευταιες φορές που έφαγα στις Υαδες απογοητευτηκα (πάει κανένας χρόνος τώρα). Έχεις σκεφτεί μία πιο οικονομικη λύση να προσφερεις στις Υάδες αναψυκτικά - ελαφρύ πότο (π.χ. σαγκρία ή κρασί) ίσως ένα κρύο πιάτο και γλυκο ή αντι γλυκού παγωτό?

Και μην ξεχάσεις περιμενουμε να μας πεις και την προσφορά απο το Verde
Παλιά 16-02-10, 19:08   #38
Prinzessin

Προεπιλογή

γεια σου Νεφελη,
οχι δεν εχω ξεχασει σχετικα με το Verde, περιμενω να μου στειλουν μαιλ με τισ προσφορες, επικοινωνησα παλι σημερα, μου ειπαν οτι ο υπολογιστης τους εχει καποιο προβλημα και περιμενουν τεχνικο. Μου δειχνουν αξιοπιστοι, εξαλλου ειχα παει και προσωπικα εκει με τον αντρα μου να δουμε το χωρο, απλα ελειπε ο υπευθυνος.
Το Zeppelin ειναι τυρα κλειστο, το ανακαινιζουνε και δεν υπαρχει κανεις ουτε τηλεφωνικα για πληροφοριες.α....οσο για την ιδεα με τις Υαδες δεν μπορω να κερασω μονο κατι, θελουμε με τον αντρα μου να ειναι βαφτιση με γευμα, απλα να μην ξεφυγουμε πολυ, γιατι οπως και να το κανουμε 2 αντε το πολυ 3 ωρες ειναι το τραπεζι, ασε που οι πολλοι τρωνε κι αμεσως την κοπανε.
Για ο,τι νεοτερο θα επανελθω....α.....και επειδη εχω αρχισει και απογοητευομαι με τους χωρους και αυτα που ζητανε μου περασε απο το μυαλο καποιο ωραιο εστιατοριο στην παραλια εκει στο υψος του Παλαιου Φαληρου, ενδεχομενως να διοργανωνουν κατι.Εχει καποια φιλη καμια προταση?
φιλια
Παλιά 18-02-10, 00:44   #39
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή μεροπειο

πηγα σημερα απο κει.δεν ηταν η υπευθυνη να μου πει τιμες,αλλα δινουν το χωρο ακομα κ αν δεν κανεις εκει βαφτιση η αν θελεις για αλλο λογο πχ γεννεθλια. ο χωρος μικρος ειναι,γυρω στα 100 ατομα.ομορφος,οχι κατι το πολυ ιδιαιτερο αλλα ησυχα κ σε λιγο που θα εχει περισσοτερο πρασινο θα ειναι πιο ομορφα.απο φωτο που μου δειξανε ο χωρος εδειχνε πολυ με τον στολισμο.εχουν να κλεισεις οτι θες,μουσικη,στολισμο φαγητο.παντως θεα δεν ειχε,μονο αν εισαι στην αιθουσα. η αληθεια ειναι οτι επηρεαστηκα αρκετα γιατι θα ειναι ωραια η ατμοσφαιρα,μεσημερι,ηλιος,πρασινο.μαλλον ομως θα παω στο ξενοδ που βρηκα εκει διπλα,επειδη δινουν κ δωματιο για το μωρο εκεινη την ωρα αν χρειαστει κατι. παντως για μια αλλη γιορτη θα πηγαινα
Παλιά 18-02-10, 01:16   #40
valvis

valvis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Κατερίνα συμφωνώ...

Ο κήπος την άνοιξη και το καλοκαίρι με τα δενδρα ανθισμένα είναι το κατι άλλο. Θέα Ακρόπολη έχουν τα πίσω τραπεζάκια.... όπως μπάινεις στον κήπο ευθεία.. Ναι στο έλεγα ότι βασικά νοικιάζουν το χώρο και κάνεις εσύ ότι θέλεις με catering πάντως και το δικό τους μας άρεσε...
Αν τηλεφωνήσεις ζήτα την Αγγελική... μας είχε βοηθήσει σε όλα..
Ασφαλώς το ξενοδοχείο αφου δίνει και δωματιο υπερτερεί... εμείς προτιμησαμε τον κήπο γιατι διαφερει από τα τυποποιημένα... μυρίζει Αθηνα... παραδοσιακά και αρχοντικά...
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές