Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-02-10, 04:38   #1
stelaki

Το avatar του χρήστη stelaki

Περιοχή: xalkida
stelaki χωρίς αξιολόγηση
Question ΑΙΜΑΓΓΕΙΩΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ (ΣΥΜΕΩΝ)

ΤΟ 2 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΑΙΜΑΓΓΕΙΩΜΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ,ΟΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΑΝ ΣΗΜΑΔΙ ΤΟΥ ΣΥΜΕΩΝ.ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚ. ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ?

Ο χρήστης stelaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-02-10, 08:59   #2
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stelaki Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΟ 2 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΑΙΜΑΓΓΕΙΩΜΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ,ΟΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΑΝ ΣΗΜΑΔΙ ΤΟΥ ΣΥΜΕΩΝ.ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚ. ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ?
εγω ειχα ενα αιμαγγειωμα στη μυτη , οχι απο τη γεννηση. δημιουργηθηκε απο το σκελετο των γυαλιων. το αφαιρεσα με λειζερ σε δερματολογο και δεν φαινεται τιποτα. κοστισε μονο 40 ευρω και αυτο εγινε πριν 5 χρονια
Παλιά 03-02-10, 10:18   #3
xuito

Το avatar του χρήστη xuito

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
xuito ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το μωράκι της γιετόνισσας μου γεννήθηκε με τέτοιο σημάδι και της είπε ο παιδίατρος να μην κάνει τίποτα , ότι θα υποχωρήσει μόνο του. Ήδη στο παιδάκι , που τώρα είναι 5 μηνών , πλέον είναι πιο αχνό το σημάδι , σαν να εξαφανίζεται σιγά-σιγά.

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
Ο χρήστης xuito δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-10, 10:33   #4
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαλλον θα πρεπει να πας σε γιατρο.Συνηθως στις μικρες ηλικιες κι οταν δεν ειναι πολυ εντονο δεν κανουν τιποτα.Οταν το παιδι φτασει στα πεντε κι εφοσον ειναι αρκετα εντονο (σχεδον μωβ) το αιμαγειωμα, προχωρουν σε λεηζερ.
Ο χρήστης Σοφία Τ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-10, 11:04   #5
chrysaki

Το avatar του χρήστη chrysaki

chrysaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η ξαδέρφη μου είχε από μωρό ένα μεγάλο αιμαγγείωμα στο μπουτάκι της και εξαφανίστηκε μόνο του μέχρι να γίνει 2-3 χρονών. Αλλά ακόμα και να μην εξαφανιστεί στη δική σας περίπτωση υπάρχουν τα laser. Αφαιρούν τα πάντα τη σήμερον ημέρα. Θα σου δώσει και ο παιδίατρος οδηγίες.
Παλιά 05-02-10, 16:10   #6
erma79

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
erma79 χωρίς αξιολόγηση
Thumbs down

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stelaki Εμφάνιση μηνυμάτων
\
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΙΔΟΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ Κ.ΤΣΟΥΚΑΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ. ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΙΜΑΓΓΕΙΩΜΑΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. ΚΛΕΙΣΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ.
ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ.
Ο χρήστης erma79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-10, 19:57   #7
Δ+Β

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Δ+Β χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Η πρώτη μου κόρη έχει αιμαγγείωμα στο πίσω μέρος του κεφαλιού και είναι όσο ο πάτος ενός μεγάλου ποτηριού τουλάχιστον και φουσκωτό. Μολύνθηκε όταν ήταν 2,5 μηνών γιατί έπιασε νινιδα μάτωσε και μπήκε μικρόβιο.Την έχουμε πάει σε χειρουργούς, δερματολόγους αλλά και σε πλαστικό χειρουργό.Η απάντηση όλων ήταν να το αφήσουμε και ίσως χρειαστει αφαίρεση όταν μαραθεί τελείως και πάψει να αιματώνεται. Γι'αυτό ίσως φτάσει και τα 18. Ο πλαστικός μου είπε όχι leiser γιατί καραδοκεί ο καρκίνος στις μέρες μας και όλα αυτά επιβαρύνουν την κατάσταση. Είναι 25 μηνών και δεν έχει αλλάξει όψη. Η δεύτερη μου κόρη έχει στο ματάκι, στο πάνω χείλος και 2 στο πίσω μέρος τοπυ κεφαλιού αλλά είναι επίπεδα και τώρα που είναι 10 μηνών ίσα που φαίνονται. Εφόσον δεν τους δημιουργούν περαιτέρω προβλήματα υγείας καλό είναι να μην τα πειράζουμε τουλάχιστον όσο είναι μικρά τα ζουζουνάκια μας.
Παλιά 05-02-10, 20:32   #8
sweet_february

Περιοχή: Αγιος Δημητριος
sweet_february ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο εμενα! Και η δικια μου η κορη εχει ενα αιμαγγειωμα στο κεφαλι ( ειναι 3 δαχτυλα διπλα απο την κορυφη του κεφαλιου), σε μεγεθος ισο με μια ρογα σταφυλι. Ειναι σαν να εχει χτυπησει σε εκεινο το σημειο και μερικες φορες βγαζει ελαχιστες σταγονες αιματακι. Μεχρι στιγμης δεν το εχουμε πειραξει.
Να σας πω την αληθεια ανακουφιστηκα οταν ειδα πως δεν ειμαστε οι μοναδικοι που εχουμε αιμαγγειωμα στο κεφαλακι.
Να σας ζησουν τα αγγελουδια σας!
Παλιά 05-02-10, 21:53   #9
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xuito Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μωράκι της γιετόνισσας μου γεννήθηκε με τέτοιο σημάδι και της είπε ο παιδίατρος να μην κάνει τίποτα , ότι θα υποχωρήσει μόνο του. Ήδη στο παιδάκι , που τώρα είναι 5 μηνών , πλέον είναι πιο αχνό το σημάδι , σαν να εξαφανίζεται σιγά-σιγά.
κι εμας ειχε ενα τετοιο στο κεφαλι και εγινε οπως τα ειπε η xuito . Δεν υπαρχει πια.
Μας ειχε πει μαλισταοτι πριν τον χρονο δεν τα πειραζουν γιατι τα περισοτεραφευγουν μονα τους.
Εμας ηταν απο βεντουζα. Του Αγ. Συμεων ειχα παει λαικη αλλα ευτυχως δεν βγηκε κατι.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-10, 23:57   #10
maeleni

Το avatar του χρήστη maeleni

Περιοχή: Θεσ/νίκη
maeleni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλες κατ' αρχήν.
Κι εμείς έχουμε αιμαγγείωμα.
Απ' ότι μου είπαν δημιουργήθηκε για κάποιον λόγο όταν στο έμβρυο δημιουργούνταν το δέρμα.
Το δικό μας τώρα φεύγει σιγά-σιγά. Εχει γίνει επίπεδο και έχει χάσει το χρώμα το έντονο και την πυκνότητα που είχε πριν. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο από το να περιμένουμε. Μας είχαν πει, και όντως έτσι έγινε, ότι θα μεγαλώνει μαζί με το παιδί και κάποια στιγμή θα αρχίσει να ατονεί.
Δεν ξέρω αν βοήθησα.
Παλιά 23-02-10, 19:12   #11
GiovannaXA

Το avatar του χρήστη GiovannaXA

Περιοχή: CORFU
GiovannaXA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maeleni Εμφάνιση μηνυμάτων
Μας είχαν πει, και όντως έτσι έγινε, ότι θα μεγαλώνει μαζί με το παιδί και κάποια στιγμή θα αρχίσει να ατονεί.
Δεν ξέρω αν βοήθησα.
Αυτό ξέρω και εγώ. Η κόρη μου έχει στο χειλάκι της αλλά τώρα έχει ξεθωριάσει και σχεδόν δεν φαίνεται.

Bookmarks

Tags
αιμαγγείωμα

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές