Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξάνθημα στη πλάτη (ερεθισμος απο υφασμα)


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Είμαι καινούρια στο forum. Καλώς σας βρήκα!!

Έχω ένα θεματάκι με το κοριτσάκι μου που είναι 17 μηνών.

Από την Τετάρτη, έχει βγάλει στην πλατούλα της (αρχικά στο αριστερό μέρος και μετά από 2 μέρες και στο δεξί), κοκκινίλες, όπως στο έκζεμα. Απορώ τί την πείραξε!! Στην αρχή, νόμιζα πως ήταν τσιμπίματα κουνουπιών, αλλά μετά πήραν τη μορφή του εκζέματος.

Έχει ευαίσθητο δερματάκι και η παιδίατρος που έχει δώσει την Christialen της Frezyderm. Της την βάζω, αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα. Διάβασα πως σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να αποφεύγουμε τον χυμό πορτοκαλιού, ενώ εγώ μέχρι και σήμερα της έδινα.

Λέτε να φταίει ο χυμός που δεν της έχουν υποχωρήσει ακόμη;

Την Δευτέρα, βέβαια, θα την πάω στην παιδίατρο, αλλά θα ήθελα και την δική σας γνώμη.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λιγο περιεργο μου φαινεται ξαφνικα να την πειραξε το πορτοκαλι.........εμας που μας πειραζε καναμε εκζεμα απο την αρχη, τωρα δεν βγαζει πλεον.

Σε ποιο σημειο της πλατης το εβγαλε?

 

Εμεις που εχουμε ατοπικο δερμα, βγαζαμε για πολυ καιρο εκζεμα στα σημεια που τελειωνει η πανα , στη μεση.......

 

Τι μπορει να την πειραξε? Καποιο ρουχο που εχει κατι συνθετικο και την ακουμπα σε κεινο το σημειο? Μηπως καποιο εντομο την "περπατησε"? (δλδ περασε απο κει κι εκανε αλλεργικη αντιδραση). Καποια κρεμα που χρησιμοποιεις/ εχε υποψη οτι μπορει να χρησιμοποιεις ενα ρουχο η μια κρεμα ενα ολοκληρο μηνα και μετα να κανει εκζεμα......

 

Εγω παθαινω εκζεμα κι απο ρουχα (συνηθως σουτιεν που εχει συνθετικα στοιχεια, οπως στις ραφες) κι απο καλλυντικα.....

 

Σε αλλα σημεια δεν εβγαλε? Δειχνει να επιδεινωνεται?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρες ;)

Αν με θυμάστε είμαι η μαμά του Δημητράκη του Χοντρούλη (ο οποίος είναι τώρα 10,5 μηνών και δεν δείχνει καθόλου χοντρούλης, αλλά άσχετο αυτό).

 

Πριν από μια βδομάδα ο μικρούλης είχε βγάλει παράξενο κόκκινο εξάνθημα στα μαγουλάκια, ο γιατρός χωρίς να μου εξγήσει τίποτα απλά είπε να του βάλω κρέμα Fucidin - όπως και εγινε και σύντομα το εξάνθημα αυτό εξαφανίστηκε.

Φυσικά χάρηκα αφάνταστα αλλά... μάλλον βιάστηκα με αυτές τις χαρές γιατί σήμερα το πρωί είδα ότι το Θηριάκι έχει κόκκινα σημαδάκια στους ώμους και στη πλάτη. :-(

Δεν είναι ούτε σπυράκια ούτε ιδρωτήρια, δεν ξέρω πώς να τα περιγράψω σωστά... Τα σημαδάκια αυτά δεν προεξέχουν, δλδ δεν είναι πρησμένα και δεν φαίνεται να προκαλούν κάποια φαγούρα... αλλά είναι πολλά, και ιδιαίτερα στους ώμους έχουν πολύ έντονο χρώμα.

 

Ο παιδίατρος εν τω μεταξύ έχει το τηλέφωνό του κλειστό και ανησυχώ.

 

Συμβουλές; ιδέες;

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παραλαγες του δερματος μπορει να ειναι ΚΑΙ ιογονες........δεν θελω να σε τρομαξω ΟΥΤΕ λεω οτι ειναι κατι σοβαρο αλλα μερικες φορες τετοιου ειδους αναταραξεις δεν προκαλουνται ΜΟΝΟ απο αλλεργιες αλλα και απο ιους που ή ΘΑ ερθουν, ή μόλις περασαν. Αν εξαπλωνονται εγω θα ελεγα πηγαινε να του ριξει μια ματια ο γιατρος.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι νεο εβαλες στη διατροφη του ή στα αφρολουτρα ή απορρυπαντικα?
....

 

Στα αφρόλουτρα /απορρυπαντικά τίποτα, όσο για τη διατροφή - τρώμε κρέμες, χορτόσουπα, γιαούρτι, φρούτα και κρέας. Πάντως πριν βγάλει αυτό το εξάνθημα δεν έγινε κάποια αλλαγή στο διαιτολόγιό του.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παραλαγες του δερματος μπορει να ειναι ΚΑΙ ιογονες........δεν θελω να σε τρομαξω ΟΥΤΕ λεω οτι ειναι κατι σοβαρο αλλα μερικες φορες τετοιου ειδους αναταραξεις δεν προκαλουνται ΜΟΝΟ απο αλλεργιες αλλα και απο ιους που ή ΘΑ ερθουν, ή μόλις περασαν. Αν εξαπλωνονται εγω θα ελεγα πηγαινε να του ριξει μια ματια ο γιατρος.......

 

 

Ναι σε 20 λεπτά πάμε στο ΙΚΑ...

όντως πριν από 1.5 βδομάδες περάσαμε κάτι σαν γαστροεντερίτιδα η οποία ευτυχώς ήταν ήπια αλλά μάλλον οφειλόταν σε κάποια ίωση (έτσι μας είπε ο γιατρός).

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Πήγαμε στο ΙΚΑ και ο δερματολόγος μας είπε ότι αυτός ο ερεθισμός κατά πάσα πιθανότητα προκαλείται από κάποιο ύφασμα (ρούχο, κουβέρτα, σεντόνι...)

Μας έγραψε αλοιφή Bepanthol ... 3 φορές την ημέρα...

Επιστρέφοντας ...σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει μια ακρυλική κουβέρτα που μας χάρισαν πρόσφατα ...ήταν το μόνο συνθετικό ύφασμα με το οποίο είχε επαφή ο μικρός... αλλά δεν ξέρω αν όντως μπορεί μια τέτοια κουβέρτα να προκαλέσει ερεθισμό αφού γράφει ότι είναι σχεδιασμένη ειδικά για μώρα.

Του βάζω αλοιφή σε όλα τα ερεθισμένα σημεία.... το εξάνθημα σαν να έχει αρχίσει να υποχωρεί... αλλά αυτό που με απασχολεί είναι πως να εντοπίσω το ρούχο που τον πείρααξε ανάμεσα σε τόσα και τόσα που φοράει...

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

και η δικιά μου εμφάνισε ακριβώς τα ίδια "σημαδάκια" πριν καμιά 10αριά μέρες έτσι όπως ήρθαν έτσι έφυγαν μετά από περίπου 5 ημέρες.... τι να πω τα είδε η γιατρός μας φοβήθηκε μήπως αρχίσει κανένα κοξάκι (απλή ιωσούλα που συνοδεύεται από εξανθήματα) γιατί είχαμε και κόκκινο λαιμό αλλά δεν προχώρησε κάτι ούτε κάναμε πυρετό... εμείς είχαμε στην κοιλίτσα και στην πλατούλα...

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Πήγαμε στο ΙΚΑ και ο δερματολόγος μας είπε ότι αυτός ο ερεθισμός κατά πάσα πιθανότητα προκαλείται από κάποιο ύφασμα (ρούχο, κουβέρτα, σεντόνι...)

Μας έγραψε αλοιφή Bepanthol ... 3 φορές την ημέρα...

Επιστρέφοντας ...σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει μια ακρυλική κουβέρτα που μας χάρισαν πρόσφατα ...ήταν το μόνο συνθετικό ύφασμα με το οποίο είχε επαφή ο μικρός... αλλά δεν ξέρω αν όντως μπορεί μια τέτοια κουβέρτα να προκαλέσει ερεθισμό αφού γράφει ότι είναι σχεδιασμένη ειδικά για μώρα.

Του βάζω αλοιφή σε όλα τα ερεθισμένα σημεία.... το εξάνθημα σαν να έχει αρχίσει να υποχωρεί... αλλά αυτό που με απασχολεί είναι πως να εντοπίσω το ρούχο που τον πείρααξε ανάμεσα σε τόσα και τόσα που φοράει...

 

 

kala ase τι λενε ειδικα σχεδιασμενα για μωρ κλπ...επειδη στο εβγαλε δυο φορες με διαφορα ημερων μπορει να ειναι η κουβερτα εαν την εβαλες και τις δυο φορες....το μονο που μπορεις να κανεις ειναι πειραμα...ακουμπα την πανω του και δες αν βγαζει κοκκινιλα....σκεψου τι εβαλες και τις δυο φορες που δεν ξαναβαλες ή τι εφαγε ..

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα. Εχουμε και εμεις εξανθηματα στην πλατη, στα μαγουλα και στο λαιμο τα οποια σβηνουν και αναβουν χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Ο γιατρος μας αλλαξε το αφρολουτρο και μου ειπε τα ρουχα μολις βγουν απο το πλυντηριο να τα ξεπλενω και στο χερι. Μας εδωσε να βαζουμε bepanthol και fucidin οταν ειναι σε εξαρση. Και να προσεχω οταν τρωμε ψαρι, αβγο η βαζουμε πορτοκαλι στη φρουτοκρεμα αν του αναβουν να το σταματαμε. Ειπε οτι ειναι ατοπικη δερματιτιδα και οτι σιγα σιγα με τον καιρο θα φυγει.

Τι να πεις.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχουμε και εμεις εξανθηματα στην πλατη, στα μαγουλα και στο λαιμο τα οποια σβηνουν και αναβουν χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Ο γιατρος μας αλλαξε το αφρολουτρο και μου ειπε τα ρουχα μολις βγουν απο το πλυντηριο να τα ξεπλενω και στο χερι. Μας εδωσε να βαζουμε bepanthol και fucidin οταν ειναι σε εξαρση. Και να προσεχω οταν τρωμε ψαρι, αβγο η βαζουμε πορτοκαλι στη φρουτοκρεμα αν του αναβουν να το σταματαμε. Ειπε οτι ειναι ατοπικη δερματιτιδα και οτι σιγα σιγα με τον καιρο θα φυγει.

Τι να πεις.

 

καλημερα...εαν ειναι ατοπικη την εκατσες και εσυ...καλωςηρθες στο κλαμπ..μπες και στο τοπικ ατοπικης δερματιτιτιδας θαπαρεις πολλες συμβουλες...παντως να ξερεις οτι θελει πολυ ενυδατωση οχι μονο οταν ειναι σε εξαρση...οποτε την ενυδατικη ανα χειρας και συνεχεια τωρα το χειμωνα...το καλοκαιρι ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα,...:-P

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα yasemi. Εχω διαβασει ηδη το τοπικ και εχω ποσταρει κιολας. Αλλα απο οτι βλεπω δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα σε μας. Εκει διαβασα για αλοιφες κορτιζονης κτλ. Ας ελπισουμε οτι θα περασει οσο το δυνατον πιο ελαφρα.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα. Εχουμε και εμεις εξανθηματα στην πλατη, στα μαγουλα και στο λαιμο τα οποια σβηνουν και αναβουν χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Ο γιατρος μας αλλαξε το αφρολουτρο και μου ειπε τα ρουχα μολις βγουν απο το πλυντηριο να τα ξεπλενω και στο χερι. Μας εδωσε να βαζουμε bepanthol και fucidin οταν ειναι σε εξαρση. Και να προσεχω οταν τρωμε ψαρι, αβγο η βαζουμε πορτοκαλι στη φρουτοκρεμα αν του αναβουν να το σταματαμε. Ειπε οτι ειναι ατοπικη δερματιτιδα και οτι σιγα σιγα με τον καιρο θα φυγει.

Τι να πεις.

 

Εμένα δεν μου είπε τίποτα για την ατοπική αλλά από ότι βλέπω αυτή θα είναι..

Η συμβουλή αυτή για τα ρουχα μου φαίνεται πολύ σωστή, έτσι θα κάνω κι εγω από δω και πέρα (αν και είναι μπελάς γιατί ο κύριος είναι πολύ ζωηρός και λερώνει 20 φορμάκια ημερισίως! :-))

Ψαρί δεν του έχω δώσει ούτε μια φορά,.. και τα πορτοκάλια δεν τα έχει σε μεγάλη εκτίμηση οπότε δεν του τα δίνω προκειμένου να μη τα μαζεύω μετά από το πάτωμα :-P.

Πάντως σήμερα τα σημαδάκια είναι πολύ πιο λίγα και δεν έχουν τόσο έντονο κόκκινο χρώμα όσο εχθές..

Αλλά βρε κορίτσια! Τλκ δεν κατάλαβα για αυτή τη δερματίτιδα, αποτελεί κάποιο πρόβλημα ή είναι κάτι που θα φύγει χωρίς ιδιαίτερη θεραπεία; Υπάρχει περίπτωση να εξελιχθεί σε κάτι χειρότερο; Και μέχρι τι ηλικία εμφανίζεται;

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοιτα εδω...http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22471&highlight=%E1%F4%EF%F0%E9%EA%E7+%E4%E5%F1%EC%E1%F4%E9%F4%E9%E4%E1 και http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23971&highlight=%E1%F4%EF%F0%E9%EA%E7+%E4%E5%F1%EC%E1%F4%E9%F4%E9%E4%E1

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...