Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ!


Χιονατη

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους τους γονεις που αγωνιούν καθημερινά για τα παιδάκια τους!

 

Χθες το μωρό μου (2μηνών) έκανε το πρώτο του εμβόλιο. Γενικά ειναι ήσυχο και δεν κλαίει χωρίς λόγο. Μετά το εμβόλιο ενώ έδειχνε "γενναία" όταν γυρίσαμε σπίτι για το βραδινό μας ύπνο, κοιμότανε 1 ώρα και μετά έκλαιγε γοερά & με τρομερό παράπονο (δεν το έχει ξανακάνει)!!!

 

Φτάσαμε έτσι εώς τις 04:00 και μετά εξαντλημένο κοιμήθηκε εώς τις 12:30! Παρόλο που δεν είχε φάει τόσες ώρες μετά τον θηλασμό δεν είχε καθόλου όρεξη για συμλήρωμα (κάνω μικτή διατροφή) και γενικα είναι μέσα στο παράπονο. Η αλήθεια είναι ότι στεναχωριέμαι να το βλέπω έτσι, παρόλο που είναι λογικό να έχει ενοχλήσεις

 

Εσάς πώς έχουν αντιδράσει τα μωράκια σας στο 1ο εμβόλιο? πόσες ημέρες κράτησε αυτή η αντίδραση?

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα δικα μου κ τα 2 μετα απο καθε εμβολιο γκρινιαζανε συνεχως για 2 μερες!πυρετο μια φορα εκανε η μεγαλη 38 κ ο μικρος ποτε.αλλα η γκρινια απιστευτη!

προφανως εχουν αδιαθεσια απο τους εξασθενισμενους ιους που δεχτηκαν στον οργανισμο τους

Link to comment
Share on other sites

ναι η αδαιαθεσία είναι απιστευτη, την θερμομέτρησα τώρα και έχει 37,5 αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι πάνω από 38 δίνω φάρμακο.

 

μου φαίνεται ότι θα είναι μακριά αυτή η νύχτα!!!:-(

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχε πει πανω απο 38.5

ισως στην ελλαδα το εχουν αλλιως

σημερα κ αυριο θα ειναι καπως να ξερεις...ισως απο αυριο το απογευμα ηρεμισει!

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΑΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΝΕΒΑΣΕ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΔΕΚΑΤΑ ΠΥΡΕΤΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΕ ΛΗΘΑΡΓΟ ΓΙΑ 1.5 ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΥΠΟΜΟΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ, ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΔΙΑΡΚΟΥΝ ΓΙΑ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΟΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ Η΄ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΚΡΙΝΙΑ Η΄ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ (ΟΠΩΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ) ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΛΗΘΑΡΓΟ, ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΣΑΝ ΜΑΣΤΟΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΣΥΧΝΑ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 38 ΒΑΘΜΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΣΙΡΟΠΑΚΙ, ΕΜΑΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ, ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΣΥΣΤΗΣΕΙ DEPON ΣΕ ΣΙΡΟΠΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά δεν έκανε παραπάνω πυρετό, μάλλον το ξεπεράσαμε αυτό.

η αλήθεια είναι ότι ήταν το πρώτο βράδυ όλο γκρίνια, ενώ την επόμενη ημέρα ήταν όπως ανέφερες σε "νιρβάνα"

 

σήμερα δεύτερη ημέρα είναι σαφώς καλυτερα, και προσπαθούμε να ξαναμπούμε στο πρόγραμμα των γευμάτων που το χαλάσαμε μετά το εμβόλιο

 

νομίζω ότι το περάσαμε αρκετα ελαφρα

η παιδίατρος μου είπε ΄΄οτι το 2 εμβόλιο πονάει, οπότε περιμένω αντίστοιχες αντιδράσεις σε 1 μήνα

 

τα μωράκια σας όντως είχαν πιο εντονα συμπτώματα στο 2ο εμβόλιο? θυμάστε? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χιονατη μου εχω μια κορουλα 5,5 μηνων .Στο πρωτο εμβολιο εκλαψε εκεινη τη στιγμη για δεκα λεπτα και δυο μερες μετα ειχε γρινιτσα αλλα οχι κατι ενοχλητικο.Στο δευτερο τα ιδια αντιμετωπισαμε.Στα επομενα μονο κλαματα. Πυρετο δεν καναμε ποτε. Προλυπτικα ομως αμεσως μετα το εμβολιο και ανα 4ωρο για μια μερα της διναμε ΑPOTEL 4σταγονιτσες και καναμε 3 φορες τη μερα μπανακι.Ισως γι'αυτο δεν αναβασε πυρετο . Παντως ο παιδιατρος μου ειπε να της δωσω το ιδιο φαρμακο ανα 3 ωρο 5 σταγονιτσες σε περιπτωση που κανει πυρετο πανω απο 38,2 μετρημενο στη μασχαλη.Παιζει ρολο και η μετρηση απο ποιο σημειο γινεται.Ξερω αλλες μανουλες που μετρουν τον πυρετο απο τον ποπο.Βεβαια σκεψου οτι ολοι οι οργανισμοι δεν λειτουργουν με τον ιδιο ρυθμο και βεβαια δεν αντιδρουν με τον ιδιο τροπο.Οι δοσολογιες που αναφερα και το φαρμακο αφορουν μονο το δικο μου παιδι και δεν σου προτεινω να ακολουθησεις τα οσα γραφω.Ρωτα τον παιδιατρο σου για τη χωρηγηση φαρμακων.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρος μου στο 1ο εμβολιο εκλαιγε απαρηγορητος και την επομενη μερα ηταν λιγο αδιαθετος ( 37,3 πυρετο )και γκρινιαρης. Η παιδιατρος μας ειπε οτι το πρωτο εμβολιο ποναει πολυ.. Στο δευτερο εκλαψε λιγο κυριως οταν τον τσιμπισε η βελονα.Φανηκε οτι μονο τρομαξε απο το τσιμπημα και οτι δεν πονουσε το φαρμακο. Μετα , και τις επομενες μερες, ηταν μια χαρα. Παντως θυμαμαι οτι μας ειπε οτι οταν τα μωρακια αδιαθετουν την πρωτη φορα , συνηθως συμβαινει και στα επομενα εμβολια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μπεμπούλης μου έκανε το πρώτο του εμβόλιο πριν 2 εβδομάδες και δεν μπορώ να ξεχάσω το κλάμμα του την ώρα που τον τσίμπησε η βελόνα αλλά και όταν φτάσαμε σπίτι. Απίστευτη γκρίνια χωρίς άλλο λόγο! Για 2 μερούλες ήταν η ίδια κατάσταση κι έφτασε μέχρι 37,3 αλλά δεν του έδωσα σιροπάκι. Πάντως από κείνη τη μέρα μας έχει μείνει η γκρίνια, αλλά η παιδίατρος λέει ότι είναι επειδή βαριέται συνέχεια σπίτι. Τι να κάνουμε, είμαστε άτυχοι μας έπιασαν και τα κρύα και φοβάμαι να τον βγάλω έξω!

Άραγε και στο δεύτερο εμβόλιο θα είμαστε έτσι;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Χιονατη μου εχω μια κορουλα 5,5 μηνων .Στο πρωτο εμβολιο εκλαψε εκεινη τη στιγμη για δεκα λεπτα και δυο μερες μετα ειχε γρινιτσα αλλα οχι κατι ενοχλητικο.Στο δευτερο τα ιδια αντιμετωπισαμε.Στα επομενα μονο κλαματα. Πυρετο δεν καναμε ποτε. Προλυπτικα ομως αμεσως μετα το εμβολιο και ανα 4ωρο για μια μερα της διναμε ΑPOTEL 4σταγονιτσες και καναμε 3 φορες τη μερα μπανακι.Ισως γι'αυτο δεν αναβασε πυρετο . Παντως ο παιδιατρος μου ειπε να της δωσω το ιδιο φαρμακο ανα 3 ωρο 5 σταγονιτσες σε περιπτωση που κανει πυρετο πανω απο 38,2 μετρημενο στη μασχαλη.Παιζει ρολο και η μετρηση απο ποιο σημειο γινεται.Ξερω αλλες μανουλες που μετρουν τον πυρετο απο τον ποπο.Βεβαια σκεψου οτι ολοι οι οργανισμοι δεν λειτουργουν με τον ιδιο ρυθμο και βεβαια δεν αντιδρουν με τον ιδιο τροπο.Οι δοσολογιες που αναφερα και το φαρμακο αφορουν μονο το δικο μου παιδι και δεν σου προτεινω να ακολουθησεις τα οσα γραφω.Ρωτα τον παιδιατρο σου για τη χωρηγηση φαρμακων.

 

Μπανάκι το έκανες με χλιαρό νερό σαν να έχει πυρετό;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρος μου στο 1ο εμβολιο εκλαιγε απαρηγορητος και την επομενη μερα ηταν λιγο αδιαθετος ( 37,3 πυρετο )και γκρινιαρης. Η παιδιατρος μας ειπε οτι το πρωτο εμβολιο ποναει πολυ.. Στο δευτερο εκλαψε λιγο κυριως οταν τον τσιμπισε η βελονα.Φανηκε οτι μονο τρομαξε απο το τσιμπημα και οτι δεν πονουσε το φαρμακο. Μετα , και τις επομενες μερες, ηταν μια χαρα. Παντως θυμαμαι οτι μας ειπε οτι οταν τα μωρακια αδιαθετουν την πρωτη φορα , συνηθως συμβαινει και στα επομενα εμβολια

 

Δηλαδή για ένα περίπου χρόνο που είναι τα εμβόλια θα καλοπεράσουμε κι εμείς και τα μωρά μας!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά δεν έκανε παραπάνω πυρετό, μάλλον το ξεπεράσαμε αυτό.

η αλήθεια είναι ότι ήταν το πρώτο βράδυ όλο γκρίνια, ενώ την επόμενη ημέρα ήταν όπως ανέφερες σε "νιρβάνα"

 

σήμερα δεύτερη ημέρα είναι σαφώς καλυτερα, και προσπαθούμε να ξαναμπούμε στο πρόγραμμα των γευμάτων που το χαλάσαμε μετά το εμβόλιο

 

νομίζω ότι το περάσαμε αρκετα ελαφρα

η παιδίατρος μου είπε ΄΄οτι το 2 εμβόλιο πονάει, οπότε περιμένω αντίστοιχες αντιδράσεις σε 1 μήνα

 

τα μωράκια σας όντως είχαν πιο εντονα συμπτώματα στο 2ο εμβόλιο? θυμάστε? :lol:

 

Μ'ενδιαφέρει κι εμένα αυτό. Θυμάται καμία αν το δεύτερο εμβόλιο είναι πιο επώδυνο και με χειρότερες επιδράσεις;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να σας ρωτήσω αν μετά τα εμβόλια επηρεάζεται η όρεξη για φαγητό του μωρού σας. Γιατί το δικό μου μετά το πρώτο του εμβόλιο τρώει λιγότερο.

Περιμένω τις απαντήσεις σας.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου η μπέμπα πάλι κορίτσια μετά τα εμβόλια είχε άλλη συμπεριφορά!:eek:Απίστευτη υπνηλία και ήταν γενικά πολύ ήσυχη ενώ δεν θα τη χαρακτήριζα έτσι σε γενικές γραμμές.:shock:Επίσης τη στιγμή του εμβολίου έκλαιγε για λίγα δευτερόλεπτα.Αυτό που παρατήρησα με το τελευταίο εμβόλιο ήταν έντονες διάρροιες.Μάλλον διαφέρουν οι παρενέργειες από παιδάκι σε παιδάκι!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου η μπέμπα πάλι κορίτσια μετά τα εμβόλια είχε άλλη συμπεριφορά!:eek:Απίστευτη υπνηλία και ήταν γενικά πολύ ήσυχη ενώ δεν θα τη χαρακτήριζα έτσι σε γενικές γραμμές.:shock:Επίσης τη στιγμή του εμβολίου έκλαιγε για λίγα δευτερόλεπτα.Αυτό που παρατήρησα με το τελευταίο εμβόλιο ήταν έντονες διάρροιες.Μάλλον διαφέρουν οι παρενέργειες από παιδάκι σε παιδάκι!

 

 

Διάροιες; Μόνο αυτό μας έλειπε! Μετά από ποιο εμβόλιο στις παρουσίασε; Και για πόσες μέρες;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

προφανως εχουν αδιαθεσια απο τους εξασθενισμενους ιους που δεχτηκαν στον οργανισμο τους

 

σήμερα κάναμε κι εμείς εμβολιάκι μηνιγγίτιδας.

επειδή ο μικρούλης μου είναι συναχωμένος, ρώτησα την παιδίατρο αν πρέπει να το κάνει το εμβόλιο. μου είπε ότι τα εμβόλια αυτά που κάνουν τα μωράκια μέχρι τον πρώτο χρόνο δεν περιέχουν ιούς, είναι συνθετικά και αποτέλεσμα βιοτεχνολογίας, οποτε δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι κρυωμένος. τα εμβόλια που γίνονται αργότερα, όπως της ιλαράς, περιέχουν ιούς σε ανενεργή μορφή και πρέπει υποχρεωτικά να είναι σε καλή κατάσταση ο οργανισμός.

σήμερα το έμαθα κι εγώ και είπα να μοιραστώ τη γνώση μου! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον

και εγώ νόμιζα ότι όλα τα εμβόλια περιέχουν εξασθενημένους ιούς

Όσο ζω μαθαίνω...!!!!!:-)

 

για τους πιο παλιούς: τα εμβόλια γίνονται κάθε μήνα?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο στο μωρακι σου!!! ελπίζω να αντιδρασει ετσι καλά και στο δευτερο εμβόλιο του

 

και κάτι που δεν έχω ξανακούσει: παιδίατρος αρχίζει τα εμβόλια σε μωρά από τον 6ο μήνα!?

το έχετε ξανακούσει?:shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...