Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έρπης χειλιών και μωρό


Recommended Posts

Γνωρίζετε εάν μπορώ να φιλώ το μωρό μου τώρα που έβγαλα έρπη στα χείλια (ξάισμα), υπάρχει περίπτωση να του το μεταδώσω?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όσο και αν δύσκολο είναι να αντισταθείς, να μη φιλάς το μωράκι σου μέχρι να σου περάσει γιατί, ναι, θα του το μεταδώσεις. Υπομονή λίγες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απ οσο γνωριζω κολλαει ο επιχειλιος ερπητας....οχι μονο με το φιλι,αλλα και με τις πετσετες,και με τα μαξιλαρια.....οποτε καλο ειναι να το αποφυγεις μεχρι να αναρρωσεις τελειως!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ελπίζω να μην την έχω κολλησει ήδη. Και θέλει συνέχεια αγκαλίτσες και φιλάκια :(

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω παιζει ρολο και ο οργανισμος του καθε ανθρωπου...

Για παραδειγμα εγω δεν εχω βγαλει ποτε ερπη ενω οσο θυμαμαι την μητερα μου καθε τοσο εβγαζε...οπως και ο αντρας μου αν αγχωνεται βγαζει αλλα παλι δεν εχει τυχει να κολλησω!

Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δεν πρεπει να προφυλαξεις το μωρο σου αλλα στο εγραψα για να μη σε αγχωνει περισσοτερο!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή γιατί ο έρπης είναι μεταδοτικός και από τη στιγμή που θα κολλήσει ένας άνθρωπος μένει για όλη του τη ζωή. Όταν θα περνάει μια φάση με χαμηλό ανοσοποιητικό είτε κρύωμα, άλλη αρρώστια ή εγκυμοσύνη μπορεί να εκδηλωθεί. Δες μια απάντηση από γιατρό σε αντίστοιχη ερώτηση:

http://www.mammyland.com/index.php?option=com_kunena&Itemid=354&func=view&catid=32&id=273592

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα είδα το μήνυμα.

Οχι, πολύ πολύ μεγάλη προσοχή!!!

όχι μόνο είναι μεταδοτικός, αλλά στα μωρα εκδηλώνεται ως πρωτογενής ερπητική στοματίτιδα, με συμπτώματα αρκετά σοβαρά (όχι επικίνδυνα, αλλά βασανιστικά για το μωρο), δηλ. πυρετός, επώδυνα έλκη στη στοματική κοιλότητα (σε όλο το στόμα, όχι μόνο χείλος), λεμφαδένες, ανορεξία (πονάει με την τροφή) και κακουχία.

Αν τις επόμενες μέρες παρατηρήσεις κάτι από αυτά (και υπόνοια), να πας στον παιδίατρο να του δώσει αντιϊικά, για να περάσει πιο γρήγορα.

Ξαναλέω: περνάει κι από μόνο του, δεν είναι επικίνδυνο, αλλά ταλαιπωρεί πολύ το μωρό

Link to comment
Share on other sites

Gennisa stis 27.02.10 kai stis 28 to gio mou valane gia liges imeres stin thermokitida (tora eimaste spiti, evtixos). Enw itan ekei, erxomoun kai to taiza me bibero me mitriko gala. Eixa erpi. H nosokoma mou eipe oti aplos prepei na foras MASKA otan to taizeis,thilazeis i kratas aggalia, kai kata ta ala den eiparxei provlima. Ennoitai den boreis na filiseis to moro, alla i maska einai aparetiti giati o erpis metadidetai kai me ton aera apo kontines apostaseis. Mou perase o erpis kai to paidi mou den kollise tipote.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή βγάζω συνέχεια, το έχω απο μικρή, μόνο με μάσκα να είσαι στο παιδί. Εϊναι επικίνδυνο να του το μεταδώσεις. Απλά μου έχει πει η παιδίατρος πως αν θα του το μεταδώσω θα το βγάζει ανα διαστήματα και θα το εκδηλώσει συνέχεια. Εγώ ούτε τον άντρα μου δεν φιλάω όταν το βγάζω αλλά ούτε και τις ίδιες πετσέτες, μαξιλάρι πρέπει.

 

Προσοχή μεγάλη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Gennisa stis 27.02.10 kai stis 28 to gio mou valane gia liges imeres stin thermokitida (tora eimaste spiti, evtixos). Enw itan ekei, erxomoun kai to taiza me bibero me mitriko gala. Eixa erpi. H nosokoma mou eipe oti aplos prepei na foras MASKA otan to taizeis,thilazeis i kratas aggalia, kai kata ta ala den eiparxei provlima. Ennoitai den boreis na filiseis to moro, alla i maska einai aparetiti giati o erpis metadidetai kai me ton aera apo kontines apostaseis. Mou perase o erpis kai to paidi mou den kollise tipote.

 

 

Συγγνωμη για το ασχετο μνμ μου....Αλλα πως γινεται να γεννησες 27.02.2010?:confused::confused::confused::rolleyes:

Μηπως εννοουσες 27.01?

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε εάν μπορώ να φιλώ το μωρό μου τώρα που έβγαλα έρπη στα χείλια (ξάισμα), υπάρχει περίπτωση να του το μεταδώσω?

 

Οχι..Σε καμια περιπτωση!!!Ο επιχειλιος ερπης ειναι εξισου μεταδοτικος σε ολους τους ανθρωπους,ακομα και σε νεογνα!

 

Ριξε μια ματια και στο παρακατω...

Να σου ζησει το μωρακι σου,να ειναι τυχερο και πανω απ ολα υγιες!!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...