Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Δύσκολες στιγμές...!

Notices

Δύσκολες στιγμές...! Διακοπή εγκυμοσύνης εξαιτίας ιατρικού ή μή λόγου, Παλινδρόμηση, Ενδομήτριος θάνατος, Καθ' έξιν αποβολές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-01-10, 08:46   #1
ΤΙΓΡΑΚΙ

Περιοχή: Νικαια
ΤΙΓΡΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Unhappy εξωμητριο...αφαιρεση σαλπιγγας;

κοριτσια τα φωτα σας και τη βοηθεια σας,θελω να ρωτησω κατι για μια φιλη μου.χτες πηγε στο γιατρο και της ειπε οτι το bebe ειναι εξωμητριο και την εβαλε χειρουργειο......καισαρικη λεει ή ετσι καταλαβα...να της το αφαιρεσει και της εκανε και αφαιρεση σαλπιγγας γιατι λεει ηταν κολλημενο πανω....
ρε κοριτσια ειμαι χαλια,η φιλεναδιτσα μου ηθελε παρα πολυ αυτο το μωρο.ειμαι ασχετη πειτε μου μπορει να ξαναμεινει εγκυος...;
ετσι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις.
Παλιά 26-01-10, 09:13   #2
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Unhappy

Σίγουρα βρε τιγράκη μπορεί απλά επειδή΄θα έιναι με μια σάλπιγγα υπάρχουν κάποιες ιδιαιτεροτητες κρίμα για την φίλη σου.Ευχομαι σύντομα πάντως να συμβεί αυτό .
Παλιά 26-01-10, 10:20   #3
BIKY74

Το avatar του χρήστη BIKY74

BIKY74 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια.
τιγρακι ειχα παρομοια φαση μα την κουμπαρα μου.μη σου λεω τι πηγε να παθει και πως την γλυτωσε [στο τσακ]απο κατι ''φοβερους'' γιατρους εχασε το μωρακι απο εξωμητριο και της κανανε αφαιρεση της μιας σαλπιγγας.ο γιατρος της ειπε μετα απο 6 μηνες να βαλει μπρος.η κουμπαρα μου φοβοτανε οτι με μια δεν θα μπορουσε να πιασει και σκεφτοντουσαν για εξωσωματικη.παρ'ολα αυτα στους 6 μηνες εβαλε μπρος αλλαξε γιατρο και εμεινε εγκυος σχεδον αμεσως[τελειως φυσικα]και τωρα εχει ενα αγορι 5 χρονων.βεβαια δυστυχως υπαρχει συνεχεια γιατι πριν απο εναμιση χρονο εμεινε παλι εγκυος και ηταν παλι εξωμητριο στην αλλη σαλπιγγα.οποτε τωρα μονο με εξωσωματικη μπορει να κανει δευτερο.και αυτο στο ειπα γιατι της ειπαν οτι επρεπε να κανει σαλπιγγογραφιες πριν μεινει εγκυος να ελεγξει τις σαλπιγγες για μικροφλεγμονες που δημιουργουν τα εξωμητρια.η δικια μου κατι τετοια ειχε περασει γι'αυτο και τα εξωμητρια.δεν στα λεω για να τα πεις στην φιλη σου και να την ανγχωσεις αλλα με τροπο μπορεις να της πεις να το ψαξει.ο γιατρος τι λεει;;;;
παντως η ουσια ειναι οτι αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα και ΜΕ ΜΙΑ σαλπιγγα παιδι κανεις.........

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!
Ο χρήστης BIKY74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-01-10, 18:16   #4
ΤΙΓΡΑΚΙ

ΤΙΓΡΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια μου σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.βικυ μου σημερα που μιλησα μαζι της μου ειπε οτι της εκανε λαμπαρο...κατι που δεν το επιασα καλα.και της ειπε να ξεκινησει προσπαθειες μετα απο 6 μηνες.απο οτι μου ειπε ο γιατρος της εδωσε να καταλαβει οτι δεν υπαρχει προβλημα και να κοιταξει τωρα να χαλαρωσει και να ξεκουραστει.εμενα αυτο που με κανει να ποναω ειναι οτι κλαιει γιατι ηθελε πολυ αυτο το μωρο και ζηταει συγνωμη απο τον αντρα της και τους γονεις τους....
θελω να ελπιζω οτι θα αναρωσει γρηγορα...ψυχικα...και οτι θα πιασει στα χερια της ενα δικο της μωρο.
Παλιά 26-01-10, 22:17   #5
BIKY74

Το avatar του χρήστη BIKY74

BIKY74 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

λαπαροσκοπηση;δεν εκανε χειρουργειο;
ψυχολογικα θα ειναι λιγο χαλια.......εκει θελει βοηθεια!!! να της τονιζετε οτι ολα θα πανε καλα και καποια στιγμη θα κραταει το μωρακι της αγκαλια!!!!

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!
Ο χρήστης BIKY74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-01-10, 23:56   #6
margi

Το avatar του χρήστη margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τιγράκι, καταρχήν μπράβο σου που είσαι τόσο καλή φιλή. Αυτή τη στιγμή, η κοπέλα χρειάζεται στήριξη και θάρρος απο τους γύρω σου. Να είσαι έτοιμη να αντιμετωπίσεις πολλές ψυχολογικές διακυμάνσεις, τη μία θα είναι καλά, την άλλη χάλια. Στα λέω, γιατί τα έζησα από πρώτο χέρι, αφού κι εγώ το καλοκαίρι έκανα εξωμήτρι. Ηταν το πρώτο μου μωρό και το περίμενα με πολύ ανυπομονησία. Μετά από αυτό έκανα καιρό να συνέλθω. Ακόμα κλαίω τα βράδια....Ακόμα φοβάμαι μήπως μου ξανατύχει.... Κι εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και αφαιρέθηκε η σάλπιγγα. Η γιατρός είπε μα ξεκινήσουμε προσπάθειες μετά από 3 μήνες. Τώρα είμαστε λοιπόν στην προσπάθεια για επόμενο μωρό. Δυστυχώς πέρασαν ήδη 5 μήνες προσπαθειών και δεν έμεινα ακόμα. Η γιατρός είπε ότι μένεις και με μία σάλπιγγα, απλά πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι όλοι οι μήνες γόνιμοι, γιατί όταν γίνεται ωορρηξία από την πλευρά που χάθηκε η σάλπιγγα, δεν μένεις έγκυος. Αυτό όμως δε σημαίνει τίποτα. Καποια στιγμή θα έρθει η ωρα. Να πεις στη φίλη σου να προσπαθήσει όσο μπορεί να μην αγχώνεται. Θα το ξεπεράσει σιγά σιγα και σύντομα θα έρθει ένα μωράκι δυνατό και γερό. Είναι δύσκολη περίπτωση. Ο σωματικός πόνος δεν περιγράφεται, αλλά αυτός με τον καιρό ξεπερνιέται. Ο ψυχικός πόνος είναι επώδυνος κι αν δεν έχεις άτομα να σε στηρίξουν, πολύ απλά δεν το αντέχεις.
Ο χρήστης margi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-10, 21:26   #7
ΤΙΓΡΑΚΙ

ΤΙΓΡΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο margi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τιγράκι, καταρχήν μπράβο σου που είσαι τόσο καλή φιλή. Αυτή τη στιγμή, η κοπέλα χρειάζεται στήριξη και θάρρος απο τους γύρω σου. Να είσαι έτοιμη να αντιμετωπίσεις πολλές ψυχολογικές διακυμάνσεις, τη μία θα είναι καλά, την άλλη χάλια. Στα λέω, γιατί τα έζησα από πρώτο χέρι, αφού κι εγώ το καλοκαίρι έκανα εξωμήτρι. Ηταν το πρώτο μου μωρό και το περίμενα με πολύ ανυπομονησία. Μετά από αυτό έκανα καιρό να συνέλθω. Ακόμα κλαίω τα βράδια....Ακόμα φοβάμαι μήπως μου ξανατύχει.... Κι εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και αφαιρέθηκε η σάλπιγγα. Η γιατρός είπε μα ξεκινήσουμε προσπάθειες μετά από 3 μήνες. Τώρα είμαστε λοιπόν στην προσπάθεια για επόμενο μωρό. Δυστυχώς πέρασαν ήδη 5 μήνες προσπαθειών και δεν έμεινα ακόμα. Η γιατρός είπε ότι μένεις και με μία σάλπιγγα, απλά πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι όλοι οι μήνες γόνιμοι, γιατί όταν γίνεται ωορρηξία από την πλευρά που χάθηκε η σάλπιγγα, δεν μένεις έγκυος. Αυτό όμως δε σημαίνει τίποτα. Καποια στιγμή θα έρθει η ωρα. Να πεις στη φίλη σου να προσπαθήσει όσο μπορεί να μην αγχώνεται. Θα το ξεπεράσει σιγά σιγα και σύντομα θα έρθει ένα μωράκι δυνατό και γερό. Είναι δύσκολη περίπτωση. Ο σωματικός πόνος δεν περιγράφεται, αλλά αυτός με τον καιρό ξεπερνιέται. Ο ψυχικός πόνος είναι επώδυνος κι αν δεν έχεις άτομα να σε στηρίξουν, πολύ απλά δεν το αντέχεις.
καταρχην σε ευχαριστω που μπηκες στη διαδικασια να μου πεις την εμπειρια σου.δυστυχως μονο τηλεφωνικως μπορω να της μιλαω αυτες τις μερες δεν μπορω να παω να τη δω γιατι ο αντρας μου λειπει ταξιδι και δεν εχω που να αφησω το παιδι.προσπαθω να βλεπω τη θετικη πλευρα και αυτο που της ειπα και την εκανα λιγο να γελασει ειναι οτι αφου εμεινε μια φορα εγκυος παει να πει οτι δεν εχει καποιο προβλημα και μπορει να ξαναμεινει.(το ιδιο ισχυει και για εσενα).και φυσικα οτι τωρα λογω αποχης προσπαθειων ειναι η ευκαιρια της να βρει την ευκαιρια να χαλαρωσει λιγο απο τα συζυγικα καθηκοντα...και μετα καλοκαιρακι ερχεται εχει ο θεος...
Παλιά 27-01-10, 21:29   #8
ΤΙΓΡΑΚΙ

ΤΙΓΡΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BIKY74 Εμφάνιση μηνυμάτων
λαπαροσκοπηση;δεν εκανε χειρουργειο;
ψυχολογικα θα ειναι λιγο χαλια.......εκει θελει βοηθεια!!! να της τονιζετε οτι ολα θα πανε καλα και καποια στιγμη θα κραταει το μωρακι της αγκαλια!!!!
το πιστευεις οτι δεν εχω καταλαβει απο το τηλ τι της εκανε ακριβως...;
μηπως ειμαι χαζο απλα εχω επικεντρωθει στην αναρωση της και οχι σε αυτο που εγινε τη δευτερα το απογευμα.αλλα μαλλον λαπαροσκοπηση.γιατι της ειπε αραγε μετα απο 6 μηνες παλι προσπαθειες;
Παλιά 27-01-10, 22:11   #9
theolvas

Περιοχή: νεος κοσμος
theolvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

..εγω παντως με μια σαλπιγγα (την αλλη την εχασα το 1993 μετα απο αφαιρεση ογκου που ειχε δημιουργηθει μετα απο μυλη κυηση) καταφερα να κανω 4 απανωτα παιδια,μολις σταματησα να εχω αγχος...
Παλιά 27-01-10, 22:42   #10
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Theolvas, κοριτσάκι μου, πού είσαι τόσο καιρό να μας δώσεις θάρρος σε όλες εμάς που μείναμε με μία σάλπιγγα και αγχωνόμαστε;;; Να είσαι καλά κοπέλα μου. Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου.
Τιγράκι, είναι πολύ νωρίς ακόμα για να συνέλθει η φίλη σου. Κι εμένα για 6 μήνες μού είπαν στην αρχή να περιμένω, αλλά μετα από ένα μήνα που πήγα ξανά για να με δει ο γιατρός είπε να ξεκινήσω σε 3 μήνες. Ανάλογα το γιατρό και τη σοβαρότητα του περιστατικού ίσως.
Παλιά 28-01-10, 08:33   #11
theolvas

Περιοχή: νεος κοσμος
theolvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα..καλη μου margi τα εχουμε ξαναπει...οχι αγχος.η φυση μας εδωσε τα πιο βασικα οργανα απο δυο,για να μπορουμε να λειτουργησουμε εαν για καποιο λογο χασουμε το ενα.οπως κ με τα νεφρα,ετσι γινεται κ με τις ωοθηκες.εγω μετα την επεμβαση (η οποια εγινε το 1993 με καθετη λαπαροτομη),ειχα παρει οδηγιες να μη μεινω εγκυος για ενα χρονο.σ αυτο το χρονο παρακολουθουσα τακτικα τη χωριακη μου κ τους καρκινικους δεικτες,οι οποιοι ευτυχως ηταν φυσιολογικοι.δυστυχως 15 μηνες μετα την εγχειρηση ο τοτε συζυγος μου σκοτωθηκε σε τροχαιο κι ετσι δεν χρειαστηκε να προσπαθησω για 10 περιπου χρονια...μετα γνωρισα τον τωρινο αντρα μου με τον οποιο ειχα πολυ αγχος στην αρχη,λογω του οτι πολλοι γιατροι ελεγαν οτι ισως να υπαρχει προβλημα υπογονιμοτητας λογω της αφαιρεσης.σαλπιγγογραφια,υστεροσκοπηση κλπ δεν εκανα ποτε,δεν μου ειπε καποιος οτι χρειαζεται (μαλλον στην περιπτωση μου ηταν αλλες εξετασεις σημαντικοτερες...
με τον αντρα μου ειχαμε για εναμισυ χρονο ελευθερες σχεσεις μεσα στο αγχος,μετρουσα μερες,αγοραζα τεστ με το κιλο...(ειχαμε πει οτι θα παντρευομασταν αν ερχοταν ενα παιδι μονο) κ δεν ειχε γινει τιποτα.καποια στιγμη (ιανουαριο 06)ειπαμε οτι ειμαστε καλα κ χωρις παιδι,κ κανονισαμε το γαμο για αυγουστο 06...στις 1 φεβρουαριου 06 ειχα την τελευταια μου περιοδο,κι απο τοτε κανω καθε χρονο κι απο ενα παιδι.κ ειμαι 37 πλεον...τι να πω??/οτι ειμαι τυχερη???οχι...δεν ειναι θεμα τυχης...χαλαρωστε...χωρις αγχος ολα ειναι ευκολοτερα
ειμαι στη διαθεση οποιασδηποτε κοπελας για οποιαδηποτε πληροφορια,αλλα κ υποστηριξη...
Παλιά 28-01-10, 18:28   #12
ΤΙΓΡΑΚΙ

ΤΙΓΡΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

theolvas τι να πω σε μια τοσο δυνατη μανουλα!μπραβο και χιλια παλι μπραβο.εκανες το ονειρο σου πραγματικοτητα και η εμπειρια σου ειναι παραδειγμα για ολους.εχεις δικιο οχι αγχος.ευχομαι να σου ζησουν τα παιδακια σου και να τα καμαρωνεται με το συζυγο σου αγκαλια.
σε ευχαριστω που απαντησες στο μνμ μου.
Παλιά 28-01-10, 20:28   #13
margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Theolvas, διάβασα το μήνυμα σου και πραγματικά δάκρυσα. Μπράβο που φάνηκες τόσο δυνατή. Ταλαιπωρήθηκες αλλά τελικά ανταμείφθηκες για όλες τις δυσκολίες που πέρασες. Εχεις δίκιο. Αυτό το άγχος θα με φάει. Και το γεγονός ότι είμαι γενικώς απαισιόδοξη και δεν πιστεύω στον εαυτό μου. Κάθε μήνα είμαι σίγουρη ότι δεν έχω μείνει έγκυος κια όντως δεν έχω μείνει. Δεν έχω αφήσει τον εαυτό μου να ελπίζει ούτε μία στιγμή ότι μπορεί αυτό το μήνα πχ να πέτυχα το σποράκι για να μην απογοητεύομαι μετα. Θα προσπαθήσω να αλλάξω τρόπο σκέψης, θα το ξεχάσω και θα το αφήσω στην τύχη. Φιλιά. Να είσαι καλά. Τιγράκη, το ξαναλέω. Μπράβο που βοηθάς την φίλη σου. Μείνε δίπλα της ό, τι κακία κι αν της ξεφύγει από εδώ και πέρα. Κι αν αρχίσει να απομακρύνεται εσύ εκεί, να της θυμίζεις ότι είσαι δίπλα σου και να τη στηρίζεις.
Παλιά 01-03-12, 12:40   #14
kalliopi7

Περιοχή: rodos
kalliopi7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή pi8anotites kuisis me mia salpigga

kalimera sas.... eimai 18 xronwn... edw kai arketo kairo kata tin periodo mou ponaw para polu.... eixa kai arketo aima alla fovomoun na paw se giatro.... prin 2 mines piga me tin fili m na kanoume gia prwti fora ena test pap.... ekana k enan kolpiko uperixo k telika eixa mia kusti 9 ekatosta stin aristeri mou wo8iki.... prin 20 meres xeirourgi8ika.... mou ekanan kaisariki tomi kai mou afairesan telika tin kusti kaitin mia mou salpigga gt i kusti eixe fugei apo tin wo8iki k eixe paei panw stin salpigga k mou tin eixe alliwsei.... eimai mikri... den exw pantreutei k oute exw paidia..... 8a kanw egw paidia fusiologika?????
Ο χρήστης kalliopi7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-03-12, 13:10   #15
maril1

maril1 ουδετερη μηδέν
Smile

Εγω ειχα ενα εξωμητριο κ οντοσ η τομη ειναι σαν τησ καισαρικησ.κ εχω κ ποληκοιστηκεσ.Οταν αποφασησα στα 27 μου να κανω παιδι επιασα την πρωτη μου κορη μεσα σε 3μηνεσ.Να μην φοβασε.Ολα καλα θα πανε
Ο χρήστης maril1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-12, 15:23   #16
elena21

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
elena21 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα, μου αφαιρεθηκε και μενα η σαλπιγγα μετα απο εξωμητριο κυηση. αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι αν θυμαστε μετα απο ποσο καιρο σας ηρθε περιοδος και μετα απο ποσο καιρο μπορουσατε να ερθετε σε επαφη?
Ο χρήστης elena21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές