Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κόκκινα & σκασμένα μάγουλα


Recommended Posts

ο μικρούλης μου είναι 3,5 μηνων. εχουμε κοκκινα και σκασμενα μαγουλακια. του εβαζα μια ενυδατικη της hydrovit όμως την σταματησα και μετα μου εδωσε ο παιδιατρος μια της mustella όμως εχω την εντυπωση οτι του προκαλουσε φαγουρα ή τσουξιμο γιατι όποτε του εβαζα έκλαιγε. ρωτησα δερματολογο και μου προτεινε την dactador, με την οποια είδα άμεσα αποτελεσματα. 2 μέρες μετα όμως κοκκίνησε παλι λιγο το ενα μαγουλακι του. εσεισ χρησιμοποιειτε καποια ενυδατικη κρεμουλα για το προσωπάκι? ρωταω γιατι βλέπω οτι ξερενονται. έχετε και εσεισ κόκκινα & σκασμενα μαγουλα? πως το αντιμετωπιζεται? please, help me!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην αγχώνεσαι, είναι φυσιολογικό. Δοκίμασε creme EXOMEGA της Aderma ή την trixera AVENE ή ATOPREL CREME EMOLLIENT της Frezyderm. Είναι όλες πολύ αποτελεσματικές. Αν τον φιλάς στα μάγουλα, καλό θα ήταν να το περιορίσεις. Φιλακια

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ συνηθισμενο κατι τετοιο στα μωρα.κ εγω τωρα που κοιταω τον δικο μου σα βλαχος ειναι:lol:

μη του βαζεις ομως ντακτοντορ κλπ . ισως λιγο χαμομηλολαδο η αμυγδαλελαιο να ειναι καλυτερα.

κρατα τα φαρμακα για πιο σοβαρα πραγματα;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

το παθαινε ο πρωτος μου γιος το θεμα ειναι γτ το παθαινει και οχι τι κρεμα βαζεις.ειναι απο τα καλοριφερ οκ?θελει να βαλεις νερο επανω στα σωματα με ενα σκευος ή να παρεις εναν υγραντυρα ειναι προβλημα θυμαμε τα εξυνε και τα εκανε πληγες γτ των φαγουριζαν εγω τοτε εβαζα μπεμπανθολ αλλα με το νερο και μεγαλωνωντας εφυγε το προβλημα!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις το ιδιο προβλημα εχουμε... ο παιδιατρος που πηρα τηλ ειπε πως εινια μαλλον αποτο κρυο και να του βαλω βαζελινη. ο μικρος βεβαια μ' ολα αυτα που βαζει στο στομα του κια τα σαλια το κανει χειροτεα, μονο οταν κοιμαται ειναι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις εχουμε αυτο το προβλημα. Βασικα τους δικους μου τους πειραζουν τα μαλλινα! Οποτε δεν φορανε ουτε τα παιδια αλλα ουτε και εγω και φυσικα οχι κουβερτες και τα σχετικα. Απο κρεμουλες τωρα αν βρεις την eucerine 12% ειναι πολυ καλη. Επισεις και η κρεμουλες για τις θηλες μαλακωνουν, δεν τζουζουν και δεν πειραζει αν τις γλυψουν..

Link to comment
Share on other sites

το παθαινε ο πρωτος μου γιος το θεμα ειναι γτ το παθαινει και οχι τι κρεμα βαζεις.ειναι απο τα καλοριφερ οκ?θελει να βαλεις νερο επανω στα σωματα με ενα σκευος ή να παρεις εναν υγραντυρα ειναι προβλημα θυμαμε τα εξυνε και τα εκανε πληγες γτ των φαγουριζαν εγω τοτε εβαζα μπεμπανθολ αλλα με το νερο και μεγαλωνωντας εφυγε το προβλημα!

 

Δεν ήξερα πως μπορέι να φτάιει κι αυτο ... Η παιδίατρος μου΄είχε πει πως είναι απο το κρυο. Κάλή λύση έιναι το όντως το λαδακι .

Link to comment
Share on other sites

κ μενα ετσι ειναι τα μαγουλακια του,γενικως σε ολα ειναι μην αγχωνεσαι

του εβαζα της seba med που χε δωσει ο παιδιατρος, ηρεμουσε λιγο αλλα μετα παλι ξερα κ κοκκινα και τελικα πριν μερικες μερες βλεπω το δερμα του ΤΕΛΕΙΟ!!!

κ το λεω με ενθουσιασμο στη μανα μου...και διστακτικα ...επειδη με φοβαται χαχαχ(επειδη οι παλιοι ακουλουθουν αλλες μθοδους κ μεις φωναζουμε)

και μου λεει..."ξερεις τι του εβαλα????"

ΚΕΝΑGOB!!!λογικα τη ξερετε αυτη την αλοιφη, μια φορα την εβαλε κ το δερμα του μωρου ειναι βελουδο!!!

δε ξερω μπορει να ειναι κ βαρεια σαν κρεμα επειδη , οπως προειπα η μαμα μου του την εβαλε κλασσικα κανουν του κεφαλιου τους χιχιχι, αλλα ειδα αποτελέσματα!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο μικρούλης μου είναι 3,5 μηνων. εχουμε κοκκινα και σκασμενα μαγουλακια. του εβαζα μια ενυδατικη της hydrovit όμως την σταματησα και μετα μου εδωσε ο παιδιατρος μια της mustella όμως εχω την εντυπωση οτι του προκαλουσε φαγουρα ή τσουξιμο γιατι όποτε του εβαζα έκλαιγε. ρωτησα δερματολογο και μου προτεινε την dactador, με την οποια είδα άμεσα αποτελεσματα. 2 μέρες μετα όμως κοκκίνησε παλι λιγο το ενα μαγουλακι του. εσεισ χρησιμοποιειτε καποια ενυδατικη κρεμουλα για το προσωπάκι? ρωταω γιατι βλέπω οτι ξερενονται. έχετε και εσεισ κόκκινα & σκασμενα μαγουλα? πως το αντιμετωπιζεται? please, help me!!!:shock:

 

Εγω θα ελεγα βαλτου αυτο που υπαρχει σε αλλο δημοσιευμα εδω μεσα...αμυγδαελαιο......και ασε τις χημειες να τις βαλει ο γιατρος στην δικη του μουρη. Πειραματοζωα τα εχουν κανει τα μικρα.......:evil::evil::evil:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα βαλτου αυτο που υπαρχει σε αλλο δημοσιευμα εδω μεσα...αμυγδαελαιο......και ασε τις χημειες να τις βαλει ο γιατρος στην δικη του μουρη. Πειραματοζωα τα εχουν κανει τα μικρα.......:evil::evil::evil:

ακριβως αυτες οι κοκκινιλες ειναι απο το κρυο γιατι να χρησιμοποιησετε αντιβιωση?????? εμενα τα βοηθουσε και η frezyderm η κιτρινη που εχει πανθενολη. ελεος με τα φαρμακα:mad:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κόκκινα και σκασμένα μάγουλα???

μια λύση η βιολογική κρέμα με καλέντουλα της weleda. Χωρίς χημικά μόνο με αγνά συστατικά.

2 Εκδοχές :

αν μένετε σε περιοχή με πολύ κρύο πάρε αυτή που είναι για τον χειμωνιάτικο καιρό (κρέμα προσώπου με καλέντουλα ιδανική για το χειμωνιάτικο καιρό 30ml-τιμή 7.00)

αν μένετε από αθήνα και κάτω πάρε την κρέμα προσώπου- σώματος με καλέντουλα (50ml τιμή 7,00) και θα με θυμηθείς

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περασα τα ιδια με το γιο μου οταν ηταν μωρο σε πολυ εντονο βαθμο, ειχε ατοπικη δερματιτιδα σε ολο το σωμα και κανα δυο φορες χρειαστηκε θεραπεια με φαρμακευτικη αλοιφη γιατι οι ενυδατικες δεν εκαναν τιποτα. Μεγαλωνοντας το προβλημα εξαφανιστηκε μονο του. Αυτο που θελω να τονισω ειναι ΠΡΟΣΟΧΗ στα συνθετικα υφασματα (πχ φλις, απορω που τα αφηνουν να κυκλοφορουν) γιατι σιγουρα παιζουν καποιο ρολο. Κοριτσια ΒΑΜΒΑΚΙ και παλι ΒΑΜΒΑΚΙ!

Link to comment
Share on other sites

TO ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΤΟΠΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ.ΠΟΛΥ ΦΑΓΟΥΡΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ. ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περασα τα ιδια με το γιο μου οταν ηταν μωρο σε πολυ εντονο βαθμο, ειχε ατοπικη δερματιτιδα σε ολο το σωμα και κανα δυο φορες χρειαστηκε θεραπεια με φαρμακευτικη αλοιφη γιατι οι ενυδατικες δεν εκαναν τιποτα. Μεγαλωνοντας το προβλημα εξαφανιστηκε μονο του. Αυτο που θελω να τονισω ειναι ΠΡΟΣΟΧΗ στα συνθετικα υφασματα (πχ φλις, απορω που τα αφηνουν να κυκλοφορουν) γιατι σιγουρα παιζουν καποιο ρολο. Κοριτσια ΒΑΜΒΑΚΙ και παλι ΒΑΜΒΑΚΙ!

 

Αυτό ξαναπεστο και εμείς την είχαμε πατήσει με φλίς και μάλιστα ήταν και ακριβή εταιρεία .Τώρα την προηγούμενη βδομάδα με το κρύο έξω και την ζέστη μέσα είχαμε πάλι το ίδο πρόβλημα αλλά με ενυδατική frezyderm και chicko όλα καλά συνήλθε το δερματάκι της.:-P

Link to comment
Share on other sites

εμας μας ειδε κι ο παιδιατρος προχθες και μας ειπε βαζελινη να βαζουμε η bepanthol. βαζουμε βαζελινη της jonshon baby. κανει δουλεια. εχω την εντυπωση οτι φταιει το καλοριφερ.

εχετε καμια ιδεα;;; εχω ακουσει πως βαζουν πανω στα σωματα ποτηρι με νερο;;; ισχυει;;; ξερει κανεις;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και η δική μου μικρή είχε μέχρι 6 μηνών περίπου. Ο γιατρός μου είχε δώσει μία κρέμα την οποία έβαζα όταν γινόταν πολύ έντονο αλλά όπως μου έλεγε και είχε δίκιο μόνο εμένα ενοχλούσε από αισθητικής άποψης και όχι το μωρό. Απλά να μην την φιλάμε και μετά τους 6-8 μήνες φεύγει. Και έτσι έγινε. Εγώ πάνω στο καλοριφέρ βάζω ένα μπολ με νερό αλλά πιο πολύ για την αναπνοή και την σωστή υγρασία του δωματίου.

ΜΑΡΙΑ

o3DBp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμας μας ειδε κι ο παιδιατρος προχθες και μας ειπε βαζελινη να βαζουμε η bepanthol. βαζουμε βαζελινη της jonshon baby. κανει δουλεια. εχω την εντυπωση οτι φταιει το καλοριφερ.

εχετε καμια ιδεα;;; εχω ακουσει πως βαζουν πανω στα σωματα ποτηρι με νερο;;; ισχυει;;; ξερει κανεις;;;;;

 

Η βαζελίνη είναι πετρέλαιο και νομίζω πως δεν είναι σωστό να τη χρισημοποιείς στο παιδί

δες αυτό το άρθρο. Επίσης δεν παρέχει πραγματική ενυδάτωση παρά μόνο για τις πάνω δερματικές στοιβάδες αφού προκείται για ορυκτέλαιο και ο οργανισμός δεν μπορεί να το αφομοιώση.

 

http://www.mediserv.gr/mediserv_co__danger.htm

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

κ μενα ετσι ειναι τα μαγουλακια του,γενικως σε ολα ειναι μην αγχωνεσαι

του εβαζα της seba med που χε δωσει ο παιδιατρος, ηρεμουσε λιγο αλλα μετα παλι ξερα κ κοκκινα και τελικα πριν μερικες μερες βλεπω το δερμα του ΤΕΛΕΙΟ!!!

κ το λεω με ενθουσιασμο στη μανα μου...και διστακτικα ...επειδη με φοβαται χαχαχ(επειδη οι παλιοι ακουλουθουν αλλες μθοδους κ μεις φωναζουμε)

και μου λεει..."ξερεις τι του εβαλα????"

ΚΕΝΑGOB!!!λογικα τη ξερετε αυτη την αλοιφη, μια φορα την εβαλε κ το δερμα του μωρου ειναι βελουδο!!!

δε ξερω μπορει να ειναι κ βαρεια σαν κρεμα επειδη , οπως προειπα η μαμα μου του την εβαλε κλασσικα κανουν του κεφαλιου τους χιχιχι, αλλα ειδα αποτελέσματα!!!

 

η kenagob έχει κορτιζόνη γι' αυτο με το ... μαλακό!!!

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω οτι εχει κορτιζόνη γαιυτο κ την έβαλε κ κρυφα απο μενα γαιτι δεν υπηρχε περιπτωση να την αφησω να βαλει,

αλλα με ολες τις αλλες που δοκιμασα καθημερινή χρηση δεν ειδα αποτελέσματα, από τοτε με τη κεναγκομπ εδω κ 20 μέρες δεν ξαναβαλα τίποτα!!!!

όπως ειπε κ μια κοπελα παραπάνω όλα μέσα στις χημείες ειναι οσο αθωα κ αν φαινονται ποτε δε ξέρουμε τι εχουν μεσα ολα αυτα του εμποριου!!!

όχι οτι την προτεινω προς θεου να την βάλει καποιος εννεοιται η κορτιζόνη είναι κορτιζίνη απλά είπα κ γω την εμπειρία μου!!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Η Exomega της Aderma είναι καταπληκτική. Και χωρίς parabens. Είναι και για ατοπικές δερματίτιδες και έχει μέσα βρώμη. Εγώ της την βάζω και στα πόδια γιατί απο τα καλσόν το χειμώνα βγάζει έναν ερεθισμό.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο μικρός εδώ και μια εβδομάδα είναι με κόκκινα και σκασμένα μάγουλα. Τον είδε η παιδίατρος και είπε ότι μάλλον από το κρύο είναι, έχει και ατοπική δερματίτιδα όποτε καταλαβαίνετε πως ήταν! :oops: τις πρώτες μέρες ήταν πολύ χάλια, τώρα έχει βελτιωθεί κάπως αλλά του βαζω 2-3 φορές την ημέρα frezyderm.

Link to comment
Share on other sites

ο μικρούλης μου είναι 3,5 μηνων. εχουμε κοκκινα και σκασμενα μαγουλακια. του εβαζα μια ενυδατικη της hydrovit όμως την σταματησα και μετα μου εδωσε ο παιδιατρος μια της mustella όμως εχω την εντυπωση οτι του προκαλουσε φαγουρα ή τσουξιμο γιατι όποτε του εβαζα έκλαιγε. ρωτησα δερματολογο και μου προτεινε την dactador, με την οποια είδα άμεσα αποτελεσματα. 2 μέρες μετα όμως κοκκίνησε παλι λιγο το ενα μαγουλακι του. εσεισ χρησιμοποιειτε καποια ενυδατικη κρεμουλα για το προσωπάκι? ρωταω γιατι βλέπω οτι ξερενονται. έχετε και εσεισ κόκκινα & σκασμενα μαγουλα? πως το αντιμετωπιζεται? please, help me!!!:shock:

 

 

Εγώ χρησιμοποίησα της Weleda την ειδική κρέμα για σκασμένα μάγουλα. Είναι με καλέντουλα και είναι σαν gel.

Από εκεί που είχαν σαν λέπια τα μαγουλάκια της και ήταν άγρια και κατακόκκινα έγιναν τελείως καλά σε μία μέρα με 3 φορές που της έβαλα.

Πριν από αυτήν είχα δοκιμάσει της Aderma και της Avene και δεν είχε καμία βελτίωση. Αλλά είχα βάλει μία μέρα την κάθε μια.

vxB0.jpgAL6kp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...