Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ


marakiii

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΓΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΠΡΙΝ ΚΑΤΕΒΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΩ ΕΓΩ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΘΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΠΡΩΤΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΓΩ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό, αλλά το θέμα με ενδιαφέρει πολύ μια και το δευτερο παιδί μου θα ήθελα να το γεννήσω στο Έλενα με καισαρική και ολική νάρκωση γιατί το πρώτο που το γέννησα στο μητέρα με επισκληρίδιο ήμουν μέσα στο ποσοστό που δεν τους καλοπιάνει η επισκληρίδιος και τα είδα όλα από τους πόνους. Φαντάζομαι όμως ότι όταν θα σε ξυπνήσουν θα δεις το μωρό αφού η όλη διαδικασία κρατά ακριβώς 10 λεπτά και το παιδί ακόμα θα το καθαρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω για το ελενα επειδη θα γεννησω και εγω εκει με καισαρικη ο γιατρος μου ειπε με ολικη ναρκωση και απο οσο εχω ακουσει δεν κανουν καισαρικη με επισκληριδιο στο ελενα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

με το καλο να ερθουν τα μωρακια σας.Εγω γεννησα και τους 2 μου γιους στο ελενας με καισαρικη και ολικη ναρκωση.....στον πρωτο συνηλθα και το μωρο το ειδα μετα οταν ανεβηκα στο δωματιο, στο δευτερο το ειδα κατω μολις βγηκα απο το χειρουργειο γιατι η μαια ηταν φιλη μου...παντως αληθευει οτι κανουν ολικη και οχι επισκληριδιο γιατι το θεωρουν ασφαλεστερο.Μεχρι να κοιμηθεις και να ξυπνησεις και να συνελθεις θα δεις το μωρο σου....Εγω παντως το προτιμησα γιατι δεν αντεχα την ιδεα του χειρουργιου live!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε πολυ για τισ ευχες σου ευχομαι και τα δικα σου ζουζουνια να ειναι παντα γερα και γεματα υγεια!!

και να πω την αληθεια και εγω φοβαμαι να δω το χειρουργειο αλλα με ανησυχουσε λιγο ποτε θα δω την μικρουλα μου!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΞΥΠΝΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ,Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΙΛΕΞΩ ΕΓΩ ΑΛΛΑ Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΕΣΗ ΣΤΗ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΜΟΥ ΣΤΗΛΗ.ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΟΙ ΑΝΕΣΤΗΣΙΟΛΟΓΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΤΥ ΓΙΑΤΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 300 ΕΥΡΩ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΠΡΙΝ ΚΑΤΕΒΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΡΓΙΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙ, ΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΝΕ ΜΕΤΑ ΕΞΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΜΟΥ? ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 1Η ΜΕΡΑ ΤΟ ΜΩΡΟ? ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΠΟΝΟΥ ΤΗΣ ΤΟΜΗΣ ΠΑΛΕΥΕΤΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

αλλο λενε πως θηλαζεις αλλοι παλι μετα την πρωτη μερα.λογικα θα σου πει ο γιατροσ σου!!αλλα δεν νομιζω οτι το βλεπουν συγγενεις περαν του συζηγου!!συγγεκριμενα εγω που ειμαι ανυπαντρη δεν θα την δει ουτε ο μπαμπας της μεχρη να βγω!!τωρα για την τομη και τον πονο μετα υποθετω πωσ ειναι αναλογα τον οργανισμο,αλλες πονεσαν αλλες δεν της ενοχλησαν καθολου!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να θηλασεις αμεσως το μωρο αν καταφερει να πιασει στηθος..βεβαια στο ελενας υποστηριζουν τον θηλασμο και ερχονται και μαιες και σε βοηθανε...με ανεβασαν στο δωματιο στις 11 και το μωρο επιασε στηθος αμεσως και 12 και κατι θηλαζε...στον πρωτο δυσκολευτηκα λιγο γιατι δεν ηξερα αλλα επιασε και αυτος με προσπαθεια και την βοηθεια απο τις κοπελες την πρωτη μερα....Τωρα για τον πονο και εγω νομιζω οτι ειναι αναλογα...την 1η φορα πονουσα αρκετα την 2η παλ οχι γιατι με ειχαν πλακωσει στις παυσιπονες και δεν καταλαβα τιποτα 11 το βραδυ με πηγαν στο δωματιο και την επομενη στις 7 με σηκωσε ο γιατρος και περπατουσα!!!!(την 1η μετα απο 3 μερες σηκωθηκα)..Το μωρο το βλεπουν και συγγενεις και εσενα επισης οταν συνελθεις....ειτε με επισκλ ειτε με ολικη το μωρο το βλεπουν σε ενα δωματιακι για πολυ λιγο μην φανταστεις....

Link to comment
Share on other sites

στον 5ο που ημουν την δευτερη φορα γιατι την 1η πηγα σε απλο μονοκλινο(δεν υπηρχαν) εχουν κρεβατια που τα ελεγχεις με κοντρολ και βολευομουν και πατουσα το κουμπι με αποτελεσμα να με σηκωνει το κρεβατι και δεν ζοριζομουν πολυ...για το θηλασμο το λεω στην αρχη που θα ειναι λιγο ζορι αλλα παλι μπορεις να θηλαζεις και στο πλαϊ ξαπλωμενη ,εμενα δεν με βολευε ειναι αναλογα πως θα σε βολεψει.....αυτα αν μπορω να βοηθησω και σε κατι αλλο ευχαριστως.....:P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε πολυ αλις!!ειναι καποια πραγματα που ντρεπομαι να ρωτησω και ευτυχως εχω εσας κοριτσια που μου λυνετε τις απορειες.η αληθεια ειναι οτι στεναχωριεμαι με την σκεψη οτι μπορει να μην την δει ο μπαμπακας της,για τους υπολοιπους δεν με νοιαζει!!αλλωστε δεν θα πω σε κανεναν ποτε γενναω και εχω βαλει και απαγορευτικο γιατι δεν ξερω πως θα ειμαι και με τις ιωσης που κυκλοφορουν φοβαμαι λιγο μην αρρωστησει το μπεμπακι μου αλλα δεν μου αρεσουν και οι επισκεψεις!!μηπως ειμαι υστερικια

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα στο ελενας πριν 4 μηνες με ολικη. Επελεξα καισαρικη γιατι στη κορη μου κανοντας επισκληριδιο (στο αττικο) ειχα τραυματικη εμπειρια. Τελειωνε η αναισθησια την ωρα που με εραβαν και ζοριστικα. Οταν το θυμωμουν με επιανε πανικος. Κανοντας λοιπον ολικη μου εφεραν το μωρακι για αγκαλιτσα οταν συνηλθα. Μετα το πηραν και το ξαναειδα στο δωματιο. Παντως ο οργανισμος μου ανταποκριθηκε καλυτερα στην ολικη μιας και με την επισκληριδιο τρομαξα να σηκωθω και πονουσα πολυ ενω με την ολικη σηκωθηκα λιγες ωρες μετα παρολο που είχα καθετηρα. Απλως ενιωσα πονο αμεσως μολις ξυπνησα απο το χειρουργιο αλλά μου εκαναν μια παυσιπονη και ολα καλα. Δε μπορω να πω οτι γενικα δε πονουσα αλλά νομιζω οτι ηταν πιο υποφερτα με την ολικη. Αφου φανταστειται φροντισα απο την πρωτη μερα το μωρακι μιας και εδιωξα τη μαμα μου γιατι επρεπε να κρατησει τη μπουμπουκα μου.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε πολυ αλις!!ειναι καποια πραγματα που ντρεπομαι να ρωτησω και ευτυχως εχω εσας κοριτσια που μου λυνετε τις απορειες.η αληθεια ειναι οτι στεναχωριεμαι με την σκεψη οτι μπορει να μην την δει ο μπαμπακας της,για τους υπολοιπους δεν με νοιαζει!!αλλωστε δεν θα πω σε κανεναν ποτε γενναω και εχω βαλει και απαγορευτικο γιατι δεν ξερω πως θα ειμαι και με τις ιωσης που κυκλοφορουν φοβαμαι λιγο μην αρρωστησει το μπεμπακι μου αλλα δεν μου αρεσουν και οι επισκεψεις!!μηπως ειμαι υστερικια

 

 

γιατι να μην την δει ο μπαμπας της?δεν εχω καταλαβει κατι?δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα επειδη δεν εισαι παντρεμενη....εδω εμενα τον μπεμπη τον ειδαν φιλοι μας οταν γεννησα!υστερικια δεν εισαι....εισαι μανουλα που θελει να προστατεψει το μωρακι της!;)

Link to comment
Share on other sites

foulina νομιζω οτι επειδη εχουμε και αλλο παιδακι και αγωνιουμε να γυρισουμε σπιτι να το δουμε γινομαστε πιο γρηγορα καλα!!!!και εγω τα ιδια στο δευτερο σηκωθηκα γρηγορα και με τον καθετηρα μου στο χερι εκανα βολτες στον διαδρομο για να συνελθω!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην την δει ο μπαμπας της?δεν εχω καταλαβει κατι?δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα επειδη δεν εισαι παντρεμενη....εδω εμενα τον μπεμπη τον ειδαν φιλοι μας οταν γεννησα!υστερικια δεν εισαι....εισαι μανουλα που θελει να προστατεψει το μωρακι της!;)

με εχουν τρομαξει λιγο επειδη ειμαι ανυπαντρη!!δεν θελω να παντρευτω οσπου να χασω τα κιλα τησ εγκυμοσυνης αφου ετυχε το μπεμπακι πρωτα το πρωτιμω και δεν αλλαζω τη σειρα!!ομως μου ειπαν οτι ο μπαμπακας της δεν μπορει να την δει ωσπου να συνελθω και στεναχωριεμαι ειναι δικη του οσο και δικη μου!!:(:(φανταζεσαι περιμενει 9 μηνες μαζι μου,ερχετε μαζι μου σε ολους τους υπερηχους σε ολα τα ραντεβου με το γιατρο και σε ολες τις αιματολογικες που κανω,ακομη και για να ψωνησουμε τα της μπεμπας!!!δεν με αφηνει ποτε μα ποτε μονη εκτος απο οταν παει για δουλεια,,και θα ερθει το μωρακι μας και να μην μπορει να το παρει αγκαλιτσα???:(χιλια συγγνωμη που τα ειπα μαζεμενα αλλα δεν εχω που να τα πω!!!:oops:

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

με εχουν τρομαξει λιγο επειδη ειμαι ανυπαντρη!!δεν θελω να παντρευτω οσπου να χασω τα κιλα τησ εγκυμοσυνης αφου ετυχε το μπεμπακι πρωτα το πρωτιμω και δεν αλλαζω τη σειρα!!ομως μου ειπαν οτι ο μπαμπακας της δεν μπορει να την δει ωσπου να συνελθω και στεναχωριεμαι ειναι δικη του οσο και δικη μου!!:(:(φανταζεσαι περιμενει 9 μηνες μαζι μου,ερχετε μαζι μου σε ολους τους υπερηχους σε ολα τα ραντεβου με το γιατρο και σε ολες τις αιματολογικες που κανω,ακομη και για να ψωνησουμε τα της μπεμπας!!!δεν με αφηνει ποτε μα ποτε μονη εκτος απο οταν παει για δουλεια,,και θα ερθει το μωρακι μας και να μην μπορει να το παρει αγκαλιτσα???:(χιλια συγγνωμη που τα ειπα μαζεμενα αλλα δεν εχω που να τα πω!!!:oops:

 

 

το οτι δεν ειστε παντρεμενοι δεν του στερει το δικαιωμα της πατροτητας ειναι μπαμπας της μικρουλας ειτε ειναι συζυγος ειτε οχι....και αν θες να το κανεις ετσι δικαιωμα σου αλλωστε οι φωτογραφιες μενουν για παντα;) εμεις πολιτικο καναμε για την αναγνωριση βασικα και θρησκευτικο θα κανουμε με την βαφτηση του μικρου... παντως στο ελενας μολις γεννηθει βγαινουν και φωναζουν τον μπαμπα και τους συγγενεις να το δουν....εχω το βιντεακι που ειδα και μου το ειπε και ο μπαμπας τους....και πες τα για να ξαλαφρωνεις!!!!αυτο που θα ζησεις ειναι οτι πιο ομορφο θα σου συμβει...ουτε μπορεις να το φανταστεις!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σου μαρακι σου ευχομαι με το καλο να δεισ το μωρακι σου.εγω γεννησα πριν 10 μηνεσ στο ελενα με καισαρικη τομη,οταν ξυπνησα δεν τιν ειδα τι μπουμπου μου τιν ειχαν δει οι συγκενεισ μου με εννοιμερωσε ο γιατροσ μου γεια το παιδι τα παντα ποσα κιλα ηταν γεια τιν ηγεια τισ,τιν ειδα στο δωματιο οταν με ανεβασαν μετα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσιαααααα!!!!

μια και σημερα......τεταρτη πρωτα ο θεος θα γνωρισω την κορη μου!!!!

νιωθω συνεχως κουρασμενη και εχω υπνηλια!!!!!αφηστε που παταω κατι κλαματα στα ξαφνικα και τρομαζει ο καλος μου!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...