Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη σε προχωρημένη ηλικία.


mitsint

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Ειμαι καινουρια στο φορουμ και ενδιαφερομαι για καποιες πληροφορίες.

Επειδη δεν ξερω απο που να αρχισω και που να απευθυνθω θα ήθελα την βοήθεια σας.

Ειμαι 58 ετων με εμμηνόπαυση και επιθυμω να μεινω εγκυος πάλι για προσωπικούς λόγους.

Γνωρίζεται κάποιον καλο γυναικολόγο που να ασχολειτε με τετοιου ειδους ζητήματα. Σκεφτομουν για αρχη να κλεισω ενα ραντεβου στο νοσοκομειο Αλεξανδρας αλλα δεν ξερω σε ποιον.

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας,

 

Ειμαι καινουρια στο φορουμ και ενδιαφερομαι για καποιες πληροφορίες.

Επειδη δεν ξερω απο που να αρχισω και που να απευθυνθω θα ήθελα την βοήθεια σας.

Ειμαι 58 ετων με εμμηνόπαυση και επιθυμω να μεινω εγκυος πάλι για προσωπικούς λόγους.

Γνωρίζεται κάποιον καλο γυναικολόγο που να ασχολειτε με τετοιου ειδους ζητήματα. Σκεφτομουν για αρχη να κλεισω ενα ραντεβου στο νοσοκομειο Αλεξανδρας αλλα δεν ξερω σε ποιον.

Ευχαριστω εκ των προτέρων

καλησπερα!

συγγνωμη που θα ρωτησω κατι τοσο αδιακριτο...:confused:αλλα ποιοι λογοι μπορει να οδηγησουν μια 58χρονη γυναικα να επιθυμει εγκυμοσυνη?

ειναι μια ειλικρινης απορια,οχι ειρωνια.αν δεν θελετε να απαντησετε,απλα αγνοηστε το,ευχαριστω και παλι συγγνωμη.

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο νόμος επιτρέπει εξωσωματική στην ελλάδα μέχρι την ηλικία των 50... Ψαξ το...

 

Αυτο ακριβως...Δεν ξερω αν υπαρχουν αλλα παραθυρακια,αλλα η νομοθεσια λεει οτι επιτρεπεται εως το 50στο ετος της ηλικιας της γυναικας

DA1wp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος στην Ελλάδα όντως επιτρέπει την εξωσωματική σε γυναίκες έως και 50 χρόνων.

 

Το ΙΚΑ θέτει ως προϋπόθεση για για να καλύψει όλα τα φάρμακα και τις απαραίτητες εξετάσεις η γυναίκα να είναι από 23 - 45 και έγγαμη.

 

Νομίζω πως δεν θα βρείτε εύκολα κάποιον αξιόπιστο γιατρό να σας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο νόμος στην Ελλάδα όντως επιτρέπει την εξωσωματική σε γυναίκες έως και 50 χρόνων.

 

Το ΙΚΑ θέτει ως προϋπόθεση για για να καλύψει όλα τα φάρμακα και τις απαραίτητες εξετάσεις η γυναίκα να είναι από 23 - 45 και έγγαμη.

 

Νομίζω πως δεν θα βρείτε εύκολα κάποιον αξιόπιστο γιατρό να σας βοηθήσει.

 

Καλησπερα γνωριζω οτι η νομοθεσια το επιτρεπει.

Δεν με ενδιαφερει το να με καλυψει το ΙΚΑ.

Απλως χρειαζομαι κάποιες συμβουλες στον ποιο γιατρο θα απευθυνθω.

 

Οσον αφορα για τον λογο... αυτο ειναι μια πικρη ιστορια.

Εαν καταφερω και πραγματοποιήσω τον στοχο μου θα το ανακοινωσω.

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

μιτσιντ,

νομίζω ότι λόγο προχωρημένης ηλικίας και σίγουρα αυξημένων δυσκολιών, καλό θα ήταν να απευθυνθεις σε κάποιο κέντρο εξωσωματικής , που να μην ειναι σε δημοσιο νοσοκομείο γιατί δεν θα σε εξυπηρετησουν ακόμη και εαν ο λόγος που θα την κάνεις ειναι πολυ σοβαρος.

σου στελνω σε πμ 3 ονοματα που θεωρουνται κορυφη και ισως σε αναλαβουν εαν κρινουν οτι η περιπτωση σου ειναι εφικτη .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γνωριζω οτι η νομοθεσια το επιτρεπει.

Δεν με ενδιαφερει το να με καλυψει το ΙΚΑ.

Απλως χρειαζομαι κάποιες συμβουλες στον ποιο γιατρο θα απευθυνθω.

 

Οσον αφορα για τον λογο... αυτο ειναι μια πικρη ιστορια.

Εαν καταφερω και πραγματοποιήσω τον στοχο μου θα το ανακοινωσω.

 

Ευχαριστω πολυ.

Συγγνώμη που θα μηλήσω με κύνδηνο να αποκληστώ από ένα φόρουμ που μου προσφέρει συμβουλές ,αν και η ίδια ανοίκω στον ιατρικό κλάδο αλλά σας θεωρώ επηικός απαράδεκτη και μόνο που σκεφτήκατε να ρωτήσετε κορίτσια που προσπαθουν για χρόνια πως μια κυρία στην ηλικία σας θα ήθελε να βρεί κάποιον συνάδελφο που ΠΑΡΑΝΟΜΑ θα σας καταστήσει έγκυο-πιστεύω οτι πολλές κοπέλες σκέφτονται αυτό που σκέφτομαι και παραθέτω αλλά εγώ είχα και έχω το θάρρος της άποψής μου.ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ 50ο ΕΤΟΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΡΘΑ ΠΡΑΤΕΙ!!!ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΕΥΘΗΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΔΕΚΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο.Και αν θέλετε να γνωρίζεται στο εξωτερικό τα όρια αυτά είναι κατά ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ.Ζητώ συγγνώμη από τα κορίτσια και από τους συντονιστές του φόρουμ αλλά αυτό είναι και ηθικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

Link to comment
Share on other sites

ελευθερία ,

ελπίζω να μην σε αποκλείσουν, γιατί δεν έιπες κατί κακό την αποψή σου είπες και δεν έιναι μεμπτό.

από εκεί και μετά αστην να ψαχτει και θα δει ότι κανεις δεν προκυτε να την βοηθήσει λόγο της ηλικίας της και του ρίσκου που θα πάρουν για την καριέρα τους οι ατροι.

εγώ της εστειλα σε πμ τα επιθετα από 3 γιατρους που θεωρούνται κορυφη και θεωρώ ότι αυτοί θα καταφέρουν αν πεισουν την συγκεκριμένη κυρία ότι αυτό που θέλει να κάνει στην χωρα μας είανι παράνομο

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το μονο που τειθεται ειναι το θεμα παρανομιας? το οτι εαν μπορεσει θα φερει στον κοσμο ενα μωρο για ικανοποιησει καποιο δικο της θελω, ενω το παιδι οταν θα παει 10 χρονων θα εχει μια μητερα σχεδον 70 δε σας λεει κατι????το πως θα νιωθει το παιδι δεν παιζει κανενα ρολο???

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη το μονο που τειθεται ειναι το θεμα παρανομιας? το οτι εαν μπορεσει θα φερει στον κοσμο ενα μωρο για ικανοποιησει καποιο δικο της θελω, ενω το παιδι οταν θα παει 10 χρονων θα εχει μια μητερα σχεδον 70 δε σας λεει κατι????το πως θα νιωθει το παιδι δεν παιζει κανενα ρολο???

 

θα συμφωνήσω απόλυτα!!! καλώς η κακώς η φύση έχει προνοήσει ώστε η γόνιμη περίοδος της ζωής μας να είναι ορισμένη. η υπέρβαση των κανόνων της φύσης μόνο δυσάρεστα αποτελέσματα μπορεί να έχει... Εάν τα κίνητρα δεν είναι όμως εγωιστικά αλλά σκοπό έχετε να δώσετε την αγάπη σας και την αφοσίωσή σας σε έναν άνθρωπο γιατί δεν σκέφτεστε το ενδεχόμενο της υιοθεσίας?

Link to comment
Share on other sites

σε όλα αυτα που λες έχεις δίκιο.

μήπωσ σκέφτηκες ότι μπορεί να μην ολοκληρώσει πληρως την εγκυμοσυνη και οτι θα την επιδιωξη ωσ μεσω ιασησ αλλού παιδιού της.... ελπίζω να μην ειναι ετσι τα πράγματα αλλά έχει συμβει. έχει δει καμία σας την τανία MY SISTERS KEEPER...απιστευτη και είναι πραγματική ιστορία.

 

θα κανταντήσουμε λόγο του συγκεκριμένου ζητήματος σε PRO LIFE /// PRE LIFE.

 

κοριτσάκια μου μην συγχίζεστε και ειστε εγκυες δεν αξιζει .

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το μονο που τειθεται ειναι το θεμα παρανομιας? το οτι εαν μπορεσει θα φερει στον κοσμο ενα μωρο για ικανοποιησει καποιο δικο της θελω, ενω το παιδι οταν θα παει 10 χρονων θα εχει μια μητερα σχεδον 70 δε σας λεει κατι????το πως θα νιωθει το παιδι δεν παιζει κανενα ρολο???

ΠΟΣΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΜΗΝ ΜΕ ΑΠΟΚΛΗΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ!!

Link to comment
Share on other sites

εμι θεωρείς ότι σε αυτήν την ηλικία θα της επιτραπεί να υιοθετήσει παιδι? μου φαίνεται δύσκολο γιατι το πρωτόκολλο υοθεσίας είναι απίστευτα απαιτητικο και ο παράγοντας ηλικία παίζει σημαντικό ρόλο

Link to comment
Share on other sites

σε όλα αυτα που λες έχεις δίκιο.

μήπωσ σκέφτηκες ότι μπορεί να μην ολοκληρώσει πληρως την εγκυμοσυνη και οτι θα την επιδιωξη ωσ μεσω ιασησ αλλού παιδιού της.... ελπίζω να μην ειναι ετσι τα πράγματα αλλά έχει συμβει. έχει δει καμία σας την τανία MY SISTERS KEEPER...απιστευτη και είναι πραγματική ιστορία.

 

θα κανταντήσουμε λόγο του συγκεκριμένου ζητήματος σε PRO LIFE /// PRE LIFE.

 

κοριτσάκια μου μην συγχίζεστε και ειστε εγκυες δεν αξιζει .

 

!!!!!!!!! δηλαδή είναι σωστό να δημιουργεί κάποιος παιδάκι με το έτσι θέλω και μετά να το σκοτώνει για λόγους θεραπείας άλλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δέν ξέρω πόσο θα προχωρήσει ακόμα η επιστήμη αλλά κάποια πράγματα έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμι θεωρείς ότι σε αυτήν την ηλικία θα της επιτραπεί να υιοθετήσει παιδι? μου φαίνεται δύσκολο γιατι το πρωτόκολλο υοθεσίας είναι απίστευτα απαιτητικο και ο παράγοντας ηλικία παίζει σημαντικό ρόλο

 

εάν δεν μπορεί να υιοθετήσει πόσο μάλλον να γεννήσει!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν γυναικες που εμειναν εγκυες σε μεγαλη ηλικια επειδη η κορη η η νυφη

δε μπορουσαν να κανουν παιδια.ξερετε αν ειναι αυτος ο λογος????

μην κατακρινετε αν δεν γνωριζετε κ μιλατε αμεσως για εγωισμο κλπ

αν ο λογος ειναι αυτος τοτε μπραβο της

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια μηπως παιζει θεμα απλα παρενθετης εγκυμοσυνης για καμια κορη ή νυφη της??γιατι ντε και καλα να ικανοποιησει το δικο της εγω???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εμι πο΄τε δεν ενέκρινα τον ερχομό παιδιού ως πειραματοζωο για να σώσουμε καποιό αλλό παιδι . σίγουρα και όχι.

παιδια ότι και να θέλει μπορεί να ρωτήσει τουσ γιατρους και αυτοί ασ κρίνουν. θεωρητικά λόγο της δουλειας τους σίγοουρα έχουν πιο ανεπτυγμένα φιλτρα από εμας.

 

σχετικά με παρεενθετη....δεν μπορω΄να κρίνω κανέναν.

δεν σας κάνει λίγο δύσκολο να ρωτάει όμως εμας για εξωσωματιστές, ενώ εαν google it θα της εβγαζε αρκετα κεντρα.

κορίτσια πήπως είναι ονλινε ερευνά για καμία εργασία και τι καλύτερο δείγμα από εμας?

λέω εγώ

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν γυναικες που εμειναν εγκυες σε μεγαλη ηλικια επειδη η κορη η η νυφη

δε μπορουσαν να κανουν παιδια.ξερετε αν ειναι αυτος ο λογος????

μην κατακρινετε αν δεν γνωριζετε κ μιλατε αμεσως για εγωισμο κλπ

αν ο λογος ειναι αυτος τοτε μπραβο της

 

 

dimitra83 την ιδια ωρα το ιδια πραγμα σκεφτομασταν απιστευτου....η ανταρτισσα σου τι κανει??η δικια μου αρχιζει τα κολπα της δικιας σου πια και εγω ειμαι σαν και εσενα...χτες φωναζα και εγω και αυτη αφου η μπεμπα και ο μπαμπας το παιζανε ΟΗΕ....αστα και βραστα και ολη νυχτα δε κοιμηθηκα απο τις τυψεις το κερατο μου....οφ τοπικ νγηκα σορι

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

σε όλα αυτα που λες έχεις δίκιο.

μήπωσ σκέφτηκες ότι μπορεί να μην ολοκληρώσει πληρως την εγκυμοσυνη και οτι θα την επιδιωξη ωσ μεσω ιασησ αλλού παιδιού της.... ελπίζω να μην ειναι ετσι τα πράγματα αλλά έχει συμβει. έχει δει καμία σας την τανία MY SISTERS KEEPER...απιστευτη και είναι πραγματική ιστορία.

 

θα κανταντήσουμε λόγο του συγκεκριμένου ζητήματος σε PRO LIFE /// PRE LIFE.

 

κοριτσάκια μου μην συγχίζεστε και ειστε εγκυες δεν αξιζει .

 

επισης πραγματικο γεγονος κ οχι ταινια ειναι οτι μια μανα γεννησε το μωρο αλλα εσωσε κ το 3χρονο παιδι της απο θανατηφορα ασθενια.

την περιπτωση αυτη κ της παρενθετης μητερας για καποιο παιδι της δε τη σκεφτηκε καμια παντως.εκτος απο τη yasemi που το ειπε 1 λεπτο μετα απο μενα (μπραβο συγχρονισμος:P:p)

Link to comment
Share on other sites

δήμητρα την έχεις δει την ταινία? στο λέω γιατί ειναι σημαντικό μιας και είναι 100% πραγματική ιστορία.

πολλές φορές νομίζουμε ότι τα παιδια επειδ τα φέρνουμε στην ζωή μασ ανήκουν, όμως απλώς εμείς είμαστε οι ξενιστρες στον δρόμο προς την επιγεια ζωη.

Link to comment
Share on other sites

dimitra83 την ιδια ωρα το ιδια πραγμα σκεφτομασταν απιστευτου....η ανταρτισσα σου τι κανει??η δικια μου αρχιζει τα κολπα της δικιας σου πια και εγω ειμαι σαν και εσενα...χτες φωναζα και εγω και αυτη αφου η μπεμπα και ο μπαμπας το παιζανε ΟΗΕ....αστα και βραστα και ολη νυχτα δε κοιμηθηκα απο τις τυψεις το κερατο μου....οφ τοπικ νγηκα σορι

 

ποτε ειναι ησυχη καλη κ ευγενικη αψογη..κ ποτε νευρικη πεισματαρα κ τσιριζει.:confused: παντως ειμαστε σε καλο δρομο μετα τα αρθρα της στυλιανακη κ portishead ελπιζω ολα να γινουν ακομα καλυτερα.

συγνωμη για το οφ :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...