Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αδεια εξαμηνου απο οαεδ (ποιοι το δικαιουνται)


mamanikol

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλη σου μερα μαμανικολ, οντως το επιδομα του Ο.Α.Ε.Δ. το δικαιουντε ολες οι εργαζομενς νεες μανουλες και εχει συνολικη διαρκεια 6 μηνες κι απο λεφτα ειναι 690 το μηνα συν βεβαιως τα δωρα χριστουγεννων και Πασχα.Εγω το πηρα τον Οκτωβριο αλλα μου διεκοπη λογω του οι ο επιχειρηματιας στου οποιου την επιχειρηση εργαζομουν για αρκετα χρονακια αποφασησε να παρει συνταξη ο μ?%$#@ και αναγκαστικα με απελυσε και προσπαθω να δω τι μπορω να διεκδικησω τωρα σε αυτη την περιπτωση. Παντως απο τον εποπτη εργασιας που πηρα μια γνωμη μου ειπε οτι ειναι νομιμο , ετσι προβλεπει ο νομος του ΑΔΙΚΟΥ στην Ελλαδα..........Προσπαθω να μαζεψω τωρα τα δικαιολογιτικα ωστε να δοκιμασω αν μπορω να παρω ταμειο ανεργειας. Ευχομαι να τα καταφερω διοτι κατ'εμε ειναι μεγαλη αδικια......

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ρενια Βαλια

δυστηχως πολλες φορες οι νομοι ειναι εναντιον των εργαζομενων

εγω εργαζομαι σε καζινο και ο προεδρος του σωματειου μας ειπε οτι δεν το δικαιουμαστε καν γιατι λεει δεν ανηκουμε στην εθνικη συλλογικη συμβαση

κι ετσι καμια συναδελφος δεν το εχει παρει

το ψαχνω ομως

ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

mamanikol

 

εγω εργαζομαι σε καζινο και ο προεδρος του σωματειου μας ειπε οτι δεν το δικαιουμαστε καν γιατι λεει δεν ανηκουμε στην εθνικη συλλογικη συμβαση

κι ετσι καμια συναδελφος δεν το εχει παρει

 

Δεν ξέρω σε ποιό καζίνο δουλέυεις αλλά, έχω ακούσει ότι κάποια κοπέλα που δουλέυει στο ταμείο του Καζίνο Porto Karras πήρε το εξάμηνο. Ίσως θα πρεπει να έρθεις σε επαφή με το σωματείο εργαζομένων ή με το γραφείο προσωπικό του Καζίνο Πορτο Καρρας να σε ενημερώσουν πως γίνεται και αν τελικά δικαιούσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εργαζομαι στο καζινο παρνηθας και μαλλον δεν εχουμε την ιδια συμβαση με το πορτο καρρας θα το ψαξω παντως

σ'ευχαριστω κικη χαλκια

Link to comment
Share on other sites

εργαζομαι στο καζινο παρνηθας και μαλλον δεν εχουμε την ιδια συμβαση με το πορτο καρρας θα το ψαξω παντως

σ'ευχαριστω κικη χαλκια

γιατι δεν κανεις ενα τηλεφωνημα στον οαεδ που ειναι και αρμοδιοι να σου απαντήσουν? παντως μου φαινεται πολυ περιεργο να μην το δικαιουσαι?

Link to comment
Share on other sites

το δικαιουντε ολες οι εργαζομενς νεες μανουλες και εχει συνολικη διαρκεια 6 μηνες κι απο λεφτα ειναι 690 το μηνα συν βεβαιως τα δωρα χριστουγεννων και Πασχα.

.........

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ξερετε ποτε ακριβως πρεπει να κανουμε τα χαρτια για το εξαμηνο? εμενα τελειωσε η αδεια του ικα (οι 63 μερες εννοω) εδω και μερικες μερες... δε πιστευω να εκανα χαζομαρα και να πρεπε να παω πιο νωρις ε?

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ποσό που δίνει ο ΟΑΕΔ είναι ο βασικός μισθός (όταν έχεις πλήρη απασχόληση στην εργασία σου) δηλαδη περίπου 730Ε μικτά 690Ε περίπου καθαρά. Αν είσαι ημιαπασχόληση το ποσό αλλάζει. Μπορείς να καταθέσεις τα δικαιολογιτίκα μέσα σε δύο μήνες. Αρχίζουν όμως να μετράνε τους 6 μήνες από τότε που τελέιοσε η άδεια λοχείας και πέρνεις μαζεμένα τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

merci!

 

irida εμένα μου είπαν οτι πρέπει να καταθέσω τα δικαιολογήτηκά σε 60 μέρες απο τη στιγμή που θα τελειώσουν οι άδειες .

 

προσοχή! είναι μέχρι 60 ημέρες από το τέλος των νόμιμων αδειών σου (63 ημέρες, άδεια καλοκαιρινή και ισόχρονη άδεια αν επιλέξεις να την πάρεις), όχι μετά από 60 μέρες... Εγώ πήγα 10 μέρες αφού τελείωσαν οι άδειες μου...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα!!!σε περιπτωση που κανω αιτηση για το 6μηνο στον οαεδ και η απαντηση βγει αρνητικη.....πωσ καλυπτομαι στη δουλεια μου για το χρονικο διαστημα αιτησησ- αποφασησ?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ που έχω τα ξεκίνησα δουλειά 1/3/2010 και λήγει η σύμβαση μου 31/8/2011 παίρνω τα επιδόματα έτσι δεν είναι?

22 ένσημα το μήνα.

Επίσης έχω ΠΗΤ 14/9 αλλά η σύμβαση όπως προείπα λήγει 31/8 δικαιούμαι επίδομα 6μηνο από τον ΟΑΕΔ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...