Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Valirlix ή Priorix-Tetra


ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Recommended Posts

H κόρη μου είναι 3 ετών και 8 μηνών και είχε κάνει την πρώτη δόση του Valilrix (ανεμοευλογιά) όταν ήταν 16 μηνών στο ΙΚΑ.Η καινούρια μας παιδίατρος προτείνει να κάνει την δεύτερη δόση στα 4 χρόνια και να κάνει τι Priorix-Tetra για να κάνει 1 εμβόλιο αντί των MMR και Valilrix.Υπάρχει παρόμοια περίπτωση;

Δυστυχώς πρέπει να ψάχνουμε τα πάντα,δεν μπορώ να πω πως έχω εμπιστοσύνη στους γιατρούς μέχρι τώρα.Αυτή είναι η 4η παιδίατρος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μα κανένας δεν ξέρει κάτι για αυτά τα εμβόλια;Δεν ζητάω να μου πείτε τι να κάνω αλλά απλά να κάνουμε συζήτηση από γονείς που τα έχουν ή δεν τα έχουν κάνει και γιατί.

Τώρα που κοιτάω ξανά το βιβλιάριο υγείας βλέπω πως τα είχε κάνει και τα 2 ( ΜΜΡ και Varilrix ) την ίδια μέρα στο ΙΚΑ.Τι διαφορά άραγε είχε αυτό απ'οτι αν έκανε το τετραπλό;

Aπλά αναρωτιέμαι και θέλω να ακούσω απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος μου ειναι δυο χρονων και εμεις καναμε το mmr και το varivax την 1η δοση με μεσο διάστημα 2 μηνων και για τη δευτερη δοση μου ειπαν στα 4 να τη ξανακανω σε ενα εμβολιο που ειναι και τα δυο μαζι.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Αρα τα ίδια με την διαφορά πως εσείς αφήσατε κενό 2 μηνών ενώ εμείς τα κάναμε την ίδια μέρα.Όσο επιβαρύνθηκε ο οργανισμός του παιδιού με το MMR και το VARILRIX την ίδια μέρα δεν θα επβαρυνθεί και με το priorix-tetra;

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω πως το 2007 όταν έκανε η μικρή μου την πρώτη δόση,το πλάνο σύμφωνα με το ΙΚΑ ήταν να κάνει την δεύτερη δόση της ανεμοβλογιάς όταν θα είναι 6 ετών και την δεύτερη δόση του MMR στα 5 χρόνια.Τώρα μου το άλλαξαν στα 4 χρόνια...

Γι'αυτό και έχω αρχίσει να ψάχνομαι παραπάνω...Μία έτσι και μία αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...