Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

περιμεμβρανωδης μεσοκοιλιακη επικοινωνια


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΒΡΕΦΟΣ 6 ΗΜΕΡΩΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΚΡΙΝΕ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ Ο ΟΠΙΟΣ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΤΟ ΕΞΕΙΣ : ΠΕΡΙΜΕΜΒΡΑΝΩΔΗΣ ΜΕΣΟΚΟΙΛΙΑΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ δα 4.6 mm ροη Α-Β ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΙΛΙΑΚΗ ΠΙΕΣΗ 16mmHg

 

ΜΠΩΡΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tη γνώμη μας σίγουρα όχι, απλά την εμπειρία μας ως γονείς αν είχαμε το ίδιο πρόβλημα. Το παιδάκι μου έχει κάνει 3 χειρουργεία καρδιάς, με διαφορετική όμως καρδιοπάθεια. Ωστόσο, μπορώ να βοηθήσω σχετικά με εξαίρετους γιατρούς, συλλόγους και άλλους γονείς, ιδιαίτερα αν το παιδάκι βρίσκεται Θεσσαλονίκη ή Μακεδονία. Στη διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Εχει μεσαιο ανοιγμα, ουτε πολυ μικρο ουτε πολυ μεγαλο, που λογικα θα αντιμετωπιστει συντηρητικα και με παρακολουθηση. Υπαρχει και περιπτωση να κλεισει μονο του ακομα και μεχρι 3 ετων. Μπορει να μην κλεισει και ποτε και να μη χρειαστει επεμβαση.

Στη χειροτερη περιπτωση, αν χρειαστει, θα γινει επεμβαση για να κλεισει.

Σε αυτην την περιπτωση, περαν του Παιδων που ειναι εξαιρετικο νοσοκομειο, να δουνε και την περιπτωση του παιδοκαρδιολογου Σαρρη που ειναι νομιζω στο Μητερα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΓΙΑ ΒΡΕΦΟΣ 6 ΗΜΕΡΩΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΚΡΙΝΕ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΠΑΙΔΟΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ Ο ΟΠΙΟΣ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΤΟ ΕΞΕΙΣ : ΠΕΡΙΜΕΜΒΡΑΝΩΔΗΣ ΜΕΣΟΚΟΙΛΙΑΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ δα 4.6 mm ροη Α-Β ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΙΛΙΑΚΗ ΠΙΕΣΗ 16mmHg

 

ΜΠΩΡΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Ήθελα να μάθω πως είναι το μωρακι σας γιατί και εμείς πριν απο λίγες μέρες μάθαμε ότι το 6 ημερών μωρακι μας έχει ΠΕΡΙΜΕΜΒΡΑΝΩΔΗΣ ΜΕΣΟΚΟΙΛΙΑΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ δα 4 mm ροη Α-Δ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΙΛΙΑΚΗ ΠΙΕΣΗ 33mmHg. Σας χορηγησαν synagis, χρειάστηκε φαρμακευτική αγωγή. Οποία πληροφορία θα μπορούσατε να μας δώσετε θα το εκτιμουσαμε πολύ, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Μανουλες καλημερα.. χρειαζομαι την βοηθεια σας παρακαλω!καταρχην θελω να σας ευχηθω πλεον τα μωρακια να χαιρουν ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ και να τα καμαρωνεται χαμογελαστα χαρουμενα... κ ολα πλεον να ειναι μια πολυ κακη αναμνηση και τιποτα παρα πανω.

Οσον αφορα εμας τωρα.. ειμαι 28 ετων στην 25η εβδομαδα κυησης, στο πρωτο μου παιδακι και διαγνωσανε στην μπεμπα μου μεσοκοιλικη επικοινωνια 4,1 mm, η υπολοιπη μορφολογια την καρδουλας της ειναι αριστη οπως μου ειπε κ υπερηχολογος. Με εχουν τρομοκρατησει οι γιατροι κ ειμαι σε παρα πολυ κακη ψυχολογικη κατασταση, σε τετοιο σημειο που φοβαμαι μηπως κανω κακο στο μωρο μου, ολη μερα κλαιω, δεν τρωω, αισθανομαι ενοχες που εχω βαλει την οικογενεια σε μια τετοια διαδιακασια.

Με εχουν βαλει σε μια διαδιακασια να επισκεπτομαι συνεχεια ειδικους γιατρους και ουτε καν μου αναφερανε το ενδοχομενο πιθανης συγκλισης κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνη η' κ μετα την γεννηση του παιδιου. Μου ειπαν κατευθειαν οτι πρεπει να μιλησω με χειρουργο οχι προληπτικα, αλλα επειδη "σιγουρα" η μπεμπα μας θα χρειαστει αυτη την εγχειρηση. Οταν αρχισα να ψαχνω στο Internet σχετικες πληροφοριας ειδα και την αισιοδοξη πλευρα αυτου του προβληματος.. και κυριως μεσα απο σας που ηδη βιωνεται μια τετοια κατασταση.. πολλα παιδακια το ξεπερασαν και δεν χρειαστηκε τιποτα παραπανω απο μια τυπικη παρακολουθηση κ τοτε μονο αρχισα να τα βλεπω αισιοδοξα τα πραγματα. Σας παρακαλω ενημερωστε σχετικα εχω αναγκη να ακουσω πως ειναι τα δικα σας μωρακια πια....!

 

Σας ευχαριστω θερμα εκ των προταιρων και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου ολα τα παιδακια να τα εχει καλα ο Θεος...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...