Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοίλιος ή όχι;SOS


Recommended Posts

Γεια σας και καλή χρονιά!

Θέλω να ρωτήσω: Ο μπέμπης μου (44 ημερών) ενεργείται κάθε 3 μέρες και μόνο με υπόθετο. Βέβαια τα κακά του είναι σαν αλοιφή. Τον θηλάζω και του δίνω συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα του. Θεωρείται δυσκοίλιος; Τι να κάνω; Κοντεύω να τρελαθώ, ειδικά όταν τον βλέπω να σφίγγεται και να ταλαιπωρείται.

Σας παρακαλώ, πείτε μου τη γνώμη σας!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο παιδιατρος τι λεει?

Την διαδικασια του υποθετου υποθετω την ξερει ε?

Αν εχει αποκλεισει ολα τα υπολοιπα δεν σου εχει προτινει καποια αλλαγη του γαλατος που δινεις σαν συμπληρωμα ή αλλαγη δοσολογιας?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος λέει ότι δεν είναι δυσκοίλιος αλλά έχει μικρό σφιγκτήρα, αλλά μου φαίνεται περίεργο.

Κι αυτό γιατί νεογέννητο που είχε πολύ ίκτερο κι έπρεπε να φύγει του έδινα συμπλήρωμα γάλα με χαμομήλι κι έκανε κακά του σχεδόν σε κάθε γεύμα. Ξαφνικά μίκρυνε;

Τελικά μου είπε ν'αλλάξω και το συμπλήρωμα.

Θα δούμε;

Εσείς τι λέτε; Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα, η δικιά μου τους πρώτους 2 μήνες περίπου ήταν δυσκοίλια δηλ. έκανε μέρα παρά μέρα ή κάθε 2 ημέρες με δυσκολία, σφιγγόταν πολύ η καημενούλα και έκλαιγε, της έδινα frisolac comfort με χαμομήλι σε 1-2 γεύματα ημερησίως και τα υπόλοιπα γεύματα μητρικό ή συμπλήρωμα. Υπόθετο μία φορά της έβαλα που είχε 2 μέρες να κάνει. Αλλά και πάλι με το χαμομήλι και το Comfort μία φορά την ημέρα έκανε μόνο και δεν ήταν πάντα αλοιφή αλλά και πιο σκληρά. Σιγά σιγά όμως με τον καιρό το πρόβλημα υποχώρησε και έκανε κακά κάθε μέρα χωρίς δυσκολία. Μπορεί να φταίει όντως το συμπλήρωμα αλλά είναι πολύ μικρούλης και πιστεύω με τον καιρό θα στρώσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ενώ τα βγάζουμε με υπόθετο κάθε 3 μέρες, είναι σαν αλοιφή θεωρείται δυσκοίλιος;

 

Δέσποινα δυσκοίλιος ή όχι το θέμα είναι ότι τα κάνει μόνο με υπόθετο, επιτρέπεται η τόσο συχνή χρήση; Ρώτησε το αυτό, εγώ είχα καταλάβει ότι το βάζουμε σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Πάντως το χαμομήλι μέσα στο γάλα σίγουρα βοηθάει. Άμα δηλαδή δεν βάλεις υπόθετο και δώσεις μόνο χαμομήλι στα μισά γεύματα κάθε μέρα (έτσι μας είχε πει ο παιδίατρος) δεν θα κάνει κακά;

Επίσης μία απορία, γιατί δίνεις και συμπλήρωμα μετά από το θηλασμό; Νομίζω ότι τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά έχουν πιο συχνές κενώσεις, γιατί το ξένο συχνά προκαλεί δυσκοιλιότητα. Μπες και στην ενότητα "Θηλασμός" θα ενημερωθείς για πολλά θέματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα, η δικιά μου τους πρώτους 2 μήνες περίπου ήταν δυσκοίλια δηλ. έκανε μέρα παρά μέρα ή κάθε 2 ημέρες με δυσκολία, σφιγγόταν πολύ η καημενούλα και έκλαιγε, της έδινα frisolac comfort με χαμομήλι σε στα μισά γεύματα ημερησίως και τα υπόλοιπα γεύματα μητρικό ή συμπλήρωμα. Υπόθετο μία φορά της έβαλα που είχε 2 μέρες να κάνει. Αλλά και πάλι με το χαμομήλι και το Comfort μία φορά την ημέρα έκανε μόνο και δεν ήταν πάντα αλοιφή αλλά και πιο σκληρά. Σιγά σιγά όμως με τον καιρό το πρόβλημα υποχώρησε και έκανε κακά κάθε μέρα χωρίς δυσκολία. Μπορεί να φταίει όντως το συμπλήρωμα αλλά είναι πολύ μικρούλης και πιστεύω με τον καιρό θα στρώσει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος λέει ότι δεν είναι δυσκοίλιος αλλά έχει μικρό σφιγκτήρα, αλλά μου φαίνεται περίεργο.

Κι αυτό γιατί νεογέννητο που είχε πολύ ίκτερο κι έπρεπε να φύγει του έδινα συμπλήρωμα γάλα με χαμομήλι κι έκανε κακά του σχεδόν σε κάθε γεύμα. Ξαφνικά μίκρυνε;

Τελικά μου είπε ν'αλλάξω και το συμπλήρωμα.

Θα δούμε;

Εσείς τι λέτε; Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

 

Το ιδιο ακριβως αντιμετωπισα με τον μεγαλο μου γιο. Μητρικο γαλα και σκονη ιδικη για την δυσκοιλιοτιτα, νερο με αρκετο μαγνησιο μεχρι και φρουτοχυμο του εδινα (ΚΑΚΩΣ) απο 2 μηνων. Τιποτα! Κακα καθε 3-4 μερες σαν αλοιφη. Τελικα απο οταν εγινε 4 μηνων αρχισε να κανει 3 φορες την ημερα και μαλιστα αρκετα μαλακα. Το ειδικο γαλα το συνεχισαμε μεχρι 7-8 μηνων. Καλο θα ειναι να μην συνηθιζει με τα υποθετα. Αφου τον θηλαζεις προσπαθησε να καταναλωνεις εσυ τροφες που βοηθουν το εντερο πορτοκαλια, ακτινιδια, δαμασκοινα.. Επισεις το γαλα για να φανει αν εχει αποτελεσματ θελει μια εβδομαδα τουλαχιστον.

Ενα αλλο κολπο (αλλα να το συζητησεις με την γιατρο σου πρωτα) ειναι οταν εχει πολλες μερες να ενεργηθει να του φτιαχνει το γαλα με νερο πλουσιο σε μαγνησιο - με πολυ μαγνησιο ομως οπως το Cortex. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΠΑΝΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΚ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλή χρονιά!

Θέλω να ρωτήσω: Ο μπέμπης μου (44 ημερών) ενεργείται κάθε 3 μέρες και μόνο με υπόθετο. Βέβαια τα κακά του είναι σαν αλοιφή. Τον θηλάζω και του δίνω συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα του. Θεωρείται δυσκοίλιος; Τι να κάνω; Κοντεύω να τρελαθώ, ειδικά όταν τον βλέπω να σφίγγεται και να ταλαιπωρείται.

Σας παρακαλώ, πείτε μου τη γνώμη σας!

 

 

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και από έμενα.Εμάς μας έτυχε με την κόρη μου όταν ήταν περίπου 3 μηνών από τη στιγμή που έβαλα συμπλήρωμα ξένο γάλα.Εάν δεν της έβαζα υπόθετο καθε 3 ημέρες δεν γινόταν τίποτα,βέβαια αυτό υπό την παρακολούθηση παιδιάτρου, η οποία έλεγε οτι σε καμία περίπτωση δεν αφήνουμε το μωρό αβοήθητο πάνω από 3 μέρες.Μέχρι που κάναμε το εξής ως τελευταία λύση και έπιασε.Μου σύστησε η γιατρός να κάνουμε κλίσμα κάθε μέρα επί 3-5 μέρες, πρόκειμένου να γίνετε καθημέρινη πρόκληση στο έντερο.Έτσι στρώσαμε!Αν θές συζητησέ το με παιδίατρο, σε εμάς πέτυχε..Α..συνεχίσαμε με Frisolac comfort και εμείς και ήταν εξαιρετικό γάλα, αν και λίγο πυκτό!

[/url]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεσποινα εγω νομιζω οτι το μωρο δεν σιγουρα δυσκοιλιο..ειχαμε το ιδιο θεμα με τη μικρη μας. στις 40 ημερες ξεκινησε να κανει κακα της καθε 4-5 μερες..και της εκανα 3 φορες κλυσμα το οποιο το μετανιωσα... τα κακα της ηταν παντα σαν αλοιφη.. αυτο κρατησε μεχρι να γινει 3 μηνων..μετα παλι ξεκινησε το καθε μερα..για μερικα παιδια ειναι φυσιολογικο φαινομενο..

μην δινεις τοσο συχνα υποθετα αν δεν στο εχει συστησει ο γιατρος σου (και αν στο εχει συστησει αποψη μου να παρεις και δευτερη γνωμη γιατι η δικη μας γιατρος με ειχε κραξει που εκανα κλυσμα στο παιδι...)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Το υπόθετο δεν το δέχεται ο οργανισμός του, οπότε δεν αδρανεί το έντερο. Ενώ με το κλίσμα αδρανεί, έτσι μου είπε η παιδίατρος. Και το υπόθετο το κάνω στις 3 μέρες, γιατί σφίγγεται συνέχεια και ταλαιπωρείται. Δεν καταλαβαίνω αφού είναι σαν αλοιφή, γιατί δεν βγαίνουν μόνα τους με τόσο σφίξιμο;

Γάλα εδώ και 2 μέρες πίνουμε το S26 Gold. Το Frisolac Comfort δεν το δοκίμασα γιατί παρασκευάζεται δύσκολα, και επιπλέον δεν θεωρεί η παιδίατρος μου ότι είναι δυσκοίλιος. Καλό είναι;Το δικό μου δεν το θέλει και δεν τον φτάνει.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...