Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Αποκλειστικός θηλασμός: 0-6 μήνες

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-12-09, 09:58   #1
Λιζα Ν.
Απενεργοποιημένος member request

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Μωρο με διαρροια=πρεπει να κανει διαιτα η μαμα?

Καλημερα και χρονια πολλα...η μικρη μου εχει εδω και 3 μερες διαρροικες κενωσεις, σαν νερο μαλιστα. Ευτυχως, δεν ειναι πολλες ανα 24ωρο αλλά η παιδιατρος μου ειπε να τρωω εγω σαν να εχω εγω διαρροια, ήτοι λαπαδες κλπ....Στο μεταξυ εχει πολυ μπουκωμενη μυτουλα και ειναι λιγο πεσμενη, ενω κοιμαται περισσοτερο απ ό,τι συνηθως.
Αν ειναι λοιπον καμμια ιωσουλα, μηπως αντιθετα, θα επρεπε να τρωω οσες περισσοτερες βιταμινες κλπ απο το να τρωω ολη μερα λαπα και πατατα βραστη? Γενικα, οταν εχουν διαρροια και δεν γνωριζουμε το γιατι, κανουμε κατι τετοιο ή δεν επηρεαζει? Γιατι μεχρι και το αντιθετο μου ειπε μια φιλη μου οτι κανει οταν το μωρο της εχει διαρροια, τρωει ο,τι βρει για να "ξεσπασει"...
Ο χρήστης Λιζα Ν. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-12-09, 11:56   #2
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα τολμήσω να απαντήσω... αν και η ειδική σ' αυτά τα θέματα είναι η Αγλαϊα...
Εγώ τη μόνη συμβουλή που θα σου έδινα είναι να αυξήσεις λίγο τους θηλασμούς, αν είναι ίωση θα τη βοηθήσεις τη μικρούλα.
Τώρα για τη διατροφή, πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να κάνεις τέτοια δίαιτα με λαπάδες... ούτε βεβαια και το αντίθετο (το να τρως ό,τι βρεις) θα βοηθήσει. Αυτή είναι η αποψη μου βεβαια, ας δούμε τι θα σε συμβουλέψουν οι πιο έμπειρες μαμαδες.
Παλιά 30-12-09, 15:28   #3
sofuka

sofuka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε μια ίωση με διάρροια, βοηθάει να κόψει η μαμά τα γαλακτοκομικά (προσοχή και στα κρυμμένα σε γλυκά, μπισκότα κλπ) μέχρι το μωρό να επανέλθει και ίσως για μερικές μέρες μετά! Μετά μπορείς να επανέλθεις στη συνηθισμένη διατροφή σου!
Παλιά 30-12-09, 16:35   #4
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βασικα επειδη κανω ειδικη διαιτα λογω ΓΟΠ του μωρου, αν κοψω ολοσδιολου τα γαλακτοκομικα (τρωω μονο τυρια απο προβειο και κατσικισιο και ευτυχως δεν την πειραζουν, οπως κατικι δομοκου και καλαθακι λημνου) δεν μου μενουν και πολλες επιλογες. Εκανα 24 ωρες τη διαιτα που μου ειπε η παιδιατρος για τη διαρροια και πριν 2-3 ωρες λιποθυμησα (ω, ναι) απο την εξαντληση. Διαβασα δε, σε αλλο θεμα εδω στο parents οτι αν το ιδιο το παιδι εχει διαρροια, δεν πρεπει (!) να κανει διαιτα. Ισχυει το ιδιο για το θηλασμο, να υποθεσω, ή ειναι μπουρδες???

Επισης, η μικρη ειχε μεν διαρροια 3 μερες αλλα τωρα εχει να ενεργηθει απο εχθες (οταν ξεκινησα τη διαιτα). Αφηνει καποιες κηλιδες μονο στην πανα. Ο παθολογος μου, που πηρα τηλ οταν λιποθυμησα να μου πει τη γνωμη του για τη διαιτα, μου ειπε οτι το παιδι πρεπει να εχει τελικα δυσκοιλιοτητα και να αρχισω να τρωω μεχρι και σοκολατα!! Αντε βρε ακρη με τους γιατρους.

Πραγματικα δεν ξερεις τι ισχυει πολλες φορες
Παλιά 30-12-09, 16:49   #5
μαμαλευτερακι

Περιοχή: ΛΕΥΤΕΡΟΧΩΡΑ
μαμαλευτερακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ
Πριν αρχίσουμε στερεά που ο μικρός τρεφόταν με αποκλειστικό θηλασμό καθετί που έτρωγα η έπινα τον επηρέαζε.
Δηλ. έπινα καφέ το απόγευμα δεν κοιμόταν καλά το βραδύ , έτρωγα ρύζι έκανε σφιχτά κακά κτλ
Ταπεινά πιστεύω ότι ότι τρώμε πηγαίνει σίγουρα φιλτραρισμένο στο στομαχάκι του μωρού
ΦΙΛΙΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ
Παλιά 30-12-09, 17:12   #6
sofuka

sofuka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λιζα Ν. Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα επειδη κανω ειδικη διαιτα λογω ΓΟΠ του μωρου, αν κοψω ολοσδιολου τα γαλακτοκομικα (τρωω μονο τυρια απο προβειο και κατσικισιο και ευτυχως δεν την πειραζουν, οπως κατικι δομοκου και καλαθακι λημνου) δεν μου μενουν και πολλες επιλογες.

Tα πρόβεια και κατσικίσια γαλακτοκομικά συνήθως δεν πειράζουν. Σε κάθε περίπτωση, αναλόγως πώς πάει το παιδί προσαρμόζεις τη διατροφή σου!
Εκτός από τη διάρροια έχει άλλα συμπτώματα ίωσης; πχ. πυρετό μύξες κλπ;
Από πού συμπεραίνει ο παθολόγος ότι έχει δυσκοιλιότητα; Επειδή έκανε 1 μέρα χωρίς να ενεργηθεί; Αυτό είναι κάτι συχνό στο θηλασμό!
Δες πώς θα είναι οι επόμενες κενώσεις, μην κάνεις καμιά δραστική αλλαγή στη διατροφή σου τώρα, ό,τι κάνεις να το κάνεις σταδιακά και μία μία τροφή, ώστε αν κάτι το πειράξει να το καταλάβεις και να το κόψεις! Αν είναι ίωση, σε λίγες μέρες θα έχει περάσει!
Περαστικά σας!
Παλιά 30-12-09, 18:05   #7
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βασικα αποφασισα να τρωω ό,τι μου ειπαν κοτοπουλα κλπ, απλα προσεθεσα καποια απο αυτα που κανουν για τη ΓΟΠ της αλλα δεν κανουν για διαρροια, τι να κανω, λιγο τυρι και κροκο αυγου για να μπορεσω να στηλωθω. Σοκολατες κλπ που ετρωγα και δεν την πειραζαν στη ΓΟΠ, εννοειται δεν θα φαω για 1-2 μερες. Ουτε τυρια οπως η φετα, μονο κατικι και λιγο κεφαλοτυρι....μονη μου το γιατρο κανω αλλα πρεπει να ειμαι και στα ποδια μου, μην πεσω κατω ποιος θα τη φροντισει.
Παλιά 30-12-09, 19:53   #8
sofuka

sofuka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λίζα, φρούτα και λαχανικά; Κρεατάκι (κατσίκι ας πούμε...) και όσπρια για τον σίδηρο; Πιο πολύ θα στυλωθείς τρώγοντας φρούτα, κρέας και σαλάτες με πράσινα λαχανικά, παρά με το τυρί...
Παλιά 30-12-09, 21:18   #9
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δυστηχως το κατσικι, το μοσχαρι, το χοιρινο και μερικα λαχανικα οπως το σπανακι ή το πρασο χειροτερευουν τη ΓΟΠ της, δεν τα τρωω. Τα Χριστουγεννα εφαγα λιγο αρνι και 2 μερες ηταν χαλια. Φρουτα τρωω, οπως και πολλα καροτα
Παλιά 30-12-09, 23:34   #10
marron

Το avatar του χρήστη marron

Περιοχή: Νότια προάστια
marron χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λίζα εγώ θα σου συνιστούσα να προσέχεις τα πολλά πορτοκάλια και μανταρίνα, γιατι στο δικό μου το μωρό φέρνουν διάρροια.
Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μου στείλεις pm με τη δίαιτα για τη ΓΟΠ, γιατί μας ταλαιπωρεί τις τελευταίες μέρες, και όπως έχω γράψει σε άλλο θεμα, είμαστε σε αναζήτηση παιδιάτρου (κι έτσι δεν έχω ποιον να ρωτήσω...)
Παλιά 31-12-09, 00:40   #11
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λιζα Ν. Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα αποφασισα να τρωω ό,τι μου ειπαν κοτοπουλα κλπ, απλα προσεθεσα καποια απο αυτα που κανουν για τη ΓΟΠ της αλλα δεν κανουν για διαρροια,
Yπάρχει κάτι που δεν επιτρέπεται να φας επειδή το μωρό έχει διάρροια;
Ποιος σου το είπε αυτό;
Δεν υπάρχει καμία τέτοια οδηγία!

Παράθεση:
τι να κανω, λιγο τυρι και κροκο αυγου για να μπορεσω να στηλωθω. Σοκολατες κλπ που ετρωγα και δεν την πειραζαν στη ΓΟΠ, εννοειται δεν θα φαω για 1-2 μερες. Ουτε τυρια οπως η φετα, μονο κατικι και λιγο κεφαλοτυρι....μονη μου το γιατρο κανω αλλα πρεπει να ειμαι και στα ποδια μου, μην πεσω κατω ποιος θα τη φροντισει.
Είμαι σίγουρη ότι κάτι κατάλαβες λάθος. Δεν υπάρχει καμία ειδική δίαιτα της μαμάς όταν το παιδί έχει διάρροια.

Μόνο τροφές που προκαλούν αλλεργία στο μωρό πρέπει να αποφεύγει η μαμά.

Επίσης ποιο είναι το πρόβλημα με τη φέτα; Η φέτα γίνεται από αιγοπρόβειο γάλα όπως και το κατίκι. Γιατί επιτρέπεται να φας το ένα και όχι το άλλο;

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-12-09, 00:50   #12
DIONI

Το avatar του χρήστη DIONI

Περιοχή: Κεφαλονια
DIONI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγω είχα κοψει ολα τα γαλακτοκομικα για 7,5 μηνες.Να προσεχετε και τα κρυμμενα! Ομως κρεας ετρωγα κυριως μοσχαρι και δεν παρατηρησα να τον πειραζει.Επισης ετρωγα οσπρια και λαχανικα και φρουτα εκτος απο τους πρωτους 2 μηνες που ειχε και κολικους.Κατι αλλο που ειχα παρατηρησει να τον πειραζει πολυ ηταν η σοκολατα και ο καφες.Αλλα κυριως η σοκολατα!!!Οι ξηροι καρποι καποιες φορες πειραζουν και τα καρυκευματα. Αν εχετε παρατηρησει κατι οσον αφορα το κρεας μηπως εφταιγαν τα μπαχαρικα και οχι το κρεας??Μηπως ηταν μαγειρεμενα με σαλτσες κλπ?Ή μηπως την ιδια μερα ειχατε φαει σοκολατα??Δεν ειναι παντα ευκολο να διακρινεις και να παρατηρησεις τα τροφιμα που πειραζουν πραγματικα. Ο μονος τροπος ειναι να καταγραφετε πολυ αναλυτικα ολα οσα τρωτε και μετα να συγκρινετε. Οι γιατροι δινουν καποιες οδηγιες γενικες αλλα στην ουσια η κλινικη εικονα δειχνει τι πειραζει το καθε παιδι.Γενικα παντως τα γαλακτοκομικα ειναι τα πιο υποπτα!
Ευχομαι να το ξεπερασετε γρηγορα!
Δεν ειναι καθολου ευκολη η ΓΟΠ σας καταλαβαινω!!
Παλιά 31-12-09, 10:57   #13
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Yπάρχει κάτι που δεν επιτρέπεται να φας επειδή το μωρό έχει διάρροια;
Ποιος σου το είπε αυτό;
Δεν υπάρχει καμία τέτοια οδηγία!

Είμαι σίγουρη ότι κάτι κατάλαβες λάθος. Δεν υπάρχει καμία ειδική δίαιτα της μαμάς όταν το παιδί έχει διάρροια.

Μόνο τροφές που προκαλούν αλλεργία στο μωρό πρέπει να αποφεύγει η μαμά.

Επίσης ποιο είναι το πρόβλημα με τη φέτα; Η φέτα γίνεται από αιγοπρόβειο γάλα όπως και το κατίκι. Γιατί επιτρέπεται να φας το ένα και όχι το άλλο;
καλημερα Αγλαια, ευχαριστω για την απαντηση κι εγω αυτο φανταζομουν
2 παιδιατρους πηρα τηλ, και οι δυο μου ειπαν οτι επειδη η μικρη εχει διαρροια, πρεπει εγω -εφοσον τη θηλαζω- να τρωω σαν να ειχα εγω η ιδια. ο ενας, μου ειπε να τρωω μονο λαπα!!!
το πιστυεω κι εγω οτι μαλλον δεν εχει επιδραση, γι αυτο ανοιξα νεο θεμα να δω αν εχει συμβει σε καμμια σας....αχ αυτοι οι γιατροι...

marron θα σου στειλω πμ αν και τα ειπε η DIONI. Απλα εγω δεν εκοψα ολα τα γαλακτοκομικα, μονο το αγελαδινο. Ευτυχως, η μικρη ειναι ΟΚ...Εμενα επισης, την πειραζει το μοσχαρι.
Παλιά 31-12-09, 21:49   #14
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λίζα, τι να πω, μέσα στη βλακεία!
Είμαι σίγουρη ότι δεν το έχουν διαβάσει σε καμία παιδιατρική, απλά αυτοσχεδιάζουν γιατί νιώθουν υποχρέωση κάτι να πουν.

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές