Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ουλοστοματιτιδα (ερπητικη ουλοστοματιτιδα)


Recommended Posts

καλημερα σε ολους. ειμαι καινουρια στο site και δεν γνωριζω καν πως χρησιμοποιειται. ηθελα να κανω μια ερωτηση.

εχω ενα αγορακι 2 ετων και εδω και 3 μερες εχει παρουσιασει κατι σαν ελκος στα ουλα του. καθε μερα ομως χειροτερευει. εντωμεταξυ αναιβαζει συνεχως δεκατα εως 37,5 με κορυφαια θερμοκρασια 39 χθεσινη. η τηλεφωνικη διαγνωση της παιδιατρου ειναι ερπητικη ουλοστοματιτιδα και η θεραπεια με ενα υγρο μιγμα φαρμακων και αντιπυρετικα. το εχει αντιμετωπισει κανεις αυτο? ειναι κατι σοβαρο? ποσο κραταει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα. Χρόνια πολλα!

Και ο δικός μου σε αυτήν την ηλικία είχε περάσει το ίδιο. Η θεραπεία είχε διαρκέσει περίπου 1 εβδομάδα. Του έβαζα μελάνι (φαρμακευτικό προιόν) στο στόμα. Εκείνες τισ μέρες είχε σταματήσει να τρώει και ο γιατρός μου είχε πει ότι αποφεύγονται τα καυτά δια ροπάλου.

Έχει περάσει ένας χρόνος περίπου και δεν ξαναείχαμε πρόβλημα αν και στο βάθος του μυαλού μου θέλω να επισκευφτώ παιδοοδοντίατρο για αποφυγή τυχόν προβλημάτων.

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το περάσαμε προσφατα και της έβαλα dactarin gel. Περίπου πάνω στην εβδομάδα ήταν εντάξει. Περαστικά σας και καλά Χριστούγεννα! :-P:-P:-P

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα

είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση

έχω ένα κοριτσάκι 2,5 χρονών και από την Κυριακή παρουσίασε πυρετό (εως 39)

Η παιδίατρος μου μίλησε για ερπητική ουλοστοματίτιδα μας έδωσε ZOVIRAX σε σιρόπι και dactarin gel. Το παιδί δεν έχει φάει δύο μέρες τώρα, και αυτό είναι που με ανησυχεί. Με το ζόρι του δίνω λίγο γάλα ή καμία κουταλία τραχανά - γιαούρτι, ή οτιδήποτε άλλο δροσερό και μαλακό. Συνέχεια παραπονιέται ότι πονάει και γι'αυτό του δίνω DEPON, πάντα μετά από εντολή της παιδιάτρου. Φυσικά τόσα πολλά φάρμακα μαζί δεν έχει ξαναπάρει και φοβάμαι ότι στο τέλος θα έχει πρόβλημα με το στομαχάκι του.

Ξέρει κανένας αν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος? Πόσο θα κρατήσει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το περάσαμε κι εμείς προσφατα και το αντιμετωπίσαμε με DACTARIN GEL και DEPON. Υπομονή για καμια εβδομάδα. Δεν γίνεται κάτι άλλο. Περαστικά σας!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!εχω ενα αγοράκι 2,5 ετών και από την τρίτη έκανε πυρετούς μέχρι και 39.8, το στόμα του μύριζε ασχημα πολύ όμως, οι αμυγδαλές πρισμένες και το Σάββατο άρχιζαν να πρήζονται τα ούλα του με αποτέλεσμα να ποναει και να μην πίνει ούτε γάλα!το αποκορύφωμα ήταν οταν σήμερα πήγε να πιει γάλα με το μπιμπερό μάτωσαν το ούλα του, εν τω μεταξύ ο πυρετός έπεσε!

ο παιδίατρος που τον είδε είπε οτι είναι ίωση με το λαιμό, όμως οταν τον είδε τα ούλα δεν ήταν τόσο πρησμένα!θα παμε το απόγευμα σε παιδοδοντίατρο αλλά δεν ξέρω αν θα εχει ιατρείο σήμερα!

τα παιδάκια σας που πέρασαν ουλοστοματίτιδα είχαν αυτά τα συμπτώματα?τι άλλο μπορει να είναι?έχω αγχωθεί!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να ξαναπας στον παιδίατρο.

Και ο παιδίατρος και ο (παιδο)δοντίατρος είναι σε θέση να κάνουν τη διάγνωση, είναι από τα πρώτα που σκέφτεται ένας οδοντίατρος σε αυτή την ηλικία.

Απλά περιπλέκεται λίγο η κατάσταση με την προηγηθείσα λοίμωξη στις αμυγδαλές (υπήρχε ή ήταν τα συμπτώματα της ερπητικής στοματίτιδας που καμουφλαρίστηκαν σαν αμυγδαλίτιδα;) Γι' αυτή τη λοίμωξη πήρατε αντιβίωση ή όχι;

Δηλ. ο παιδίατρος που έχει την προηγούμενη εικόνα μπορεί να κρίνει καλύτερα.

Αιμορραγία υπάρχει ακόμα, έντονη ή ήταν τα έλκη που για κάποιον λόγο αιμορράγησαν;

Τα ούλα είναι πράγματι διογκωμένα (τα ούλα εννοείς ή και το βλενογόννο του στόματος , βλέπεις δηλ έλκη και στον ουρανίσκο, στο μάγουλο από μέσα και αλλού΄)

Πιθανόν να χρειστεί να κάνετε και καμια εξέταση αίματος (μπορεί η διάγνωση να είναι απλή, με μπερδεύει η αμυγδαλίτιδα, είμαι οδοντίατρος γι' αυτό κάνω τόσες ερωτήσεις μπας και βοηθήσω)

Πυρετό δεν έχει τώρα;

Περαστικά εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να ξαναπας στον παιδίατρο.

Και ο παιδίατρος και ο (παιδο)δοντίατρος είναι σε θέση να κάνουν τη διάγνωση, είναι από τα πρώτα που σκέφτεται ένας οδοντίατρος σε αυτή την ηλικία.

Απλά περιπλέκεται λίγο η κατάσταση με την προηγηθείσα λοίμωξη στις αμυγδαλές (υπήρχε ή ήταν τα συμπτώματα της ερπητικής στοματίτιδας που καμουφλαρίστηκαν σαν αμυγδαλίτιδα;) Γι' αυτή τη λοίμωξη πήρατε αντιβίωση ή όχι;

Δηλ. ο παιδίατρος που έχει την προηγούμενη εικόνα μπορεί να κρίνει καλύτερα.

Αιμορραγία υπάρχει ακόμα, έντονη ή ήταν τα έλκη που για κάποιον λόγο αιμορράγησαν;

Τα ούλα είναι πράγματι διογκωμένα (τα ούλα εννοείς ή και το βλενογόννο του στόματος , βλέπεις δηλ έλκη και στον ουρανίσκο, στο μάγουλο από μέσα και αλλού΄)

Πιθανόν να χρειστεί να κάνετε και καμια εξέταση αίματος (μπορεί η διάγνωση να είναι απλή, με μπερδεύει η αμυγδαλίτιδα, είμαι οδοντίατρος γι' αυτό κάνω τόσες ερωτήσεις μπας και βοηθήσω)

Πυρετό δεν έχει τώρα;

Περαστικά εύχομαι

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

μολις γυρίσαμε απο την οδοντιατρο και είπε οτι οντως είναι ερπητική ουλοστοματίτιδα, βεβαια θα τον ξαναπάμε σε 3 μερες να τον ξαναδεί!

Λοιπόν ο παιδιατρος ουτε που πρόσεξε τα ούλα που ήταν πρησμένα!τα ούλα τα είδε η μητέρα μου!οι αμυγλαλές ήταν κόκκινες και διογκωμένες, αλλά χωρίς πύον και το στρεπ τεστ ήταν αρνητικό!

ο πυρετός υποχώρησε προς παρόν τουλάχιστον!

απ οτι ειπε η οδοντιατρος εχει έλκη στα ούλα και αυτά αιμοραγούν, επιπλέον στο χειλάκι του εβγαλε μια μικρή φουσκαλίτσα!

Το πρόβλημα ειναι οτι εγώ σήκωσα πυρετό 38,1 και είμαι κι εγκυος!ειναι επικίνδυνο για την εγκυμοσύνη αν το κολλήσεις?Φοβήθηκα τοσο πολυ΄που λυποθήμησα στο ιατρείο!:cry::(

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν έχεις πρωτογενή λοίμωξη, γιατί δεν μπορεί να μην έχεις έρθει σε επαφή μα τον ιό.

Αν κολούσες θα έβγαζες επιχείλιο έρπητα. Εχεις καμια πληγή στο στόμα;(εκτός αν λόγω ανοσοκαταστολής λόγω εγκυμοσύνης σου εκδηλωθεί και πυρετός, αλλά οπωσδήποτε θα έχεις και συμπτώματα από το στόμα.Το μόνο να προσέχεις να έχεις πλύνει πολύ καλά τα χέρια σου πριν πας τουαλέτα μην το μεταφέρεις σε γεννητικά όργανα.΄)

Ο απλός επιχείλιος δε νομίζω να επηρεάζει σε κάτι την εγκυμοσύνη, αν και για το λόγο που σου είπα και ειδικά αν δεν έχεις πληγές στο στόμα, μάλλον είναι καμια ίωση ή από το άγχος.

 

Περαστικά και στους δυο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αχχχ, τι μου θυμίσατε τώρα ... Έχω γράψει άλλωστε για αυτό το θέμα και εγώ .. Η μικρή μου πέρασε ερπητική ουλοστοματίτιδα όταν ήταν 19 μηνών. Ξεκίνησε με πολύ υψηλό πυρετό (μέχρι και 39,5), την είδε παιδίατρος και βρήκε αρχικά ότι ήταν ίωση του λαιμού (είχε φυσαλίδες στο λαιμό). 2 μέρες αργότερα έβγαλε και ένα σπυράκι στο πάνω χειλάκι και το στόμα της γέμισε σπυράκια... αργότερα πρήστηκαν και τα ούλα της... Μια εβδομάδα είχε πυρετό και μια εβδομάδα ακόμα δεν μπορούσε να φάει τίποτα... Εμάς η παιδίατρος δεν μας έδωσε ούτε αντιβίωση, ούτε κάποια αγωγή για το στόμα, για αυτό και έκανε πολύ καιρό να περάσει.. Γενικά έχουμε περάσει κάποιες ιώσεις (καθώς έχει ευαισθησία στο λαιμό, αλλά αυτή ηταν η χειρότερη, το κοριτσάκι μου υπέφερε τόσο πολύ :((((.

Πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει από τότε, είναι ότι 2 φορές που έχει ανεβάσει πυρετό, έχει βγάλει κάτι σαν έρπη (της φεύγει σε 3-4 μέρες)... Φοβάμαι ότι πλέον το μικρόβιο είναι μέσα της και αυτό θα την ακολουθήσει συνέχεια, χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα.. Εκτός εάν ξέρει κάποια από εσάς κάτι άλλο???

Link to comment
Share on other sites

Ο ιος του ερπητα διακρινεται σε δυο τυπους.Οτυπος 1 ειναι υπευθυνος για τις εκδηλωσεις απο το στομα ,τα χειλη και το δερμα ιδιως του προσωπου,ενω ο τυπος 2 για τις εκδηλωσεις κυριως απο τα γεννητικα οργανα.

Η αρχικη λοιμωξη με τον ιο του απλου ερπητα συμβαινει συνηθως σε ατομα ηλικιας 1-5 ετων.Περιπου το 60% των ατομων που μολυνθηκαν για πρωτη φορα παραμενει ισοβια φορεας της νοσου.Η μεταδοση γινεται οταν απουσιαζουν τα αντισωματα,κυριως στα νεογεννητα,οταν απουσιαζει η παθητικη ανοσοποιηση απο τη μητερα,επισης στα μικρα παιδια και στους ενηλικες που εχουν μειωμενη την αμυνα του οργανισμου.

Ο ιος του ερπητα προκαλει στον ανθρωπο πρωτοπαθεις και δευτεροπαθεις υποτροπιαζουσες λοιμωξεις.Οι πρωτοπαθεις σε ποσοστο 99% δεν εκδηλωνονται κλινικα και μονο το 1% εμφανιζει κλινικα συμπτωματα.

Η συνηθεστερη κλινικη εκδηλωση της πρωτολοιμωξης ειναι η οξεια ερπητικη ουλοστοματιτιδα:η νοσος αρχιζει ξαφνικα με υψηλο πυρετο 38-40 ,ανησυχια,ανορεξια,φαρυγγιτιδα και συμπτωματα απο το στομα.Τα ουλα εμφανιζονται εξερυθρα,οιδηματωδη,αιμορραγουν ευκολα και ειναι εξαιρετικα επωδυνα.Ο υπολοιπος βλεννογονος του στοματος ειναι επισης εξερυθρος και καλυπτεται απο μικρες φυσαλιδες,οι οποιες εχουν πολυ λεπτο τοιχωμα,σπαζουν γρηγορα και αφηνουν επωδυνες εξελκωσεις.Οι αμυγδαλες συνηθως δεν προσβαλλονται,ενω παρατηρειται σιαλορροια.Οι λεμφαδενες της γυρω περιοχης ειναι διογκωμενοι.

Η ερπητικη ουλοστοματιτιδα ειναι δυνατο να επεκταθει στο δερμα,γυρω απο τη στοματικη κοιλοτητα,τα δαχτυλα με αμεση επαφη και απ'αυτα στα γεννητικα οργανα.

Εμφανιζεται σε ποσοστο 85% στα μικρα παιδια ηλικιας 2-10 ετων.

Η νοσος μετα απο 1-2 εβδομαδες υποχωρει τελειως,αφηνει ομως μερικη ανοσια,γι'αυτο και παρατηρουνται σπανια υποτροπες.

Θεραπεια:δεν υπαρχει ειδικη θεραπεια και συνηθως υποχωρει σε 14 ημερες.Για ανακουφιση χορηγουνται αναλγητικα,τοπικα αντισηπτικα για επαληψεις ή στοματοπλυσεις 3 φορες την ημερα.Για τονωση του οργανισμου συνισταται η χορηγηση βιταμινων C και Β,καθως και ληψη υγρων και μαλακων τροφων,γιατι εξαιτιας του αλγους οι ασθενεις διατρεφονται δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κοριτσια κολλαει αυτο?γιατι εχει ο μεσαιος μου αλλα μεχρι να το ανακαλυψουμε πινανε απο το ιδιο ποτηρι νερο με το μικρο και που και που

και απο ιδιο μπιμπερο!:?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ναι!!!εμενα η μικρη εμφανισε πυρετο και ελαφρα κοκκινιλα Παρασκευη βραδυ και εμενα μου βγηκε μολις χτες επιχειλιος ερπης...., μαλλον εγω την κολλησα...μπορει και στο ευχομαι να του ξεφυγετε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως τα μεγαλυτερα παιδια που μπορουν να φτυνουν τα βοηθα παρα πολυ ο δενδρολιβανος με νερο, δηλ. να βρασεις δενδρολιβανο να το αφησεις να κρυωσει και να κανει γαργαρες με αυτο....περαστικα σε καθε περιπτωση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

την βοηθειά σας....πόσες μέρες έκανε να φύγει σε εσάς ο έρπης στο στόμα? από φαγητό τι δίνατε στα παιδιά σας?εμείς είναι η 5η μερα που δεν μπορει να φάει και έχουν ματώσει και τα ούλα του..είμαστε στο τελευταίο στάδιο τώρα που ματώνουν η έχουμε ακόμα?

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα μανουλες.εχω ενα αγορακι 21 μηνων απο την προηγουμενη βδομαδα απο την κυριακη που μασ περασε εχουμε μεγαλο προβλημα και πηγαμε δευτερα παιδιατρο και εχουμε ερπητικη στοματιτιδα.δεν εχω περασει ξανα τοσο χαλια βλεποντασ το παιδακι μου να μην τρωει,να ποναει,και να μην μπορω να κανω κατι.η γιατροσ μασ εδωσε το zovirax και περνουμε και αντιφλεγμονωδεσ οταν υποφερει πολυ.σημερα ειναι πιστευω η πιο χαλια μερα ,δεν εφαγε τιποτα μονο νερο ηπιε,και οι φυσαλιδες στα χειλακια του τρεχουνε αιμα.το σιροπι θα το περνουμε μεχρι και τν κυριακη αλλεσ δυο μερες δηλαδη .7 μερεσ ολη η θεραπεια.για ποσο καιρο ακομα θα ειναι ετσ?κοντευουμε να γινουμε καλα?εχω απελπιστει

Link to comment
Share on other sites

Αχ! καπως ετσι ημασταν κ μεις.Το zovirax περναμε για 10 μερες κ την 15η μερα αρχισαμε να βλεπουμε βελτιωση.Τα ουλα του ηταν για αρκετο καιρο πρησμενα.Ειναι παρα πολυ δυσκολο σε καταλαβαινω,κ γω τον εβλεπα κ ελιωνα... Περαστικουλια σας!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Αχ! καπως ετσι ημασταν κ μεις.Το zovirax περναμε για 10 μερες κ την 15η μερα αρχισαμε να βλεπουμε βελτιωση.Τα ουλα του ηταν για αρκετο καιρο πρησμενα.Ειναι παρα πολυ δυσκολο σε καταλαβαινω,κ γω τον εβλεπα κ ελιωνα... Περαστικουλια σας!
δεν υπαρχει πιο χαζη ιωση που να ταλαιπωρει τοσο πολυ τα παιδακια.εμεισ την δευτερα κλεινουμε 7 ημερεσ που θα περνουμε το σιροπι.το παιρνουμε ανα 6ωρες 4 φορεσ την ημερα.ασε που σημερα απο το κλαμα ο καημενοσ και τον πονο η φωνη του ειναι και βραχνη.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μανουλες.εχω ενα αγορακι 21 μηνων απο την προηγουμενη βδομαδα απο την κυριακη που μασ περασε εχουμε μεγαλο προβλημα και πηγαμε δευτερα παιδιατρο και εχουμε ερπητικη στοματιτιδα.δεν εχω περασει ξανα τοσο χαλια βλεποντασ το παιδακι μου να μην τρωει,να ποναει,και να μην μπορω να κανω κατι.η γιατροσ μασ εδωσε το zovirax και περνουμε και αντιφλεγμονωδεσ οταν υποφερει πολυ.σημερα ειναι πιστευω η πιο χαλια μερα ,δεν εφαγε τιποτα μονο νερο ηπιε,και οι φυσαλιδες στα χειλακια του τρεχουνε αιμα.το σιροπι θα το περνουμε μεχρι και τν κυριακη αλλεσ δυο μερες δηλαδη .7 μερεσ ολη η θεραπεια.για ποσο καιρο ακομα θα ειναι ετσ?κοντευουμε να γινουμε καλα?εχω απελπιστει

 

Υπομονή κοριτσάκι μου. Μπόρα είναι και θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Είναι ίωση που συχνά ταλαιπωρεί τα μωράκια...Είναι η πρωτογενής εκδήλωση του επιχείλιου έρπητα...Βοηθάει πολύ να έρχεται σε επαφή με κάτι παγωμένο..Ας πούμε να πίνει κάτι παγωμένο ή να του δώσεις αυτά τα μαλακά για τα δόντια αφου τα βάλεις στο ψυγείο....(Ως στοματολόγος μιλάω...)Α, και να ενυδατώνεται όσο γίνεται Γύρω στο 10ήμερο κρατάει..Απλά πλέον το μικράκι σου θα εμφανίζει κατά διαστήματα επιχείλιο έρπητα, που όμως δεν θα το ταλαιπωρεί..Καληνύχτα

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Είναι ίωση που συχνά ταλαιπωρεί τα μωράκια...Είναι η πρωτογενής εκδήλωση του επιχείλιου έρπητα...Βοηθάει πολύ να έρχεται σε επαφή με κάτι παγωμένο..Ας πούμε να πίνει κάτι παγωμένο ή να του δώσεις αυτά τα μαλακά για τα δόντια αφου τα βάλεις στο ψυγείο....(Ως στοματολόγος μιλάω...)Α, και να ενυδατώνεται όσο γίνεται Γύρω στο 10ήμερο κρατάει..Απλά πλέον το μικράκι σου θα εμφανίζει κατά διαστήματα επιχείλιο έρπητα, που όμως δεν θα το ταλαιπωρεί..Καληνύχτα

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ!

ευχαριστω παρα πολυ για τισ πολυτιμες συμβουλες σου.Να σε ρωτησω κατι ,σημερα ειναι η εκτη μερα που περνουμε το σιροπι και ακομα καμια βελτιωση .Δηλαδη απο θεμα φαγητου 100 γρ γαλα ολη μερα,με το ζορι λιγο γιαουρτακι ,αντε και καμια 5-6 κουταλιες τραχανα.εχω απελπιστει.Ποτε ξανα δεν εχω αντιμετωπισει κατι τετοιο.εξωτερικα στο χειλακι εχουνε σκασει οι φυσαλιδες,και τον ποναει πολυ μονο που το ακουμπαει.Χωρια αυτα , εγινε πιο βραχνη η φωνη του ,βηχα παντωσ δεν εχουμε.Δεν ξερω τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σημερα 10 μερες μετα απο την εκδηλωση της στοματιτιδας δυστυχως η κατασταση ειναι η ιδια. Δεν θελει να φαει ουτε ομως και να πιει νερο. Και σαν να μην εφταναν ολα αυτα, την Κυριακη το πρωι ξυπνησε με λαρυγγισμους στην φωνη. Πηγαμε στα επειγοντα περιστατικα του νοσοκομειου, οπου διαγνωστηκε λαρυγγιτιδα. Μας εκαναν εισαγωγη γιατι φοβηθηκε η ειδικευομενη παιδιατρος. Επειδη ομως ειχαμε παρει κορτιζονη για την ερπητικη στοματιτιδα, δεν μπορουσαν να δωσουν παλι για τον λαρυγγα. Το αποτελεσμα ειναι 4 φορες την μερα να του κανουν μασκα με αδρεναλινη. Κανενα αλλο φαρμακο δεν του δινουν γιατι μας ειπαν οτι η στοματιτιδα πρεπει να κανει τον κυκλο της και θα περασει. Ελα ομως που το στοματακι του και η γλωσα του εχουν φυσαλλιδες με υγρο και δεν δεχεται τροφη. Με πολυ ζορι τον ταιζω γιατι φοβαμαι να μην παθει αφυδατωση. Εχει χασει βαρος και δεν αντεχω βρε κοριτσια να βλεπω το μωρο μου σ' αυτην την κατασταση. Οι γιατροι λενε οτι σε λιγο χρονικο διαστημα θα εχουν περασει, αλλα δεν ξερω πια τι να πιστεψω. Θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε την γνωμη σας. Οσο δε για το νοσοσκομειο, δεν ξερω ποτε θα μας δωσουν εξιτηριο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...