Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-12-09, 23:35   #1
Lenita-granita

Περιοχή: Χαλκίδα
Lenita-granita χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή τοπική ξηροδερμία (στα μπουτακια)

Γεια σας! Ο γιος μου είναι 4 μηνών και εδώ και κανα μήνα έχει εμφανίσει στο μπουτάκι και στη γάμπα του μια ξηροδερμία... δε φαίνεται παρά μόνο όταν το αγγίζω. Καθημερινά μετά το μπάνιο του βάζω λαδάκι της Weleda, αλλά δε βλέπω βελτίωση. Μήπως έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορώ να κάνω; Σας ευχαριστώ πολύ.
Ο χρήστης Lenita-granita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-12-09, 00:17   #2
μανουλα

Το avatar του χρήστη μανουλα

Περιοχή: ΦΑΡΣΑΛΑ
μανουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σου, εμενα ο γιος ειναι 13 μηνων και εδω και 4 μηνες εμφανισε ξηροδερμια στην πλατη, εφτασε σε σημειο να κοκκινησει ο ωμος του και τρομαξα , μιλησα με ενα ξαδερφο μου δερματολογο και μου ειπε οτι φταιει που ειναι και χειμωνας. μου ειπε να βαζω 2 φορες την ημερα απο 2 ενυδατικες. η μια ειμαι η bepanthol και εγω του βαζω και της hydrovit. μεσα σε 2 μερες η πλατη του διορθωθηκε. δεν ξερω ομως αν σταματησω τι θα γινει . ρωτα τον παιδιατρο σας ομως γιατι ειναι και μικρος.
Ο χρήστης μανουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-12-09, 02:34   #3
tarshou

Το avatar του χρήστη tarshou

Περιοχή: Αγία Παρασκευή
tarshou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ξηροδερμία είναι ή μικρά, ανεπαίσθητα σπυρουλάκια που όμως όταν τα χαϊδεύεις δίνουν την εντύπωση του ξερού δέρματος;
Παλιά 21-12-09, 00:28   #4
yasemi

Το avatar του χρήστη yasemi

Περιοχή: Menidi City...
yasemi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μαλλον το πατε για ατοπικη δερματιτιδα...μη τρομαξεις δεν ειναι κατι φοβερο....θελει τρομερη ενυδατωση με ειδικες κρεμες και ειδικα αφρολουτρα και λαδακια....μονο βαμβακερα ρουχα και οχι στενα να παιρνει αερα το δερμα....ας το δει ο παιδατρος σου γιατι και εμας σε αυτη την ηλικια καπου (3-4 μηνων)αρχιζε να τα εμφανιζει πρωτα σα ξηροδερμια μετα σα σπιθουρακια (εκζεμα ) και τελικα εμας εβγαινε απο τροφικη αλλεργια (δε σημαινει οτι εχετε και εσεις ) ...ειδικα το χειμωνα χειροτερευει...το καλοκαιρι δεν ειναι τοσο εντονο.....παντως αν το πατε προς εκει η σιερα της φρεζιντερμ ατοπρελ (αφρολουτρο-κρεμα ενυδατικη-και λαδακι) εμας μας συστησε και ολοι οι παιδιατροι αλλα και οι αλλεργιολογοι και ειναι το μονο που της κανει της δικια μας δουλεια....
Παλιά 05-01-10, 00:15   #5
Lenita-granita

Περιοχή: Χαλκίδα
Lenita-granita χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Euxaristw poli gia tis apadiseis sas!!!
Idi me tin edatiki enidatwsi pou tou ekana me to ladaki exei veltiwthei poli!
Kai pali sas euxaristw...
Kali xronia!
Ο χρήστης Lenita-granita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-10, 09:37   #6
kassiani

Το avatar του χρήστη kassiani

Περιοχή: αθηνα
kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αμυγδαλελαιο.
Παλιά 04-03-10, 15:47   #7
rrrrr

rrrrr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ξηροδερμια βρεφους

η μπεμπα μου εχει βγαλει τελευταια κατι ξηρα σημαδακια στις γαμπουλες της...εμενα μου φανηκε σαν εκζεμα,ο γιατρος ειπε οτι ειναι ξηροδερμια και να βαζω ενυδατικη...ενυδατικη εβαζα ουτως ή αλλως σε ολο το σωμα της...σας εχει τυχει κατι παρομοιο;;;
Ο χρήστης rrrrr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-10, 16:21   #8
aneraida

Το avatar του χρήστη aneraida

aneraida χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και οι δύο μου κόρες είχαν (η μικρή ακόμα έχει) ξηροδερμία στα ποδαράκια και στα μπρατσάκια τους. Οι γιατροί μου είχαν πει ότι είναι ατοπική δερματίτιδα και να προσέχω για τροφικές αλλεργίες...Η μεγάλη όντως έχει σοβαρή αλλεργία σε κάποιες τροφές και αλλού, η μικρή δεν έχει δείξει ακόμα κάτι (τριών χρονών) και ελπίζω να μείνουμε μόνο στη δερματίτιδα...
Ο χρήστης aneraida δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-10, 16:33   #9
mom

Το avatar του χρήστη mom

Περιοχή: Στον κόσμο μου
mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι ο μικρός μου είχε ξηροδερμία στα μπουτάκια και σε ένα σημείο στη μεσούλα του. Ατοπική δερματίτιδα μας είχε πει κι εμάς ο παιδίατρος. Μας σύστησε την κρέμα της A-DERMA, Atopic skin EXOMEGA και το πρόβλημα λύθηκε σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Παλιά 07-03-10, 15:39   #10
MARΩ

Περιοχή: athens
MARΩ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΧΕΙ Κ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΖΕΜΑ.ΤΟ ΕΒΓΑΖΕ ΣΤΑ ΜΠΡΑΤΣΑΚΙΑ ΣΤΑ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ Κ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΑΜΠΕΣ Κ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ.ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΗΝ AQUASOL ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΒΓΕΙ.
Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΑΤΟΠΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ.ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤEI ΣΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑ Κ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ AQUASOL ΜΠΑΣ Κ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
Ο χρήστης MARΩ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-10, 16:29   #11
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δες κι αυτα
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=35281
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20687

Εγω θα ελεγα καλο στεγνωμα παντως οτι κρεμα και να βαλεις. Για το απλο ταλκ ρωτησες τον γιατρο σου? Χωρις να ξερω αν ενδεικνετε . Απλα ρωταω .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-10, 17:10   #12
sissie

Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rrrrr Εμφάνιση μηνυμάτων
η μπεμπα μου εχει βγαλει τελευταια κατι ξηρα σημαδακια στις γαμπουλες της...εμενα μου φανηκε σαν εκζεμα,ο γιατρος ειπε οτι ειναι ξηροδερμια και να βαζω ενυδατικη...ενυδατικη εβαζα ουτως ή αλλως σε ολο το σωμα της...σας εχει τυχει κατι παρομοιο;;;
Κι εμένα η μικρή μου έχει αυτά τα σημαδάκια που περιγράφεις, κυρίως στα ποδαράκια και στα χεράκια της. Είναι ξηροδερμία, απ΄ότι μας είπε ο παιδίατρος και μας σύστησε την κρέμα EXOMEGA της ADERMA. Επειδή όμως και τα ξαδερφάκια της έχουν το ίδιο πρόβλημα, η παιδίατρος της κουνιάδας μου, της είπε να τα κάνει μπάνιο σε άμυλο (το αγοράζεις από φαρμακείο). Το εφαρμόζω κι εγώ σε συνδυασμό με την κρέμα της ADERMA και έχω σημαντική διαφορά.
Παλιά 07-03-10, 19:55   #13
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρωτα τον και για την Fucidin. Παντα με συμφωνη γνωμη γιατρου αλλα σε μας εχει αποδειχθει η μονη λυση.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-10, 12:07   #14
rrrrr

rrrrr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ ολες..!!!!!!!!θα επιμεινω την επομενη φορα που θα παμε να τα προσεξει λιγο παραπανω και να μου δωσει καμια αλοιφουλα..φιλακια
Παλιά 08-03-10, 12:22   #15
MAROU

MAROU χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσια πολύ καλή είναι και η σειρά atropel της frezyderm εγώ σώθηκα!
Παλιά 09-03-10, 02:39   #16
candy1979

candy1979 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συμφωνω με την marou και ο μικροσ μου ειχε τα ιδια στισ γαμπεσ του και μολισ τοθ εβαλα την atoprel εξαφανιστηκαν.και ειναι και χωρις paraben!!

Ο χρήστης candy1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-10, 10:02   #17
rrrrr

rrrrr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο candy1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω με την marou και ο μικροσ μου ειχε τα ιδια στισ γαμπεσ του και μολισ τοθ εβαλα την atoprel εξαφανιστηκαν.και ειναι και χωρις paraben!!
αυτη η αλοιφη εχει κορτιζονη;;;τι ακριβως ειναι;;
Παλιά 09-03-10, 23:33   #18
candy1979

Προεπιλογή

Παράθεση:
αυτη η αλοιφη εχει κορτιζονη;;;τι ακριβως ειναι;;
φυσικα και δεν εχει κορτιζονη.ειναι :μαλακτικη κρεμα για την περιποιηση της ξηρης ευαισθητης επιδερμιδας με ατοπικη προδιαθεση.
χωρις αρωμα,χρωμα και parabens.
ιναι καλυντικη κρεμα και κατα τη γνωμη μου αρκετα καλη.του την βαζω καθημερινα ως ενυδατικη μετα το μπανιο του.

Παλιά 10-03-10, 13:24   #19
rrrrr

rrrrr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο candy1979 Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικα και δεν εχει κορτιζονη.ειναι :μαλακτικη κρεμα για την περιποιηση της ξηρης ευαισθητης επιδερμιδας με ατοπικη προδιαθεση.
χωρις αρωμα,χρωμα και parabens.
ιναι καλυντικη κρεμα και κατα τη γνωμη μου αρκετα καλη.του την βαζω καθημερινα ως ενυδατικη μετα το μπανιο του.
ευχαριστω πολυ.....οποτε δεν χρειαζεται συνταγη γιατρου ε;;θα παω να δω στα φαρμακεια....
Παλιά 10-03-10, 13:30   #20
Coraline

Coraline χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το ίδιο πρόβλημα είχα εγώ σαν βρέφος, από ότι ξέρω από την μαμά μου είχαν κάνει ένα σωρό εξετάσεις και αλοιφές για έκζεμα και δερματικές παθήσεις και τελικά ήταν αλλεργικό, όταν σταμάτησα το γάλα σκόνη έφυγε.
Ο χρήστης Coraline δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-10, 00:06   #21
candy1979

Προεπιλογή

Παράθεση:
ευχαριστω πολυ.....οποτε δεν χρειαζεται συνταγη γιατρου ε;;θα παω να δω στα φαρμακεια....
Οχι ειναι καλλυντικη κρεμα και δεν χρειαζεται συνταγη.στοιχιζει γυρω στα 25 ΕΥΡΩ.

Παλιά 11-03-10, 11:50   #22
Χιονατη

Το avatar του χρήστη Χιονατη

Περιοχή: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Χιονατη χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ακριβώς αυτό έχει και η κόρη μου, της βάζω δύο φορές την ημέρα TRIXERA ΤΗς AVENE που είναι για ατοπική δερματίτιδα και την πλένω, που ειναι πολύ σημαντικό να χρησιμοποιείς ένα προϊόν ουδέτερο χωρίς χρωστικές, αρώματα & parabens, τον αφρό της avene παιδιατρική σειρά pediatril. είναι πολύ καλός γιατί επειδή ειναι ετοιμος αφρός δεν αφηνει καθόλου υπολλείματα και ξεπλενεται εύκολα + ότι ειναι ευχρηστος με την αντλία που έχει.

στο κεφαλακι της είναι πιο έντονο το προβλημα και η γιατρός μου ειπε 2 φορες την εβδομαδα fucidin-H που ειναι πιο ηπια, εναλλαξ με TRIXERA ΤΗΝ οποία βαζω καθημερινά.
ελπιζω συντομα να υποχωρησει το προβλημα
Παλιά 21-04-10, 00:42   #23
sofianastasis

sofianastasis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kalispera sas,

O gios mou einai 6 minon.Apo tin stigmi pou gennisthike kai prin sarantisei paroysiase mia elafra xirodermia sto somataki toy , i opoia einai ligo poio entoni sta simeia gampas kai sta bratsakia toy. Rotisa tin paidiatro kai mou eipe oti isos ftaine ta sintiritika apo tis trofes pou troo( dioti akoma ton thilazo).Xrisimopoio tin enidatiki krema tis frezyderm alla den yparxei kapoia sxetiki veltisosi...
Ο χρήστης sofianastasis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-10, 01:26   #24
georgia ki

Το avatar του χρήστη georgia ki

georgia ki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofianastasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Kalispera sas,

O gios mou einai 6 minon.Apo tin stigmi pou gennisthike kai prin sarantisei paroysiase mia elafra xirodermia sto somataki toy , i opoia einai ligo poio entoni sta simeia gampas kai sta bratsakia toy. Rotisa tin paidiatro kai mou eipe oti isos ftaine ta sintiritika apo tis trofes pou troo( dioti akoma ton thilazo).Xrisimopoio tin enidatiki krema tis frezyderm alla den yparxei kapoia sxetiki veltisosi...
καλησπερα.χρησιμοποιεις την απλη ενυδατικη της frezyderm?αν ναι μην περιμενεις διαφορα,την εβαζα και εγω στον μικρο μου αλλα τιποτα.μεχρι που του εβαλα την atoprel της frezyderm και τωρα δεν εχει τιποτα,καθαρισαν αμεσως τα σημεια οπου υπηρχε ξηροδερμια..ειναι πολυ καλη.
Παλιά 21-04-10, 09:40   #25
love4four

Το avatar του χρήστη love4four

Περιοχή: Πειραιάς
love4four ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπάρχει και μια άλλη πολύ καλή φυτική κρέμα. Θα την βρεις μόνο στα φαρμακεία. Είναι σε ένα σιέλ βαζάκι. Γερμανική μάρκα. Δεν θυμάμαι το όνομα, όμως εάν την ζητήσεις την ξέρουν οι φαρμακοποιοί. Είναι φανταστική κρεμούλα. Την χρησιμοποιώ κι εγώ στην μπέμπα πίσω από τα αυτάκια της, που ήταν συνήθως ξερό το σημείο, κι έχει φτιάξει.

Ο χρήστης love4four δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-10, 10:50   #26
totastath

Το avatar του χρήστη totastath

totastath χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Εγω του αλλαξα κρεμα γιατι το δερματακι του ειναι ευαισθητο και ειχε γινει σαν γυαλοχαρτο. Οι απλες ενυδατικες δεν του εκαναν κατι ιδιαιτερο. Πηρα την Atoprel emolient της Freezyderm. Ειναι ακριβη αλλα αξιζει εντελως τα λεφτα της!
Ο χρήστης totastath δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-10, 13:58   #27
ANASTASIAKIO

Περιοχή: giannitsa
ANASTASIAKIO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

νομιζω πως ειναι αναλογα το παιδι,,,και εμεις ατοπικη δερματιτιδα, η παιδίατρος μου έδωσε την atropel αφρολουτρο και κρέμα αλλα μετα απο 1 μήνα χρήσης και ενω καθάρισε πάλι εμφανίστηκαν και σε πιο εντονη μορφή. οπότε πήγα σε δερματολόγο και μου συνέστησε την aderma!!!και πολλά άλλα φυσικά....οχι πολύ νερο γιατί δημιουργεί ξηρότητα, 2 φορές την εβδομάδα μπάνιο......ω ναι!!!τώρα όμως είμαστε πολύ καλά...
Ο χρήστης ANASTASIAKIO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-10, 14:55   #28
rrrrr

rrrrr χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ οσες μου συστησαν την atoprel την πηρα και ειδα αμεσως αποτελεσματα....της εφυγαν τελειως!!!!ελπιζω να μην ξαναεμφανιστουν....εσεις συνεχιζατε να βαζετε επ'αοριστον;ή την κοψατε καποια στιγμη;;γιατι εγω συνεχιζω ακαθεκτη εδω κι ενα μηνα περιπου παρ'ολο που της περασε....
Παλιά 24-04-10, 18:28   #29
totastath

Το avatar του χρήστη totastath

totastath χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ευχαριστω πολυ οσες μου συστησαν την atoprel την πηρα και ειδα αμεσως αποτελεσματα....της εφυγαν τελειως!!!!ελπιζω να μην ξαναεμφανιστουν....εσεις συνεχιζατε να βαζετε επ'αοριστον;ή την κοψατε καποια στιγμη;;γιατι εγω συνεχιζω ακαθεκτη εδω κι ενα μηνα περιπου παρ'ολο που της περασε....
τωρα που εχει φυγει του βαζω κι αλλες κρεμες και μια φορα στο τοσο του βαζω την atoprel. Το σωστο ειναι αυτο που νομιζεις εσυ συμφωνα βεβαια με το πως βλεπεις δερματακι του μωρου σου. Παντως να γινει οπως παλια αποκλειεται γιατι δεν θα το αφησεις. Αν δεις παλι κατι περιεργο, ξερεις εσυ, atoprel.
Ο χρήστης totastath δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-10, 15:32   #30
maria.kpal

maria.kpal χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα ο δικος μου ειναι δεκαεξι μηνων και εμφανισε ατοπικη δερματιτιδα στα ποδια απο πολυ νωρις. γυρω στο μηνα πρεπει να ηταν. του βαζουμε καθε βραδυ πριν κοιμηθει την EXOMEGA της ADERMA, ειτε ειναι σε εξαρση το φαινομενο ειτε οχι. καποιες φορες γινονται πολυ χαλια τα ποδια του. ολο κοκκινιλες και ξηροτητα. η γιατρος μας ειπε να μην τον κανουμε συχνα μπανιο. 1 φορα τη βδομαδα. 2 το πολυ!! το καλοκαιρι καλυτερευει η κατασταση. η συνυφαδα μου χρησιμοποιει την ATROPEL της FREZYDERM για τη μικρη της. την ιδια δουλεια κανουν. αναλογα το γιατρο!! αλλα θελω να τον παω και σε δερματολογο μηπως μου πει τιποτα παραπανω. παντως δεν δειχνει να εχει αλλεργια σε καποια τροφη γιατι η δερματιτιδα εμφανιζεται ανεξαρτητα απο το τι τρωει. εχω παρατηρησει παντως οτι οι αλλαγες του καιρου το επιδεινωνουν. αλλα γενικα δεν ξερω ποιοι παραγοντες επηρεαζουν την εξαρση του φαινομενου.
Ο χρήστης maria.kpal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-10, 15:47   #31
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λίγες σταγόνες ελαιόλαδο στο μπανάκι τους
Παλιά 13-05-10, 13:17   #32
maria.kpal

Προεπιλογή

σωστο. η γιατρος μου ειπε αν θελω απ'ευθειας ελαιολαδο στα ποδια. αλλα ειναι λιγο καπως...θα γεμισουμε λαδια!
Παλιά 13-05-10, 13:33   #33
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria.kpal Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστο. η γιατρος μου ειπε αν θελω απ'ευθειας ελαιολαδο στα ποδια. αλλα ειναι λιγο καπως...θα γεμισουμε λαδια!
από 3 μηνών ξεκίνησε να "ξύνεται". εχουμε δοκιμάσει φρεζυντερμ ενυδατική, germisdin στο μπάνιο κλπ κλπ. μέχρι και πιώδη σπυριά εβγαλε από μολυνση που ξυνοταν.
εχουμε πιει fenistil και atarax.
τελικά; στη μεγάλη έξαρση μας σώζει η fucidine και καθημερινά ενα λάδι με βιταμίνη Ε από τα καλυντικά nutrimetics.

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-10, 13:41   #34
alexele

alexele χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

"κορίτσια πολύ καλή είναι και η σειρά atropel της frezyderm εγώ σώθηκα!"
Συμφωνώ κι' εμάς αυτά μας σώσανε στην ατοπική δερματίτιδα.
Ο χρήστης alexele δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-10, 14:53   #35
maria.kpal

Προεπιλογή

ρε κοριτσια, να ρωτησω κατι? επειδη ειπες "ξυνεται". τα δικα σας παιδια δειχνουν να εχουν φαγουρα οταν ειναι σε εξαρση? γιατι ο δικος μου δε δειχνει να ενοχλειται καθολου, ενω εχω ακουσει οτι η ατοπικη δερματιτιδα προκαλει φαγουρα. και κατι ακομη. περναει αυτο καποια στιγμη ή μια ζωη ετσι θα ειναι?
Παλιά 14-05-10, 08:46   #36
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria.kpal Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε κοριτσια, να ρωτησω κατι? επειδη ειπες "ξυνεται". τα δικα σας παιδια δειχνουν να εχουν φαγουρα οταν ειναι σε εξαρση? γιατι ο δικος μου δε δειχνει να ενοχλειται καθολου, ενω εχω ακουσει οτι η ατοπικη δερματιτιδα προκαλει φαγουρα. και κατι ακομη. περναει αυτο καποια στιγμη ή μια ζωη ετσι θα ειναι?
εμένα ξύνεται και πααααααρα πολύ μάλιστα. ειδικά οταν πάει για ύπνο (ειναι μαλλον το νανουριστικό της) αλλα και ολη νύχτα. μέχρι που ματώνει! τα νυχια της το πρωί μες το αίμα, γι αυτό και της τα κόβω σίριζα.
μπορέι και να αργήσει να περάσει. εχω μαθήτριες που είναι 11 χρονών κι εχουν ακόμη. ειανι η ωραια ατμόσφαιρα που ζούμε!

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-05-10, 09:22   #37
BIKY74

Το avatar του χρήστη BIKY74

BIKY74 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσακια καλημερα!!!ειμαι μαμα τριων αγοριων και εχουν περασει απο τα χερια μου και οι δυο ανιψιες μου....απο το μαιευτηριο αυτο που τους βαζαμε για την ξηροδερμια γενικα,για τα συγκαματα και εκανε το σωμα τους βελουδο ειναι το αμυγδαλελαιο!!!ειναι χωρις χημικα χωρις αρωμα.....πριν δυο βδομαδες γεννηθηκε ο ανιψιος μου και το σωματακι του ηταν λες και ειχε λεπια....το ξεκινησε απο το σαββατο[το περιμεναμε απο αθηνα το λαδακι]και χθες που τον ειδα το σωμα του ...βελουδο!!!
καντε μια δοκιμη και με αυτο κατα την γνωμη μου...μεχρι και για τη νινιδα το ειχα βαλει και καθαρισε τελειως !!!!!

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!
Ο χρήστης BIKY74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-10, 10:40   #38
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω χρησιμοποιουσα μια κρεμουλα που λεγεται RESCUE. ειναι ομοιοπαθητικη και φανταστειτε οτι θεραπευει ακομη και το συγκαμα. ειναι καταλληλη για νεογεννητα και την βρισκουμε στα ομοιοπαθητικα φαρμακεια.
Παλιά 14-05-10, 10:50   #39
etziamp

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
etziamp χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εμείς βαζουμε exomega της aderma. χρησιμοποιώ και τη bepantole επίσης.
Ο χρήστης etziamp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-10, 11:24   #40
G.Geo

Περιοχή: Αθήνα
G.Geo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα την atoprel της frezyderm μου σύστησε η γιατρός μου και το αντίστοιχο αφρόλουτρο για όταν υπάρχει έξαρση. Το αφρόλουτρο δεν το πήρα ποτέ
Χτησιμοποιώ το fissan, έπαιρνα παλιά το Proderm το οποίο παρατηρησα ότι έκανε το πρόβλημα πιο έντονο.
Αλήθεια εσείς με τι τα κάνετε μπάνιο τα παιδάκια σας?
Την κρέμα την βάζω μονο όταν δω πρόβλημα και το υπόλοιπο διάστημα περιστασιακά.
Πάντως μου είχε πει ότι τον χειμώνα θέλει περισσότερη φροντίδα η επιδερμίδα σε σχέση με το καλοκαίρι.
Κι εμένα για εκζεμα μου είχε πει. Αυτό με το μπάνιο ισχύει? Οτι δεν θέλει πολύ συχνά?
Επίσης maria.kpal ο γιος μου δεν δείχνει να ενοχλείται καθόλου. Εγώ τα βλέπω τα σημάδια. Βέβαια εμένα δεν είχε ποτέ μεγάλο πρόβλημα. Απλά βγάζει σε 2-3 σημεία τοπικά σε μέγεθος ρεβυθιού..

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές